Митница – информация, въпроси, отговори и споделяне на опит – 8

  • 51 614
  • 723
  •   2
Отговори
# 60
  • Добрич
  • Мнения: 5 451
Скрит текст:

Скрит текст:
Здравейте,
Често поръчвам от един английски сайт и никога не са ми задържали пратка, но сега я. Нямам опит с освобождаване от митницата, отидох да питам и ми казаха от БГ пощи, че мога да им пратя имейл на тях, но ще отнеме към 2 седмици. Отделно пред митницата имаше посредническа агенция, където ми казаха, че ще струва 36лв (горе долу колкото стойността на пратката), но ще стане за 1 ден. Обаче трябвало да си извадя EORI номер, а не съм много наясно как (във Варна).
Може ли съвет как да постъпя, за да получа пратката максимално бързо?

Аз преди време си освободих пратка, която беше на стойност под 30лв ( без доставката), но търговеца беше включил в митническата декларация и цената за доставка и така заради 32 лв се наложи да ходя до БРСЦ (за София става въпрос) и така ако пратката е до 30лв без доставката, може да си я освободиш само срещу 4,80лв митническа такса. Всъщност пратки под 30 лв (без доставката) не се водят митнически пратки и съответно не се попълват никакви декларации за митническо освобождаване, нито ти трябва ЕП и ЕОРИ.

Направи си скрийншот на:
- касовия ордер на поръчката, така че да се вижда въпросния продукт (аз например го правя през мобилното приложение на моята банка - има опция да ми го направи в pdf и после го изпринтвам, може и през онлайн банкиране, но ако нямате такова - трябва до банката да отидете да ви направят принт на касовия ордер на платената сума или банково извлечение
- на самата поръчка, където се вижда колко е цената на продукта и на доставката
- на поръчката с проследяващия номер
Отиваш до митницата , влизаш и показваш документите и обясняваш, че продукта е на цена еди колко си, че доставката е еди колко си. Не се притеснявай, когато имаш документи (на хартия), с които може да докажеш кое колко струва и ти колко си платила, няма нищо страшно. Ще си освободиш пратката срещу такса 4,80лв.

Не попълваш нищо предварително - само тези документи, които ти посочих.
Аз нямах митническо известие - само СМС и номер на проследяване.
Но моята пратка е над 30лв.. Дали ще стане така?
За пратки над 30 лв без доставката се подава митническа декларация. Това става само онлайн с електронен подпис и ЕОРИ номер след регистрация в сайта на агенция митници. Самата декларация е сложна за попълване с разни кодове и полета, които трябва да се знаят.
Най-лесно е да упълномощите някой да Ви представлява, като представителство на бг. пощи е най-изгодно финансово. Дължи се 20%  ДДС на сумата и транспорта,  таксата за  представителство(12 лв за пощите) и 4,80 митническа такса. За суми над 300 лв. се начислява и мито.
Не всички стоки над 300лв се обмитяват. Поръчвал съм няколко пъти компютърни части над 500+ лева и само ддс са ми начислявали както и митническото представителство. Последно поръчвах преди 2 месеца.
Да, някои стоки са освободени от мито. То варира според стоката, не е, като ДДС - за всичко с еднакъв процент.

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 4 009
Тук обсъждаме ДДС през пощите,но какво ще се случи с пратките,които получаваме с куриерска фирма?

# 62
  • Мнения: 2 313
същото

# 63
  • Мнения: 6
Ами в такъв случай, попълнете произход Германия и няма да Ви начислят нито ДДС нито мито

Това и пробвах, но ми дава грешка, която споделям в горните си коментари. Грешкта се дължи най-вероятно на грешна преференция и трябва да се попълни различна от 100 в този случай. Тъй като в документацията, която намерих от агенция митници, нямаше подробни инструкции, потърсих директно в законовите директиви на митница повече информация. Пробвах най-подходящите преференции в този случай, но грешката си остава същата. Също от servicedesk@customs.bg не отговарят на запитването, ми въпреки че срокът на отговор беше 18. 06.21.

Цитат
Здравейте, искам да попитам тези които са си подавали МД за един казус.
Подадох я аз моята МД, но ми излиза грешка Code:110 Description:VR10: Кодът на преференцията за декларираната квота е неверен
Пратката ми е дреха от Алиекспрес, а на МД от пощата пише че е от Холандия.

Какво трябва да напиша в 4/17 Преференция 8/1 Номер на квотата ?

Както съвеватва jedinait, може да попълните преференция 100 и бройки. Ако не се лъжа, едното място за попълване на бройките е "Общ брой стоки" и второто място в полето   "Допълнителна мерна единица" с NAR - Брой единици  и срещу  в 6/2 Допълнителни единици попълвате бройката. Може да има и друго място за което сега не се сещам, но другите може да допълнят.

Последна редакция: пн, 21 юни 2021, 13:02 от kpavlov89

# 64
  • Мнения: 2
Здравейте, искам да попитам ако поръчам пратка от aliexpress, но тя дойде от склад в Полша или някоя друга страна в ЕС, ще трябва ли да се плати мито или някаква друга такса при получаването на пратката ако се има в предвид че цената е около 70-80 usd. Благодаря предварително.

# 65
  • Мнения: 2 373
Здравейте, искам да попитам ако поръчам пратка от aliexpress, но тя дойде от склад в Полша или някоя друга страна в ЕС, ще трябва ли да се плати мито или някаква друга такса при получаването на пратката ако се има в предвид че цената е около 70-80 usd. Благодаря предварително.
Зависи дали продавача ще бъде коректен и ще я пусне наистина от такъв склад. Тогава отговорът е нищо не се дължи. Това, че на станицата на стоката пише доставка от Полша не винаги отговаря на реалността т.е. продавачите практикуват да пратят от Китай. Другото което е опасно да обещаят 7 дена доставка, а да минат 30 дена - 15 дена пътува от Китай до Полша и още 15 от Полша до България. Пазарувайте от проверени търговци т.е. такива с поне 10тина изпълнени и потвърдени поръчки от България и много потвърдени поръчки от други държави в Европа.

# 66
  • Мнения: 6
Здравейте,
частта КАК СЕ ПОПЪЛВА МИТНИЧЕСКА ДЕКЛАРАЦИЯ действително е много полезна. В нея обаче е споменто, че не се попълва 5/15 Код на държавата на произход, а сега мисля, че е вече задължително. В момента попълвам митническа декларация и ми иска това поле да е попълнено задължително. Във връзка с попълването имам един въпрос. Произходът на стоката, която искам да освободя е Германия и съм го попълнил в графата '5/15 Код на държавата на произход'. Въпросът ми е как да попълня графата '4/17 Преференция' за да съответства на произхода на стоката? Ако оставя '4/17 Преференция' със стойност 100 ми дава грешка "Item taric code:9002110090 Code:211 Description:CR11: Няма мерки за декларираната преференция". Потърсих причината за грешката и на следния сайт http://info.mitnica.com/index.php?p=news&src=4003 пишат
Цитат
  За да бъдат изчислени дължимите вземания е необходимо в съответните полета на Калкулационния модул да се въведат определени данни от ЕАД. Задължителните за попълване данни са маркирани с "*". В случай, че въведените данни не са достатъчни за изчислението или е налице логическо несъответствие между тях (например страна на произход "САЩ" и код на преференцията в кл. 36 "300") се появява съобщение за грешка (което в този случай гласи: "Няма мерки за декларираната преференция").
    Режим на администриране на тарифните квоти за внос

Аз вече съм попълвал успешно декларации за стоки с произход Япония, за които  '4/17 Преференция' със стойност 100 работеше. Сега обаче произходът е Германия и не знам коя е правилната преференция и дали трябва също да попълня '5/16 Код на държавата на преференциален произход'.

Да отговоря на собствения си въпрос:

Въпреки че произходът на стоката е Германия по фактура, вместо Германия трябваше да се избере "EU - European Community .{en}." в 5/15 Код на държавата на произход. Полето  '4/17 Преференция' го оставих 100(пратката е изпратена от Япония) и не попълних нищо в полето '5/16 Код на държавата на преференциален произход'. По този начин декларацията ми беше създадена успешно без грешка и също от Агенция Митници я приеха.

# 67
  • Бургас
  • Мнения: 1 679
имам пакет под 30 лв задържан на митницата,
къде трябва да ида да си е освободя, става дума за Бургас

# 68
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 755
Ами в такъв случай, попълнете произход Германия и няма да Ви начислят нито ДДС нито мито
Това няма как да стане, трябва сертификат за произход.
За да издадат такъв сертификат от Япония трябва стоката да е била под митнически контрол (митнически склад или свободна зона) през времето, когато е пребивавала в Япония. Което няма как да се случи.

# 69
  • Мнения: 2 313
Ами в такъв случай, попълнете произход Германия и няма да Ви начислят нито ДДС нито мито
Това няма как да стане, трябва сертификат за произход.
За да издадат такъв сертификат от Япония трябва стоката да е била под митнически контрол (митнически склад или свободна зона) през времето, когато е пребивавала в Япония. Което няма как да се случи.

не е така за япония. за стойност под 6000 евро е достатъчно да има текст за преференциален за произход. за над 6000е се изисква регистрационен номер на изпращача.

# 70
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 755
Ами в такъв случай, попълнете произход Германия и няма да Ви начислят нито ДДС нито мито
Това няма как да стане, трябва сертификат за произход.
За да издадат такъв сертификат от Япония трябва стоката да е била под митнически контрол (митнически склад или свободна зона) през времето, когато е пребивавала в Япония. Което няма как да се случи.

не е така за япония. за стойност под 6000 евро е достатъчно да има текст за преференциален за произход. за над 6000е се изисква регистрационен номер на изпращача.
Това ако при внос в Япония е декларирано преференциално третиране ( стоката е с произход Германия). Лично много ме съмнява да е направено.
Това, че на обектива е написано, че е от Германия, не се счита като доказателство за произход.
Единствен начин да се спести мито и ДДС е да се използва презумцията за връщани стоки, но там е свързано със срокове.

# 71
  • Мнения: 7 694
Получила съм подарък от Русия, който е  на стойност под 30 лв, но е попаднал на митница.
Имам инвойс за него- струва 15 долара.
Какво следва да направя сега- попълвам декларация и утре се обаждам по телефона да ги "сръчкам", или пропускам нещо? Трябва ли да приложа и копие от инвойса (имам такова)?

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 15 551
Ако направиш това, ще ти вземат 12 лв. за представителство + такса от 4.80 лв. Може да си OK с това; аз просто ти казвам, в случай че не знаеш.
Ако става въпрос за подарък, прагът е 45 евро, а не 15, както е със стандартните пратки.
Може да отидеш до митницата лично и да представиш необходимата документация. Така няма да се налага да плащаш въпросните 12 лв. Таксата си остава, обаче.

# 73
  • Мнения: 7 694
Благодаря за отговора и че ми обърна внимание тези детайли! Hug

Но да разбирам, че не трябва нищо друго? Чудех се, ако се заядат- как да докажа, че е подарък, например. Или просто всичко минава "под ножа", защото при всички положения таксите се събират?

# 74
  • Мнения: X
Юридическо лице дори и да Ви "изпрати подарък" и влезе под митнически контрол, ще Ви трябва декларация. Физическо...е по лесно
Вашият "подарък" кой го изпраща? Grinning

Общи условия

Активация на акаунт