Правни насоки от адв. Лора Томанова и адв. Светлана Кирева

  • 25 717
  • 241
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 39
Здравейте, къде се подават документи за еднократна помощ при смърт на осигурено лице и кой номер декларация се подава. Пенсионерът осигурено лице ли е, ако не е работил  допълнително? Няколко пъти в отговорите цитирате правото, но не става ясно дали починалият пенсионер е осигурено лице. Трябва ли да се подават документи в ЧЕЗ и Топлофикация от наследниците по право на недвижим имот.  Вдовишка пенсия или добавка се полага на преживелия съпруг на 75 год. пенсионер. Благодаря!

Последна редакция: ср, 02 фев 2022, 00:44 от mamaEli

# 196
  • гр. София
  • Мнения: 4 762
Не съм адвокат, но понеже в момента се занимавам със същото ще пиша. Заявлението, не декларация, за еднократна помощ се подава в НОИ, само ако пенсионерът е бил на трудов договор до смъртта си. Можете да я намерите в Приложение 17 от НПОПДОО.
В ЧЕЗ и Топлофикация партидите не се унаследяват, а се прехвърлят на лицето, което живее на адреса например.
Полага се вдовишка добавка по чл.84, която е  26.5% от пенсията на починалия. В тази пенсия не влизат инвалидните, ако е имал такива, както и Ковид добавки и тн.
Ако е имал недвижим имот в срок от 6 месеца трябва да подадете декларация по чл.14 от ЗМДТ онлайн или в общината по местоживеене на починалия.

В общи линии е това. Разбира се има и други хипотези.

Последна редакция: ср, 02 фев 2022, 12:49 от Leila

# 197
  • Мнения: 745
Здравейте, имам следния казус. Става въпрос за апартамент, в който живее човек, но се води на името на друг. Проблемът е, че човекът който живее в него не желае да плаща данъка. Законово какво се изисква, за да се откаже от частта си въпросния човек и да  спре да плаща за нещо, което не потребява?

# 198
  • Мнения: 39
Leila, сърдечно Ви благодаря за изчерпателния отговор! Само за партидите служебно ли ги прехвърлят или трябва да се ходи до там.

Последна редакция: чт, 03 фев 2022, 13:13 от mamaEli

# 199
  • Мнения: 40 741
За всичко се ходи, правих го наскоро. Носиш нотариален акт, смъртен акт, удостоверение за наследници, добре е и номер на партидата и става. Ходи се за вода, парно и ток. Водата е в ЦУМ, парното на много места, токът при 91 НЕГ.

# 200
  • Мнения: 1
Здравейте, днес ми писаха акт, че нямам предпазна маска в автобуса.
Какво да правя? В какъв срок мога да обжалвам? Дали ще отпадне?

# 201
  • Мнения: 39
За всичко се ходи, правих го наскоро. Носиш нотариален акт, смъртен акт, удостоверение за наследници, добре е и номер на партидата и става. Ходи се за вода, парно и ток. Водата е в ЦУМ, парното на много места, токът при 91 НЕГ.

Благодаря!

# 202
  • Мнения: 119
Здравейте отново, Silvia Toncheva 642426, няма законова пречка недвижим имот да е обременен и с други правни тежести, което, разбира се,  е възможно само със съгласието на ипотекарния кредитор, с оглед риска който съществува при евентуална публична продан, например. В случай че липсва подобно съгласие, остава възможността правото на ползване да се учреди,  след като ипотеката бъде заличена.

# 203
  • Мнения: 119
Здравейте, mamaEli,
При смърт на осигурено лице за наследниците възниква възможността да получат право на еднократна помощ, като за целта правоимащите лица следва да депозират заявление-декларация по образец, приложение № 17 към Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, в  ТП на НОИ по постоянния или настоящият им адрес. Следва също така да знаете, че право на еднократна помощ при смърт на осигурено лице имат съпругът/съпругата, децата и родителите, като размерът на еднократната помощ се разпределя поравно между съпруга/съпругата, децата и родителите на осигуреното лице. Отделно от това, съгласно разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване, всяко едно от посочените по-горе лица имат право и да получат т.нар. наследствена пенсия, като нейният размер се определя в процент от полагащата се лична пенсия на починалото осигурено лице.  Наследствената пенсия също се отпуска общо на всички лица, които имат право на тази пенсия, и се разпределя поравно между тях. За преживелият съпруг има още една възможност, а именно, правото на добавка от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга. Следва да се има предвид, че добавката не може да се получава заедно с наследствена пенсия от същия наследодател, тоест трябва да изберете кое е по-изгодно за Вас.

В същия смисъл е и Пост № 37/25.08.2021 г.

. Пенсионерът осигурено лице ли е, ако не е работил  допълнително? Няколко пъти в отговорите цитирате правото, но не става ясно дали починалият пенсионер е осигурено лице.

Отговорът на въпроса е отрицателен.

Трябва ли да се подават документи в ЧЕЗ и Топлофикация от наследниците по право на недвижим имот. 

По силата на чл. 5, ал. 5 от Общите условия (ОУ) на договорите за използване на електроразпределителнaтa мрежa на "ЧЕЗ Разпределение България" АД, в случай че лицето,  отразено като клиент в базата данни на ЧЕЗ РБ е починало, то правата, задълженията и отговорностите на последния се поемат от негов наследник, наследници или упълномощено от тях лице по реда на настоящата разпоредба, като разпоредбата не се прилага ако наследника/наследниците са се отказали от наследство и са го удостоверили пред ЧЕЗ РБ

От въпроса не става ясно за кое топлофикационно дружество става въпрос, но в сайта на последното могат да бъдат  открити ОУ, които съдържат и отговора на запитването.


За повече информация, при желание от Ваша страна се запознайте с подробната информация, налична на сайта на НОИ:

https://www.noi.bg/en/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/942-doo

# 204
  • Мнения: 119
Здравейте, Liska_, не може да се предостави отговор на въпроса, тъй  последният зависи най-вече от обстоятелството на какво правно основание визираното лице обитава апартамента -  напр. въз основа на договор за наем в качеството на наемател, въз основа на учредено вещно право на ползване в качеството на ползвател, без правно основание в качеството на обитател или др., тъй като правната уредба при всеки един от случаите е диаметрално различна. При желание от Ваша страна, уточнете изрично, след което и ще Ви отговорим.

Последна редакция: пт, 04 фев 2022, 09:31 от адв. Томанова & адв. Кирева

# 205
  • Мнения: 119
Здравейте, Мариана Павлова 712492, в 3 - дневен срок от връчване на акта може да подадете възражение, след което ще бъде издадено наказателно постановление, което подлежи на обжалване пред съответния съд. Препоръчваме Ви за подготовка на жалбата да се обърнете към колега адвокат. В случай че има основания, е много възможно наказателното постановление да бъде отменено, например при наличието на процесуални нарушения, а отделно от това съдът може да приеме, че е налице маловажен случай, като съдебната практика изобилства от различни примери, но за всеки отделен случай следва индивидуално да се подхожда.

# 206
  • Мнения: 119
Здравейте, призоваваме потребителите на форума да не отговарят вместо нас на зададените към нас въпроси в рамките на консултативната ни тема, за да не се  стига до объркване и/или дезинформация. Свободни сте да споделяте своя житейски и правен опит в рамките на други теми във форума, различни от настоящата консултативна тема. Предварително благодарим!

# 207
  • Мнения: 5
Здравейте,
През 2015 година направих адресна регистрация в район Студентски град, тъй като живеех на общежитие. След изтичане на давността ѝ трябва ли подам заявление постоянният ми адрес да бъде и настоящ или това се случва автоматично? Възможно ли е да нямам настоящ адрес в момента?

Последна редакция: нд, 06 фев 2022, 22:34 от smile9666

# 208
  • Мнения: 827
През 2008 съм направилва временна регистрация за общежитие в София в Студентски град. През 2020 си направих постоянен адрес в София. Интересува ме - този временен адрес в Студентски действал ли е до момента или се самопрекъсва в даден момент? Т.е. възможно ли е да имам настоящ адрес в София от 2008 насам, докато не направих постоанен? Къде мога да проверя за временния адрес?

# 209
  • Мнения: 2
Здравейте, преди време след като хванах служители на работното място и станах свидетел как зад гърба ми ме наклеветиха, лъжат, измислят истории за мен какво съм правила, и се "оплакват" от мен, колко лошо съм се държала, обиждала, ужасни измислени истории за мен и личният ми живот ,направих звукозаписи. Първо, когато ги хванах да лъжат, а след това оставих телефона в стаята да записва докъто ме няма. На тези записи се чуват страшни неща.
Тези лъжи, клевети, „оплаквания" и измислени истории са пред началника, колегите на работното място и хора извън работното място и скрито от мен. Също така, преди това ме тормозиха не се издържаше да се седи и ми идваше да си тръгна, докъто не се върне началника, след това лъжеха и разказваха измислени истории, за това какво се е случило. Затова започнах да правя запис.
Това не беше за първи път, първо единият отиде при началника да се „оплаква" тоест да лъже, че съм казвала и правила неща, които не съм)
Естествено направих записите без тяхното знание, защото щяха да изчакат друг момент, и да се крият по-добре.
Ако нямах записи изобщо нямаше да знам и разбера и да мога да кажа, че това са измислици и лъжи и да се защитя, защото други служители и началника криеха много усърдно и когато се опитвах да разговарям с тях не ми казваха нищо и дори не ми позвояваха да се изкажа.
На записа се чува голямо несъответствие в една от историите, в които ги хванах да се „оплакват", и разказват, също има и много други ужасни измислени от тях истории, които казват пред и бивш служител и се смеят.
Също, ако покажа тези записи мога да обясня какво всъщост се е случило, а не да вярват в тези неща, които се чуват на записите.
Тези лъжи, клевети и измислени истории са многократни.
Накратко - други служители-колеги, започнаха много да ми разказват за едната служителка, която ме клевети, колко много ги тормозила преди и ми казваха много настоятелно в никакъв случай да не показвам записа, особенно навън, щяло да бъде лошо за мен пред бъдещи работодатели и не трябва да излиза информация навън нито да казвам на началника.
Не виждах много смисъл в това, как ще ми навреди при условие, че лъжат за мен, но се съгласих защото много настояваха.
Едната служителка, която лъже и ме клевети разбрах, че е много уплашена да не се чуе записа.
Също така след няколко пъти обяснения на началника, той не направи нищо, понякога не искаше да ме изслуша и също разбрах, че не ми вярва, единият път ми каза - много обичал да му разказват истории.
Колкото и да го питах, не ми каза почти нищо какво се случва. Записа е единственият начин, по който разбрах голяма част от това, което ми правят зад гърба и какво става без мое знание, неща които касаят мен.
Дори и да ми повярва, силно се съмнявам да направи нещо или да им каже нещо, затова искам да подам жалба до Инспекията по труда, защото няма да спрът да си измислят лъжат и настройват други хора и разпространяват лъжи за мен.
- Как процедират от Инспекцията по труда?
- Мога ли да кажа за тези записи в Инспекцията по труда?
- Как мога да се защитя?
- Биха ли им наложили някакво наказание? И длъжни ли са?
С тях колегите се държат всеедно нищо не са направили, а на мен някои от колегите ми правят намеци, говорят лошо зад гърба ми, наскоро когато трябваше да ми кажат няколко пъти нещо по работният процес една колежка започваше да гледа лошо и ядосано, има и други неща, а им бях казала, че онези неща са пълни лъжи и измислици.
- Понеже други служители, за да не кажа какво ми правят и да не се оплача, ме излъгаха и заблудиха, че никой не им вярвал за да не кажа нищо и разбрах късно какво всъщност става, а по трудов договор съм на работа до 28 февруари, това пречи ли на жалбата/сигнала?
Ако от Инспекцията по труда не дойдат до тогава, извършват ли проверка и могат ли да направят нещо и наложат наказание въреки, че няма да бъда вече служител там?
Ще ми отнеме време да напиша и обясня, това което се е случило.
- След направена проверка, съобщават ли на жалбоподателя какво са установили?
Изпитвам неспокойствие и имам много големи основания да смятам, че ако от Инспекцията по труда дори не дойдат, че когато вече не съм там, тези служители ще продължават да лъжат колегите и продължават да се обаждат и разказват лъжи и настройват и други хора срещу мен, и аз няма изобщо да мога да направя нещо и да се защитя или да разбера.
Имат и достъп до личната информация на гражданите и една от двамата е казала, че може да ми направи живота и кариерата невъзможни.
- Мога ли да поискам/настоявам от началника, да им наложи наказание?
- Имате ли съвети при писане на жалба и неща, които човек е добре да знае и как мога да говоря с Инспекцията по труда, за да им се наложи наказание, а не да оставят само препоръки, смятам че това ще ги спре.
- Ако има трети човек „източник„, на който са се обаждали и който лъже колегите и началника, за да им помогне да не се разбере, но който работи на друго място, какво следва, ще отидат ли на неговото работно място да проверят?
- Също така едната служителка е лъгала, че съм казала, че ще я изгоня, а тези двамата започнаха това лъжене и измислени истории и да отиват при началника за да изгонят мен и ги хванах да звънят на някой да питат дали може да ме махнат от работа. Ако нямах запис никога нямаше да разбера това, и много други лъжи и следователно дори да кажа, че е лъжа.
Започнах работа там по програма, затова не можеха да ме освободят за периода.
- Може ли да се пусне жалба или сигнал след като вече няма да бъда служител там? Понеже ще ми отнеме време да обясня какво се е случило.
Ще се радвам на помощ.

Общи условия

Активация на акаунт