Градинарство - моето хоби 28

  • 38 356
  • 755
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 3 768
Разгледай първо други дворове, нет-а, реши какво искаш - групи, жив плет, вечно зелени или смесени… за какво ще ползвате парцела, местенфе за почивка? Палатка? Къщурка ? опитай се да си го представиш

# 511
  • Мнения: 1 721
Здравейте, нямам опит в градинарството, но от месец имам собствен двор, който насипах с пръст от други места, тъй като се беше пооголил покрай разчистването и строежите. Бих искала да си засадя овошки и храсти. Може ли съвет за храстите. В Централна България сме и си мисля какви видове постоянно зелени биха били подходящи за човек, който няма опит в отглеждането. Парцелът е абсолютно празен-сравнително ветровито е-западно изложен. Иначе за овошките мисля да стартирам с по една кайсия, круша, ябълка и череша. В случай, че има лесни и некапризни цветни храсти, също бих засадила. Идеята ми е да са постоянно навън и да не се налага да ги прибирам.
Не бързай да купиш дърветата от първия онлайн разсадник. Имаме над 30 дървета, първите 20 са от Пламен Пенков и няма нито едно съвпадение засега с това, което сме поръчали. Ако Пловдив ви е близо, идете до екзотик плантс. Рано ви е за дървета - те се садят на гол корен като опада шумата.

# 512
  • Мнения: 5 751
Здравейте, моля който има опит да сподели мнение за тези растения:
- кортардерия (пампаска трева)
- хиперикум
Красиви ли са целогодишно, има ли опасност да "превземат" градината, кои са им недостатъците. Попрочела съм това, онова в нета, но имам нужда от споделен опит, иначе на картинка всичките са супер.
Събирам идеи за озеленяване на градинка в промишлен имот.
Ако някой е садил и отглежда щамбова фотиния, също ще ми е полезно да сподели.

# 513
  • Пловдив
  • Мнения: 2 913
Свеки има е пампаски треви.Не превземат двора,но зимата не са привлекателни.А,ако ги навали сняг ,съвсем оклюмват.
 Има и фотинии,обикновени ,но ги е оформила като дръвчета.Приличат точно та щамбовите.Доста бързо пораснаха,по спомен са 2 годишни.
Ако искате снимки,пишете на Л.С,но мога да ги снимам най-рано в петък.

# 514
  • Мнения: 6 852
Хиперикумът може да превземе, но не чак толкова бързо и може да се контролира. Много го харесвам.
Нелина, снимай, моля,  да гледаме всички. Simple Smile

# 515
  • Мнения: 5 751
Свеки има е пампаски треви.Не превземат двора,но зимата не са привлекателни.А,ако ги навали сняг ,съвсем оклюмват.
 Има и фотинии,обикновени ,но ги е оформила като дръвчета.Приличат точно та щамбовите.Доста бързо пораснаха,по спомен са 2 годишни.
Ако искате снимки,пишете на Л.С,но мога да ги снимам най-рано в петък.
Когато ви е удобно. С удоволствие ще погледна. Може да ги пратите на ЛС или да ги качите на всеобщото внимание.
Diorela, а цъфти ли хиперикума през целя сезон от май до септември, както го пишат в нета?

Скрит текст:
Аз няколко пъти питам за тая моя градинка, дано да не досаждам. Много чета в мрежата за видовете, сравнявам с местоположението, старая се да съобразя грижите, защото няма да искам да е обременяващо. Събирам от вашите мнения опит и впечатления. Имах късмета да видя това-онова и на живо, за да преценя коя красота ми харесва повече. Днес имах среща с фирмата, която ще прави градинките и пампаската трева и хиперикума са техни идеи.

# 516
  • Мнения: 6 852
Не си спомням колко време цъфтеше. Майк ми имаше, но беше отдавна, а аз бях слагала на мястото на една наша леля, но тя го махна, че не го харесваше.

# 517
  • Пловдив
  • Мнения: 2 913
Тогава ще пусна снимки тук,но не очаквайте някое райско кътче.Всичко у свекърва ми се отглежда на вади,като разсадник,за да може когато  озеленим нашия двор да ги пренесем.

# 518
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 897
Пампаска трева
Скрит текст:
има големи триметрови има и малки към метър и нещо.  Според мен си е интересно растение целогодишно, особено огромните вариянти седят добре на голяма поляна, ако ще е сбутано в леха по-добре по-малко растение. Обаче "перата" понякога ги опоскват от птици, така че и при пълен цъфтеж няма гаранция че ще е в идеалния интернетски вид, понякога клечките се пречупват и т.н. Като прецъфтят стръковете ("цвета") трябва и да се режат, което при големите треви си е задача, а листата им са доста остри и е борба и мъжка работа. Зимата не са чак толкова грозни, ако успееш да махнеш клечките до край. За мен това е растение дето изисква поддръжка и пощене, харесвам ги в чужди градини Sweat Smile
Хиперикумите
Скрит текст:
са няколко вида, всички са хубави и не се сещам за недостатъци. Цъфтят цяло лято, но "май-септември" може да покрият само ако имаш няколко различни вида, не едно растение. Не съм забелязала саморасляци. Моите сега изглеждат така:

Ако си ги подтригваш ежегодно може да станат и много кичести, като жив плет, но не растат особено бързо, по-добре си вземи колкото може по-голямо растение. Това ми е най-новата придобивка, май е на 2г, до тук е стигнал. Катерицата му е добавила лешник, да не му е скучно SmileМалко по-различен е от другите, с големи тичинки, така цъфтя преди месец:

Тези с малките цветчета цъфтяха рано и сега са по-интересни, с черни плодчета.
 

# 519
  • Мнения: 6 852
На майка и на лелята бяха ниски, стелещи по земята и пълзящи с коренищата.

# 520
  • Бургас
  • Мнения: 1 984
Здравейте, нямам опит в градинарството, но от месец имам собствен двор, който насипах с пръст от други места, тъй като се беше пооголил покрай разчистването и строежите. Бих искала да си засадя овошки и храсти. Може ли съвет за храстите. В Централна България сме и си мисля какви видове постоянно зелени биха били подходящи за човек, който няма опит в отглеждането. Парцелът е абсолютно празен-сравнително ветровито е-западно изложен. Иначе за овошките мисля да стартирам с по една кайсия, круша, ябълка и череша. В случай, че има лесни и некапризни цветни храсти, също бих засадила. Идеята ми е да са постоянно навън и да не се налага да ги прибирам.
Ще се наложи да се поогледаш в съседните дворове, за да видиш какви овошки имат хората, т. е. какви видове виреят на това място. Защото аз преди много години отидох най-напред в разсадник, накупих 42 фиданки, а после се оказа, че трябва да избера видове, които са късно цъфтящи, защото падат до късна пролет слани.
Във връзка с това,че сте насипали пръст. Не знам защо е направено, но ако има наклон, може и да трябва да се съобразите и с това. Така че може да се наложи да се засадят храсти, за да спират извличането на пръст при валежи. Пак от опит: аз засадих 42 корена касис, за да спира извличаето на пръст . И макар, че касисът е с плитки корени, това свърши идеална работа. Затова, не бързай с работата. Много е важно да се съобразиш с климата, с това дали овошките, които искаш, искат да имат по няколко такива за опрашване, ....просто не бързай. А може да се позавъртиш в няколко агро-магазини в района и те ще ти дадат хубави съвети. Почти винаги , хората са професионалисти, а не само едни обикновени продавачи. Успех и добре дошла !

# 521
  • На морето!
  • Мнения: 5 747
armeria, много полезна информация за наклона ли даде. При нас има сериозна денивелация в края на двора, мислех да посадя Майски сняг (булчински венец) за жив плет между нас и съседите.

А относно фотинията- много я харесвам и също ще ѝ търся място в градината.


Вие кога си прибирате мушкатата и прибирате ли каскадните петунии?

# 522
  • Мнения: 9 900
Моята градина е живнала. Снимките са повечко днес.

Кученцата бяха в различни цветове, сега са останали тези на няколко места


Когато купувах калдаръмчетата, не знаех в какви цветове ще бъдат. За съжаление не дават семена


А тагетесите чааак сега цъфнаха, цяло лято растяха. Разочароващо

Най-доволна съм от бугенвилиите, за които се колебаех в началото на лятото

А това стои цъфнало вече второ месец, много съм впечатлена

# 523
  • Мнения: 3 768
Ей това последното го гледам в дворовете от 2-3 седмици. Високо стъбло с един наръч цвят отгоре. Сега го намерих по твоята снимка!

# 524
  • Пловдив
  • Мнения: 2 913
Има ли някой от вас с маслина?
Закупих си второ дръвче,от друг сорт,но виждам,че има няколко клонки без листа.Вероятно листата са изпадали, но дали да ги резна или има шанс отново да избият листа?
Ще я гледам вкъщи,като другата,която се развива доста добре,но питам тук,защото има по-голям шанс някой от вас да има такова дръвче.

Общи условия

Активация на акаунт