Развален водомер

  • 1 875
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 202
Здравейте!

Наскоро мина инкасаторка на Софийска вода. Каза, че водомерът за топла вода не работи. Обясни, че или трябва да се сложи нов, или към съществуващия да се сложи модул. (Дано предавам правилно думите ѝ.)

Гледам пространството около водомера и мисля, че той няма да може да се свали, защото гаечният ключ няма да може да влезе свободно. Става въпрос за отвор 17,6 см/17, 6 см. Моля, вижте снимките и коментитайте.

Притеснявам се, че ще се уговоря да дойде водопроводчик, той няма да може да свърши работа, но, разбира се, аз ще трябва да заплатя посещението...

Благодаря ви.



# 1
  • Мнения: 40 317
Мдаааа, може и да може да стане с някоя "гарга" (тип ключ) но ще е трудно, евентуално невъзможно. Проблемът е не толкова в размера на отвора, колкото в позиционирането му - няма достъп до двете гайки. Може да ти се наложи прекрояване - внимателно да се изреже по-голя отвор и после да се сложи съответно по-голяма ревизия. Но няма да те оставят с този водомер. От самото начало сте допуснали голяма грешка.

# 2
  • Мнения: 202
Черна станция, много благодаря! Simple Smile

# 3
  • Мнения: X
Този модул за който инкасаторката ти е казала е радио модул за битов водомер, с който водомера може да се отчита дистанционно, нещо от този тип:

Провери дали водомера ти става да му се постави таково устройство, не на всички модели може и ако става и няма проблем да работи при развален водомер, по-добре вземи такова. Но разбери със сигурност инкасаторите могат ли да отчитат с такъв модул, че то с ВиК никога не се знае.

# 4
  • Мнения: 202
Благодаря много, staliq!

# 5
  • Мнения: 40 317
Ако водомерът е развален, каквато и комуникационна джаджа да му сложиш, все ще е неприемлив. А и да не е развален, след 10 години пак е за смяна или проверка (като проверката не си струва).

# 6
  • Мнения: 202
Извиках "Софийска вода" за смяна на водомера. Успяха да го сменят. Simple Smile Слава Богу!

# 7
  • софия
  • Мнения: 190
Аметист би ли споделила какъв водомер ти сложиха - от тези с дистанционно отчитане или обикновен пак и колко струваше смяната общо. Предстои ми същото и на мен.

# 8
  • Мнения: 202
Софийска вода дават възможност за избор между водомери, изработени в различни страни. Отделно, предлаганите немски водомери са две марки - Techem и Zenner. Аз избрах Zenner. Не е с дистанционно отчитане. Гаранцията му е 3 години.
Всичко (демонтаж на стар водомер, нов водомер и монтаж на нов водомер) ми струва 72 лева.
Смяната беше направена на 28 юни.

На 2 юли Елвеко Сименс (моят топлинен счетоводител) са ми пратили писмо. От едната страна на листа е изравнителната сметка. От другата - предупреждение, че водомерите, които се сменят след 13-ти март, трябва да се сменят с такива с дистанционно отчитане...

Сега се съмнявам дали съм изрядна с моя водомер. Затова ви съветвам преди да предприемете смяна да говорите с топлинния си счетоводител.

П.С. 1: Нека горното не се смята като препоръка за марка Zenner. Истината е, че поръчах на сляпо. Всичко, което мога да кажа, е че работи.
  

П.С. 2: Като се обадих по телефона да направя заявка към "Софийска вода", питах служителката дали водомерът ще е с дистанцинно отчитане. Спомням си, че тя каза, че 4 водомера с дистанционно отчитане струват 930 лв и че такива водомери са задължителни след 2024г...

Не разбрах "Софийска вода" да предлагат водомери с дистанцинно отчитане.

П.С. 3: Имам чувството, е "Софийска вода" и Елвеко Симен" не общуват.

Последна редакция: пн, 09 авг 2021, 01:09 от Аметист

# 9
  • софия
  • Мнения: 190
Благодаря!

# 10
  • столицата
  • Мнения: 3 761
По Наредбата за топлоснабдяването от 2027г. водомерите за топла вода и топлоразпределителите трябва да са с дистанционно отчитане.
На Термокомплект водомерите с дистанционно са около 105 лв. с монтажа. Не знам защо Софийска вода ни цакат с по над 200лв. водомер.

Общи условия

Активация на акаунт