Фентъзи и фантастика - 22

  • 29 070
  • 705
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 146
И аз да номинирам:
1. Брандън Сандерсън - Деца на безименните
2. Колелото на времето
3. Катрин Арден - Winternight

# 676
  • Мнения: 18 047
Само да споделя, че започнах Фуриите на Калдерон и сега-засега почти всичко в книгата ме дразни. Най-вече поведението на главните герои -  Тави и Амара, които се държат много егоистично и наивно (поне според мен.)

# 677
  • Мнения: 36 446
Още чета Евършор; да знаеш, че Джорген ще научи нови неща - нали критикуваше Аланик, че не го е научила на нищо Simple Smile Не съм сигурна обаче дали тя допринася много за обучението му - той е различен от нея и от Спенса.
Колкото до охлювите -
Скрит текст:
доколкото разбрах, тези които бяха при хората на Аланик са върнати, но са подарили на нейния лидер (Ринакин?) един пълен комплект тайникси (по един от всеки цвят). А тези, които родителите на Джорген бяха събрали, за да предадат на Върховенството, са избити в експлозията (те май са по-голямо количество от "отвлечените"), но пък се споменава, че в недрата на Детритус/Метален рой има още много неопитомени охлюви.

# 678
  • Мнения: 18 047
Прочетох до край първа книга от фуриите на Калдерон. ИЗключително съм разочарован, няма да чета останалит

Причините
Скрит текст:
Първо това е книга от типа в които седем човека спират петдесет хилядна армия.  Страшно "обичам" такива книги. Второ двамата главни герои - Амара и Тави се радват на ненормален късмет.  Например когато едното племе на маратите внезапно се притече на помощ на Тави. Далеч по-реалистичен е сблъсък на Исана и Корд, той пробуди много повече интерес в мен. Уви само той не стига, за да направи книгата.
Не бих могъл да кажа и че харесвам Първия лорд - твърде много не му пука за хората около него и считам, че не заслужава короната си. Тук съм на страната на Фиделиус. Да, новият му господар също може е жесток,  но Гай не знам си кой изобщо не ми допада. Показателно е че когато награди Тави изобщо не попита леля му и чичо му, нито пък него самия, а просто обяви решението си, след един разговор с Амара.
ОСвен това - наречете ме консервативен- хим не ми хареса, че Бърнард има закачка с Амара, която може да му е дъщеря.
И пр. и пр. Накратко книгата ме подразни и съм убеден, че няма да чета продълженията.


Допълвам списъка си с трета номинация - трилогията  "Седемте кралства" на Кристин Кашор /Даровита, Огнена, Лазурна/

Вече съм на глава 14 от Evershore - все още имам сериозни критики към действията на Аланик, имам и някои забележки по реализма в новелата, но ще коментирам като свърша.

Последна редакция: сб, 29 яну 2022, 13:03 от Лорд Сняг

# 679
  • Мнения: 36 446
Само да ви кажа, че в момента в Замунда има партида нови книжки (включително жанрови, публикувани на нашия пазар през 2021). 

# 680
  • Мнения: 18 047
Мерси, ще имам предвид.
Аз прочетох Evershore, със смесени впечатления съм
Скрит текст:
минусите
1. Точно както и предполагах Аланик на нищо не научи Джорген, реално сега той ще трябва да споделя с нея и знанията които научи от Юно/Юна,  голямата полза от нея- Джорген сега е много по-силен от Аланик, а скоро ще се върне и Спенса
2- Цялата книга ми бе ужасно хаотична. Мога да разбера хората, на които събитията им приличат на компютъран игра. Главните герои избягаха внезапно, после се върнаха, после пак изчезнаха, после играха политически игри, после пък се замесиха в битка,изведънж Джорген си заряза хората, за да си играе на сайтоник, а на края се върна за дая спечели. В това отношение Към Небето ми е много по-поледователна.
3. В последните две новели за мен ЕФ Ем са й развалили характера. Първо - наруши командната структура без да е наясно дали Коб и майката на Джорген не са под прикритие (не бяха но не в това бе въпроса). Не знаеше и дали сайтоничните охлюви не са нужни за важна операция. Не се посъветва и с прекия си командир, а просто послуша Аланик, която имаше егоистични цели. Сега пък я назначиха за дипломат, а тя е възможно най-лошият дипломат - твърде искрена е. Дипломатите трябва да лъжат и мажат. Ако така се разсъждава то и майката на Джорген винаги говореше каквото и дойде на акъла, излиза, че и тя бе супер-дипломат. Еф Ем искала да помага на хората. Ами да беше станала обмудсман. Социален работник да бе станала- При това Еф Ем каза една голяма простотия, че щом говориш за скръб на родител се чувстваш по-добре. Ами не е така. Е, при по-емоционалните хора може да е така. Но ам също съм преживявал такова нещо и нямах никакво желание да говоря, а само да се потопя в работа и да не мисля за това, за да не полудея. Не винаги говореното помага. Особено както в случая -Еф Ем вече не бе толкова близка на Джорген, та да се налага той да й споделя.
4.Финалът бе твърде изнасилен. Малко в стила "Добрият крал се появява, раздава справедливост, наказва лошите и награждава добрите"
5. Много ми е интересно какво се очакваше да направи Стъф?  Реално погледнато той бе вицеадмирала, Джорген, който е някак капитан-дезертьор дойде  и наруши командната структура. Имаше два варианта - да го хвърли в ареста, да изправи дезертьорите прев военен съд и вече там да разследва дали са прави или не  и да действа според обстоятелства -или изцяло да му прехвърли отговорносттаи да го саботира. То избра втория варниат, не говори добре за характера му (липса на решителност), но не е като да имаше много опции.
6. Джорген според мен ще бъде ужасен (вице)адмирал, точно както и Еф ЕМ в реалният свят ще бъде ужасен дипломат. Да, добър командир е, успява да накар хората да повярват в него и е съвестен, но за да си генерал/пълководец трябва и още нещо - да ръководиш хората отзад, да изпращаш легиони на явна смърт, а ти да не участваш във военните сражения и после съвестта ти да може да го понесе. За Моента Джорген с нищо не е показал, че е такъв тип човек.
7. В книгата имаше твърде малко за Дърдорко, чак към края се появи. В книгата от името на Еф ЕМ имаше повече за него. Липсват ми шегичките на Дърдорко, с които изобилваше в Към Небето
8. Удивен съм, че не бе отразено, че Върховенството губи важна твърдина в Към Никъде. Това е удар върху тях. За мен бе по-логично хората да се опитат да се съюзат с  ескадра "Абордаж" и Тръпка.
9. Част от героите в  "Към Звездите" ми изчезнаха мистериозно. Имаше едно невидимо момиче, което вече четири книги не знаем съдбата му.

иначе отчитам и плюсовете
1. Земляните най-накрая спечелиха реални съюзници и то във важен момент
2. Джорген се доказа като лидер и получи възможност да се издигне в командната структура. (крайно време беше). Аз бих го направил колонел, но и вицеадмирал е добре.
3. Имаше доста за сайтоничните охлюви, приятелиет откриха и нови видове
4. Джорген показа и човешката си същност, след смъртта на родителите си.
5. Научихме доста за сайтонизма.

Последна редакция: нд, 30 яну 2022, 19:44 от Лорд Сняг

# 681
  • Мнения: 36 446
Аз имам още малко, не бързам. Харесвам новите сили на Джорген.

И трите допълващи книжки не са на нивото на основната поредица, но стават като за допълване. Може си и без тях - не вярвам Артлайн да ги издадат на хартия, или да платят за преводи, но ще поживеем и ще видим.

# 682
  • България
  • Мнения: 6 204
Най-после попаднах на нещо добро.
Дейвид Едингс, Лий Едингс - Изкуплението на Алтал.
Бързо стигнах до средата, истинско фентъзи.

# 683
  • Мнения: 18 047
Прочетох Холи Блек "в най потайните  дебри". Хареса ми. Да, жанрът е малко тийн и малко момичешки, но има доста фолклор. доста за елфите и дивите създания. И какви сделки сключваш с тях. Допадна ми. разбира се и тук се прокрадна  щипка политкоректност (къде без нея), но някак си приех че е вкаран един герой, който е  гей.

# 684
  • София
  • Мнения: 709
Лорд Сняг това ми звучи  точно  като  за мен, мисля да я пробвам.

# 685
  • Мнения: 5 741
Задава се нова поредица на Антъни Райън "Острието на гарвана". Първа книга "Зовът на вълка" вече е излязла. Аз харесах  „Сянката на гарвана“, така че ще прочета и тази, задължително.

# 686
  • Мнения: 18 047
Прочетох Тейтъм Флин  - Жупел за закуска. (в Читанка)
Хареса ми, доста е пародийно. Тук "Добрият" герой е най-малкият син на Сатаната, който е доста калпав демон. Баща му го мъчи да направи злина...но не би. Ала в Ада зрее бунт, и само Джинкс д'Явол може да го спре...

много препратки към митологични фигури, легендарни герои и пр. В някои аспектни прилича  книгата за Никола Фламел - имаме срещи с Персефона, Едуард Тийч, Дракула....и пр. и пр. - но е много по-стегнато  и с повече хумор.

# 687
  • Мнения: 304
Здравейте 😊 Преди години бях чела поредиците на Труди Канаван и много ми харесаха всички . Надявах се досега да са издали на български останалата част от Правилото на хилядолетието, от което имам първите две книги. Някой следи ли какво става с тази поредица и знаете ли откъде в бг мога да се сдобия със следващите, явно ще трябва да са на английски. Третата ми излиза да я има само в Амазон. Благодаря предварително!

# 688
  • Мнения: 35 957
Прочетох Тейтъм Флин  - Жупел за закуска. (в Читанка)

започнах я, много ми е детска, като за 5 клас

# 689
  • Мнения: 18 047
Всеки харесва различни неща.
Ей, номинирайте книги или поне пишете  нещо. Темата съвсем замря. Чакам да стигнем 50-та страница, за да открия новата тема..


Chipunche за  Труди Канаван ти отговарям веднага - първо двете трилогии за Киралия/Черният магьосник излязоха (според мен вторатан е  добра -лично мнение)
за Итания излязоха първите две книги -Жрицата в Бяло, и Последната от необузданите, показааха че третата "Глас от боговете" е в печат и....нищо. вече над 9 години. Вакон повече няма да издават Т.Канаван. Глас от боговете веднъж я дочетох на руски в Рулит. Преди година я потърсих - нямаше я на руски в Рулит, но пък я имаше на немски.

Правилото на Хилядолетието започна да го издава MBG, което се бе амбицирало да довърши книгите на Т.Канаван...но те фалираха. По мое мнение Правилото на Хилядолетието е доста глупава книга. Действието се развива във вселената на Черният Маг, но няма нищо общо.

Канаван има и един разказ в сборника "Епично" - действието се развива 200 години след събитията в поредицата за Киралия -/Черният магьосник. Разказът може да се чете и самостоятелно.

към момента не забелязвам някой да има желание да издава Канаван.Тя има както приятни адулт-книжки /може би най-смислена за мен е "Ерата на петимаата/поредицата за Итания" така и пълни простоии.

Едит - извминявай, в България ли си купи втора книга на Правилото на хилядолетието? може ли да ми покажеш как изглежда книгата или поне годината, името й и издателството?  аз не знам в България да е излизала Аngels of Storm

Последна редакция: чт, 17 фев 2022, 22:09 от Лорд Сняг

Общи условия

Активация на акаунт