Бързо затваряща се фонтанела

  • 3 258
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1 781
Здравейте! Бебчо е на почти 6 месеца без 10 дена и фонтанелата е почти затворена или затворена не е много ясно. Педиатърката казваше още от началото, че е малка и бързо се затваря, но я следяхме. Сега на консултацията на 5 месеца и полвина каза, че кажи речи се е затворила. Прати ни при неврохирург, но подчерта, че шевовете отстрани са отворени, а главата нараства добре и размерите са адекватни за възрастта. Каза просто профилактично да го погледнат, да са запознати със случая му.
Отидохме в Токуда,  реших да не се задълбавам да чета, отчитам го като грешка, записахме при някакъв доктор неврохирург явно не е бил специалист за бебета/деца. Казахме, че става дума за бебе, но не насочиха при някого специално.
Този доктор само го пипна, каза да затворена е, не е нормално, трябват ми снимки, скенер направете. Ама е с анестезия и освен това има и облъчване някакво, но е малко.
Иска ми се да отидем при специалист по детска неврохирургия. Някой с опит с бебета. В търсачката намирам теми на 10+ години, не знам доколко са актуални имената споменавани в тях.
Благодаря предварително за препоръките ви! На каката на бебчо също бързо се затвори фонтанелата, но ако сега педи е много млада, тогавашната беше пред пенсия. Вобще не коментира нищо. Не знам кое е по ок...

# 1
  • София
  • Мнения: 6 726
А какъв е проблема, че е затворена всъщност?

# 2
  • Мнения: 1 781
Това попитах и аз и неврохирургът каза, че не било нормално на 6 месеца да е затворена и просто мозъкът спира да расте Flushed

Последна редакция: ср, 19 май 2021, 19:07 от Ivied

# 3
  • София
  • Мнения: 6 726
Моята дъщеря ортопеда и педиатъра я преглеждаха за тази фонтанела и се затвори някъде към 6-ти 7-ми месец понеже помня, че точно тогава ни предстоеше преглед при ортопеда. Никога не са ни казвали подобно нещо... Направете консултация с друг лекар определено

Последна редакция: ср, 19 май 2021, 17:42 от I.R.

# 4
  • Мнения: 60
Задължително консултация с друг специалист. А трансфонтанелна ехография правена ли е?

# 5
  • Мнения: 1 781
Не, не е правена. Педитърката го изкара едва ли не ей така профилактично да го погледне неврохирург, а той пък директно каза скенер с 3D реконструкция. Не знам този човек все едно ставаше дума за възрастен, не за бебе, така се отнесе.
Затова търся препоръки за доктор с опит с бебета.

# 6
  • Мнения: 60
Най - бърз и безвреден е прегледът с ехограф, според мен потърсете още няколко различни мнения и чак тогава пристъпвайте към по сериозни неща.

# 7
  • Мнения: 18 969
Направете консултация със Захаринов или Кирил Георгиев. При нас не се наложи упойка за 3Д скенера.

# 8
  • Мнения: 7
Не знам как се е развил случая при вас. На моята дъщеря още на 40 ден ми казаха, че била почти затворена. На третия месец беше затворена. Няма никакви проблеми. Това, че мозъкът спирал да се развива са пълни глупости.
Важни са шевовете, а не фонтанелата. Тогава единственото, което правихме, беше всеки месец да записваме как нараства обиколката на главата. Нарастваше нормално. Тъй като бях стресирана тогава, макар вътрешно да знаех, че няма проблеми, бях чела пак във фпрума по -стари теми. Операция се налага мн рядко и едва ако главата не нараства

# 9
  • Мнения: 18 969
Не, и на моето дете главата растеше, но имаше затворен шев и растеше накриво, където няма затворени шевове и главата може да нараства. И двамата неврохирурзи, при които ходихме, препоръчаха операция.

Препоръчвам консултация с неврохирург. Може и да няма проблем, но е тъпо да се самоуспокоява, без да се е уверила, че няма проблем, защото тези операции са толкова по-успешни, колкото по-малко е детето.

Броят се на пръстите на едната ръка неврохирурзите в България, които извършват такива операции, и всички имат опит с малки деца, тъй като операциите се извършват на деца.

Последна редакция: ср, 02 юни 2021, 10:48 от кукумицинка

# 10
  • Мнения: 7
Да. Разбира се. Шевовете са най- важни. Реагирах така, защото някой лекарит не  си дават сметка какво причиняват на майките с прибързани заключения. Пък и аз честно казано търся по 4 5 мнения преди да предприема нещо, тъй като не съм от най-доверчивите

# 11
  • Мнения: 1 781
Благодаря за новите включвания. При нас главата нараства добре и двата шева са отворени засега пупу. Другата седмица ще идем в Иван рилски при др Георгиев, чухме се с него. Дано не се стигне до операция. При всички случай няма да оставим нещата без консултация с неврохирург. Но следващите 6 месеца ще си треперя как расте тази глава...

# 12
  • Мнения: 18 969
Георгиев е толкова опитен, че сигурно в 90% от случаите не му трябва скенер, за да види има ли проблем.

# 13
  • Мнения: 1 132
Ив, защо не направиш и една консултация с неонатолог? Ако трябва, той ще направи ТФЕ и ще ти даде насоки.

# 14
  • Мнения: 1 781
Ами Диди честно казано аз имам чуството, че педи просто е много предпазлива(млада е 2018 завършила) и въпреки това все повтаря, че всичко е ок щом шевовете са отворени и за всеки случай... при кака му на бебчо също се затвори бързо фонтанелата, ама ме е яд че не помня точно кога... та мисълта ми е тръгна ли по много лекари само стрес.. засега ще го заведа при др Георгиев явно е с много опит и се моля да каже, че всичко е ок. Иначе каквото каже, дано ако нещо правим да е ТФЕ, а не скенер..

# 15
  • Мнения: 1 132
Предполагам, че всичко е наред!
п.с. липсваш в "нашата" тема Wink

# 16
  • Мнения: 770
Здравейте мами.
Бебо е на 7 месеца колко време трябва да се затвори фонтанелата

# 17
  • Мнения: 4 843
До 12-18 месеца знам, че се затваря.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 791
Какво значи "шевовете"?
Мойто бебе е на 7++ и е със затворена фонтанела, казаха педи и ортопеди.
Тая тема леко ме притесни сега.
Имало ли е минимална възраст, преди която фонтанелата не трябва да се затваря?

# 19
  • Мнения: 4 843
Дагни, не съм проучвала за фонтанелата, но предполагам, че има значение кога се затваря, иначе защо ще я проверяват и ще регулират капките вит. Д. Само знам, че до 12-18 месеца се затваря.
А черепът е съставен от няколко различни плочи, които се свързват с шевове. Те със сигурност не трябва да се затварят рано, защото ще се промени формата на главата и мозъкът няма да може да расте правилно, оттам доста проблеми. Попринцип някои от шевовете се затварят около 20-30 годишна възраст, а някои май никога. Така се определя и възрастта на открити скелети, доколкото четох 😃
Обаче не знам дали само на пипане може да се каже категорично. Мисля, че е необходим скенер за шевовете. Ако са затворени преждевременно, се прави операция за отваряне на черепа.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 791
И как се определя тия шевове ок ли са? И педи, и ортопеди казват, че главата му е супер. Всички деца ли ходят на ехограф за главата? Това, ако съм го изпуснала, а е стандартно, трябва да увисна на някой клон Anguished
Обиколката ѝ расте всеки месец и е в норма според growth chart-овете.
Каква е драмата със затворената фонтанела? И нашата някъде към 6-тия месец се затвори. Тя от раждането беше малка.

# 21
  • Мнения: 4 843
Попринцип главата придобива неправилна форма и би трябвало личния лекар да забележи. Зависи кои шевове са затворени. Тогава се ходи на неврохирург. Ако главичката му изглежда кръгла и съразмерна, няма защо да се притесняваш. Не се прави преглед на всички деца, а само ако има индикации. Но наистина доста си личи, ако е неправилна формата. Прави се скенер, доколкото знам.
Иначе ехограф на нас ни правиха, защото му е по-голяма главата, за да се изключи хифроцефалия. Но ако е затворена фонтанелата, мисля, че няма как ехограф, защото той се прави през нея. Но щом лекарят ви нищо не е казал, сигурно не е страшно ранното затваряне.

# 22
  • Мнения: 8 585
Здравейте! Бебчо е на почти 6 месеца без 10 дена и фонтанелата е почти затворена или затворена не е много ясно. Педиатърката казваше още от началото, че е малка и бързо се затваря, но я следяхме. Сега на консултацията на 5 месеца и полвина каза, че кажи речи се е затворила. Прати ни при неврохирург, но подчерта, че шевовете отстрани са отворени, а главата нараства добре и размерите са адекватни за възрастта. Каза просто профилактично да го погледнат, да са запознати със случая му.
Отидохме в Токуда,  реших да не се задълбавам да чета, отчитам го като грешка, записахме при някакъв доктор неврохирург явно не е бил специалист за бебета/деца. Казахме, че става дума за бебе, но не насочиха при някого специално.
Този доктор само го пипна, каза да затворена е, не е нормално, трябват ми снимки, скенер направете. Ама е с анестезия и освен това има и облъчване някакво, но е малко.
Иска ми се да отидем при специалист по детска неврохирургия. Някой с опит с бебета. В търсачката намирам теми на 10+ години, не знам доколко са актуални имената споменавани в тях.
Благодаря предварително за препоръките ви! На каката на бебчо също бързо се затвори фонтанелата, но ако сега педи е много млада, тогавашната беше пред пенсия. Вобще не коментира нищо. Не знам кое е по ок...
Всичко казано Ви не е коректно.
Не се касае за "затворена фонтанела" а за "хрущялизирана". Което позволява пак нормален растеж на главичката. Тоест- никакъв проблем.
"...че шевовете отстрани са отворени"- >> няма просто такова нещо. Те никога не са отворени. "Шев" на главичката никога не е "отворен".

Решение? просто:

* мерите обиколка на главата- слагате я в растежни криви. Ако е в рамките на 10-75 персентил- спите спокойно.
* следите в следващият месец, как нараства главичката-пак поставяте измерванията в съответните растежни криви.Пак следите персентилите.

Ако обиколката на главичката е нормална в кривите, само психо-моторни проблеми, или "червени флагчета", може да наложат по-нататъшно търсене.

Та така. Риба рак и щука. Реалности.
Добре е да направите трансфонтанелна ехография ако фонтанелата позволява- информативно, не е нужна упойка. Безвредно, безболезнено.

Цитат
Дагни, не съм проучвала за фонтанелата, но предполагам, че има значение кога се затваря, иначе защо ще я проверяват и ще регулират капките вит. Д.
Това е некоректно съждение. Вит Д се дава само след изследвания, доказващи ниското му ниво. "Изследвания" от венозна кръв. "Кръв от пръстче" не се работи, не се ползва и дава грешни резултати- работи се само с венозна кръв. От 1986-1990 и насам. Освен че в АМ има Вит Д достатъчно.

Мекотата на детските главички в областта на шевовете НЕ Е белег на рахит. Физиологично явление е.
"Хрущялизирането" на голямата фонтанела не е белег на "рахит", и никога не е било.

Цитат
Точно отворени се наричат шевовете и трябва да са такива до определен етап от растежа. Ако са затворени, т е. преждевременно синостозирали, се касае за краниосиностоза (краниостеноза). И да, нарастването на главата не е достатъчно да се отхвърли проблем, ако става дума за някой преждевременно затворен шев.

Не става въпрос за "отворени" а за синостозирани или не. Това първо. Второ, осифицирането на шеф дава карниосиностози- тоест, главичката се деформира по определен начин, в зависимост от това, кой шев препятства растежа.
Обиколката на главата в растежните криви + профилактичната трансфонтанелна ехография на възраст 2-3-4 месеца + внимателно следене на психо-моторното развитие по световни стандарти, са напълно адекватно достатъчни.

Последна редакция: сб, 05 юни 2021, 13:19 от Birdie

# 23
  • Мнения: 18 969
Точно отворени се наричат шевовете и трябва да са такива до определен етап от растежа. Ако са затворени, т е. преждевременно синостозирали, се касае за краниосиностоза (краниостеноза). И да, нарастването на главата не е достатъчно да се отхвърли проблем, ако става дума за някой преждевременно затворен шев.

# 24
  • Мнения: 1 781
Видяхме се с др Кирил Георгиев в Иван Рилски. Нямам нищо сензационно да кажа, но пускам ъпдейт, че все като чета стари теми с някакъв казус и после авторите изчезват и така и не се разбира какво се е случило. Дано да съм полезна, макар че при децата едно с едно няма и е хубаво мнение на специалист. И все пак...
Докторът каза да спра капките Вит Д (което съм направила от месец) и да го пазя от слънцето повечко. Поинтересува се и дали е на кърма, защото в адаптето има също Вит Д. Каза да следим главата да нараства правилно всеки месец, което така или иначе по време на консултациите се прави и общо взето да си го гледаме като нормално бебе. Каза, че педиатърката е доста предпазлива, но по-добре така. Олекна ми макар че имах предчуствие, че всичко ще е наред и все пак ще си я мисля тая кратуна в следващата полвин година.
Благодаря на включилите се с мнение, прочетох много полезни и успокояващи коментари!

# 25
  • Мнения: 8 585
...и да го пазя от слънцето повечко. Поинтересува се и дали е на кърма, защото в адаптето има също Вит Д.

Точно обратното- извеждате регулярно на слънце. Това е единствената възможност да се синтезира ВитД и бързо растящото бебе да не изпадне внезапно в липса. Вит Д няма отношение към ставащото. Защото нищо не става, и не е станало. Детето си е наред, и с нормално растяща обиколка на главата. Изначално си бе така, де.
В АМ има Вит Д, но дори и детето да изпива 800-900мл дневно, това покрива само дневните нужди и не изключва дефицит.
Няма просто какво да "мислите"- мерите си редовно обиколката на главата и сте наред.

Цитат
Birdie, нито си лекар, нито неврохирург?
Ако трябваше в ЕС неврохирург да ни решава педиатрични, ежедневни, "питанки"... щяхме да станем за смях.

Цитат
И ние имаме ограничения за слънцето и капките витамин Д.
Това е трудно да се дешифрира... дори и да имаш 27 годишна педиатрична практика зад гърба си.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 12:19 от Birdie

# 26
  • Мнения: 1 781
Честно казано доктора беше възрастен, с маска, говореше едва едва, бебето мрънкаше, а в тоя момент друг доктор влезна в кабинета и говореше по телефона и аз не съм сигурна дали чух да го пазя от слънцето или да го показвам Joy ама вече бях молила 3 неща да повтори и ми стана неудобно, сметнах че Вит Д е враг на фонтанелата щом вигантола не е ок....

# 27
  • Мнения: 18 969
Да, Георгиев говори тихо, няма логика в този контекст, с разпитването за кърмене и пр., да е казал да го показваш на слънце. Още повече, щом е споменал за вигантола. И ние имаме ограничения за слънцето и капките витамин Д. Но ако се притесняваш, му се обади да го попиташ. При нас, честно казано, още като видя бебето и като му пипна главата, каза, че е за операция. При вас явно няма друг проблем, освен бързо затварящата се фонтанела. Birdie, нито си лекар, нито неврохирург?

# 28
  • Мнения: 190
Здравейте и аз днес водих дъщеря ми при доцента.
Тя е ъс затворена фонтанела и със сплескана главичка отзад. За главата ми каза да я обръщам на другата страна и може би ще се коригира малко.
За фонтанела та ми каза да спра вит д.
Много ми  притеснено.
Но първото, което ще направя като се върна от там, откъдето съм е да линчивам двама некадърни педиатри.
Единият така не го прегледа туй дете както трябва, за да забележи, че му се сплесква главата. Колко му е да прекараш две ръце.
То и аз се усъмни, но не се сетих, не съм лекар.
А другият за безразборно то изписване на Вит д под предлог, че много наддава.
Много ми е тъжно и се притеснявам, но съм решила да преместя дъщеря ми при моя личен лекар, а всеки месец да я водя на педиатър в София, например в болница Надежда. Ще минавам 500 км, но поне няма да се занимавам с тъпанар.
И сега какъв е смисълът от ТФЕ на затворена фонтанела? . Не става, нали.?
Моля се да няма никакви последствия всичко това.
Извинете за лирични пост.

# 29
  • Мнения: 8 585
Здравейте и аз днес водих дъщеря ми при доцента.
Моите препоръки:

* може да опитате трансфонтанелна ехография- може би има прозорец?
* измерете обиколката на главичката- сложете я на съответната растежна крива, отбележете, къде се намира детето (кой персентил?) Кривите, от тук, "Head circumference for Age":

момиче
https://www.cdc.gov/growthcharts/data/set1clinical/cj41l020.pdf

момче
https://www.cdc.gov/growthcharts/data/set1clinical/cj41l019.pdf

* изследвайте нива на (25OH) VitD (само тази форма дава представа за липса)- само така става по отношение "рахит диагнозата"- не давайте шизофренични дози Вигантол- имайте пред вид, че в Бг Вигантол има 500Е/капка, а не 200Е както навсякъде другаде.
* не се притеснявайте толкова за сплеснатата отзад главичка- ще се коригира за 1-2 месеца, ако детето повечето време седи през деня, а не лежи
* през деня, слагайте детето в столче за кола- да не лежи целият ден.
* оставете детето да спи по гръбче, и не го обръщайте- иначе, може да се развие плагиоцефалия!

Цитат
"...Но първото, което ще направя като се върна от там, откъдето съм е да линчивам двама некадърни педиатри."
Смущава ме само нужният брой... но замълчи сърце. Нищо няма да постигнете с това. И го знаете...

Цитат
"А другият за безразборно то изписване на Вит д под предлог, че много наддава."
Типичната рахит шизофрения в Бг.

Истините:

* бурният растеж не значи задължително - "да удавим" във Вит Д-даже обратното- ако имаме съмнение за липса-правим изследвания. И тогава, и на база на тях- решаваме колко и дали ще даваме Вит.Д
* мекотата на бебешките главички в областта на шевовете е нормално и не е белег на рахит
* не се натискат бебешки главички с цел "диагноза на рахит"- това е остаряло, първо, второ е късен белег, трето , може да предизвикате фрактура на черепа на бебето.

* общо приетите мнения са:
  - нужно е да даваме от 400-600 до 800Е (две до четири нормални капки, в които има 200Е/капка) дневно Вит Д на изключително кърмени бебета. Това, колко точно да даваме? зависи от това, къде живеем географски, в какви условия, и колко често извеждаме бебето...
 - за деца, хранени с АМ, отчитаме колко мляко дневно бебето изпива- коригираме дозата Вит Д, съответно. Плюс? ...къде живеем географски, в какви условия, и колко често извеждаме бебето...

Пишете на л.с за повече, и по "индивидуализирано"

Последна редакция: ср, 01 дек 2021, 13:05 от Birdie

Общи условия

Активация на акаунт