Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Мнения за 125 СУ "Боян Пенев", Младост 1 - IV част

• 7 496
  • 72
  •   1
Отговори
  • София
Добре дошли в новата тема за 125-то СУ "Боян Пенев" в Младост-1, София!

Стари теми:
Мнения за 125 СУ "Боян Пенев", Младост 1 - IIІ част - https://www.bg-mamma.com/?topic=982569
Мнения за 125 СОУ "Боян Пенев", Младост 1 - II - https://www.bg-mamma.com/?topic=789600
Мнения за 125 СОУ "Боян Пенев", Младост I - https://www.bg-mamma.com/?topic=294333.1035;topicrefid=20

# 1
Благодаря за новата тема!

Да се допълня от предната - близко дете е в 11клас хуманитарна паралелка. И то намери приятна среда и добро обучение!

# 2
  • София
След 4 клас, т.е. от 5 какви езици се учат? Има ли избор и втори език?

# 3
След 4 клас, т.е. от 5 какви езици се учат? Има ли избор и втори език?

Да, децата избират между 2 езика, в зависимост от това какъв е бил първия им език. Тези с английски език избират между руски и немски.

# 4
Здравейте. От класирането в системата за първи клас става ясно дали детето е прието в училището, но не и в каква пар алелка - с англ.,  руски или немски език.
Отбелязано е че това се посочва при записване и съответно където има места. Дали ще бъде обвързано отново с точки и желание вътрешно или на принцип най-бързия печели?

# 5
Според мен ще е "който превари -той завари".
И директорите имат право да се намесват, сякаш. Но не знам в каква ситуация.

# 6
Здравейте. От класирането в системата за първи клас става ясно дали детето е прието в училището, но не и в каква пар алелка - с англ.,  руски или немски език.
Отбелязано е че това се посочва при записване и съответно където има места. Дали ще бъде обвързано отново с точки и желание вътрешно или на принцип най-бързия печели?

От прочетеното в системата разбирам, че наистина, който отиде първи ще избира език. Който е последен - в който клас остане място. Така че бих посъветвала приетите да отидат още днес, за да имат избор! Успех на всички!

# 7
  • София близо до Витоша
Здравейте,
извинявам се предварително за поста ми, но....
Дъщеря ми ще бъде 3 клас в 125 СУ, бих желала да подаря униформата й, която е доста запазена 4 бр. тениски с якичка - като нови, 2 броя полички. Сумата по закупуване на униформата не е малка, затова искам да направя едно добро дело за детенце. Ако някои прояви интерес, да ми пише на лично съобщение.
хубав ден,

# 8
Чудя се дали е правилно и лежи ли на някакви нормативни актове това избиране на език и най - вече това, че като свършат местата за английски език (най - желания), трябва "да избереш" немски или руски. Не се бях замисляла до сега, но на една приятелка приеха детето в 6-то ОУ, където също ги има тези три езици от първи клас. И аз, понеже видях как ще процедират в 125-то, й казах да отиде понеделник първа, за да е сигурна, че ще е с английски. Но там са й казали, че всеки родител пише езика, който наистина иска да учи детето. И ако например няма желаещи за немски или руски, просто няма да се сформират такива паралелки и всички ще са с англисйки. Т.е. има реален избор. То не само 125-то е с три езика. Например и 35-то СУ е така (английски, немски, руски), но не знам там как става разпределението. Май това е тема, която също трябва да се регламентира за следващата година , за да са еднакви првилата навсякъде и всеки родител предварително да знае дали и какво може да избира.

# 9
  • В Страната на Чудесата
Ако за дадено училище от 100 кандидатстващи деца за 4 паралелки, 10 искат руски, а останалите английски, как ръководството ще удовлетвори желанията на всички? Или ако 50 деца искат немски, но учител по езика може да се осигури само за 1 поралелка? Мисля, сама разбирате, че това, за което говорите, на практика е невъзможно.

# 10
  • София
Предишни години за първи клас можеше да се кандидатства само за една паралелка, т.е. един език и, ако те приемат. Обикновено за руски и немски кандидатстваха деца, които не са от района на училището.

# 11
  • София
Преди години бяха малко желаещи за руски/немски и ги сляха в една паралелка. Разделяха се само за часовете по език, т.е. 1-2-3 часа седмично, през останалите часове си бяха заедно. Това до 4 клас, после не помня как беше, но май пак така останаха.

# 12
Алисса, единственото, което сама разбирам е, че е наложащо да има разписан регламент, важащ за всички училища на територията на Столична община, който да указва на база какви критерии се включват децата в паралелки с определен език. Дадох пример с 6-то училище, просто защото до сега смятах, че навсякъде е на принципа "който превари". Също така трябва да се регламентира как точно се определя наличие на паралелка с език - например може ли в училището Х се направи паралелка с унгарски език, колко деца трябва да заявят желание за даден език, за да се сформира паралелка и т.н. Разсъждавам как е законосъобразно и прозрачно да се случва процесът. Не казвам, че в 125-то правят нещо лошо или нередно.  Напротив - щом Столична община, или МОН или там който е отговорен, не е задал критерии, ясно е, че всеки директор ще измисли свои. Но Във вашия пример - ако само 10 деца искат руски език, то трябва да има регламент, който да казва - паралелка с руски език се сформира, ако има минимум ХХ броя желаещи деца. Защото погледнато от друга страна в паралелката на 10-те деца, избрали руски, ще има още минимум 14, които не са го избрали.

# 13
  • В Страната на Чудесата
Toeст, Вие искате първо n на брой деца да изявят желание за даден език и чак тогава ръководството да навие ръкави и да хукне да търси преподаватели... И така за всеки набор. Не е сериозно просто.
Разбирам желанието Ви за прозрачност, но централизацията доста често всъщност не е нещо хубаво.
И това го казвам като родител на дете, за което по редица причини не са били опция английски или немски език в начален етап, а се оказа, че 125-то е единственото училище в квартала, предлагащо алтернатива.

# 14
И накрая цялата драма е за 1уч.ч седмично в първи клас, от който така или иначе няма да научат нищо.

# 15
  • София
И как решихте, че не научават нищо? Според мен в 125-то езиците са на ниво.

# 16
И накрая цялата драма е за 1уч.ч седмично в първи клас, от който така или иначе няма да научат нищо.

Става дума за изучаване на различни езици не само в първи клас, а от 1 до 4 клас и за тези 4 години в 125-то доста напредват с езика.

# 17
Ваше мнение. Моето не е такова. Харесвам г-жа Колева по английски, но с толкова малко часове няма как да напреднат много. 1час седмично в първи клас е нищо, втори клас са с по 2 уч.ч седмично. В трети и четвърти по 3 уч.ч.

# 18
  • София
И аз така мисля. Три часа седмично са прекалено малко. И няма смисъл да им обръщаме внимание. Ама то и по история са с два часа седмично, и по география, физика, химия, биология, музика, изобразително, ИТ, програмиране и т. н.
Друго си е по математика и физическо, където са с по 3,5 часа. Там вече са добре. А по БЕЛ даже са презадоволени с по 4,5 часа.
И според мен можеха да им сложат поне по 10 часа седмично на предмет и лекинко да ги зипнат, тъй че да се вместят някакси в 25-35 часа седмично. А после може да помислим и как да облекчим децата, като намалим общия брой часове или общото натоварване. Нали си спомняте на нас как с бутилка ни наливаха знанията.

# 19
  • София
Здравейте. Имам завършваща седмокласничка тази година. Останаха ни няколко фирмени тениски за момиче и от двата вида. Не са нови, но са запазени. Ако на някого ще му свършат работа с удоволствие ще ги дадем след края на учебната година.

# 20
Здравейте, в какво се състои изпитът за първокласниците и колко е като продължителност?

# 21
  • София
Къде има изпит за 1-ви клас?

# 22
Здравейте, в какво се състои изпитът за първокласниците и колко е като продължителност?
Няма изпит за първокласници.

# 23
Няма изпит за първокласниците. Класирането е както за всяко квартално училище.

# 24
Добре, не е изпит, а тест за училищна готовност.

# 25
  • София
Лично аз нямам никаква идея какъв беше тестът. Знам, че е лесен, че всички го изкарват и че нищо не зависи от него. Така че съветът ми е да не го мислите излишно.

# 26
  • Sofia
Този тест не е ли по желателен, т.е. не е задължителен?

# 27
Формално са длъжни да го отметнат. Който не може през юни, през септември го прави. Не е нещо, което заслужава тревоги или обсъждане.

# 28
И въпреки това, щом го има ми е интересно в какво се състои. Преди повече от 36 години бяха задължителни тези обследвания - пяхме, рецитирахме и рисувахме, това със сигурност помня.
Още повече, че в някои училища изобщо няма такава практика в момента, а в 125 пак се провъзнасят.

# 29
  • В Страната на Чудесата

Със сигурност не е задължителен и освен за информация на класните, не знам дали служи за нещо друго. Преди 4 години нашата класна беше казала, че изобщо не държи на него, защото в рамките на 2 седмици ще си състави мнение за всяко едно от децата от преки наблюдения и така и стана.
Първолакът ми тогава пропусна обследването (почивахме извън България) и никога по никакъв повод не е споменаван този тест по-късно.

# 30
Здравейте, може ли да ми кажете за новоприетите 4токласници как стои въпроса с поръчването на униформи?

# 31
  • София
Отивате на място във фирмата и си поръчвате каквото искате. Съветът ми е да поръчате по-голям размер, защото децата растат. Освен това, според мен, дебел суитчер не е нужен, защото в училището е топло, а винаги може да се сложи яке върху тънкия, ако навън е студено.

# 32
Благодаря! А има ли яснота кои ще са класните на математическите паралелки?

# 33
  • София
Ние навремето разбрахме на 15 септември. Вероятно вече е взето решение, но не ми се вярва да ви споделят, ако попитате Wink

# 34
Здравейте, може ли да ми кажете за новоприетите 4токласници как стои въпроса с поръчването на униформи?

Моят син ходи с тениска къс ръкав цяла учебна година. Дебел суитчер не е необходим.
Има деца, които зимата ходят с тънки блузи с дълъг ръкав и отгоре униформата с къс ръкав.
Може да се поръча и онлайн.
Може и името на детето да се напише на етикета - за суичърите е добре, защото ги мотат насам натам и после кой на кого е не е много ясно.

# 35

Тестът не е задължителе. Преди няколко години на родителската среща ни дадоха декларации, че сме съгласни детето да се яви на тест за училищна готовност. Аз зачертах, че не съм съгласна и просто не го заведох. Не е имало никакъв проблем, нито някой ме е питал нещо. Така или иначе учителят за 10-тина дни си формира мнение за нивото на всяко дете.

# 36
  • Sofia
Моето дете се яви на този тест. На първата родителска среща учителката ни каза, че може да ни каже резултатите. Всеки родител, който прояви интерес отиде лично и само на него беше казан резултата на детето му. Да си призная на мен ми беше полезно да знам къде точно да наблегна в ежедневната подготовка за училище.
А детето не беше притеснено изобщо от явяването. Казах му, че от този тест не зависи нищо и не бива изобщо да се притеснява. Влезна и излезна с усмивка.

# 37
  • София
Не мога да не похваля резултатите на училището от НВО в 7-ми клас  и в тази тема. Бих ги определила като блестящи.

Български език и литература:
 брой явили се ученици: 202;
среден брой точки: 78,66 при максимални 100,
С над 90 точки – 41 ученика.  

Математика:
 брой явили се ученици: 202;
среден брой точки: 69,18 при максимални 100
 С над 90 точки – 44 ученика,
с максимален брой точки – 5 ученика.

Източник: http://www.danybon.com/obrazovanie/info-rezultati-izpiti-7-class-sofia/

Резултатите са далече над средните за София. Да не говорим за страната.

Последна редакция: чт, 01 юли 2021, 13:41 от Клер

# 38
Здравейте!
Може ли да споделите повече информация за математическите паралелки в 5 клас. Знае ли се кой учител по математика ще ги води, доволни ли сте от средата и от учителите? Всякаква информация ще ми е от полза. Благодаря!

# 39
  • София
На нашия клас класна и преподавател по математика беше Василка Чипева. Но мисля, тя няма да продължи в училището наесен. На другата математическа паралелка преподавател по математика беше Мадлен Христова.

Наков от миналата есен вече не е в 125-то.

# 40
  • София
А защо Чипева няма да продължи? Пенсионира ли се или се мести?
Моето дете много я харесваше.

# 41
На нашия клас класна и преподавател по математика беше Василка Чипева. Но мисля, тя няма да продължи в училището наесен. На другата математическа паралелка преподавател по математика беше Мадлен Христова.

Наков от миналата есен вече не е в 125-то.

Благодаря! А знаете ли кой ще поеме новите 5ти класове по математика в математическите паралелки?
А по БЕЛ как са учителите?
Учителите по разказвателните предмети как са?
Средата в класовете каква е, има ли дисциплина?
Благодаря Ви много!

# 42
  • София
Пенсионира се. И моето дете я харесва.

# 43
Моля за мнение за 125 то училище след 7 ми клас

# 44
Здравейте, записах дъщеря си днес, в 5ж клас. Ако има родители на други деца от същия клас, ще се радвам да се представите.

# 45
Здравейте, дъщеря ми също е записана в 5 ж клас.

# 46
Здравейте! Честито на записалите се! Дадоха ли ви повече информация за учителите по математика, които ще водят паралелката? Като цяло някаква информация имате ли за предподаватели? Благодаря!

# 47
Здравейте! Не, рано било и не знаели.

# 48
Здравейте, записах дъщеря си днес, в 5ж клас. Ако има родители на други деца от същия клас, ще се радвам да се представите.
Мат. паралелка ли е това?

# 49
# 50
  • Някъде там...
Благодаря! А знаете ли кой ще поеме новите 5ти класове по математика в математическите паралелки?
А по БЕЛ как са учителите?
Учителите по разказвателните предмети как са?
Средата в класовете каква е, има ли дисциплина?
Благодаря Ви много!

Чува се, че има нов учител по математика, който ще поеме 5ти клас - Пламен Румпалов. Отзиви не мога да дам, потърсете в интернет.
За учителите по разказвателните предмети и БЕЛ, и в 125 е като навсякъде, има страхотни учители, има и такива, които не стават... Малко е до късмет. Като цяло нивото е много добро. Вторият тип учители са единици - примерно Цацева, по география. Добри учители по разказвателните са  Стоева (история), Чергарска (ЧП), по БЕЛ Стойчева, Вълова.
Що се отнася до дисциплината, и тук има доста условности. Покрай ДО децата в новосформираните класове не успяха да се опознаят и доста се говори в час в кратките периоди, в които са присъствено. А и зависи много от това какви деца ще се съберат в класа. Един двама да има по-приказливи и непослушни, и дисциплината пада. Иначе в паралелките с подбор средата е добра (за другите нямам наблюдения, затова уточнявам), децата се дърпат едно друго за успехи и знания, масово са амбициозни, старателни.

# 51
Здравейте! Предполагам сте видели, че излязоха датите за родителска среща на част от класовете:
1. Родителска среща за родителите на учениците от първи клас за учебната 2021/2022 година ще се проведе на 07.09.2021 г. от 18.00 часа.
2 Родителска среща за родителите на учениците от пети клас за учебната 2021/2022 година ще се проведе на 08.09.2021 г. от 18.00 часа.
3. Родителска среща за родителите на учениците от осми клас за учебната 2021/2022 година ще се проведе на 07.09.2021 г. от 18.00 часа.

Исках да преложа на някоя майка 2 блузи от униформата с номера 140 и 146. Носени са, но са много запазени, така че ако някой проявява интерес (може да ги ползвате за резервни, в случай, че заради вероятното ДО не ви се купуват повече бройки блузки), може да ми пише на лични.
И един въпрос - миналата година дали пак само тези класове (първи, пети и осми) са имали родителски срещи преди 15.09? Другите класове дали имат?

# 52
Само тези класове имат родителска среща преди 15 септември. Така беше и предишните години.

# 53
Може ли мнение за г-жа Анелия Игнатова ще води втори клас. Ще се радвам ако някой има впечатление

# 54
Може ли мнение за г-жа Анелия Игнатова ще води втори клас. Ще се радвам ако някой има впечатление

Аз съм писала мнение за нея по-назад в темата и то е много положително. Стриктна, изискваща, държи много на ученето, децата много я обичат (познавам деца от 2 випуска и всички много тъгуваха за нея, когато се разделиха). Много добре умее да обедини класа, да накара децата да се разбират,да няма конфликти, отзивчива е (няма проблем да я потърсите за съвет, мнение, обратна връзка... винаги е насреща). Мисля, че е чудесен вариант за учител до 4-ти клас. Успех!

# 55
Здравейте, бих искала да попитам относно родителската среща за 5 клас, предходните години обща ли е била или по отделни класове? Тъй като дъщеря ми ще е за първа година в училището,  а на датата за родителска няма да сме в София, чудех дали мога да разчитам на родители от другите 5ти класове /ние сме в "а"/. Благодаря

# 56
  • София
Не е обща, а по класове. Минават учителите на съотв.паралелка да се представят, да си кажат изискванията и плана за годината.
Учителите не са едни и същи за целия випуск.

# 57
Здравейте, има ли родители с деца от 8 "а" клас за предстоящата учебна година(2021-2022). Ще се радваме да разберем с кого сме в клас Simple Smile Hug

# 58
  • Sofia
Здравейте, искам само да кажа, че ако са верни слуховете, че Пламен Румпалов ще преподава в 125-то, това е най-хубавото нещо, което може да се случи на училището! Най-прекрасният човек и учител е той, шапка му свалям! Подготвял ме е за кандидатствани в университет преди 20 г, кокто и брат ми, и всички мои познати, и до ден днешен е любимият ми учител и няма да го забравим!

# 59
Аз като цяло не съм чувала нищо лошо и за училището. Много ви благодаря за мнението 🙂

# 60
  • София
Знае ли се нещо за първия учебен ден? Ще има ли поне час на класа в стаята за всеки клас? Такова информационно затъмнение не е било до сега.

# 61
  • София
Oт Фейсбук профила на 125 СУ:

УВАЖАЕМИ РОДИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ, ОТКРИВАНЕТО НА НОВАТА 2021/2022 УЧЕБНА ГОДИНА ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ В ДВОРА НА УЧИЛИЩЕТО С УЧЕНИЦИТЕ ОТ ПЪРВИ, ПЕТИ, ОСМИ И ДВАНАДЕСЕТИ КЛАС. ЗАПОВЯДАЙТЕ НА 15 СЕПТЕМВРИ 2021 Г. /СРЯДА/ ОТ 10.00 ЧАСА.

# 62
  • София
Oт Фейсбук профила на 125 СУ:

УВАЖАЕМИ РОДИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ, ОТКРИВАНЕТО НА НОВАТА 2021/2022 УЧЕБНА ГОДИНА ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ В ДВОРА НА УЧИЛИЩЕТО С УЧЕНИЦИТЕ ОТ ПЪРВИ, ПЕТИ, ОСМИ И ДВАНАДЕСЕТИ КЛАС. ЗАПОВЯДАЙТЕ НА 15 СЕПТЕМВРИ 2021 Г. /СРЯДА/ ОТ 10.00 ЧАСА.

А другите ученици да си стоят вкъщи на първия учебен ден, нищо че на следващия ден ще се съберат със същия клас и същите учители по цял ден (или половин ден). Не виждам какъв риск се управлява като им отказват да имат първи УЧЕБЕН ден. Можеше и без тържество, но да ги извикат в класната стая направо. Сравнявам с много други училища, които процедират така днес.

# 63
Здравейте, интересуват ме мнения за госпожа Алипиева по математика. Моля ако някой има дете в по горните класове на които преподава да сподели. Благодаря ! 😊

# 64
Моят син беше миналата година при г-жа Алипиева и беше доволен- обяснявала добре, давала много възможности за натрупване на плюсчета от взимане на участие и съответно отлични оценки.

# 65
mama Irinka Благодаря много за отговора. 🤗😊

# 66
Здравейте,
Много съм притеснена, сигурно като всяка майка, на която и предстои да изпрати детете си в първи клас. Насочили сме се към 125, но ще съм много благодарна ако ми споделите информация за училището, униформи, занималня, училищен стол, преподаватели, ред и т.н.

# 67
Ако училището ви е в района по местоживеене, няма какво да се притеснявате, записвайте се смело. Simple Smile
Преподавателите на 1-4 клас по мои впечатления са добри; в училището има ред и дисциплина и организационно са на ниво. Занималнята е пренаселена /30 деца от два класа/ и е въпрос на късмет с преподавателя; ако имате възможност, изберете частна или вкъщи подготовка с възрастен. Униформите са светло зелени блузи и тъмно сини горнища. Купуват се от фирма Бонита или от където намерите такива цветове дрехи, напр. шивашко ателие в Мл. 1 на по-ниски цени, но и друго качество. Успех!

# 68
Много благодаря за отговора.
Относно занималнята-да разбирам,че е само за определен брой деца, т.е. не е посигурена за целия випуск. Може ли да ме насочите към частни занимални в района (ако имате наблюдения кои са добри).
А относно изхранването-как е организирано?

# 69
  • София
Здравейте, опитвам се да прочета старата тема поне година назад, защото ще имам кандидат след 4 клас, но сега съм в чуденка, дали да не преместя баткото, който е 6ти клас в паралелка с Руски език, но имаме разни проблеми тук. Има свободни места в руската паралелка в 125, но се чудя, какви документи са необходими и трябва ли да покрива някакви критерии? Предварително ви благодаря и ви желая усмихната и спокойна вечер

# 70
Много благодаря за отговора.
Относно занималнята-да разбирам,че е само за определен брой деца, т.е. не е посигурена за целия випуск. Може ли да ме насочите към частни занимални в района (ако имате наблюдения кои са добри).
А относно изхранването-как е организирано?
Има занималня за всички ученици в първи клас, но са много на брой и е лудница обичайно. От частните занимални Ния ми е фаворит; Фантазия също е ок. Има стол, има два варианта на меню за всяка седмица, но дали ще се хареса на детето - зависи.

# 71
  • София
Здравейте, опитвам се да прочета старата тема поне година назад, защото ще имам кандидат след 4 клас, но сега съм в чуденка, дали да не преместя баткото, който е 6ти клас в паралелка с Руски език, но имаме разни проблеми тук. Има свободни места в руската паралелка в 125, но се чудя, какви документи са необходими и трябва ли да покрива някакви критерии? Предварително ви благодаря и ви желая усмихната и спокойна вечер
Използвайте точка накрая на изреченията, а не запетайка. Така е много трудно да се разбере какво точно питате.
Това, което трябва да направите, е да се срещнете с директора. Тя ще ви каже всичко. Вижте кога й е приемното време и да отидете. Не се притеснявайте за документи. Ако имете програмата на детето от 5 клас, вземете я за всеки случай. Прехвърлянето на дете от едно училище в друго става много бързо - максимално улеснена е процедурата.

# 72
А как е организирана закуската на малките деца, ако не са на стол?

Общи условия

Активация на акаунт