Забавно разкрасяване с подръчни средства
Зеленчуците са база за много от маските, изравняващи тена на лицето и освежаващи кожата му. Нужно ли е да изсипем куп пари в козметичните магазини, след като в хладилника има всичко? Дори да сте скептично настроени към натуралната козметика, опитайте – няма да ви навреди.
Навсякъде, където става дума за сок, се има предвид прясно изцеден, не пастьоризиран!
Краставица
Специалистите съветват краставицата да се бели, защото най-много нитрати се натрупват в кората, а това няма да се хареса на кожата ви. Рецептите за красота в началото на 20 в. задължително включвали сок от краставица. Имало и тоник за почистване – спиртен извлек от краставица. Той успокоява мазната кожа и затваря порите.
Как да си направим тоник за почистване? Една краставица се обелва и настъргва на ситно, след което се залива с 200 мл етилов спирт. Оставя се на тъмно за една седмица, след което се прецежда и с получения тоник се третират проблемните участъци от кожата.
Имайте предвид, че сокът от краставица има слаб избелващ ефект.
За сухата и нормална кожа се препоръчват кръгчета от краставица, подредени плътно върху лицето, или маска от настъргана краставица, смесена с овлажняващ крем.
В съвременните СПА практики мус от краставица, който овлажнява кожата, се смесва с морска кал, която меко почиства.
Морков
Не се учудвайте, ако в някоя азиатска страна, вместо охлаждащ гел с алое вера, ви препоръчат да наложите изгорената от слънце кожа с пюре от моркови. Супена лъжица ситно настърган морков се смесва с един разбит белтък и се нанася на изгорената кожа във вид на маска. След 20 минути се отмива с топла вода.
- Към прясно изцеден сок от един морков се добавя резен лимон и вече имате тоник за почистване на кожата на деколтето.
- Сместа от морковен и лимонов сок може да се втрива и в кожата на главата (естествено, ако не сте платинено руса).
- Благодарение на високото съдържание на витамин А, сокът от моркови заглажда кожата. Ако се страхувате, че тенът ви ще добие оранжев оттенък, към сока от моркови добавете малко ябълково пюре.
- Процедурите за лице на базата на моркови се препоръчват на хората със суха кожа, склонна към ранно повяхване.
Когато доматите се появили в Европа, аристократите се радвали на малките им цветчета, като смятали, че растението е отровно. По-късно лекарите открили, че червеният зеленчук съдържа витамин С и е полезен за кожата.
Здравият цвят на лицето можете да си върнете със серия от апликации с прясно изцеден доматен сок: памучна кърпа с подходящ размер се потапя в сока. Изстисква се леко и се налага на лицето, където престоява 15 минути. Прави се през ден. Тази маска помага при разширени пори и намалява мазния блясък на кожата.
Салонните процедури на база доматен сок обикновено представляват дълъг отпускащ масаж с етерични масла и екстракт от домат, вследствие на който кожата се почиства и става по-нежна.
Маски с доматен сок помагат да си върнете гладкостта на косъма. Убедете се сами, като размесите гъст доматен сок със супена лъжица царевично нишесте. Нанесете върху измитата и леко подсушена коса. Оставете да действа 10 минути и старателно измийте.
Тиква
Тиквата е богата на каротин и витамин А, следователно е много подходяща за третиране на кожата.
Вкъщи можете да си направите много приятна маска: сварете в мляко малко парче тиква (приблизително колкото един сапун). За да стане по-бързо, можете да я настържете. След като се свари, пасирайте. Получената топла смес нанесете върху кожата на врата и деколтето до пълното изстиване. Премахнете с топла влажна кърпа, а остатъците отмийте с хладка вода.
В домашни условия можете да си правите маски и от тиквените семки. Премахнете твърдата им обвивка и стрийте суровите тиквени семки. Размесете с малко преварена вода, за да стане кашица и добавете чаена лъжичка мед. Дръжте на лицето около половин час, а после изплакнете с хладка вода. Тази маска е подходяща за суха кожа, особено през зимата, когато студът и вятърът допълнително я изсушават.
Лук
Лукът е известен преди всичко с поразителния си ефект върху капещата коса. Отварата от люспи от лук може да се използва за изплакване на косата, а кашица от настърган лук да се втрива в корените. Въпросът с миризмата при втората рецепта е малко проблемен – няма шампоан, който успешно да се справи с нея още на първото измиване.
- Лукът леко изсветлява кожата. Но голямото му предимство е в това, че помага за заздравяването на порязвания и малки ранички.
- Маска от сок от лук и лъжица сметана действа прекрасно на сухата кожа, а ако сметаната се замени с лъжица овесени трици, получавате нежен ексфолиант. Луковите маски с мед предотвратяват появата на бръчки и освежават лицето.
- Лукът може да ви избави от мазол, ако няколко нощи преспите с наложен върху него памучен тампон, напоен в прясно изцеден сок от лук.