Идеи за преоразмеряване на жилище

  • 2 382
  • 56
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 223
Христо Анастасов 674732 , за мен оригиналният вариант си е оптимален. Щом не ви трябва втора баня, обособете я като мокро запазвайки си тоалетната. Пералня и сушилня в дневната или коридора са компромисни решения свързани с редица недостатъци (шум , влага, дълги хоризонтални трасета за канализация, водещи до вдигане нивото на пода + възможност за аварии, ако не е постигнат оптимален наклон  и т.н.)
Дори и да не ви трябва втори санитарен възел в момента, със сигурност при поява на деца, идва момент когато е изключително необходим. Живяла съм в жилище с един санитарен възел и години наред ставах 30-40 мин по - рано, за да успея да се включа в сутрешният график. Ако закъснея ни се е случвало и тримата да сме в банята едновременно - не е особено приятно.
По някои от въпросите:
 
Цитат
6. Колко по-скъпа пък да е ъглова кухня? Simple Smile - Не само до цена, а и при ъгловите варианти винаги се получават "глухи" шкафове, които не са особено удобни за ползване, дори и с механизми.
8. Знаете ли кой символ онагледява котел. - газовите котли, задължително трябва да имат достъп до свеж въздух, така че вероятно е предвидено мястото най - вляво - на чертежа, там където има  пунктирана тръба водеща до фасадата. На проекта по част ОВ със сигурност е обозначено мястото на котела, така че си поискайте копие от него.
.
Допълвам  се, аз бих преместила вратата на дневната  по - навътре в коридора. Така при влизане крилото на вратата няма "захлупва" кухненски шкафове.

Последна редакция: пн, 14 юни 2021, 10:34 от pep_si

# 46
  • Мнения: 40 284
Пералня и сушилня в дневната или коридора са компромисни решения свързани с редица недостатъци (шум , влага, дълги хоризонтални трасета за канализация, водещи до вдигане нивото на пода + възможност за аварии, ако не е постигнат оптимален наклон  и т.н.)

Понеже аз предложих пералня и сушилня в антрето искам да посоча, че в случая няма никакви дълги хоризонтални трасета, защото от едната страна на стената е душ (тоест и вода, и канал), а от другата е антрето с мястото за уредите. Тоест в случая е много удобно да се направи този компромис. Влага също няма в модерните сушилни с термопомпа. 
А, че е компромис, компромис е, но както писах, трябва да и реши кое му е по-важно.

# 47
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Едната баня може да се направи на "мокро" помещение. Тоалетната си остава. Там могат да се сложат пералня, сушилня, шкафове за кърпи, хавлии, перилни препарати, прахосмукачка, разни мопове и т.н.

И според мен, това ще е по-добрият вариант. Запазва се едната баня с тоалетна, другото става мокро помещение с тоалетна и мивка. В него могат да се сложат пералня, сушилня и бойлер. Освен това, там може да се прибират и всякакви неща, които има из една къща, тоест да поеме функциите на малък килер. Жилище с мокро помещение е несравнимо по-удобно и функционално от това, което няма. А като се появят и малки деца, две тоалетни са много голям плюс.

# 48
  • Мнения: 12 626
Ние имаме две тоалетни, едната с баня, в момента живеем двама души и пак си ползваме и двете.
Категорично съм за вариант 1, с преобразуване на едната баня в мокро помещение с пералня, мивка и тоалетна, и с допълнителни шкафове.
Пералня в коридора ще бъде много шумна, не бих си го причинила.

Много зависи от това, на какъв етап на живота сте. Ако очаквате деца, е едно, а ако имате порастнали деца, е съвсем друго.
Нека да не забравяме, че имате цяла стая, която в момента не планирате да ползвате. Да, бихте могли да сложите шкафове в коридора, но ако децата ви са порастнали, тази допълнителна стая бихте могли също да ползвате за дрешници, но и като стая за гости все пак, ако е възможно да ви дойде на гости с преспиване някое от вашите деца със семейството си.
Ако очааквате да имате деца в бъдеще, тогава шкафовете могат да са само в коридора.

# 49
  • Мнения: 68 350
И още нещо - кухненският бокс е сухо помещение, банята - мокро. Съответно не е добре над вас да има баня, а вие да сте с бокс отдолу, освен ако не сте последен етаж.

Точно така ...уязвим сте, защото според ЗУТ е забранено тоалетната да е разположена над хол, спалня..
Ето точната формулировка на закона:

Чл. 40(2) Санитарни помещения над жилищно помещение, над кухня или килер за хранителни продукти се допускат само в жилището, което обслужват.

# 50
  • Мнения: 10 407
Аз също съм за 2 тоалетни. Ние сме трима с една и е некомфортно, не мога да си представя 4-членно семейство с една тоалетна. Винаги се съобразяваме един с друг, случва се някой да е вътре, друг отвън да се "стиска" и да чака ред, това особено сега покрай пандемията го забелязах, като сме си повече и тримата вкъщи. Ако трябва да избирам бих избрала по-малка кухня, но да си останат и двете тоалетни.

# 51
  • Мнения: 3 578
Ей големи сте пикльовци, значи 😀😀😀
Масово висите по тоалетни или пред тях.
Странно е някак. Все пак помещението се ползва между 2 и 30 минути (при къпане). Колко да е изчакването. И това при положение, че нуждите ви са напиращи едновременно, нали. Какъв е този зор, вие извън вкъщи с тоалетна чиния в чантата ли ходите, бе хора 🤭

# 52
  • Мнения: 3 846
Ами зависи. Аз банята сутрин си я окупирам докато се оправя, мин. 30 минути си е само за мен. През това време мъжа и детето си се изчакват за другата. Та затова казвах по-нагоре, че зависи от предпочитанията. Когато някой се е къпал пък също не ми е ок да съм в "мократа" тоалетна Grinning

# 53
  • Мнения: 10 407
Ми висим си, затова ни е неудобно с една 😆

# 54
  • Мнения: 40 284
Добре, де, защо спорът се изражда в за и против двете тоалетни? Човекът искаше мнения и после ще си реши кое му е по-важно. Аз казах, че свестен и функционален хол ми е по-важен, защото прекарвам в него много повече време, отколкото в тоалетната. Изведнъж да им се допишка и да не могат да стискат се случва само на малките деца, а ако няма такива? Но и да има, нищо не струва преди да влезете в банята да ги командировате да минат през тоалетната. Или да си направите душ зона с матирани стъкла - така нито ще има мокра тоалетна, нито къпещият се ще е на показ и детето ще може да се изпишка, ако е толкова зор. Но това е моето мнение, не го налагам, а само го излагам за да си реши питащият.

# 55
  • Мнения: 35
Пак благодаря много на всички. Финалният вариант е междиннен между 1 и 2. Едната баня се скъсява ширината и до минимума възможен (90см може би) за да действа като самостоятелна тоалетна. Пералня и сушилня в коридора на гърба на банята, както от снимката на Черна станция. Кухненския бокс - да, няма да е мечтания, ще е малък, но тъкмо да готвим и да ядем по-малко било здравословно.

Отваря се пространство и в хола за голямо бюро, защото това ни е рутината от година с хоум офиса.

# 56
  • Мнения: 738
за мен 1-вия вариант е по-добър, а бих се размислила и за 2-рия, но в едното помещение бих си направила гардеробно.

Общи условия

Активация на акаунт