Идеи за зеленчукова градина на балкона - 2 Тема

  • 36 487
  • 412
  •   1
Отговори
# 120
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 509
Здравейте,имам корен домат на балкона,който има вече няколко доматчета,на забелязах,че всичките чернеят в долната част.На какво може да се дължи?
Най-често е заради кофти почва и нужда от допълнителен тор с калции. Това при условие, че са в достатъчна за тях саксия, поливани са както трябва и не са на някой плътнозатворен задушен балкон.

# 121
  • sofiq
  • Мнения: 1 580
Здравейте,имам корен домат на балкона,който има вече няколко доматчета,на забелязах,че всичките чернеят в долната част.На какво може да се дължи?
Най-често е заради кофти почва и нужда от допълнителен тор с калции. Това при условие, че са в достатъчна за тях саксия, поливани са както трябва и не са на някой плътнозатворен задушен балкон.

Саксията е доста голяма(около 40 см. диаметър за един корен),почвата е купена от Бриколаж специална уж за зеленчуци.Терасата е напълно отворена и от трите страни,източна е и до сега отглеждам успешно 2 години домати и краставици без да се е налагало да пръскам с нищо.Торя с течен тор ,поливам всяка вечер (почвата никога не е напълно суха).Освен този корен на розов домат  имам и 4 корена чери домати при тях нямам този проблем,но ги отделих в другия край на терасата.Много ме е яд,гледам всичко заради детето и ми се иска да спася положението и поне един домат да откъсна.
Дали трябва да махна почернелите домати.

# 122
  • София
  • Мнения: 1 518
Здравейте,имам корен домат на балкона,който има вече няколко доматчета,на забелязах,че всичките чернеят в долната част.На какво може да се дължи?

Това е върхово гниене при доматите. Става поради липса на калций. Черитата нямат този проблем, защото са по-малки като размер. Правите си този разтвор Амика 10 мл. за 10л.вода и Лебозол Калций  8 мл. за 10л.вода. Пръскате веднъж през 7 дни от 2 до 3 пъти. Ако е много горещо, правете го късно вечер. Пръскате както растението, така и доматите. Засегнатите домати в повечето случаи не стават за ядене.

# 123
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Здравейте,имам корен домат на балкона,който има вече няколко доматчета,на забелязах,че всичките чернеят в долната част.На какво може да се дължи?


Теди, прилича именно на липса на калций. Писала съм по въпроса, погледни ето това мнение, сложила съм и снимка:

https://bg-mam.ma/p/835521/41267285

А ето тук съм дала още насоки как точно се решава проблемът с естествени средства и без пръскане:

https://bg-mam.ma/p/835521/42950026

# 124
  • sofiq
  • Мнения: 1 580
Много благодаря за отговорите,ще пробвам първо с черупки от яйца.Много ми се иска да оправя проблема без да се налага химия.

# 125
  • Мнения: 2 309
Здравейте,имам корен домат на балкона,който има вече няколко доматчета,на забелязах,че всичките чернеят в долната част.На какво може да се дължи?

Най вероятно е от липса на калций в почвата. Накисни черупките на 2 яйца натрошени в 200 мл студена вода за 24 часа. Полей с водата корена, а черупките зарови в саксията. Като хапвате яйца не изхвърляй черупките, а ги мушкай при доматите. За догодина си събирай черупките и още при разсаждането на корен домат слагай по 2-3 черупки. Също така ги подхранвай с йод като почнат да връзват и с мая за силна коренова система като ги пресадиш и като почнат да цъфтят за да е по богата реколтата.

# 126
  • sofiq
  • Мнения: 1 580
Доматите цъфтят и са вързали,подходящо ли е да ползвам мая на този етап.
Черупки от няколко яйца сложих преди 6 дни,отрязах болните домати,днес за съжаление видях,че още един потъмнява .Предполагам ще е нужно повече време.

# 127
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ted, около 2-3 седмици ще отнеме да се изчистят напълно.

Колко често допълваш черупки? Колко бързо се абсорбират черупките? При мен много черупки наведнъж беше контрапродуктивно, за сметка на добавяне на 2-3 дни на нови черупки.

Ако цъфтят сега тепърва, вероятно ще вържат вече здрави.

# 128
  • sofiq
  • Мнения: 1 580
Ted, около 2-3 седмици ще отнеме да се изчистят напълно.

Колко често допълваш черупки? Колко бързо се абсорбират черупките? При мен много черупки наведнъж беше контрапродуктивно, за сметка на добавяне на 2-3 дни на нови черупки.

Ако цъфтят сега тепърва, вероятно ще вържат вече здрави.

През ден два натроших черупки на общо -7-8 яйца,почти всичките вече са изчезнали .Цъфтят и продължават да връзват ,дано има ефект.

# 129
  • Мнения: 851
При домати от сорт биволско око и на мен ми се получи това кофти гниене, което коментирате.
Тази година заложих на по-прост сорт и се надявам да не се получи пак така. И черпупки слагам.

Малките черни мушички по доматите трябва ли да се пръскат с нещо и ако да, с какво?

# 130
  • София
  • Мнения: 6 767
И аз тази година ги видях тези мушички. Засега не виждам поражения.

# 131
  • Мнения: 28
Аз отглеждам боб в саксия,който има 7 шушулки...

# 132
  • Мнения: 1 296
Купих си микс от семена за 5 вида подправки. Посадих, поникнаха много бързо, сега са по 5 см високи, но никоя няма аромат. На какво може да се дължи? Късно посаждане?

Последна редакция: пт, 08 юли 2022, 17:51 от мама-ени

# 133
  • Мнения: 28


Още една снимка на боба-джудже

# 134
  • Мнения: 518
Мама Ени, ще заухаят. Дай им време.
При мен същото се случи с копъра, който ръснах. Във всички случаи се различават от подправките раснали на воля в градината.😄

Общи условия

Активация на акаунт