Рак на белия дроб - тема 7

  • 39 676
  • 763
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 1 155
И при баща ми първата биопсия не беше успешна, правихме я в Панагюрище. Това значително забави лечението. Съвета ми е да не губите много време. Подкрепям препоръката за доц. Минчев в Токуда. Аз също мога да препоръчам гръден хирург и в Онкологията - д-р Ценков, внимателен, с добро отношение, но биопсията я прави друг д-р. В Пирогов също има добри бронхоскописти, ако не се лъжа за името - д-р Филипов се казваше гръдния хирург на майката на една приятелка, от който са доволни. При който лекар може по-ранен час при него отивайте.

# 316
  • Мнения: 14 830
При Минчев няма нужда от час. Платено е - 95 лв. Взимаш всички документи, дискове от скенер, отиваш по рано пред кабинета, питаш кой е последен и чакаш. Добре е сега да се звънне все пак, защото все пак е сезона на отпуските

# 317
  • София
  • Мнения: 1 155
То за час за консултация и в Онкологията не се чака, но за приемане за бронхоскопия сигурно поне една седмица може да се наложи да чака, дано не и две. При Минчев най-добре сутринта в 7.00 7.30 ч да се отиде пред кабинета, за да сте първи/втори като дойде той към 8.30 ч и да не чакате много. Подобно е и в Онкологията при гръдните хирурзи. Успех!

# 318
  • Мнения: 813
Ох,Аз съм си публикувала поста в другата тема,но нищо и тук


Ние на 3 август сме на пет скенер...пак дойде този момент ,почна всичко да ми се обръща ,общо взето съм си казала без притеснения и мислене освен когато дойде време за скенер и ямр.Според доктора резултатите ще са добри.Мен ме притеснява,че си е напипала едно уплътнение под мишницата .Лекарят каза,че според него не е проблемно,колкото грахово зърно и не е срастнато с околните тъкани ,Но предвид болестта без скенера нищо не може да каже на 100  процента .Каза,че най-вероятно е от инфекцията на ноктите ,която получи от хапчетата,направо много болезнени й станаха и чак Гноясват,сега изписаха още лекарства и за разстройството,че и от него 2 кг свали...Иначе се чувства добре чак не можем да се чуем само работи ,надявам се много на добри резултати...

# 319
  • Мнения: 14 830
При съпругът ми забелязвам от известно време оток в глезените и стъпалата. Дали е от терапията

# 320
  • София
  • Мнения: 891
При съпругът ми забелязвам от известно време оток в глезените и стъпалата. Дали е от терапията

При баща ми също - може би от около 1 месец, някъде малко преди третата вливка започна, като съвпадна с затоплянето на времето.

Онколога ни каза - да следим бъбреците и сърцето. Всички изследвания не показват отклонения в работата на бъбреците, сърцето също е добре. Надявам се да е най-вече свързано с жегите.

# 321
  • Мнения: 4 787
Свързано е с терапията. При баща ми се случваше от Кейтруда. Точно като по часовник се развиваше действието:

Ден 1 вливане
Ден 2-3 нищо
Ден 4-8 постепенно подуване
Ден 8-21 постепенно спадане

И после пак същото.
Отокът изчезна напълно чак 2-3 месеца след последното вливане Кейтруда.
Не е имал никога проблем с бъбреци или сърце (по време на всички вливания).

Докторът каза, че е нормално и няма защо да се прави нещо. В началото докато беше на ИТ и ХТ подуването беше повече, но и само на ИТ пак го получаваше.

# 322
  • Мнения: 14 830
Свързано е с терапията. При баща ми се случваше от Кейтруда. Точно като по часовник се развиваше действието:

Ден 1 вливане
Ден 2-3 нищо
Ден 4-8 постепенно подуване
Ден 8-21 постепенно спадане

И после пак същото.
Отокът изчезна напълно чак 2-3 месеца след последното вливане Кейтруда.
Не е имал никога проблем с бъбреци или сърце (по време на всички вливания).

Докторът каза, че е нормално и няма защо да се прави нещо. В началото докато беше на ИТ и ХТ подуването беше повече, но и само на ИТ пак го получаваше.
И той няма проблем с бъбреците. Креатинина му се движи между 60-70.Със сърцето също няма. Диабетик е.
Явно е от ХТ и ИТ

# 323
  • Мнения: 523
И аз с въпрос за странични ефекти от имунотерапията:

Баща ми е само на Кейтруда от януари насам. От май има болка в гърдите/гърба, която не е постоянна - понякога изчезва, понякога се появява и засилва само при дълбоко вдишване, понякога е трайна за няколко дни. Ходи на пулмолог, предвид добрия скенер от април той прецени, че не би следвало да е туморна прогресия и е възможно да е неврологично, но ,разбира се, няма как без ново образно изследване да се даде категорично мнение за причината.

Обмислям да обсъдя с онколога нов КТ и/или пет скенер. Споменавала съм и  преди - пет скенер никога не му е правен, а първоначалната находка няма никаква динамика (2.8 см), докато другите (образувание в дроба и разсейка в надбъбрека) се увеличиха бързо след първоначалната диагноза и после се свиха след началото на терапията. Препдолагам, че само пет може да даде яснота дали тази находка е злокачествена или не. От друга страна, ако болките в дробовете се дължат на пневмонит в резултат от терапията или са последица от прекаран ковид, вероятно КТ би бил по-информативен. Може ли да се проведат двете изследвания едновременно? Мисля да запишем и консултация с пулмолог в Белодробна, но би имало смисъл вече след по-скорошно образно излседване.

И още едно питане - не намирам информация конкретно за имунотерапия и излагане на слънце, освен общата препоръка да се използва слънцезащитен препарат и шапка. Имате ли различни препоръки от онколозите в тази посока? Онкологът, с който се консултираме в чужбина, пропусна да отговори на този въпрос, ще питаме и местния, но ще ми е полезно ако споделите какви впечатления имате.

Fani, пожелавам добри новини от скенера!

# 324
  • Мнения: 4 787
Обикновено, когато се прави PET, реално се прави хибриден PET/CT, тоест наслагват се образи и от двата метода. CT в PET/CT не е толкова детайлно, колкото отделно CT, но е там. Може и първо да направите CT, а след него PET/CT. Ние сме правили двете на цяло тяло с интервал от 10 дена - не е най-полезното нещо на света (предвид облъчването), но, ако трябва - прави се.

Ако има пневмонит - най-вероятно ще светне на PET/CT. Тъканите, в които има някакъв възпалителен процес (като пневмонит), са с повишена метаболитна активност, тоест виждат се на нуклеарни изследвания. В този смисъл, PET може да ви даде допълнителна информация/да е полезен, дори да е просто с някакво възпаление.

За Кейтруда и слънце на нас не са ни казвали нещо специално. В chemocare пише да се избягва печене и да се слага поне SPF 30. Но то това и на мен ми го казва дерматологът без да съм на Кейтруда.

# 325
  • Мнения: 528
Най-после назначиха биопсия за татко - в понеделник.
Казали са само, че ще остане няколко дни в болницата и нищо повече.
Ще пиша когато излязат резултатите.
Дано имаме късмет

# 326
  • Мнения: 813
Здравейте,искам да попитам тези ,които са имали диария от лечението с какво успешно са я стопира ли ,мама това много я тормози и освен,че и кг сваля много я изтощава.Първоначално и бяха изписали пробиотик и ентерол,после еспумизан,липедиум и хидролет май бяха,но действат по 3-4 часа и всъщност няма нито едно нормално изхождане .И хума пробвахме . Благодаря предварително

# 327
  • Мнения: 528

Биопсията ще се прави чрез VATS  тъй като образованието е разположено в периферията в дясно и няма как иначе.
Искам да помоля който има информация относно какво да очакваме, възстановяване, болка, колко време се лежи в болница  и т.н. моля да сподели, защото за сега доктора нищо не е казал и много се притесняваме.

# 328
  • Мнения: 3 020
Не знам доколко мога да бъда полезна относно ВАТС, защото беше направен на съпруга ми, не на мен. Неговият случай беше следния /есента писах тук за мнения и съвети, но малко/ - направи бронхопневмония /дали не е било КОВИД/ не знам, защото нямаше типичните симптоми, аз го лекувах с Тамифлу /ЛЛ беше в отпуск, аз реших, че е грип/, но след 10-ина дни с "играене" на температура - ту има, ту няма, ту много висока, ЛЛ се върна, изпрати ни на рентген и тест за КОВИД - отрицателен, но рентгенолога каза, че снимката му е много лоша.... Както и да е, успя да влезе в болница, вливаха антибиотици, направиха скенер, откриха някакви лезии, някакви клетки, най-елементарно казано /изчетох сума ти неща, които ме наведоха на мисълта, че може и да е нещо злокачествено/ и някакво образувание вдясно, но не много периферно, хирурзите казаха, че не могат да стигнат до него с ВАТС, затова - бронхоскопия от другите места, където се виждат по-странни неща. Взеха 2 проби, хистологията беше отрицателна, лекарят, извършил процедурата каза, че за него дробът изглежда добре, но все пак било хубаво да се види "това" вдясно. Хирурзите взеха да ми обясняват, че мястото е лошо, трудно за достигане, трябвало да се ползват т.н. "ушиватели" - защото се правят 2 или 3 дупки между ребрата и в дроба, за да се вкарат ...... както и да се нарича инструментариума, и по моите представи, тези "ушиватели" са нещо, което затваря дупките в дроба /извинявам се, че обяснявам нещата много елементарно, но пък и хирурзите си обясняват нещата, мислейки, че всички можем да ги разберем/. Тези "ушиватели" се водят консумативи, не се поемат от ЗК и съответно ни попитаха дали можем да си позволим 1500 лв. за 3 бр., толкова трябвали. След съгласие от наша страна, всичко беше насрочено и уточнено за следващия ден. Мъжът ми е чужденец и независимо, че живее от 18 г. в БГ, разбира и говори български горе-долу.  Какво беше учудването ми, когато на следващия ден разбрах, че са се отказали да го правят вдясно, защото било трудно, и решили да бъде вляво - защото клетките били подобни, малко бла-бла, защото бронхоскопията от ляво показа, че няма туморни образования. Ако ми се бяха обадили на мен, нямаше да се съглася. А те са му дали да подписва документи, и той разбрал, не разбрал, в известен стрес и липса на логическо мислене в този момент, подписал. За мен беше ненужна интервенция, естествено хистологията даде отрицателен резултат, платихме си "ушивателите", но всичко това не ни даде информация за образуванието вдясно. Последва предложение за нов скенер и ако има изменения от предишния, можело да се отреже 1/6 или 1/3 от дроба /тогава писах за това тук/ и да се изследвало мястото. На въпроса ми, а ако не е рак, отговорът беше ами понякога в медицината е така, избира се по-малкото зло - т.е. ако е рак да се лекува, ако не е - ами.... поне ще бъдете по-спокойни.

Естествено, че тръгнах да търся други мнения и слава Богу, че попаднахме на добър пулмолог, който започна стъпка по стъпка с изследвания за евентуални други причини, защото мнението му беше, че това не е раково образувание, медимекантозно лечение, скенери и след около половин година за сега всичко е наред. Дано да е така.

Колкото до конкретиката за престоя и болките - мисля че беше около 5 дни, самата операция е с пълна упойка, след това доста го болеше, трудно му беше, ако в съня си се обърне на тази страна, даже аз спях в другата стая, беше много изтощен, нямаше много сила, отне му доста време да се възстанови..... Разбира се много са факторите, които могат да причинят такова състояние - възраст /той не е много млад/, предишно състояние на организма - физическо и психическо.... Това си е операция, не си спомням колко време е продължила, но все пак всичко е индивидуално. А, да, спомням си, че лекарите казаха да се движи, като постепенно увеличава разстоянието - например започва със 100 м., на следващия ден 150, 200 и т.н. На него в началото му беше трудно, но тъй като това си е неговото тяло, не знам точно в какво се е изразявала тази трудност. Но, не се настройвате предварително за много лоши и тежки неща. Дано биопсията да бъде успешна и отрицателна, разбира се!

# 329
  • Мнения: 813
Ох,при мама имам чувството,че направо накуп и дойдоха всички странични ефекти от хапчетата.Най зле е диарията,нищо не дава ефект.Сега взех едно друго лекарство да видим с него.Ако кантарите у тях и този в болницата са вярни за 3 седмици е свалила от 68 на 63 кг..Отделно гадене,липса на апетит ,суха кожа ,афти по устата ,цистита от време на време ,за информацията по ноктите казах,сега и малко тежко каза,че йне дишането и всичко това доста я мъчи и най вече изморява,въпреки,че ходи на работа,но много е отслабнала,ние една седмица бяхме на почивка и сега днес като я видях още отслабнала,иначе няма кръв или слуз в изпражненията,но нищо не задържа.

Общи условия

Активация на акаунт