Колко пари е нормално да имам спестени?

  • 10 542
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте, на 23 години съм и честно казано обмислям да поговоря с финансов консултант, защото доста се лутам по въпроса - колко пари трябва да имам спестени и как да спестявам занапред (още колко % от доходи). Знам, че няма точна сума и план, но пък със сигурност има, така да кажем, ,,оптимални параметри''. Усещам се, че колкото и да изкарвам, спестявам, все се притеснявам, дали е достатъчно и т.н.

Ситуацията ми е следната - завършвам образование сега, на 23 съм, имам кола, апартамент на мое име, лаптоп, телефон, дрехи - всичко нужно, нямам лизинги, нямам борчове. Работя за 1200/ месец чисто + имам свои начинания от които вадя още 1000. В бъдеще планът е да изкарвам и повече, но да кажем, реалистично погледнато още 1 година поне - толкова, пък ако стане по-бързо, супер за мен. Гледам да не разчитам на супер бързо израстване, че няма нищо сигурно и да не остана разочарована и неподготвена при липсата му.

При положение, че не ми трябва да мисля къде да живея, имам кола и не ми трябва техника, колко парички смятате вие е нормално да си имам спестени за моята възраст и също колко % да продължавам да спестявам след това.

Имам приятелки с повече от моите спестявания, но нямат кола, нямат нужни неща - лаптоп за уни, друга техника, която аз имам, свързана с малкият ми бизнес. Та затова не знам, дали е правилно с тях да се сравнявам.
И ми прави впечатление, че рядко инвестират в някакви неща. Аз си имам инвестиционен план собствен по който се движа, той не ми е проблем, там съм по-наясно, но със спестяванията не знам, къде е оптималното.

Очаквам вашите съвети, буквално конкретни цифри ще са ми най-полезни. Колко спестени и колко % спестяване?

# 1
  • Мнения: 6 166
1. Разходите ти за месец × 6 = сума фонд "спешни"
2. Лайфстайлът ти за месец ×12 = сума фонд краткосрочни и бързоликвидни инвестиции (взаимни фондове например, но ако се научиш може и в акции, форекс, ценни метали, инвестиционно злато, биткоин)
3. 1% в допълнителен пенсионен фонд
4. 10-15% в дългосрочни инвестиции.

В най-добрия случай - живееш на 60% от дохода си и останалото е в инвестиции.

# 2
  • Мнения: 182
1. Разходите ти за месец × 6 = сума фонд "спешни"
2. Лайфстайлът ти за месец ×12 = сума фонд краткосрочни и бързоликвидни инвестиции (взаимни фондове например, но ако се научиш може и в акции, форекс, ценни метали, инвестиционно злато, биткоин)
3. 1% в допълнителен пенсионен фонд
4. 10-15% в дългосрочни инвестиции.

В най-добрия случай - живееш на 60% от дохода си и останалото е в инвестиции.
Може ли да обясните каква е разликата между лайфстайл и разход

# 3
  • Мнения: 2 998
Задължително първо се спестява сума равна на 6 месечните ти разходи. После 10% всеки месец, като процентите с времето могат и е хубаво да станат повече. От мой личен опит бих те посъветвала, след като изпълниш горните две условия, да не го мислиш толкова поне някоя и друга година, на 23 си и имаш време.

# 4
  • Мнения: 4 008
Може ли да обясните каква е разликата между лайфстайл и разход

Разходи = задъжителни неща - сметки, храна, транспорт, грижа за животно.
Лайфстайл - маникюр, кафене, фризьор, гримове, фитнес, спа, дрехи. - Неща, които не са ежемесечни, могат да бъдат спестени, намалени или не задължителни за ползване/купуване всеки месец.

# 5
  • Мнения: X
А каква е целта на спестяване на 23 при положение че имаш жилище, кола и спестявания примерно за шест месеца? Пестиш ли за нещо или просто си пестиш за черни дни? Не че е лошо човек да пести, но на твоята възраст е много по-добре парите да се използват, отколкото да се тормозиш че някой имал повече спестени от теб.

# 6
  • Мнения: 6 166
А каква е целта на спестяване на 23 при положение че имаш жилище, кола и спестявания примерно за шест месеца?

Финансова култура и диверсификация.

# 7
  • Мнения: 40 892
На 23 като цяло е нормално да нямаш кой знае колко (освен ако не си супер печеливша). Но някаква прегледност за моята гледна точка е следната:
- Първо купуваш "средства за производство", става дума за неща, които ще ти помогнат да печелиш (ако е релевантно към твоята професия, разбира се, ако не пропускаш);
- После спестяваш "аварийни" пари - да стигат за 6 месеца без доходи, още по-добре за година;
- После си решаваш битовите проблеми - все пак трябва да се живее колкото може по-комфортно;
- После гледаш никога да не живееш със 100% от доходите си, а да заделяш всеки месец колкото можеш. Не се увличай по прекомерен лайф и един ден това ще ти се върне;
- И когато спестиш достатъчно (50 бона да кажем) спираш да пестиш и почваш да инвестираш. И така докато не се пенсионираш.

# 8
  • Мнения: 201
Смятам, че е добре да спестявате около 50% от доходите си. Ако ги инвестирате разумно след 40 годишна възраст няма да има нужда да работите. https://www.mrmoneymustache.com/2012/01/13/the-shockingly-simple … early-retirement/

# 9
  • Мнения: 40 892
Смятам, че е добре да спестявате около 50% от доходите си. Ако ги инвестирате разумно след 40 годишна възраст няма да има нужда да работите.

Просто не знам как да окачествя този съвет. Не, че не е верен строго математически погледнато, но да убеждаваш хора, едва покривайки нуждите си, да пестят 50% е някакво лицемерие или гавра. Просто няма как да стане. То е все едно да убеждаваш някого да яде 50% по-малко калории, въпреки че той в момента яде колкото е минимумът за съществуване.
Освен това идва и въпросът на какво ниво ще е това пенсиониране. Ако някой има 10 000 лева доход и пести 50%, което е съвсем реално, ще се пенсионира на едно ниво. А друг, с доход 1 000 лева, ако пести 50%, което за мен е невъзможно, ще се пенсионира на мизерно ниво. Иначе математически нещата излизат, ние същи от незапомнени време сме пестили над 50% от доходите си, но не и от самото начало все пак. Първо трябваше да градим дом, да отгледаме здраво дете, а в същото време доходите ни не бяха високи, а и от инвестиции не идваше нищо, защото такива нямаше.

Та не трябва да се гонят такива рецепти за пестене на всяка цена, а да се интерпретира всичко спрямо конкретната реалност на пестящите. В края на краищата болшинството хора никога не успяват да спестят достатъчно и да станат инвеститори, но си живеят и отглеждат децата си. С други думи, първата грижа трябва да е вдигане на доходите докато започне да се образува излишък (който да се пести), а не да се пести от мизерен доход. Неслучайно е казано, че икономията е майка на мизерията, поговорка валидна именно за такива случаи.

# 10
  • Мнения: 201
Черна станция, прочети първо какво е написала потребителката. Доходът й е чисто 2200 на месец. Без заеми. С изплатено жилище и кола. Не пише, че има деца или заболявания. На 23 години вероятно няма. С 1100 лв на месец може да си живее много добър ергенски живот, а другите да ги спестява и инвестира.

# 11
  • Мнения: 40 892
Конкретно тя в конкретния момент може и да може, макар че сам човек има много разходи, но исках да добавя друга гледна точка.

# 12
  • Мнения: 6
Здравейте пак, попринцип не ми е целта да не работя след 40. Работата не ме дразни и не ми тежи, а и не бих била щастлива чак на 40 да съм задоволена финаносво един вид. Не мога да спестявам по 1100. Трудно ми е толкова много, тъй като живея в София и все пак като се сложат бензин, храна, козметика и излезеш 2 пъти седмично на ресторант - това е. 1200 не ти мърдат.
След прочетените рачлини мнения и съвети реших да си дам срок от 1 год и половина в който да спестя 10000лв. а след това ще пестя 20% от доходите си.

На въпроса защо да пестиш на 23? Ами първо аз гледам доста успешни млади хора, които наистина имат доста доходоносни бизнеси и на по-малко години от мен. Също, какво значение има дали си на 23 или 38 или 67, когато искам да си купя нещо, наще не се впечатляват особено. Всякакви непредвидени разходи, също. Пък и самата аз не мога да съм спокойнна и да харча пари да излизам, ако знам, че нямам никакви спестявания.

Със сигурност има хора, които и на 45 не пестят, обаче това за мен не е нормално и не ми се живее в тревоги и недоимък.

Последна редакция: сб, 17 апр 2021, 15:55 от hristova.s

# 13
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 056
Колкото повече толкова повече. Току-що имаше пандемия, много хора останаха без нищо, вече цяла година се влачи и всичко беше съвсем непредвидимо. Който е имал спестени достатъчно че да живее една година с тях е изкарал годината безгрижно. Има смисъл да имаш скътана сума да можеш да преживееш една година с нея ако не работиш. От там нататък какъв е смисъла да пестиш повече, за теб лично? За какво мислиш че ще са ти нужни тези спестени пари след като имаш добрър източник на постоянни доходи и нямаш намерение да спираш да работиш? Отговори си на този въпрос и така ще установиш колко спестявания са ти нужни.  И не забравяй че инвестиция значи риск, не значи непременно печалба, а вкючва и загуба.


# 14
  • Мнения: 6 166
Със сигурност има хора, които и на 45 не пестят, обаче това за мен не е нормално и не ми се живее в тревоги и недоимък.

Къткането на пари не е направило никой богат. Аз например не пестя. Ако имам допълнително пари ще ги инвестирам в нещо, което да ми донесе възвръщаемост. Пестеливите около мен също мислят, че не е нормално, но в края на деня техните пари се обезценяват от инфлации и превалутиране всяка година, докато на моите си растат капиталовите печалби всяка година.

# 15
  • Мнения: 6 764
Хубаво е да имаш малка сума заделена за "черни дни", но до там.
Спестените пари не ти носят нищо, само се обезценяват. Аз бих се консултирала с финансист, за да избера подходящ начин да си инвестирам парите. Сама си, осигурена си, всеки месец имаш добър доход, чудесно да инвестираш парите ти, за да почнеш да печелиш от тях. Да седят в някоя сметка или дори на депозит си е загуба за мен.

# 16
  • Мнения: 8 802
10% спестявай, всеки месец

# 17
  • Мнения: X
Ох колко лесно ми изглежда пестенето на пари като чета коментарите тук. Толкова ми се иска да беше и така лесно приложимо в реалност, но явно аз съм разсипница. Вчера получих обратно едни пари от данъци в Норвегия , които доста ми бяха забавили и аз вместо да си ги прехвърля във влоговата сметка веднага тръгнах да си купувам разни неща. Не ме е яд , защото са за вкъщи и ще си ги ползвам / прахосмукачка, пасатор , сешоар /не ми бяха толкова спешни, защото старите все още могат да се използват , но факта  е , че не мога да си мирувам когато имам пари и все гледам да ги изхарча и не мога да се контролирам.  Дано ми дойде акъла навреме та да не съжалявам в бъдеще ....

# 18
  • Мнения: 40 892
То е лесно, ама когато вече си изминала голяма част от житейския път и си натрупала спестявания. Тогава парите сами се грижат за себе си и се умножават. Но в началото е много трудно.

# 19
  • Мнения: 201
Да имаш работещи електроуреди, но да си купиш нови. Защото са ти превели пари неочаквано... Да, трудно се пести така. Който няма си изгради навици да не се поддава на импулсивни покупки, няма да може да пести каквато и заплата да има и на колкото и години да стане.

# 20
  • Мнения: 6 166
факта  е , че не мога да си мирувам когато имам пари и все гледам да ги изхарча и не мога да се контролирам.  Дано ми дойде акъла навреме та да не съжалявам в бъдеще ....

Май не е до пари, а до мириса на ново и до зависимост между заслужавам и харча.

# 21
  • Мнения: X
Да имаш работещи електроуреди, но да си купиш нови. Защото са ти превели пари неочаквано... Да, трудно се пести така. Който няма си изгради навици да не се поддава на импулсивни покупки, няма да може да пести каквато и заплата да има и на колкото и години да стане.


Не , че се оправдавам , ама това , че все още са работещи, не означава , че си вършат работата.
Като цяло са пред издихание. Можех да си ги спестя по принцип парите за тях - да , ама не .
Все си викам пестенето от утре ...

# 22
  • София
  • Мнения: 5 617
Не съм чела коментарите, но ще ти кажа моето мнение.
Имаш основните неща - апартамент, автомобил, техника.
Ако нямаш в какво да инвестираш по отношение на малкия ти бизнес, съвсем спокойно можеш да спестяваш поне едно 20-30%. Тук зависи и какви ежемесечни разходи правиш - фризьор/козметик, имаш ли корекции и правиш ли си козметични процедури, вкъщи или навън се храниш, излизаш ли често, пушиш ли? Аз бих пробвала един месец да живея без да харча ''излишно''. Също така можеш в един тефтер всеки ден да пишеш разходите си - храна, сметки, гориво, други плащания. Така на края на месеца като теглиш чертата ще видиш къде можеш да намалиш, ако естествено искаш.
Аз съм твърдо ЗА инвестирането, с мъжа ми имаме акции от години. В момента и разработваме наша фирма. Можеш да ми пишеш, ако решиш, че инвестицията в ценни книжа, е за теб.

# 23
  • Мнения: 1 047
Авторке, какво точно възнамеряваш да правиш с тези спестени пари? За черни дни е ясно, ама останалото?

# 24
  • Мнения: 19 007
Интересно ми стана за 20-22 годишните, вероятно студенти, с доста доходоносни бизнеси.

Иначе разумното е да не харчиш за 'глупости', няма много смисъл да си правиш планина от пачки.

# 25
  • Мнения: 12 760
На въпроса на авторката от заглавието: Според мен е добре човек да има спестени толкова, колкото са годишните му разходи. А месечно да спестява 10%.
Що се отнася за това, какво е нормално - няма как да има нормален, важащ за всички принцип. Един има семейство и деца,  друг не, един има висока заплата, друг ниска, един е под наем, друг ... и така нататък.

# 26
  • Мнения: 18 498
На въпроса защо да пестиш на 23? Ами първо аз гледам доста успешни млади хора, които наистина имат доста доходоносни бизнеси и на по-малко години от мен.

Simple Smile Това са съвсем различни неща...

На въпроса в заглавието - няма нормално и ненормално в тези неща. Зависи от индивидуалния случай на всеки - доходи, разходи, начин на живот, интереси, образование и т.н.

Моят съвет е да си дадете време и през следващите 3 или 6 месеца да видите колко можете да пестите без да изпитвате напрежение от това - т.е. без лишения, без сътресение за ежедневието. След това ще можете да планирате дългосрочно - дали спестявания, дали инвестиции.

# 27
  • Мнения: 6
Интересно ми стана за 20-22 годишните, вероятно студенти, с доста доходоносни бизнеси.

Иначе разумното е да не харчиш за 'глупости', няма много смисъл да си правиш планина от пачки.

Изкарвам 1000 лева на месец от моето начинание. Това ли е ДОСТА ДОХОДОНОСЕН бизнес? Явно имаме различни критерии. Иначе в световен мащаб има хора на 18-19, които изкарват десетки/ стотици хиляди на месец.

Инетерсно ми е за хората, които смятат, че не трябва да се пести изобщо ,,Какво ще ги правиш тези пари за черни дни? Инвестирай и т.н.'' Инвестициите са ясни, но вие какво правите, когато си счупите колата, когато има ковид и не ви плащат месеци, когато трябва нова пералня? Взимате кредити ли? Искате от роднини? Или си давате единственото заделено и при следващ проблем финансите съвсем изчезват?

# 28
  • Мнения: 40 892
Инетерсно ми е за хората, които смятат, че не трябва да се пести изобщо ,,Какво ще ги правиш тези пари за черни дни? Инвестирай и т.н.'' Инвестициите са ясни, но вие какво правите, когато си счупите колата, когато има ковид и не ви плащат месеци, когато трябва нова пералня? Взимате кредити ли? Искате от роднини? Или си давате единственото заделено и при следващ проблем финансите съвсем изчезват?

Ами точно затова писах още в първия си пост, че спестяването е основата/началото, а инвестирането е надстройката в една сграда, и доколкото сградата може да стигне и 100 етажа, основата е ограничена, но носи всичко. То затова се почва със спестяване, докато се натрупат ЛИКВИДНИ резерви за година живот без доходи, че и нещо отгоре за коли и перални. И едва след това се инвестира, но ликвидните резерви винаги трябва да ги имаш.
Малко условие, че и инвестираните пари може да са ликвидни, но това е друго нещо.

# 29
  • Мнения: 19 007
Интересно ми стана за 20-22 годишните, вероятно студенти, с доста доходоносни бизнеси.

Иначе разумното е да не харчиш за 'глупости', няма много смисъл да си правиш планина от пачки.

Изкарвам 1000 лева на месец от моето начинание. Това ли е ДОСТА ДОХОДОНОСЕН бизнес? Явно имаме различни критерии. Иначе в световен мащаб има хора на 18-19, които изкарват десетки/ стотици хиляди на месец.

Инетерсно ми е за хората, които смятат, че не трябва да се пести изобщо ,,Какво ще ги правиш тези пари за черни дни? Инвестирай и т.н.'' Инвестициите са ясни, но вие какво правите, когато си счупите колата, когато има ковид и не ви плащат месеци, когато трябва нова пералня? Взимате кредити ли? Искате от роднини? Или си давате единственото заделено и при следващ проблем финансите съвсем изчезват?


Първо, не крещете. След това четете.
Написахте 'Ами първо аз гледам доста успешни млади хора, които наистина имат доста доходоносни бизнеси и на по-малко години от мен'. За тях ми стана интересно, не за вашите 1000 лева.

# 30
  • Мнения: 1 047
Интересно ми стана за 20-22 годишните, вероятно студенти, с доста доходоносни бизнеси.

Иначе разумното е да не харчиш за 'глупости', няма много смисъл да си правиш планина от пачки.

Изкарвам 1000 лева на месец от моето начинание. Това ли е ДОСТА ДОХОДОНОСЕН бизнес? Явно имаме различни критерии. Иначе в световен мащаб има хора на 18-19, които изкарват десетки/ стотици хиляди на месец.

Инетерсно ми е за хората, които смятат, че не трябва да се пести изобщо ,,Какво ще ги правиш тези пари за черни дни? Инвестирай и т.н.'' Инвестициите са ясни, но вие какво правите, когато си счупите колата, когато има ковид и не ви плащат месеци, когато трябва нова пералня? Взимате кредити ли? Искате от роднини? Или си давате единственото заделено и при следващ проблем финансите съвсем изчезват?
Само не разбрах защо се сърдиш. Да, повечето хора не изкарват повече от хиляда лева на месец и теглят кредит за нова пералня. Не виждам какво осъдително има в това и как точно теб те афектира. Ние просто те питаме твоята цел каква е.

# 31
  • Мнения: 6
Интересно ми стана за 20-22 годишните, вероятно студенти, с доста доходоносни бизнеси.

Иначе разумното е да не харчиш за 'глупости', няма много смисъл да си правиш планина от пачки.

Изкарвам 1000 лева на месец от моето начинание. Това ли е ДОСТА ДОХОДОНОСЕН бизнес? Явно имаме различни критерии. Иначе в световен мащаб има хора на 18-19, които изкарват десетки/ стотици хиляди на месец.

Инетерсно ми е за хората, които смятат, че не трябва да се пести изобщо ,,Какво ще ги правиш тези пари за черни дни? Инвестирай и т.н.'' Инвестициите са ясни, но вие какво правите, когато си счупите колата, когато има ковид и не ви плащат месеци, когато трябва нова пералня? Взимате кредити ли? Искате от роднини? Или си давате единственото заделено и при следващ проблем финансите съвсем изчезват?
Само не разбрах защо се сърдиш. Да, повечето хора не изкарват повече от хиляда лева на месец и теглят кредит за нова пералня. Не виждам какво осъдително има в това и как точно теб те афектира. Ние просто те питаме твоята цел каква е.

Не се сърдя? Кога е написано това Simple Smile

За мен не е нормално това нещо, аз се стремя към повече. Нещо друго - за мен това не е свобода. Парите за мен са свобода, те не са нещо лошо, особено, ако са изкарани с труд, идея. Когато имаш финанси можеш да учиш, където искаш, да пътуваш, където искаш, да се обличаш, както искаш, да свириш на инструмен, ако искаш, да отидеш на масаж, ако искаш, да започнеш да произвеждаш вафли/ телевизори, ако искаш. Колкото повече пари имаш - имаш повече свобода. Аз смятам, че една камериерка, която си чупи кръста за 800 лева на месец си продава здравето и времето срещу малко лична свобода (с 800 - толкова). Не държа никой да смята като мен. Повечето хора не разсъждават като мен, видимо от това как работи световната икономика Simple Smile

Защо искам да имам спестени пари? За черни дни точно и непредвидени разходи, а над тях инвестирам, развивам в каквото ме прави щаслива и ми носи желание за работа и развитие. Изначалният въпрос беше, колко парички мислите, че са ок за ,,черни дни''. Прегледах мненията и си състваих мое на база личен опит + прочетените съвети.

Сега вече някои публикации бяха с въпроси, ама защо са ми много пари, ама за какво са ми изобщо спестени пари, като имам кола и къде да живея + как има хора, които живеят с 1000 на месец. В Китай има и които живеят със 100 на месец, но това не е моята тема. Ако се вълнуате, направете такава тема Simple Smile

Не осъждам тези хора, но няма защо да се правя, че искам да съм като тях. Мен никой не ме е карал насила да работя, било е мой избор, аз не съм с техните виждания - затова като цяло не искам и да ме сравнявате с тях. Това не е темата, както споменах Simple Smile Ако исках да говорим за това, щях да отоворя тема: ,,Как да изкарвам 1000 лева на месец и мога ли да си купя вещи на изплащане''. Това е начин на живот, чисто финансово погледнат, към който не се стремя.

Ако исках да съм руса и ви разпитвах за съвети как да си направя косата руса, еквивалент на ситуацията е да ми кажете ,,Има хора с червени коси ти защо искаш да си със светла коса?''Simple Smile

# 32
  • Мнения: 2 998
Изначалният въпрос беше, колко парички мислите, че са ок за ,,черни дни''.
Не беше това въпросът, а това:
Цитат
Колко спестени и колко % спестяване?
Затова няколко човека те попитаха какви са ти целите. Има разлика дали просто ще си събираш парите, които ти останат или си планирала какво ще правиш с тях.

Последна редакция: нд, 25 апр 2021, 13:04 от ⓑⓤⓑⓑⓐⓣⓐ

# 33
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 056
Колкото повече пари имаш - имаш повече свобода. Аз смятам, че една камериерка, която си чупи кръста за 800 лева на месец си продава здравето и времето срещу малко лична свобода (с 800 - толкова).
Ако получаваш 1000 и пестиш по 200 на месец нали пак ще живееш като "камериерка, която си чупи кръст аза 800" Satisfied След няколко месеца ти ще имаш "свободата" да си купиш нова пералня , а тя ще си купи  втора ръка за пералня или нещо на изплащане. Ама след като и ти имаш пералня, и тя, има ли въобще разлика? И ти блъскаш по 8 часа на ден, тя също. Свобода нанайки. Свободата е да не бачкаш по 8 часа на ден, а да си живееш живота докато другите бачкат. Ако само искаш да пестиш за нови домакински уреди, правиш си сметка през колко години ги сменяш, теглиш чертата и пестиш съответната сума. С другите неща дето искаш да ги купуваш същото. Няма "нормално", защото един може да иска хладилник за 1000 лв, друг за 10000лв, един да летува на Балчик, а друг на Малдивите.

# 34
  • Мнения: 6
Колкото повече пари имаш - имаш повече свобода. Аз смятам, че една камериерка, която си чупи кръста за 800 лева на месец си продава здравето и времето срещу малко лична свобода (с 800 - толкова).
Ако получаваш 1000 и пестиш по 200 на месец нали пак ще живееш като "камериерка, която си чупи кръст аза 800" Satisfied След няколко месеца ти ще имаш "свободата" да си купиш нова пералня , а тя ще си купи  втора ръка за пералня или нещо на изплащане. Ама след като и ти имаш пералня, и тя, има ли въобще разлика? И ти блъскаш по 8 часа на ден, тя също. Свобода нанайки. Свободата е да не бачкаш по 8 часа на ден, а да си живееш живота докато другите бачкат. Ако само искаш да пестиш за нови домакински уреди, правиш си сметка през колко години ги сменяш, теглиш чертата и пестиш съответната сума. С другите неща дето искаш да ги купуваш същото. Няма "нормално", защото един може да иска хладилник за 1000 лв, друг за 10000лв, един да летува на Балчик, а друг на Малдивите.

Нищо общо? Няма как да сме на едно мнение, защото изобщо не разсъждавам като Вас.
1. Има значение, дали изкарваш 1000 на 18 или на 58 г. Колкото по-рано изкарваш 1000, толкова по-млад ще се развиеш до повече.
Ако си на 40 с деца и на 18 без деца, и в двата случа изкарваш 1000 Simple Smile))) - u know what i mean Wink
2. Ако 200 лева събирам 1 година са 2000, които бих използвала за създаването на нещо малко, но свое, което дефакто ще ме различава от хората, които карат с 800, а не 1000.
3. ,,Свобода е да си живееш живота докато другите бачкат'' е което Вие казвате. Аз коментирах за свободата, не като да си без ангажименти 24/7, а свобода на избора Simple Smile Иначе, както споменах по-рано в темата, изобщо не ми е и мечта да не работя или да се пенсионирам на 40. Обичам да работя Simple Smile Обичам да научавам нови неща, много се радвам, когато постигна ново умение или измисля нещо, което даде резултат. Не ми пречи да разботя по 5-6-7-8-9-12 часа на ден. Но ми пречи да е за 800, особено ако няма да се развия в дадената област и да стане повече.


Благодаря на всички, които се включиха. Взех си нужната информация от темата.
В момента вече залита в друга посока Simple Smile

# 35
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Колкото по-рано изкарваш 1000, толкова по-млад ще се развиеш до повече.
Според мен това изобщо не е вярно.

Иначе считам, че за да се отговори на въпроса от темата адекватно, следва да са ясни средно- и дългосрочните цели и да се пресметне спрямо тях, всичко друго са локуми.

# 36
  • Мнения: 18 498
Колкото по-рано изкарваш 1000, толкова по-млад ще се развиеш до повече.

Няма такава зависимост.

# 37
  • Мнения: 40 892
Колкото по-рано изкарваш 1000, толкова по-млад ще се развиеш до повече.

Няма такава зависимост.

Именно, някои почват да работят след гимназия и на 18 изкарват 1000, а други учат до 23 - 24, но после започват направо с няколко хиляди, че и бягат по друга писта, което е даже по-важно.

# 38
  • Мнения: 6 166
Момиче - взаимоотношенията с хората трябва да са ти ценност, не парите.

# 39
  • Мнения: 40 892
Момиче - взаимоотношенията с хората трябва да са ти ценност, не парите.

Няма абсолютна ценност, която да може да замести останалите. Трябва да се движат в пакет или както казал дядо поп, като го попитали какво иска да пие, ракия или вино -  "И бира, чадо, и бира".

Взаимоотношенията с хората са добро нещо, но с времето хората се променят, пътищата ни се разделят и след 20, 30, 40 години човек често се усеща, че приятелите някак са са отдалечили, а най-близо до него са му останали семейството и банковата сметка. Ей затова човек трябва да се грижи за тези две неща основно.

# 40
  • Мнения: 217
Здравей ! Писала съм подробно на лично съобщение. Тук ще ти напиша само, че е добре да имаш 6 месеца *22000= 13200. 00 лева. Това трябва да са пари, които да можеш да използваш ако останеш без доходи ( надявам се да не се случи).

# 41
  • София
  • Мнения: 261
Привет на всички дами,

Когато учих за личен финансов консултант ми беше много интересно с какво се започваше едно консултиране. Първата стъпка беше (защо беше, тя и сега е такава) - "Познай своя клиент". След толкова години се убеждавам, че е основополагащо правило.
В англосаксонският свят даването на финансов съвет е законово обусловено. Suitability Report не е само фраза. А за да дадеш такъв трябва да се свършат куп неща заедно с консултирания, но пак остава първата стъпка - Познавай клиента си.

Виждате го и тук. Всеки има своята правда и разбира се житейски опит. И такъв съвет е дал. Но 23 годишното момиче си има също своите поведенчески модели, има си умения и компетентности, убеждения и вярвания и в крайна сметка - и идентичност. Както и всеки един от нас. Не ги ли познаваме, не можем да дадем подходящ съвет.Simple Smile
Затова е трудно да дадем правилен отговор на зададен с няколко изречения въпрос.

И Христос Воскресе!:yum:

# 42
  • Мнения: 6 166
Тц. Не е толкова трудно.

На 23 повечето теглят голям заем за мега гига супер яката кола, на която ако й стане нещо трябва да теглят нов заем, за да я ремонтират. Е, и те си имат идентичност и тя е на не много умен финансово човек.

# 43
  • Мнения: 12 760
Който както и да е разбрал или неразбрал темата, нали авторката си получи отговорите и е доволна. Simple Smile

# 44
  • Мнения: X
Отново се включвам в темата Smiley
От както писах първият път постоянно си мислих за спестяванията и как да го направя, та в крайна сметка си направих инвестиционен спестовен план в Уникредит . Предложението ми се стори интересно , а също и това че лихвите при инвестиционния от колкото при спестовния са доста по - високи и сам решаваш къде, какво и как .
Благодаря Ви мили хора , че ме накарахте да се замисля по тази тема и много се радвам ,че вече ще почна и аз да спестявам , така че никога не е късно !!!

# 45
  • Мнения: 1 047
И какво представлява този план?

# 46
  • Мнения: X
това е
на кратко казано всеки месец за срок избран от теб при подписването на договора (3/5/10) години,аз си избрах за 5, сума също избрана от теб ( минимално е 20 евро ) от сметката ти отива във отделна сметка ,с която хора които разбират от тези неща играят с тия пари на борсата в различни фирми (купуват акции,облигации и тн.) като ти избираш в кой от всички да бъдат вложени парите ти защото са разделени на консервативни,умерени,динамични и агресивни. Това което аз си избрах е Пайъниър американски акции фундаментален ръстов, като той спада към динамичните, а общо има към 50-60 от които можеш да избираш и може да имаш в няколко различни със различни суми. Печалбата е различна и аз още не мога да ви кажа колко и какво ще е защото сега ще ми е първия месец,но това е дългосрочно и просто парите които ще отиват в тази сметка ги забравям,те не могат да се теглят от банкомат например или от каса освен ако не отидеш в банката и не заявиш ,че искаш теглене което е до 3 работни дни . Можеш от приложението да си ги гледаш и да си ги местиш от един в друг фонд ,но сумата която подписваш в началото не може да се променя и си остава същата всеки месец до края на периода. Също така ми казаха че не е хубаво всеки ден да си ги следиш а 1 път в месеца примерно . Абе като цяло и аз още не съм много наясно,уж бая изчетох по темата,но това си е дълбока материя,ако има някой по-запознат може да обясни повече. В крайна сметка не очаквам някакви чудеса,но пак ще са си спестени пари настрана .

# 47
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Това ли е фондът:



И аз разглеждам разни Simple Smile

А кое приложение се използва?

# 48
  • Мнения: X
Да , това е . Ами аз си ползвам онлайн приложението на уникредит  - булбанк мобайл   в опция инвестиции , защото те са представител на Амунди груп за България . Може да има и друго де , но не съм запозната . А иначе може да се следи и директно в техния сайт до колкото знам .

# 49
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
А, ясно, аз помислих, че има някакво отделно приложение Simple Smile
Можеш да си ги следиш в сайта, да - аз там ги разглеждам.
Благодаря за отговора и успех!

# 50
  • София
  • Мнения: 261
Отново се включвам в темата Smiley
От както писах първият път постоянно си мислих за спестяванията и как да го направя, та в крайна сметка си направих инвестиционен спестовен план в Уникредит . Предложението ми се стори интересно , а също и това че лихвите при инвестиционния от колкото при спестовния са доста по - високи и сам решаваш къде, какво и как .
Благодаря Ви мили хора , че ме накарахте да се замисля по тази тема и много се радвам ,че вече ще почна и аз да спестявам , така че никога не е късно !!!

Чудесно е, че сте избрали да действате. Позволих си да отговоря, защото при този план няма лихви, а доходност. И съм сигурен, че са Ви казали, че миналите резултати, т.е. доходността, която са Ви показали за миналите периоди, не е гаранция и за бъдещи такива.
Просто го казвам, защото подобен начин на инвестиране понякога се компрометира от нереални очаквания. Или по-точно - от очаквания, които не са 100% гарантирани.

Хубава неделя!

# 51
  • Мнения: 965
Това ли е фондът:



И аз разглеждам разни Simple Smile

А кое приложение се използва?

Това е взаимен фонд, вижте и Etf-те, за дългосрочна инвестиция са по-предпочитани.

А относно дали да спестяваме от 20г или като си поживееем ще ви кажа, че парите работят за нас, но им трябва време. Така, че колкото по-рано се стартира нещо, толкова по - лесно ще се постигне целта

# 52
  • Мнения: 14 489
За тия фондове е хубаво да се уточни, че парите в тях не са гарантирани като при банковите депозити (понеже хората решават, че като го правят през банкова институция са).
Освен това имат такси за опериране, които общо взето при малки суми покриват евентуалната доходност, която по изключение е 4-5 %, обикновено е 1.5 %.
Реално се закупуват дялове и ако ви се наложи да теглите парите при необходимост от средства и стойността на дяловете в момента е ниска, може да се окаже, че сте на минус от цялата работа.

# 53
  • Мнения: 40 892
За тия фондове е хубаво да се уточни, че парите в тях не са гарантирани като при банковите депозити (понеже хората решават, че като го правят през банкова институция са).
Освен това имат такси за опериране, които общо взето при малки суми покриват евентуалната доходност, която по изключение е 4-5 %, обикновено е 1.5 %.
Реално се закупуват дялове и ако ви се наложи да теглите парите при необходимост от средства и стойността на дяловете в момента е ниска, може да се окаже, че сте на минус от цялата работа.

Така е, понеже парите не са гарантирани и е възможно когато изникне нужда от пари да има временен  спад, такива инвестиции не са за хора с малко пари. За такива хора са си влоговете. Фондовете са за хора, които си имат парите за нуждите и инвестират излишъка. Съответно кешират в изгоден момент, а не при нужда.

Иначе има и с по-ниски такси, и с по-висока доходност, шарена е картината и може да е и много изгодно да си имаш такива дялове.

# 54
  • Мнения: 75
Ами зависи какви са ти разходите и за какво пестиш. Аз съм в Англия на 28, уча/работя. Изплатила съм си две образования, имам студентски заеми (които не са спешни), изплатила съм и заем в България които го имах 8 години. Събирам за къща понеже живея под наем и се лишавам от много неща. Например не ям по заведения, готвя и гледам не купувам дрехи и козметика освен ако наистина не ми трябва. Тоест, харча за наем, сметки и храна, които след като си ги разделя с мъжа ми идват до 40-50% от приходите ми. Другото се пести и инвестира, като ми трябват да събера още 30хиляди за депозит.

Щом имаш къща, кола, и нямаш заеми и т.н., освен ако не пестиш за бизнес или за пътуване или нова кола/къща или каквотот си искаш там, 15-20% на месец е достатъчно да се пестят. Имаш ли събрани разходите ти за 6-12 месеца да можеш да оцелееш без работа, можеш и да намалиш до 10% в зависимост стандарта на живот който искаш.

# 55
  • Мнения: 71
Аз съм впечатлен, че някой на 23 иска да спестява. Започнах да спестявам 2007 (бях на 21) и работех за 1300лв. Тогава реших, че ще спестявам 650лв. и ще живея с останалите (е не винаги успявах), но общо взето се научих да си купувам неща, не които мога да си позволя, а такива които наистина ми трябват. Имам един ексел, в който записвам приход (заплата, бонус, бизнес и т.н. откакто работя) и колко съм спестил от тях(голяма зарибявка е). Общо взето в началото спестяваш за да си дадеш сигурност(ако нямаш работа), а после го правиш защото ти дава огромна независимост спрямо скапани работодатели, черни дни т.н. , но от цялата работа най-важен е манталитетът да спестяваш. Мисля, че заради спестяването имам пари за всичко, което искам. Та от 2007 насам отделям Х от заплата си и решавам, че ще изкарам с останалото Y. В Y някои месеци включвам каското на колата и т.н. и тогава X е по-малко, но общо взето отделям и живея с останалото.

# 56
  • Мнения: 215
Аз също съм впечатлен, защото този манталитет не е често срещан в България. Ако едно семейство започне да спестява и инвестира в най-лесното - в американския пазар по 10% от общия си доход на месец, заплатата им е средната за страната, а доходността е средната за последните сто години, чисто математически ще се пенсионират като милионери. Това не е просто теория, а много хора го правят в реалността.

Някой по-горе попита защо едно момиче на 23 трябва да инвестира, след като има апартамент, кола и всичко необходимо. Защото има най-ценния ресурс - времето. С годините тя ще успее да изгради такива активи, които ще я освободят финансово. Въпрос на време е. И това няма да се случи вследствие на кой знае какви лишения. Важното е да може да направи бюджет на домакинството си, да може да уточни приоритетите си, към които да преориентира повече ресурс и съответно по-малко важните неща, от където да вземе ресурс. В резултат ще може да си позволи повече и за по-важни неща, а след години ще е създала активи с постоянни доходи.

Бедността на голяма част от българите не е вследствие на ниски доходи, а на погрешно мислене и много ниска финансова култура.

# 57
  • Мнения: 14 489
Аз съм впечатлена, че 2007 г. някой без висше образование е получавал 1300 лв. Това тогава беше кажи речи министерска заплата.

# 58
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
На мен също ми предлагаха над 1000 точно тогава, бях още ученичка, беше в кол център. Като ученичка в гимназия към онзи момент, нямах никакво завършено образование още, само основно. Говорех към онзи момент 3 чужди езика на високо ниво (със съответните сертификати), но нищо повече.

Не ме учудва човек след ученическа възраст и/или с опит, да е взимал повече.

# 59
  • Мнения: 19 007
И на мен ми се струва много за човек без опит... моя позната филоложка с няколко години стаж в голяма международна организация по това време се премести в ХП за над 2 бона чисто.

# 60
  • Мнения: 71
За да вдигна леко мъглата ще кажа, че бях нает като програмист, но директно на средно ниво. Занимавам се с програмиране от 5 клас и за мен това е призвание, а не просто работа. На 25г вече бях Head of IT на най-известния български сайт (след бгмама разбира се Simple Smile)

# 61
  • Мнения: 68 644
За тия фондове е хубаво да се уточни, че парите в тях не са гарантирани като при банковите депозити (понеже хората решават, че като го правят през банкова институция са).
Освен това имат такси за опериране, които общо взето при малки суми покриват евентуалната доходност, която по изключение е 4-5 %, обикновено е 1.5 %.
Реално се закупуват дялове и ако ви се наложи да теглите парите при необходимост от средства и стойността на дяловете в момента е ниска, може да се окаже, че сте на минус от цялата работа.

Доколкото аз разбрах, четейки за подобни продукти в пощенска банка, сумата, която аз давам, е гарантирана накрая. тоест - това което съм вложила, гарантирано ми се връща в края на периода. Не е гарантирана печалбата, тоест може нищо да не спечелиш. Но вложеното се връща.

# 62
  • Мнения: 40 892
Има гаранции и гаранции.  Има оферти, когато ти гарантират, че няма да си на загуба. Обикновен успоредно с това ти слагат и таван  на печалбата. Но това е гаранция от този, който управлява портфейла и ако фалира отпада, защото не знае дали имаш и гаранция от държавата, каквато има върху влоговете до 100 000 евро. Двете са съвсем различни, но за някои продукти съвпадат и ги има и двете.

# 63
  • Мнения: 68 644
Не разбрах кой фалира, но в договора, който се подписва с банката, се гарантира връщане накрая на вложената сума, било то с или без печалба. Аз договорът го сключвам с банката. Освен банката да фалира, да, тогава да не ми се върнат парите. Ама трети лица...нямат отношение.

# 64
  • Мнения: 12 760
За тия фондове е хубаво да се уточни, че парите в тях не са гарантирани като при банковите депозити (понеже хората решават, че като го правят през банкова институция са).
Освен това имат такси за опериране, които общо взето при малки суми покриват евентуалната доходност, която по изключение е 4-5 %, обикновено е 1.5 %.
Реално се закупуват дялове и ако ви се наложи да теглите парите при необходимост от средства и стойността на дяловете в момента е ниска, може да се окаже, че сте на минус от цялата работа.

Доколкото аз разбрах, четейки за подобни продукти в пощенска банка, сумата, която аз давам, е гарантирана накрая. тоест - това което съм вложила, гарантирано ми се връща в края на периода. Не е гарантирана печалбата, тоест може нищо да не спечелиш. Но вложеното се връща.
Няма как сумата да е гарантирана и вложеното да се връща. Ами ако се понижат цените, кой ще поеме разликата? Избираш си степента на риска, но дори да е най-малък, рискът си остава и ти го поемаш, не банката или инвестиционният посредник.
Ето от Пощенска банка:
https://www.postbank.bg/bg-BG/Finansovi-Pazari-i-Investitsii/Vza … ndove-dnevni-ceni
Информираме настоящите и потенциалните инвеститори, че стойността на дяловете на фондовете и доходът от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и инвеститорите поемат риска да не възстановят инвестицията си в пълен размер.

# 65
# 66
  • Мнения: 40 892
Не разбрах кой фалира, но в договора, който се подписва с банката, се гарантира връщане накрая на вложената сума, било то с или без печалба. Аз договорът го сключвам с банката. Освен банката да фалира, да, тогава да не ми се върнат парите. Ама трети лица...нямат отношение.

Ами аз не знаех с кого подписваш. А и да подписваш с банката тя може да е само агент, но да не управлява лично фонда. И затова ти казах, че има два вида гаранции. Аз самата съм имала нещо подобно, което на теория беше влог и затова имаше държавната гаранция до 100 000 евро. Но освен това вече в условията на влога пишеше, че какъвто и да е курсът на портфейла (можех да си го следя), ако в края на третата година е на загуба ми връщат внесената сума. А ако е на печалба ми дават сумата и реализираната печалба, но не повече от 21%. Е, имах късмет и макар през цялото време нещата да бяха около нулата или на лека загуба, в края на периода имаше доста голяма печалба от 30% или повече, не помня, но на мен ми дадоха ограничената. Та това е случай, когато имам и две гаранции. Но ако този портфейл не беше оформен като влог, а просто като портфейл, нямаше да има държавната гаранция. Надявам се, че вече е ясно.  Ако е оформен като застраховка също има гаранция до 100 000 евро. Но ако имаш и други влогове и общо са над 100 000 в същата банка, гаранцията е ограничена.

# 67
  • Мнения: 68 644
Да, благодаря. Далеч ми е тази материя, но доста подробно прочетох и питах, беше преди години, в ОББ, предлагаха някакъв такъв продукт. Та там пишеше така, че сумата е гарантирана. Щях да ходя отново в офис и конкретно отново да питам правилно ли съм разбрала, но се отказахме. То тогава имаше влогове още, не беше на зор работата, сега вече положението е друго - знаете някои банки махнаха депозитите си, и си оставиха само тия модерните инструменти, както ги наричат Simple Smile

# 68
  • София
  • Мнения: 261
Да, благодаря. Далеч ми е тази материя, но доста подробно прочетох и питах, беше преди години, в ОББ, предлагаха някакъв такъв продукт. Та там пишеше така, че сумата е гарантирана. Щях да ходя отново в офис и конкретно отново да питам правилно ли съм разбрала, но се отказахме. То тогава имаше влогове още, не беше на зор работата, сега вече положението е друго - знаете някои банки махнаха депозитите си, и си оставиха само тия модерните инструменти, както ги наричат Simple Smile

Няма как да има доходност и да не се поема определен риск. Това е аксиома в инвестирането. Дори и парите да са гарантирани за определен период от време, то те са се обезценили с темпа на инфлацията. Идеята на инвестирането е да се съхрани стойността на парите след време, т.е. да можем да си купим същите неща с тези пари в бъдеще.
В банките работят хора, които и те хранят семейства и имат да изпълняват таргети. Имат спуснати задачи да продават тези продукти. Това дали са подготвени остава назад. Гони се печалба. Затова много внимавайте в такива продукти.
Моят съвет е да се свържете с независим финансов консултант, който не е свързан с никаква финансова институция и не получава заплащане от там. Трябва да е такъв, на когото ще платите Вие за съвет. Тогава той ще работи само за Вас, за Вашия най-добър интерес. Всичко друго е от лукавия!

Весела Коледа и Честито роджество Христово!

# 69
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

Моят съвет е да се свържете с независим финансов консултант, който не е свързан с никаква финансова институция и не получава заплащане от там. Трябва да е такъв, на когото ще платите Вие за съвет. Тогава той ще работи само за Вас, за Вашия най-добър интерес. Всичко друго е от лукавия!

Съкратих цитата, но моята цел определено не е само да компенсирам инфлацията с инвестиции, това, лично за мен, би било доста ниска цел.

Относно последното, което оставих в цитата: дали съветникът ще изпълнява таргети към финансова институция или ще храни собственото си семейство чрез личната си фирма, все ще има за цел да продаде продукт - било инвестиционен, застрахователен или друга услуга (например: финансово консултиране). В този смисъл, аз предпочитам сама да си направя проучванията и да си взимам решенията, без да платя маса пари на някого, поне до момент, в който инвестиционните продукти са обозрими за мен и мога да ги купя директно. При деривати на дериватите на дериватите (образно казано) обикновено като частно лице си ограничен, тогава няма как да не минеш през друг, тогава го разбирам. Но когато говорим за ЕТФи, акции, сертификати, фючърси, някои опции - за това не е непременно нужно трето лице извън теб самия и брокера ти.

# 70
  • София
  • Мнения: 261
Сагласен съм. Въпрос на избор е.  Независимият финансов консултант не винаги е необходим. Както и адвокатът, зъболекарят, лекарят и куп други професии. Но човекът който Вие сте наели за да работите заедно, ще стои до Вас и заедно ще направите планирането, как да се случат другите цели, които не са само да се бие инфлацията. И понякога той е камъчето в обуката, която ви кара и сръчква да следвате този план.
Това е като голям спортист, който е постигнал всичко в живота като успехи, но не уволнява своя треньор, който всъщност не е постигал никога същите резултати (е, в повечето случаи).
И както започнах този пост - въпрос на избор и нагласа.

# 71
  • София
  • Мнения: 2 016
ако имаш бизнес които ти носи 1000 месечно и бизнеса подлежи на развитие по-добре вложи пари в него и го развий вместо да трупаш пари в банка. Осигури си една финасова възглавница от разходите за шест месеца , и си постави някаква цел и срок за постигането и. От изпълненито на целта ще имаш яснота има ли смисъл да продължаваш да инвестираш и развиваш или да го оставиш като странично занимание носещо някакъв допълнителен доход.

Общи условия

Активация на акаунт