Ваксини срещу ковид-19, актуална информация и отчетна тема

  • 864 973
  • 16 912
  •   1
Отговори

Анкета

С коя ваксина се ваксинирахте?

Опции:

* Може да изберете максимум 5 опции.

# 8 700
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ее, една доза, не ...наполовина

# 8 701
  • Мнения: 4
Здравейте! Случайно открих тази тема и се надявам да бъдем взаимно полезни. ☺️ Ще опиша как мина моята ваксинация, ако помогне на някой с информация. Ваксинирана съм с Пфайзер, като точно преди 2 седмици ми беше втората доза. След втората получих много реакции, като се започна с изтръпване в ръката веднага след имунизацията. На другия ден започна изтръпване по цялото тяло, студени вълни по крайниците. Взех си магнезий и витамини В. След няколко дни започнаха да отшумяват, но започна да ми изтръпват скулите на лицето,чак ми беше гадно като се храня. И това намаля като интензитет, но започна да ми пада горната граница на кръвното, чак ми се върти всичко. Пак за няколко дни. Днес кръвното вече е добре, пак започна да ми изтръпва убодената ръка.
Има ли при някой толкова дълъг период с оплаквания? Не знам дали може да се дължи на стрес, защото след втората доза много ме беше страх и то от тези тромбози, за които се тръбеше, понеже много познати ни плашат че познавали починали хора след "ваксиниране".

Здравейте! От година и половина съм с тревожно разстройство, като едно от най-големите предизвикателства е справянето с физическите симптоми. В стресови ситуации съм имала усещания като мравучкане, изтръпване и сковаване на крайници и/или лицето, сърцебиене, топли/студени вълни, замайване, тежест в гърдите, болки в гърба и т.н. Моят опит показва, че подобни симптоми могат да бъдат продължителни, т.е. не отминават в момента, в който и тревожността, предизвикана от конкретна ситуация/мисъл, изчезне. Разбира се, няма как да Ви гарантирам, че това, което сте изпитали е по-скоро проявление на притесненията около поставянето на втората доза, отколкото реакция на организма към нея и състава ѝ, но си мисля, че може и това да е причината, особено щом продължава по-дълго (кръгът е порочен - колкото повече се вглеждате в реакциите на тялото си и анализирате новопоявилите се усещания, толкова по-бавно и трудно те могат да бъдат прогонени).
В обкръжението ми, както и това на родителите ми, вече има много ваксинирани хора. Всички понесоха имунизацията добре, без отклонения от очакваните странични ефекти. Надявам се, че и Вашето състояние ще се нормализира, бъдете спокойна!

На мен ми поставиха първа доза Пфайзер вчера към 10:30. Прекарах ковид през октомври миналата година, сравнително леко. Поддържах високи стойности на антителата, макар че изследването непосредствено преди ваксинация показа значителен спад. Реших, че е добре да се подсигуря. На 26 години съм. Засега единственото ми неразположение е силна болка в ръката около мястото на обождането и лека сънливост. Simple Smile

# 8 702
  • Мнения: 4 752
Здравейте, някой да знае каква беше защитата на една доза Пфайзер срещу Делтата? И всъщност изобщо може ли да се счита, че има някаква защита 😟?

Мен лично ме напрягат субективни определения тип “добро”, “лошо”, защото те зависят от преценката на разказвача, а тя може да не съвпада с моята.

Та относно цифрите:
След първа доза, Комирнати е 33% ефективна що се отнася до симптомно протичане на ковид (Делта). Що се отнася до хоспитализация - 93% (пак Делта).
Две седмици след втора доза, тези проценти скачат от 33 на 83 и от 93 на 96 за същите категории (симптомно протичане и хоспитализация при Делта).

Успех!

# 8 703
  • Sofia
  • Мнения: 5 803
Много благодаря, Hope4C!
Така и не можах да се преборя с тъпото РЗИ да я ваксинират с втора доза.
Бясна съм на цялата "държава" !

Дано все пак я защити едната доза!

# 8 704
  • Мнения: 2 247
Брин, защо отказват? И само РЗИ ли ви е опция.

# 8 705
  • София
  • Мнения: 11 436
Ния, при Пфайзер има нисък риск от тромбоза. По- скоро е някаква неврологична реакция, която е характерна за рнк ваксините. Вероятно скоро ще отмине, но все пак се консултирай със специалист.
Благодаря за съветите, личната ми каза ацесал протект и астенокардин, но ме посъветва и да ме види съдов хирург и невролог. Аз си мисля, че е по-скоро за невролог. Поне се надявам да не са тромби, разбира се. Първите четири дни само ръката ме болеше, нищо друго и реших, че ми се размина. Според нея и двамата специалисти трябват.

Чудя се, дали да не отида довечера до Исул, да ме погле неврологът за пет минути. Знам, че там разбират повече, ходила съм и преди няколко години, иначе за да си запиша час при добър ще е най-рано вторник, то има ли смисъл след толкова дни. Мисля си, че най-много да ми кажат, че не е спешно и да си платя.

# 8 706
  • Мнения: 1 805
ее, една доза, не ...наполовина

Не беше нужно да иронизираш.
Събирам информация.
Очевидно всеки си приказва какво му дойде на акъла и това, което му изнася.
До сега чета, че една доза никаква защита не дава, а чак след втората, а ти казваш, че още след първата доза дава добра защита. Затова и попетах, да не би да си се объркала.
Благодаря ти все пак за отговора.

# 8 707
  • Sofia
  • Мнения: 5 803
Брин, защо отказват? И само РЗИ ли ви е опция.
Само те са ми опция, защото става въпрос за трудноподвижен човек след инсулт. Трябваше ми мобилна група, за да я ваксинирам. С личен транспорт до ваксинацконен център не беше опция по ред причини.
Единствено РЗИ пращат мобилни групи. Питах ЛЛ да дойдат на място, никой не се съгласи.
А проблемът с РЗИ е, не че отказват, а че са тотално недостъпни. Със седмици звънях докато се свържа с тях, за да  поръчам мобилна група и за първа и за втора игла. Преди три седмици успях да се свържа с тях и за втората игла. Само ми казаха, че мобилната група ще се свърже с нас "някой ден". Оттогава нямам новини. Аз продължавам да звъня (дава или заето или свободно, но никой не вдига), за да разбера какво се случва.
Е, днес вече е с положителен тест (съвсем очаквано), така че  вече няма смисъл да им звъня.

# 8 708
  • Мнения: 9 123
При мен вече минаха 24 часа от слагането на трета доза Модерна. Нямам никакви забележими странични ефекти. Нямам дори твърдите червени кръгчета, които имах след първите две дози Пфайзер. Никакво общо неразположение нямам (температура, болки, етц). Единствено, като тръгна да ръкомахам, усещам леко опъване над нивото на рамото.
И при мен беше абсолютно същото с бустера Модерна. С тази разлика, че предишните две ми бяха пак Модерна. Вече една седмица днес става точно. Имах на следващия ден след бустера две малки розави петънца около лепенката, след втората доза  имах също , но значително по-голямо петно без проблеми минало. За сега е това, пък..не знам колко време да се оглеждам. Мога да кажа, че мина като след първата игла.
Ирис, дали това не е от стрес и напрежение. При мен също на бустера ми изтръпна ръката и дори ми се схванаха пръстите, прималя ми и притъмня. Но бях нещо и много изнервена, а и притеснена съм по принцип за игли да ходя, трябва ми подготовка психическа и пак се проявявам, като истеричка малко. Та..може да е от стреса, ама пък две седмици...явно още го мислиш, преживяваш, това се сещам. Успокой се и ако не видиш подобрение, попитай лекар, но..мисля е на психическа основа.

# 8 709
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ее, една доза, не ...наполовина

Не беше нужно да иронизираш.
Събирам информация.
Очевидно всеки си приказва какво му дойде на акъла и това, което му изнася.
До сега чета, че една доза никаква защита не дава, а чак след втората, а ти казваш, че още след първата доза дава добра защита. Затова и попетах, да не би да си се объркала.
Благодаря ти все пак за отговора.

Не иронизирам
Една доза не дава пълна защита
аз считам наполовина,
но Hope4C е дала истинска информация

Не бях прочела добре

# 8 710
  • Мнения: 2 247
Съжалявам.
По принцип първата доза дава много малка защита срещу заразяване.
За Делта варианта една доза обаче според изследвания дава прилична срещу тежко протичане.

# 8 711
  • Мнения: 3 580
Моля ви, с коя доза да се ваксинирам, Файзер или Джонсан?

# 8 712
  • София
  • Мнения: 10 233
Файзер. Дава по-добра защита.
Янсен е подходящ, ако сте преболедували, но не и за млади хора. И не много възрастни. ММ е на 41 и нищо не му стана от нея, де. Баш за чичаци е. Joy

# 8 713
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
^ Файзър

# 8 714
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Файзер

Още един довод- само тя е одобрена и за деца

Общи условия

Активация на акаунт