Процедури по закупуване на имот

  • 1 966
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Здравейте, имам интерес и желание да закупя, жилище  , нямам никаква идея какви са стъпките за , успешно закупуване, мисля да кандидатствам за кредит ,но може ли без ипотека ,не ми звучи много добре,даже без разбирам , идеята на ипотеката , извинявам се ,но очаквам искрени мнения и препоръки от първоизточници, от брокер ли е добре или директно от строителя, хубав ден момичета.

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 3 571
Ами, говорете в банката или с кредитен консултант. Потребителски може да не Ви отпуснат, ако сумата е много голяма или се осигурявате на малко. Идеята на ипотеката е заем срещу залог жилище, какво има да му се разбира. Освен заради по-голяма сума се избира и заради по-ниските лихви и по-дългия период, за който може да се разсрочи.

# 2
  • Мнения: 40 752
Толкова бос в материята човек като теб отива при адвокат.

# 3
  • Мнения: 11 924
Наемете си адвокат или през брокер, че в Русе един инвеститор беше продал заложени жилища, с години не могат да се оправят после хората. Да не говорим, че преустройва бившата сграда на АОНСУ в боксониери на минимални цени, т.е изгоряха хора с ниски доходи.

# 4
  • Мнения: X
Тръгваш от там, какво жилище искаш, колко пари ще струва горе-долу(включват се и всички разходи по сделката, може и за ремонта, вече по лична преценка). После гледаш ти колко пари имаш спестени, какви доходи получаваш и се ориентираш какъв заем ще ти трябва, потребителски или ипотечен и ще ти отпуснат ли въобще. После започваш да търсиш жилище и банка да ти отпусне заема при най-изгодни условия.
И от брокер, и от строител да закупиш има рискове и никой нищо не ти гарантира, така че трябва читав адвокат. Най-евтино, но и най-опасно е купуване на "зелено", защото може сградата никога да не бъде завършена.
А ако нямаш никакви спестени пари и работиш на ниска заплата, отлагаш мечтата за жилище за по-нататък.

Последна редакция: пн, 10 май 2021, 11:44 от Анонимен

# 5
  • Мнения: 12 725
Здравейте, имам интерес и желание да закупя, жилище  , нямам никаква идея какви са стъпките за , успешно закупуване, мисля да кандидатствам за кредит ,но може ли без ипотека ,не ми звучи много добре,даже без разбирам , идеята на ипотеката , извинявам се ,но очаквам искрени мнения и препоръки от първоизточници, от брокер ли е добре или директно от строителя, хубав ден момичета.
За да ти даде банката заем, тя трябва да е сигурна,  че ако спреш да плащаш кредита, тя има от къде да си вземе парите. Затова се прави ипотека - те ще "сложат  ръка" на този или на друг  твой имот и ще могат да го продадат,  ако ти не си изплащаш кредита. Постави се на мястото на банката, как ще им гарантираш, че ще си изплатиш кредита? Не разбирам какво не ти харесва. Другият начин е да си спестиш пари за апартамента и да не взимаш кредит.

Първо виж какви са ти спестяванията за самоучастие и си направи сметка колко пари можеш да отделяш  месечно за изплащане на заема. Виж  този или друг кредитен калкулатор:
https://btconsult.bg/%d0%ba%d0%b0%d0%bb%d0%ba%d1%83%d0%bb%d0%b0% … 0%b4%d0%b8%d1%82/
Ако можеш да даваш 550 лева за изплащане на заема, тогава можеш да вземеш заем за 100 хиляди за 20 години с лихва 3%. Като добавиш самоучастието, ще получиш цената на апартамента. Виж  за тези пари какви апартаменти продават  в това населено  място. Ако не те устройва - промени условията: вноската, годините на изплащане, или посъбирай  още за самоучастие.

После вече говори с някоя банка, горе-долу какво самоучастие ще  ти  искат за сумата, която към момента предполагаш, че ще ти трябва, за да се ориентираш.
И като си поиграеш така теоретично,  вече ще знаеш какво можеш и какво не можеш да си позволиш и тогава вече започни наистина да търсиш, с брокер или без. Може да говориш с повече от една банка, за да сравниш условията за конкретната сума, която вече ще ти е приблизително ясна.

# 6
  • Мнения: 2 780
Здравей ,може ,ли да споделиш ,защо си решила да купуваш ,жилище ,и с каква цел? Ако не ти се прави ипотека, може да изтеглиш кредит с поръчител.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 987
Ако може да си платите желаното жилище кеш, до ипотека няма да стигнете. Другият вариант е да разполагате с голяма част от сумата и да не ви стигат 20-30 хил. лв., да имате високи доходи, за да ползвате потребителски кредит. За останалите варианти ще се наложи ипотека и е добре да се обърнете към кредитен консултант, а после и към адвокат, за да помогне с документите на имота.

# 8
  • Мнения: 4 206
Здравейте, имам интерес и желание да закупя, жилище  , нямам никаква идея какви са стъпките за , успешно закупуване, мисля да кандидатствам за кредит ,но може ли без ипотека ,не ми звучи много добре,даже без разбирам , идеята на ипотеката , извинявам се ,но очаквам искрени мнения и препоръки от първоизточници, от брокер ли е добре или директно от строителя, хубав ден момичета.
За жалост, само с интерес и желание не става.
Трябва да си наясно с това, какво точно търсиш и как вървят цените на подобни жилища в квартала, града.
После започваш с калкулатора да смяташ - какво имаш ти като спестявания или други активи. Горе - долу колко не ти достига и по какъв начин ще ги набавиш - заем от роднини, кредит. Видът на кредита ще се реши от сумата и възможностите ти за вноска. В най-общи линии е това.
Вторият вариант е първо да провериш какъв евентуален кредит биха ти отпуснали от банката и спрямо него да търсиш имот.
Напоследък около мен покупките на имоти се случват със заделени налични пари, без кредити.
Ние, през 2019 г. също купихме имот със спестени пари.

# 9
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Имам много кратък въпрос. Каква е практиката за превод на пари при имотна сделка!? Как предпочитат хората-банков превод или кеш!? И не става въпрос за шестцифрена сума.

# 10
  • Мнения: 40 752
Koйто иска законна сделка ползва само банков превод.

# 11
  • Мнения: 4 206
О, по банков път, разбира се.
Освен това има законово ограничение за разплащания в кеш. Променяха сумата няколко пъти, май сега е 5000 лв, ама да не излъжа.

# 12
  • Мнения: 1 306
Здравейте, имам интерес и желание да закупя, жилище  , нямам никаква идея какви са стъпките за , успешно закупуване, мисля да кандидатствам за кредит ,но може ли без ипотека ,не ми звучи много добре,даже без разбирам , идеята на ипотеката , извинявам се ,но очаквам искрени мнения и препоръки от първоизточници, от брокер ли е добре или директно от строителя, хубав ден момичета.
Знаеш ли какво е ипотека? Сякаш не. Ако не заложиш имота като гаранция на заема, какво друго мислиш за подходящо? Поръчители или може би бъбреци? Или тържествено обещание, че ще платиш.

# 13
  • Мнения: 68 583
Пързалка.

Общи условия

Активация на акаунт