Нашите орхидеи – тема 34

  • 30 073
  • 741
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 5 364
Лимонка, основната разлика с фалчетата е, че максиларията иска температурна разлика през нощта (да е малко по-хладно, около 5 градуса), и след прецъфтяването е добре да има период на почивка.

Pppqqq и моят денфал пожълтява по същия начин, листо по листо, но при мен и на младите нецъфтели булби също пожълтяват листа. Забелязах, че го прави след като  го полея, но не знам точно какво правя грешно.
Щом си стигнала до цветонос, според мен е добър знак, и ако жълтеят само старите булби, не е толкова притеснително.

# 421
  • Мнения: 6 278
Само да кажа, че ако някой реши да търси розовото мини от предната страница- няма го в кауфланд студентски.

# 422
  • Варна
  • Мнения: 1 951
По въпроса с вандите и вдървеното стъбло....най-сетне мога да направя снимки
Това е остатък от първия цветонос, с който ми беше подарена.

Иначе сега изглежда ето така - много активни корени, даже виждам, че пуска още един над най-долното листо. Затова се чудя дали да не я разбутам и да махна това кафявото и почернялото.... дали ще успее да си набавя достатъчно влага от тези корени...?

# 423
  • София
  • Мнения: 771
вандата ти изглежда чудесно, ама ти  с този твой стремеж все да трошиш вдървеното... SmileSmileSmile
но аз те разбирам де Smiley
re_gе ще даде най-адекватен съвет, ама дали няма да посегнеш дотогава
дори няма оголено пънче още, дали да не изчакаш още някой нов корен (освен този нано дето е)

# 424
  • Мнения: 5 364
Вещи, и според мен вандата ти изглежда много добре, но съвет не мога да дам. В кошничката явно се чувства добре Blush

Сетих се преди време някой ме пита, дали епидендрум се гледа лесно. Вече мога да кажа - да, лесно се гледа. Моят е топлолюбив вид, гледам го наравно с фалчетата и изглежда напълно доволен. Още не е правил домашни цветоноси,  наскоро прецъфтяха купешките и сега расте.

# 425
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Тихичко да се похваля, че си имам кейки пет месеца се мъчи първо в едри кори после на водно и след като го сложих в керемезит в пластмасови шише надупчено отдолу на една трета три дупчици след две седмици пусна кейка, а беше това началото на годината
Сега се надявам да го отгледам успешно. Орхата е миди не е нещо специално, но хич не харесвам цветята да умират. Сега в керемезит по същия начин е и новото ми мини, което е на път да се спомине дано да се възстанови и една Камбрия, която от както съм я купила няма никакво развитие. Преди седмица я изкарах от субстрата и макар да не беше поливана три седмици вътре по средата имаше сфагнум, който беше прогизнал съответно и корените бяха много зле буквално падаха със субстрата. Бъдещето ще покаже дали и харесва.

# 426
  • Варна
  • Мнения: 2 033
Здравейте, какво бихте ми препоръчали за акари освен моспилан и актара? Четох, че трябва да се редуват 3 системни инсектициди, та какъв да взема 3- ти ? Имам съмнения за акари и искам хубаво да напръскам дендитата и 5- те фалчета около тях.Thinking

# 427
  • Мнения: 2 644
алмирра, не я ли извади от корите?
Simple Smile любопитна съм.

Още съм на гости у майка ми. Като се прибирам към вкъщи (живея в друга държава) ще взема цветето с мен да го спасявам.  При мен климатът е по-влажен и орхидеите се чувстват по-добре. 

Разпитах майка си, оказа се, че това по листата е изгаряне от слънце. Каза, че буквално за няколко часа го е оставила цветето под пряка слънчева светлина и то изгоряло. Освен това го е присаждала сама. Това в допълнение на неправилното поливане и счупеното ново листо. Просто нямам думи.

Ще пусна снимки на корените като изкарам цветето от саксията. И без това няма да мога да се справя сама без съвет от вас, така че скоро очаквайте нови снимки от изстрадалата орхидея Sad

# 428
  • София
  • Мнения: 3 894
floren, нито един от двата препарата няма да ви помогне срещу акари. Това са системни инсектициди, а акарите не са инсекти, а паякообразни. Трябват ви акарициди. Такива са Валмек, Нисоран, Акарзин, Данитрон и още много други.

# 429
  • Варна
  • Мнения: 1 951
floren Присъединявам се към Рая - това не са акарициди. Аз също се бях заблудила, явно по имате, че актара е акарицид, но не е.
И допълвам Санмайт, който е инсекто-акарицид

Майче, това с керамзита за минито сигурна ли си? Казват, че той не задържа влага, а нали минитата уж се гледат в сфагнум, явно поради необходимост от повече такава....

# 430
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Санмайт ми се върти, че някой беше писал, че вече не се продава. Иначе и аз ползвам него и съм доволна.

# 431
  • Варна
  • Мнения: 1 951
А някакво естествено средство против акари знаете ли? Че тези химии..... напоследък имам усещането, че ги правят все по-ненадеждни. Май ще се връщаме към син камък и вар ... Поне е доказано с времето. Остава и домашните любимки да им харесва Grinning

# 432
  • Мнения: 36 447
И втората ми разцъфна - между другото, тази и тъмно розовата не са минита, но и не са като големите (предполагам, че трябва да ги наричам миди?):

# 433
  • София
  • Мнения: 3 894
BЕЩИЦА, да има и естествено средство - маслени разтвори. Това са разните производни на маслото от нийм - Нимазал например, разтвор на течен парафин - не повече от 2% (по спомен), както и разни други основно цитрусови масла.
Всъщност, може да пробвате да опръскате с разтвор на Сяра ВГ - конбиниран акарицид и фунгицид. Контактен.

# 434
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Понякога са просто малки на възраст растения, които последствие порастват

Общи условия

Активация на акаунт