Артрит при възрастна котка

  • 2 828
  • 23
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 2 451
Здравейте,

Имам котка, която е на 15 години и до преди месец не сме имали никакви здравословни проблеми или поне не сме знаели за тях. Кръвните изследвания му бяха перфектни. Получи криза с болка в единият крак и отидохме на лекар по спешност, след това на ортопед, снимка, пак изследвания и установиха атрит.

След един ден се оправи, но седмица по-късно отново получи такава криза, но с друга лапа. Предписаха ни НСПВ, но тъй като е на 15г, приемаме го с почивки.

И така един месец. Предписаха ни Флексадин като добавка, но той не иска да я приема. Тази седмица му е почивна от лекарството и пак го боли, куца и вече не иска и да яде толкова. Приема много малко храна и утре пак сме на лекар. Преди 6 дни пускахме кръвни изследвания и бяха наред.

Имате ли опит с това заболяване и какви добавки са помогнали на вашите котешки деца. Четох за CBD oil, но за котки няма много данни. Някой давал ли го е на котката си? Утре ще питам и лекаря, но оставам с впечатление, че не са много по алтернативната медицина.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 980
Имам двама "пенсионера", но кучета. И двамата имат проблеми с артрит и шипове. Същата работа - снимки, изследвания и пр. Нещата се поуспокоиха, когато започнахме да даваме хранителни добавки превантивно, а не когато ги заболи. Дават се в преходните сезони, особено когато има повече влага и дъждове. Като добавки мога да препоръчам Артровет или Анти артрозин (капки, защото хапчетата са огромни и трудно се пробутват).
И двата препарата се дават и на котки.

# 2
  • Мнения: 2 451
Благодаря, Милинка. Ние му стривахме добавката в храната и така един месец приемаше Флексадин. Но последните дни почти не иска да яде и не му я даваме вече. Ще потърся добавката на капки, ще видя и лекаря какво ще ни каже днес.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 980
Да не му дразни стомаха? Някои имат този ефект.

# 4
  • Мнения: 2 451
Възможно е. Но тази седмица не сме я давали и всеки ден яде по-малко. За сега му даваме само гастро пастети и паучове, но...

Ще настояваме днес да направим ехограф на стомахчето и да му видят зъбите. Пастетите само ги ближе, но до там, не ги изяжда реално.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 980
Успех, дано се възстанови бързо животинчето!

# 6
  • Мнения: 10 518


Това е най-добрата и скъпа добавка на пазара, до колкото знам. Капсулата се изсипва в пауча. Моята котка я харесва на вкус. Мирише на миди.

# 7
  • Мнения: 2 451
amy_nka Имаш ли идея в България има ли я някъде? Парите нямат значение,  само да му помогне.

# 8
  • Мнения: 10 518
Ами, във всички онлайн магазини с аптека я има. Например Стефанов и Петнет.

Можеш да пробваш Ревмокам (сироп) вместо другите нспв. Той може да се пие доживот. Посъветвай се за дозата, обаче, според теглото. Ревмокам е обезболяващо, което много добре се толерира.

# 9
  • Мнения: 2 451
Благодаря, ще я взема. За 2-3 дни  ще е на кортикостероиди, за да видим дали ще го закрепим, защото положението е много лошо.

Ще разпитам и за сиропчето. За CBD ми казаха, че според тях не е подходящ за котки, но опита им е доста малък.

# 10
  • Мнения: 10 518
Калий в норма ли е? При дефицит на калий също има проблем със задните лапи и ходене.

# 11
  • Мнения: 2 451
За съжаление при нас се оказа най-лошото. От тук насетне трябва да съм благодарна за всяка минута и секунда, която е с мен. Cry

След направен скенер видяха, че има тумори на няколко места. Оказа се, че артрита не е проблем за мъките през последният месец и половина.

# 12
  • Мнения: 2 864
Много, много съжалявам, че това ви се случва! Загубихме нашата кучинка преди по-малко от месец. Кара беше с нас само няколко месеца, болна и измъчена, не можахме да я спасим и това много ни тежи. Не ми се мисли какво е 15 години да обичаш и да те обича котьо! 😍 И да е толкова болен... Дано стане чудо и да се подобри, дано! Адмирации, че правите всичко за него! Душичките си имат само нас... Късмет ви желая от сърце, и на него, и на вас♥️

# 13
  • Мнения: 2 451
Благодаря, Djaky,

За жалост тумора е агресивен и при котките се развива много по-бързо от при хората. За жалост няма какво да направим, не е лечимо. Докато овладяваме болките и се храни, ще се радваме един на друг. След това ще е по-добре да го приспим, вместо да го оставим на силните болки. Решението е трудно, много ни е трудно и да свикнем с това, че скоро няма да го има. Лекаря не ни даде надежди са живее месеци Sad

# 14
  • Мнения: 2 864
Много е тежко, искрено съчувсвам!  Дано се храни и пие водичка, много важен знак за състоянието на котьо.

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Много, много съжалявам...
Не знам дали е ок приспиването...
Може пък да поживее още,нищо не се знае...
Лошото е,че щом вече е с болки...са много напреднали нещата.
Дано му дават достатъчно силни обезболяващи...

# 16
  • Мнения: 2 451
За жалост са на преднали нещата, да. Гледах резултатите от скенера, не че нещо разбирам, но са засегнати няколко органа. Пие 3 пъти на ден обезболяващи, НСПВ и по няколко капки CBD. И отделно едно хапче за малко апетит. Не знаем колко време му остава, според лекаря не е много. Да се по радваме още няколко дни и ще е по-удачно приспиване, от колкото да го оставим на жестоките болки.

# 17
  • Мнения: 2 864
Пълнолуние, как сте? Мисля го котарачето... И на вас, зная, никак не ви е леко...

# 18
  • Мнения: 10 518
В ЦВК ли го гледаха? Биопсия направиха ли му?

# 19
  • Мнения: 2 451
Да, в ЦВК го гледаха и всички изследвания са правени там. Първо му правиха рентгенова снимка, нищо не видяха, освен леки петна по белият дроб. За караха го на скенер след това. Биопсия не са ми казали да са правили. Вероятно са решили, че няма смисъл, поради това, че има засегнати няколко органа. Белият дроб беше на петна, не 1 или 2.

За сега още е с нас, храни се малко по-малко. Доста силен стрес му докарваме с  лекарствата, които трябва да му ги даваме по няколко пъти на ден.

Не знам как да разбера, кога е време да спра егоизма си да е с мен и да го заведа за да го приспят. Просто се чувствам, че давам смъртна присъда, а не го спасявам от мъки.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Как е котето?

# 21
  • Мнения: 2 451
Последните 2 дни е по-добре. Трудно му е да ходи, но се движи. Сам си ходи до тоалетната и сам се качва на леглото, защото спи при нас на спалнята. Хапва по малко, предимно по-течни неща. Но идва да се гушка и гали, което също е добър знак. Явно сме в добрата фаза за сега. Недяля изкара почти целият ден в клетка си и не даваше много да го гушкам.

Благодарна съм за всяка минутка изкарана с него. Опитвам се да свикна с мисълта, но е трудно.

Благодаря за вниманието ви.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Дали сте му всичко,което е било по силите Ви.
Да,докато е добре,му се радвайте...
После...дайте тази любов и грижа и на друго животинче...
Дано остане колкото може повече с вас котето и... да не се мъчи и да не страда много...

# 23
  • Мнения: 10 518
Щом се качва на леглото, е хубаво да му улесните достъпа. Сложете му стълби или рампи. Тоалетната също трябва да му е ниска, да не се зори да прескача прага.

Общи условия

Активация на акаунт