На пазар в Лозенград, Одрин и Чорлу - 34

  • 89 263
  • 737
  •   1
Отговори
# 270
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Привет от Одрин и Унисите!
Ще разказвам, като се върна. Утре ще мога да кажа евентуално дали това за хранителните в неделя е вярно и какво обхваща. От прочетеното из фейса, дори в големите магазини отделите с нехранителни стоки в неделя били недостъпни.

Снощи до 21 ч. всичко в Марги си работеше.


Сигурно е късно, но...

През септември поне съботният пазар в Лозенград си беше до автогарата.

В Турция понятието "верига аптеки" не съществува. Поне не като при нас. Обикновено са на отделни собственици. Във всяка аптека и всеки град в Турция цените трябва да са еднакви - такива, каквито са в сайта. За да избегнете опит за завишаване на цените за ваша сметка, просто проверете кое колко струва предварително и (понеже се случват промени в цените в деня на пътуването, а още не са отразени в сайта) изисквайте бележка с разпечатка на закупените медикаменти. Тя няма как да лъже, защото се разпечатва директно от системата. Цените се вдигат рядко, но аз съм имала случай да гледам цена в сряда, а в петък да ми продадат лекарство на новата. Оказа се, че вдигнали цените в четвъртък. Още ден-два трябваха да се отрази промяната в сайта. Сега с тази ниска лира е възможно да се случи подобно нещо и на друг. Затова - бележка.

# 271
  • Мнения: 167
Zlat_na, благодаря! Логично е да не е там мястото на България, ама все пак питам.

Сертификатите за ваксинация и аз ги принтирах... цветни... ламинирах ги... сгънати на две... те така са предвидени, ако сте забелязали (аз видях и се позачудих, ама не го прецених... добре че човека, който го ламинира, ме светна). Имам и от стария формат, сега и от новия. А бе... пълна лудница.

Stryper, това на коя граница и в коя посока?

papaone, благодаря! Не ми се занимава с телефона, вероятно ще го разпечатам.
Преди да питам, генерирах един за мен, за проба, но нищо не ми коства да направя нов преди пътуването. И без това по-рано няма да го разпечатам.
Като цяло наистина е безсмислено да се прави нов всеки път... това ще са милиарди кодове... ама като са го написали, ще го спазя. Хич не ми се искат допълнителни главоболия при едно и без това толкова измъчено и чакано пътуване.
Здравейте! Мен ме интересува цифровият сертификат,защо по средата пише,че не важи за пътуване?! Някой обърнал ли е внимание?!Дали след 01,07 няма да има нови формуляри,знаете ли?! На 11 юли ще пътуваме и лично ме засяга.Още нещо,иска се  номера на личната карта,нейния номер ли да дам или на паспорта номера?!
Благодаря и приятен ден.Yellow Heart

# 272
  • Димитровград
  • Мнения: 803
За хес кода - документа, с който пътувате - паспорта.

Последна редакция: нд, 20 юни 2021, 08:26 от papaone

# 273
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Има ли дежурни аптеки в неделя или заради пандемията няма?

# 274
  • Мнения: 5 046
Има ли дежурни аптеки в неделя или заради пандемията няма?
Четох , че си има дежурни, но с години не съм ходила в неделя.

# 275
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 591

Здравейте! Мен ме интересува цифровият сертификат,защо по средата пише,че не важи за пътуване?! Някой обърнал ли е внимание?!Дали след 01,07 няма да има нови формуляри,знаете ли?! На 11 юли ще пътуваме и лично ме засяга.Още нещо,иска се  номера на личната карта,нейния номер ли да дам или на паспорта номера?!
Благодаря и приятен ден.Yellow Heart

Пише,че не е документ за пътуване,защото дефакто документа е паспорта ,а сертификата е доказателство за ваксинация.

Беличке,чакаме разкази...Приятно изкарване Hands V

Последна редакция: сб, 19 юни 2021, 14:15 от *Чефи*

# 276
  • Димитровград
  • Мнения: 803
Има ли дежурни аптеки в неделя или заради пандемията няма?

# 277
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Аз ще разкажа преди Беличката,ама тя е по-цветна от мен.
Сутринта минахме спокойно-точно 55 минути при положение ,че нямаше коли. Митничарите се шматкаха просто. Иначе от едната страна показвате паспортите,от другата документите за ковид. Говоря за Капитан Андреево. Минахме с ваксина на Файзер,Астра и  детето с антигенен.Удариха печат само на документа за теста.
Хес код искат в големия Мигрос и в Марги. В Бизим,малкия Мигрос и Бим не са искали. В Ераста не съм влизала,просто няма какво да купя от там. В Марги влезнах само в Гратис.Тук е мястото да благодаря на мил съфорумец,който ми даде снимка на картата си. При положение ,че имах сметка около 560 лири,пак ми отказаха да ползвам тяхна карта.Нямаше друг човек в магазина ,който да помоля,затова ползвах снимката,която ми беше предоставена. Благодаря от сърце!
Мислех да мина и през Синия пазар,но заседнахме в едно заведение и после се отказахме.
Всички аптеки работеха-пазарувах по списък,но нямат голяма наличност. Наложи се да мина през 2 аптеки.
В магазини за дрехи не съм влизала. Рядко купувам дрехи от Турция,но ако го правя слизам до Чорлу.
Цените са леко нагоре,но се компенсират от ниската лира.
Навръщане турците имаха отворени 2 гишета,имаше по около 5 коли на всяко. Парадокса, е че се обслужваха от един човек,който притичваше. На бг страна имаше 4 гишета но ставаше по-бавно.Около 45 минути отне минаването. На нашата граница стоеше лекар,който записваше с какво влизаме/ваксина,тест/ и колко човека. Явно някаква статистика правят,изобщо не погледна теста на детето ,нито сертификатите. Имаше 3 буса общо на тези гишета. Накараха ги да извадят всичко.Толкова конфискувана стока не бях виждала складирана.Огромно количество.От това ,което успях да видя-тоалетна хартия , торби на които пише Бим или Мигрос,мисля че повече от един тир може да се напълни. Не знам дали не е било акция ,когато имаше проверки от новото правителство.При нас проверката беше бърза,но и багажника ми беше полупразен.
Иначе ковид мерките се спазват.Всички са с маски до очите,сервитьора си дезинфекцира 8 пъти ръцете по време на нашия престой.Броих ги ,защото ми направи впечатление.
Ами това е моят отчет.

# 278
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 715
Благодаря за отзивите.

Аз още се чудя за ваксина или да изчакам като се постопли да ги махнат...  Някой с Янсен да е имал оплаквания?

Бих помолила някой, ако ходи и влиза в Котон, да провери за тази пола в XS.



И от gratis, от тази колекция исках червило и палитрата... Не са ми спешни изобщо, но така като не съм ходила и просто бих си ги купила.

# 279
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Здравейте! Мен ме интересува цифровият сертификат,защо по средата пише,че не важи за пътуване?! Някой обърнал ли е внимание?!Дали след 01,07 няма да има нови формуляри,знаете ли?! На 11 юли ще пътуваме и лично ме засяга.Още нещо,иска се  номера на личната карта,нейния номер ли да дам или на паспорта номера?!
Благодаря и приятен ден.Yellow Heart
Както са ти обяснили, сертификатът наистина не е документ за пътуване. Но пък е един от изискуемите, за да минеш границата.
При генериране на сертификата се дава номера на ЛК. Все пак това е документът, с който си правите ваксината. Паспортът няма общо. Затова пише "номер на ЛК".

При генериране на HES код се въвежда номера на паспорта, тъй като това е документът ви за самоличност в Турция.


И така... Разказът ще запазя за след прибирането... Дано нямаме проблем, че нашият багажник отново ще е обезвъздушен, след като го допълня утре с нещата от хладилника. По-лошото е, че и задната седалка е пълна. Е, с три възглавници и малко плодове и зеленчуци за децата, де, ама все таки е пълна.
Стискайте палци да минем безпроблемно.

За неделния режим...
Не работят заведенията, както и магазините за всякакви стоки извън тези за храна. За това са категорични всички, с които говорих. Единият дори и за супермаркетите каза, че са затворени.
Заприказвах се с българката, която работи в Айдън в Марги (Гергана). Тя каза, че от супермаркетите може да се купят само хранителни продукти. Останалите просто не минавали на касата през системата. Местните ползват доставка до дома, ако им се налага, но за нас това не е опция. Работното време на работещите в неделя обекти е от 10 до 17 ч.
За аптеките пропуснах да я питам. Дамата от дюкянчето за баклава на Мехмет гедже (до Рибния пазар, който в момента действително не работи) каза, че и аптеките не работят, но предполагам, че е визирала, че не работят масово, както днес. Не вярвам да няма дежурни. Нейният български обаче е по-слаб и от моя турски, така че нямаше как да се осведомя за дежурните, евентуално.
Работят и бензиностанциите.

Доколкото разбрах, от 01.07. се очаква разхлабване на мерките.
Иначе наистина местните продължават да носят маски и на открито... Вече ще стане почти година и са на 99.9% стриктни в това. Ужасно е, особено в топлото време днес. А идват горещини...

Хубавото е, че днес Одрин приличаше на себе си от преди пандемията. Беше пълно и по главните улици, и в Марги.
Дано вече няма подобни тежки месеци и да сме здрави да пътуваме и да споделяме отново.

Ивче, само споделям, че Котон в Марги е затворен. В Ераста не ходихме. Очевидно ще го пропуснем този път.
Не очаквам да махнат пропускателния режим скоро. Видно е, че и така се пътува
 И все повече ще се, по мое мнение. Та...

И последно, засега... За пръв път виждам толкО румънци тук. Всъщност никога не ми е правило впечатление тяхно присъствие по тези места. А днес паркингът пред Унисите е с равен брой български и румънски коли. Предполагам, че го ползват за междинна нощувка към или от морето, но така или иначе се набиват на очи.

# 280
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 591
Рени, Беличке, супер сте. Отдавна не бяхме чели разкази . Тенк ю 😊

# 281
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Има ли дежурни аптеки в неделя или заради пандемията няма?


Благодаря!

# 282
  • Пловдив
  • Мнения: 1 006
Привете,момичета! Завърнах се и аз, доволна и предоволна! Simple Smile
В петък сутринта към 7 минахме за 40мин и двете граници и то просто защото се мотаха на турско,много коли нямаше. Петъчният пазар работеше вече, стока много. Към обяд стана гъч-гюле, но съм доволна, добри попадениея имахме. По центъра ни заваля и малко по-набързо беше разходката.
На борсите голям кеф! Няколко коли, никакви автобуси, спокоен пазар!
Като цяло е много спокойно, няма я онази голямата лудница и блъсканица от нашенци.
Хес код никъде на ни искали. Вечерта в Ераста се разходихме, всичко затваря в 9.
Пропуснала съм, че Мигроса отваря в 10 и в 9 търпеливо чакахме отпред,за да видим на вратата,че пише 10ч...
Сменихме програмата в джижение и отидохме на синия пазар и Марги. Останах разочарована,че Котон не работи.
За Гратиса - явно момичетата нямат вече служебни карти. Навсякъде търсеха и молеха някой местен да даде. Но те реално вкарват само някакъв номер на картата, така че ако някой се сдобие с такъв, може да го ползва. Вече карата може да се направи и бг номер. Моята приятелка си даде номера, но нейния телефон беше изключен и нямаше как да получи смс-а. Моя работеше, с включен роуминг (този път свързването беше ужасно,имаше някакви проблеми), но и аз не получих заветния смс. Странното е,че в Бг като си вкючи телефона и пристигна... Ще го пазим за другия път да видим ще стане ли Wink
Тестовете на връщане никой не ги гледа. Даже мацката, дето гледа багажника каза "Нищо не могат да ти кажат и да ти направят" Те реално наистина нито компютър имат,нито личните ти данни... Само дето се отпрепахме да бързаме, д ане преминем времето на тестовете...
Инъче скорострелно минаване на границите - 20мин и двете.
Беличкова, стискам палци да не ви проверяват багажа! Проверяват яко, но според мен на случаен принцип. Един тараши и докато е зает другите минават и после като се освободи хваща пак и някой от опашката и тама. Ние слава Богу изкарахме късмет,че и при нас положението беше "дюкме"

# 283
  • Мнения: 311
Предстои ми втора доза от ваксината и ще мога да си разпечатам сертификата. Искам да попитам какво попълвате в полето"идентификатор" - номер на лична карта или ЕГН?

# 284

Общи условия

Активация на акаунт