Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 10

• 9 107
  • 255
  •   1
Отговори
# 240
  • София
Малко офтопик: Да си призная, въпреки че четох процедурата, чак не ми се вярва, че ще ни отпуснат каквото и да е, тъй като макар и със среден доход, винаги сме били над определения за каквито и да е помощи или детски, и ми звучи нереално да ни "броят" за хора с деца...
Няма основания да не ви отпуснат такава помощ, тази година тя е като помощите за раждане на дете - без значение от дохода, единствено детето трябва да бъде записано или в първи, или в осми клас. Вземете си удостоверения от двете училища (ако правилно съм разбрала, че имате първокласник и осмокласник) и си подайте заявленията за помощта.

# 241
  • София
Здравейте, по сегашните правила, дете, което е предучилищна в у-щето, за 1ви клас пак ли през системата трябва да кандидатства?

Ние записахме най-малкия в у-щето на батковците (кварталното ни), през системата си кандидатствахме.  Та, за догодина, ако пак трябва кандидатура и т.н., да си сложа едно напомняне, че тази година почти изпуснахме срока. Grinning

За помощта, наистина са я променили и вече не е подоходна. Ние сме и с 8-класник от есента, та за пръв път ще "намажем" нещо такова. Миналата седмица го записахме, но покрай емоциите, съвсем забравих за удостоверение да питам.

# 242
Здравейте, по сегашните правила, дете, което е предучилищна в у-щето, за 1ви клас пак ли през системата трябва да кандидатства?

Да, през системата става кандидатстването за първи клас. Така че пак ще трябва да минавате по същия ред Simple Smile. Сега вече значение ще има и адреса Ви (дали е прилежащият на училището), но щом имате по-големи деца там, вероятно е така.

# 243
  • София
Да, така е, в района на у-щето сме.
Мерси Simple Smile

# 244
Дали децата със сменен набор участват наравно с децата от текщия набор в томболата при равен брой точки /за предучилищна в училище/?

# 245
Дали децата със сменен набор участват наравно с децата от текщия набор в томболата при равен брой точки /за предучилищна в училище/?
Да, наборът няма никакво значение.

# 246
  • София
Не участват наравно. Всички деца от редовния набор, ако ще и 0 точки да са събрали, се приемат с предимство в предучилищните групи в училищата, преди децата със сменен набор. За приемът в предучилищните групи се прилага същата наредба като за прием в ясли и градини и по тази наредба редовният набор е с предимство, включително за предучилищни групи в училищата.

# 247
Тука обаче не говорим за предучилищна, ясла или детска, а става въпрос за прием в първи клас. Никъде в документа за прием в първи клас не е упоменато за сменени набори, тоест сменен набор участва наравно с текущия.

# 248
  • София
Тука обаче не говорим за предучилищна, ясла или детска, а става въпрос за прием в първи клас. Никъде в документа за прием в първи клас не е упоменато за сменени набори, тоест сменен набор участва наравно с текущия.
Дамата по-горе е питала изрично за прием със сменен набор в предучилищна в училище (въпросът се урежда от Наредба за прием на деца в общинските самостоятелни детски ясли, детски градини и в подготвителните групи в общинските училища на територията на Столична община), а не за прием в първи клас със сменен набор (за който прием няма значение дали детето е със сменен набор). А за прием в предучилищна група редовният набор е с предимство.

# 249
  • София
Потребителката пита за предучилищна в училище. Приемът е по системата за ДГ и има значение наборът.

# 250
Ще има ли четвърто класиране за 1ви клас? Днес от училището ми казаха, че очакват тази седмижа четвърто класиране и тогава щели да изготвят списъците... Не виждам в системата да има такова класиране, нито пък свободни места

# 251
Ще има ли четвърто класиране за 1ви клас? Днес от училището ми казаха, че очакват тази седмижа четвърто класиране и тогава щели да изготвят списъците... Не виждам в системата да има такова класиране, нито пък свободни места
В събота излезе първо текущо класиране (четвърто). До края на тази седмица децата се записват. Има предвидени още 2 текущи класирания до 14 септември.

Ако училището няма свободни места, не виждам пречка да изготвят списъците. При нас независимо, че имаше 4 свободни места ръководството изготви списък на досега записалите се.

# 252
Момичета, имам бърз въпрос - казусът ми е следния:

Младежът е роден януари месец и искам да го пусна от 6г. на училище.  В момента, в градината не е със сменен набор, а е с неговия си. Сега умувам как да го направя и имам следните питания:

1. Може ли да от 2ра група да отиде директно предучилищна в училище и да кандидатства с предишния набор?
2. Вярно ли е, че деца със сменен набор биват приемани, само ако няма такива от настоящия и има свободни места? Като тук питането ми е и за ПГУ и за първи клас.
3. Ако сега му сменя набора в градината ( той е 2ра група, и стане 3та), това прави ли го равноправен с децата от предишния набор ( и за ПГУ, и за първи клас)?

Благодаря ви предварително за помощта Simple Smile

Последна редакция: вт, 14 сеп 2021, 11:45 от DiDeTO_

# 253
Момичета, имам бърз въпрос - казусът ми е следния:

Младежът е роден януари месец и искам да го пусна от 6г. на училище.  В момента, в градината не е със сменен набор, а е с неговия си. Сега умувам как да го направя и имам следните питания:

1. Може ли да от 2ра група да отиде директно предучилищна в училище и да кандидатства с предишния набор?
2. Вярно ли е, че деца със сменен набор биват приемани, само ако няма такива от настоящия и има свободни места?
3. Ако сега му сменя набора в градината ( той е 2ра група, и стане 3та), след това влезе в ПГУ, това прави ли го равноправен с децата от предишния набор?

Благодаря ви предварително за помощта Simple Smile
За да бъде записан в първи клас е необходимо да имате удостоверение от детската градина или училището, че е готов за училище. Такъв документ могат да ви издадат и след трета група. Моите деца сега ще са четвърта група в градина. През май госпожите питаха, дали някой иска бележка за кандидатстване в първи клас. Друг вариан е да го пуснете предучилищна в училище. Там в края на годината дават такива бележки и на децата, които са с година по-малки. Говорете с госпожите в градината, дали има проблем да ви дадат такъв документ в края на тази година.

# 254
@Monza, аз общо взето се чудя как да направя така, че да влезе с предишния набор, и да мога да ползвам точки от ПГУ. Имам училище с целодневна ПГУ на 100 м от вкъщи. Просто искам така да завъртя нещата, че е да равноправен като дойде време за първи клас. А не да чакам да има свободни места...и се чудя как е най-правилно да го направя.

Общи условия

Активация на акаунт