Дилема със смяна на фамилията след граждански брак

  • 11 854
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 473
Здравейте! Имам една дилема, която наистина много ме яде отвътре, а именно смяна на фамилията след гражданския брак. Остават ни два месеца и ще подаваме вече декларации, та трябва да взема решение. Аз съм с български имена, а бъдещият ми съпруг с турски и ако приема неговата фамилия, честно казано името ми не звучи никак добре. Единият вариант е да приема фамилията му с тире от уважение, но тогава името ми става адски дълго, защото моето презиме и неговата фамилия са по 11 букви, а името ми общо става с 35...ще ме очаква голямо писане заради едно име. Той иска да приема неговата фамилия, но в същото време осъзнава, че за мен е конфузна ситуацията, та не знам как да постъпя. Ако си запазя своята фамилия големи ли ще бъдат проблемите, когато имаме деца живот и здраве?

# 1
  • София
  • Мнения: 11 568
Работата ти ли изисква да си изписваш постоянно всичките имена?
Моите са с 31 букви с тире, не ги бях броила досега, никакъв проблем няма, но и освен в банката не ми се налага да си пиша четирите имена никъде. Като дори и там фамилиите са равнозначни и не съм сменяла дебитните карти. Представям се само с моминската ми, другата я за качих един ден за деца като имаме. Освен в официални документи на другите места като куриери, доставчици и тн съм само с едната фамилия.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 14 397
С децата няма никакви проблеми, аз поне не съм срещала.

# 3
  • Мнения: 8 799
Проблемът ще бъде само за теб. Ти трябва да си решиш как искаш. За децата, ще имат вероятно фамилията на баща си, т.е. те няма да бъдат с тире. При попълване на документи може евентуално да имаш проблеми, ако няма достатъчно място. Всъщност имаш 3 варианта, да си останеш с твоето си име, да бъдеш с тире,  и да бъдеш само с новата фамилия.

# 4
  • Мнения: 35 961
освен, че учителките в училище редовно ме наричаха "г-жа С-фамилията-на-децата", друг проблем не съм имала
разпознавах се и не ме е дразнело, никога не съм ги поправяла

# 5
  • София
  • Мнения: 11 987
Работата ти ли изисква да си изписваш постоянно всичките имена?
Моите са с 31 букви с тире, не ги бях броила досега, никакъв проблем няма, но и освен в банката не ми се налага да си пиша четирите имена никъде. Като дори и там фамилиите са равнозначни и не съм сменяла дебитните карти. Представям се само с моминската ми, другата я за качих един ден за деца като имаме. Освен в официални документи на другите места като куриери, доставчици и тн съм само с едната фамилия.

Точно така е. Не е нужно навсякъде да пишеш всичките 4 имена.

# 6
  • Мнения: 2 209
Не е нужно изобщо да я сменяш, щом не ти звучи добре. Щом срещаш и разбиране - съвсем. Не виждам какви проблеми ще срещнеш, ако си с различна фамилия. Ето, Бубанка е дала пример, едва ли нещо подобно ще ти е проблем.

# 7
  • Мнения: 134
Аз не си смених фамилията. Когато пътуваме в чужбина, задължително носим на детето Акт-а за раждане + копие. Не сме срещали затруднения.  Но сама с детето в чужбина все още не съм пътувала.

# 8
  • Мнения: 6 914
Бих взела фамилията или компромис с тире (напр.ако съм с професия например доктор и всички знаят вече моята стара фамилия)
Защо иначе ще с жените...и оставате с различни фамилии това не го разбирам ..все едно не сте семейство....ми спокойно може да не се жените и да си стоите всеки с неговата фамилия

# 9
  • София
  • Мнения: 11 987
Бих взела фамилията или компромис с тире (напр.ако съм с професия например доктор и всички знаят вече моята стара фамилия)
Защо иначе ще с жените...и оставате с различни фамилии това не го разбирам ..все едно н сте семейство....ми спокойно може да не се жените и да си стоите всеки с неговата фамилия

А защо мъжът да не смени фамилията си?

# 10
  • Мнения: 2 209
Ако фамилията правеше семействата....
Не, не ги прави.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 990
Аз запазих старата си фамилия по професионални причини. Детето е с фамилията на съпруга ми, не съм имала никакви проблеми. При самостоятелни пътувания с детето представям акта за раждане и съгласието от другия родител за преминаване на граница и толкова.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 14 397
Така ами, без еднакви имена никакво семейство не сте, човек заради фамилното име се жени... Grinning

И хем съм категорично фенка на традицията, но тук не можах да не се засмея.

# 13
  • Мнения: 134
Аз моето решение съм го обяснила в друга тема. Въпрос на идентичност, да не забравям коя съм, от къде съм. С това име съм родена, с него ще си и умра. Животът ми не почва със сватбата. Моят мъж не ме е натискал, ако значеше твърде много за него, може би щях да направя компромис.
Между другото бях чувала за случай мъж да вземе фамилията на жената. Много отдавна беше, а и нямаше ли и един такъв известен случай ?

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 14 397
Има, но са единици. Писаха, че побойникът от случая "Митко с чорапите" бил така.

# 15
  • Мнения: 468
Проблеми с имената на децата и други в бъдеще няма да имате,вие ще сте сключили законово граждански брак и ние с брат ми сме с различни фамилии от майка ми и баща ми,защото са ни записали фамилните имена на дядо но,а на родителите ни са на прадядо ми.Моето мнение е че,вие се притеснявате да се представяте с турска фамилия,някак си сякаш ще се чувствате неудобно,но щом се обвързвате с мъж с такъв произход,то това не би трябвало да е проблем.Нали не се срамувате от факта,че се жените за турчин,тогава защо да не уважите бъдещият си съпруг и да вземете фамилията му! Извинявам се,ако по някакъв начин съм ви обидила!

# 16
  • Мнения: 2 209
Една фамилия може да не звучи добре с името, без значение от етническата принадлежност. Жената пита дали би срещнала проблеми, а не дали уважава съпруга си и дали ще са истинско семейство с различни фамилии. Жднб

# 17
  • Мнения: 468
Една фамилия може да не звучи добре с името, без значение от етническата принадлежност. Жената пита дали би срещнала проблеми, а не дали уважава съпруга си и дали ще са истинско семейство с различни фамилии. Жднб
         Те семейство ще са всякак,с без брак,всеки с фамилията си и никой не може да те задължи да смениш фамилното си име,а че е признак на уважение и приемане спор няма.Какво значи лошо се съчетава с моето име и какво значение има това,то и рождената ти фамилия,може да е глупава или да не ти харесва,но си я носиш.

# 18
  • Мнения: 473
Проблеми с имената на децата и други в бъдеще няма да имате,вие ще сте сключили законово граждански брак и ние с брат ми сме с различни фамилии от майка ми и баща ми,защото са ни записали фамилните имена на дядо но,а на родителите ни са на прадядо ми.Моето мнение е че,вие се притеснявате да се представяте с турска фамилия,някак си сякаш ще се чувствате неудобно,но щом се обвързвате с мъж с такъв произход,то това не би трябвало да е проблем.Нали не се срамувате от факта,че се жените за турчин,тогава защо да не уважите бъдещият си съпруг и да вземете фамилията му! Извинявам се,ако по някакъв начин съм ви обидила!

Не, не сте ме обидили! Аз съм туркиня с български имена и не се срамувам да нося турски имена, проблемът е, че не звучи добре и самото съчетание удря на име , като на човек от ромски произход.


П.С. Благодаря Grimozo!

# 19
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 855
Специално по отношение на децата, няма да има проблем, че ще сте с различни фамилии. Ние с бащата на детето нямаме брак. Тримата сме с различни фамилии. Това е малко тъпото, че не можем да се представим като семейство Иванови примерно.

# 20
  • СИ
  • Мнения: 4 406

... Не, не сте ме обидили! Аз съм туркиня с български имена и не се срамувам да нося турски имена, проблемът е, че не звучи добре и самото съчетание удря на име , като на човек от ромски произход...


Ами, защо не ги казваш тия неща по-отрано?

# 21
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 039
Последните години вече се появяват какви ли не съчетания от имена, на все по-малко хора ще им прави впечатление и ще си вадят някакви лични изводи за човека от името. Беше то едно време когато всички бяхме стандартни и един Ричард Груев имаше да си хихикаме колко не му се съчетават названията. В днешни дни дори е модерно да имаш интересно и различно име. А и като се замислиш, пред чужди хора си само на фамилия. В работата хората ще те познават лично независимо от името. Остават само разни държавни служители за които си само някакви думи на хартия, те ежедневно гледат стотици такива по документи и въобще не им прави впечатление. Та от кой всъщност се притесняваш че евентуално ще си помисли нещо като чуе как се казваш? Приемането на име си е традиция и ако сте от хората които обичат традициите се съобразете на първо място с това. Личното име харесваш ли си? А на мъжа фамилията? Ако и на двата въпроса отговорът е да, не би трябвало да е проблем мнението на някакво евентуално съществуващо трето лице. Ако не ти харесва самата фамилия, седнете поговорете с бъдещия съпруг за това, за да не си създавате излишни търкания още преди да сте и подписали.

# 22
  • Мнения: 7 261
Ти сама трябва да си решиш, това е твое решение и на никой не му пука. Аз първия път приех името на мъжа ми, защото така смятах за правилно, а и мъжът ми много искаше да му нося името. При развода си върнах името и си обещах никаква смяна на фамилията повече.

# 23
  • Мнения: 8 799
Аз моето решение съм го обяснила в друга тема. Въпрос на идентичност, да не забравям коя съм, от къде съм. С това име съм родена, с него ще си и умра. Животът ми не почва със сватбата. Моят мъж не ме е натискал, ако значеше твърде много за него, може би щях да направя компромис.
Между другото бях чувала за случай мъж да вземе фамилията на жената. Много отдавна беше, а и нямаше ли и един такъв известен случай ?
да, така е, имената са важна тема, точно заради идентичността. Някои въобще не се замислят, че едното или другото решение променя живота им по различен начин. И от гледна точка на нумерологията,(която не е признавана от някои за наука) има важно значение с какво име си.
От гледна точка на рода обаче, жената като се омъжи се причислява към рода на мъжа си, а мъжете се водят към бащиния си род, Слушала съм лекции на една дама, изследваща традициите на рода, имената и т н.

# 24
  • Мнения: 2 349
Най -простото решение е с тире.
Всички ще сте семейство  Петрови / примерно /
А ти се пиши и Иванова / по баща / на неофиц. документи.
Да , малко е неудобно , защото има бланки с малко място за изписване на имената, ама ще пишеш по-дребно.

# 25
  • Мнения: 7 261
Със тире винаги ми е било нелепо.

# 26
  • Мнения: 301
Лично на мен винаги ми е било малко неудобно, че нося различна фамилия от тази на децата ми. Странно беше когато децата ме питаха, защо нямам фамилия като тях и баща им. Факт е обаче, че при попълване на документи е малко неприятно с по-дългите имена, а това се налага много често в училище, детска и т.н. Според мен е въпрос на навик новата фамилия, свикнете ли няма да прави впечатление.

# 27
  • София
  • Мнения: 11 568
Аз пък не го разбирам това с изписването на името. Тук, в социалните мрежи и тн. човек изписва хиляди безмислени думи, но е проблем за едната фамилия, която в повечето случаи дори не се налага да се пише. Само в тази тема сме изписали повече, отколкото на човек ще му се наложи за година.
Едно време в училище майка ми също ми подпесваше всичко само с общата ни фамилия. Така ще е и аз като имам деца. У нас не сме свикнали, но в някои държави хората имат по много имена и не се представят с всичките си.

В случая въпросът е, че жената не харесва явно достатъчно фамилията на мъжа си, което няма лошо. Аз сигурно не бих я приела в този случай.

# 28
  • Мнения: 473
БЛАГОДАРЯ на всички за отговорите и отделеното време. Определено придобих някаква гледна точка по въпроса. Обмислям да не сменям имената си, но сърцето ми не е спокойно с мисълта, че няма да приема неговата фамилия и затова по голяма вероятност ще я включа към името си с тире. Simple Smile

# 29
  • Мнения: 2 039
Не съм си сменяла бащината фамилия.Това няма нищо ощо със семейството.Вече много години си живеем щастливо с различни имена.Детето по закон носи  бащината фамилия.
Ако ще се развалите отношенията,направи го с тире.
Съвсем скоро наш приятел чужденец прие българската фамилия на съпругата си и с тире  неговата си фамилия.

# 30
  • Мнения: 6 992
Аз съм с -, броих ги, 29 са всичките букви.

Досадничко е изписването, ама се преживява. И моето съчетание е леко странно, между определение и животно Grinning, но повечето хора ме наричат с името на мъжа ми и не се усещат колко е забавно цялото.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 14 397
Не, не сте ме обидили! Аз съм туркиня с български имена и не се срамувам да нося турски имена, проблемът е, че не звучи добре и самото съчетание удря на име , като на човек от ромски произход.
Е, то зависи и от съчетанието. Ако не ти звучи добре на теб самата, или ако за себе си не можеш да избягаш от асоциацията с ромски произход, не сменяй. Ако само по себе си не ти пречи съчетанието, според мен няма нужда да се притесняваш, че на някой можело така да му звучи. То е ясно, че подобно нещо може да се получи и от вземане на фамилията на съпруг, пък и името ти обикновено не върви отделно от теб самата.
А във връзка с децата не е проблем.
-----
А, ти междувременно си решила за тире. Може би наистина при колебания това е най-добрият вариант, а винаги можеш да се представяш само с едното, според случая.

Последна редакция: пт, 11 юни 2021, 12:14 от Магдена

# 32
  • София
  • Мнения: 3 404
Много познати имам със смесени бракове. Всички са или с тире, или са взели фамилията на мъжа. Да, става дълго, ама то не си пишеш фамилията по 200 пъти на ден, та не е нещо чак толкова досадно и неприятно. Майка ми също е чужденка, но си е приела българската фамилия на баща ми директно, иначе само фамилията е щяла да е 20 букви, а с останалите две малко над 40.

Лично мнение е, че щом сте се оженили, жената взима фамилията на мъжа под някаква форма (тире, само нея). В момента малкият е с името на баща си, аз съм с бащиното. Еми не е готино, мен лично не ми е ок да сме с различни фамилии, но нарочно не подписахме преди да се роди, а си искаме нормална сватба. Имам чувството, че не сме пълноценно семейство, въпреки че всичко останало си го имаме.

# 33
  • Мнения: 741
Лично и съкровено решение е дали да си смени жената фамилията, когато сключва брак или не. Не смятам, че приемането на фамилията на мъжа е свързано по някакъв начин с уважението към него. Аз лично запазих фамилията си, защото я харесвам, рядка е, исках да запазя по-дълго фамилното си име живо /имам сестра, баща ми има сестри, които не носят фамилията/, не ми звучеше благозвучно съчетанието на моето име с фамилията на мъжа ми. Уважението към съпруга ми намирам изразено с това, че съм приела да бъда негова жена, да имаме общ дом и деца.
В нито един момент не съм имала проблеми с това, че сме с различни фамилии с децата и мъжа ми. Сега /24 години след сключване на брака/ не съжалявам, че съм запазила фамилията си.

# 34
  • Мнения: 9 003
Аз моето решение съм го обяснила в друга тема. Въпрос на идентичност, да не забравям коя съм, от къде съм. С това име съм родена, с него ще си и умра. Животът ми не почва със сватбата. Моят мъж не ме е натискал, ако значеше твърде много за него, може би щях да направя компромис.
Между другото бях чувала за случай мъж да вземе фамилията на жената. Много отдавна беше, а и нямаше ли и един такъв известен случай ?
Един мой приятел взе фамилията на жена си. Причината беше,че тя е от известен комунистически номенклатурен род. Баща и май е бил партизанин.

# 35
  • София
  • Мнения: 361
В закона ясно е записано, че възможните опции, свързани с фамилното име на съпрузите след сключване на граждански брак са 3 и те са напълно равностойни:
1. да се запази съществуващата фамилия;
2. да бъде сменена, като се замени с фамилията на съпруг/съпруга;
3. да се добави фамилията на партньора към собствената с тире.
Не е нужно да се търси причина, да се анализира или да го считаме за нещо много странно, когато мъжът след брака приеме фамилията на съпругата си. По света тази практика е обичайна, у нас е по-рядко срещана.

# 36
  • Мнения: 25 737
Здравейте! Имам една дилема, която наистина много ме яде отвътре, а именно смяна на фамилията след гражданския брак. Остават ни два месеца и ще подаваме вече декларации, та трябва да взема решение. Аз съм с български имена, а бъдещият ми съпруг с турски и ако приема неговата фамилия, честно казано името ми не звучи никак добре. Единият вариант е да приема фамилията му с тире от уважение, но тогава името ми става адски дълго, защото моето презиме и неговата фамилия са по 11 букви, а името ми общо става с 35...ще ме очаква голямо писане заради едно име. Той иска да приема неговата фамилия, но в същото време осъзнава, че за мен е конфузна ситуацията, та не знам как да постъпя. Ако си запазя своята фамилия големи ли ще бъдат проблемите, когато имаме деца живот и здраве?
Аз се омъжих миналата година и си запазих фамилията. Няма драма. Детето ми е с имената на баща си.

# 37
  • София
  • Мнения: 22 944
И аз си запазих фамилията. Много си я харесвах и не исках да я сменям, за ММ не беше проблем.
Честно казано ми е тъжно да чета за хора, които смятат, че ако мъжът и жената не са с еднакви фамилии не са семейство.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 5 145
Мда, същите смятат, че едно бебе ще оправи отношенията, когато те са зле... Grinning Сори за спама, но тя темата така или иначе се изчерпа, а за мен също е шокиращо какви разсъждения имат някои хора само заради едното име.

# 39
  • Мнения: 9 003
Именоването на любимото същество го белязва като ваше собствено... Нима е лошо това?! Една моя позната наричаше гаджето си "Паяк",но забраняваше на другите да се обръщат към него с това прозвище...

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 14 397
Цитат
Не е нужно да се търси причина, да се анализира или да го считаме за нещо много странно, когато мъжът след брака приеме фамилията на съпругата си. По света тази практика е обичайна, у нас е по-рядко срещана.
Сигурна съм, че на всяка крачка по света мъже приемат фамилията на жена си, да. Sunglasses
Закона го знаем. Това, че законът дава възможност за нещо, не прави нещото често срещано и обичайно.

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Със сина имаме различни фамилии...
Никога не е имало проблем по тази причина.
Той носи фамилията на баща си,което е нормално.
Аз също не бих се разделила с фамилното си име,бих сложила неговата с тире,ако съпругът тоооолкова настоява.

# 42
  • Мнения: 2 379
Имам дълги имена...съответно 8-10-10 букви. Преди брака фамилията ми  я ползваха повече от собственото ми име, защото е рядка и различна. Дори имах и нарицания производни на фамилията ми, което ми харесваше. ММ има екзотична фамилия, предавана на поколенията, но с само 5 букви, така че реших да я добавя с тире. Ако не ми харесваше или беше беше някое тривиално фамилното име на ММ,  нямаше и тире да сложа даже. А колко е важно за него да носите неговата фамилия? Ако не държи решението става много по-лесно щом не харесвате звучението на "новото " си име.

Последна редакция: чт, 17 юни 2021, 15:58 от Harista

# 43
  • Мнения: 2 770
Замислих се какви проблеми биха могли да възникнат от това, че нямате еднакви имена с децата ви. Аз съм записана на името на дядо ми (такъв е обичаят при нас), майка ми и баща ми са с друга фамилия. Все едно никаква роднинска връзка нямаме, но никога не сме имали никакви проблеми или конфузни ситуации.

Аз винаги съм твърдяла, че няма да си сменя името. Имам професия, в която малко или много името ти става част от теб, с години работиш, за да го изградиш. Това са си твои постижения, не на мъжа ти. Сега обаче се замислям дали да не го сменя и то просто защото фамилията звучи добре след моята. Ако беше тази на бившия ми приятел, никога нямаше да я сменя. Не ме притиска половинката, каквото реша това ще е.

# 44
  • Мнения: 212
Аз моето решение съм го обяснила в друга тема. Въпрос на идентичност, да не забравям коя съм, от къде съм. С това име съм родена, с него ще си и умра. Животът ми не почва със сватбата. Моят мъж не ме е натискал, ако значеше твърде много за него, може би щях да направя компромис.
Между другото бях чувала за случай мъж да вземе фамилията на жената. Много отдавна беше, а и нямаше ли и един такъв известен случай ?
Моят мъж взе моята фамилия 😀Той пожела.Трябваше да подпишем,за да може да подадем документи за осиновяване.Подписахме и той си смени абсолютно всички лични документи плюс талони на колата.При работодателят си ходи,в банката Абсолютно навсякъде.Оттам и детето е с моята.

# 45
  • Мнения: 2 239
Ако никой не те притиска, направи това, което чувстваш за правилно. Да запазиш своята фамилия и да добавиш неговата с - звучи доста добре за момента. Много жени правят така, особено ако фамилията им е важна за тях, екзотична или е част от тяхната идентичност по някаква причина. Според мен с времето ще свикнеш и с новата и ще си изградиш някаква идентичност. В този смисъл ако решиш по-нататък може да премахнеш своята и да оставиш тази на новото ви семейство. Със сигурност фамилията не прави семейството, но всичко помага нали? В един футболен отбор, играчите носят името на отбора на екипите си. За мен брака прави семейството дори и когато още няма деца, за други децата правят семейството - всеки с неговото си, но според мен "твоето име - неговото име" си е абсолютно окей. А изписването не го мисли. Ще ти отнеме 5 секунди повече, но ще уважиш него и семейството му, както и ще зарадваш може би и собствените си родители. След време винаги може да оставиш само неговата фамилия когато свикнеш всички да ти викат г-жа "неговото име" Simple Smile 

# 46
  • Мнения: 1 726
А дали някой знае, дали е възможно да си върнеш моминската фамилия, без развод. Имам позната, която така и не свикна с фамилията на мъжа си и иска да си върне старата. Интересно ми е има ли такава опция?

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 14 397
Може, по общия ред за промяна на името - с молба до съда и излагане на причини.

# 48
  • Мнения: 1
Здравейте нова съм. Дори все още незнам тук ли е мястото да пиша но ще пробвам. С мъжа ми имаме брак.Но преди една година той си смени трите имена (беше с български вмомента е със турски) смени и личната си карта с новите имена. Но изключихме за удостоверенито ни за брак. И въпросът ми е можем ли и къде се ходи да сменим имената в удостоверението ни за брак с новите му понеже там все едно имам брак с друг човек. Благодаря ви

# 49
  • Мнения: 468
Здравейте нова съм. Дори все още незнам тук ли е мястото да пиша но ще пробвам. С мъжа ми имаме брак.Но преди една година той си смени трите имена (беше с български вмомента е със турски) смени и личната си карта с новите имена. Но изключихме за удостоверенито ни за брак. И въпросът ми е можем ли и къде се ходи да сменим имената в удостоверението ни за брак с новите му понеже там все едно имам брак с друг човек. Благодаря ви
                              Отидете там където сте сключвали брака и попитайте как точно се процедира,защото това наистина си е проблем за по нататък,имот ако купувате,при унаследяване,по скоро за вас,като съпруга е важно.

# 50
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 855
Няма как да се сменят имената в удостоверението за граждански брак. Да си изкара от общината едно удостоверение за идентичност на имената. Когато се наложи, това ще е доказателство, че е същия човек.

Общи условия

Активация на акаунт