"Ще притежавате нищо и ще сте щастливи!"

  • 13 608
  • 378
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 14 793
По-голямата част от хората не са чак толкова креативни за да си запълват дните и същевременно дисциплинирани за да си организират ежедневието ако нямат външен фактор (работно време и работа, която да се свърши), така че е заблуда, че ще си по-щастлив ако не работиш.
Не съм съвсем съгласна. Не са креативни и дисциплинирани, факт. Но реално няма и нужда да бъдат.
А по принцип възмущението ми беше, че се опитват да ми отнемат вещите, вместо да ми дадат свободно време. Пък и да не са вещи. Кой е измислил, че щастието минава през отнемане?

# 136
  • Мнения: 3 716
То и някой е измислил, че щастието минава през притежание.
 Иначе сума ти хора имат по две къщи и три коли, обаче не са щастливи. А да притежаваш читав мъж и прекрасно дете не е възможно, така че къде е смисъла?

# 137
  • София
  • Мнения: 16 174
E, как да не е?

# 138
  • Мнения: 14 793
Моето щастие не минава през притежанието, но виж, част от нещастието определено минава през липсата на някои неща, например лично мой дом - стресирам се дали няма да се наложи да напусна квартирата и/или да я сменя с такава, която не ми е по джоба, и това определено ме прави нещастна.
Иначе сума ти хора имат по две къщи и три коли, обаче не са щастливи.
Това е редовна заблуда.

# 139
  • Мнения: 1 992
От материална гледна точка - бих казала, че сме доста разглезени, не ми се мисли как бихме оцелели без хигиеничните средства, да нямаме консумативи - ток, вода,  да не можем да ходим на почивки, или пък магазините да не работят денонощно, да работят така, че да пазаруваш за цяла седмица.  Не, че не можем, но няма да е лесно. От духовна гледна точка - да нямаш нищо според мен е - семейство, приятели, така не носиш за никого отговорност и си свободен.

# 140
  • Мнения: X
Щастието си е субективно лично усещане и се предизвиква от всяко удовлетворяващо постижение и на младини обикновено това са нещата, които обществото ти е внушило, че трябва да те правят щастлив. Затова на всяко поколение от властта му се задават някакви стереотипи за щастие и тези стереотипи помагат на същата тази власт по-лесно да управлява поданиците си. И понеже притежанието дава независимост и сила, които с времето естествено се трансформират в желание за свобода и живеене по собствени норми, всяка утвърдена власт иска да може да контролира това. Знания, умения, вещи, семейство, приятели, вяра, в един момент голямото притежаване на всяко едно се оказва заплаха за властта, защото означава някаква самодостатъчност и води до стремеж към свобода. Ограничи всичко това и получаваш удобен мат'риал, който е напълно зависим от раздаващия благата.

# 141
  • Мнения: 40 737
То и някой е измислил, че щастието минава през притежание.

И не е лъжа, щастие без притежаване на определен минимум неща е трудно постижимо. Вече излишъците са друга бира.

# 142
  • Мнения: 14 583
Цитат
А това с безусловния основен доход,който ти плаща държавата просто защото си се родил на нейна територия от една страна е добре,че ти са гарантирани минималните нужди и потребности,но от друга не се знае накъде ще избие и до какво ще доведе...
Те и сега са гарантирани за някои етноси.Аз съм против този безусловен доход.Цветята се отглеждат трудно.Плевела ги задушава."Ще притежавате нищо и ще сте щастливи!"Аха,ами не съм забелязала мнооогоимащите да се отказват и да са щастливи.Напротив,трупат като ненормални.Дават пари за наука и мигранти,под предлог:всеобщото благо,а те уж са мили алтруисти.JoyНе,не са.Те са схемаджии,долни копелета и хич,ама въобще ''не са разглезени''.Иначе,ето кинти за ''бежанците'',ето и за ваксини срещу прилепов вирус.
Една страна в северна Европа с много високи данъци,издържа от тях и кралската си фамилия,защото те отваряли много врати.Осемнайсетгодишната бъдеща кралица,получава 100хил.евро месечно за лични нужди.Даже се чудя как и стигат?Stuck Out Tongue Closed EyesЗащо не се отказва?Сигурно още не е разбрала,че така ще е щастлива?Междудругото се отказва за 1год.,само 1год.,защото данъкоплатците побеснели,когато кралското семейство,посред пандемия се е моткало в Гърция.Светкавично се прибрали и бъдещата кралица решила в знак на солидарност,да се откаже за малко време от кинтите.Уж е срамно да си на помощи и да не си търсиш работа.Защо за Бога такива същества,не ги е срам с широки,дебели пръсти да харчат чужди пари изкарани с почтен труд?!

# 143
  • Мнения: 3 716
Не е възможно притежание. Все пак свободна воля..

# 144
  • Мнения: 14 486
така че е заблуда, че ще си по-щастлив ако не работиш.

Да, бе, да Wink Екстра си е да не бачка човек, но не и съвсем на младини, де. Виж след 40 или поне 50 е супер да се отдадеш на почивка.

Както едно време когато жените се пенсионираха на 55.

# 145
  • София
  • Мнения: 38 419
И се скъсваха от домашна работа и гледане на внуци.

# 146
  • Мнения: 14 486
И се скъсваха от домашна работа и гледане на внуци.

По-добре отколкото на 60 години да търпиш разни откачалки в службата...

# 147
  • Мнения: 10 351
Забелязали ли сте, че щастието винаги е в минало време? Като че ли, когато те връхлети нещо, тогава разбираш колко си бил щастлив преди това. Освен това, никога не трае дълго - получаваш нещо, което си желал много силно, на седмото небе си от щастие и когато мине малко време свикваш и преставаш да се чувстваш щастлив, приемаш го за даденост.

# 148
  • Мнения: 14 793
Нормално. Това е прогрес. И не е човешка черта само, дори котките, като им дадеш по-добра храна, започват да се мусят на евтината.

# 149
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 941
Забелязали ли сте, че щастието винаги е в минало време?
Щом на момента не ти е било хубаво и не си го забелязал, няма как да е било щастие. Това да сложиш после розовите очила и да гледаш назад си е самозаблуждение, може да е и тевапевтично, но не е реална оценка на нещата.

И се скъсваха от домашна работа и гледане на внуци.
Ама ги поддържаше активни и тези дето го правеха не бяха прегърбени о две като бабите дето седяха по пейки.

Аха,ами не съм забелязала мнооогоимащите да се отказват и да са щастливи.Напротив,трупат
Ама това са 1% от населението и за тях се отнасят много изключения. Цитатът от заглавието е насочен към средностатистическия гражданин.

щастие без притежаване на определен минимум неща е трудно постижимо.
Ами не. Било е то едно време когато нямането се възприема като нещастие. Просто идват времена в които за да ползваш нещо вече не е нужно да го притежаваш, ще плащаш такса ползване вместо покупателна цена.

Общи условия

Активация на акаунт