10 въпроса за сватбите и организацията им :)

  • 10 880
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Down south
  • Мнения: 7 678
Цитат
Интересни са ни  няколко въпроса, които бихме  искали да обсъдим с Вас.
1. Вие сами ли си платихте сватбата или родителите ви?
Родителите
3. Пари или подарък предпочитате да дадете ако сте гост на сватба ?
Определено чек или пари в брой
4. Каква сума бихте отделили за подарък?
Покриване на кувертите +
5. Бихте ли теглили  кредит за сватбата ви ?
Не.
За тази на дъщеря ми, може и да се наложи. Един ден. Тук е прието родителите на булката да плащат сватбата

6. Къде ви беше медения месец ?
В курорт. Ама не беше месец, а само седмица Joy
7. Има ли  младоженци между вас да са били на плюс след сватбата?
Да
8. Колко ви струваше сватбата ? Колко човека ?
Не знам и по-добре. 200 човеци в елитен, по онова време, столичен хотел

# 31
  • София
  • Мнения: 13 072
Ние се оженихме още през миналия век, но ще се включа:
1. Вие сами ли си платихте сватбата или родителите ви? - Трябваше ние уж, но родителите ни дадоха като подарък суми, които покриха много голяма част от разходите.
2. Кой подарък ви хареса най-много? - Ръчно рисуван по индивидуален модел порцеланов сервиз за кафе. Още го ползваме и много си го пазим.
3. Пари или подарък предпочитате да дадете ако сте гост на сватба?  - Пари или подарък и пари.
4. Каква сума бихте отделили за подарък? - Такава, че да покрие куверта + сума отгоре, която зависи от това колко са ни близки младоженците.
5. Бихте ли теглили  кредит за сватбата ви? - Не, които бих дала подобен съвет на мое дете.
6. Къде ви беше медения месец? - 10 дни на море на един гръцки остров, а после 10 дни из бирариите в Прага.
7. Има ли  младоженци между вас да са били на плюс след сватбата? - Чак толкова тънки сметки не сме правили.
8. Колко ви струваше сватбата ? Колко човека?  - Цената отдавна не я помня. Гостите бяха около 70-80 човека.
9. Какъв процент от разходите си  възстановихте от подаръците ( парите) от гостите? - Само от парите на родителите ни - почти изцяло ресторанта. Другите разходи не съм съпоставяла, но вероятно всички.
10. Какво си купихте с парите ( бихте искали да си купите ) с паричките, коИто са ви подарили. - Медения месец ни беше подарък от моите лели (3 на брой, чичо ми и вуйчо ми - братя и сестри на родителите ми). С останалите пари си помогнахме за ремонта у дома и обзавеждането.

# 32
  • Мнения: 496
Мисля, че в днешно време вече на сватбите главно се дават пари за подарък, много малка част от гостите купуват подаръци без предварителна уговорка с младоженците. Родителите
ни платиха сватбата, не бих теглила кредит за сватба. Нашата сватба излезе между 10 и 15 хил. лв(не помня точно колко хора,около 100-110), без много излишни неща и някакви големи украси и скъпи агенции. Ние до сега на сватба винаги сме давали пари. Получихме и подаръци освен пари, като сервиз за хранене и за кафе, карикатура и други сантилентални подаръци, които много харесахме и си ги пазим и използваме все още . С паричките от сватбата си купихме кола и техника за дома ни.

# 33
  • Мнения: 5 137
Не съм се женила и когато го направя ще е само с обяд за родителите и бабите, даже без церемония, но ще си позволя да отговоря на някои от въпросите, защото съм участвала в подготовките на сватбите на много близки, познати и роднини.

1. Вие сами ли си платихте сватбата или родителите ви? - Не бих позволила някой да ми плати сватбата. Най-малкото така минимизирам опцията някой да се бърка какво да е, как да е и кого да поканя ("Ама и 2рата братовчедка на майка ти да поканиш! Че не те е виждала от бебе!", чувала съм го, не се шегувам).
2. Кой подарък ви хареса най-много? - най-хубавите подаръци, които съм срещала из сватбите, са свързани с емоция - екскурзия, нещо екстремно. Или нещо сууупер лично - познати получиха дърворезба с родословните дървета на родителите си, които реално се събират в едно с техните имена и има оставено място за поколение Blush
3. Пари или подарък предпочитате да дадете ако сте гост на сватба ? - обикновено по-близките ми хора ми поръчват неща за сватбата - покани, украса и т.н. и винаги предлагам да са подаръкът ми за тях. И ВИНАГИ питам дали младоженците имат нужда от нещо конкретно. Не случайно на запад за популярни списъците с желани подаръци и когато някой реши да подари нещо го маха от списъка. Иначе рискуват да получат 3 микровълнови (случаят е стар, но реален)
5. Бихте ли теглили  кредит за сватбата ви? - В никакъв случай - да си на минус още преди да започнеш нещо ново за мен е детинско и несериозно. За съжаление съм виждала роднини да трябва да теглят кредит примерно за ремонт, тъй като ще трябва да се ходи насам-натам из домовете заради традиционни дейности.
7. Има ли  младоженци между вас да са били на плюс след сватбата? - Не познавам младоженци, които са били на минус, но може и да са ме излъгали.
10. Какво си купихте с парите ( бихте искали да си купите ) с паричките, който са ви подарили. - Зависи от нуждите на всеки - меден месец, фонд жилище, фонд бебе... Хипотетично, ако се изтегли кредит, то той може да се погаси с подаръците. Което си е опция.

# 34
  • Мнения: 919
. Вие сами ли си платихте сватбата или родителите ви? Младоженецът и мама и Тати, отдавна отделяха за сватба пари и алкохол 😁
2. Кой подарък ви хареса най-много ? Всички бяха кеш
3. Пари или подарък предпочитате да дадете ако сте гост на сватба ? И двете
4. Каква сума бихте отделили за подарък? Ще се постарая да си покрия куверта
5. Бихте ли теглили  кредит за сватбата ви ? Не
6. Къде ви беше медения месец ? Куба
7. Има ли  младоженци между вас да са били на плюс след сватбата? Ние не, но приятелки - да, което беше и целта
8. Колко ви струваше сватбата ? Колко човека ? За 120 човека към 30 000,но плащахме и нощувки
9. Какъв процент от разходите си  възстановихте от подаръците ( парите ) от гостите ? Половината
10. Какво си купихте с парите ( бихте искали да си купите ) с паричките, който са ви подарил медения месец

# 35
  • София
  • Мнения: 11 983
1. Вие сами ли си платихте сватбата или родителите ви?
Сами платихме
2. Кой подарък ви хареса най-много ?
Нямахме подаръци
3. Пари или подарък предпочитате да дадете ако сте гост на сватба ?
Зависи от хората, които се женят
4. Каква сума бихте отделили за подарък?
Пак според женещите се, но минимум 100 лв на човек
5. Бихте ли теглили  кредит за сватбата ви ?
Категорично не
6. Къде ви беше медения месец ?
Нямахме меден месец
7. Има ли  младоженци между вас да са били на плюс след сватбата?
Ние не сме били на плюс, но и не е имало такива мисли
8. Колко ви струваше сватбата ? Колко човека ?
20-25 човека - около 5000 лв, като не сме дали нито стотинка за облекло (около 1000 лв бе подаръкът за кумовете)
9. Какъв процент от разходите си  възстановихте от подаръците ( парите ) от гостите ?
Не помня
10. Какво си купихте с парите ( бихте искали да си купите ) с паричките, който са ви подарили.
Нищо не сме си купували

# 36
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 275
1.Сватбата ни я платиха родителите,защото ние бяхме студенти.
2.За подаръците-харесаха ни.Не бяха много,но бяха от скъпи за нас хора.Гоблен,икона,сервизи.
3.Подарявали сме подарък -по молба на младоженците.
Давали сме и пари
4.Каква сума бихме отделили?Зависи до колко близки са ни младоженците ,с какви разходи е свързано събитието-ако е далече,ако трябва да плащаме нощувки,но най-вече зависи от това ,какво е финансовото ни положение в момента.
5.Никога не бихме теглили кредит,за да правим сватба.
Ако нямаше възможност за сватба,щяхме просто да се подпишем през седмицата,да се почерпим само с родителите и кръстниците и толкоз.Но нямаше да се набутаме с кредит..
6.Круиз в Средиземно море .
7.Изобщо не сме се сетили да изчисляваме дали сме на минус или на плюс .По-скоро сме били на минус,като се замисля.
8.Сватбата ни беше 100човека .В ресторант на ,,Златни пясъци,,.
Не знам колко точно е струвала сватбата.
9.Въобще не сме мислили по въпроса,не сме изчислявали.
10.Събраните пари изхарчихме по време на круиза.

# 37
  • Мнения: 413
2. Кой подарък ви хареса най-много ?
Подаръците са тясно свързани с даден човек. Аз може да харесвам чайници, а да получа старинен меч.
На сватба обикновено се правят подаръци, които ще са от полза на младото семейство и за новият дом - електрически уреди, декорации, нищо твърде лично или твърде скъпо.

3. Пари или подарък предпочитате да дадете ако сте гост на сватба ?
Бих направила подарък, това ще покаже, че поне малко съм помислила за двойката.
4. Каква сума бихте отделили за подарък?
Зависи от хората, които ме канят. Ако са ми близки, бих се бръкнала повече.
5. Бихте ли теглили  кредит за сватбата ви ?
Кредити - никога.

Другите въпроси сметнах за откровено глупави. Къде ми е бил меденият месец как и кой го засяга?

# 38
  • София
  • Мнения: 11 561
2. Кой подарък ви хареса най-много ?
Подаръците са тясно свързани с даден човек. Аз може да харесвам чайници, а да получа старинен меч.
На сватба обикновено се правят подаръци, които ще са от полза на младото семейство и за новият дом - електрически уреди, декорации, нищо твърде лично или твърде скъпо.

3. Пари или подарък предпочитате да дадете ако сте гост на сватба ?
Бих направила подарък, това ще покаже, че поне малко съм помислила за двойката.


Добре, че хората вече не разсъждават така и е голяма рядкост някой да помъкне електроуред.

Хората отдавна живеят заедно, щом са стигнали до сватба и домът е обзаведен. Да питаш младоженците и да им купиш точно, ама точно това, което са искали, да, но самоинициативно, е голяма вероятността да е провал.

Ние на сватбата получихме чаши за кафе, ок, някой ги е избирал, но ние кафе не пием, имаме вече други за гости, ако потрябват и нямаме място за повече. Даже не знам къде са. За мен няма значение, това са преценили, това са купили, но определено е несполучлив подарък.

# 39
  • Мнения: 413

Добре, че хората вече не разсъждават така и е голяма рядкост някой да помъкне електроуред.


Добре? Как не разсъждават хората? Ако ми подарят кафе машина няма ли да ми свърши работа, ако пия кафе?
Сестра ми се омъжи без да са живели заедно с годеника й, има и традиционалисти. Предполага се, че когато двама души се съберат в семейство, ще имат и ново жилище, което има нужда от обзавеждане. Също се предполага, че все пак знаеш поне нещичко за хората, които са те поканили на сватбата си. Няма да купя диван, но стилен сервиз за кафе, какво му е? Чашите се чупят, чиниите също. Като не пиеш - ще го подариш на някой друг или ще го продадеш. Ти какво би "помъкнала"?

# 40
  • Мнения: 3 640
Ние с ММ "мъкнем" пари.
И такова предпочитаме да ни "мъкнат". Вкъщи всяка стая е бяло, черно + различен цвят. Холът е червено, спалнята - лилаво, банята - оранжево, кухнята - зелено. Абсолютно цялата декорация + видимата посуда в кухнята е подчинена на цвета на стаята.
Ако някой ми подари жълт чайник за рафт, ами .. няма къде да го сложа. Това е нещо, което не всички гости на сватбата ми знаят и е най-добре да не определят те в каква чаша ще си пия кафето. И като стил, и като цвят. 😊✌

# 41
  • София
  • Мнения: 11 561
По принцип за сестра си човек не пита в нета, ясно е, че като сте си най-близките е по-различно, въпреки че често и така хората не знаят какво точно искат.

Аз получих така по друг повод хлебопекарна, да, казвала съм, че искам, но не тази. Тази не пече добре и няма мечтаната от мен функция. Докато го установя я ползвах, така че не ставаше вече и за подаряване.


За кафе машината е същото, един иска да му прави пяна, друг с еди си кои капсули. Не виждам смисъл да се подари нещо, което те да се чудят къде да преподават. Цената му и пада, а и на повечето хора им е жал/сантиментално им е и така си остават вещите някъде.

А това, че се предполага, че ще отидат в ново жилище, може и да е било преди време. Сега е рядкост. Имам само една позната, която така направи и то заради религията Си. Днес хората си имат дом и живеят по няколко години преди да се оженят. И да решат да купуват нещо ново, то им трябват големи мебели, тези дребните си ги изнасяш с теб като се местиш.

Аз нямам против материалните подаръци, ако се знае за нещо конкретно и конкретен модел, който искат младоженците. Така сме подарявали телевизор.

# 42
  • Мнения: 413
Може. Повечето хора обикновено купуват подаръци според собственият си вкус. Ако аз харесвам чайници - и другият сигурно харесва чайници. Аз е съм така, опознавам човека, преди да тръгна да му правя подаръци. Предполага се, че след като отиваш на нечия сватба,  тия хора са ти или роднини, или близки приятели - съответно все ще намериш нещо, което да им пасне на стила и да им хареса.

# 43
  • Мнения: 5 137
Колкото и да е идеен, красив, фенси и т.н. един подарък, ако не ми е полезен ще отиде в някой шкаф, ще стои няколко години и след това ще изчезне. На един рожден ден ми подариха стенен часовник. Много мило, имаше някаква идея зад него, но стенен часовник не ползвам и няма да си го кична на стената, само защото ми е подарък. Хората си казали, че щом нямам стенен часовник вкъщи, значи ми трябва. В случая е обратното Laughing

За сватбата си една позната иска подаръци, изрично не искат пари. Направиха списък с неща, които са си харесали и всеки можеше да избере според бюджета си. Хем ще остане и след това, хем няма да съберат три микровълнови. За мен е най-добрия вариант.

# 44
  • София
  • Мнения: 13 072
Уффф, ние така за сватбата навремето получихме ютия и сокоизтисквачка. Ютия си имахме. Сокоизтисквачка не ни трябваше, защото пропихме фрешове едва преди няколко години, а тогава я подмятахме няколко години из шкафовете. И двата уреда подарихме после на бабите ни.
И ние сме правили грешка - разкошен сервиз за кафе, ръчно рисуван, костен порцелан. По мой вкус уникален и за луди пари. Хората се оказаха, че не държат на такива неща и еднакво се отнасят към порцелановите чаши и към керамичните от "левчето".

Общи условия

Активация на акаунт