Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Джобни Пари

• 3 295
  • 88
  •   1
Отговори
# 15
Отвратително грозно ми прозвуча поста - Не стига, че харчим пари (еди си колко лева и толкова стотинки) за детето си, при условие, че трябва да харчим пари за другото дете, ми първата е и нагла да си иска самичка за училище. Neutral Face

# 16
Аз не проумявам как с такива големи заплати давате на детето си само 3 лева на ден,и само ако си иска.Храна от вкъщи ли носи,не писахте.
Едно време като бях ученичка още от първи клас 97 година имах по левче джобни за храна,защото тогава се купуваше сутрин закуска,майка ми и баща ми са взимали общо по 700 лева заплата,от втори клас ми плащаха школата по английски ,но джобните си оставаха,2009 като записах гимназия имах по 5 лева на ден,но и превоз плащах,но заплатите на мама и тате си бяха същите,и за уроци са ми давали .
На днешните скъпи времена ако трябва и храна да си купува тези 3 лева не стигат.

# 17
  • Варна
Не оправдавам подигравките на съучениците, но ги има. Особено при тийновете. Момиче на 12г. не е дете.
В семейния бюджет децата са приоритет. Но понякога родителите са лоши финансови ментори. Някои се справят и с по-ниски доходи. Наблюдавам цели фамилии, с високи приходи, които винаги са на минус. Слаба финансова култура.

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 11:22 от Viviana91

# 18
  • София
Детето ходи на училище 21 работни дни и то в нормално време. За локдауните да не говорим.
Значи 21 по 5 лв прави 105 лв. Все трябва да можете да ги отделите от 2500 лв.
И аз имам две деца. Джобните на голямата са предвидени в семейния бюджет. Уроците и спорта са отделно. Това е.

# 19
  • София
Ужасно противен пост, съжалявам.
При 2,5К понастоящем, ако не можеш да отделиш 10 - 20 лв за седмичен бюджет на голямото дете, което е и човек - голяма мъка за всички страни.
Ако тя иска - даваме, ако не - се правим на разсеяни.
Не знам на каква финансова култура ще я научите така, но трябва да знаете, че и те си имат нужди - дали да спести за подарък за мама, за приятелка, за нов несесер, за лак...

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 12:26 от Ms.Gorgeous

# 20
  • София
А пък парите за подаръци са отделно.

# 21
  • София
Не знам, сложно е, но петокласник или шестокласник също има свои дребни нужди самостоятелност.

# 22
Защо чакаш детето да ти поиска? Ти не я ли питаш има ли , няма ли?
Моята дъщеря е на 9г, в училище им дават закуска и обяд, ако аз не и дам ,тя няма да си поиска! Давам й по 2лв на ден,даже и ресто ми връща 0,50ст Joy

# 23
  • Azeroth
Какво може да се предложи, освен да намерите по-добре платена работа, щом 2500лв на месец не ви стигат?
Не става ясно детето от вкъщи ли си носи храна, пътува ли по автобуси, за какво точно харчи тези 3лв?
Ако трябва да купува храна с тях, сумата е смешна и може да си купи само боклуци.

На мен толкова ми даваха нашите преди 20 години, когато аз ходех на училище. Даже май 5лв ми даваха.

# 24
Моята дъщеря завърши гимназия през 2019 с джобни по 3-4 лева на ден. Толкова. Тя не ходи на училище, за да се чуди за какво да харчи пари. Обясних й, че сутрин трябва да закусва вкъщи, ако иска може да си вземе някакъв плод за училище, като свърши училище се прибира вкъщи, хапва и тогава може да излезе ако иска. Отделно обаче й купувах карта за градския транспорт. Когато беше на 12-13 години училището беше на 300 метра от нас тогава получаваше по 2 лева. И тя непрекъснато ми обясняваше как другите имали повече и т.н., изобщо не ме трогна. С много говорене успях да направя от нея един отговорен финансово човек. А децата с многото пари пушеха, пиеха и много от тях вземаха наркотици още от седми клас. Малките трудно се контролират, лесно се поддават на лошо влияние и първо поддържават на глупостта и тъпотиите на по-големите.
Може да предложите и друга схема 3 лева за шестица, 2 лева за петица, 0 лева за 4-ка, а за тройки и двойки глобявате с по 3- 4 лева. Една година така карахме в гимназията само че с малко по-високи "цени".
При нас не съм го правила от финансови затруднения, а с възпитателна цел.
Пожелавам ви успех и дано скоро нямате такива притеснения. Сега почти при всички е така, всеобщата беда не е беда са казали старите хора. И това ще мине.

# 25
  • София
Да купуваш оценки и да не даваш с възпитателна цел за мен е потрес. Пълен.

Глупости са това за презадоволените наркомани в 7 клас.
Ако нямаш поглед и желание за упражнение на родителство - и с много и с малко нещата не са окей.

# 26
Да купуваш оценки и да не даваш с възпитателна цел за мен е потрес. Пълен.

Глупости са това за презадоволените наркомани в 7 клас.
Ако нямаш поглед и желание за упражнение на родителство - и с много и с малко нещата не са окей.
Всеки от собствената си камбанария гледа. За мен аз съм се справила детето ми завърши с отличен, приеха я инженерна специалност преди още да е завършила гимназия, вече втора година е пълна отличничка. Започна и работа по специалността си, финансово отговорна е.
Що се отнася за децата пушещи трева и разни чайчета до оградата на училището сме имали специални родителски срещи от седми клас, а се не говорим в гимназията.
Според вас пласьорите около училищата на кого продават, на тези с пари или на тези с по 3 лева джобни?
Освен това никой не задължава родителите да дават джобни на децата си, те са израз на добра воля. Добре е децата от малки да научат, че за да получиш трябва да дадеш и че безплатен обяд няма. На 12 години едно дете трябва преди всичко да мисли за учението си и да помага вкъщи.

# 27
  • Варна
За съжаление, някои ги учат, че другия пол ще ги финансира или ще ги дотират в брака. Родителя е длъжен да предоставя нормални условия за живот. Разходите не са свързани само с храна. Относително малка сума дава нужното самочуствие и самостоятелност.

# 28
  • Azeroth
Е тва е, дори от мама няма безплатен обяд. Чакам тая бомба със закъснител да гръмне... ако цял живот е държано в клетка това момиче.

# 29
  • София
Моята дъщеря все още си купува само храна и кафе. На 17 е.
Не пуши и не друса, знам го.

Общи условия

Активация на акаунт