Онлайн консултации с логопед

  • 16 856
  • 98
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 45
Здравейте, какво може да се направи за правилно изговаряне на “Р” при дете на навършени 6г.? Няма никакъв друг проблем, вкл. изговаря правилно Л и доста сложни думи, но Р-то си стои едно леко френско..

Здравейте. Добре е да направите една консултация с логопед, който да огледа говорния апарат и по-специално движенията на езика. Щом ви звучи като френско Р, най-вероятно детето артикулира звука с гърлото, а не прави многовибрантните движения с върха на езика, както би трябвало.
При всички положения, нужно е да се правят артикулационни упражнения, за да се изчисти звука.

# 16
  • Мнения: 45
Здравейте,
Дъщеря ми сига навърши 4г. и не може правилно да произнесе думите. Казва ги,но и е трудно да ги произнесе правилно. Не ходи на градина още. Буквичката ,,р" не може да я произнесе. Според мен причината може да е от това,че не посещава градина, но смятам,че не е само това фактор. Иначе разбира абсолютно всичко, помни и повтаря думите,но ги изговаря още несигурно и неточно.
Здравейте! Предполагам имате предвид, че е нарушена структурата на думите - изяжда срички, звукове, размества ги или произнася само началната сричка на думата? По - късно ли е проговорила? Речта аграматична ли е - съгласува ли по род и число, обръща ли понякога словореда?
Звук Р е късен звук, не се притеснявайте, че не го произнася. Това е нормално за 4г.
Ще дам примерни думи и как ги изговаря.
Близалка-зилялка
Изречиние-ачение
Пързалка-пъзалка (тук липсва р-то)
Понякога ги замества или изпуска началото на думата. Не много късно проговори. Грешката може би е, че я оставихме дълго да ги произнася грешно, вместо правилно.

При такъв тип езиков дефицит имате нужда от работа с логопед. Речта на 4г дете трябва да звучи като тази на възрастен човек. Обикновено се случва така при по-късно проговорили деца и при по-бавен темп на развитие на речта.

# 17
  • Мнения: 10 578

Amy_nka, на 6г.отдавна едно дете трябва да може да рисува, реже и оцветява.  Не е задължително детето да не умее абсолютно нищо, за да се каже, че има проблем с фината моторика. Скоро ще е първокласник, така че именно гореизброените дейности ще му трябват в училище.

Може ли да обясниш какво представлява работата на логопеда при проблем дисграфия? Коригира ли се напълно този проблем, какво време приблизително изисква коригирането му? (по опит от твоята практика, ако може да споделиш някой казус). Благодаря!

# 18
  • Мнения: 45
Amy_nka, от всичко, което ме питате не става ясно за едно и също дете ли питате. Първо питахте за артикулация, фина моторика, дисграфия. При толкова дефицити със сигурност е добре да посетите логопед на живо и да направи цялостно обследване. На 6г.тези нарушения, които ви притесняват, трябва да се отраборят, защото в училищна възраст се задълбочават, оставени така.
А за дисграфия може да се говори по-късно, процесът на усвояване на писането още не е започнал, така че няма как вече да е нарушен. Сега може да има само маркери, които да подсказват за такъв проблем, но със сигурност се говори за дисграфия чак когато започне активно писане.
Затова логопедът на консултацията може да провери доколко са сериозни тези маркери и да се започне с превантивни упражнения, ако прецени. Дисграфията е много повече от външната изява, която родителят вижда, а именно грозен почерк.

По правило колкото по-рано се работи върху даден проблем, толкова по - благоприятно се развиват нещата.

Последна редакция: сб, 05 юни 2021, 19:51 от Веселина Евтимова

# 19
  • Мнения: 10 578
За едно и също дете питам. За артикулацията не питах, за артикулацията ми беше ясно, че трябва да се посещава логопед. Питах за фината моторика - какво общо има с логопедията. Вие ми подхвърлихте термина "дисграфия". Разрових се в интернет какво е това. Намерих, че всъщност има общо между артикулационния проблем с изговарянето на фонемите "с/ш/ж/щ" и признаците на дисграфия, тъй-като се изписват ченгелесто тези фонеми, а моето дете не умее да рисува, най-вече кръгли форми. Дисграфията ми се струва по-сериозен проблем, от артикулацията.
Какво прави логопедът за да реши проблема, още преди първи клас, при наличие на ранни признаци на дисграфия? И може ли да се реши още преди първи клас?

Последна редакция: нд, 06 юни 2021, 11:08 от amy_nka

# 20
  • Мнения: 59
Здравейте, детето ни е на 4г 2 при нас говори,задава въпроси,обеснява се а при хората ако е питат нещо отговаря с по една дума,изключително,сдържана е

# 21
  • Мнения: 45
За едно и също дете питам. За артикулацията не питах, за артикулацията ми беше ясно, че трябва да се посещава логопед. Питах за фината моторика - какво общо има с логопедията. Вие ми подхвърлихте термина "дисграфия". Разрових се в интернет какво е това. Намерих, че всъщност има общо между артикулационния проблем с изговарянето на фонемите "с/ш/ж/щ" и признаците на дисграфия, тъй-като се изписват ченгелесто тези фонеми, а моето дете не умее да рисува, най-вече кръгли форми. Дисграфията ми се струва по-сериозен проблем, от артикулацията.
Какво прави логопедът за да реши проблема, още преди първи клас, при наличие на ранни признаци на дисграфия? И може ли да се реши още преди първи клас?

За преди първи клас едва ли... Вие имате една година,което не е много. Без обследване няма как да кажа какво може да се преодолее до тогава,а зависи също и от индивидуалното развитие и възможности на детето. Вероятно звуковете, които греши в говора, ще ги заменя и в писмената реч. Този проблем сам по себе си изисква доста време за успешна диференциация.
 Всеки логопед ползва различни дидактични материали, методики и начини, но най-общо е следното:
- работи се върху развитието на фината моторика (упражненията са стотици видове) в кабинетни условия и вкъщи
- пространствена ориентация
-конструктивен праксис
-превенция на огледално писане
-правилно изписване на буквите по образец
-графомоторика, писане по контур
-рисуване, чертане, откопирване
-симетрия
-диференциация на съскави и шушкави съгласни
-диференциация на оптично близки графеми
И така нататък - според нуждите и индивидуалните дефицити.
Някои логопеди ползваме специални държачи,с които детето пише.
Ако сте решили да подпомогнете процеса вкъщи, имайте предвид, че ще е ефективно само под насоките и консултациите със специалист. Това, което със сигурност може да правите и сами, са дейности по фината моторика. На страницата имаме качени работни листове и идеи. Като цяло колкото по-фини и трудоемки движения с пръстите извършва детето, толкова по-добре. Рецепторите на върха на пръстите ни изпращат сигнали в мозъка, до речевите центрове. Това е клинично доказано, така че всичко, в което включите детето и в битов план, ще му е от полза (да простира прането с щипки, да сгъва дрехи, да прехвърля боб/леща от един със в друг, да готвите заедно и тн.) има много идеи по Монтесори с природни материали също.
Успех 🍀

# 22
  • Мнения: 45
Здравейте, детето ни е на 4г 2 при нас говори,задава въпроси,обеснява се а при хората ако е питат нещо отговаря с по една дума,изключително,сдържана е

Здравейте! Ако смятате, че проблемът е само, че е сдържана и притеснителна, тогава трябва да се консултирате с детски психолог. Явно има психологическа преграда за социална комуникация извън вкъщи.

# 23
  • Мнения: 2 835
При липса на съмнения за проблеми или изоставане в развитието, препоръчвате ли профилактично посещение при логопед за обследване, и ако да, от каква възраст и с каква честота? Детето ми посещава частна ясла и по спомен след навършване на 3 години, веднъж годишно им организират обследване, но бих се радвала да съм активна страна като родител, ако има добри практики за проследяване на развитието. Детето ми в момента е на 2г. 8 м. Благодаря.

# 24
  • Мнения: 45
При липса на съмнения за проблеми или изоставане в развитието, препоръчвате ли профилактично посещение при логопед за обследване, и ако да, от каква възраст и с каква честота? Детето ми посещава частна ясла и по спомен след навършване на 3 години, веднъж годишно им организират обследване, но бих се радвала да съм активна страна като родител, ако има добри практики за проследяване на развитието. Детето ми в момента е на 2г. 8 м. Благодаря.

Здравейте.
Абсолютно препоръчвам и насърчавам консултация без наличие на проблем. Това е възможно най-добрата превенция на каквито и да е евентуални дефицити вбъдеще. Практиката във вашата ясла е страхотна, а ако желаете допълнително винаги може да се консултирате и при външен логопед. Веднъж годишно е напълно достатъчно, като след 3г възраст е подходящото време.
Логопедът може да забележи проблеми извън езиково-говорен план и да насочи родителя към друг специалист, затова консултация за "сверяване на часовника" може само да е от полза.
Поздравления за заинтересоваността като родител, както и за практиката на яслата ви!

# 25
  • Мнения: 45
Здравейте от мен!
 Публикувам информация относно онтогенезата на звуковете и така всеки родител може да провери кога трябва да се появи даден звук и съответно дали детето има нужда от логопед. По правило артикулационните нарушения се отработват след 5-5;6г, но при условие, че има нарушени ранни звукове, и то няколко, е необходима консултация. На нея ще се прецени дали има цялостно изоставане в езиково-говорно отношение и ще се направи оглед на говорния апарат. Понякога се налага намесата на ортодонт или УНГ специалист, чиято навременна намеса е в полза на ранното преодоляване на нарушението.
Артикулацията често е нарушена при по-късно проговорили деца, като тогава се съпровожда и от езиков дефицит.

Ранна онтогенеза: (2-3 години) – звуковете: „к“; „г“; „т“; „д“; „ф“; „в“.

Средна онтогенеза (3-5 години) – звуковете: „с“; „з“; „ц“; „ш“; „ж“; „ч“

Късна онтогенеза (5-6 години) – звуковете: „р“ и „л“

Нарушенията на артикулацията могат да се обособят в три основни групи:

*липса – детето не може да произнася конкретен звук и той не присъства в речта му -  „риба-иба"
*замени– детето заменя в речта си един звук с друг  - „жаба-заба“" шапка-сапка"" човек-цовек" и тн
*изопачаване – детето произнася неправилно даден звук. Например междузъбно произношение на звукове „с-з-ц“; веларно или гърлено произношение на звук „р“ (френско Р) и др.

# 26
  • Мнения: 170
Здравейте,
имам момченце на 2г и 9м. Има уголемени сливици и трета сливца, на която й предстои да бъде премахната. Притеснението ми е че има страшно слюнкоотделяне. Прочела съм много статии относно проблема и доста често се споменава,че е добре да се посети и логопед.  За неговата възраст и това,че вкъщи говорим на един  език а в яслата на друг, се справя доста добре-прави кратки въпроси,словосъчетания.
Исках да ви попитам дали е необходимо посещение при логопед? Дали имат тясна връзка нещата?

Извинявам се ако въпросът ми не е уместен!
Благодаря

# 27
  • Мнения: 45
Здравейте,
имам момченце на 2г и 9м. Има уголемени сливици и трета сливца, на която й предстои да бъде премахната. Притеснението ми е че има страшно слюнкоотделяне. Прочела съм много статии относно проблема и доста често се споменава,че е добре да се посети и логопед.  За неговата възраст и това,че вкъщи говорим на един  език а в яслата на друг, се справя доста добре-прави кратки въпроси,словосъчетания.
Исках да ви попитам дали е необходимо посещение при логопед? Дали имат тясна връзка нещата?

Извинявам се ако въпросът ми не е уместен!
Благодаря

Здравейте. Уголемените сливици обикновено са предпоставка за нарушена артикулация на шушкавите съгласни (ш, ж, ч). Те предстоят да се появят при вас, ако все още ги няма. Добре е да следите как ще ги изговаря и да направите една консултация.
В някои езикови системи тези звукове липсват (гръцки например). Но имайте предвид, че при билингвисти винаги има леко изоставане в езиково - говорно отношение.
УНГ специалистът може да ви насочи към сироп за намаляване на сливиците, или друг метод, който ползват според държавата, в която сте. Попитайте го за опции.
В зависимост от това в каква степен са уголемени, и степента на нарушението е различна. Понякога е едва забележимо, понякога изцяло липсват шушкавите звукове. При всички положения логопед може да ги постави и автоматизира.

# 28
  • Мнения: 1 289
Здравейте! Има ли ефективни упражнения, подходящи за домашна обстановка, с които да подобрим изговора на буква "Р"? Не говоря за френско "Р", а за наподобяващо примерно на "Л". Детето понякога успява да го каже съвсем правилно на определени думи (като например "браво", но в повечето случаи си му е трудно. На 6 години е.

# 29
  • Мнения: 534
Здравейте , малкия ми син е на 1.6 г , има само 4-5 думи които казва , учим се от чашка да пие вода започва да трака със зъбки бързо се отказва , с виличка и лъжичка сам хапва , но преди това трябва аз да сложа храната в лъжичката и така му я давам и си я взима и се храни … за памперса още не сме го махнали … учим се на гърне, обяснявам какво се прави но не ме разбира а започва да си играе с гърнето, казвам му примерно на мечо (играчката) му се ака и той я слага иначе на гърнето … на всяко нещо вика АК , предполагам , че иска да ми каже ПАК … много съм притеснена … ще помоля за отговор , иначе детско гледа само един път на ден за околни един час и то по- точно детски песнички , много му говорим , но той е от децата които не стоят на едно място а постоянно или бяга из стаите или ми се смеее . Благодаря и само да вметна , като му кажа как прави котенцето , отговаря с мяуу и също така като види коте на улицата сочи с пръст и вика мяуу , като му кажа къде са листенцата на дървото и ми сочи , или като иска водичка взима си шишето и ми го носи .. Има ли място за притеснение , към какъв специалист да се обърнем . Ще съм благодарна да ми отговорите 🙂

Последна редакция: пт, 16 юли 2021, 14:33 от donchevaa123

Общи условия

Активация на акаунт