Отговори
# 60
  • Мнения: 28 891
Всеки директор си преценява как да си назначава мениджърския екип. В крайна сметка, на който от работниците не му изнася, напуска. Рядко обаче се преценява добре кой точно върши работата и понякога се оказва - Олеле, ама защо така, сега кой ще работи?!?!

А дали ще ме издигне мен или ще ми назначи парашутист, си е в негово право. Мое право си е да си потърся място, където ще ми е ок.
Както писах по-назад, във фирмите, в които съм работила, мениджърите винаги са били близки до шефа и назначени директно на тези позиции. Със сигурност това не е работеща формула.
Иначе, ако човекът е добре подбран, със знания и умения, нямам против. Обикновено не се случва....

Една единствена колежка се издигна от служител в мениджър, обаче заради креватните си умения. Стана любовница на шефа и изведнъж се издигна в йерархията..... Амааа, който в каквото е силен!

Всъщност, сега като се замисля, във всяка от фирмите, където съм работила, имаше по една такава "колежка".

# 61
  • Мнения: 3 578
и докато експериментираш 6 месеца, екипът върху който се упражняваш може да напусне.

Мхммм, понеже, като назначиш някой външен, това не може да се случи, нали?

Може, но при външният шансовете да го предвидиш са по-малки. Вътрешният го познаваш и можеш да го подготвиш преди да го промотираш, та не е нужно да рискуваш. Първо минава обучение,  после се доказва като ръководител на процес, после и на работна група представители от различни екипи, после вече се добавя и бюджет и се стига до управление на ресурсите в цял проект - срокове, процес, хора, бюджет, клиентски взаимоотношения, ако има. И трябва да финишира вътрешният човек успешно тия упражнения - като за тях е бил подбран по изброените в предишния пост инструменти.
Тогава остава само другият момент "защо дадоха шанс на Иван, а не на мен" - при хората от екипа, и "Тоя от вчера е мениджър, до вчера беше под нас" от другите мениджъри. Та налагай авторитет, което пак е упражнение, което не правиш за външен.

Допълвам се: щом през кревата на шефа се става мениджър при вас, сме в паралелни работни вселени с теб, така че не мога да съм от полза.

# 62
  • Мнения: 14 670
Мен на едната ми месторабота ме препоръча човек, който преди това препоръча любовницата си на друга позиция. И двете работехме отлично, но бързо загубихме мотивация. Тя взимаше колкото преди повишението, но с много повече отговорности, нерви, работни часове, за капак малко пари. Аз получих повече отговорности, нерви, работни часове, повишение на заплатата, но не обещаното, и се оказа, че взимам все пак по-малко от управител на магазин в, да речем, Добрич. А пък управителите на магазини в София взимаха двойно на мен. Тези управители в йерархията стояха под мен и се очакваше да им упражнявам контрол. И шефовете ми говореха за доверие и респект. Респект, моля ви се.
След като напуснах, назначиха с обява някаква жена, която обаче почнали да товарят с още задачки, понеже е магаренце - и тя си поискала обещаното повишение след изпитателния срок. Не й го дали и си пуснала предизвестието. След това никого не са назначавали на тази позиция.

# 63
  • Мнения: 28 891
Допълвам се: щом през кревата на шефа се става мениджър при вас, сме в паралелни работни вселени с теб, така че не мога да съм от полза.

Хахахха, то не важи за всеки. За мен няма шанс.... Обаче не е само в настоящата ми фирма, а във всички, които съм работила, вкл. голяма международна компания с бг шеф.
Даже всъщност при нас сега смениха директора, та май нещата лека-полека ще се променят и се надявам тук да няма такива "колежки".

Другият тип мениджъри са били "кумът на еди кой си", "жената на еди си кой", "приятелчето, дето ходим на лов" и все подобни назначения. Говоря за големи фирми.....айде, средни 200+ човека. Не карталното ЕТ с магазинче в гаража.....

# 64
  • Мнения: 3 578
За този втория тип положително се казва "с референции" - проверен, доверен човек, видите ли. Отвратно ми е.

При нас шефът не стига че е на майната си далече, ами е и гей. Та нямам надежда за промоция 😄 Не че няма под него още 100 други шефа като вариант, ама няя да играем надребно сиа 😉

# 65
  • Мнения: 28 891
Малко встрани от темата, но точно в тази чуждестранна фирма аз бях една от малкото, попаднали с обява от джобса. В моя отдел - единствената. И понеже "племенницата на шефката на ХХХХХ" искала да се развива точно там, защото сега завършила тази специалност, ме разкараха (официално съкратиха позицията). Нямаше кой друг - всеки друг беше "наш" човек..... След 3 месеца сложиха племенницата. Не, че е вършела нещо, понеже нищо не е знаела и можела, но пък имала желание.....Grin

# 66
  • София
  • Мнения: 792
"Гледам и не вярвам на ушите си!"- както казваше покойният вече професор Вучков.
Имам почти 20 години трудов стаж. Всякакви позиции - изпълнителски, супервайзорски, мениджърски. Не зная къде съм попадала, но с ръката на сърцето мога да заявя, че около мен не съм виждала хора да бъдат повишавани като позиция и отговорности, които да не са имали качествата за това. Ако и да е имало такива, които аз никак не съм харесвала.

Наскоро се замислих, че асистенти на доста високи позиции в корпорация биват назначени за ниско ниво мениджмънт. Бях леко изненадна, защото на пръв поглед е доста нелогично. Обаче, се оказва, че всъщност логика има и по време на ролята на асистент, тези хора са изградили мисленето на мениджъри и са видели доста решения наготово.
За да мине на мениджърска позиция човек, никак не  достатъчно да е перфектен изпълнител, даже, базирано на последен опит, бих казала, че това понякога пречи. Когато съм повишавала хора, то аз искам от тях да имат потенциала да водят екип, да имат изградено стратегическо мислене, да са готови да носят отговорност, а и не на последно място да имат и психическата устойчивост за това. А и не на последно място - мениджъра над него да може да има пълно доверие в този човек. Ето това, последното, е най-големият препъни камък в повишенията, според мен поне.



Понеже някой спомена по-горе корпоративна структура, нали. Видимо: отдолу нагоре - само д-та, отгоре надолу - само @ко.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 1 780
Преди години, мой шеф каза така - ако теб те повиша, ти все пак имаш нужда от адаптация, от време да навлезеш в новата материя. На твое място трябва да взема необучен - т.е. имам двама "нови". Я по-добре ти си стой на твоето място, ще взема 1 нов, пък в основните неща ще го въведеш ти... Е, не ми беше по-добре и той се усети 2 месеца по-късно, ама развалихме малко отношенията.

# 68
  • Мнения: 14 670
Ох, с глас се смея. Шефът ти е бил голяма шестица. Имаше ли много за научаване?

# 69
  • Мнения: 40 318
Преди години, мой шеф каза така - ако теб те повиша, ти все пак имаш нужда от адаптация, от време да навлезеш в новата материя. На твое място трябва да взема необучен - т.е. имам двама "нови". Я по-добре ти си стой на твоето място, ще взема 1 нов, пък в основните неща ще го въведеш ти...

Не, че не е права за себе си, но такива неща не се казват, защото със самото казване се е издънил. Това е като с политиката - никога не се казва каквото мислиш. Ако шефовете казват честно винаги какво стои зад решенията им какво ще стане? Нали фирмата не е създадена за кефа на служителите, а за печалба и корпоративната политика не винаги е за кеф на служителите. Също много често е в тяхна полза, но те не биха го загрели, ако им се каже. Затова се говорят алабализми, неизбежно е.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 1 780
Ох, с глас се смея. Шефът ти е бил голяма шестица. Имаше ли много за научаване?

Ако никога не си бил в бранша - да. Ама по отношение на мен  си беше гавра това изказване. Просто го прескочих и си кандидатствах по вътрешните правила за нещо още по-различно и о, чудо бях квалифицирана...

ЧС, абсолютно си права, разбира се, Ама след n години, всички сме наясно с правилата. Шефът трябва да владее и тоягата и моркова, обаче.

# 71
  • Мнения: 40 318
Веднъж съм работила на приятна и доста добре платена работа, но на по-ниска позиция. Много ми беше кеф, несравнимо спрямо това да си шеф е да се грижиш само за себе си и за своите си задачи. Поне за мен. Та както и да е, всичко беше екстра. Само веднъж насаме казах на шефа да не се опитва да ме менажира, защото методите му са ми прозрачни. А и аз нямам нужда, защото много добре разбирам какво е нужно и ще си го правя без да ме омайват и залъгват.

Последна редакция: вт, 06 юли 2021, 19:19 от Черна станция

# 72
  • Мнения: 26
Здравейте!
Не намерих подобна тема, но ми е интересно и пускам. Питам за нещо съвсем нормално при доста от фирмите.
Сега, да поясня. Знам, че е много относителна ситуацията, все пак няма как да повишат някой работник в мениджър, например. Е, сигурно има такива случаи, но предполагам са единици. Както и да е, няма да се хващаме буквално за всяка дума.
Как го виждате ? Това някаква стратегия ли е ? Или поредната глупост на фирмата ?
Не съм в такава ситуация вмомента, а просто ми е интересно. Преди време беше станало нещо такова. Съкратиха много добри кадри от нас, за да вземат нови хора на по- горната позиция. Съкратените също бяха подходящи за горните позиции, но ги махнаха, за да могат да си позволят още служители отгоре. Иначе скъпо идвало хаха. В случая новонаетите не бяха с по- ниска заплата, както в повечето случаи се прави. Чувал съм, че външните хора идват на по- ниски заплати, а например дългогодишен служител би поискал повече пари. Да, има логика, но при нас не бе така.
Ще се радвам да чуя различни мнения, а още повече и гледната точка на “другата страна”.

Темата е доста обширна, но сам знаете краткият отговор на вашият въпрос. Ествествено няма разум или логика да се наеме новобранец, който да застане начело на добре запознат и отдавна работещ персонал. За съжаление обаче в доста фирми вече е практика тази грешка. Причините може да са няколко, ще посоча най-често срещаните.

1. Работите прекалено добре на позицията, на която сте в момента, и от която не сте мръднали от години. Те ви искат точно и само там. В крайна сметка когато работните пчелички дават всичко от себе си нещата да вървят, почти няма значение, кой ще сложат над тях - важното е машината да не спира. Новобранецът няма да достигне скоро вашето ниво и за съжаление, ще забележите, че на тях дават най-сладката и лесната работа, защото нямат големи очаквания от тях, поне в първите месеци. Бъдете сигурни че колкото по-усърдно бачкате в такава ситуация, толкова повече ще затъвате и хората "над вас" ще продължават да си клатят краката.
Съвет: излезте в болничен 2 седмици поне. Като се върнете много ще ви обичат, ще ви разказват колко трудно им е било без вас, но за съжаление работата отпреди 10 дена все още няма да е свършена, и ще идват стари проблеми от зле свършена работа от първите 4 дена на вашето отсъствие.

2. Не ви забелязват и не знаят колко добре всъщност работите и че всъщност вие движите всичко. За съжаление това е толкова често срещано... просто са ви приели за даденост и дори не знаят точно каква работа вършите, само знаят че оплаквания няма от вас, но най-вероятно няма и кой да ви хвали. Това винаги става при егоистични мениджъри, които никога не мотивират екипа си и никога не го хвалят пред големите шефове, само мрънкат ако им станете проблем.
Съвет: излезте в болничен 2-3-4 седмици. Тогава ще усетят кой е носел компанията на гърба си. След това си подайте предизвестието.

3. Фирмата е пълен хаос и големите шефове са забравили за индивидуалността на персонала. Аматьори са. Хвърлят ви се всякакви задачи, които не са ваша работа, всеки прави каквото му хвърлят "от горе" или каквото е с най-голям приоритет в момента. Развитието на хората във фирмата не е приоритет. Ако изнемогват просто търсят нови хора да поемат ударите където трябва, било то на по-висока или по-ниска позиция. Може и за временно, за половин ден, докато намалее обема. Качеството не е важно. Няма време или практика за развитие на персонала.
Съвет: напуснете затъващият кораб.

4. Старите и добри кадри изглежда нарочно са пренебрегвани. Не ви обръщат внимание за нищо и постоянно ви карат да чакате за всичко. Винаги са по мийтинги и нямат време за вашите нужди. Нямат уважение към вас. Искат само да бачкате и да си траете. Ако може и за без пари.
Съвет: токсична атмосфера. Напуснете по медицинска причина.

5. Чисто некоректни са и са измамници. Никога не са имали намерение да ви повишат и само са ви заблуждавали и хвърляли прах в очите с повишения от 20-30 лв. на 2 години, защото минималната заплата се е вдигнала и данъците. Няма да ви държат насила ако искате да напуснете след 3 години празни обещания - текучеството не ги плаши, винаги ще намерят някой идиот, който да дойде на вашата заплата.
Съвет: събирайте доказателства и пращайте към комисията по труда.

5. Гледат да си набутат роднините, приятелите, или искат да намерят екип от по-млади и ентусиазирани хора, макар и да не съзнават, че тези хора скоро или никога няма да достигнат нивото на персонал започнал "от дъното". Търсят си нови приятели и прочее идиотски и егоистични причини.
Съвет: шуробаджанащина, напускайте.

Причините може да се преплитат и всичките да са на лице в една неадекватна организация. Там където има повече стрес и всичко трябва да става бързо - сещате се, че винаги се мисли в моментна перспектива, а не дългосрочна. Вземат се глупави временни решения, за да поправят една след друга грешки. Няма време за нищо и никого.

Бях до скоро в такава фирма, където общо взето всички тези ситуации бяха на лице в един или друг момент.
Само знайте, че парите не са проблем ако продължават да търсят и да наемат нови хора, и ако очевидно виждате, че бизнеса си върви. Те просто не считат за важно, че трябва да ви повишат след 5-тата година лоялен и безупречен труд. Та вие си работите с пълна пара на старите пари и без това. Жестоко, но истина. За това, ако някога попаднете в такава фирма бягайте далеч.

В моята фирма аз успях със зъби и нокти да се издигна на по-високата позиция от колегите, с които започнах и от колегите които дойдоха след нас. Но не си заслужаваше защото всички фактори написани по-горе бяха на лице, и малко или много идваха на моята глава. Колегите с моя опит и стаж не можаха да додрапат повишение, постоянно ги мотаха и лъжеха. Аз за "наказание" изпълнявах 3 длъжности и всеки ме дърпаше за нещо. Всичко чакаше на мен - я за помощ, я за обучение, или просто да си свърша ежедневната работа помежду всичко друго. Правилно се досещате че парите бяха смешни, макар и за по-високата позиция. Колегите които започнаха 2 години след мен си останаха на стартовата заплата, макар да им казваха че всеки следващ път ще бъдат повишени. И така 3 години им продаваха надежда. Накрая започнаха да идват нови колеги на по-високи заплати от тях за същата позиция - минималната се беше вдигнала и никой не кандидатстваше на старата заплата.
Преди да напусна имаше казус единият колега, с който започнах, да го повишат най-после - на мое място. Но те отказаха, на место това наеха нов човек на моята заплата и позиция, без никакъв опит. Успех.

# 73
  • Мнения: 46
В нашата фирма имат таргети за наемане на нови хора. И разбира се вместо да повишат мен, ще наемат някой на по-висока позиция, за да го "прилапат" от друга фирма. Тъй като в ИТ бранша все още има глад за кадри. Пък аз ще им работя като за следващото ниво така или иначе и без да ме повишат.

Друго, което доста често се случва е - след като повишат някой и до 2-3 месеца напуска. Не знам по каква причина. Малко им се струват парите след повишението или искат да си търсят работа от по-високата позиция, за да може да получат по-добри оферти.

Веднъж за съжаление ми се случи три седмици да излезна в болнични заради тривиална операция. Като се върнах проектът беше затъна, колегата си клатеше краката през това време и ме чакаше аз да им занеса лошите новини. На мен ми излезе през носа. Колегата после лъжеше, че ми върши задачите. Него го повишиха, а мен не. Половин година след като го повишиха, напусна.

# 74
  • Мнения: 40 318
Това има логика да се случи ако повишението е 'формално' и шефовете се стискат да му дадат условия като за новата позиция. "Ама как така ще му дадем 5000 лева, той довчера вземаше 3000 и на 4000 ще е доволен". Да, ама ТОЙ знае нивото и на база на новото в CV-то си отива там, където ще му дадат 5000.

Има и друг тип хора - хора откровено некадърни, но в конкретната фирма, на конкретната позиция, в конкретния бизнес. Но явно са по-скоро непасващи, защото в старата им фирма ги смятат за въздухари и празнодумци, от които полза няма, а в новата изведнъж блясват. В такива случаи напускането е от полза и за двете страни и, колкото и да е чудно, после с години и двете страни запазват добри чувства едни към други, общуват, помагат си...
За рях е нормално да напускат щом могат, а повишението е добър повод.

Общи условия

Активация на акаунт