Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

73 СОУ - гимназиална степен - тема №3

• 10 002
  • 132
  •   1
Отговори
# 1
  • Sofia
Да я напълним само с хубави новини и полезни мнения! Flowers Hibiscus

Да кажа по повод последния пост от предишната тема, че и аз резервирах отново езиков курс за сина си до Австрия. Днес платих втората вноска и чакаме с нетърпение юлската дата.

# 2
Чудесно, че са ви потвърдили!  Приятно изкарване на децата!!!   Моето мнение е,  че не е по-добре със съученици... идеята на езиковите ваканции е, колкото по-малко познати, включително и сънародници, толкова по-добре.  Макар че и при такива ситуации намират изход -- говорят си на английски.  Много трудно се организират езикови екскурзии или лагери от самите училища, но при масово желание и сериозна информационна кампания в дадено училище, предполагам, че не е толкова сложно да се направи група от едно училище, или дори един випуск ... предполагам СМГ така са постъпили.

# 3
  • София
Успех на 10 а  б, в, г, д, на предстоящите НВО!

# 4
Здравейте, дали някой има информация как е минал устния изпит на 8-ми клас днес?

# 5
  • София
Здравейте, дали някой има информация как е минал устния изпит на 8-ми клас днес?

Според сина ми: зависи кой какви въпроси е изтеглил Simple Smile.

Доколкото знам минало е спокойно, изслушват, не задават въпроси, имаш определено време да говориш и това е.
Не си знае оценката.

# 6
  • Sofia
Това в края на 8ми клас ли се случва? Rolling Eyes

# 7
  • София
Това в края на 8ми клас ли се случва? Rolling Eyes

Да, имаха първо писмен дълъг изпит ( но беше преди 10-тина дни) и след това устен.
Доколкото разбрах писменият бил различен в отделните паралелки, подготвен от съответния учител.
Устният - били са двама учители, единият им преподава и още един, непознат за тях ( поне за сина ми).

# 8
  • Sofia
Ooo, това е интересно! Миналата година някои паралелки го направиха онлайн, но не и тази на сина ми. Много ми е любопитно как се е справил класът на г-жа Пеева (би трябвало да е Б) и кой е бил вторият изпитващ устно учител.

Последна редакция: вт, 22 юни 2021, 18:35 от aniK

# 9
Да, и аз разбрах, че писменният изпит е бил доста дълъг и труден. Устният доколкото знам всеки ден ще има различна паралелка, която ще бъде изпитвана. Имат теми по които да се подготвят, като след като изчерпиш темата, която си изтеглил или взависимост от отговорите се задават допълнителни въпроси.

# 10
Аз не бях разбрала за такъв изпит Simple Smile Моят син е в класа на г-жа Пеева. Притесняваше се за писмен изпит, че бил много важен (има 5), но за устен не знаех. Чудя се дали той е разбрал Simple Smile) Иначе правиха много "аргументации" (дебати, според мен) в последно време

# 11
  • Sofia
Миналата година останалите класове имаха такъв устен изпит, но класът на г-жа Пеева - не. Мисля, че беше по инициатива на преподавателките по немски език на останалите три паралелки. Нашите бяха и дистаницонно тогава. Реших, че тази година, след като са присъствено, висчки са имали писмен и устен изпит.

# 12
Моето дете сподели, че г-жа Пеева държала да си изпитва нейния клас сама или поне това се носи между децата.

# 13
Здравейте,

Бих била благодарна, ако някой може да ми каже, дали госпожа Вероника Петкова по немски език води някой от осмите класове и кой от тях? Моят син много я харесва, от времето, когато преподаваше в прогимназията и сега, когато трябва да подрежда желания за кандидатстване след 7 клас, много иска тя да му преподава. Благодаря на всеки, който може да ми даде информация.

# 14
  • София
Здравейте,

Бих била благодарна, ако някой може да ми каже, дали госпожа Вероника Петкова по немски език води някой от осмите класове и кой от тях? Моят син много я харесва, от времето, когато преподаваше в прогимназията и сега, когато трябва да подрежда желания за кандидатстване след 7 клас, много иска тя да му преподава. Благодаря на всеки, който може да ми даде информация.

Г-жа Петкова тази година водеше 8 Г клас ( НЕ/АЕ).

# 15
Как са другите преподаватели по езика в 8 клас ? За НЕ/АЕ , на моят син няма да му стигне , на кантар е за НЕ/РЕ или НЕ/ФЕГ.  Налага ли се посещаването на уроци по език, за  да се наваксват пропуски ?  Какви профили се предлагат в училището след 10 клас ? Ще се радвам на всякаква информация за училището , моят син се колебае между 73 СУ и ФЕГ.  Благодаря !

# 16
Здравейте,

Г-жа Петкова тази година водеше 8 Г клас ( НЕ/АЕ).

Благодаря!

# 17
  • Sofia
red_violet, по-добре детето да избере какъв език му се учи - къде е немски, къде е френски... Не харесваш ли един език, не се получава ученето.

Моето мнение е, че присъствено всичките преподаватели в 8ми клас са сравнително добри. За жалост нашият набор (току-що завършилите 9-ти клас) много пострада от ОРЕС. Втори срок на 8ми клас свари всички неподготвени. Г-жа Пеева (НЕ/РЕ) малко трудно се справи с технологиите, на децата им се виждаше шега цялата тази ситуация и най-важният период от обучението по езика беше пропилян. В 9-ти клас ги пое г-жа Халиминска (бивша касна на 8Г НЕ/АЕ). Какво да направи тя при различен старт между 4те паралелки и цяла година ДО...
В 9ти клас физиката, географията и философията бяха на НЕ. Дистанционното обучение се случваше редовно и организирано.

Моят син походи малко на уроци в 8ми клас втори срок, когато се стреснах, че изпускаме нещата с езика. Сега съм го записала на езиков лагер в Австрия. Не мога да го преценя колко и какво знае. Не може още да постигне 6 по немски, но втори срок на тази година загуби всякаква мотивациа ( както повечето ученици и в частност деветокласници). Той съжалява, че когато можеше да избира втори език руски или френски, под мой натиск избра руски, а френският повече го влече и до ден днешен.

Да обобщя - ако на детето му се учи този език и си учи редовно, няма да му се налагат допълнителни уроци.

Профилите се съобразяват горе-долу с желанията на учениците.

# 18
Благодаря много за информацията. Знам, че стова онлайн обучение  досъсипа и без това тежкото положение на бг образованието за съжаление. Проблема на моят син е , че той знае какво Не иска. Не иска англ.език и испански ( двата езика , които аз владея 😃) и се колебае между френски и немски , като няма представа според мен какви са те , ей така по звучене се ориентира. Честно казано комбинацията между НЕ И ФЕ се струва убийствена за изучаване.  Никога не съм учила немски и ако минат онлайн отново ( аз съм почти сигурна,  че и идващата уч.година ще се случи) не знам дали би могъл да се справи , не мога и да му помогна , но това се отнася и за френския .

# 19
И на мен НЕ и ФЕ ми се струва убийствена и само за много мотивирани! Има ученици, на които им се получава и достигат до високо ниво на френски… Трябва да се обмисли, защото профилите после не могат да се сменят!

# 20
  • София
........ Не иска англ.език и испански ( двата езика , които аз владея 😃) и се колебае между френски и немски , като няма представа според мен какви са те , ей така по звучене се ориентира. Честно казано комбинацията между НЕ И ФЕ се струва убийствена за изучаване.  Никога не съм учила немски и ако минат онлайн отново ( аз съм почти сигурна,  че и идващата уч.година ще се случи) не знам дали би могъл да се справи , не мога и да му помогна , но това се отнася и за френския .

Значи за сте за паралелката НЕ/ФЕ на 73-то. Чувам за нея прекрасни отзиви. ( но след като се записахме, ние сме НЕ/АЕ, но пък синът ми искаше АЕ...). Доколкото знам г-жата, която преподава френски е изключително добра. Извежда до ниво С1, което по принцип не е заложено за втория език. А тази година нейн ученик е с по-добри резулатати от учениците във ФЕГ.

# 21
  • Sofia
То на днешните деца дали е руски или френски, еднакво чужди им звучат, така че която и да е комбинация с немския е равностойна.

# 22
С1 е много оптимистично. Веско, за когото се писа,  е по-скоро изключение! Нивото, което се постига е В2- това знам от ученици, завършили по старата програма, а по новата - часовете, заложени от МОН са по-малко…

# 23
Чела съм за добрите отзиви за госпожата по френски. Моят син е умен , но една идея по -енергоспестяващ  😄 , не знам дали ще устиска с двата езика в комбинация.   Все пак руския ми се вижда една идея по- лесен .За  2 -3 часа седмично не знам как се постига ниво С1, това само много мотивирани деца го могат .

# 24
  • София
За два непознати и трудни езика като немски и френски наистина трябва голяями мотивация. Иначе госпожата по френски е наистина страхотна!
Моят син сега завършва 6-ти клас в 73-то и определено бих искала да остане тук, но той, както и почти всички деца от класа му, не харесват немския, въпреки добрите резултати, които има, а и аз съм немски възпитаник....ще го мислим. Иначе учителите са много добри и дисциплината е на ниво, определено си заслужава.

# 25
А защо не харесват езика ? Труден ли им е или има други причини?

# 26
  • София
Немският език е труден и може би и това го спира моят син, трябва да се учи доста граматика. Не е като английския, който вече децата усвояват с лекота. Вероятна причина и е, че до 4-ти клас бяха със страхотна госпожа, а в пети и шести все с различна. Като сложим и ДО, мотивацията съвсем изчезна...
С руския е нещо подобно, в пети клас бяха при госпожа Елена Богданова, която преместиха в гимназията. Страхотен преподавател! Децата я обожаваха, имаше страхотен подход към тях и те учеха много. В шести клас дойде господин от гимназията и синът ми не можа да свикне с него, може би заради различния подход към по-големи деца и спря да учи така ентусиазирано руски език, а преди много му харесваше.

# 27
  • на Мелмак
Здравейте,

Бихте ли ми казали дали има подготвителен клас /нулев?

Предварително благодаря!

# 28
  • Sofia
Вече не се води подготвителен (нулев) в училищата ИИЧЕ. Осми клас са си, но не изучват природните предмети, а само езика и мат, БЕЛ и т.н. - като подгответо по наше време.

# 29
Предполагам в девети клас всички неизучавани предмети в 8 кл се сбутват в една година. Не знам това реално как се случва. Прескачат уроци ли ? Ако са на блокове предават по 4 урока наведнъж ли?

# 30
  • Sofia
Има учебници за ИИЧЕ в 9-ти клас. Горе-долу материалът за 8-ми клас се взима първи срок, а за 9-ти - втори срок. Във всички езикови гимназии е така.

# 31
  • на Мелмак
Благодаря ви!

# 32
Имам дете в паралелката и потвърждавам, че френският се учи на много високо ниво за часовете, които са му отредени разбира се. Преподавателката е от класа,а шестицата е напълно постижима оценка, дори за ненадарените откъм езици, но упорити в ученето деца.

........ Не иска англ.език и испански ( двата езика , които аз владея 😃) и се колебае между френски и немски , като няма представа според мен какви са те , ей така по звучене се ориентира. Честно казано комбинацията между НЕ И ФЕ се струва убийствена за изучаване.  Никога не съм учила немски и ако минат онлайн отново ( аз съм почти сигурна,  че и идващата уч.година ще се случи) не знам дали би могъл да се справи , не мога и да му помогна , но това се отнася и за френския .

Значи за сте за паралелката НЕ/ФЕ на 73-то. Чувам за нея прекрасни отзиви. ( но след като се записахме, ние сме НЕ/АЕ, но пък синът ми искаше АЕ...). Доколкото знам г-жата, която преподава френски е изключително добра. Извежда до ниво С1, което по принцип не е заложено за втория език. А тази година нейн ученик е с по-добри резулатати от учениците във ФЕГ.

# 33
  • София
Това е при всички ЕГ. На нас ни предстои да разберем как точно ще се справят догодина в 9 клас и дали тежестта на натоварването не е прекалено голяма..., едно време с подгответо си беше ясно, не ни беше трудно

# 34
Учебниците, по които учат, са "за езиковите гимназии". Вероятно е направен предварителен подбор на материала. Тежка е годината, но не е невъзможна. Разбира се много зависи от конкретните преподаватели. Огромният обем в 9-ти клас + ДО е лоша комбинация.

# 35
Да, натоварването в 9-ти клас е много по-голямо от това в 8-ми. В тази връзка осми клас ще ви се стори песен. Според мен 9-ти клас е най-трудната година, защото се взема материалът за 8 и 9 клас плюс предмети на немски. Разбира се онлайн обучението допълнително утежни нещата. Доколкото ми е известно, класът като цяло не завършва с много висок успех тази година, особено групата на момчетата, като традиционно френската паралелка е най-силната.

Това е при всички ЕГ. На нас ни предстои да разберем как точно ще се справят догодина в 9 клас и дали тежестта на натоварването не е прекалено голяма..., едно време с подгответо си беше ясно, не ни беше трудно

# 36
Мам, нещо бъркаш — традиционно английската паралелка е най-силна в 73-то, ако под “силна” имаш предвид най-висок бал при прием. Това може да се види от статистиките. И разбира се, по-високият бал при прием не гарантира и по-висок успех по време на обучението. Всичко зависи от мотивацията и желанието за учене! А пък средният успех на класа е много странна статистика, която сама по себе си нищо не показва.

# 37
Нямам предвид най-висок бал при прием,а най-висок успех по време на обучението.

Мам, нещо бъркаш — традиционно английската паралелка е най-силна в 73-то, ако под “силна” имаш предвид най-висок бал при прием. Това може да се види от статистиките. И разбира се, по-високият бал при прием не гарантира и по-висок успех по време на обучението. Всичко зависи от мотивацията и желанието за учене! А пък средният успех на класа е много странна статистика, която сама по себе си нищо не показва.

# 38
Много интересно как сте стигнали до този извод, че “В” паралелките са с най-висок успех - това може да се е случило в определена година/и… , но не и да е константа по принцип.  И дори и да е така,  какво от това … нима някой ше се запише НЕ/ФЕ само защото паралелката е с най-висок успех? Причината би била избор на езика. Не ме разбирайте погрешно, опитвам се да схвана смисъла  на написаното обобщение, но не мога…

# 39
Дъщеря ми завърши училището миналата година. Паралелката с английски език си остана с най-висок успех. Това, което знам за френската е, че благодарение на госпожата по френски, децата получват изключително добра подготовка по езика. Същото мога да кажа и за руските паралелки, където беше моята дъщеря. Госпожа Елена Богданова е прекрасен преподавател и човек. Средата е много добра, класът беше задружен и досега са много близки, нищо че се разпръснаха по различни краища на света. За изборът на паралелка, водещо трябва да е, какъв втори език иска да учи детето, разбира се и постигнатия бал. Имам син, който се надявам тази година да успее да влезе в училището, защото от собствен опит знам, че е правилното място, поне за моето дете.

# 40
Паралелката НЕ/ФЕ е с най-висок успех както миналата година, така и тази. Не говорим за бал за влизане, а за успех на класа. Все пак НЕ/АЕ е предпочитана, защото е по-лесно за децата, което вдига бала. Класната, която се пада на НЕ/ФЕ е доста отдадена и обръща внимание на децата, което не означава, че в НЕ/АЕ не е така. Напротив - двете учителки заедно разработват материалите и се съгласуват нещата за контролни и изпити. За учителката по френски език се чуват само хубави неща и накрая децата излизат не само с НЕ, но и с отличен ФЕ. Така, че на който му се учи малко повече и харесва и двата езика това е мястото или ако се колебае немски или френски - то тук има 2 в 1 Simple Smile

Последна редакция: ср, 30 юни 2021, 13:32 от Mateda

# 41
Само да добавя, не знам как е в останалите паралелки, но в нашата има немалко деца /основно момичета/ с доста висок приемен бал, който стига спокойно и за първа немска, но са предпочели 73-то именно заради френския /и не само/, който език не се предлага от други паралелки/гимназии с немски. Това като цяло са доста мотивирани деца, които не се плашат от многото учене.
Моето дете твърди, че френският е по-лесен от немския, тъй като много от думите в него са сходни с тези в английския. Може това да се дължи и на добрата учителка.

Паралелката НЕ/ФЕ е с най-висок успех както миналата година, така и тази. Не говорим за бал за влизане, а за успех на класа. Все пак НЕ/АЕ е предпочитана, защото е по-лесно за децата, което вдига бала. Класната, която се пада на НЕ/ФЕ е доста отдадена и обръща внимание на децата, което не означава, че в НЕ/АЕ не е така. Напротив - двете учителки заедно разработват материалите и се съгласуват нещата за контролни и изпити. За учителката по френски език се чуват само хубави неща и накрая децата излизат не само с НЕ, но и с отличен ФЕ. Така, че на който му се учи малко повече и харесва и двата езика това е мястото или ако се колебае немски или френски - то тук има 2 в 1 Simple Smile

# 42
  • София
Подкрепям  мнението на mam. Госпожа Галя Пейчева  ми е казвала същото- когато едно дете владее сравнително добре НЕ и АЕ, ФЕ съвсем не е непосилен. Аз самата съм класен ръководител  на 10 в клас (паралелка с френски) и имам представа за успеваемостта.

Последна редакция: ср, 30 юни 2021, 18:47 от ganis

# 43
  • София
Статистика, относно НВО, 10 клас
За цялата страна (1000 училища):
73. СУ по БЕЛ е на 8 място от 1000;
по Математика на 24 място от 1000;
сборно БЕЛ +Математика на 15 място от 1000
За София-град(148 училища):
по БЕЛ на 5 място от 148;
по Математика на 9 място от 148;
сборно БЕЛ+Математика на 8 място от 148.

Благодаря на всички ученици от 10-те класове, на г-жа Мария Арнаудова, на себе си, на г-жа Силвия Костова и Вероника Георгиева за тези резултати!
Дори да нямат някаква стойност, показват реални резултати, защото са покрити без частни уроци (или, ако има такива, те са минимални и не са практика).

# 44
  • на Мелмак
Ганис, благодаря ви, че споделяте тук толкова информация за училището.
Вероятно дъщеря ми ще е в него от следващата учебна година, въпреки далечната за нас локация. Надявам се всичко да е наред Simple Smile

# 45
  • София
Ганис, благодаря ви, че споделяте тук толкова информация за училището.
Вероятно дъщеря ми ще е в него от следващата учебна година, въпреки далечната за нас локация. Надявам се всичко да е наред Simple Smile
Пожелавам успех,  от сърце!

# 46
Здравейте ,
Бързам да се запиша тука с  един бъдещ осмокласник , който иска да учи немски и ще има този късмет .  Пожелавам си догодина учебната година да е присъствена и детето да е попаднало на правилното за него място.

# 47
  • София
Здравейте ,
Бързам да се запиша тука с  един бъдещ осмокласник , който иска да учи немски и ще има този късмет .  Пожелавам си догодина учебната година да е присъствена и детето да е попаднало на правилното за него място.
Честито! Пожелавам  изобилно здраве и много щастливи моменти!

# 48
Здравейте ,

Честито! Всички се надяваме на присъствено обучение 😀

# 49
  • на Мелмак
И ние утре ще се записваме, приета е по второ желание, но реши да остане то. Аз съм доволна, приключи! Grinning

# 50
  • София
Честито и успех на всички деца и техните родители! Simple Smile

# 51
Ганис, чудех се дали има изнесена информация колко деца са взели ДСД-то с С1 и колко са се явили?

# 52
  • София
Нямам представа, защото тази година не съм извеждала 12.клас.

# 53
Нямам представа, защото тази година не съм извеждала 12.клас.
А официална информация/статистика не се ли изнася някъде?

# 54
Не, няма такава статистика изнесена в нито едно “немско” училище в София поне… на страницата на ЕК видях резултати в проценти — 80:20 и то за първа година! Не знам и колко показателна би била една такава информация…?!?

# 55
  • София
Здравейте,
Може ли да споделите за униформите.
Прочетох, че блуза и елек са задължителни.
(не ми се връзват двете като комбинация)
Какво обичайното за "големите"?
За съжаление имам опит с фирмата по отношение на ученически униформи.
Опция само за емблеми има ли?

# 56
  • на Мелмак
Питах днес, казаха да изчакаме до септември

# 57
Ако трябва да съм честна униформите се носят в 8ми клас, а след това е по-скоро рядкост отколкото практика.

# 58
  • Sofia
Нашите заради ДО си останаха неизносени. Така отлежават в гардероба. В малкото време, в което носи униформа (първи срок на 8-ми клас), удобни му бяха блузите тип Lacoste с къс ръкав и суитчерите. Сутчер имаме обикновен и дебел (поради липса на още един обикновен в същия размер) - и двата му бяха удобни. Имаме и от блузите с дълъг ръкав - не ги е носил тях.
Риза и пуловер без ръкав (, ако това е елекът) не съм взимала.
В OLX съм виждала да се продават емблеми.
Нашите още ги обмислям дали да ги предложа на някой наесен или да ги пазя за сестра му след 3 год.Laughing Миналата година (9ти клас) все още му ставаха и нямаше против да ги носи, но учиха почти изцяло в ОРЕС. Вече едва ли ще облече униформа.
Изчакайте малко да видим какво ще се случва наесен с обучението - дано не е в ОРЕС!

И ДОБРЕ ДОШЛИ В ГРУПАТА Revolving Hearts На децата много успехи и щастливи мигове в новото училище, на майките - здрави нерви - нищо не свършва със сагата в 7ми клас Laughing

# 59
  • София
АниК, благодаря за информацията.
(помня твоите 7класни приключения Hug)
Девойката ми още не е официално записана, но предполагам ще е факт следващия вторник.

За униформите:

Скрит текст:
Старото училище 1-4 клас бе с униформи на Бонита.
Задължителни бяха доста елементи (блуза тип "Лакоста" 2бр. с къс и дълъг ръкав + пола/панталон/сукман + суитчер само дебел вариант), задължителни и контрол нулев.
Задължително бяха на празници и на снимки с класа и/или директорката (при награждаване).
Не бях купувала такова качество дрехи - материи и изработка... Отдалече изглеждаха добре, но от близо....
Добре, че се бях престарала с размера и девойката остана тъничка.

И всъщност не ме притеснява наличието на униформа, а съотношението качество цена.
Девойката ми харесва и носи блузи тип "Лакоста" и наличието на отделни емблеми ще помогне за "и вълка да е сит, и агнето да е цяло".

# 60
  • София
Здравейте,
Девойката е официално записана НЕ/РЕ.
Следвам ви от известно време и затова и не питах за униформите.
За служебната бележка за преместване ми обясниха, че може и да не я занеса, а в края на септември информацията ще отиди по служебен път.

И аз много се надявам да имат възможност на присъствена учебна година и да е попаднала на "нейното" място.
С нетърпение чакам да я видя очарована от новите преподаватели и съученици.

Иначе като пътуваме на мен ми се вижда много 11 спирки. Старото училище ни е на 400 м. и тръгваше половин час по-рано. Сега какво ни очаква ....

Да са ни живи и здрави децата и да могат да вземат максимума от знания, които ще им предложат.

# 61
  • Sofia, Bulgaria
Здравейте, дали някой може да ми даде информация за г-жа Красимира Александрова, преподавател по немски език?
Предварително благодаря на отзовалите се.

# 62
  • София
Здравейте, дали някой може да ми даде информация за г-жа Красимира Александрова, преподавател по немски език?
В грешка сте. Красимира Александрова е учител  по Химия.

# 63
  • Sofia, Bulgaria

Химия на немски?
възможно е да е съвпадение на имената

# 64
  • София

Химия на немски?
възможно е да е съвпадение на имената

В 73-то много от предметите от 9 клас нататък се учат на немски. На нас сега ни предстои да разберем в 9-ти клас кои ще са: знаем засега за физика, философия, история, география ( не съм сигурна за биологията и химията)...Така че може да не е съвпадение на имената..Но Ganis най-добре знае, тъй като е преподавател в училището.

# 65
  • София
Красимира Александрова преподава Химия, но не на НЕ. На деветокласниците Химия на НЕ през идната година ще води Стефка Петкова.
Може би се бъркате с Поли Александрова, която ще преподава НЕ на 8а клас.

# 66
Здравейте,
дали има информация кой ще поеме 10-те класове по немски език?

# 67
  • София
Здравейте,
дали има информация кой ще поеме 10-те класове по немски език?
Таня Халиминска ще продължи да води випуска по НЕ.

# 68
  • София
Не, няма такава статистика изнесена в нито едно “немско” училище в София поне… на страницата на ЕК видях резултати в проценти — 80:20 и то за първа година! Не знам и колко показателна би била една такава информация…?!?
Saffron, горното не е вярно. Констатирах го малко по-рано днес.  През всяка една от последните поне 3-4 години (повече ме домързя да гледам) немският отдел на 91 НЕГ е качвал на страницата си (уж чета/четях, а съм пропуснала) точен брой на явилите се на ДСД2  и брой на учениците, взели изпита  на ниво С1 (което автоматично значи, че и на 4-те негови елемента имат С1). А Ерик Кестнер от години качват такава "статистика", от която де факто нищо не се разбира.
Цитат
При 80 на сто от компонентите на писмената част абитуриентите се представиха отлично. Въпреки трудната тема, работите им са оценени за ниво С1, а 20% от компонентите са взети с ниво В2.

Не става дума  в този текст ни за брой явили се, ни за брой взели го с ниво С1 или В2 в цялост, а за някакви проценти по компоненти...Едно голямо нищо е такава информация.  Би могла да се тълкува по много начини.

Последна редакция: вт, 20 юли 2021, 20:02 от пенсионирана русалка

# 69
E, Русалче - ти знаеш къде да гледаш …😊
 А за анонса на ЕК съм съгласна!

А в НЕГ има ли изпит за допускане до ДСД2?

# 70
  • София
E, Русалче - ти знаеш къде да гледаш …😊
 А за анонса на ЕК съм съгласна!

А в НЕГ има ли изпит за допускане до ДСД2?

През последните две години нямам идея как е. В годината на голямата ми дъщеря, доста отдавна, нямаше никакъв подбор, допускаха всички  до един до изпита. Не се явяваха само тези, които по своя воля не искаха, понеже имат примерно изкаран ДаФ с минимум  4х4. В годината на малките немецът и българката се бяха разбрали  класното първия срок да се даде и оцени от бг преподавателя, а това втория срок - от немеца. Въпросното беше съвсем в края на годината, когато се предполага, че е усвоен целият формат,  състоеше се обаче заради ограниченото време само от  SK като на изпита (есето с резюме и графика) и на база резултатите имаше  няколко недопуснати. Но изпит официален  и тогава е нямало, тъй като различните класове бяха с 3-ма, ако не и с 4-ма различни немци и въпросните не дадоха  една и съща тема на класното. Отделно могат да спрат някого от явяване, ако не си предава разработките по темата за устния  в определените срокове.

Последна редакция: вт, 20 юли 2021, 20:46 от пенсионирана русалка

# 71
  • София
Чета за немци в НЕГ, а дали има такива преподаватели при нас в 73-то? Досега в 8- ми клас нямаше, а това е от голяма полза за учениците.

# 72
  • София
Има. Г-н Гонсало Лопеш де Са.

# 73
А от кой клас се включват часовете с този учител?

# 74
В 11 и 12 клас при подготовката за ДСД2

# 75
  • София
Здравейте, записвам се да ви следя, след като официално вече имам записано дете Blush

# 76
  • Sofia
Здравейте, записвам се да ви следя, след като официално вече имам записано дете Blush

Добре дошли с детето вече официално Revolving Hearts С какъв втори език е?

# 77
Здравей, Десем! С френски, нали …?

# 78
  • София
Първият път беше на косъм ФЕ, вторият пак на косъм АЕ.
Бях си приготвила опорни точки за въпроси. Девойката се притесни: "всичко това ли ще питаш?! Ще отнемеш много време“ (Успокоих я, че повечето неща сигурно ще ни ги кажат и без да питам, но за всеки случай си имам записано неща) Предполагам си отдъхна, когато разбрахме, че подробната информация ще е на РС и няма да питам Joy

# 79
Честито и добре дошли! Опорните въпроси може и към мен на ЛС😁

# 80
Здравейте, изчетох част от предишната тема, и тази също. Под голяма емоция съм. Синът ми ще е в 8 клас, в паралелката с ФЕ тази година и искам да съм в час с училищните въпроси. Имате ли представа, дали тази година ще се запазят същите учители, които са били на 8В миналата година?

# 81
  • Sofia
Обикновено няма промени, остават си същите.

# 82
  • София
По НЕ ще имат друг учител,  защото  Ралица Георгиева ще преподава на 9-тите класове. На 8в класен ще е Мартина Янкова по НЕ.

# 83
По НЕ ще имат друг учител,  защото  Ралица Георгиева ще преподава на 9-тите класове. На 8в класен ще е Мартина Янкова по НЕ.

Много благодаря. А вие ли ще им преподавате по математика? Моят син има афинитет към предмета
И ще съм много щастлива, ако вие сте негов учител.

# 84
  • София
През идната уче6на година  ще преподавам на 10, 11 и 12 клас.

# 85
  • София
Здравейте, подарявам учебници за 10 клас - химия, физика и история на немски.
Районът около Лидл на Каблешков ми е удобен за предаване, алтернативно мога да пратя по Еконт/Спиди.
Ако има желаещ - пишете ЛС

# 86
  • София
През учебната 2021-2022 година единствено физика ще се изучава на НЕ.

# 87
А философия и география, например за 10 клас също ли няма да са на немски език? Или става въпрос само за 12 клас

# 88
  • на Мелмак
Променя ли се обучението?

# 89
  • София
Имах предвид  поста на pipi29.
От предлаганите от нея учебници, само физиката ще е на НЕ.

# 90
  • София
Здравейте, на сайта на училището има график за родителските срещи само  за 8-ми клас за гим. етап. Значи ли, че няма да има за другите класове, имате ли представа? Ние ще бъдем 9-ти и би следвало да имаме нов класен ръководител и нови учители по повечето предмети.

# 91
Миналата учебна година нямаше нито една родителска среща, поне за 9 клас, предполагам и за останалите

# 92
В 10 клас ще учат География на България: в такъв случай предметът се преподава на български. И ние разбрахме от класната, че остава само Физика на немски в 10ти; ще разберем на 15-ти за философията…, но не виждам драма в това, че предметите на език стават по-малко. Не си мислете, че изучаването на предметите на немски е някакво предимство: и аз така се заблуждавах преди 2 години. Напротив, бих казала, че много ученици биха се справили и научили много повече по физика на български, особено при такъв добър преподавател, която е и с отличен немски, но за съжаление  на учениците им е трудно. Огромна полза биха имали деца с високо ниво на немския, които се интересуват от физиката и най-вече искат да следват в Германия физика или инженерни науки. Колко са такива деца от един випуск…? Виж по философия има някакъв смисъл, преподавателката ги стимулира да пишат и говорят, не че много им се удава де с нивото на “дистанционния” си немски. Това са мои наблюдения от нашия клас. Може в другите нещата да са по-добре, но не вярвам да са коренно различни. А да не говорим, че по Химия и Биология примерно дори не мога и да си представя как ще учат предметите на немски бъдещи медици, кандидатстващи в България … Материалът е за две години и е много труден. Отново предимство биха имали само деца, които ще кандидатстват медицина в Германия. Никого не ангажирам с моето мнения, но такива са ми наблюденията от изминалата година - часовете на НЕ език вървяха много трудно.

# 93
О, напълно съм съгласна, все едно аз съм го писала. Никак не държа, просто се поинтересувах. И да, философията е супер за подобряване на НЕ

# 94
  • София
Здравейте,
възникнаха ми няколко въпроса.
Гледах учебния план за 8 клас (естествено снимала съм си само паралелката от 1во класиране Blush, но поне знам, че няма разлики) и няма часове за раздел В.
Когато подавахме заявлението, попълнихме и за спорт за 3тия час ФВС. Предполагам, че ще е ФУЧ, т.е. раздел В
Виждам, че часовете от раздел Б са разделени по 1бр. между Мат и БЕЛ.
Има ли някакви кръжоци и школи в училището?
По-специално ме интересува Математиката а е или школи за подготовка за олимпиади, в случай на интерес.

# 95
Миналата година за 9 клас имаше школа по математика. Беше много полезна. Може би при интерес от страна на децата може да се сформира и в 8 клас.

# 96
  • София
Здравейте,
на сайта на училището в раздел учебници за 2021-2022 има съобщение, но пише, че е публикувано на 22.08.20 ( т.е. е старо)...имате ли представа дали  това ще са същите учебниците като тези, публикувани миналата година или ще чакаме нова публикация.
http://sou73.bg/category/chil-parents/%d1%83%d1%87%d0%b5%d0%b1%d … -2014-2015%d0%b3/

# 97
  • на Мелмак
Когато се записвахме, ни казаха да изчакаме до родителската среща за всичко.

# 98
Е, то само 8 клас ще имат родителска от гимназията. Другите, предполагам, ще разберат учебниците като започнат, освен ако не бъдат качени на сайта в края на август/ началото на септември. Тази година не се и вълнувам на тема набавяне на учебници, след като подсигурените с такова старание от мен миналата година останаха почти недокоснати с малки изключения 😬Сега ще го оставя да си ги купува сам и то с джобните; ако си ги набави от минал набор на половин цена може да го стимулирам и да ги платя…Ако ли не, да си купува сам нови. Аз ще пусна информация в темата и/или в групата на 73-то във фейсбук, ако същите учебници останат и за сегашния 9 клас. Имам пълен набор + тези на немски; само математиката ще задържим, защото е ценна  (ganis 😊).

# 99
Здравейте
Имате ли информация относно униформите за гимназиалната степен? При записването ми казах да изчакам родителската среща , но тя е 13.09 , ако на първия учебен ден трябва да са с  униформа , не виждам как ще може да се реагира ?!

# 100
Никой не изисква униформи на първия учебен ден. Стискайте палци да има такъв!

# 101
A аз мисля ,.че на 15.09.2021 ще ги пуснат да отидат присъствено, но  след това най-вероятно ще са онлайн, което не знам как ще се случва , като децата не се познават по между си , нито пък с учителите. За немския ... не знам как ще учат непознат език по този начин, по-скоро нищо няма да научат.

# 102
  • София
Ние бяхме миналата година 8-ми клас. Ето нашият опит: на записването ни казаха да изчакаме, точно както и на вас ( чест им прави, че не държаха като в другите у-ща да се купува, въпреки, че беше ясно, че ще има онлайн обучение).
Ние все пак взехме 3 тениски от униформата, тъй като синът ми идваше от у-ще със задължителна униформа и си беше свикнал. Каза ми обаче, че за месеците, които бяха в началото присъствени, почти никой не е бил с униформа и никой нищо не им е казал.
През май, когато ги върнаха, въобще не е носил униформата.
Затова наистина няма смисъл да си давате парите за нещо, което  всъщност може и да не се ползва въобще.
Заради пандемията нямаше нищо официално като откриване ( само за 1-ви и 8-ми клас беше откриването), така, че и поради тази причина се губи смисълът.

# 103
Благодаря , Pooh,
Може ли малко информация , как се случва онлайн обучението в училището ? Знам , че е много индивидуално и си зависи от детето, но как се справят децата с научаването на  езика от разстояние !

# 104
  • София
Благодаря , Pooh,
Може ли малко информация , как се случва онлайн обучението в училището ? Знам , че е много индивидуално и си зависи от детето, но как се справят децата с научаването на  езика от разстояние !

Нямам някакви особени забележки за организацията на онлайн обучението в училището. Не съм стояла до него и не знам как са преминавали часовете. Според мен трябваше да ги санкционират за невключване на камери...това беше масово...поне това успях аз да видя. Добре, че имахме само няколко предмета....но за съжаление за единия от тях годината беше от ключово значение.
Моето лично мнение е, че колкото и добре да е организирано не може да е бъде приравнено на присъственото като качество. Няма как да стане добра връзка между учител -ученик. Колкото и добър да е един преподавател не може да усети реакцията на учениците доколко са разбрали и къде да натисне поради липсата на прях контакт...все пак комуникацията не се осъществява само на ниво говор и зрение.
Контролът също не може да бъде адекватен. В тази възраст самоконтролът на децата не е на високо ниво и разсейването с останалите устройства ( телефон, таблет, втори екран) е почти гарантиран...

За езика - не мога да кажа, тъй като синът ми до 7-ми клас беше в у-ще със засилено изучаване на немски език, съответно езикът съвсем не му беше чужд. Но предполагам, че е имало деца, на които не им е било лесно. 

За мен отминалата уч. година е с доста празнини в качеството на образованието и социалното израстване, но това не се дължи на училището, а на формата на обучение.

Много се надявам да имат повече присъствено обучение тази година.

# 105
Здравейте ,
Имате някой информация , кои учителите по немски , кои паралелки 8 клас ще поемат тази година ?

# 106
  • София
8а (НЕ/РЕ) - Павлина Александрова
8б (НЕ/РЕ) - Цвета Пеева
8в (НЕ/ФЕ) - Мартина Янкова
8г (НЕ/АЕ) - Вероника Петкова

# 107
Благодаря за информацията !

# 108
  • София
Ganis, а кой ще преподава по математика на 9-тите класове? От твои постове знам, че ти водиш след 10-ти.
Благодаря предварително!

# 109
  • София
Учебниците по Музика и ИИ купуват ли се?
(В училището на баткото има учебници по тези предмети, но не бяха задължителни за купуване)
Гледах, че няма посочени и учебници по БЕ и Л за 8клас?!

# 110
  • Sofia
Учебниците по Музика и ИИ купуват ли се?

Миналата година не купих. Не си спомням в 8ми клас какво беше. Тази година също няма да купувам засега.

# 111
  • София
Desem, в 8 клас единия срок ще учат само ИИ, а другия Музика. Не бързайте със закупуването на тези учебници.

# 112
  • на Мелмак
Привет, тъкмо поръчвам учебниците за 8 клас. То не, че са много. Гледам пише - "Учебният комплект включва - учебник, работни листа, книга за учителя". Първите две ясно, но книгата за учителя трябва ли ни?
Предварително ви благодаря!

# 113
  • София
Привет, тъкмо поръчвам учебниците за 8 клас. То не, че са много. Гледам пише - "Учебният комплект включва - учебник, работни листа, книга за учителя". Първите две ясно, но книгата за учителя трябва ли ни?
Предварително ви благодаря!
За кой предмет става дума?

# 114
  • на Мелмак
За математика и философия.
Ето :

# 115
  • София
Книга за учителя не е необходима.

# 116
  • на Мелмак
Благодаря ви Simple Smile

# 117
При записването ни казаха да изчакаме родителската среща и за учебниците и за униформите.Не знам дали е възможно да има промяна след като са качени сайта?

# 118
  • София
Да, така казаха, но тогава на сайта бяха още учебниците за предходната учебна година.
Аз само работни листове взех по Мат, учебникът го имам от баткото.
Предполагам може и да няма промени, но за останалото ще изчакам.

Последна редакция: пн, 06 сеп 2021, 20:32 от Desem

# 119
  • София
Чета разни документи на сайта на училището и стигнах до стипендиите.
Още няма за новата учебна година ( има от предходната), но се замислих за това:

За 8класниците само т. 3 ли е се е отнасяла или и т.т.1 и 2?

В случай че важат т.т. 1 и 2, успехът как се изчислява? Само от раздел А, т.е. задължителните, или се включва и раздел Б от учебния план?

# 120
  • Sofia
Единствения път, в който моят младеж получава стипендия, само ФУЧ не сме смятали. За осмокласниците досега се е взимал само резултата от НВО (по спомен). Училищата всяка година решават какви да бъдат критериите, а сумите зависят от броя на получаващите стипендии (има някакъв бюджет и той се разпределя между тях). Това по принцип.

# 121
Чета разни документи на сайта на училището и стигнах до стипендиите.
Още няма за новата учебна година ( има от предходната), но се замислих за това:

За 8класниците само т. 3 ли е се е отнасяла или и т.т.1 и 2?

В случай че важат т.т. 1 и 2, успехът как се изчислява? Само от раздел А, т.е. задължителните, или се включва и раздел Б от учебния план?

За 8-ми клас първи срок важи само т.3 т.е. с резултати от НВО над 95 точки. Останалото е за 8-ми клас втори срок и нагоре.

# 122
  • София
На всички ученици, родители и колеги пожелавам здрава и успешна нова учебна година !

# 123
  • България, София
Здрава, успешна, вдъхновяваща и колкото се може повече присъствена учебна година!

# 124
  • София
Много беше мило въвеждането на 1класниците от 12класниците.

Дано да е успешна и новите 8кладни зайци бързо се окопитят Blush

# 125
  • България, София
Много беше мило въвеждането на 1класниците от 12класниците.

Дано да е успешна и новите 8кладни зайци бързо се окопитят Blush

Малко завиждам, че не успях да видях моята дванайсетокласничка.
По същото време бях със сестра й в нейното училище.
Поне снимки някъде ако има качени ...

tanitkata, имаме математиката и работни листове по БЕ. Писах на лични.

И суитшърт от униформата предлагаме.
Ръст 170 см. Само защото е обличан няколко пъти не мога да кажа, че е нов. Но е като нов.
Няма никакви забележки. Ако някой има интерес, да пише на лични.

# 126
Момичета, обяви за продажби на учебници не са разрешени в този подфорум.

# 127
  • на Мелмак
Привет, девойки!
Да ви попитам утре първа смяна от колко започват - 7.30 или 8.00?
Благодаря ви!

# 128
  • София
В 7:30 ч.

# 129
  • на Мелмак
Благодаря!

# 130
  • София
Здравейте,
Търся мнения за гимназиалния етап в училището. Каква е средата, доволни ли са децата, има ли текучество на учители по немски? Всяка година ли се сменят учителите? Доволни ли са децата от обучението на езиците, както и от другите предмети?
Кога се избират допълнителните профилиращи предмети - например физика, математика и не знам, какви други има - при приема или в десети клас?
Детето ми сега е в прогимназията, седми клас, но се чуди, дали да продължава в гимназията, защото 5-7 клас не попадна на добра учителка по немски, имаше една добра - Мартина Янкова, но тя отиде в гимназията... Та, от толкова текучество на учители не научи почти нищо и сега му е безинтересен.
Благодаря на всички за отзивите!

# 131
Здравейте,
Имам няколко запитвания, относно нивото на обучение по математика и информатика като профилиращи предмети в 11 и 12 клас. Някой дали би могъл да ми изпрати конспект или учебници и учебни помагала, по които се учи? 
Благодаря предварително

# 132
  • София
Аз преподавам ПП по математика в 11 и 12 клас. Пратете ми на лично съобщение имейла си и ще Ви изпратя учебници в електронен вариант.

Общи условия

Активация на акаунт