Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Джобни Пари

• 3 295
  • 88
  •   1
Отговори
# 75
  • онче бонче бонбонче
На 12 спокойно може да научите детето да има свой бюджет, правите сметка колко можете да заделяте на седмица и давате щедро. 2-3лв на ден беше преди няколко десетилетки, сега децата имат съвсем други потребности. Ако не сте наясно за какво са му нужни на детето седнете поговорете и се ориентирайте какво иска да си купува с джобните, така най-общо.

Даже сега ми хрумва - на 12 години не може ли да бачкат вече и да изкарват пари? Докога ще ги дондуркаме.
Вземаш им куче, дресирате кучето и ги пращаш да се снимат в телевизионни реклами.  После на теб ще ти дава джобни. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 76
2-3лв на ден беше преди няколко десетилетки, сега децата имат съвсем други потребности.
Като какви например?

# 77
Дъщеря ми си харчи парите за фиджети. Нямам против, защото не купува всеки ден.

# 78
  • онче бонче бонбонче
2-3лв на ден беше преди няколко десетилетки, сега децата имат съвсем други потребности.
Като какви например?
E затова казвам, че е добре да се поговори с детето да се види към какво има интерес. На тази възраст вече почват да се чувстват по-самостоятелни, много се влияят от това какво е показало някое друго дете. Ти може да искаш детето да те пита за всяко дребно нещо, ама на него може да му се иска да взема решения само. Дали ще е списание, или дрънкулка, СD или дезодорант няма значение, важното е доколко родителят иска детето да е самостоятелно или не. А и вече всички имат свой телефон, купуват се рингтонове, картинки и т.н. дреболии за които също може да им заделиш свой бюджет, това вече си е въпрос на родителска тактика дали у вас ще е така, но такива са новите неща в модерния живот.

# 79
Аз не проумявам как с такива големи заплати давате на детето си само 3 лева на ден,и само ако си иска.Храна от вкъщи ли носи,не писахте.
Едно време като бях ученичка още от първи клас 97 година имах по левче джобни за храна,защото тогава се купуваше сутрин закуска,майка ми и баща ми са взимали общо по 700 лева заплата,от втори клас ми плащаха школата по английски ,но джобните си оставаха,2009 като записах гимназия имах по 5 лева на ден,но и превоз плащах,но заплатите на мама и тате си бяха същите,и за уроци са ми давали .
На днешните скъпи времена ако трябва и храна да си купува тези 3 лева не стигат.
Моля те да ми обясниш как така си била първи клас през 97 година и си се записала в гимназия 12 години по-късно през 2009. Класовете ли повтаряше или какво? Отделно, през 97 все още не бяхме минали през деноминацията и подобни заплати от 700 лв. нямаше. Една кифла струваше 100 лв. Левче няма как да са ти давали, защото с него не можеше да си купиш и половин дъвка. Нулите паднаха през 1999г. Тогава също нямаше заплати от 700 лв. за масата хора, минималната беше около 100, а тези с по 700 бяха специални хора с много пари, ако твоите родители са били от тях - супер за теб.  В днешно време пък, 1000 лв. заплата по никакъв начин не може да се нарече "голяма" и да се сравнява с тези 700 лв. от онова време. Тогава един хляб беше 50 ст., а сега е 1.50 лв. Кифлата (за която споменах, че през 97 беше 100 лв.) веднага след деноминацията беше 10 ст. В момента кифлите вече минават левче.

# 80
  • София
Традиционната сутрешна закуска - баничка, кифла, милинка, боза, айрян стана доста скъпо удоволствие. Аз купувах за дъщерята когато беше ДО, а малкия на училище.

# 81
Eфибуш, с една дума нямат по-различни потребности от моите преди 30 години. И аз съм спестявала за дрънкулки, списания и модерни за времето си неща и т.н.

# 82
Eфибуш, с една дума нямат по-различни потребности от моите преди 30 години. И аз съм спестявала за дрънкулки, списания и модерни за времето си неща и т.н.
Именно. Ама кухоплетството трябваше да изкара, че уж имат, ама не ги знаем, щот не се интересуваме от децата си. 🥱

# 83
  • София
Ми, не. Темата го доказва.

# 84
доказа, да. че тия дето нямат деца, най-много обичат да дават съвети за майчинство. сефте.

# 85
  • София
Не, не е даже нужно в тази тема.
Имаш акъл - даваш. Чета - релевантни мнения.

# 86
Кой колко дава и дали е много или малко е много относително.
Доколкото виждам има огромни разлики от 2-3, 5-6, 10, дори 20+лв на ден за 13-16 годишни.
С възрастните е същата работа и няма как да е по-различни при децата. И сега и преди е било едно и също, винаги е имало  огромни разлики.
Аз гледам да съм под средното което се дава, няма значение дали мога или не мога да давам повече.
От това което съм видял, когато аз съм бил ученик е, че в 90% от случаите децата, които имаха много или  неограничени пари не прокопсаха  много, освен ако не броя наследените мутренски бизнеси на родителите си.
Всеки сам си преценя какво ще дава, както и всеки си преценя какво да харчи като голям, но като цяло детето е отражение на родителя.

# 87
Аз не съм богата, но нямам абсолютно никакви  финансови притеснения. Едни ученически харчове не могат да ме съборят, ама никак. Детето ми е в 9 клас и не веднъж и два пъти е ходило с 0лв на училище. Първо, заради здр проблем и да не се изкушава от боклуци, второ, защото наистина нищо свястно не може да се купи наоколо. Въпреки, че нямам финансови притеснения, на него му е ясно, защо е по-добре да си купи мин вода от кварталния магазин за 60 ст, отколкото от училищните близкостоящи лавки за1, 60, примерно. В редки случаи ходи с пари на училище, (напр, ако не съм купила химикал, моливи) има тежка алергия и го ограничавам. Противно на теорията за "забр. Плод", ограниченията работят при него. Индивидуално е.
Но, когато е във ваканция, когато сме на почивка, пари не се жалят. Стига да не са за боклук (рядко има такъв на почивките ни), няма проблем.
Пари за учебници, помагала, дрехи, обувки, също не се жалят. Държим на качеството. Така че, не му е комплекс, че често го пращам с вода, чай, домашен сандвич и 0 лв на училище.
Но освен това, мисля, че няма правилно и грешно в случая.

# 88
Говорих с нея и и предложих идеята с парите за седмицата и тя се съгласи, така че решихме 20 лв на седмица.Благодаря ви, мами! Simple Smile Two Hearts

Общи условия

Активация на акаунт