Открито малко свраче в парк

  • 1 458
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 118
Здравейте, намерих едно пиле на сврака в Южен парк - София. Има оперение, може да ходи. Но още не лети. Не намерих гнездото да го върна. Мисля да го взема, защото ако го оставя може да го згази някой или да го изяде нещо. Какво бихте ме посъветвали, как бих могъл да се грижа за него. Или на коя организация бих могъл да го дам, за да се грижат за него?

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Свържете се с някоя организация,която се грижи за болни диви животни.
Не давайте хляб!

# 2
  • Мнения: 118
Свържете се с някоя организация,която се грижи за болни диви животни.
Не давайте хляб!

Правя опити да се свържа но засега няма отговор. Но все пак ми се искаше някой ако има идея да даде съвет как да го захранвам засега. Аз му взех една папагалена каша, и миюу я давам със спринцовка. Но не знам до колко се получава. Та все пак ако някой знае нещо по въпроса нека сподели. Не ми се иска пилето да си замине поради незнанието ми по въпроса . Simple Smile

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ооох,Ами...
Не отговарят вечер ...
Наистина и аз не знам с какво да го храните ...
В Бургас имам фейсбук на такава организация,но дали и кога ще отговорят...
Я опитайте да намерите във фейсбук страница за помощ на диви животни...
Друго не ми хрумва...
Ако има наранявания пилето,до утре...
Така едно свраче бяхме.прибрали и ни беше кофти на другата сутрин.
Трябва и да му е топло...
Водичка със сигурност няма да му навреди,майките ги хранят в човките,но с какво точно...
Уж са всеядни...
Не знам доколко е добра идея пауч за котета или пастет...за малки котета.
Но това ми хрумва...
Пак така,със спринцовка.

# 4
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 404
Щурци, червеи, ларви, бял червей, мравки, хлебарки, зрънца разни, смокини и други плодове. Но като за бебе свраче, предполагам, че това трябва да е ситно нарязано и смесено с вода. Вероятно трябва да се сервира със спринцовка. През нощта е добре да е на топло. Може в изимитирано гнездо кашон с бутилка топла вода, покрита с мек плат.

# 5
# 6
  • Мнения: 628
Здравейте,
Похвално е желанието ви да помогнете на животинката, но повярвайте ми - в много ситуации нямат нужда от помощ. Тази включително изглежда, че е била такава. Като цяло сега периодът е такъв, че малките започват да опознават света, напускат гнездото и е нормално да се намират някъде по земята. Родителите им си ги гледат, не се притеснявайте. Съветвам ви да се върнете с птичето възможно най-скоро на същото място, да го оставите на достъпен за вас клон, да се отдалечите малко и да видите дали родителите ще се върнат. За вас ще е много по-трудно да успеете да го отгледате, има твърде много фактори.
В скрития текст прикачам една полезна картинка, която ще ви помогне да си правите преценка.

Скрит текст:

И все пак да допълня, внимавайте с тези спринцовки, да не го задавите или нещо подобно. По-добре с пинсети - месо, червеи.

Последна редакция: пн, 21 юни 2021, 21:30 от The_Misery

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
По това време не е ок да се оставя в парка.
Ще стане храна за котките(обичам котки и имам такъв дзвер вкъщи,но си умират за малки пиленца).
Подкрепям,че му трябва бутилка с топла вода,завита в плат.
По-добре пасирани неща...
В гърлото на майката нещата стават на каша...малко гнусно звучи,но...

# 8
  • София
  • Мнения: 221
Matt, звънни утре на Фондация "Дивите животни" (ще намериш сайта им, нали, че пиша от телефон и ми е сложно). Те поемат такива случаи - може да им го занесеш (намират се на адреса на вет. клиника "Добро хрумване" в кв. Изток), или да ти дадат указания как да го отгледаш. Само звънни, защото преди месец-два видях във фейсбук съобщение, че временно преустановяват работа. Ако не ти отговорят, звънни в Добро хрумване-Изток, за да ги питаш какво е положението с Дивите животни,  и ако не работят - да те насочат (ако могат) към друга организация. Успех с пилето!

# 9
  • Мнения: 413
Здравейте, намерих едно пиле на сврака в Южен парк - София. Има оперение, може да ходи. Но още не лети. Не намерих гнездото да го върна. Мисля да го взема, защото ако го оставя може да го згази някой или да го изяде нещо. Какво бихте ме посъветвали, как бих могъл да се грижа за него. Или на коя организация бих могъл да го дам, за да се грижат за него?
Твърде късно пиша, сега виждам темата.

Първо на гарджето е добре да се направи гнезденце, кашон с мека кърпа. Редно е да се знае, че много цвъка и ще трябва  да се подменя често.
Първото, което трябва да направиш е да го заведеш при ветеринар, който разбира от диви животни. Последното гардже, което намерих без видими причини умря, както се оказа от вътрешни паразити. Задължително да му дадат нещо.
Счупените кости зарастват сами, птиците не понасят шини и ще си изкълват месото за да я махнат.

За храненето, смила се твърдосварено яйце заедно с черупката на каша, заедно с някакво месо, кренвирш може би. Червеи не ядат, твърди са им.
Като е готова сместа трябва да плюеш в нея, това е най- близкото, което можеш да намериш до веществата, които майката осигурява, когато повръща храната за него. Неприятно е, но е наложително.
Храната бързо се вмирисва,  за това да се държи в хладилник. Пилето има нужда и от много вода, намери спринцовка или капкомер.

В никакъв случай не изоставяйте гарджето, преди да се е научило да лети. Дори само да хвърка не е достатъчно. Ако го пуснеш без да може да лети, ако не котките - другите птици ще го убият, след като вече е имало досег с човек.
Относно ученето, дръж го на ръката си и я снишавай постепенно, показвай му, че трябва да лети. Учат се бързо.
Гарваните се смятат за най- интелигентните същества след човека, запаметяват и усвояват всичко бързо. Привързват се към хората, дори към други животни.

# 10
  • Мнения: 9
Здравейте,какво стана с птичето?

Общи условия

Активация на акаунт