Какво трябва да знаем, за да бъдем здрави
Невидимата дейност на имунната система е изключителна. Но за да се превърне имунитетът в мощен страж на организма, той се нуждае от нашата помощ. Колкото повече фактори поддържат имунитета на детето, толкова по-здраво ще е то.
Най-големите врагове на добрия имунитет са:
- Стресът
Съвети от типа "физическата активност е най-добрият начин да се намали стресът" явно са почерпени от филмите. Никакво айкидо и баскетбол няма да извадят трънчето от душата на детето, което му причинява такива проблеми. Да, много е важно да се отстрани стресовата ситуация. Но как да разберем кое тревожи детето? Може би учителката в детската градина или няколко кадъра от неподходящия за него филм, което то не може и не може да забрави. Само активното слушане от страна на родителя може да изясни ситуацията. Дайте възможност на детето да разкаже, но без да го прекъсвате. Старайте се да озвучите емоциите, които то е изпитало в един или друг момент.
- Недостигът на физическа активност
Създайте си навика да се разхождате семейно всяка вечер. В началото ще ви бъде трудно да свикнете с такъв режим, но с всеки изминат ден това ще става по-лесно. След такава разходка и сънят е по-лек, и умората преминава по-бързо, и детето по-лесно заспива. Кислородът в кръвта понижава нивото на адреналина.
А уикендите планирайте отрано. Няма значение къде ще ги прекарате - на екскурзия, в парка, на село... Само да не е между четирите стени на дома ви.
- Самолечението с антибиотици
Ако прибягвате до антибиотик дори при най-обикновена хрема, това означава да понижите имунитета си. А при вирусните инфекции антибактериалните препарати само усложняват болестта. Те не само не могат да се справят с вирусите, но и унищожават "добрите" бактерии, които са част от защитната функция на организма.
- Твърде топлите дрехи
Не претопляйте детето и дома си. Следете за температурата и влажността. Топлият сух въздух отслабва локалния имунитет на носната лигавица. В резултат всеки вирус може да се развие в организма. Овлажняването на въздуха и промиването на носа с физиологичен разтвор ще запази способността му да отблъсква вирусните атаки.
Приятелите на имунитета са:
- Игра и разходки навън
- Сладкото мляко на мама
Майката трябва да кърми детето, дори когато е болна (при условие, че лекарят не е назначил антибиотици, които проникват в кърмата). Всяко кърмене се равнява на ваксина против вируса, който е провокирал болестта на майката.
- Пробиотиците
Състоянието на дисбактериоза, когато "лошите" бактерии побеждават, автоматично води до понижаване на защитните сили на организма. "Добрите" бактерии стимулират активността на лимфоидните клетки (лимфобласти) - същите тези, които произвеждат имуноглобулини и лизозим. А това са веществата, с чиято помощ организмът се бори с инфекциите. Тоест, недобрата микрофлора води до потискане на функциите на имунните клетки. Освен това, някои витамини не могат да се усвоят без помощта на "добрите" бактерии и преминават през организма транзит.
Затова киселомлечните храни винаги трябва да присъстват на нашата трапеза. За най-добри се считат тези, които са приготвени в домашни условия. Ако купувате тези продукти, винаги гледайте срока на годност. Тези, които могат да се съхраняват в течение на месеци, са напълно безполезни за поддържане на чревната микрофлора.
- Пълноценен нощен сън
Създайте си няколко вечерни ритуала, които да настройват детето за сън. Играйте на тихи игри, гледайте вечерно филмче, пригответе леглото. После детето минава през банята, ляга, завива се и слуша приказката, която мама или татко му четат. Всяко семейство и всяко дете имат собствени навици. Едно не може да заспи без нощна лампа, друго - без любимата си играчка под възглавницата. Но всички деца, без изключение, спят отлично в добре проветрена стая след мамината целувка за лека нощ.
- Положителни емоции
Много е лесно да се организира щастливото детство. И тук не става въпрос за нов смартфон или в марков пуловер със Спайдърмен. Достатъчно е просто родителите да са до своето дете. Игрите да са весели, а разговорите - доброжелателни. Детето има нужда да чувства колко силно прегръща татко и колко нежно гали мама. Усмивката, която се ражда в този момент, е най-добрият имуностимулатор!
Image: Samo Trebizan / 123rf.com