Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Джобни Пари

• 3 295
  • 88
  •   1
Отговори
# 30
  • София
Аз съм за строго, но не и спартанско възпитание.
Че всеки си има задължения е ясно и никой не го прави на въпрос и не го остойностява, но финансови рестрикции по мое усмотрение е ужасно отживял начин на възпитание, характерен за едно отминало поколение.
Така се учат хората да изпадат в зависимости.

# 31
  • София
Аз съм наказвала без джобни и без пари за глезотии 4-5 пъти, ама тотално ми беше прекипяло.

# 32
Бях на 12 преди 20 години... Родителите ми даваха 2-3 лева за джобни, които за ТОГАВА бяха адекватни като сума! Стигаха ми за закуска, за нещо сладичко, за автобус, ако вали (по принцип ходех пеша) и даже спестявах... За какви 2-3 лева ми говорите за джобни в днешно време... С тях не може да си купиш нещо полезно. Нито са ми спирали джобни, нито са ме изнудвали за оценки, нито съм се пропила, нито съм наркоманка. Просто са ме научили как се харчат парите и за какво. Направо не мога да повярвам, че не давате на детето си джобни, ако не си поиска.. и то при 2000 лв общ доход! Освен, ако текущите ви разходи не са 1500 лв... иначе не мога да си го обясня.

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 14:55 от Ели-Мели

# 33
Аз пък не разбрах, че авторката се оплаква колко скъпо и излиза детето, а че семейството в момента е финансово затрудненено, а разходите по образованието си текат.
Моето дете е на възраст детска градина и не мога да дам съвет, но за нас сме решили, че скоро ще започнем да даваме джобни от рода на 1€ за седмица, за да се учи от малка на финансова култура и че всичко, което виси по рафтовете в магазините струва пари.

Момиче на 12 е почти тийн и повечето са гневни и избухливи, но в никакъв случай глупави.
Със сигурност е забелязала, че приходите в семейството са спаднали, но от друга страна тя също има лични нужди и би трябвало да получава джобни, колкото и да са минимални.
Питайте я според нея колко и трябват за седмица, от своя страна кажете и ѝ обяснете колко може да ѝ отделите от семейния бюджет. Децата колкото и да негодуват им е ясно кога последната дума е казана.
Ако получава джобните си от седмица за седмица ще се научи сама да си прави сметка за какво да ги харчи или за какво да си ги спестява и да е отговорна към парите си.

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 17:48 от Threemafan

# 34
Сега видях че не съм допълнила, че тя яде главно от вкъщи и попринцип само понякога като излиза и ме моли за пари за да си позволи някоя друга глезотийка.

# 35
  • София
Така вече става ясно. В такъв случай няма за какво толкова да харчи в училище. Давайте й по 10 лв на седмица - ако ги офука, нейна си работа.

# 36
  • Варна
А защо трябва да се моли за пари?
High-level, за какво са основните ви, семейни разходи?

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 17:09 от Viviana91

# 37
Яде от вкъщи,защото няма пари,а и с три лева какво да си купи?Другите деца от вкъщи ли носят или си купуват?

# 38
  • Azeroth
Не мога да си представя какво глезене пада с 3лв...

# 39
  • София
Които не знае дали е удачно да дава.

# 40
Аз пак от опит от семейството - дават им по 10лв на 6-7 кластници и после класният звъни вкъщи да каже, че детето пие по 2-3 енергийни напитки и че не е много ок, да намалят парите. Ама то стига едно дете в класа да е с изпуснати юзди, и по него се влачат всички.

# 41
Които не знае дали е удачно да дава.

При това даже не всеки ден, а когато детето се престраши да си поиска...

Скрит текст:
Още си спомням моментите от училище, когато родителите ми забравяха да ми оставят стотинки за закуска, и трябваше да ходя да ги търся на работа преди училище да им се моля да ми дадат, за да мога да хапна. Като станах тийнка искахме да ходим и на кафе след училище, та съм стояла гладна и тези стотинки съм си ги събирала да си купя най-евтиното в кафенето - сода кинли - отвратителна гадост, но иначе нямаше да ти дадат да седнеш. Отвратително чувство - всички пият горещ шоколад, сокче, кола, в един момент и кафе. А ти на гадна содичка от 50 стотинки, които си се молила сутринта да ти дадат...

# 42
А защо трябва да се моли за пари?
High-level, за какво са основните ви, семейни разходи?
Сметки,Телефони,Храна,Изплащаме кредит и тн

# 43
  • Варна
Сметките могат да се редуцират. Но не ощетявайте детето. Възрастта и е деликатна.

# 44
Прекалихте. Колко от вас с широките съвети имат дете точно на тази "деликатна" финансово възраст 12г? За какво харчи едно "неощетено" дете пари в/около училище? Ами като нямате деца, застанете до случайно училище и ще видите: кола, пица, дюнер, хрупанки, десерти, кроасани. Нали не очаквате, че ще си поръча нещо здравословно за 6-8 лева от салата бар?

В тази тема възпитавате на финансова култура, в съседната на хранителни навици. Хайде малко по-последователно и с реализъм.

Общи условия

Активация на акаунт