Ваксиниране против Ковид преди забременяване - за или против

  • 7 429
  • 101
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 201
Рискът от смърт при бременни жени с Ковид е 70% по-висок отколкото на небременни. Изследване на 400,000 жени с Ковид в детеродна възраст. Смъртност при бременни - 1,5 на 1,000. Всеки сам си избира от какво да се притеснява - ваксината или болестта.

https://www.forbes.com/sites/williamhaseltine/2020/11/09/pregnan … vid-19-and-death/

# 31
  • Мнения: 4 411
Пусни си първо един антиген тест и тогава решавай. Аз не съм боледувала последните две години. Декември месец бях с жестоко схванат кръст, а през февруари имах зверска хрема, която мина с противоалергични, само това е. Преди няколко дни си правих тест и имам антитела. Т.е. явно съм се срещала с вируса или съм го минала леко, без да разбера. Ако ще планувам забременяване, не бих си сложила при това положение.

# 32
  • Мнения: 156
Аз също планирам бременност и се чудя дали да се ваксинирам... Личната ми лекарка каза, че е хубаво поне 1-2 месеца преди забременяване. Имам една неуспешна бременност при която забременях 1 месец след боледуване от Ковид. Не беше планувана, но се случи. Оказа се, че плода е с хромозомна аномалия. Ходих при д-р Мазнейкова в София за второ мнение и я питах възможно ли е заради боледуването ми да се случи това. Каза ми,че още няма изследвания в тази насока и няма как да разберем. Цял живот сигурно ще се питам възможно ли е заради Ковид да се стигнало до фаталния край.😔

# 33
  • Мнения: 84
Аз живея в чужбина и тук препоръката е всички бременни да се ваксинират независимо дали имат придружаващи заболявания или не, но трябва да е само с Файзер или Модерна. Риска за бременните е огромен и вече има достатъпно проучвания с бременни в Щатите.

# 34
  • Мнения: 542
Дъщеря ми е бременна, в Австрия. Препоръчват ѝ да се ваксинира- след 3-ия месец.
Към Radeva - много бременни са принудени да бъдат на антикоагуланти през цялата бременност, понякога на много високи дози. Няма опасност за бебетата. Но дано не Ви се налага.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Е, огромен да е чак... Завишен бил със 70 на сто, писаха по-горе, тоест по-малко от два пъти, което при малък все пак общ риск не значи "огромен". Аз очаквах дори да е малко повече. Не че трябва да се пренебрегва и това, застраховани няма.
"За" ваксинирането съм като цяло, само реших да коригирам преувеличаването.

# 36
  • Мнения: 6 764
Нормално е да се препоръчва ваксиниране за всички, все пак целта е придобиване на стаден имунитет, което няма как да стане ако се изключват групи като бременни, планиращи бременност и други.
Това си е лично решение, всяка жена ще го вземе за себе си.
Мен по-скоро ме интересуват доклади за бременни, които са били ваксинирани по време на бременност или непосредствено преди бременност. Как е протекла същата и разбирa се след това поне първата година на детето. На този етап обаче е прекалено рано за такива. Това е нещо, с което бих искала да съм информирана преди да взема решение.
Не съм антиваксър, имам всички задължителни имунизации и реиумузизации, както и детето ми. Просто искам информация, а не препоръка. Защото като бременна в момента се чувствам като лабораторно зайче, като не ме вълнуват толкова последствията за мен, а за детето. Например ще има ли някакво значение и реакция свързана с първите задължителни ваксини спрямо нашия имунизационен календар. Още в първите 48 часа, бебето получава 2 ваксини, против хепатит и туберкулоза. Ок ли е това, ако аз месец преди да родя съм се ваксинирала? Ей такива данни, които са конкретни за България и това, което се случва с бебето тук. Защото знаете, че във всяка страна има различен имунизационен календар, при нас е доста наситен, например периода с 3 месеца с по 2 ваксини наведнъж. Такива неща са ми се въртят в главата и ме тревожат, защото аз нямах избора да го мисля преди да забременея, все още нямаше одобрена ваксина. А вече пък съм доста напред и съответно ме вълнуват.

# 37
  • Мнения: 84
Тук, където съм аз "препоръките" идват от здравните власти и се основават на научни доказателства, а не на база стаден имунитет и т.н. Това не е БГ, където всеки доктор е freestyler и ти казва различно нещо. Има официална препоръка, която всички лекари следват и съответно всяка жена си решава дали да се ваксинира или не. Моя доктор например ми каза, че ако реша да се ваксинирам, според него е по-добре да е в третия триместър.

Но само до преди по-малко от месец официалното становище беше бременните да изчакат с ваксинирането докато родят, освен ако не са с много тежки съпътстващи заболявания. Това беше така заради недостатъчно данни за безопасността на ваксината при бременност.
В последните седмици официалното становище се промени на база на нови данни и сега съвета е всички бременни да се ваксинират (след първи триместър), тъй като риска от ковид е по-голям за майката и бебето отколкото риска от евентуален страничен ефект на ваксината. Това е така не само тук, но и в Англия, Германия, Италия и други страни. Промяната е на база нови проучвания, едното от които е направено в Щатите, където са ваксинирали 90 хиляди бременни жени с Файзер и не са докладвани странични ефекти застрашаващи майката и бременността. Има инфо в интернет на английски по въпроса. Вече данни за първата година на бебето никой не може да даде, защото е много рано.

За съжаление тепърва ще има повече данни за ваксините и си мисля, че на този етап никой не може да ти даде гаранция за нищо и винаги има риск..

# 38
  • Мнения: 656
Държа да отбележа, че към момента препоръките на експертния съвет па "Акушерство и гинекология" относно ваксиниране срещу Ковид 19 в България, което си е официално становище, са накратко - бременни не трябва да бъдат ваксинирани, планиращи бременност поне 6 месеца преди забременяване.

Последна редакция: ср, 12 май 2021, 18:02 от Camilia

# 39
  • Мнения: 6 764
Вчера се срещнах с колега, мъж, разбира се няма как да бъде бременен 😂 Та момчето е получило страничен ефект от ваксината, няма да споменавам какъв точно, има го в листовката, ходил е досега на 5 специалиста, от ваксината е, необратим. Това ще повлие, на живота му от тук нататък. Надявам се все пак лекарите да грешат и реакцията да е обратима.
Замислих се, че ако това ми се случи по време на бременност, бих преживяла огромен стрес. Разбира се имам поне още 30 познати, които не са имали проблем и т. н, но никой не може да ми гарантира, че няма да изтегля късата клечка. Затова за себе си реших да изчакам раждането да мине.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Цитат
Това не е БГ, където всеки доктор е freestyler и ти казва различно нещо. Има официална препоръка, която всички лекари следват и съответно всяка жена си решава дали да се ваксинира или не. Моя доктор например ми каза, че ако реша да се ваксинирам, според него е по-добре да е в третия триместър.
Е, нали това не било Бг, където лекарите ти казват как е според тях?
Откъде точно разбра, че в България няма "официална препоръка"? Да, знам, че то е общоизвестно, че "това не е Бг", за каквото и да се отнася, но все пак...

# 41
  • София
  • Мнения: 28 553
Авторката пита за ваксина ПРЕДИ, а не по време на бременността.

# 42
  • Мнения: 84
Цитат
Това не е БГ, където всеки доктор е freestyler и ти казва различно нещо. Има официална препоръка, която всички лекари следват и съответно всяка жена си решава дали да се ваксинира или не. Моя доктор например ми каза, че ако реша да се ваксинирам, според него е по-добре да е в третия триместър.
Е, нали това не било Бг, където лекарите ти казват как е според тях?
Откъде точно разбра, че в България няма "официална препоръка"? Да, знам, че то е общоизвестно, че "това не е Бг", за каквото и да се отнася, но все пак...

Не живея в БГ повече от 10 години, но съм в контакт с доста хора в България и следя какво се случва, така че ми е пределно ясно каква е ситуацията около ковид, ваксинации и т.н., така че да, смея да твърдя, че БГ е доста зле по тоя параграф сравнено с други страни в Европа. Имам база за сравнение, тъй като ежедневно работя и съм в контакт с хора от различни страни.

А относно препоръката на доктора съм написала, че препоръчва трети триместър, а не дали да се ваксинирам или не. Има разлика, ако ме разбираш Simple Smile
И, между другото, не се опитвам да убеждавам никой в нищо - не съм експерт или доктор, просто казвам как е на други места извън БГ.

# 43
  • Мнения: 7
Здравейте,
Прочетох много различни мнения на тема - Зачеване след втора доза ковид ваксинация. Експертния съвет по АГ казва да се изчака 6 месеца след втората доза, докато много АГ казват 2 месеца след ваксината. Прочетох също така и мнения, че няма нужда да се чака след 2 доза. Вие коментирали ли сте го с вашите лекари?

# 44
  • Мнения: 11 337
Arizona75, всъщност не си много наясно. Лечението на Ковид не е по държави и има международни консултации и протоколи. Има само леки вариации в избора на препарати за лечение поради тяхната достъпност на пазара.
Какъвто е протокола в чужбина, такъв и тук. Каквото знаят лекарите там - такова и тук. И въобще не са толкова категорични в чужбина и всички единодушни за ваксинирането.
За здравеопазване в Англия и дума не може да става - там е божеопазване.
Ако има здравна система на която се доверявам е германската.

Общи условия

Активация на акаунт