Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Кръщене

• 2 003
  • 2
  •   1
Отговори
  • София
Здравейте, моля да ми дадете съвети за организиране на кръщене в днешно време. Става въпрос за детенце на 2 год. Миналата пролет пропуснахме да я кръстим - коронавирусът ни провали всички планове!
Но тази пролет искаме вече това да се случи!
Отдавна не съм била на кръщене и не знам как се правят нещата. Имам няколко организационни въпроса.

1. Как да кажа на бъдещата кръстница, че я избирам за такава? Има ли вариант тя да откаже?
2. Каква част от организацияте се поема от родителите и каква част от кръстниците?
3. Трябва ли предварително да се говори в църквата (в случая Бачковския манастир), за да се запази час, да се плати на свещеника и прочие?
4. Колко се плаща на свещеника? Носят ли се допълнително подаръци за него и дарове за църквата?
5. Правят ли се подаръци за кръстниците?
6. Какви са задълженията на кръстниците по време на кръщенето?
7. След това на ресторат ли се ходи, или в къщи? Предвижда ли се голямо парти?

Моля, не се смейте, ако някои от въпросите ви се сторят наивни, наистина искам да си изясня всичко!
Благодаря предварително!

# 1
1.По традиция кръстници трябва да бъдат кумовете от сватбата ви.
Разбира се може да поканете някой друг,ако сте решили.Да,може да откаже.В крайна сметка не всеки е съгласен.
Нашите си знаеха,че ще кръстят детето ни,когато дойде времето.Като решихме да ги поканим вече официално,направихме специална покана за тях (бутилка с вино с декупаж и 2 чаши,като текста беше написан върху бутилката),торта и уиски и им отидохме на гости.

2.Организацията си е изцяло от вас.
Кръстницата трябва да купи златно кръстче за църквата,комплекта за кръщене (хавлии,кутийки,шишенца,свещи) и дрешките на детето.

3.Да,трябва да питате предварително в манастира.Запазва се час.

4.Всяка църква си има такса за Кръщене.По телефона могат да ви дадат информация за цени също.В църквата се носят питка и олио,но все пак от трябва да питате,защото там може и друго да искат.

5.Подаръците не са задължителни,но лично аз смятам,че трябва.Ние им подарихме книга/икона и почивка.

6.Попа ще каже какво да прави кръстницата.Държи детето,облича я след ритуала,чете слово и т.н.

7.Това вече си зависи от вас и вашите разбирания.Вие си решавате какъв тип кръщене ще правите,но за мен ресторант е задължителен.
При нас кръщенето беше като сватба (80души),с украси,фотографи и видео.Всичко както си му е реда.
Вече Вие си решавате,дали ще каните гости или ще бъдете само с кръстниците.

# 2
Както си го направите вие. Ако си представяте нещо грандиозно, тип сватба, ще ви е нужна доста подготовка. За мен лично това е съкровен празник, който да се сподели само с най-близки.

Можете да поканите кръстницата абсолютно в един разговор или да поръчате специална покана, зависи колко сте близки. Може да откаже разбира се, може и да не може да бъде кръстница ако тя самата не е кръщавана. При нас кръстници бяха кумовете от сватбата. Поканихме ги по телефона.
Родителите плащат и организират всичко, това си е кръщене на вашето дете.
Задължително се записва час, има много кръщенета, сватби, няма как да стане просто да отидете, особено пък в по-посещавано място, както сте избрали. Всяка църква/манастир дава списък какво и кога се носи. Олио, хавлии, сапунче, ще ви дадат списък. Цената ще ви кажат там, също и как и кога се плаща.
Подарък на кръстниците не съм правила.
Ако ви се готви и занимава и гостите ще са малко, можете да поканите в дома си.
За мен по-лесно беше почерпка в заведение след церемонията. Нищо грандиозно тип украси, тристепенно меню и много гости. Само най-близки, всеки си поръча, накрая ние платихме сметката.
Вече традициите не са това, което бяха, така че няма нищо задължително. Всичко е до разбирания.

Общи условия

Активация на акаунт