Обмислям Бебе с Инсеминация от Донор

  • 15 898
  • 187
  •   1
Отговори
  • Мнения: 45
Момичета, на 30 и кусур съм, по-близо до 40-те...за съжаление чаках един 10 години да се реши да имаме бебе и накрая се разделихме. Притеснението ми идва от там, че последните месеци съвместно съжителство няколко пъти не ме е пазил и нищо не е станало. Другото притеснение е, че не искам да си търся тепърва мъж, да очаквам нещо, докато се развият нещата и дрън дрън, може да стана и на 40... Знае ли някоя от вас, колко би ми струвало донорска инсеминация и изследванията и къде да отида и от къде да започна. Искам да си имам дете, за жалост предишните ми две връзки бяха с мъже с азооспермия, диагностицирана. Аз съм след пълни прегледи от миналата седмица и каквото може да се види е ок но божа работа е дали и аз нямам някакъв проблем със забременяването. Общо взето съм много притеснена, чудех се ако не стане от първия път такава донорска инсеминация какво ли следва ... притеснена, отчаяна и тъжна съм, че станах на толкова години и нямам дете...

# 1
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Знам историята ти и ще следя темата, аз те подкрепям Simple Smile

# 2
  • Мнения: 468
Помислете и за вариант,ин витро на естествен цикъл.С лека стимулация,с хапчета ще ви вземат яйцеклетка и ще я оплодят с донорския материал, така ще избегнете неуспех от инсеминацията, при евентуален проблем при вас.Намирам го за по разумно от финансова гледна точка,а и има шанс за по голяма успеваемост!

# 3
  • Мнения: 8 239
За цената нямам представа, но две приятелки на 40 правиха в Щерев!

# 4
  • Мнения: 15 356
Моя приятелка има дете от донорска инсеминация ,във Варна при д-р Александров я правиха.Самата инсеминация е 400 лв,за донора плати малка сума.
Бих те посъветвала да отидеш в репродуктивна клиника близо до теб и да говориш с лекар.При моята приятелка стана от първият път .
По принцип по-скъпо се заплаща донорство на яйцеклетки,защото има стимулация,пункция и оплождане,реално си е цяло инвитро.
Лекарят може би ще поиска да ти направи цветна снимка за проходимост на тръбите и полови хормони,понеже се правят винаги преди инсеминация.Аз правих всичко това също във Варна и е около 500 лв.
Ще следя историята ти,подкрепям те и имаш стиснати палци от мен!

# 5
  • Мнения: 11 987
Правих три неуспешни инсеминации. Както уж всичко ми беше наред, пък на инсеминациите не се пукнали фоликулите и айде отново път до София за повторна. И така три пъти. Всеки опит ми излизаше по около 1000лв. След това направих и едно инвитро, което отиде на около 4-5000 като му теглих чертата. Та след 2-3 години опити, че и пари трудно се събират като си сам, осинових. Не съжалявам, че опитах.
Успех пожелавам.

# 6
  • Мнения: 15 356
Мама Ру,не ти ли слагаха таймираща инжекция?Така на сляпо е много кофти.
Като цяло успеваемостта на инсеминациите е около 20%,то си е като домашен секс ,само че с обработен материал и таймирана овулация.
Аз имам четири неуспешни,при перфектна спермограма,таймирана овулация и т.н.,две спонтанни бременности и все пак отидох на инвитро,понеже останах без тръби.
Знам,че общинските фондове финансират двойки,но за жена без партньор не знам как стои въпроса.Нашата община финансира до 2000 лв за инсеминации,реинсеминации ,хистеро,лапаро и т.н. .Както и 3500 за донорско инвитро.
Авторката може да провери в сайтът на общината си,в раздел Здравеопазване .

# 7
  • Мнения: 11 987
Бобчита, слагаха ми. Ходех късно вечерта за инжекцията, гинекологът ми ме следеше, слагаше инжекцията и тръгвах през нощта, обаче все се оказваше, че фоликулът не се спукал и след два дни повтарят процедурата. А за инвитрото, понеже не бях със стимулация или съвсем лека, все ме оставяха на края, а единия път казаха, че хубавият фоликул се пукнал в момента и извадили другия дето не е съвсем готов. Направо имах чувството, бе гледат първо да ме поизцедят - от провинцията и сама, що пък да не я поиздоим.

# 8
  • Мнения: 15 356
Мама Ру,ти си силна жена.Не си се отказала и си родител!Представям си какво ти е било,то с партньор е трудно,а като си сам  съвсем.
ЦАР само двойки ли финансира,няма ли вариант за жени без партньор?
Лора,щом си решила че искаш да бъдеш майка,ще бъдеш .Дори и в семейство се случва по-късно раждане,по независещи от нас причини.Щом имаш план и го следваш ще успееш .

# 9
  • Мнения: 11 987
Bobchita, по мое време (2009-2011) искаха три неуспешни опита инвитро за собствена сметка преди да кандидатстваш.

# 10
  • Мнения: 45
Благодаря момичета. Мислех за инвитро но цената ме спира, ще запиша час в Щерев и ще разуча кое как..

# 11
  • Мнения: 188
Благодаря момичета. Мислех за инвитро но цената ме спира, ще запиша час в Щерев и ще разуча кое как..


Здравейте! Цените в Щерев са доста високи. Моят съпруг живееше в София за известно време и сме ходили там да правим някои изследвания. Аз съм от Пловдив и правих инсеминация и след това инвитро в Ню Лайф и съм много доволна. Все пак, зависи и за Вас къде е по-удобно, разбира се. Инсеминациите са с много ниска успеваемост 10-15% и по принцип ги препоръчват при по-млада възраст. Но пък е много лека процедура и си струва да се опита преди да се премине към инвитро.
Дано има кой да Ви помага в къщи за детето, дори и за двама човека никак не е леко, особено като не сме вече на 20 г.

# 12
  • Мнения: 816
Погледни и за Виена инвитро . Знам за жена там с успех на 40 и няколко години. Според мен си направи проучване за няколко клиники и после избери - провери материала какъв е , успеваемост и др. Може да видиш успеваермост по ЦАР. Също при по-големите клиники се чака доста , но за инвитрото по-скоро . Дано се получи .

# 13
  • Мнения: 648
Може да кандидатстваш в ЦАР като жена без партньор и се покрива 5000 лв за ин витро процедура. Виж повече информация тук: http://car-bg.org/
Според мен, иди директно на ин витро,за да не губиш време и пари.
Браво за смелото решение, действай и успех!

# 14
  • Мнения: X
Lora Pav, желая ти успех. Аз съм в подобно положение. Дадох си сметка, че много искам дете. Направих си изследвания. Ще пробвам с инсеминация с донорски материал. Не бъди тъжна! Аз също имах продължителна връзка. В крайна сметка когато си дадох сметка че нещата не се движат в посоката която искам реших че е по добре да се откажа и да обмисля други варианти. Спрях се на този. Времето минава и шансовете за жените намаляват! 👍🏻 Стискам ти палци!

# 15
  • Мнения: 413
Подкрепям авторката, смело начинание! Не е редно да се лишиш от това да бъдеш майка заради липса на подходящ партньор.

Пожелавам ти успех!

# 16
  • Мнения: X
Абсолютно! Аз чакам резултата от първия опит. Честно казано се уморих да търся и да се надявам, че ще срещна човек, с който сме на една вълна и ще искаме да имаме заедно дете. След последната ми връзка реших, че всъщност искам да имам дете независимо дали ще го отгледам сама или с някой. Всички знаем, че за децата идеалният вариант е да имат двама любящи родители. Повечето ми приятелки са разведени и много от тях са отгледали децата си без съпруг, какъвто е бил първоначалният план. Реших да рискувам. Това е което винаги съм искала. Отне ми много време за да се реша да последвам мечтата си сама! Сигурно много хора няма да разберат решението ми но и защо е нужно да обяснявам на някого. Майка ми също ме подкрепя. Каза, че съм много смела! Малко ме е страх! Но сигурно е нормално!

# 17
  • Мнения: 22 867
KamBg, аз пък само се радвам на такива жени като теб! Хубаво е да имат двама родители децата, но по-хубаво е да растат в спокойна атмосфера и да се отглеждат с любов. Че има дечица и с двамата родители, но живеят в някакви лудници, не в нормални семейства. И, да смели сте, наистина, щом вземате решението и тръгвате да го осъществявате. А това, че се страхуваш, е нормално. Едва ли има жена, забременяла от съпруга си, без проблеми, която да не се е страхувала, въпреки че има подкрепата му. Стискам палци да ви се получават нещата, и на теб, и на другите, нека се сбъднат мечтите ви, наистина децата са нещо, заради което си струва да се бориш и да успяваш.

# 18
  • Мнения: 413
Може ли аз да попитам нещо. С риск някой да се смее на въпроса ми, какво се знае за този донор?
Наясно съм, че някои банки предоставят информация за бъдещият баща, но доколкото знам това са ръст, произход, цвят на косата и такива. Още здравна информация.

Нещо за умствен капацитет споменава ли се? Добро физическо здраве не означава непременно високо iq. Освен това в много случеи децата взимат гени от пра-родителите. За тях нещо споменава ли се? Едно куче като развъждаш искаш снимки на майката и бащата, за да не ти се родят мишки и да не можеш да ги продадеш после.

# 19
  • Мнения: X
Labrex, благодаря много за милите думи. Чакам с нетърпение да разбера дали опитът ми е успешен. ❤❤❤
Tulitta, не знам какво биха казали по-запознатите от мен, но за донора не дават много информация. Общо какъв фенотип е - ръст, тегло, цвят на очите и косата и професия. Четох по форуми и статии на сайтовете на някой клиники, че на някой места имало и детски снимки и инфо защо са решили да станат донори. В клиниката, която ходих не беше така. Информацията е оскъдна, макар че имаха договор с датската банка и ползваха донорски материал от там. Но мисля, че този въпрос може да се проучи по-обстойно и да се намери място, което предоставя повече данни. Като цяло донорстворо в Бг е анонимно, така че...човек трябва да реши за себе си дали ще рискува. Моят последен "приятел" при това дългогодишен беше доста потаен. Не съм сигурна, че би ми споделил за наследствени заболявания в техният род.

Последна редакция: пт, 04 юни 2021, 09:00 от Анонимен

# 20
  • Мнения: 923
Стискам палци да се е получило! Може ли да споделиш малко повече за процедурата? Ако разбира се не те притеснява това.

Абсолютно! Аз чакам резултата от първия опит. Честно казано се уморих да търся и да се надявам, че ще срещна човек, с който сме на една вълна и ще искаме да имаме заедно дете. След последната ми връзка реших, че всъщност искам да имам дете независимо дали ще го отгледам сама или с някой. Всички знаем, че за децата идеалният вариант е да имат двама любящи родители. Повечето ми приятелки са разведени и много от тях са отгледали децата си без съпруг, какъвто е бил първоначалният план. Реших да рискувам. Това е което винаги съм искала. Отне ми много време за да се реша да последвам мечтата си сама! Сигурно много хора няма да разберат решението ми но и защо е нужно да обяснявам на някого. Майка ми също ме подкрепя. Каза, че съм много смела! Малко ме е страх! Но сигурно е нормално!

# 21
  • Мнения: 413
Labrex, благодаря много за милите думи. Чакам с нетърпение да разбера дали опитът ми е успешен. ❤❤❤
Tulitta, не знам какво биха казали по-запознатите от мен, но за донора не дават много информация. Общо какъв фенотип е - ръст, тегло, цвят на очите и косата и професия. Четох по форуми и статии на сайтовете на някой клиники, че на някой места имало и детски снимки и инфо защо са решили да станат донори. В клиниката, която ходих не беше така. Информацията е оскъдна, макар че имаха договор с датската банка и ползваха донорски материал от там. Но мисля, че този въпрос може да се проучи по-обстойно и да се намери място, което предоставя повече данни. Като цяло донорстворо в Бг е анонимно, така че...човек трябва да реши за себе си дали ще рискува. Моят последен "приятел" при това дългогодишен беше доста потаен. Не съм сигурна, че би ми споделил за наследствени заболявания в техният род.

Ами това е доста важно. Не толкова дали ще ти се роди дете със сини или зелени очи, а дали няма някаква наследствена болест. За това и се запознават младите с родителите - родителите да преценят изборът на детето си, а децата да видят що за семейство има избранникът, за да не му скъсят животеца след сватбата.

# 22
  • Мнения: 15 356
Аз от тази тема ,разбрах че е паднало ограничението за възрастта за донорки на Я.На 36 и съм с перфектни яйцеклетки,много добре отговорих на стимулацията за нашето инвитро.Говорих с моят лекар и влизам в програмата,може би другият месец ще започнем,ще видим.

# 23
  • Мнения: X
Bobby, разбира се, че мога да споделя повече. Чакам резултат другата седмица, ако не е успешно ще пробвам инвитро. При мен стана бързо, пуснаха ми хормонални, посявка и някои изледвания, които се правят задължително преди инвитро процедури /като СПИН, хепатит.../. Ако се интересуваш ще погледна по-точно за да ти кажа. Биха ми 2 инжекции за да се спука фоликулът и на 14тия ден беше планирана процедурата. Първо проверяват яйцеклетката и т.н. и след това си все едно на АГ преглед. Ползва се спекулум и поставят материала с нещо като дълга спринцовка. Не е болезнено. Оставаш така около 30 минути. Не е приятно, но не е нищо, от което да се притеснява човек. Мисля, че момичетата които са правили много опити за инвитро са се мъчили много повече /инжекции, стимулации и т.н./.

Стискам палци да се е получило! Може ли да споделиш малко повече за процедурата? Ако разбира се не те притеснява това.

Абсолютно! Аз чакам резултата от първия опит. Честно казано се уморих да търся и да се надявам, че ще срещна човек, с който сме на една вълна и ще искаме да имаме заедно дете. След последната ми връзка реших, че всъщност искам да имам дете независимо дали ще го отгледам сама или с някой. Всички знаем, че за децата идеалният вариант е да имат двама любящи родители. Повечето ми приятелки са разведени и много от тях са отгледали децата си без съпруг, какъвто е бил първоначалният план. Реших да рискувам. Това е което винаги съм искала. Отне ми много време за да се реша да последвам мечтата си сама! Сигурно много хора няма да разберат решението ми но и защо е нужно да обяснявам на някого. Майка ми също ме подкрепя. Каза, че съм много смела! Малко ме е страх! Но сигурно е нормално!

# 24
  • Мнения: 923
Много ти благодаря! От сърце желая да не ти се налага да стигаш до инвитрото 🤗
Bobby, разбира се, че мога да споделя повече. Чакам резултат другата седмица, ако не е успешно ще пробвам инвитро. При мен стана бързо, пуснаха ми хормонални, посявка и някои изледвания, които се правят задължително преди инвитро процедури /като СПИН, хепатит.../. Ако се интересуваш ще погледна по-точно за да ти кажа. Биха ми 2 инжекции за да се спука фоликулът и на 14тия ден беше планирана процедурата. Първо проверяват яйцеклетката и т.н. и след това си все едно на АГ преглед. Ползва се спекулум и поставят материала с нещо като дълга спринцовка. Не е болезнено. Оставаш така около 30 минути. Не е приятно, но не е нищо, от което да се притеснява човек. Мисля, че момичетата които са правили много опити за инвитро са се мъчили много повече /инжекции, стимулации и т.н./.

Стискам палци да се е получило! Може ли да споделиш малко повече за процедурата? Ако разбира се не те притеснява това.

Абсолютно! Аз чакам резултата от първия опит. Честно казано се уморих да търся и да се надявам, че ще срещна човек, с който сме на една вълна и ще искаме да имаме заедно дете. След последната ми връзка реших, че всъщност искам да имам дете независимо дали ще го отгледам сама или с някой. Всички знаем, че за децата идеалният вариант е да имат двама любящи родители. Повечето ми приятелки са разведени и много от тях са отгледали децата си без съпруг, какъвто е бил първоначалният план. Реших да рискувам. Това е което винаги съм искала. Отне ми много време за да се реша да последвам мечтата си сама! Сигурно много хора няма да разберат решението ми но и защо е нужно да обяснявам на някого. Майка ми също ме подкрепя. Каза, че съм много смела! Малко ме е страх! Но сигурно е нормално!

# 25
  • Мнения: X
Благодаря Bobby, дано! Ще споделя другата седмица. Ако не е успешно не искам да се отчайвам. Виждам че тук много хора споделят за техния опит и ще вземам пример от тях да следвам целта си /даже мечта не просто цел/ ❤
Много ти благодаря! От сърце желая да не ти се налага да стигаш до инвитрото 🤗
Bobby, разбира се, че мога да споделя повече. Чакам резултат другата седмица, ако не е успешно ще пробвам инвитро. При мен стана бързо, пуснаха ми хормонални, посявка и някои изледвания, които се правят задължително преди инвитро процедури /като СПИН, хепатит.../. Ако се интересуваш ще погледна по-точно за да ти кажа. Биха ми 2 инжекции за да се спука фоликулът и на 14тия ден беше планирана процедурата. Първо проверяват яйцеклетката и т.н. и след това си все едно на АГ преглед. Ползва се спекулум и поставят материала с нещо като дълга спринцовка. Не е болезнено. Оставаш така около 30 минути. Не е приятно, но не е нищо, от което да се притеснява човек. Мисля, че момичетата които са правили много опити за инвитро са се мъчили много повече /инжекции, стимулации и т.н./.

Стискам палци да се е получило! Може ли да споделиш малко повече за процедурата? Ако разбира се не те притеснява това.

Абсолютно! Аз чакам резултата от първия опит. Честно казано се уморих да търся и да се надявам, че ще срещна човек, с който сме на една вълна и ще искаме да имаме заедно дете. След последната ми връзка реших, че всъщност искам да имам дете независимо дали ще го отгледам сама или с някой. Всички знаем, че за децата идеалният вариант е да имат двама любящи родители. Повечето ми приятелки са разведени и много от тях са отгледали децата си без съпруг, какъвто е бил първоначалният план. Реших да рискувам. Това е което винаги съм искала. Отне ми много време за да се реша да последвам мечтата си сама! Сигурно много хора няма да разберат решението ми но и защо е нужно да обяснявам на някого. Майка ми също ме подкрепя. Каза, че съм много смела! Малко ме е страх! Но сигурно е нормално!

# 26
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
А защо не директно с инвитро? Доколкото знам обикновената процедура е като да правиш секс, може да не стане веднага.

# 27
  • Мнения: X
Лекарката ме посъветва така, дори инсеминацията е на ест цикъл, без стимулация.
А защо не директно с инвитро? Доколкото знам обикновената процедура е като да правиш секс, може да не стане веднага.

# 28
  • Мнения: 816
Но то и с инвитро нямагаранция, че ще стане от първият път. Отделно са доста пари и много хормони и инжекции. Може да видите статистиката по ФАР - а спрямо годините , процентът успели доста намалява.
Някои си успяват с инсеминация, някои не , но си заслужава според мен да си спестиш инвитрото , ако стане.

# 29
  • Мнения: X
Sanssa и аз също смятам така. Опитах, ако не е успешно продължавам напред. Ако пък се е получило ще ми спести ходенето по мъките с хормоналните инжекции и всичко друго. Доколкото четох за успеваемост при инсеминацията е едва 10-20%. Но аз съм настроена положително. Другата седмица ще си направя ще стане ясно...Rolling Eyes
Но то и с инвитро нямагаранция, че ще стане от първият път. Отделно са доста пари и много хормони и инжекции. Може да видите статистиката по ФАР - а спрямо годините , процентът успели доста намалява.
Някои си успяват с инсеминация, някои не , но си заслужава според мен да си спестиш инвитрото , ако стане.

# 30
  • Мнения: 45
Sanssa и аз също смятам така. Опитах, ако не е успешно продължавам напред. Ако пък се е получило ще ми спести ходенето по мъките с хормоналните инжекции и всичко друго. Доколкото четох за успеваемост при инсеминацията е едва 10-20%. Но аз съм настроена положително. Другата седмица ще си направя ще стане ясно...Rolling Eyes
Но то и с инвитро нямагаранция, че ще стане от първият път. Отделно са доста пари и много хормони и инжекции. Може да видите статистиката по ФАР - а спрямо годините , процентът успели доста намалява.
Някои си успяват с инсеминация, някои не , но си заслужава според мен да си спестиш инвитрото , ако стане.
Kambg как си ? Дай Боже да имаш чудесни новини скоро. От информацията, която четох и от опита на момичетата тук може би ще се насоча направо към инвитро. Прочете ли за безплатната процедура за жени без партньор ?

# 31
  • Мнения: 923
Sanssa и аз също смятам така. Опитах, ако не е успешно продължавам напред. Ако пък се е получило ще ми спести ходенето по мъките с хормоналните инжекции и всичко друго. Доколкото четох за успеваемост при инсеминацията е едва 10-20%. Но аз съм настроена положително. Другата седмица ще си направя ще стане ясно...Rolling Eyes
Но то и с инвитро нямагаранция, че ще стане от първият път. Отделно са доста пари и много хормони и инжекции. Може да видите статистиката по ФАР - а спрямо годините , процентът успели доста намалява.
Някои си успяват с инсеминация, някои не , но си заслужава според мен да си спестиш инвитрото , ако стане.
Kambg как си ? Дай Боже да имаш чудесни новини скоро. От информацията, която четох и от опита на момичетата тук може би ще се насоча направо към инвитро. Прочете ли за безплатната процедура за жени без партньор ?

Може ли да споделиш повече за тази процедура?

# 32
  • Мнения: X
Lora, първи опит - неуспешен, уви. Малко съм тъжна, но другият път смятам да опитам инвитро. Надявам се през август. При друг лекар и в друга клиника! Смятам да напиша мнението си за лекарката и мястото където бях. Може да е полезно за някои други момичета да вземат информирано решение!  Lora и аз те съветвам да се насочиш към инвитро, много по-висок % на успеваемост има. Но някак по-важно е да си платиш процедурата! Тъжно, но факт!

Sanssa и аз също смятам така. Опитах, ако не е успешно продължавам напред. Ако пък се е получило ще ми спести ходенето по мъките с хормоналните инжекции и всичко друго. Доколкото четох за успеваемост при инсеминацията е едва 10-20%. Но аз съм настроена положително. Другата седмица ще си направя ще стане ясно...Rolling Eyes
Но то и с инвитро нямагаранция, че ще стане от първият път. Отделно са доста пари и много хормони и инжекции. Може да видите статистиката по ФАР - а спрямо годините , процентът успели доста намалява.
Някои си успяват с инсеминация, някои не , но си заслужава според мен да си спестиш инвитрото , ако стане.
Kambg как си ? Дай Боже да имаш чудесни новини скоро. От информацията, която четох и от опита на момичетата тук може би ще се насоча направо към инвитро. Прочете ли за безплатната процедура за жени без партньор ?

# 33
  • Мнения: 816
Хубаво е да напишеш къде е било. Но имай предвид, че не сравар нещата от първи, че и втори опит. Аз правих 4 инвитро и то в Надежда при Стаменов и  2 ЗЕТ и нямах успешна бременност ( един кюртаж, заради спрял развитие ембрион и една биохимична) . Има жени успяват с 1 инсеминацияили 1 инвитро, има такива с 10 опита инвитро и без някакъв сериозен проблем, но не става. Не искам да те отчайвам, но не си мисли, че от първият път става и инвитрото. Важно е поне да има повече ембриони , ако не стане , поне да се направи ЗЕТ , а не нови инвитро.
И за лекарите - понякога  всичко е късмет и ... да се случат нещата. Колкото и да е добър лекарят няма гаранция...
Проверете за по -големи кклиники, защото ви трябва добър ембриолог - важно е съхранението , оплождане и тн
Също подгответе тялото си - витамини - витД, б12 и др да са в средни граници и нагоре,щит. жлеза , прогестерон, тромбофилии може да се проверят. След трансфер е важна фолиевата кис. и трябва да наблегнете на протеини в храната.

# 34
  • Мнения: X
Lora Pav, подкрепям с две ръце. Ще се справиш. Много ми е интересно дамата, която приравни избора на донор с изборът на куче. Тя така ли прецени мъжа си? Запознаваш се и не се влюбваш, докато не видиш прародителите и родителите??? И мъжът ти ако се окаже, че в семейството му има някой с диабет, ще го зарежеш и ще кажеш, че от него не е добре да имаш деца? Винаги ще се намерят такива хора, които искат да натиснат главата под повърхността, понеже излиза от тяхното собствено разбиране. На донорите се правят грнетични изследвания, каквито съм сигурноа, че коментиралата не е правила на мъжа си преди да “ прецени и анализира” дали да има дете от него. Lora Pav, виж колко много те подкрепяме, за съжаление винаги ше се намери някой, който не вижда по- далеч от носа си, за да сравни детето с кучето. Какво ли ще каже за хората, които осиновяват…Действай смело, пълно е със самотни майки по една или друга причина, които се справят!

# 35
  • Мнения: X
Sanssa,
беше в Майчин дом, Варна при д-р Юдова. Четох в друга тема за нея и за това колко са доволни други жени от Инвитро отделението там. Ще я потърся и ще напиша и там. Моето мнение уви е точно обратното. Не защото опитът беше неуспешен. Всичко се прави на конвейр. Просто виждат, че се интересуваш от това и си склонен да си платиш. Това е достатъчно. За съжаление не бих могла да кажа, че лекарката прояви особен интерес към мен или резултатът от процедурата. Насрочват те за нея без да са готови всички изследвания. Наличието им се изисква заради вероятни проверки, прилагат ги в досието ти. Друга подрбност - предварително се бях информирала за цената от самата д-р Юдова, за да не се окажа неподготвена като отида. Е като отидох се опитаха да ми вземат 50% повече и да е по друга тарифа. Това беше от служителките от Инвитро отделението. Ако има момичета от Варна, които се интересуват от повече подробности могат да ми пишат на лично. Далеч съм от мисълта, че ако отидеш друг лекар ще ти гарантира с твърде висок процент успех, но все пак смятам че ако самият лекар има интерес да си платиш просто едва ли могат да се случат нещата. Аз например съм с отрицателен резус фактор. Попитах лекарката има ли проблем ако донорът е с положителен. Тя каза не няма проблем. Темата беше затворена. Всъщност има. Аз съм алергична към гама глобулин. Това са инжекците които се бият по-късно. Прочетох го след прегледа в гугъл. Ами не им плащам по 70 лв на преглед + още сума пари само за да търся в интернет. Смятам че лекар на прилично ниво би се сетил да те пита имаш ли алергии. Докторката не си води никакви бележки, записки, май нямаше и компютър на бюрото при посещенията. Когато те види другия път те пита "Ти за какво беше?". Иначе е любезна и се усмихва, но това не е достатъчно. Прави елементарни грешки - като ми даде рецепта за това кога да се бият инжекциите за да се спука фоликулът пише в неделя на рецептата, казва ми в събота. Звъня за потвърждение. Казава събота. После разбира се и звънят и от клиниката заради разминаването. Дразни се че я притесняват в почивния ден. Ами ако си вършиш работата няма да се налага. И т.н. и т.н. Ще се съглася че базата в Майчин дом не може да се сравнява с тази в други болници във Варна. Но това не е достатъчно за мен. Аз не бих препоръчала лекарката - непрофесионално отношение, ако ще да има 10 специализации. А за инвитро център без коментар. Някаква лелка може би около 60 да ми дава листче с цена 1500 вместо 1000 и да ме гледа нагло в очите и да ме лъже. Дали смята че не съм разгледала тарифата на сайта на лечебното заведение. No comment. Пожелавам на всеки, които се захваща с тези неща да прочете повече и да се информира изчерпателно сам преди да се впуска в опити. Успех на всички.
 
Хубаво е да напишеш къде е било. Но имай предвид, че не сравар нещата от първи, че и втори опит. Аз правих 4 инвитро и то в Надежда при Стаменов и  2 ЗЕТ и нямах успешна бременност ( един кюртаж, заради спрял развитие ембрион и една биохимична) . Има жени успяват с 1 инсеминацияили 1 инвитро, има такива с 10 опита инвитро и без някакъв сериозен проблем, но не става. Не искам да те отчайвам, но не си мисли, че от първият път става и инвитрото. Важно е поне да има повече ембриони , ако не стане , поне да се направи ЗЕТ , а не нови инвитро.
И за лекарите - понякога  всичко е късмет и ... да се случат нещата. Колкото и да е добър лекарят няма гаранция...
Проверете за по -големи кклиники, защото ви трябва добър ембриолог - важно е съхранението , оплождане и тн
Също подгответе тялото си - витамини - витД, б12 и др да са в средни граници и нагоре,щит. жлеза , прогестерон, тромбофилии може да се проверят. След трансфер е важна фолиевата кис. и трябва да наблегнете на протеини в храната.

# 36
  • Мнения: 45
KamBg много съжалявам за преживяното, благодаря за информацията. Аз съм се насочила директно към инвитро и Дай Боже по програмата на ЦАР. Тук момичетата ми каза за нея, четох, избрах клиника, която работи с тази програма, записала съм си и час идната седмица. Защо не видиш с тази програма за финансиране?

# 37
  • Мнения: X
Лора, много се радвам. Стискам ти палци. Дръж ни в течение. Heart Вземаш правилно решение.
Аз имам една близка приятелка която е по-голяма от мен. Още преди няколко години ми беше подхвърлила тази идея. За съжаление аз тогава все още вярвах в чудеса и разсъждавах различно. Сега имам приятелки по малки от мен които виждам че по една или друга причина не си намират партньор или нещата не се получават. Те също не възприемат идеята за инвитро с донорски материал.
Но може би по този начин много жени пропускат възможността да бъдат майки макар и да искат. На тези които искат дете им го пожелавам от сърце - с или без мъж.

KamBg много съжалявам за преживяното, благодаря за информацията. Аз съм се насочила директно към инвитро и Дай Боже по програмата на ЦАР. Тук момичетата ми каза за нея, четох, избрах клиника, която работи с тази програма, записала съм си и час идната седмица. Защо не видиш с тази програма за финансиране?

# 38
  • Мнения: X
Kambg, казваш, че много приятелки не споделят идеята да е от донор. Предполагам те са с много “щастливи “ семейства. В повечето случаи тези, които са щастливи наистина , искат и другите да са щастливи, така че биха подкрепили всичко, за да си и ти щастлива. Обикновено хората, които не са много добре в семейството си, са против сама да си имаш бебе. В живота от слаби хора и нещастни съвет не искайте. Винаги е нещо от сорта”ох защо сега”, обмислил ли си го”, “ама как така” - убийци на мечти и успехи във всякакъв аспект в живота. Искай съвет от щастливи и успели хора. Тези “ приятелки “ ги забрави. А и ако се налага да се аргументираш , какви приятелки са?! Успех

# 39
  • Мнения: 15 356
Чуждото мнение не трябва да ви интересува,то не влияе на вашата матка ,тяло и живот.Успех!

# 40
  • Мнения: 816
Тя пише - по-млади жени ... Човек си променя мнението спрямо години и ситуации. И сам трябва да си взимаш решение. Тези жени се надяват да не са  сами според мен занапред... И много жени имат страхове, че като имат дете няма никой да ги вземе ...

Последна редакция: ср, 07 юли 2021, 10:17 от sanssa

# 41
  • София
  • Мнения: 353
Здравейте, момичета. И аз се включвам с моето мнение относно донорството, тъй като съм в сходна ситуация. Общо взето, доста неща се промениха, откакто с моя приятел разбрахме, че ще ползваме донор, защото няма да се получат нещата. Реакцията на близките и роднините ни беше меко казано негативна и неприятна, но с времето и това се преглъща. Спираш да гледаш назад, а само напред. А там някъде те чака това, за което се бориш. И всяка следваща стъпка те прави по-силен.
Ще споделя моя опит с избор на донор за първата (неуспешна инсеменация). В каталога, който ми предоставиха от болницата, нямаше почти никаква информация. Само цвят на очи, образование, интереси, ръст. Базова информация. Имаше 6 профила, от които трябваше да избера, предвид това, че след 2 дни щяха да ми правят процедурата. никой нищо не ми обясни. А като попитах на какъв принцип трябва да подбера, не ми дадоха смислен отговор. Тогава не бях запозната с датската спермална банка, която разполага с много разширен профил на своите кандидати. За да се разгледа, трябва да си направиш профил, но има подробна информация за повечето като запис на гласа, родословно дърво, мотивация, образование, интереси, детски снимки. В зависимост от това колко е попълнен профила, цената е по-висока. Мисля, че имаше и нещо като медицинско досие. Ако някой има нужда от информация за това, с радост ще помогна на лични.
Според мен хората, които съдят изборите на другите в подобни ситуации, са меко казано нещастни. Те са по-скоро безчувствени. Но с времето спрях да обръщам внимание. Няма как някой, който не е в твоята ситуация, да си представи през какво преживяваш. Точно затова не трябва да се обръща внимание на хорското мнение. Пожелавам успех от сърце на всички, които са взели това нелеко решение. Дано мечтата се сбъдне, без значение от начина. В крайна сметка детето си е дете, частица от нас, без значение кой е бащата. Винаги ще го обичаме така, както само една майка може - с цялото си сърце. Целувки и прегръдки и кураж на всички.

# 42
  • Мнения: 15 356
Аз се сблъсках със същото мнение като донор ,само мъжът ми ме подкрепи.
Кофти ми беше ,но си продължих и направих каквото съм намислила .
Успех!

# 43
  • Мнения: 11
Темата е много добра, надявам се повече жени да се осмелят да споделят повече за самия процес. От вас научих за успеваемостта от инсеминацията.

# 44
  • Мнения: 816
Здравейте, момичета. И аз се включвам с моето мнение относно донорството, тъй като съм в сходна ситуация. Общо взето, доста неща се промениха, откакто с моя приятел разбрахме, че ще ползваме донор, защото няма да се получат нещата. Реакцията на близките и роднините ни беше меко казано негативна и неприятна, но с времето и това се преглъща. Спираш да гледаш назад, а само напред. А там някъде те чака това, за което се бориш. И всяка следваща стъпка те прави по-силен.
Ще споделя моя опит с избор на донор за първата (неуспешна инсеменация). В каталога, който ми предоставиха от болницата, нямаше почти никаква информация. Само цвят на очи, образование, интереси, ръст. Базова информация. Имаше 6 профила, от които трябваше да избера, предвид това, че след 2 дни щяха да ми правят процедурата. никой нищо не ми обясни. А като попитах на какъв принцип трябва да подбера, не ми дадоха смислен отговор. Тогава не бях запозната с датската спермална банка, която разполага с много разширен профил на своите кандидати. За да се разгледа, трябва да си направиш профил, но има подробна информация за повечето като запис на гласа, родословно дърво, мотивация, образование, интереси, детски снимки. В зависимост от това колко е попълнен профила, цената е по-висока. Мисля, че имаше и нещо като медицинско досие. Ако някой има нужда от информация за това, с радост ще помогна на лични.
Според мен хората, които съдят изборите на другите в подобни ситуации, са меко казано нещастни. Те са по-скоро безчувствени. Но с времето спрях да обръщам внимание. Няма как някой, който не е в твоята ситуация, да си представи през какво преживяваш. Точно затова не трябва да се обръща внимание на хорското мнение. Пожелавам успех от сърце на всички, които са взели това нелеко решение. Дано мечтата се сбъдне, без значение от начина. В крайна сметка детето си е дете, частица от нас, без значение кой е бащата. Винаги ще го обичаме така, както само една майка може - с цялото си сърце. Целувки и прегръдки и кураж на всички.
Сигурно сте минали през много изследвания. Все пак в Турция пробвали ли сте? Има достадвойки , които там успяват - говоря само със собствен материал ! Ние бяхме с женски фактор , така че нямамопит за вашият проблем. Но след 4 неуспешни инвитро + 2 ЗЕТ в една от добрите клиники тук, там от първият път се получиха нещата.
В Турция не използват донорскк материал, но за някой, ако ще е от полза - правят инвитро с донорски материал в болници в Кипър.

# 45
  • София
  • Мнения: 353
Не сме ходили в Турция, защото диагнозата, която се потвърди след биосията, означава, че няма клетки, които да възпроизвеждат сперматозоиди. Така се е родил за жалост. Нямаме друг вариант освен донор и започнахме тук, защото нямаме финансова възможност за чужбина. А и отсъствието от работа става все по-сложно.
Надявам се следващата инсеменация да е успешна.
Стискам палци за всички Simple Smile



Здравейте, момичета. И аз се включвам с моето мнение относно донорството, тъй като съм в сходна ситуация. Общо взето, доста неща се промениха, откакто с моя приятел разбрахме, че ще ползваме донор, защото няма да се получат нещата. Реакцията на близките и роднините ни беше меко казано негативна и неприятна, но с времето и това се преглъща. Спираш да гледаш назад, а само напред. А там някъде те чака това, за което се бориш. И всяка следваща стъпка те прави по-силен.
Ще споделя моя опит с избор на донор за първата (неуспешна инсеменация). В каталога, който ми предоставиха от болницата, нямаше почти никаква информация. Само цвят на очи, образование, интереси, ръст. Базова информация. Имаше 6 профила, от които трябваше да избера, предвид това, че след 2 дни щяха да ми правят процедурата. никой нищо не ми обясни. А като попитах на какъв принцип трябва да подбера, не ми дадоха смислен отговор. Тогава не бях запозната с датската спермална банка, която разполага с много разширен профил на своите кандидати. За да се разгледа, трябва да си направиш профил, но има подробна информация за повечето като запис на гласа, родословно дърво, мотивация, образование, интереси, детски снимки. В зависимост от това колко е попълнен профила, цената е по-висока. Мисля, че имаше и нещо като медицинско досие. Ако някой има нужда от информация за това, с радост ще помогна на лични.
Според мен хората, които съдят изборите на другите в подобни ситуации, са меко казано нещастни. Те са по-скоро безчувствени. Но с времето спрях да обръщам внимание. Няма как някой, който не е в твоята ситуация, да си представи през какво преживяваш. Точно затова не трябва да се обръща внимание на хорското мнение. Пожелавам успех от сърце на всички, които са взели това нелеко решение. Дано мечтата се сбъдне, без значение от начина. В крайна сметка детето си е дете, частица от нас, без значение кой е бащата. Винаги ще го обичаме така, както само една майка може - с цялото си сърце. Целувки и прегръдки и кураж на всички.
Сигурно сте минали през много изследвания. Все пак в Турция пробвали ли сте? Има достадвойки , които там успяват - говоря само със собствен материал ! Ние бяхме с женски фактор , така че нямамопит за вашият проблем. Но след 4 неуспешни инвитро + 2 ЗЕТ в една от добрите клиники тук, там от първият път се получиха нещата.
В Турция не използват донорскк материал, но за някой, ако ще е от полза - правят инвитро с донорски материал в болници в Кипър.

# 46
  • Мнения: 816
Kuche , пожелавам ви следващият опит да е вашият!

# 47
  • Мнения: X
Kuche, желая ти успех. Съсредоточи се на това какво ти искаш /и приятелят ти/. Не обръщай голямо внимание на мнението на близки и роднини. Ако чакаш решенията ти да се одобрят от всички това едва ли ще се случи. Аз съм чела и чувала че успеваемостта с бг донор е по-голяма отколкото с датските. Не знам дали е вярно. Чела съм също, че при двойки е добре да се избере фенотип сходен до партньора ти - примерно ако е с тъмни очи и коса да си избереш подобен донор. Някой двойки дори избират да има съвпадение на кръвната група, каквата е неговата такава да е и на донора. Аз когато ходих на инсеминация дори не бяха ми казали, че ползват датската банка. Обясниха ми "имаме в наличност донорски материал". Трябваше да си избера преди самата процедура, в същия ден. Моят избор беше още по-ограничен от твоя. Инсеминацията беше неуспешна. При двойки или жени, които не могат да бъдат финансирани по ЦАР избирането на материал от датската банка не е толкова евтино, особено от донорите за които има повече информация. Но пък имаш по-голям избор. Ако можеш да си го позволиш е много добър вариант. Изпращат го до болницата където ще ти бъде процедурата. Моето мнение е че възможността да имаш дете като се използва донор е истинско чудо! Независимо дали проблемът е у жената или мъжът. Чудесно е, че хората стават донори и по-този начин много други с репродуктивни проблеми сбъдват мечтите си. Толкова жени правят дълго опити докато успеят. Заслужават уважение за смелостта, а не някой да ги съди дали това е правилно или не защото са ползвали донор или дали детето е заченато нормално или в клиника за репродукция! За свой късмет отдавна не слушам хорското мнението. За щастие майка ми ме подкрепя, това ми стига. Наскоро близка приятелка ми каза "че било много опасно" че искам да отида на инвитро и да имам дете. Ще разчитам на себе си както и до сега и дано се получа нещата. Добре е, че най накрая /дано не е късно/ се реших на тази стъпка /да ползвам донор/.  Стискайте ми палци за втория опит, надявам се другия месец. Аз вярвам, че при теб нещата ще се получат, хубаво е че имаш подкрепата на мъжа си. Евентуално с времето и близките ти ще го приемат. Heart

Здравейте, момичета. И аз се включвам с моето мнение относно донорството, тъй като съм в сходна ситуация. Общо взето, доста неща се промениха, откакто с моя приятел разбрахме, че ще ползваме донор, защото няма да се получат нещата. Реакцията на близките и роднините ни беше меко казано негативна и неприятна, но с времето и това се преглъща. Спираш да гледаш назад, а само напред. А там някъде те чака това, за което се бориш. И всяка следваща стъпка те прави по-силен.
Ще споделя моя опит с избор на донор за първата (неуспешна инсеменация). В каталога, който ми предоставиха от болницата, нямаше почти никаква информация. Само цвят на очи, образование, интереси, ръст. Базова информация. Имаше 6 профила, от които трябваше да избера, предвид това, че след 2 дни щяха да ми правят процедурата. никой нищо не ми обясни. А като попитах на какъв принцип трябва да подбера, не ми дадоха смислен отговор. Тогава не бях запозната с датската спермална банка, която разполага с много разширен профил на своите кандидати. За да се разгледа, трябва да си направиш профил, но има подробна информация за повечето като запис на гласа, родословно дърво, мотивация, образование, интереси, детски снимки. В зависимост от това колко е попълнен профила, цената е по-висока. Мисля, че имаше и нещо като медицинско досие. Ако някой има нужда от информация за това, с радост ще помогна на лични.
Според мен хората, които съдят изборите на другите в подобни ситуации, са меко казано нещастни. Те са по-скоро безчувствени. Но с времето спрях да обръщам внимание. Няма как някой, който не е в твоята ситуация, да си представи през какво преживяваш. Точно затова не трябва да се обръща внимание на хорското мнение. Пожелавам успех от сърце на всички, които са взели това нелеко решение. Дано мечтата се сбъдне, без значение от начина. В крайна сметка детето си е дете, частица от нас, без значение кой е бащата. Винаги ще го обичаме така, както само една майка може - с цялото си сърце. Целувки и прегръдки и кураж на всички.

Последна редакция: пт, 16 юли 2021, 17:24 от Анонимен

# 48
  • София
  • Мнения: 353
Благодаря ви за милите думи. Kambg, стискам палци всичко да се нареди. Добре си направила, че търсиш решение за себе си, без да разчиташ на друг. Човек трябва да преследва мечтите си и да се бори, за да сбъдне това, което иска. Много е хубаво, че майка ти те подкрепя, това дава допълнителна сила.
Относно това дали ин витрото е опасно, или не, аз бих казала на някой, който ме провокира така, следното: "В живота всичко е опасно. И да дишаш е опасно, и да ядеш, и да ходиш по улицата. И да обичаш е опасно, но всеки го прави." Животът е опасен, затова трябва да се живее Simple Smile

Heart Вярвам, че при теб ще се получи всичко в най-добрия момент. Heart Аз се успокоявам, че когато нещо не се е получило, значи така е трябвало. Защото нещо по-хубаво предстои. Колкото и трудно да е, човек трябва да съхрани вярата си в доброто и в това, че най-хубавото ще му се случи. От сърце ти желая това. Както и на всички други момичета Heart изпращам позитивна енергия Heart

Аз също бях чувала, че с български донор успеваемостта е по-голяма, но за съжаление каталогът, с който разполагаха, беше само с един, който да отговаря на фенотипа на моя мъж. Той е със светла коса и очи. Дори кръвната груба успяхме да изберем да е същата, но не се получи. Аз разглеждах много подробно профилите в датската банка. Има наистина много информация, но си е доста скъпо. Утре имам час при докторката, понеже ми дойде цикъла и ще ми дава стимулация. Ще говоря с лабораторията и ще ги питам колко от материала трябва да поръчам и евентуално кога ще дойде, ако искаме да го ползваме за следващия опит. Ще разгледам пак каталога, макар че не ми се вярва нещо ново да се е появило от 1-ви юли насам. Ако не успеем, ще ползваме пак български.
Иначе по отношение на хорското мнение, колкото по-малко, по-добре. Повечето хора са тесногръди и много нетактични, когато става въпрос за репродуктивни проблеми.
Винаги съм мечтала да имам  3 деца. Самата аз дълго време бях едно дете и ми беше много тъжно, защото всичките ми познати и приятели имаха братя, сестри. Забавляваха се, караха се. А аз все бях самичка.
Вече знам, че едва ли ще се случи мечтата ми за 3, защото всичко е несигурно и ужасно скъпо. Аз съм на 30+. Но съм благодарна, че имам тази възможност, защото преди време не е имало тази опция и хората са били нещастни. Ние сме обсъждали и осиновяване, но там процесът е много дълъг във времето, труден и изпълнен с не по-малко проблеми и трудности. За в бъдеще ще помислим и над това, но засега ще се мъчим с донорите. Дай Боже да са с най-добрите плувци.

# 49
  • Мнения: 468
Не искам да обидя,натоваря или притесня,някоя от вас,само да споделя за някои от българските донори.Аз също забременях ин витро,с наш материал,но докато ходехме на процедурите и мъжът ми да даде сперма,минахме покрай донорите,неугледни мъже,миришещи на алкохол,дори се зачудих,какви са тези мъже и кой ги е пуснал в клиниката!?После се досетих,че това са донори, естествено не всички са такива,но ходят и допускат всякакви хора.Желая успех на всички ви и извинявайте,просто исках да предупредя.

# 50
  • Мнения: 816
Горният коментар е доста .... бих казала глупав - досетих се, че са донори!!!
Докато вадят яйцеклетките ми - на мен още от 5 до 10 жени. Долу всички мъже дават сперма. Хора всякакви... В една от добрите клиники съм била - имаше и турци и цигани и чужденци - най- различни по вид и облекло. Не съм разбирала кой е донор и кой не...
Инвитрото да е страшно ... Ми после си правете 3-5 г. редовни прегледи при мамолог и гинеколог, заради хормоните. Иначе най- неприятното е чакането пред кабинетите и после за теста ...
Аз си мислих, че за едно инвитро ще имам сили ( емоционално по-скоро и финансово) ... пет направих ..
Виждала съм жена с бебе от датски донор - супер сладко, русо , бяло със светло сини очи .. и майката беше по- светла като визия.
Само моят съвет е да има кой да ви помага след това с бебето, че си е изморително и си трябва помощ по някога. Ако съм сама майка без баби и дядовци, тогава би било доста трудно. Но човек, като иска нещо със всичко може да се справи!

# 51
  • София
  • Мнения: 353
hindi76, благодаря за мнението. За мен е важно да премисля всички гледни точки. Датската банка предлага повече варианти, най-малкото, за да можем да си представим как би изглеждало бъдещото ни дете. В България донорите са изцяло анонимни и с оня класьор ми беше трудно на база цвят на очите и образование да се ориентирам. Така или иначе ще се мъчим този месец да ползваме чужд донор, ако успеем с времето. Още веднъж благодаря. Аз предпочитам да знам, отколкото да си затварям очите. А когато избираш от кого да имаш дете, все пак е важно да се премисли всичко. Поздрави и всичко добро Simple Smile

sanssa, споделям, че чакането пред кабинетите и теста е най-ужасно. Не знам дали ще ни помага някой, защото родителите и моите, и на моя мъж, са извън града, в който живеем. Освен това са работещи и трудно. Но ще се справим. Дотам да стигнем Simple Smile

# 52
  • Мнения: 1
Здравейте, каква беше диагнозата на мъжа ви. Имаме сходен проблем, тъй като на първата спермограма заключението е: много тежка  oligoasthenozoospermia и се чудим дали има начин за лекуване. Sad

# 53
  • София
  • Мнения: 353
Здравейте.
Спермограмата, която правихме в Малинов, беше с азооспермия, т.е. липсва на сперматозоиди в еякулата. бяхме на преглед при Кацаров и той каза или да направим генетични изследвания, за да се види каква е причината, или биопсия. Макар че след генетичните изследвания пак можело да се наложи биопсия. Предложи направо биопсия, защото изследванията бяха от порядъка на 1000 лева и след това пак можеше да се наложи да го режат.

Биопсията я направиха през март. Излязоха два резултата - от андрологична лаборатория и от още нещо си. От лабораторията казаха, че не са намерили нищо. А другият резултат беше "генерална аплазия". Докторът обясни, че няма тъкани, които да образуват сперматозоиди. Така се е родил за съжаление и нищо не може да се направи. Затова решихме да продължим напред.
Вие с кой лекар се консултирахте? Винаги има надежда, според мен. Дори да не е точно това, което очакваме. Стискам палци да се получат нещата. Ако мога да помогна с друго, пишете ми на лично.
Поздрави.


Здравейте, каква беше диагнозата на мъжа ви. Имаме сходен проблем, тъй като на първата спермограма заключението е: много тежка  oligoasthenozoospermia и се чудим дали има начин за лекуване. Sad

# 54
  • Мнения: 272
Здравейте, Simple Smile)) има по малко истина за мъжките донори  във всички коментари по горе:))) И може би всички мъже се изпотяват , не само българските Simple Smile)))
В клиниката в която аз правех моята процедура ползват Датска банка за мъжки донорски материал - Нордик Крио банк. Но там освен скандинавци, има материал от най различни раси мъже. Избира се по каталог.
Моето бебе също е с донор, но в моя случай аз ползвах донорска яйцеклетка.
Късмет!

# 55
  • Мнения: 188
Здравейте, Simple Smile)) има по малко истина за мъжките донори  във всички коментари по горе:))) И може би всички мъже се изпотяват , не само българските Simple Smile)))
В клиниката в която аз правех моята процедура ползват Датска банка за мъжки донорски материал - Нордик Крио банк. Но там освен скандинавци, има материал от най различни раси мъже. Избира се по каталог.
Моето бебе също е с донор, но в моя случай аз ползвах донорска яйцеклетка.
Късмет!
 

Колкото повече информация, по-добре, все пак да има някаква представа човек какво ще излезе. Хубаво е, че има мъже от различни раси сред донорите, не всички харесват руси и синеоки Simple Smile Аз например харесвам по-екзотични. Имам смесено детенце (не от донор).

# 56
  • София
  • Мнения: 301
Здравейте и аз да се запиша тук. Моето положение е същото на 41 г. без дете и скоро приключена 4 годишна връзка. Вече се уморих- явно ще си остана сама ,а и нямам време. От няколко дни чета за осиновяване и за забременяване с донор. Знам,че ще се справя сама-имам жилище и финансово съм добре за сега, но изпитвам и страх ,че ще е трудно. Родителите ми са възрасни ,не знам до колко ще мога да разчитам на тях,имам брат -той и жена му ще помагат. Не съм правила до сега инвитро или инсеменация. Правихме опити за забременяване с бившия,откриха ми полип-махнах го ,след това опитвахме 2-3 месеца-не забременях,а и се разделихме -аз исках да забременея ,но той-не, колебаеше се-разведен с дете ,което не живее при него . И сега след като се разделихме са ме налегнали тези мисли за дете,като се обърна и приятели не са останали,скучен живот от работа в къщи -особено като си без партньор. Мисля,че е по лесно да осиновиш-не раждаш,но после като порасне трябва да му кажеш ,че е осиновено,ако не се е намерил някой друг да каже.Притеснението ми е,че това дете ще трябва да знае,но как ще раегира. Познавам осиновено дете-казали са му -реагирало е нормално,но ако се обърнат нещата и то"скочи " срещу мен.Ако е с донор-да ли пък ще имам късмет и да се роди симпатично дете-да не е някое неугледно и да не е взело нищо от мен. Такива мисли ме налягат. Мисля август месец да помисля,да се отърва от мисли за бившия и да взимам решение какво ще правя от тук нататък. Радвам се ,че открих темата, ще чета с интерес вашите насоки,защото и мен това ме очаква.

# 57
  • София
  • Мнения: 353
Здравей, Veselina04. Добре дошла в темата. Пожелавам ти много кураж за това, което ти предстои. Simple Smile Щом си решила, действай смело напред. Направи си преглед при репродуктивен специалист. Изследвай всичко, което ти кажат и направи план. По отношение на донора, мога да споделя моя опит. Правила съм една инсеменация с български донор от клиниката. Не се получиха нещата. След това избрахме да поръчаме от Датската Крио банка, тъй като там има повече информация за донорите: цвят на коса, очи, някои са с детски снимки, образование, интереси и т.н. Естествено, по-пълните профили, са за по-скъп материал. Но пък за сметка на това можеш да си представиш как би изглеждало евентуално бъдещето ти дете. Може да разгледаш сайта на cryos international. Наистина е много добре направено всичко. Поръчва се лесно, идва бързо, стига да имаш парите. Моят съвет е да не отлагаш и да започнеш да действаш, защото времето лети и не се знае какви перипетии ще срещнеш по пътя. Ако решиш да осиновиш, също няма гаранция колко време ще чакаш. Процедурите са много тежки и невинаги резултатът е положителен. Според мен ако наистина желаеш да имаш дете, няма особено значение дали ще е осиновено или заченато с ин витро процедури. Важно е да бъде обичано и обгрижвано, да расте в среда, в която ще има хармония. А дали е биологично, няма особено значение. Важно е какво ще му дадеш като среда, като внимание, като емоции. Пожелавам ти успех от сърце и дано  нещата се случат по-бързо. Simple Smile

# 58
  • Мнения: 2
Здравейте! Желая да се включа в темата, аз съм на 43 г., без партньор и реших да имам дете чрез инсеминация от донор. Посетих преди месец специалист по репродуктивна медицина.Констатира,  че имам  миоми в матката, насрочихме лапароскопска операция за премахване. Премахнаха 1 от миомите другите 2 ги "стопиха", не разбрах какво значи израза стопяване, но доктора така ми обясни. Тръбите са ми ок, това установи  по време на операцията.
Днес ми махнаха конците и ми изписа вариант 1. фертил и ова бууст на капсули илиВариант 2.профертил /каквото от двете намеря/ за 2 месеца, след 2 месеца да отида за изследвания.
Направиха ми  консултация с биолог за  донори, дадоха ми избор от 6 души българи и датската банка Криос - след регистрация.
Искам да ви попитам, тъй като аз искам да правя само инсеминация, необходимо ли е да пия горните добавки или не?
Не съм си правила изследвания на хормоните, тъй като лекаря ми каза да ида след 2 месеца, след приема на фертил и ова бууст или профертил-а.
Пожелавам на всички успех!

# 59
  • Мнения: 468
Здравейте! Желая да се включа в темата, аз съм на 43 г., без партньор и реших да имам дете чрез инсеминация от донор. Посетих преди месец специалист по репродуктивна медицина.Констатира,  че имам  миоми в матката, насрочихме лапароскопска операция за премахване. Премахнаха 1 от миомите другите 2 ги "стопиха", не разбрах какво значи израза стопяване, но доктора така ми обясни. Тръбите са ми ок, това установи  по време на операцията.
Днес ми махнаха конците и ми изписа вариант 1. фертил и ова бууст на капсули илиВариант 2.профертил /каквото от двете намеря/ за 2 месеца, след 2 месеца да отида за изследвания.
Направиха ми  консултация с биолог за  донори, дадоха ми избор от 6 души българи и датската банка Криос - след регистрация.
Искам да ви попитам, тъй като аз искам да правя само инсеминация, необходимо ли е да пия горните добавки или не?
Не съм си правила изследвания на хормоните, тъй като лекаря ми каза да ида след 2 месеца, след приема на фертил и ова бууст или профертил-а.
Пожелавам на всички успех!
.    Здравейте,хубаво е да пиете лекарствата, увеличавате шанса да отделите яйцеклетка,не се знае какво е състоянието на яйчниковият резерв при вас!?Бих искала да ви попитам,защо държите да е инсеминация,знам че,е по щадяща процедура,но е с много малка успеваемост.Мисля,че по полезен би бил вариантът с ин витро на естествен цикъл,там шансовете ви за успех ще са повече!Желая ви,успех!

# 60
  • Мнения: 2
Здравейте, hindi76,
благодаря за коментара. Ще помисля и ще направя консултация с репродуктивния специалист, той това ми препоръча. Притесненията ми са относно приема на хормони и стимулации.
Успешен ден!

# 61
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Хормоните и стимулациите са с идея нещата да се случат по-лесно и бързо. Доколкото знам, инсеминацията има горе-долу същият шанс, като зачеването по нормалният начин. Т.е. напълно възможно е да се налагат повече процедури.

# 62
  • Мнения: 8 239
Здравейте, hindi76,
благодаря за коментара. Ще помисля и ще направя консултация с репродуктивния специалист, той това ми препоръча. Притесненията ми са относно приема на хормони и стимулации.
Успешен ден!
На 43 шанса за естествено забременяване не е кой знае колко голям. Качество на яйцеклетки, яйчников резерв и т.н. Инсеминацията реално е заместител на полов акт в правилният момент. За мен на 43 не виждам смисъл в нея. Аз лично изобщо бих я прескочила.

# 63
  • София
  • Мнения: 353
Здравейте. Инсеменация по принцип не се препоръчва след 35 години, защото е загуба на време и не дава резултат. Според мен трябва по-сериозно да се ангажирате с лекар, който си разбира от работата и ще подходи отговорно и сериозно предвид сроковете и т.н. Не разбирам защо не са ви изследвали хормоните. Това е нещо базово, което се прави. Аз си ги  бях изследвала още преди първото посещение при репродуктивен специалист. Моето мнение е че ин витрото е по-подходящо в тази ситуация. Но все пак трябва лекар да ви насочи. Желая ви успех и всичко добро.

# 64
  • Мнения: 648
На тази възраст ин витро на стимулиран цикъл единствено би дало резултат. Всичко друго е загуба на време и пари. Ин витро на естествен цикъл си е голямо тото - я има годна яйцеклетка, я не, а пак са си едни близо 2000 лв.

# 65
  • Мнения: 816
И пак зависи от случая . Ако имате добър яйчников резерв и сте здрава  , може да се случи и с инцеминация. Доста жени с малко яйцеклетки и лошо качество , са на естествен цикъл - за да не се развалят яйцеклетките от стимулацията. Обикновено като не става със стимулация стигат до ест. цикъл  - събират яйцеклетки, оплождат се - бавят се нещата , но трябва за някои. Не си мислете , че със стимулации инвитрото става ей така от първият път. И няколко пъти може да не стане - зависи си от случая.  А при някои се случват нещата и от първи път   -  и с инсеминация!
  Помислете добре за лекарят - направете изследване на хормони - АМХ , антрално фоликули на втори ден . Хормони на щит. жлеза - 5 бр +ехограф, витамини да са в средна стойност поне и нагоре - б12 и вит Д . Пийте малко мутливитамини - преди забременяване . При бременност и първите месеци , аз не бих пила нищо - до 3-ти месец. Изследване за тромбофилия - показва и усвояване на фолиевата киселина. Фолиевата е важна първите седмици - пийте от по-рано. И все пак не се стресирайте - това вреди също .. И без много спорт - без скачане и много изтощителен спорт - умерено.
Питайте и за прогестерона /изследвайте го /, че с възрастта намалява , а е важен за бременността.

# 66
  • Мнения: X
Здравейте! Желая да се включа в темата, аз съм на 43 г., без партньор и реших да имам дете чрез инсеминация от донор. Посетих преди месец специалист по репродуктивна медицина.Констатира,  че имам  миоми в матката, насрочихме лапароскопска операция за премахване. Премахнаха 1 от миомите другите 2 ги "стопиха", не разбрах какво значи израза стопяване, но доктора така ми обясни. Тръбите са ми ок, това установи  по време на операцията.
Днес ми махнаха конците и ми изписа вариант 1. фертил и ова бууст на капсули илиВариант 2.профертил /каквото от двете намеря/ за 2 месеца, след 2 месеца да отида за изследвания.
Направиха ми  консултация с биолог за  донори, дадоха ми избор от 6 души българи и датската банка Криос - след регистрация.
Искам да ви попитам, тъй като аз искам да правя само инсеминация, необходимо ли е да пия горните добавки или не?
Не съм си правила изследвания на хормоните, тъй като лекаря ми каза да ида след 2 месеца, след приема на фертил и ова бууст или профертил-а.
Пожелавам на всички успех!

Vesela, аз също не бих те посъветвала да си губиш времето /и парите/ с инсеминация. Аз мислех като теб /че е по-щадяща и т.н./, но инсеминацията ми беше неуспешна, тя е определно за по-млади жени. Отначало бях много голяма оптимистка - нямам никакви гинекологични проблеми и хормоналните ми са много добри. Не се получи. Съжалявам, че не ми препоръчаха направо да се насоча към инвитро и не ми разясниха успеваемостта при двете процедури. Желая ти успех!

# 67
  • Мнения: 3 206
На тази възраст ин витро на стимулиран цикъл единствено би дало резултат. Всичко друго е загуба на време и пари. Ин витро на естествен цикъл си е голямо тото - я има годна яйцеклетка, я не, а пак са си едни близо 2000 лв.

Почти изцяло грешна информация:
1. В повечето клиники инвитрото на ЕЦ не се заплаща пакетно , така че ако няма качествена яйцеклетка се заплаща само пункция.
2. Дали ще се прави или не стимулация зависи от много неща, но инвитрото на ЕЦ масово се прави при жени с нисък резерв и напреднала възраст.  

На нас докторката ни предложи инсеминация, но не повече от 1-2, бях на такива години горе долу, но при мен се видя нередовна овулация, заради което направо минахме на вариант инвитро.
Така, че не намирам инсеминацията безсмислена заради възрастта, но пък без да са изследвани хормони, тръби и да е проверено има ли овулация е стрелба в тъмното.

Последна редакция: пн, 13 сеп 2021, 08:11 от Одри ♡

# 68
  • Мнения: 1
Здравейте незнам дали тук е мястото за което ви се извинявам момичета... Така да кажа на кратко с коя приятел правим опити за бебе от 1 година и половина всичко ние наред тръби.... Хормони при него много добра спрермограма и преживяемост. Правихме 1 инсеминация не успешна стимулирана с фемара... Така гитвихме се за втора и моята доки е болничен при което ме прехвърли при др доктор. Започнахме образувах доста фоликула .. От нещата който знам и чувам два пукнах направихме иснсето но два останаха бях днес днес да ме види пак но са си там каза няма проблем да започна дуфастон за 7 дни и тест след 12 дни  той каза нямало и да се пукнат. Въпроса мие дали наистина е така за тези фоликули какво ще стане с тях дали може да стане листа и защо само 7 дни дуфастон много благодаря ако някой ми отговори

# 69
  • Мнения: 126
Искам да попитам при донор какво име се записва като бащино ?

# 70
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Името на майката. Също е възможно бащата на майката, т.е. дядото, да даде неговото име.

# 71
  • Мнения: 126
А ако дядото е починал ?

Питам, защото името на майката като второ, се разпознава и някакси не е приятно вбъдеще за детето.

# 72
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Не съм сигурна при такава ситуация. Някой по-запознат ще трябва да се включи. Дали не може брат, чичо, вуйчо... По-скоро не.
Но разбирам притеснението, че има имена, които си личи, че идват от майката, а не от баща, и звучат странно.

# 73
  • Мнения: 11 987
А ако дядото е починал ?

Питам, защото името на майката като второ, се разпознава и някакси не е приятно вбъдеще за детето.
И двете ми деца носят за през име името на моя баща, който почина много преди тях да ги има. Двама съдии коментираха, че разрешение е нужно от жив човек, но той е починал и следователно няма проблем децата да носят името му, не е нужно разрешение, но не всички съдии тълкуват еднакво закона.
В закона има вариант второто име да е без наставка и ако се роди момиче може да се ползва тази опция, например Кристина Мария/ Росица/ Биляна, т.е да стане като второ лично име презимето, ако няма мъжки вариант като Антония/ Антон, Иванка/ Иван и т.н. Има и вариант презимето да е образувано само от корена на майчиното име. Това по закон, а как звучи на практика не знам.

Последна редакция: нд, 05 дек 2021, 09:03 от Mama Ru

# 74
  • Мнения: 126
Благодаря Ви за информацията ! Вярвам, че ще е полезна за много жени Simple Smile

# 75
  • Мнения: 126
На 34 години съм и през последните 10 години имам сериозен натиск от семейството да намеря 'някой'. На мен самотата също ми тежи.

Но за цялото това време съм имала краткотрайни връзки, все с неподходящи хора, на които не можех да разчитам, а хората, които бяха подходящи през годините, нямаха интерес към мен.

Уморих се от вечно търсене, включително и от разни дейтинг сайтове, където има хора от кол и въже, комуникацията, с които ме уморява.

Казват, че любовта трябва да се случва лесно, но при мен е много мъчително.

Не знам кога вие се решихте на тази стъпка, но не вярвам нещо да се промени в следващите години.

# 76
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Искаше ми се да имам отговор на нещата, които казваш.
Аз съм решила да си дам още 2-4 години време. Малко преди 40, ако все още няма подходящ човек, обмислям да направя същото. Дотогава мисля да се грижа за себе си и тялото си максимално добре, защото осъзнавам и проблемите, които времето може да създаде. Има жени, които раждат и на 50, но не ми се чака толкова време.

# 77
  • Мнения: 1 751
Ще те посъветвам да си пуснеш още сега изследвания за състоянието на яйчниковия резерв, за да не се окаже, че после е късно. Когато аз се реших на инсеминация от донор се оказа, че съм с AMH 0.05 и двуцифрен, и то много висок FSH. Направих 2 инсеминации (неуспешни) и преминах директно към донорски ембриони. С донорски Я и С.
И не, не бях престарила чак толкова, с AMH 0.05 се оказах на 36. Мислех си, че ще стане от раз, когато реша. Дори се пазех, преди да  реша, че ми е време.

# 78
  • Мнения: 4 758
Бях си поставила границата от 30 години. Когато ги навърших, посетих специализирана клиника. След две инсеминации и едно преждевременно раждане в 24-а седмица, кюретаж, серклаж и пет месеца в леглото родих на 33 години. В момента синът ми е на 9 години.

# 79
  • София
  • Мнения: 1 718
Момичета, за съм в края на 30-те си години и вече взех решение да вървя по стъпките на донорска инсе. Разделих се след дълга връзка и нямам повече време и нерви да чакам да развивам тепърва нова, докато се стигне до планове за бебе. За късмет имам още добър яйчников резерв. Ще правя първи опит този ил сл месец при д-р Шефкетова в репродуктивната клиника към Токуда! Успех на всички и да се похвалим скоро с добри новини! А в даден момент, като срещнем "нашия човек", ако наистина ни обича, ще ни вземе и с дете! Wink Важното е да не изпуснем биологическата възможност да станем мами!

# 80
  • София
  • Мнения: 1 718
Искам да попитам при донор какво име се записва като бащино ?
Детето го записваш с твоята фамилия и бащиното име се формира или от твоето първо име, или със съгласието на баща ти - може да носи неговото, но така ще стане все едно детето ти е брат/сестра.

# 81
  • Мнения: 816
Може и да сте прави да не чакате .. и все пак жени без проблеми раждат и на 35 ина 38 г…. Важно е после да имате поне роднини да ви помагат , защото е много сложно сам. Ако детето се разболее - кой ще иде до аптеката да купи нещо. В началото е доста тежко - постоянно искат внимание и трябва някой - да имате няколко часа почивка. Всеки може и сам да се оправи , но с цената на никакво лично време и оставяне на детето само. Също доста по-трудно ще срещнете мъж с дете … Аз с партньор имах бебе след 8 г опити на 38 . Но сама бих се замислила около 35 и нагоре … Все пак това си е личен избор.
Основно постът ми е - не си мислете, че на 30г. сте стари !!!! В много редки случаи има жени с проблеми , може през две години да правите изследвания. Може да се замразят и яйцеклетки.

# 82
  • София
  • Мнения: 1 718
Баща ми и майка ми само това чакат - внуче да гледат! Освен това установих напоследък, че си падам по разведени татковци с деца, така че отведнъж от нито едно, може да стана мама на много! Wink

# 83
  • Мнения: 15 356
Лейди Роуз,чудесно!Не искам в никой случай да те обидя или да съм груба ,но в тази възраст почти няма да срещнеш мъж без дете.Не си стара в никой случай,не ме разбирай погрешно!Звучиш много готино ,оптимистично настроена и широко скроена!

# 84
  • София
  • Мнения: 1 718
Изобщо не се обиждам, то си е нормално да имат дете/деца. И аз имах много дълго съвместно съжителство със "стар ерген", но по някакви причини нямахме дете. Сега приемам за нормално някой готин самотен татко с дете, а и те са по-подготвени за второ и трето Wink
Нашето поколение изобщо не се възприемаме в зората на 40-те за стари, а напротив! Кипим от младежка енергия и гребем от живота с пълни шепи! Едно дете само ще ме мотивира да правя още повече, а и малко да се дисциплинирам. Simple Smile

# 85
  • Мнения: 15 356
Тази нагласа ще те доведе само до успех и щастие!
Аз обмислях самостоятелно майчинство на 30,родителите ми напълно ме подкрепиха.

# 86
  • София
  • Мнения: 1 718
Бобчита, давай смело! Сама или не сама, ако ти е мечта, не я оставяй да отлежи! Ентусиазмът трябва да се "яхва" на вълни, когато идва и да не се пропуска!

# 87
  • Мнения: 15 356
Ами месеци след това решение срещнах голямата любов.За жалост се оказа,че имам проблеми,но успяхме и сме родители .На 35 родих ,на 37 съм сега и съм много здраво стъпила майка.

# 88
  • Мнения: 126
Чета коментарите и ми става тъжно.

Много интелигентни жени и то на високи позиции, с възможности, прибягват до подобни интервенции...

Каквото и да си говорим едно дете има нужда от баща, има нужда от семейство.

Много е тъжно това, наистина. На никой не пожелавам да попадне в такава ситуация.

# 89
  • Мнения: 15 356
Тъжно ли?В коя пещера това?

# 90
  • Мнения: 4 758
Чета коментарите и ми става тъжно.

Много интелигентни жени и то на високи позиции, с възможности, прибягват до подобни интервенции...

Каквото и да си говорим едно дете има нужда от баща, има нужда от семейство.

Много е тъжно това, наистина. На никой не пожелавам да попадне в такава ситуация.

Ти пък?! Знаеш ли колко е готино?!

# 91
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
На мене ще ми е тъжно, защото детето няма да има историята на половината си род, но не искам да се лиша от поне едно дете, просто защото не съм имала късмета да срещна човек. Вече дори не съм сигурна, че си струва да се чака някой подходящ за дълга връзка, защото и тогава гаранции няма - последните ми две връзки бяха 5 и 6 години. Голяма работа.
Достатъчно ще ми е да съм влюбена в бащата, поне да знам, че с любов съм го направила това дете, а той да прави каквото иска после.

# 92
  • София
  • Мнения: 1 718
Тъжно е когато майка изоставя детето си и го захвърля като ненужен боклук...тъжно е, когато баща не поема отговорност за потомството си, когато детето се прави за "помирение". Винаги е тъжно, когато едно дете идва или остава нежелано. Когато имаш цялата любов на света да дадеш на едно същество, вместо да си пилееш усилията в безмислени "кариерни щастия" или други, които в един момент не те топлят, тогава е тъжно, когато пропиляваш дадени ти от природата възможности. Аз считам, че всеки има избор в живота.
Както казвате, интелигентни жени остават без деца,а простачките нарояват по 5-6 без да могат да ги гледат и възпитат. Ей това е тъжно. Затова е хубаво човек да се осъзнае овреме какво пропуска.

# 93
  • Мнения: 11 987
Искам да попитам при донор какво име се записва като бащино ?
Детето го записваш с твоята фамилия и бащиното име се формира или от твоето първо име, или със съгласието на баща ти - може да носи неговото, но така ще стане все едно детето ти е брат/сестра.
Моите деца са записани на името на баща ми и не е вярно, че ми стават като брат/ сестра. Реално в живота и в моето семейство има случаи снаха и свекър или зет и тъст да са с едно и също име. Във втория случай няма как да се избегне повторението на бащиното име на детето и майката. В удостоверението за раждане се записват родителите на детето, там дядото не фигурира като баща, защото не е баща на детето. На мястото на бащата се поставят тирета/ звездички.
Моите дядовци са адаши и родителите ми имат еднакви презиме и фамилия.

# 94
  • Мнения: 18
Здравейте, искате да кажете, че може да няма бащино име?


Искам да попитам при донор какво име се записва като бащино ?
Детето го записваш с твоята фамилия и бащиното име се формира или от твоето първо име, или със съгласието на баща ти - може да носи неговото, но така ще стане все едно детето ти е брат/сестра.
Моите деца са записани на името на баща ми и не е вярно, че ми стават като брат/ сестра. Реално в живота и в моето семейство има случаи снаха и свекър или зет и тъст да са с едно и също име. Във втория случай няма как да се избегне повторението на бащиното име на детето и майката. В удостоверението за раждане се записват родителите на детето, там дядото не фигурира като баща, защото не е баща на детето. На мястото на бащата се поставят тирета/ звездички.
Моите дядовци са адаши и родителите ми имат еднакви презиме и фамилия.

# 95
  • Мнения: 4 758
Не мисля, че по българския закон може без бащино име. Синът ми няма, но той е роден в чужбина, където пък няма бащино име. Съответно в българския акт за раждане е записан с името от чуждестранния. Но ми се струва, че това е частен случай.

# 96
  • София
  • Мнения: 1 718
По българския закон бащиното име е задължително, а при неизвестен баща или когато е анонимен донор, се взима от името на майката (примерно от Светлана - Светланов/а) или със съгласието на бащата на майката - неговото име и детето има същото бащино име като майката. Ако е родено в чужбина, взима само фамилията и това улеснява до голяма степен тази дилема.

# 97
  • София
  • Мнения: 1 718
На 34 години съм и през последните 10 години имам сериозен натиск от семейството да намеря 'някой'. На мен самотата също ми тежи.

Но за цялото това време съм имала краткотрайни връзки, все с неподходящи хора, на които не можех да разчитам, а хората, които бяха подходящи през годините, нямаха интерес към мен.

Уморих се от вечно търсене, включително и от разни дейтинг сайтове, където има хора от кол и въже, комуникацията, с които ме уморява.

Казват, че любовта трябва да се случва лесно, но при мен е много мъчително.

Не знам кога вие се решихте на тази стъпка, но не вярвам нещо да се промени в следващите години.
Много сме в това положение...липсата на подходящ човек и най-вече грижовен и интелигентен. В тоя ред на мисли, защо смяташ, че е "тъжно", ако си направим първо детенцето с избор поне на качествен и здрав донор, а не да се вайкаме над съдбата си и може би (никога) да не срещнем този "г-н Идеалният"?

# 98
  • Мнения: 11 987
Здравейте, искате да кажете, че може да няма бащино име?

Искам да кажа, че в удостоверението за раждане на мястото на бащата не се вписва нищо, слагат се чертички ---- или звездички ****
Ако Вие Симона Димитрова Иванова имате дете без баща (от донор), то детето Ви може да бъде записано като:
Никол Симонова Иванова или като Никол Димитрова Иванова, ако баща Ви е съгласен. И в двата случая като майка ще бъдете записана Вие, а на мястото на баща ще има ------ / ****** .

# 99
  • Мнения: 126
На 34 години съм и през последните 10 години имам сериозен натиск от семейството да намеря 'някой'. На мен самотата също ми тежи.

Но за цялото това време съм имала краткотрайни връзки, все с неподходящи хора, на които не можех да разчитам, а хората, които бяха подходящи през годините, нямаха интерес към мен.

Уморих се от вечно търсене, включително и от разни дейтинг сайтове, където има хора от кол и въже, комуникацията, с които ме уморява.

Казват, че любовта трябва да се случва лесно, но при мен е много мъчително.

Не знам кога вие се решихте на тази стъпка, но не вярвам нещо да се промени в следващите години.
Много сме в това положение...липсата на подходящ човек и най-вече грижовен и интелигентен. В тоя ред на мисли, защо смяташ, че е "тъжно", ако си направим първо детенцето с избор поне на качествен и здрав донор, а не да се вайкаме над съдбата си и може би (никога) да не срещнем този "г-н Идеалният"?

Правилно казахте...съдба и съм съгласна, че въпреки нея не трябва да се изпуска момента.

Тъжно ми е, че докато аз учех за по-добро бъдеще и работех до късно...други залагаха над късите поли и деколтетата и сега нямат моите проблеми.

# 100
  • Мнения: 4 758
Тъжно ми е, че докато аз учех за по-добро бъдеще и работех до късно...други залагаха над късите поли и деколтетата и сега нямат моите проблеми.

Това нали не го мислиш?! Онези с късите поли и деколтетата също имат проблеми, вероятно доста по-сериозни от твоите.

Работата за по-добро бъдеще никога не е излишна. По-доброто бъдеще ти дава свободата да избираш, да бъдеш независима от прищевките на някого, че дори от превратностите на съдбата. Не функционира за всичко, но в ежедневието е точно така. За мен лично това е много ценно, но аз съм малко 'чепата' в това отношение: не обичам някой да ми се бърка много, много в личните и не толкова личните дела или пък да се съобразявам с някого.

Никой не отрича, че с баща е по-добре, отколкото без. Зависи, разбира се, от бащата, но говорим за идеалния случай. И все пак, ако имаш желание за дете, ако смяташ, че имаш финансовия и емоционалния капацитет да го отгледаш, ако едно дете ще те направи щастлива, защо да не предприемеш тази стъпка?! Няма абсолютно нищо срамно в донорската инсеминация, нито пък на челото на детето е изписано 'донор'.

Преди да започна процедурата, трябваше задължително да отида няколко пъти на психолог, който работи със случаи, свързани с асистираната репродукция във всички нейни аспекти. Много помага да си изясниш нещата за себе си.

Горе главата и не ги мисли онези с късите поли и деколтетата! И не се поддавай на натиска на близките - сега е за партньор, утре ще бъде защо бебето е още с памперс, вдруги  ден - нещо трето. Направи това, което ТИ смяташ, че ще те направи щастлива. Близките ще те подкрепят - кой друг, ако не те. Моите винаги казват 'решението си е твое, последиците също са за теб, но ние винаги ще бъдем зад теб' и наистина е така.

# 101
  • Мнения: 3 206
Искам да напиша много неща едновременно дано не стане объркано Simple Smile

1. За неподходящите партньори и краткотрайните връзки - ако се случи повече от 2 пъти вече не бих казала, че е въпрос на късмет, въпрос на умения е и те могат да се развиват. Умения да видим подходящия партньор (защото те съществуват). Умения да сме във връзка. Евентуално да преодолеем страховете си.
Казвам ви го от опит Simple Smile Аз вложих над 10 години за да се променя малко от малко, че да забележа друг тип мъже. Те винаги са съществували и някои от тях даже са ме харесвали Simple Smile, единственото което се промени е аз (и то не много).

2. Напълно нормално е високо интелигентен и успешен човек независимо от пола да има по-малък избор на подходящи партньори. "Ако бях по-тъп, колко щеше да ми е по-лесно", не е продуктивна мисъл Simple Smile

3. Не е лесно да се скочи в нова връзка след провалена дълга такава, иска си време да се възстановим след неуспешна връзка.

4. Има много голям натиск от роднини, приятели, общество, доктори и т.н. да се размножим. Важно е да знаем за себе си искаме ли или се поддаваме на този натиск и ако искаме - при какви обстоятелства.

5. Няма нищо срамно в забременяване от донор или пък детето да носи презимето и фамилията на майката. Има и какво хубаво да кажем на детето, по въпроса защо така сме постъпили, примерно "толкова силно те исках, че не можах да изчакам повече". Има група във форума на жените забременели от донор, ако тръгнете по пътя ще получите подкрепа там.

6. Като имаме вече дете е напълно възможно да намерим партньор.

7. Средната възраст на раждане на първо дете в България е 29. Реалистичното очакване на мъж на примерно 34+ като търси партньорка е че тя по-скоро вече ще има дете. За съжаление реализма в очакванията е по-скоро рядкост ...

Последна редакция: ср, 15 дек 2021, 11:52 от Одри ♡

# 102
  • София
  • Мнения: 1 718
Одри, звучиш като жена здраво стъпила на земята и те поздравявам за заключенията! По много от нещата имаме сходни гледна точки.
Вярвам, че и след дълга неуспешна връзка или няколко неуспешни такива, има шанс за нова любов. Не е казано, че ще "се случи" точно когато най-много я търсим. Човек трябва да се въоръжи с търпение ако наистина иска много подходящ човек и хармонична връзка. И да, напълно е в реда на нещата жените и мъжете над 35 да са с дете/деца.Защо той примерно да има, а да изисква жената да няма? Стремим се уж към равноправие в отношенията.
И да добавя - една средно статитистическа жена няма никакви проблеми да гледа сама едно малко дете - ще се лиши малко от някои скъпи парфюмчета, козметика и глезотии, ще бъде по-практична и всичко ще е точно. Важно е да знае какво иска и да направи проекция върху детето, което иска като за сериозен ангажимент в близките 20 години, а не само като "сладкото бебче", което гордо ще показва на близки и роднини.

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 1 274
Имала съм мисли за гледане на дете сама.Не с донорска сперма, не съм знаела тогава.Ами някой си да ми свърши тая работа.Естествено няма да му казвам.Случи се нещо подобно.Без любов, без тръпка, стискам аз зъби и се правя на луда.На първия месец - две черти.Обмислям вариант в който да му кажа, че не го искам този,
и ще си стоя с детето сама.Той не е съгласен естествено.Отивам на първи преглед - чхг, след чхг.. изглежда кухо яйце.Толкова нерви събрах с този, тогава като че ли се събудих от нещо си, че се молех наистина да е кухо яйце и да се приключи.Кюретаж.Искаше да идва в болницата.Бе за кво си ми!?След 2-3 месеца мина отдалече да провери дали имам корем, дали не съм излъгала.Нямах корем.

Не става без тръпка при мен.Благодарна съм, че така се получи.Срещнах си моя си човек, правим инвитро, сега пак съм на тръни дали няма да се окаже кухо яйце, макар че по нищо не изглежда така.Просто е рано да се види.

Такава ненавист не съм изпитвала към човек, а този щеше да става баща на детето ми!?Как ще го търпя цял живот, макар и разделени?Ами ако ми вземе детето?Тогава къде ми е била главата, просто не знам!
Напълно  ви разбирам и подкрепям.Нямате ли някой до себе си - донор и си решавате мача, колкото и грубо да звучи.
Успех в това ви решение, колкото и да изглежеда за някои като лудост! 🍀

# 104
  • Мнения: 4 758
И да добавя - една средно статитистическа жена няма никакви проблеми да гледа сама едно малко дете - ще се лиши малко от някои скъпи парфюмчета, козметика и глезотии, ще бъде по-практична и всичко ще е точно. Важно е да знае какво иска и да направи проекция върху детето, което иска като за сериозен ангажимент в близките 20 години, а не само като "сладкото бебче", което гордо ще показва на близки и роднини.

ЛейдиРоуз, нещата не опират изобщо до лишаване от глезотии. От нищо не съм се лишила заради детето си освен от свободата да разполагам със себе си. Всъщност и от нея не съм се лишила съвсем, но за тази цел съм си осигурила кръг от доверени хора. Във всеки случай животът ти се ръководи от мисълта за детето - дали мога да отида на кино, ако мога, кога ще е най-удобно с оглед на детето, а дали ще има кой да го гледа тогава, а дали е подходящо да отидем на почивка еди-къде си с дете, а дали на детето вече не трябва да направя отделна стая, ама къде да я направя, ама трябва по-голямо жилище… И така за всичко.

А “сладкото бебче” пораства наистина много бързо и става един полутийн, който гледа сърдито само ако си отвориш устата да му кажеш навъпреки. И като му кажеш, че се държи недопустимо, той ти обяснява ‘вече съм тийнейджър, в трудна възраст съм’. Ами не, миличък, още не си тийн, едва на девет си.

Последна редакция: ср, 15 дек 2021, 13:07 от Nedinka

# 105
  • София
  • Мнения: 1 718
И да добавя - една средно статитистическа жена няма никакви проблеми да гледа сама едно малко дете - ще се лиши малко от някои скъпи парфюмчета, козметика и глезотии, ще бъде по-практична и всичко ще е точно. Важно е да знае какво иска и да направи проекция върху детето, което иска като за сериозен ангажимент в близките 20 години, а не само като "сладкото бебче", което гордо ще показва на близки и роднини.

ЛейдиРоуз, нещата не опират изобщо до лишаване от глезотии. От нищо не съм се лишила заради детето си освен от свободата да разполагам със себе си. Всъщност и от нея не съм се лишила съвсем, но за тази цел съм си осигурила кръг от доверени хора. Във всеки случай животът ти се ръководи от мисълта за детето - дали мога да отида на кино, ако мога, кога ще е най-удобно с оглед на детето, а дали ще има кой да го гледа тогава, а дали е подходящо да отидем на почивка еди-къде си с дете, а дали на детето вече не трябва да направя отделна стая, ама къде да я направя, ама трябва по-голямо жилище… И така за всичко.

А “сладкото бебче” пораства наистина много бързо и става един полутийн, който гледа сърдито само ако си отвориш устата да му кажеш навъпреки. И като му кажеш, че се държи недопустимо, той ти обяснява ‘вече съм тийнейджър, в трудна възраст съм’. Ами не, миличък, още не си тийн, едва на девет си.
Ти си една смела майка, нямам какво да добавя! Успех в доотглеждането на малкото съкровище, защото си е 100% дечко, откъдето и да го погледнеш! За тийн лудуванията ще дойде време.

# 106
  • Мнения: 4 758
Ти си една смела майка, нямам какво да добавя! Успех в доотглеждането на малкото съкровище, защото си е 100% дечко, откъдето и да го погледнеш! За тийн лудуванията ще дойде време.

Хич не съм смела, да ти кажа! Ама както казва една приятелка, на която емпатията й е абсолютно чужда като чувство, 'като искаше колело, сега ще въртиш педалите'. Не се оплаквам, но пък да кажа, че е супер лесно и препоръчвам с две ръце, също не става.

А че деветгодишният е още дечко, спор няма. Тъкмо направи нещо, показващо мисъл и разсъждение, и на следващия ден просто ме смайва. Вчера си глътнах езика, ама е дълго за разправяне. Да е жив и здрав, с другото съм сигурна, че ще се оправи. Физически си приличаме на 99 процента, но по характер изобщо не, което определено е в негова полза (въпреки че понякога ми къса нервите и малко се посбутваме Simple Smile)

На теб ти пожелавам нещата да се случат не само както искаш, но както ще бъде най-добре за теб.

# 107
  • София
  • Мнения: 1 718
Благодаря ти, мила! Дано!

# 108
  • Мнения: 11
Аз лично бях шокирана да разбера, че 60% от мъжете умират без деца срещу 30% от жените. Просто те нямат биологичен часовник като нас и си мислят, че имат време. В отношенията с мъжете повтаряме обикновено модела на родителите си. Абсолютно е възможно да се събереш с прекрасен мъж ако откриеш причината за лошите връзки. В съвременното общество толкова много товар е поставен върху раменете на младите жени, че е важно да имаме състрадание към себе си.

# 109
  • София
  • Мнения: 1 718
Не трябва да забравяме и колко самотни татковци и мами се срещат и събират с децата си и после се радват на трето и четвърто общо! Мисля, че особено ние, жените, като се успокоим, че няма да ни "натхитри" биологичният часовник, имаме цялото време на света да се огледаме за по-читави и качествени мъже. Освен това, знаете - мъжете усещат подсъзнателно стремежът ни за бебета и това ги плаши и бягат. Имах кореспонденция с един такъв, уж сериозен. По едно време ми писа - "ти какво, да не очакваш сега другият месец сватба и след 6 месеца - в майчинство?"
Отговорих му, но мислено: "не, миличък, бих забременяла още следващият месец, ако видя, че ставаш за татко"! Но, разбира се, мъжете бягат с 200 от подобни неща...

# 110
  • Мнения: 3 206
Аз лично бях шокирана да разбера, че 60% от мъжете умират без деца срещу 30% от жените.

От къде тези данни, изглеждат ми грешни.

# 111
  • Мнения: 11
Аз лично бях шокирана да разбера, че 60% от мъжете умират без деца срещу 30% от жените.

От къде тези данни, изглеждат ми грешни.

Каза ми го професор, на мен също не ми се вярваше. Разговорът ни беше относно информацията заливаща жените от медиите. Той каза, че е за да се стреснат мъжете да поемат повече отговорност. Обществото товари младите жени с всичко важно за жалост.

Също бях гледала клипче на още един професор Sam Vaknin, което е критика към западните гурута и той също го казва. Embrace nothingness се казва клипа и информацията е на 9:22.
https://youtu.be/RSXjA9rezsY

Последна редакция: чт, 23 дек 2021, 17:21 от dakatche

# 112
  • Мнения: 3 206
Мъжете и жените на към 20 години са равни по брой (като изключим Китай от сметката), ако 70% от мъжете са бездетни, всички деца са на 30% от мъжете, което някак си няма как да е вярно.
Ето малко по-достоверни данни:
https://sciencenorway.no/children-and-adolescents-demography-gen … an-before/1767348
14% срещу 25%

Последна редакция: пт, 24 дек 2021, 17:16 от Одри ♡

# 113
  • Мнения: 11
Мъжете и жените на към 20 години са равни по брой (като изключим Китай от сметката), ако 70% от мъжете са бездетни, всички деца са на 30% от мъжете, което някак си няма как да е вярно.
Ето малко по достоверни данни:
https://sciencenorway.no/children-and-adolescents-demography-gen … an-before/1767348
14% срещу 25%

Може да са ме излъгали, и на мен не ми се вярваше. В това видео се цитират тези цифри, но може да има някакви политически цели.

# 114
  • Пловдив
  • Мнения: 14 393
Напълно възможно е повече мъже, отколкото жени, да нямат деца, за сметка на повече деца на глава от имащите деца мъже спрямо имащите деца жени. Специално в обществата, където двойките не са до живот, т.е. разводите и разделите на родители са чести. Но тия бройки от 30 и 60 на сто ми се виждат напълно безумни и на мен, както и съотношението от два пъти също ми се струва безумно и неправдоподобно. Предполагам, че под или около 10 на сто са умиращите бездетни и от двата пола. Нямам статистика, на око.

-----
Цитат
Това нали не го мислиш?! Онези с късите поли и деколтетата също имат проблеми, вероятно доста по-сериозни от твоите.
Естествено, че не го мисли. Това е мрънкане тип "ние, извисените личности, сме онеправдани и неоценени и ни е много трудно". Ако го мислеше и ако беше толкова лесно с къса пола и деколте, щеше да се е възползвала и тя.

Последна редакция: ср, 29 дек 2021, 12:12 от Магдена

# 115
  • Мнения: 126
Някоя от вас замразявала ли си е яйцеклетки ?

# 116
  • Мнения: 216
Здравейте, радвам се , че попаднах на вашата група. Избрала съм пътя на самотна майка и правя ин витро с донор. Мола, бихте ли ми казали, кои клиники работят с датската банка ?

# 117
  • София
  • Мнения: 1 718
Щерев и Токуда, мисля че и Малинов.

# 118
  • София
  • Мнения: 353
Надежда също работят. Аз там правих моите процедури. Мисля, че и Афродита работят. Може да проверите, но съм почти 100 процента сигурна.

# 119
  • София
  • Мнения: 1 718
Някоя от вас замразявала ли си е яйцеклетки ?
Не, за жалост изпуснах този момент. Хубаво е да се направи това до 33, 35 г. максимум. Също е хубаво да се прави всяка година кръвен анализ на антимюлеров хормон за установяване на яйчниковия резерв. Аз последно правих такъв на 38 и ми беше около 3, т. е. достатъчен. Виж, колко са качествени Я с възрастта, това е вече друг въпрос...Хубаво е да се подсилиш с добавки за естествено подсилване на Я и овулацията, тип пикозитол или нещо което съдържа мио-инозитол и фолиева киселина. Аз съм имала и лек прогестеронов недостатък в годините между 32-35 и тези прахчета напълно регулираха това!

# 120
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Някоя от вас замразявала ли си е яйцеклетки ?
Не, за жалост изпуснах този момент. Хубаво е да се направи това до 33, 35 г. максимум. Също е хубаво да се прави всяка година кръвен анализ на антимюлеров хормон за установяване на яйчниковия резерв. Аз последно правих такъв на 38 и ми беше около 3, т. е. достатъчен. Виж, колко са качествени Я с възрастта, това е вече друг въпрос...Хубаво е да се подсилиш с добавки за естествено подсилване на Я и овулацията, тип пикозитол или нещо което съдържа мио-инозитол и фолиева киселина. Аз съм имала и лек прогестеронов недостатък в годините между 32-35 и тези прахчета напълно регулираха това!
Ако го бях направила, щеше да бъде най-разумната ми инвестиция в този живот... но нито знаех за това, нито подозирах, че ще дойде ден, в който бих се радвала да имам свои замразени яйцеклетки отпреди.

# 121
  • Мнения: 11
Някоя от вас замразявала ли си е яйцеклетки ?
Не, за жалост изпуснах този момент. Хубаво е да се направи това до 33, 35 г. максимум. Също е хубаво да се прави всяка година кръвен анализ на антимюлеров хормон за установяване на яйчниковия резерв. Аз последно правих такъв на 38 и ми беше около 3, т. е. достатъчен. Виж, колко са качествени Я с възрастта, това е вече друг въпрос...Хубаво е да се подсилиш с добавки за естествено подсилване на Я и овулацията, тип пикозитол или нещо което съдържа мио-инозитол и фолиева киселина. Аз съм имала и лек прогестеронов недостатък в годините между 32-35 и тези прахчета напълно регулираха това!
Ако го бях направила, щеше да бъде най-разумната ми инвестиция в този живот... но нито знаех за това, нито подозирах, че ще дойде ден, в който бих се радвала да имам свои замразени яйцеклетки отпреди.
Доколкото разбрах процедурата не е особено успешна, не оцелявали яйцеклетките. Ембриони да се замразят било по-добре. Не съм специалист.

# 122
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
И аз не съм съвсем наясно.
Само знам, че съм на почти 44.
А жадувам за второ дете.

# 123
  • Мнения: 11
И аз не съм съвсем наясно.
Само знам, че съм на почти 44.
А жадувам за второ дете.
Пожелавам ти да гушкаш бебче скоро. В темите за инвитро знаят най-много по въпроса.

# 124
  • София
  • Мнения: 1 718
И аз не съм съвсем наясно.
Само знам, че съм на почти 44.
А жадувам за второ дете.
Замисляла ли си се за донорски Я? Никаква възможност не трябва да се пренебрегва. Щом имаш силно желание, ще се намери начин! Успех ти пожелавам!

# 125
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Да, обмислям всякакви варианти. Благодаря много!
Хубавото е, че имам пълната подкрепа на мъжа до себе си.

# 126
  • София
  • Мнения: 1 718
Това е важното! С общи усилия и помощта на съвременната медицина, щастието ще дойде, сигурна съм!

# 127
  • Мнения: 216
Някоя от вас замразявала ли си е яйцеклетки ?
Не, за жалост изпуснах този момент. Хубаво е да се направи това до 33, 35 г. максимум. Също е хубаво да се прави всяка година кръвен анализ на антимюлеров хормон за установяване на яйчниковия резерв. Аз последно правих такъв на 38 и ми беше около 3, т. е. достатъчен. Виж, колко са качествени Я с възрастта, това е вече друг въпрос...Хубаво е да се подсилиш с добавки за естествено подсилване на Я и овулацията, тип пикозитол или нещо което съдържа мио-инозитол и фолиева киселина. Аз съм имала и лек прогестеронов недостатък в годините между 32-35 и тези прахчета напълно регулираха това!
Ако го бях направила, щеше да бъде най-разумната ми инвестиция в този живот... но нито знаех за това, нито подозирах, че ще дойде ден, в който бих се радвала да имам свои замразени яйцеклетки отпреди.
Доколкото разбрах процедурата не е особено успешна, не оцелявали яйцеклетките. Ембриони да се замразят било по-добре. Не съм специалист.
Аз ще си направя експеримента да замразя яйцеклетки на 43 , с риск да изгубя доста от тях , та ще пиша по въпроса.

# 128
  • Мнения: 2 053
Ще повдигна темата малко. Аз исках да замразявам яйцеклетки също. Казаха ми, че идеалната възраст била около 37-38г. противно на повечето сайтове, където пише 33-35. Kiti 633373, ще се радвам да пишеш какво е станало с теб след като си замразила. Аз все още не съм замразила. Имам някакъв полип и репродуктивната специалистка нещо се дърпа, иска първо това да оперира, а после останалото. Не знам ще стигна ли изобщо до това замразяване в крайна сметка. Малко съм разубедена, защото самата процедура изисква стимулация като при инвитро и може сама по себе си доколкото разбирам да изчерпа още яйчниковия резерв.  
Интересувам се също, ако реши човек да забременне от донор, може ли да избира от донори в чужбина? Споменавате в темата Датска банка, можете ли да кажете подробности? В болница Надежда съм виждала много роми да дават материал. И жени и мъже. И честно казано аз лично бих имала проблем с това. Ако тръгна в тази посока, което е възможно - не искам да е от техен материал. Не осъждам хора, които биха ползвали, но аз не бих, затова се интересувам от тези чужбински банки. За яйцеклетки чета, че много мами ползват клинина в Киев.

П.П. Сега видях, че пишете, че в Надежда работят с тази Датска банка. Извинявам се за дублирането на въпроса. А в такъв случай сигурно ли е, че този материал наистина е от Дания, а не е от братята роми, които са си там ежедневни абонати? И ако да, има ли някой идея къде пращат техния материал? За една ромка, моя позната ми каза, че в Надежда дала 6 пъти яйцеклетки, макар по закон да не може повече от 3 пъти. Това малко ми обърка и представата за самата клиника, уж е престижна, а пък позволяват това нещо...Извинявам се отново ако някой обиждам с това мое мнение, то е лично мое, не осъждам жени, които нямат проблеми от такова естество и не искам да обиждам самите роми.

Последна редакция: ср, 16 фев 2022, 01:11 от lovely

# 129
  • Мнения: 11
Ще повдигна темата малко. Аз исках да замразявам яйцеклетки също. Казаха ми, че идеалната възраст била около 37-38г. противно на повечето сайтове, където пише 33-35. Kiti 633373, ще се радвам да пишеш какво е станало с теб след като си замразила. Аз все още не съм замразила. Имам някакъв полип и репродуктивната специалистка нещо се дърпа, иска първо това да оперира, а после останалото. Не знам ще стигна ли изобщо до това замразяване в крайна сметка. Малко съм разубедена, защото самата процедура изисква стимулация като при инвитро и може сама по себе си доколкото разбирам да изчерпа още яйчниковия резерв. 
Интересувам се също, ако реши човек да забременне от донор, може ли да избира от донори в чужбина? Споменавате в темата Датска банка, можете ли да кажете подробности? В болница Надежда съм виждала много роми да дават материал. И жени и мъже. И честно казано аз лично бих имала проблем с това. Ако тръгна в тази посока, което е възможно - не искам да е от техен материал. Не осъждам хора, които биха ползвали, но аз не бих, затова се интересувам от тези чужбински банки. За яйцеклетки чета, че много мами ползват клинина в Киев.
Мисля, че яйцеклетки може да се извличат и на естествен цикъл без стимулация. Колко от тях ще оцелеят след замразяването е големия въпрос. Донорските яйцеклетки са от млади жени и това вдига много процента на успеваемост на процедурата. Във форума прочетох, че донорките в България не са от ромски произход по принцип. За мъжете нищо не съм чела. Предполагам, че там има повече избор.

# 130
  • Мнения: 2 053
Ще повдигна темата малко. Аз исках да замразявам яйцеклетки също. Казаха ми, че идеалната възраст била около 37-38г. противно на повечето сайтове, където пише 33-35. Kiti 633373, ще се радвам да пишеш какво е станало с теб след като си замразила. Аз все още не съм замразила. Имам някакъв полип и репродуктивната специалистка нещо се дърпа, иска първо това да оперира, а после останалото. Не знам ще стигна ли изобщо до това замразяване в крайна сметка. Малко съм разубедена, защото самата процедура изисква стимулация като при инвитро и може сама по себе си доколкото разбирам да изчерпа още яйчниковия резерв. 
Интересувам се също, ако реши човек да забременне от донор, може ли да избира от донори в чужбина? Споменавате в темата Датска банка, можете ли да кажете подробности? В болница Надежда съм виждала много роми да дават материал. И жени и мъже. И честно казано аз лично бих имала проблем с това. Ако тръгна в тази посока, което е възможно - не искам да е от техен материал. Не осъждам хора, които биха ползвали, но аз не бих, затова се интересувам от тези чужбински банки. За яйцеклетки чета, че много мами ползват клинина в Киев.
Мисля, че яйцеклетки може да се извличат и на естествен цикъл без стимулация. Колко от тях ще оцелеят след замразяването е големия въпрос. Донорските яйцеклетки са от млади жени и това вдига много процента на успеваемост на процедурата. Във форума прочетох, че донорките в България не са от ромски произход по принцип. За мъжете нищо не съм чела. Предполагам, че там има повече избор.
Ами, на мен ми казаха, че може само чрез стимулация с инжекции. Не знам дали е конкретно за мен или просто, защото искат да извлекат повече яйцеклетки наведнъж, за да има смисъл и да оцелее нещо. Не са ми предлагали на естествен цикъл.
И аз не знам кои преобладават като донори в България. Но ромите много дават материал явно, виждала съм цели тълпи в коридора на Надежда при лабораторията. Плащат им по 2000 лева май на жените. Принципно според мен българките рядко дават такъв материал. За мъжете пък е още по-лесно да дадат, но там и аз не знам дават ли българите или не особено.

# 131
  • Мнения: 11
Ще повдигна темата малко. Аз исках да замразявам яйцеклетки също. Казаха ми, че идеалната възраст била около 37-38г. противно на повечето сайтове, където пише 33-35. Kiti 633373, ще се радвам да пишеш какво е станало с теб след като си замразила. Аз все още не съм замразила. Имам някакъв полип и репродуктивната специалистка нещо се дърпа, иска първо това да оперира, а после останалото. Не знам ще стигна ли изобщо до това замразяване в крайна сметка. Малко съм разубедена, защото самата процедура изисква стимулация като при инвитро и може сама по себе си доколкото разбирам да изчерпа още яйчниковия резерв. 
Интересувам се също, ако реши човек да забременне от донор, може ли да избира от донори в чужбина? Споменавате в темата Датска банка, можете ли да кажете подробности? В болница Надежда съм виждала много роми да дават материал. И жени и мъже. И честно казано аз лично бих имала проблем с това. Ако тръгна в тази посока, което е възможно - не искам да е от техен материал. Не осъждам хора, които биха ползвали, но аз не бих, затова се интересувам от тези чужбински банки. За яйцеклетки чета, че много мами ползват клинина в Киев.
Мисля, че яйцеклетки може да се извличат и на естествен цикъл без стимулация. Колко от тях ще оцелеят след замразяването е големия въпрос. Донорските яйцеклетки са от млади жени и това вдига много процента на успеваемост на процедурата. Във форума прочетох, че донорките в България не са от ромски произход по принцип. За мъжете нищо не съм чела. Предполагам, че там има повече избор.
Ами, на мен ми казаха, че може само чрез стимулация с инжекции. Не знам дали е конкретно за мен или просто, защото искат да извлекат повече яйцеклетки наведнъж, за да има смисъл и да оцелее нещо. Не са ми предлагали на естествен цикъл.
И аз не знам кои преобладават като донори в България. Но ромите много дават материал явно, виждала съм цели тълпи в коридора на Надежда при лабораторията. Плащат им по 2000 лева май на жените. Принципно според мен българките рядко дават такъв материал. За мъжете пък е още по-лесно да дадат, но там и аз не знам дават ли българите или не особено.
Мисля, че яйцеклетка може само да се дари в България. Банки с избор на донор има само в страни където е разрешено да се продават яйцеклетки.

# 132
  • Мнения: 2 053
А в България не е ли разрешено? Аз мислех, че и тук има възможност за забременяване с донорска яйцеклетка...

# 133
  • Мнения: 11
А в България не е ли разрешено? Аз мислех, че и тук има възможност за забременяване с донорска яйцеклетка...
И в България може да се забременее с донорска яйцеклетка, но жена не може да си продаде яйцеклетките. Може да ги дари без заплащане. Това с плащането по 2000 лв. на жени от ромски произход не мисля, че е вярно.

# 134
  • Мнения: 15 356
Как заплащане?Нито една стотинка не съм взела ,единствените ми финансови претенции бяха ,да ми се плати частна занималня за детето.Но на пунцията го гледаше приятелка и не съм ползвала занималня .Донорството е акт на дарение ,не на продажба .Това са яйцеклетки,не домати на пазара

# 135
  • Мнения: 3 206
Как пък решихте, че това са донори, а не клиенти на клиниката. Репродуктивните проблеми не подбират етнос. Ходят на тълпи да придружат обикновено 1 човек, такива са - задружни.
Донорството на яйцеклетки в България е безвъзмездно.

# 136
  • София
  • Мнения: 353
Аз забременях с донорски материал от Датската банка. Не се бойте, няма как да ви излъжат, защото вие си правите всичко. От поръчката, до проверката на материала, доставката идва в специален контейнер в болницата. В деня на процедурата го размразяват и преди нея ви го показват как е запечатано и пише номера на донора. Но услугата е доста скъпа. Ако искате да имате повече информация за донора, това излиза скъпа. Същото важи и за качеството на материала - с най-висока подвижност, повече пари. Доставката мисля, че беше около 100 евро. При мен се получи от втория път. Желая ви успех Simple Smile

П.С. Относно стимулацията, тя се прави при всички процедури. Няма как да я избегнете. Аз забременях с инсеменация и също пих хормони. Просто по този начин се гарантира по-висок шанс за успеваемост, повече яйцеклетки и таймиране на овулацията.

# 137
  • Мнения: 2 053
А в България не е ли разрешено? Аз мислех, че и тук има възможност за забременяване с донорска яйцеклетка...
И в България може да се забременее с донорска яйцеклетка, но жена не може да си продаде яйцеклетките. Може да ги дари без заплащане. Това с плащането по 2000 лв. на жени от ромски произход не мисля, че е вярно.
Ами, самата ромка е споделила това с моята позната. Децата им са съученици и са се сближили. Не знам и аз...Няма как да гарантирам за тази информация.
kuche_98, благодаря за подробните обяснения за процеса. А на вас колко ви излезе като цена ако не е проблем да споделите?

# 138
  • София
  • Мнения: 353
Радвам се, че съм помогнала Simple Smile Понеже при нас процедурата беше инсеменация, там трябва процентът продвижност да е много висок, за да има успеваемост. Избрахме възможно най-добрите показатели и профил на донор, който имаше детски снимки и подробна информация за родословие. Всичко с доставката и материала излезе около 4000 лв. За 3 дни дойдоха в болницата. Там също се плаща за съхранение. Ако ще ви правят ин витро, изискванията за подвижността са по-малко.
Забравих да уточня, че след като си набележите потенциални донори, се подават в болницата и оттам ги пускат за проверка, понеже има изискване да няма повече от 5 реализирани бременности с конкретния донор. Проверяват ги в рамките на 2 седмици и ви се обаждат да ви кажат дали може да поръчвате. Поне така беше в "Надежда", където аз правих процедурата. Ако имате въпроси или нещо не съм обяснила наясно, пишете ми на лично. Ще се радвам да помогна. Simple Smile

# 139
  • Мнения: 2 053
Радвам се, че съм помогнала Simple Smile Понеже при нас процедурата беше инсеменация, там трябва процентът продвижност да е много висок, за да има успеваемост. Избрахме възможно най-добрите показатели и профил на донор, който имаше детски снимки и подробна информация за родословие. Всичко с доставката и материала излезе около 4000 лв. За 3 дни дойдоха в болницата. Там също се плаща за съхранение. Ако ще ви правят ин витро, изискванията за подвижността са по-малко.
Забравих да уточня, че след като си набележите потенциални донори, се подават в болницата и оттам ги пускат за проверка, понеже има изискване да няма повече от 5 реализирани бременности с конкретния донор. Проверяват ги в рамките на 2 седмици и ви се обаждат да ви кажат дали може да поръчвате. Поне така беше в "Надежда", където аз правих процедурата. Ако имате въпроси или нещо не съм обяснила наясно, пишете ми на лично. Ще се радвам да помогна. Simple Smile
Изключително много благодаря. Това е много ценна информация за мен и предполагам и за другите жени тук. Ако наистина имам въпроси може да пиша и на лично.

# 140
  • София
  • Мнения: 1 718
Ще повдигна темата малко. Аз исках да замразявам яйцеклетки също. Казаха ми, че идеалната възраст била около 37-38г. противно на повечето сайтове, където пише 33-35. Kiti 633373, ще се радвам да пишеш какво е станало с теб след като си замразила. Аз все още не съм замразила. Имам някакъв полип и репродуктивната специалистка нещо се дърпа, иска първо това да оперира, а после останалото. Не знам ще стигна ли изобщо до това замразяване в крайна сметка. Малко съм разубедена, защото самата процедура изисква стимулация като при инвитро и може сама по себе си доколкото разбирам да изчерпа още яйчниковия резерв. 
Интересувам се също, ако реши човек да забременне от донор, може ли да избира от донори в чужбина? Споменавате в темата Датска банка, можете ли да кажете подробности? В болница Надежда съм виждала много роми да дават материал. И жени и мъже. И честно казано аз лично бих имала проблем с това. Ако тръгна в тази посока, което е възможно - не искам да е от техен материал. Не осъждам хора, които биха ползвали, но аз не бих, затова се интересувам от тези чужбински банки. За яйцеклетки чета, че много мами ползват клинина в Киев.
Мисля, че яйцеклетки може да се извличат и на естествен цикъл без стимулация. Колко от тях ще оцелеят след замразяването е големия въпрос. Донорските яйцеклетки са от млади жени и това вдига много процента на успеваемост на процедурата. Във форума прочетох, че донорките в България не са от ромски произход по принцип. За мъжете нищо не съм чела. Предполагам, че там има повече избор.
Ами, на мен ми казаха, че може само чрез стимулация с инжекции. Не знам дали е конкретно за мен или просто, защото искат да извлекат повече яйцеклетки наведнъж, за да има смисъл и да оцелее нещо. Не са ми предлагали на естествен цикъл.
И аз не знам кои преобладават като донори в България. Но ромите много дават материал явно, виждала съм цели тълпи в коридора на Надежда при лабораторията. Плащат им по 2000 лева май на жените. Принципно според мен българките рядко дават такъв материал. За мъжете пък е още по-лесно да дадат, но там и аз не знам дават ли българите или не особено.
Доколкото ми е известно, дават и съвсем нормални български мъже и по професията и височина и др може да се ориентирате какъв е. Рядко има роми висшити и високи Simple Smile) Аз съм си избрала висок тъмнокос пъстроок българин, моята професия Wink И вторият ми опит пак ще направя с негов материал.
Аз предпочитам да избера българското от гледна точка, че е близък генетичен материал, по-пресен (не знаем другият там по пътя как е бил съхраняван, евентуално полуразмразяван), а за скандинавците имам особено мнение от много приятели, живеещи там. Масово злоупотребяват с наркотици като млади, а по-нататък и с алкохола. За генетичен материал това определено не е ОК. А това,че можело да се види детска снимка и евентуално да се чуе глас на запис, не ме впечатлява особено. Но това си е личен избор на всеки, разбира се. 4000 лв за инсе с донор??? Сериозно?? Тези хора луди ли са? Това си е почти цена за едно инвитро.
Аз за първата донорска платих 710, заедно с материала. Не говоря, разбира се, за изследванията преди, прегледи и ЦС.

# 141
  • Мнения: 4 758
Аз и друг път съм споделяла. Синът ми е роден от донорска инсеминация. Вече е на 9 години и половина. Инсеминацията съм правила в Белгия. Тук избираш единствено дали материалът да е от белгийска или датска банка. Всички останали показатели се определят от лекарите, които търсят донор, който максимално да прилича на майката ти. В общи линии се опитват да докарат ‘естествен подбор’ във възможно най-голяма степен в този контекст. Аз избрах белгийската банка и единственото, което ме интересуваше, беше да изкарам до края бремеността и бебето да е здраво.

С днешна дата имам прекрасно здраво момче, което ми е одрало кожата, но е около пет бои по-светло от мен. Високо е за възрастта си и изключително умно (това второто е медицински доказано, не че ми е дете). Като характер сме изключително различни и невинаги нещата са в моя полза. Синът ми например е изключително адаптивен, не изпитва страх от нови ситуации, готов е да пробва, не се разочарова лесно и отстоява това, което иска. Майка му си пада малко ‘консерва’, което в съвременния свят е лошо качество.

Дали донорът е висшист или си е показвал детски снимки, е последното, което ме вълнува. Тези работи могат спокойно да се скрият. Снимките са лични данни и освен че не е редно да се развяват насам-натам, също могат да бъдат сменени с чужди. Важни са ми здравето и подвижността на сперматозоидите. Явно моите лекари тогава добре са се справили, защото от две инсеминации имах две бременности. За съжаление първата приключи с преждевременно раждане в шестия месец, но това няма общо с донора.

# 142
  • Мнения: 2 053
ЛейдиРоуз, абсолютно си права за себе си да вземеш това решение. Много е индивидуално.
Nedinka, чудесен звучи сина ти. Разбира се най-важно е човека да е здрав, това е на първо място. За жалост според мен ние българите като цяло не сме много здрави като нация, болнави сме, и много хора в някакъв момент залитат по алкохола от стресов живот, особено сред мъжете. Е, предполагам и тук и в чуждите банки лекарите внимават за тези неща, но то не може всичко да се провери.

# 143
  • София
  • Мнения: 353
Ще повдигна темата малко. Аз исках да замразявам яйцеклетки също. Казаха ми, че идеалната възраст била около 37-38г. противно на повечето сайтове, където пише 33-35. Kiti 633373, ще се радвам да пишеш какво е станало с теб след като си замразила. Аз все още не съм замразила. Имам някакъв полип и репродуктивната специалистка нещо се дърпа, иска първо това да оперира, а после останалото. Не знам ще стигна ли изобщо до това замразяване в крайна сметка. Малко съм разубедена, защото самата процедура изисква стимулация като при инвитро и може сама по себе си доколкото разбирам да изчерпа още яйчниковия резерв. 
Интересувам се също, ако реши човек да забременне от донор, може ли да избира от донори в чужбина? Споменавате в темата Датска банка, можете ли да кажете подробности? В болница Надежда съм виждала много роми да дават материал. И жени и мъже. И честно казано аз лично бих имала проблем с това. Ако тръгна в тази посока, което е възможно - не искам да е от техен материал. Не осъждам хора, които биха ползвали, но аз не бих, затова се интересувам от тези чужбински банки. За яйцеклетки чета, че много мами ползват клинина в Киев.
Мисля, че яйцеклетки може да се извличат и на естествен цикъл без стимулация. Колко от тях ще оцелеят след замразяването е големия въпрос. Донорските яйцеклетки са от млади жени и това вдига много процента на успеваемост на процедурата. Във форума прочетох, че донорките в България не са от ромски произход по принцип. За мъжете нищо не съм чела. Предполагам, че там има повече избор.
Ами, на мен ми казаха, че може само чрез стимулация с инжекции. Не знам дали е конкретно за мен или просто, защото искат да извлекат повече яйцеклетки наведнъж, за да има смисъл и да оцелее нещо. Не са ми предлагали на естествен цикъл.
И аз не знам кои преобладават като донори в България. Но ромите много дават материал явно, виждала съм цели тълпи в коридора на Надежда при лабораторията. Плащат им по 2000 лева май на жените. Принципно според мен българките рядко дават такъв материал. За мъжете пък е още по-лесно да дадат, но там и аз не знам дават ли българите или не особено.
Доколкото ми е известно, дават и съвсем нормални български мъже и по професията и височина и др може да се ориентирате какъв е. Рядко има роми висшити и високи Simple Smile) Аз съм си избрала висок тъмнокос пъстроок българин, моята професия Wink И вторият ми опит пак ще направя с негов материал.
Аз предпочитам да избера българското от гледна точка, че е близък генетичен материал, по-пресен (не знаем другият там по пътя как е бил съхраняван, евентуално полуразмразяван), а за скандинавците имам особено мнение от много приятели, живеещи там. Масово злоупотребяват с наркотици като млади, а по-нататък и с алкохола. За генетичен материал това определено не е ОК. А това,че можело да се види детска снимка и евентуално да се чуе глас на запис, не ме впечатлява особено. Но това си е личен избор на всеки, разбира се. 4000 лв за инсе с донор??? Сериозно?? Тези хора луди ли са? Това си е почти цена за едно инвитро.
Аз за първата донорска платих 710, заедно с материала. Не говоря, разбира се, за изследванията преди, прегледи и ЦС.

Аз също правих първата си инсеменация с български материал и след като го размразиха, показателите бяха доста слаби и нищо не се получи. За вас може да сме луди, но при положение, че в клиниката имаше 3-ма донори, които да отговарят на генотипа на мъжа ми и двама от тях бяха с никаква информация...
Ами да, ще дам ако искам и 10 000 лева, защото не си избирам домати или краставици и ми е важно детето ми да няма наследствени заболявания. В Датската банка има информация за родословие, за наследствени болести, хиляди тестове, които са правени на съответния човек. Така че не коментирайте кой с какво злоупотребявал, за да подвеждате хората. Ваш избор е да си използвате каквото  искате, но недейте да говорите наизуст. Направете си профил и се информирайте подробно.
И какво разбираш по това, че българското е "по-прясно"? Всеки материал се съхранява замразен. Няма пресен, освен ако не си намериш някой мъж от улицата и да ти го даде преди процедурата.
Ако става въпрос из форума върлуваха и такива мъже, които си предлага услугите за без пари. Така че за някой и това може да е ок, за мен не е. Както се казва "всеки сам си преценя."
Според мен изказването ви е грубо и неуместно, използвайки неподходящи квалификации. Нито знаете каква е историята, нито нищо. Споделих информацията, защото дамите искаха конкретика, не съм си натрапвала мнението.. Бъдете здрава и си запазете подобни квалификации за себе си. А и не виждам какво общо има ин витрото. При положение, че са ми препоръчали инсеменация като по-щадяща процедура. Освен това съм млада. Защо да си причинявам ин витро като има по-лек начин това да се случи.

Последна редакция: ср, 16 фев 2022, 17:25 от kuche_98

# 144
  • Мнения: 4 758
ЛейдиРоуз, абсолютно си права за себе си да вземеш това решение. Много е индивидуално.
Nedinka, чудесен звучи сина ти. Разбира се най-важно е човека да е здрав, това е на първо място. За жалост според мен ние българите като цяло не сме много здрави като нация, болнави сме, и много хора в някакъв момент залитат по алкохола от стресов живот, особено сред мъжете. Е, предполагам и тук и в чуждите банки лекарите внимават за тези неща, но то не може всичко да се провери.

Чудесен ли?! Беше такъв като бебе. Откакто започна да ходи, стана див и щастлив. Да не говорим, че бавно, но славно върви към тийнейджърството. Рядко има случай, в който да кажа, че трябва да свърши нещо, и той да го направи веднага, без да негодува, да спори и да ми носи вода от сто кладенеца. Но виж, когато той иска нещо, то трябва да се случи веднага.

Момичета, не съм се интересувала подробно, но ми се струва, че няма донорска банка за каквото и да било, която да не прави пълни изследвания на донорите. Не виждам как лекари биха използвали материал, без да знаят какъв е този материал. Че на мен преди да започнем стимулация, ми направиха изследвания, чиито резултати се събираха на 45 страници. Предполагам, че такива подробни изследвания се правят и на донорите. Все пак целта е да се родят здрави деца. То пак може нещо по пътя да се обърка, но поне началният материал би трябвало да е най-добрият възможен - иначе не виждам смисъл от цялото начинание.

Когато правих инсеминацията, лекарите ми казаха, че донорите в тяхната банка са на 90 % студенти, повечето по медицина (предполагам тъй като действието се развиваше в центъра за асистирана репродукция на една от университеските болници). На донорите не се плаща. Избрах белгийската пред датската банка, защото си мисля, че генетичният материал е по-пригоден за условията за живот по тези ширини - с всички плюсове и минуси (не че условията в Дания и Белгия са много различни, и на двете места няма слънце, ама все пак). Когато синът ми беше бебе, правеше непрекъснато бронхити и бронхиолити, които въпреки всички лекарства не минаваха напълно. Едно от изследванията, които му правиха, е за муковисцидоза, която е доста често срещано генетично заболяване в Белгия. Слава богу, не беше това.

# 145
  • София
  • Мнения: 353
Да, изследвания им се правят. В България по това, което аз видях на профила на българските донори, които имаха в Надежда, беше  изследвания за хепатит, спин, сифилис и още нещо - това са задължителни изследвания, които ми правиха и на мен преди всяка процедура. В Криос имаше 20 страници, вкл. и доклад на психолог за емоц. интелигентност. Пак казвам, това е след като си направиш профил и имаш достъп до системата. Избираш си на база цена и т.н. Има и съвсем базови профили, където тази информация липсва, няма снимки, нито есе на тема защо искам да съм донор и т.н.
Както казах, всеки сам си избира и си преценява.  За нас беше важно да разберем повече за донора и да си го представим, дори да прилича поне мало визуално на нас. Нещо, което при българските донори го нямаше. В крайна сметка важен е крайният резултат.

# 146
  • София
  • Мнения: 1 718
Разбира се, че е важен крайният резултат - едно здраво дете. На никого не търся да натрапя мнение, просто споделям своето. Била съм и много години извън Бг, и във връзка с французин.
За бг донора, който избрах тук имам пълна характеристика за липса на генетични болести, кариотип, образование и даже интереси (тип каква музика слуша, политически интереси..). Това ми е достатъчно.
В датската банка предлагат и украинци, и други чужденци.
При всички положения не взимат донор с ниско подвижни сперматозоиди и от 10 оставят един-двама, които действително имат нужните показатели.
Мисля си, че действително твърде варират цените и разлика от 600 до 4000 само за инсе си е сериозна спекулация, но разбира се всеки си решава. При Малинов с датската банка афишират процедурата за 1200, така че колкото клиники - толкова тарифи. Не съм целяла конкретно да обидя някого, напротив - винаги се радвам да прочета, че има успеваемост при инсеминация, защото много говорят, че са само пари на вятъра и мултиплициране на процедури. Хубаво е с примери на живо да се опровергава това.
Важното е, не на последно място, да раждаме здрави бебета, за да им се радваме и да не се затрием като вид!
И аз не мисля още за ин витро, но по статистика го препоръчват ако имаш над три неуспешни инсета. Разглеждам всички хипотези, макар да съм на началната права на реалните опити инсе.

Последна редакция: ср, 16 фев 2022, 18:41 от ЛейдиРоуз

# 147
  • София
  • Мнения: 353
В такъв случай може би аз не съм се изразила правилно. 4000 лв. струваше материал за две инсеменации, заедно с доставката до България. Както знаете, цената е в евро в Дания и се приравнява грубо на 4000 лв. Може би и при първия опит с тях щеше да се получи, но аз се разболях от ковид, доста тежко и не можах да разбера дали е имало успех или не. Пожелавам ви успешна процедура и щастлив пухкав финал накрая, без значение от начина. На мен лично ми помогна да не мисля за това дали ще се случи или не, и то взе че стана. Успехи!

# 148
  • София
  • Мнения: 1 718
В такъв случай може би аз не съм се изразила правилно. 4000 лв. струваше материал за две инсеменации, заедно с доставката до България. Както знаете, цената е в евро в Дания и се приравнява грубо на 4000 лв. Може би и при първия опит с тях щеше да се получи, но аз се разболях от ковид, доста тежко и не можах да разбера дали е имало успех или не. Пожелавам ви успешна процедура и щастлив пухкав финал накрая, без значение от начина. На мен лично ми помогна да не мисля за това дали ще се случи или не, и то взе че стана. Успехи!
Това звучи малко по-нормално, ако включва и цената на процедурите! Благодаря за пожеланията, на вас желая лека бременност и сладко здраво бебче накрая!
И на мен ми каза лекарката да престана да се фокусирам и аз даже реших да пропусна този месец, за да напредна с други начинания, които изискват повече стрес и динамика. После мога и да направя поред втори и трети опит.
Сигурна съм, че всички банки ги проверяват поне 10 пъти, просто нямам доверие как се съхраняват на път. Но щом е станало, значи всичко е било точно!
Аз действам с прекалено голяма предпазливост, може би, но всеки изживява нещата по свой начин.
Нека всяка успява, с времето и желанието, нещата няма как да не се случват!!
Нединка, радвам се и на вашата история, да ви е живо и здраво момченцето!

# 149
  • София
  • Мнения: 353
Благодаря за хубавите пожелания. Трябва си спокойствие и по-малко вторачване. Добре сте направили, че сте отложили. Събирайте положителни емоции и ще стане Simple Smile Стискам палци на всички, които очакват чудото Simple Smile

# 150
  • Мнения: 216
Ще повдигна темата малко. Аз исках да замразявам яйцеклетки също. Казаха ми, че идеалната възраст била около 37-38г. противно на повечето сайтове, където пише 33-35. Kiti 633373, ще се радвам да пишеш какво е станало с теб след като си замразила. Аз все още не съм замразила. Имам някакъв полип и репродуктивната специалистка нещо се дърпа, иска първо това да оперира, а после останалото. Не знам ще стигна ли изобщо до това замразяване в крайна сметка. Малко съм разубедена, защото самата процедура изисква стимулация като при инвитро и може сама по себе си доколкото разбирам да изчерпа още яйчниковия резерв.  
Интересувам се също, ако реши човек да забременне от донор, може ли да избира от донори в чужбина? Споменавате в темата Датска банка, можете ли да кажете подробности? В болница Надежда съм виждала много роми да дават материал. И жени и мъже. И честно казано аз лично бих имала проблем с това. Ако тръгна в тази посока, което е възможно - не искам да е от техен материал. Не осъждам хора, които биха ползвали, но аз не бих, затова се интересувам от тези чужбински банки. За яйцеклетки чета, че много мами ползват клинина в Киев.
Мисля, че яйцеклетки може да се извличат и на естествен цикъл без стимулация. Колко от тях ще оцелеят след замразяването е големия въпрос. Донорските яйцеклетки са от млади жени и това вдига много процента на успеваемост на процедурата. Във форума прочетох, че донорките в България не са от ромски произход по принцип. За мъжете нищо не съм чела. Предполагам, че там има повече избор.
Ами, на мен ми казаха, че може само чрез стимулация с инжекции. Не знам дали е конкретно за мен или просто, защото искат да извлекат повече яйцеклетки наведнъж, за да има смисъл и да оцелее нещо. Не са ми предлагали на естествен цикъл.
И аз не знам кои преобладават като донори в България. Но ромите много дават материал явно, виждала съм цели тълпи в коридора на Надежда при лабораторията. Плащат им по 2000 лева май на жените. Принципно според мен българките рядко дават такъв материал. За мъжете пък е още по-лесно да дадат, но там и аз не знам дават ли българите или не особено.
Доколкото ми е известно, дават и съвсем нормални български мъже и по професията и височина и др може да се ориентирате какъв е. Рядко има роми висшити и високи Simple Smile) Аз съм си избрала висок тъмнокос пъстроок българин, моята професия Wink И вторият ми опит пак ще направя с негов материал.
Аз предпочитам да избера българското от гледна точка, че е близък генетичен материал, по-пресен (не знаем другият там по пътя как е бил съхраняван, евентуално полуразмразяван), а за скандинавците имам особено мнение от много приятели, живеещи там. Масово злоупотребяват с наркотици като млади, а по-нататък и с алкохола. За генетичен материал това определено не е ОК. А това,че можело да се види детска снимка и евентуално да се чуе глас на запис, не ме впечатлява особено. Но това си е личен избор на всеки, разбира се. 4000 лв за инсе с донор??? Сериозно?? Тези хора луди ли са? Това си е почти цена за едно инвитро.
Аз за първата донорска платих 710, заедно с материала. Не говоря, разбира се, за изследванията преди, прегледи и ЦС.

Аз също правих първата си инсеменация с български материал и след като го размразиха, показателите бяха доста слаби и нищо не се получи. За вас може да сме луди, но при положение, че в клиниката имаше 3-ма донори, които да отговарят на генотипа на мъжа ми и двама от тях бяха с никаква информация...
Ами да, ще дам ако искам и 10 000 лева, защото не си избирам домати или краставици и ми е важно детето ми да няма наследствени заболявания. В Датската банка има информация за родословие, за наследствени болести, хиляди тестове, които са правени на съответния човек. Така че не коментирайте кой с какво злоупотребявал, за да подвеждате хората. Ваш избор е да си използвате каквото  искате, но недейте да говорите наизуст. Направете си профил и се информирайте подробно.
И какво разбираш по това, че българското е "по-прясно"? Всеки материал се съхранява замразен. Няма пресен, освен ако не си намериш някой мъж от улицата и да ти го даде преди процедурата.
Ако става въпрос из форума върлуваха и такива мъже, които си предлага услугите за без пари. Така че за някой и това може да е ок, за мен не е. Както се казва "всеки сам си преценя."
Според мен изказването ви е грубо и неуместно, използвайки неподходящи квалификации. Нито знаете каква е историята, нито нищо. Споделих информацията, защото дамите искаха конкретика, не съм си натрапвала мнението.. Бъдете здрава и си запазете подобни квалификации за себе си. А и не виждам какво общо има ин витрото. При положение, че са ми препоръчали инсеменация като по-щадяща процедура. Освен това съм млада. Защо да си причинявам ин витро като има по-лек начин това да се случи.
Здравейте! Първо ще пиша за замразяването,  а после по темата за ДОНОРА, че ми е болна, защото именно заради "избора" на донор реших да замразявам яйцеклетки , въпреки напредналата ми възраст.
Не съм писала , защото в момента дори сменям клиниката. Въпреки задоволителния резерв, не можаха да "отгледат" повече от една яйцеклетка и при двете , коренно различни стимулации, въпреки наличието на фуликули. Едната беше ултра дълъг протокол, а втората къс. От втората преди 2 седмици имах пункция и замразих яйцеклетка. Другият ми , уж заспал яйчник през последните  3 цикъла се пробуди  в деня на тригера и вчера , във втори ден на цикъл , след дуфастон, се видяха 21мм фуликул,  12мм ,10мм и няколко антрални . Та имам нарастване на фуликули и след пункция, в лутеална фаза, което е странно .
Продължавам да събирам от идния месец.
На естествен цикъл може , но е крайно скъпо и , ако е възможно си правете стимулация и повече Я. Тази замразената ми яйцеклетка ми излезна 3500 с прегледи, лекарства, пункция, замразяване , съхранение за 3 месеца. И не е сигурно дали ще е годна дори. Та... Не правете на естествен цикъл,  ако можете да стимулирате.
За избора на ДОНОР само мога да кажа , че ако трябва да заплатя 4000 за донор с 10 листа досие ще го направя на драго сърце. Първото ми инвитро беше с трансфер,  като настъпи моментът за избор на донор ми обясниха, че работят само с български донори. Ако искам чужд било от Испания от ОВО банк, която предлага само яйцеклетки,  по принцип. Настоях за чужд, светла коса , светли очи, висок. Е оказа се , че взимат моя генотип и ми предлагат ЕДИН - тъмнокос, кафяви очи, среден ръст. Та трябваше да избера от един кандидат. Отказах! Имах право на втори опит - също отказах предложения кандидат и минах на български . Информация и избор нямаше. Предложиха ми донора , с информация - височина, цвят коса, цвят очи , кръвна група и възраст. И нищо повече. С моите критерии съвпадна само височината, защото те процедирали, че няма значение какво желая , те избират така , че да съвпада с моя генотип !!! Да прилича на майката - абсурд, сякаш ще се усъмня, че е мое , като го родя !
Но за 700лв толкова!
Разочарована и притисната да се съглася с предложения кандидат, защото някой си в клиниката преценил , че от този донор ще раждам, така се чувствах!
Избор никакъв нямах! На сляпо. Е, имплантация нямаше!
За това  реших, че ще вадя яйцеклетки и замразявам , където са добри в това , а оплождане и трансфер , където ми предлагат датската банка и донори с мнооого и подробна информация и където мога да избирам,  макар и скъпо.
В живота все пак подбираме партньори, а тези не ми дадоха да избера биологичния баща на потенциалното ми дете, те ми го избраха, защото така процедирали.
Дори няма да коментирам, очудата, раздразнението , насмешката по отношение на наличието на претенциите ми от екипа . Като крава за разплод се почуствах в този момент.
Достатъчен компромис правят жените решили да имат дете от анонимен донор, поне им предложете лукса да си го избират, а не само да платят на касата 1000 лв.

Последна редакция: чт, 17 фев 2022, 02:37 от Kiti 633373

# 151
  • София
  • Мнения: 1 718
Продължавам да се учудвам какви клиники съществуват в 2022 г . Аз бях в една преди да я сменя - смених я защото се опитаха да ми правят цветна снимка по някаква стара технология със защипване на шийката, което боли.
В новата ЦС мина ОК. А що се отнася до избора на донор - може да си взема от датскста банка, може и българин. Изборът на българин си е мой. Вярно не бяха много, но образованието, височината, очи и т н и най - вече кариотип, интереси ги имаше. Ако ги нямаше сигурно щях да избера някой друг от чужденците. Може и младеж да си доведа да дари ако искам, чувствам се абсолютно свободна в избора си и всяко друго третиране би било недопустимо и аз лично, на ваше място, бих сменила клиниката.

# 152
  • София
  • Мнения: 353
Kiti, искрено ви съчувствам за цялата ситуация. Не стига, че всичко е такова изпитание, а и хората, които се очаква да ви помогнат, спъват работата, защото.. и ами и те не знаят защо. Защото не им пука вероятно. Най-добре сменете клиниката и дано ви е на късмет. Аз също изумявам как е възможно подобно нещо, но явно вече и такива неща се случват. Успех и не се отказвайте.

# 153
  • Мнения: 2 053
Kiti, момичета, пишете кои са тези клиники. Хора като мен, които съвсем не са още ориентирани би им било от полза, а и не виждам смисъл да им крием имената. Реалността е каквато е.
Kiti, съжалявам че си преживяла толкова премеждия. А защо толкова скъпо за една яйцеклетка? Аз бях чела на страницата на Надежда доста по-ниски цени, но е факт че като ме консултираха там за замразяване ми казаха, че едва ли не крайна цена не могат да определят предварително, защото не знаят колко ще трябва да ме стимулират и явно тези инжекции излизат скъпо. Малко имаше неясноти за цената и това също ме разколеба, защото не можех да се хвърля на сляпо, а те едва ли не там ми оставиха усещането, че очакват щом съм тръгнала към замразяване, значи съм много богата и няма да ми е проблем и да не знам предварителна цена. Може би и при теб лекарствата излизат скъпо като има стимулация плюс процедурата, но пък ти казваш че е била на естествен цикъл. Не знам. Би ли разказала кое колко е струвало, за да излезе 3500 лева?

Последна редакция: чт, 17 фев 2022, 16:12 от lovely

# 154
  • Мнения: 216
Kiti, момичета, пишете кои са тези клиники. Хора като мен, които съвсем не са още ориентирани би им било от полза, а и не виждам смисъл да им крием имената. Реалността е каквато е.
Kiti, съжалявам че си преживяла толкова премеждия. А защо толкова скъпо за една яйцеклетка? Аз бях чела на страницата на Надежда доста по-ниски цени, но е факт че като ме консултираха там за замразяване ми казаха, че едва ли не крайна цена не могат да определят предварително, защото не знаят колко ще трябва да ме стимулират и явно тези инжекции излизат скъпо. Малко имаше неясноти за цената и това също ме разколеба, защото не можех да се хвърля на сляпо, а те едва ли не там ми оставиха усещането, че очакват щом съм тръгнала към замразяване, значи съм много богата и няма да ми е проблем и да не знам предварителна цена. Може би и при теб лекарствата излизат скъпо като има стимулация плюс процедурата, но пък ти казваш че е била на естествен цикъл. Не знам. Би ли разказала кое колко е струвало, за да излезе 3500 лева?
Клиниката е КИРМ- Плевен,  като уточнявам, че има жени, които са с различни впечатления от лечението , но донорската им програма е безумие.
Лекарствата си набавям от Турция и ми излезнаха на половин цена - 1400 . Прегледи 200( като преди тригер имах 2 прегледа, защото се случи на 8ми ден , а не 15ти ) Микробиология+ Е2+ЛХ - 160, пункцията - 970, замразяване и съхранение за 3 месеца 435, депозит 270 - 3450 лв и имам една яйцеклетка,  която никой не знае дали ще е годна . За една яйцеклетка е огромна сума

# 155
  • Мнения: 2 053
Kiti, момичета, пишете кои са тези клиники. Хора като мен, които съвсем не са още ориентирани би им било от полза, а и не виждам смисъл да им крием имената. Реалността е каквато е.
Kiti, съжалявам че си преживяла толкова премеждия. А защо толкова скъпо за една яйцеклетка? Аз бях чела на страницата на Надежда доста по-ниски цени, но е факт че като ме консултираха там за замразяване ми казаха, че едва ли не крайна цена не могат да определят предварително, защото не знаят колко ще трябва да ме стимулират и явно тези инжекции излизат скъпо. Малко имаше неясноти за цената и това също ме разколеба, защото не можех да се хвърля на сляпо, а те едва ли не там ми оставиха усещането, че очакват щом съм тръгнала към замразяване, значи съм много богата и няма да ми е проблем и да не знам предварителна цена. Може би и при теб лекарствата излизат скъпо като има стимулация плюс процедурата, но пък ти казваш че е била на естествен цикъл. Не знам. Би ли разказала кое колко е струвало, за да излезе 3500 лева?
Клиниката е КИРМ- Плевен,  като уточнявам, че има жени, които са с различни впечатления от лечението , но донорската им програма е безумие.
Лекарствата си набавям от Турция и ми излезнаха на половин цена - 1400 . Прегледи 200( като преди тригер имах 2 прегледа, защото се случи на 8ми ден , а не 15ти ) Микробиология+ Е2+ЛХ - 160, пункцията - 970, замразяване и съхранение за 3 месеца 435, депозит 270 - 3450 лв и имам една яйцеклетка,  която никой не знае дали ще е годна . За една яйцеклетка е огромна сума
Благодаря за тази подробна информация. Явно наистина самите лекарства и пункцията много оскъпяват нещата. Самото съхранение иначе е що годе нормално...Но всичко това за една яйцеклетка е много. То наистина като ще се подлага човек на всичко това поне да замрази 4-5 яйцеклетки чрез стимулация (като разбира се нямам идея колко ще излезе стимулацията, но вероятно сумата пак ще излезе толкова). Само остава въпроса доколко стимулацията може да изтощи и изчерпа и малкото останали яйцеклетки ако резерва не е в розово състояние.

# 156
  • Мнения: 216
Kiti, момичета, пишете кои са тези клиники. Хора като мен, които съвсем не са още ориентирани би им било от полза, а и не виждам смисъл да им крием имената. Реалността е каквато е.
Kiti, съжалявам че си преживяла толкова премеждия. А защо толкова скъпо за една яйцеклетка? Аз бях чела на страницата на Надежда доста по-ниски цени, но е факт че като ме консултираха там за замразяване ми казаха, че едва ли не крайна цена не могат да определят предварително, защото не знаят колко ще трябва да ме стимулират и явно тези инжекции излизат скъпо. Малко имаше неясноти за цената и това също ме разколеба, защото не можех да се хвърля на сляпо, а те едва ли не там ми оставиха усещането, че очакват щом съм тръгнала към замразяване, значи съм много богата и няма да ми е проблем и да не знам предварителна цена. Може би и при теб лекарствата излизат скъпо като има стимулация плюс процедурата, но пък ти казваш че е била на естествен цикъл. Не знам. Би ли разказала кое колко е струвало, за да излезе 3500 лева?
Клиниката е КИРМ- Плевен,  като уточнявам, че има жени, които са с различни впечатления от лечението , но донорската им програма е безумие.
Лекарствата си набавям от Турция и ми излезнаха на половин цена - 1400 . Прегледи 200( като преди тригер имах 2 прегледа, защото се случи на 8ми ден , а не 15ти ) Микробиология+ Е2+ЛХ - 160, пункцията - 970, замразяване и съхранение за 3 месеца 435, депозит 270 - 3450 лв и имам една яйцеклетка,  която никой не знае дали ще е годна . За една яйцеклетка е огромна сума
Благодаря за тази подробна информация. Явно наистина самите лекарства и пункцията много оскъпяват нещата. Самото съхранение иначе е що годе нормално...Но всичко това за една яйцеклетка е много. То наистина като ще се подлага човек на всичко това поне да замрази 4-5 яйцеклетки чрез стимулация (като разбира се нямам идея колко ще излезе стимулацията, но вероятно сумата пак ще излезе толкова). Само остава въпроса доколко стимулацията може да изтощи и изчерпа и малкото останали яйцеклетки ако резерва не е в розово състояние.
Стимулацията не е била лека, за една яйцеклетка. Просто аз имам слаб отговор и образувам водещ фоликул още в началото на цикъла. Останалите трудно го догонват. Но по този въпрос може още да се работи - протоколи много.
Бях на къс протокол с 300 Мериоферт/мерионал,  Цетротид от 6ти ден и тригер- Овитрел. Пункция на 10ден.

# 157
  • София
  • Мнения: 1 718
Не защото съм софиянка, но избери си клиника от София. Все пак тук и донорските програми са по-разработени. И доста жени идват от чужбина за процедури, което е доказателство за отзвук за успеваемост навън. Аз лично съм при Шефкетова в Токуда. Доверявам се на екипа и на апаратурата там. Има и Малинов, и Щерев, и Димитров, и Надежда и още други. Намери твоят лекар и действай смело!

# 158
  • Мнения: 216
Не защото съм софиянка, но избери си клиника от София. Все пак тук и донорските програми са по-разработени. И доста жени идват от чужбина за процедури, което е доказателство за отзвук за успеваемост навън. Аз лично съм при Шефкетова в Токуда. Доверявам се на екипа и на апаратурата там. Има и Малинов, и Щерев, и Димитров, и Надежда и още други. Намери твоят лекар и действай смело!
Благодаря , това мисля да направя. Или Токуда или Афродита. При Шефкетова бях юли на консултация , сега ще си насроча час за Станулов и да видим. Апаратурата също е много важна, освен компетентността на лекарите.

# 159
  • София
  • Мнения: 1 718
Така е! Особено ако ще ти правят (пак) цветна снимка на тръбите, начинът на правене и апаратурата е изключително важна и за твоя комфорт, а и за резултата!
Макар, че правиш донорска и може да не мислиш конкретно, че имаш проблем, ще те посъветват да я направиш. Аз се изненадах, но се оказах с една напълно запушена тръба, въпреки че никога не съм имала операции и сериозни инфекции.
А да знаеш статуса си е фундаментално за тези процедури, иначе все едно да стреляш в тъмното и да се чудиш защо не става.

# 160
  • Мнения: 2 053
В съседната тема за донорските яйцеклетки и други споделят, че на някои донорки им плащат под масата. Очевидно все пак търсят начин за повече желаещи. Разбира се винаги някой може да каже, че това са спекулации. Ето и аз разказах какво съм чула, но не мога да го докажа. Но и аз мисля, че е редно да се плаща на жените. Това е съвсем различно от мъжкото донорство.

# 161
  • Мнения: 216
Как заплащане?Нито една стотинка не съм взела ,единствените ми финансови претенции бяха ,да ми се плати частна занималня за детето.Но на пунцията го гледаше приятелка и не съм ползвала занималня .Донорството е акт на дарение ,не на продажба .Това са яйцеклетки,не домати на пазара
Твоят жест е похвален. И все пак, мисля че е редно да се заплаща на донорката. Това не е като донор на сперма, дето не изпитва никакъв дискомфорт и натоварване на организма за дарението. Освен това после ги продават прескъпо. Най-малкото една прилична сума за компенсация.
Зависи от мотивите на донорката. Наистина е натоварване на тялото , но ако някой го прави за пари е личен избор и то нелегален. Аз съм доброволен донор по програма за стволови клетки. Там , ако има реципиент се прави подобно стимулиране и пункция на костен мозък. Ще го направя безвъзмездно, защото там се спасява нечий живот и бих искала да помогна. За това и дарявам кръв през 3 месеца...да дам шанс на някой да продължи да живее. А да дариш шанс на някой да стане родител , както всички усещаме по себе си е уникално!
Но това е мое мнение и друга тема.

# 162
  • София
  • Мнения: 1 718
Не мисля, че такива алтруистични жестове се правят с финансов мотив. Но смятам, че е редно да се компенсират финансово.
С какво, например, клиниката, която прибира материала заслужава да събира такива пари от него от хората в нужда? Да ги дари и тя безвъзмездно? Да, ама не.

# 163
  • Мнения: 216
Не мисля, че такива алтруистични жестове се правят с финансов мотив. Но смятам, че е редно да се компенсират финансово.
С какво, например, клиниката, която прибира материала заслужава да събира такива пари от него от хората в нужда? Да ги дари и тя безвъзмездно? Да, ама не.
Че печалбите на клиниката са големи от ДЯ е ясно. Че една стимулация на 20 годишна може да докара 15 Я , и от тях колко изкарва болницата ? За това при мъжете с проблеми гледат да уловят и 5 подвижни и привидно годни , а не пращат директно за донор за 700лв е видно. Жените са изстрелвани директно за донорски , понякога дори без да опитат.

# 164
  • Мнения: 15 356
Там където аз дарих Я ,инвитрото с ДЯ се плаща така-стимулация за динорката,оплождане ,трансфер/и,пътни,хотел.Тъй като съм от града и по майчинство ,нямам пропуснати ползи ,пътни и др.И го направих алтруистично,защото аз съм стерилна ,но имам супер яйцеклетки и ако съм дала смисъл в живота на едно семейство,ще бъда безкрайно щастлива .За мен така работи обществото-имаш,даваш.Регистрирана съм за донор на периферни стволови клетки,дарявала съм коса,кръв редовно от 18 години .Защо да искам пари на тия изстрадали хора ,не .Когато човек прави добро,то му се връща под някаква форма .

# 165
  • Мнения: 43
Момичета, на 30 и кусур съм, по-близо до 40-те...за съжаление чаках един 10 години да се реши да имаме бебе и накрая се разделихме. Притеснението ми идва от там, че последните месеци съвместно съжителство няколко пъти не ме е пазил и нищо не е станало. Другото притеснение е, че не искам да си търся тепърва мъж, да очаквам нещо, докато се развият нещата и дрън дрън, може да стана и на 40... Знае ли някоя от вас, колко би ми струвало донорска инсеминация и изследванията и къде да отида и от къде да започна. Искам да си имам дете, за жалост предишните ми две връзки бяха с мъже с азооспермия, диагностицирана. Аз съм след пълни прегледи от миналата седмица и каквото може да се види е ок но божа работа е дали и аз нямам някакъв проблем със забременяването. Общо взето съм много притеснена, чудех се ако не стане от първия път такава донорска инсеминация какво ли следва ... притеснена, отчаяна и тъжна съм, че станах на толкова години и нямам дете...
Здравей Лора, Веселина и други момичета, които са решили да си направят бебче с доносрка сперма....Искам да разбера, дали успяхте, какво стана от миналата година когато сте писали ?
Моята история накаратко : на 40, след 4 месеца на 41....Дълги години живея в чужбина и градих кариера.  От жените съм, които не мислят нон стоп за деца и дори като млада си мислих, че не съм направена да бъда майка. Приоритети ми бяха съвсем други определено. Само, че от 1-2 години нещо ми прищрака и се хващам, че мисля все повече и повече за рожба. Може би е егоистично, но след всичко което постигнах и то САМА, без помощта на мъж или на когото и да е било, сега искам моето ДНК да бъде наследено от друго човече и ако не е детето ми, кой ще е тогава Simple Smile
Проблемът е , че преди 2,5  години се разделих с приятеля си, след връзка от типа "Дързост и Красота" епизод 5289, реших да поема пътя си сама. Трудно е да срещнеш нов човек на 38, камо ли да му обясниш, че искаш дете от него. Не е невъзможно, но е рядко.
Та, 2019 си направих първите хормонални изследвания и бяха ок. Посетих Щерев и се поинтересувах от процедурите. Бях решила да си правя инсеминация. Попаднах на лекарка, която ме шокира и все още съм в тотален шок от поведението и - като осъждане на моят избор до сега да нямам деца или въпроси от рода на : Ама ти до кога ще чакаш , нямаш време действай " - не харесвам такова фамилиарничене, камо ли от лекар...????
Последваха 2 КОВИД години през които бях блокирана в чужбина и едновременно с това загубих 3-ма близки в България. Това ме срина.
Сега съм на 40, скоро на 41 направих си наскоро изследвания и виждам, че нивата на Анти Мюлеровия хормон са станали значително по-ниски от 2019. Сега съм с 0,7, а бях с 1,65...
Въпросите са ми конкретни, моля да отговорят само такива дами, които са в моята ситуация :
- Към коя клиника в София сте се насочили за процедура Ин-витро ?
- Към кой лекар ?
- Колко време трябва " да потготвям " организма си преди такава процедура ?
- Как трябва да си организирам престоя в България спрямо една такава процедура. Например ако кажем, че цикълът ми е редовен и идва на всяко 12-то число ( около 24 то съм в овулация ), кога се извършват тези процедури ин-витро и колко трябва да си взема отпуска за всичко това ?
Решила съм се вече, нямам време да чакам принца на белия кон, кариерата си я направих, не се притеснявам от отглеждане на дете сама. Аз самата имам двама родители, но баща ми цял живот е бил службогонец, така че бих казала, че е бил доста често отсъстващ от моя живот. Така, че да си отгледам детето без баща  не ме плаши.
Ще бъда много радостна ако дами в подобна на моята ситуация ( без партньор ) биха споделили мнение.
Благодаря предварително.

# 166
  • София
  • Мнения: 353
Здравей, Дракарис. Аз не съм правила ин витро, но мога да отговаря на някои от въпросите ти, понеже съм се интересувала доста покрай инсеменациите. Най-общо лекарят, който избереш, на база на изследванията ти ще прецени какъв протокол за стимулация да следва. Тоест колко време и какви медикаменти ще приемаш спрямо общото ти състояние. Ще се правят доста кръвни изследвания, за да се следят нивата на хормоните и като дойде моментът, ще извадят яйцеклетките. С време трудно бих се ангажирала да ти отговоря, тъй като доколкото знам е индивидуално. Зависи как тялото ти ще реагира на стимулацията и т.н. На тези въпроси ще ти отговори най-точно лекарят, след като те прегледа и те консултира.
Аз лично правих моите процедури в болница "Надежда" в София. Не ти препоръчвам там, защото много се чака и има ужасно много пациенти, а в твоя случай идвайки от чужбина и не разполагаш с време не знам доколко ще ти е удобно там. Има много добри отзиви и за висок процент успеваемост при ин витро в клиника "Афродита" при д-р Станулов. Може да погледнеш в темата и да се информираш подробно. Те също работят с донорска програма, на сайта им е обесняно. Моят съвет е да отидеш на един преглед, където решиш, да си зададеш въпросите, и да си планираш нещата откъм време, което в случая ще ти е най-големия проблем предвид разстоянието. Желая ти успех и кураж. Струва си всичко за тази мечта Heart

# 167
  • Мнения: 43
Здравей, Дракарис. Аз не съм правила ин витро, но мога да отговаря на някои от въпросите ти, понеже съм се интересувала доста покрай инсеменациите. Най-общо лекарят, който избереш, на база на изследванията ти ще прецени какъв протокол за стимулация да следва. Тоест колко време и какви медикаменти ще приемаш спрямо общото ти състояние. Ще се правят доста кръвни изследвания, за да се следят нивата на хормоните и като дойде моментът, ще извадят яйцеклетките. С време трудно бих се ангажирала да ти отговоря, тъй като доколкото знам е индивидуално. Зависи как тялото ти ще реагира на стимулацията и т.н. На тези въпроси ще ти отговори най-точно лекарят, след като те прегледа и те консултира.
Аз лично правих моите процедури в болница "Надежда" в София. Не ти препоръчвам там, защото много се чака и има ужасно много пациенти, а в твоя случай идвайки от чужбина и не разполагаш с време не знам доколко ще ти е удобно там. Има много добри отзиви и за висок процент успеваемост при ин витро в клиника "Афродита" при д-р Станулов. Може да погледнеш в темата и да се информираш подробно. Те също работят с донорска програма, на сайта им е обесняно. Моят съвет е да отидеш на един преглед, където решиш, да си зададеш въпросите, и да си планираш нещата откъм време, което в случая ще ти е най-големия проблем предвид разстоянието. Желая ти успех и кураж. Струва си всичко за тази мечта Heart

Здравей, благодаря за съветите и конкретните примери. И аз дочух и прочетох доста неща и за сега си водя една листа с имена на специалисти и този, който излиза най-отгоре е Георги Станулов също. Малко ми е притиснено, защото е мъж. Ок ок ок знам, че сега ще ме погнат с коментари и тн относно това, че преди всичко той е лекар, но все пак, не мога да крия, че не съм ужасена от това, че бих отишла при мъж било гинеколог или репродуктивен специалист. Знам, че това са глупости, но ми е ужасно неприятно. Благодаря и за съветите относно Надежда....., нямам много време за чакане. Именно с времето ще го закъсам, с отпуските и билетите, но както казваш, всичко това си заслужава. Благодаря за подкрепата и милото отношение Simple Smile

# 168
  • Мнения: 216
Здравей, Дракарис. Аз не съм правила ин витро, но мога да отговаря на някои от въпросите ти, понеже съм се интересувала доста покрай инсеменациите. Най-общо лекарят, който избереш, на база на изследванията ти ще прецени какъв протокол за стимулация да следва. Тоест колко време и какви медикаменти ще приемаш спрямо общото ти състояние. Ще се правят доста кръвни изследвания, за да се следят нивата на хормоните и като дойде моментът, ще извадят яйцеклетките. С време трудно бих се ангажирала да ти отговоря, тъй като доколкото знам е индивидуално. Зависи как тялото ти ще реагира на стимулацията и т.н. На тези въпроси ще ти отговори най-точно лекарят, след като те прегледа и те консултира.
Аз лично правих моите процедури в болница "Надежда" в София. Не ти препоръчвам там, защото много се чака и има ужасно много пациенти, а в твоя случай идвайки от чужбина и не разполагаш с време не знам доколко ще ти е удобно там. Има много добри отзиви и за висок процент успеваемост при ин витро в клиника "Афродита" при д-р Станулов. Може да погледнеш в темата и да се информираш подробно. Те също работят с донорска програма, на сайта им е обесняно. Моят съвет е да отидеш на един преглед, където решиш, да си зададеш въпросите, и да си планираш нещата откъм време, което в случая ще ти е най-големия проблем предвид разстоянието. Желая ти успех и кураж. Струва си всичко за тази мечта Heart

Здравей, благодаря за съветите и конкретните примери. И аз дочух и прочетох доста неща и за сега си водя една листа с имена на специалисти и този, който излиза най-отгоре е Георги Станулов също. Малко ми е притиснено, защото е мъж. Ок ок ок знам, че сега ще ме погнат с коментари и тн относно това, че преди всичко той е лекар, но все пак, не мога да крия, че не съм ужасена от това, че бих отишла при мъж било гинеколог или репродуктивен специалист. Знам, че това са глупости, но ми е ужасно неприятно. Благодаря и за съветите относно Надежда....., нямам много време за чакане. Именно с времето ще го закъсам, с отпуските и билетите, но както казваш, всичко това си заслужава. Благодаря за подкрепата и милото отношение Simple Smile
Изпратих ти съобщение Simple Smile

# 169
  • Мнения: 816
[
Въпросите са ми конкретни, моля да отговорят само такива дами, които са в моята ситуация :
- Към коя клиника в София сте се насочили за процедура Ин-витро ?
- Към кой лекар ?
- Колко време трябва " да потготвям " организма си преди такава процедура ?
- Как трябва да си организирам престоя в България спрямо една такава процедура. Например ако кажем, че цикълът ми е редовен и идва на всяко 12-то число ( около 24 то съм в овулация ), кога се извършват тези
[/quote]

Правих инвитро около 6 г. в Надежда при Персенска и Стаменов с мъжът ми ... Успях в Турция от първи опит , за съжаление там не правят с донорски яйцеклетки. Те имат програма за Кипър мисля.
Погледни варианти и за страни където си или около теб - за Испания съм чувала мнг добри отзиви.

За тук - всеки е доволен, където е успял . Големите болници и по-добрите са натоварени.

Подготви тялото си . Попаднах на мнг хубавп приложение gyna.co - мнг добре са описани процеса на забременяване , начин на хранене, добавки и тн. - аз палтих 1 евро за 2 седмици - достатъно е обяснението там .
Има сайт за кандидатстване за инвитро - цар - car.bg  - нещо такова беше  - там има списък с болниците и успеваемост по възраст . Аз бих се ориентирала и спрямо това също.
Иначе в Надежда са добри ... , но има много хора и се чака и т.н . По-скоро се чака за започване , веднъж почнеш ли нещата се случват по график.
При теб :
1. - инсеминация - ако предложат - всеки месец опит  (аз нямам опит)
2. Инвитро - първо ще имаш преглед , после ще планирате кога . От моята позната знам, че ако искаш сперма от чужденец се чака за доставка (може и от болницата да е)
Инвитро - може да имаш хапчета преди опита . После преглед на 2-3 ден и после прес 2-3 дни и така до денят за очулация , когато вадят яйцеклетките . Слагаш си всеки ден инжекции.  После има трансфер на 5-ти ден или ги замразяват и ще има трансфер след 1-2-3 месеца - когато се разберете.  В този случай с трансфера считай почти цял месец - след трансфер поне 3-5 дни почивай без друсане, подскачане  и тн . 
3. Инвитро при жени с малък яйчников резерв или на възраст - предлагат понякога да се вадят яйцеклетки всеки месец без стимулация - за да не се развалят яйцеклетките от стимулацията . Това е ходене всеки месец до лекарят - прегледи и пункции , което в твоят случай ще бъде сложно .  При Стаменов (Надежда) съм срещала доста жени над 40 г. по този начин.

Набележи си 2-3ма лекари и си запиши близки часове за коснултация и прецени , кой е твоят лекар/болница.

Бих препоръчала да видиш - Надежа , др.Шефкетова Токуда, Виена ин витро ... За Афродита нямам опит. Иначе имам познати един успял на едно място, друга там  не и обратното.

Пусни си предварително - хормони на 2-3 ден. Изсл. за щитовидна - 5 бр +ехография. Вит Д , б12 , инсул. резистентност да се провери. Пусни за тромбофилия и MTHFR - има в Геника пакети . Хубаво е и цветна снимка преди трансфер да се направи (задължително даже).
Прочети си терминология и обяснения в някой сайт - примерно на Надежда , че лекарите нищо не обясняват . И тук лекарите хич не са мили ... по-често

# 170
  • Мнения: 4 758
Дракарис22, не можеш ли да направиш процедурите там, където живееш? Логистично ми се струва по-лесно.

# 171
  • Мнения: 43
Дракарис22, не можеш ли да направиш процедурите там, където живееш? Логистично ми се струва по-лесно.

Не, защото е забранено на жени, без партньор да се пробват. Не е забранено, но те не са приоритетни и се чака по 2-3 години, а както разбрахме такова време нямам.

# 172
  • Мнения: 3 206
Дракарис питай в тази тема - https://www.bg-mamma.com/?topic=1131182
не е била активна напоследък, но в нея пишат успели момичета

# 173
  • Мнения: 43
Благодаря за съвета Simple Smile

# 174
  • Мнения: 14
Здравейте,

Вклювам се и аз накратко - миналата година направих инвитро с донорски материал, сега съм в 5ти месец Simple Smile. Целият процес ми отне около 9 месеца. Момичетата преди мен са казали доста от неща, но като цяло много е трудно да се предвиди каквото и да е било. Аз бях на 34 когато започнах, с изчерпан яйчников резерв и какво ли не ми се случи Simple Smile

Бих казала отидете на консултация и действайте. Вече когато започнете лекарят ще може да ви даде повече яснота. Стимулация съм правила само по къс протокол и поне 10 дена се ходи на прегледи и изследвания през ден, понякога и всеки ден (пак няма как да се предвиди как ще реагира организмът, може и да не стане от първия опит).

После вече дали ще е свеж или замразен трансфер също ще има значение за това как ще се случат нещата във времето. Аз съм правила замразен няколко пъти и преди него пак се ходи много изтензивно на прегледи, през няколко дена. Аз лично бих останала при същия лекар и поне два месеца след трансфера (ако е успешен разбира се..). Тогава също като гледам календара си съм била почти всяка седмица на прегледи. Те попринцип могат да се правят и другаде, но според мен е по-добре да е при лекуващия - в този период също има много големи количества лекарства и би било добре да ги следи, който ги е назначил. Пак много зависи от частния случай, но наистина се взимат много хормони и всякакви други лекарства, като кръворазреждащи, които може да са много ключови, така че известно време след трансфера също бихте могли да имате предвид.

# 175
  • Мнения: 4 758
Дракарис22, не можеш ли да направиш процедурите там, където живееш? Логистично ми се струва по-лесно.

Не, защото е забранено на жени, без партньор да се пробват. Не е забранено, но те не са приоритетни и се чака по 2-3 години, а както разбрахме такова време нямам.

Неприятно, успех в начинанието тогава. При мен и за двете стимулации ми трябваха три седмици, през които ходех на прегледи през ден-два.

# 176
  • Мнения: 43
Блгодаря, ок тогава значи ще имам в предвид, че се ходи доста често при лекаря, на всеки 2-3 дена и горе-долу минимума е 3 седмици. Ми то аз точно от това имах нужда като инфо.
Мерси

# 177
  • Мнения: 4 758
Блгодаря, ок тогава значи ще имам в предвид, че се ходи доста често при лекаря, на всеки 2-3 дена и горе-долу минимума е 3 седмици. Ми то аз точно от това имах нужда като инфо.
Мерси

Все пак зависи как ще отговори тялото ти. Моите стимулации бяха като за инсе, не като за ин витро. Първото инсе уж беше на един добър фоликул, но в крайна сметка бях бременна с близнаци. Второто беше на два фоликула (и още два махнати ), но плодът беше един. Донорът беше един и същ в двата случая.

# 178
  • София
  • Мнения: 1 718
Нединка, извинявам се за въпроса, но какво се случи с близнаците? Предполагам мидсед, но дали това има връзка със самата процедура?  Обясняват ли и следят ли за тия рискове?

# 179
  • Мнения: 816
Блгодаря, ок тогава значи ще имам в предвид, че се ходи доста често при лекаря, на всеки 2-3 дена и горе-долу минимума е 3 седмици. Ми то аз точно от това имах нужда като инфо.
Мерси
Имаш първо преглед при лекар и планирате кога почвате и как.
Може да ти дадат хапчета преди опита или не - ще си ги пиеш сама.
После почваш от 2 или 3-ти ден от цикъл - ходиш през 2-3 дни до овулация - ако овулацията ти е по-късно може да се удължи опита .През 2-3 дни - правят ехографски преглед , понякога кръвни изсл. и определят дозите на инжекциите. Пункцията - вадене на фоликули е 1 ден преди овулацията. След това правят трансфер на 3-ти или 5ти ден (най-често) или замразяват ембрионите и правите трансфер друг месец . При замразяване си тръгваш след пункция.  Иначе трансфера е на 5-ти ден и си планирай поне 2-3 дни да не пътуваш с мнг друсане или да не летиш . Лекарите казват  и един ден , но ... Прочети за имплантацията - завършва около7-8 ден .

При ЗЕТ - има подготовка също . Преглед на 2-3 ден да се види всичко ок ли е - да няма задържан фоликул или др. Може да обсъдиш да се проследяваш другаде и да идеш за ЗЕТ , иначе трябва пак да си при лекарят от поне около 8-10 ден - да хванат овуалцията и трансферът е 5 дни след нея (при замразени на 5-ти ден ембриони)

Преди ЗЕТ трябва да има цветна снимка - тя се прави в отделен месец . Ако имаш течност в тръбите може да доведе до смърт на ембриона. Ако имаш запушена тръба , не може инсеминация .

# 180
  • Мнения: 4 758
Нединка, извинявам се за въпроса, но какво се случи с близнаците? Предполагам мидсед, но дали това има връзка със самата процедура?  Обясняват ли и следят ли за тия рискове?

Родих в 23-а седмица, което в Белгия е под прага на жизнеспособност. Няма общо с процедурата. Просто бебета бяха две и доста големи, съответно шийката на матката се отвори. Иначе самите бебета бяха здрави. Правиха им кариотип.

Втората бременност, макар и само с едно бебе, изкарах със серклаж и почти непрекъснато в леглото.

# 181
  • Мнения: 371
момичета, преди 3 г родих с донор, имах за още един опит, който не беше успешен, защото буквално го претупаха. Оказа се, че в датската банка сламки  вече не съществуват и няма и да има, защото договора е прекратен. Много се надявам да открия някъде, ако може съдействие кои клиники работят с датска банка. В Щерев вече не е наличен, немислимо ми е да опитвам с различен, защото искам детвто ми да има истински брат или сестра

# 182
  • Мнения: 184
момичета, преди 3 г родих с донор, имах за още един опит, който не беше успешен, защото буквално го претупаха. Оказа се, че в датската банка сламки  вече не съществуват и няма и да има, защото договора е прекратен. Много се надявам да открия някъде, ако може съдействие кои клиники работят с датска банка. В Щерев вече не е наличен, немислимо ми е да опитвам с различен, защото искам детвто ми да има истински брат или сестра
Здравейте, звъннете на Ню Лайф. В Пловдив работят с тях или поне до преди година.

# 183
  • София
  • Мнения: 1 718
Доста клиники работят с тях, Афродита например (в София). На тях съм се спряла ако и последните ми инсеминации са неуспешни, за ин витро. При тях ти поръчваш според наличността на даден донор за България и доставят в клиниката.
Какво ще рече това, че няма вече сламки? Че няма повече наличност от твоя донор ли?

# 184
  • Мнения: 1 377
Радостмоя, може ли да споделиш, дали използва от сламките съхранявани от Щерев или си поръча сламките отделно и какъв мот беше. Знаеш ли успешни случеи, които са ползвали донорска сперма от банката на болница "Щерев".

# 185
  • Мнения: 371
Радостмоя, може ли да споделиш, дали използва от сламките съхранявани от Щерев или си поръча сламките отделно и какъв мот беше. Знаеш ли успешни случеи, които са ползвали донорска сперма от банката на болница "Щерев".
Имаха налични с каталог направен от тях, казаха ми, че мога ако искам да си 
поръчам от сайта на банката, но аз си избрах  от наличните в клиниката. Яд ме е, че не поисках да запазя още материал.Дори не ми е хрумвало,всъщност след 1 неуспех исках да започваме стимулация, но лек.. ми отказа, защото трябвало да свършат наличните ембриони . Ако бях го напраила щях да имам повече щанс сега.
Забременях от 2 трансфер, бяха ми останали 2 ембриончета и се надявах поне едничкото да се хване, но и лекарката ме претупа, нищо не се получи. Оказа се след запитване в банката, че донора е прекратил договора и вече няма как да ползвам същия, въпреки че за страната ни квотата не е приключена. Надявах се че някъде ще намеря, но надеждата ми угасва. Минали са 4 г от тогава...
Не познавам жени успели, за разлика от такива с Д Я. Би било хубаво ако може да се открият и полубратята и сестрите, но едва ли и това е възможно...

# 186
  • Мнения: 1 377
Благодаря за отговора. Аз ще правя инсе. Дали знаеш за жени, които са правили инсеминация с донорски материал.

Знам, че всеки си решава сам, но аз имам ембриончета замразени в една клиника от един баща и сега правя  опити  да забременея от друг донор. Мисля, че това с бащинството не е толкова важно. Те и двете деца ще са твои. Тоест те задължително ще са полубратя и полусестри по майка.

Не знаех, че може да запазваш сперма в Щерев. Аз преди бях в Надежда и там ми казаха, че не мога.

Желая ти успех. Сигурна съм, че бързо ще забременееш. Flowers Four Leaf Clover

Последна редакция: сб, 13 авг 2022, 08:29 от Фрида

# 187
  • Мнения: 371
Искам след като няма биологичен баща да има такива братя или сестри,, някак си не е същото

Общи условия

Активация на акаунт