Брокер - капаро - ужас..

  • 7 356
  • 104
  •   1
Отговори
  • Мнения: 179
Здравейте. Харесали сме една къща която е с има пукнатини.
Брокера ни накара да подпишем договор за оглед според който се задължаваме да платим комисион. Без този договор изобщо нямаше как да видим къщата.
До тук нищо ново..
Искаме да видим разпределението, големината на стаите. На същоите чертежи се вижда къде има колони, евентуално ако има шайби.
Брокера казва - може, но с капаро и ще свалим обявата. Казах, че изобщо не искамда я свалят, нека хора си я гледат. Аз просто искам да видя тези неща, за да преценя имам ли изобщо интерес. Отказва. Трябвало да заявим сериозен интерес, но как без да видя интересува ли ме..

Въпроса ми е следния. Според вашия опит доколко е реалистично да получим обратно капарото тъй като искаме или не - СВАЛЯТ ОБЯВАТА. Когато кажем добре - разгледахме и не искаме къщата - най-вероятно ще кажат - заради пропуснати ползи задържаме капарото.
Брокера обещава, че ако се откажем ще върне капарото, но... нали, извинете, няма никаква логика във всичко това, ако беше така защо би бил всичкия този театър. Още повече, че само малка част от брокертите си позволяват толкова арогантно поведение спрямо клиентите си. Така че принципно не виждам логика, за да видиш разпределението да ти поискат 3-4 цифрена сума. За да се иска, то има определена цел. Правилно ли разсъждавам?

Това няма нищо общо с каквито и да е добри практики и за нас представлява чист рекет.

Все едно да отидете в магазина, да изберете хладилник, да поискате да видите техническите характеристики, за което да ви поискат 100лв за разглеждането им. Че аз как да го избера без тях. Само на външен вид ли..
Разликата е, че когато говорим за имоти тези 100лв *най-вероятно* повече няма да ги видите, а и далеееч не са 100 лв.

Всякакви коментари ще са от полза.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 14 533
Капаро не се връща. Това е трик за наивни клиенти.

# 2
  • Мнения: 3 587
Как ще давате капаро за оглед и сваляне на обява. Самата мисъл е абсурдна, какви коментари, каква полза от тях 😀

# 3
  • Мнения: 46 492
Съветът ми е да не плащате.
Цитат
Брокера ни накара да подпишем договор за оглед според който се задължаваме да платим комисион
Задължавате се, само ако я купите, предполагам. Това е нормално. Но иначе не дължите нищо.

Не разбрах за какво точно ви иска капаро. Не ви пускат вътре да я видите?
Какво пише на този документ, който иска да подпишете при даването на капаро?

# 4
  • Мнения: 4 518
Аз не бих се занимавала и бих се отказала. Щом отсега създава проблеми, представям си после, ако решите да я купите, какво ще е.
Ей затова с брокер не влизам в имот.

Последна редакция: чт, 01 юли 2021, 14:34 от Fairytale11

# 5
  • София
  • Мнения: 7 987
Стоп капаро се дава, ако имате сериозен интерес да купите имота и искате да свалят обявата, а не за достъп до документи.

# 6
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 707
Аз не бих се занимавала и бих се отказала. Щом отсега създава проблеми, представям си по след, ако решите да я купите, какво ще е.
Ей затова с брокер не влизам в имот.
Ей за това е добре да си имаш личен брокер. Хем ти си го избрал, хем човекът е наясно с всички "шменти капели" в бранша, хем ще ти направи сделката и най-важното е в твоя отбор.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 36 586
Значи вие платихте за оглед, а всъщност не ви позволяват да направите оглед?!?! Зарежете тая къща. Колкото и да е евтина й примамлива, щом отсега започват с рекета, не си струва.

# 8
  • Мнения: 179
Здравейте. В къщата ни пуснаха, влязохме след подписване на договор за комисион, който ни задължава да платим в случай на покупка. Но въпреки този договор за документи искат стоп капаро и сваляне на обявата, което не ни се беше случвало.

Познавате ли някой, който е дал стоп капаро, какво се е случило после?

# 9
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 707
Не знам, коя е агенцията, но или те не са ви обяснили или вие не сте разбрали. Това, което пишете прилича на една от практиките, но не съвсем. Има разминаване. Някои искат стоп капаро, за да дадат документи за собственост, но за да ви покажат архитектурни планове, ако ги има въобще, няма защо да ви искат. В този документ за депозит вие пишете и каква цена предлагате и при какви условия бихте купили имота. Също има клауза, в коята се декларира, че иматът е без тежести е т.н.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 242
За мен тази ситуация звучи абсурдно. Като цяло масова практика на брокерите е да качват и фалшиви обяви, за да закачат някой - скриптовете вече сигурно почти всички им ги знаят. Ок - може да не е фалшива обявата, но да искат предварително да се подписват договори за комисион и прочие, не знам.. звучи ми нереално.

Как ще искат искат стоп капаро, при положение, че Вие не сте заявили категорично, че ще купите имота, не знам. Аз пари напред не давам, документи без печат, без да са реални и да съм проверила агенцията, също не разписвам. Има страшно много измамници и трябва да се внимава.

# 11
  • Мнения: 12 725
Аз съм сключвала договор със стоп капаро като продавач, но със съвсем различна ситуация. Този договор беше по желание на купувача, за да не търсим ние други купувачи, докато той си оправя документите и кредита от банката.
Но да се плаща стоп капаро, за да те допуснат до оглед?
Тези са измамници, не се замесвайте.

# 12
  • Мнения: 13 532
Нещо не сте разбрали май?
Договор за посредничество ви обвързва с плащане на комисионна при за покупка. Стоп капаро се дава при изявено желание за покупка, свалят обявата от реклама, но, ако се откажете може и да не го върнат / 50/50 е/.

Последна редакция: чт, 01 юли 2021, 19:20 от Пролетно цвете

# 13
  • София
  • Мнения: 7 987
Няколко пъти сме давали стоп капаро, но както писах и по-рано, това е при сериозно намерение за покупка. Веднъж платихме, като впоследстви историята на имота се оказа, че е далеч от разказаната, след което ни върнаха капарото. Оттогава не плащам нищо, преди да съм сигурна, че го искам и имотът е ОК документално.

# 14
  • Мнения: 179
Не, абсолютно съм сериозен и това, което казвам е абсолютна истина.

Не съм наясно с фиктивни обяви, за които стана дума - някой може ли да даде пример и каква е целта им, за да разберем може ли да се направи паралел.

# 15
  • Мнения: 2 486
Ако къщата представлява сериозен интерес за вас и смятате, че си задлужава, по-добре отидете на оглед с добър адвокат. Пред него брокерът едва ли ще шикалкави. Но стоп капаро определено не плащайте. То се плаща, ако твърдо сте решили да купувате къщата.
И след като вече знаете къде е къщата, защо ви е изобщо брокерът? Говорете си направо със собствениците.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 36 586
И аз предлагам щом сте толкова боси в тази материя да отделите известна сума за адвокат по имоти и да действате с него. Иначе шансът да ви прекарат е огромен.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 987
Доколкото разбрах казуса, авторът първо иска да се консултира със строителен инженер. За да дадат документи, искат въпросното капаро.
За да заведе адвокат, трябва да му плати. Няма смисъл да го води на този етап, като не е ясно дали къщата няма  конструктивни дефекти (някъде беше писано за пукнатини).

# 18
  • Мнения: 2 486
Е, да заведе адвокат е по-евтино, отколкото да рискува да изгори със стоп капаро. Когато човек е готов да плати хиляди левове за къща, икономисването от адвокат са тънки сметки.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 987
Адвокатът не може да се произнесе по конструктивната част. Да заведат строителен инженер на оглед, да види документацията на място (без да му я дават за вкъщи), за да се прецени дали става и тогава да решават. След това адвокат за историята на имота е задължителен. Повтарям се, но капаро без документи не бих дала, независимо от това колко прекрасен е имотът.

# 20
  • Мнения: 2 486
Естествено, че адвокатът не е компетентен по конструктивната част. Просто ще им съдейства да видят документите, без да плащат капаро. Брокерът няма да може да заблуждава адвоката.

# 21
  • София
  • Мнения: 25
И точно по какъв законов прийом един адвокат ще накара брокер да покаже документите без капаро? Докато тази "професия" не се регулира от държавата, то всеки може да прави каквото си иска - от това да искаш стоп капаро до това да си платиш само да видиш документите, и двете абсурдни, но това е положението.

# 22
  • Мнения: 179
serd, ние стигнахме до същия извод. Просто брокера се оправдава ще такава е процедурата при него и толкоз, или каквото там измисли все едно. Никъде не са менени задължения, права и т.н. т.е. излиза, че всеки спор трябва да минава през съда.

Аз лично смятам, че ако професията се регулира едва ли ще е по-добре, защото е много вероятно закона да е лобистки в смисъл - писан от някой голям брокер, който ще направи "безвъзмездна услуга" да напише закон, който в почти непроменен вид ще отиде на гласуване. Законите в България са едни от най-некачествените в Европа, поради което се правят непрекъснати поправки...

Предполагам, че големите брокери (за които говорим всъщност) имат немалък отдел адвокати, така че за тях изнудването, шашмите и ходенето по ръба на закона е неразделна част от бизнеса за съжаление.

# 23
  • София
  • Мнения: 25
Лобизъм при посредници каквито са брокерите не вярвам да има, все пак не произвеждат нищо както например строителите, с тях или без тях бизнеса ще върви, но пък доста от лошите практики може да се изкоренят при една тяхна регулация.

# 24
  • Мнения: 46 492
Има много "агенции", които не са агенции, а измамници, които събират колкото могат с различно оправдание.
Първо не давайте никакви пари. След това проверете съществува ли такава фирма с такъв предмет на дейност и дали този човек е служител в нея. Ако не, подайте сигнал в полицията.

# 25
  • София
  • Мнения: 361
Трябва Ви добър адвокат, не вярвайте на брокери с подобно държание.
Ако желаете, мога да Ви препоръчам нашия адвокат, изключително сме доволни от него във връзка с имотни казуси и не само. Съдейства ни относно всичко необходимо по обследване на имота, финансиране и покупка с кредит, спести ни комисиона за брокера и успя да договори по-ниска цена с продавача.

Последна редакция: пт, 02 юли 2021, 11:28 от Arwen Undomiel

# 26
  • Мнения: 1 276
Ние преди няколко месеца капарирахме един имот, от който в последствие се отказахме заради влага. Брокерската фирма ни върна парите веднага, но в договора ни с тях имаше описан срок в който можехме да се откажем без да дължим нищо и го спазихме.

Но подкрепям другите мнения по възможност да се избягва работа с брокери, търсете да купите директно от собственик. Ние в крайна сметка купихме апартамент директно от инвеститор и се консултирахме с адвокат по вещно право да провери цялата документация по сделката и на имота. В повечето случаи ще ви излезе по-евтино от брокер, а ще ви свърши повече работа.

# 27
  • Мнения: 1 349
Адвокат би бил полезен, за да сключите договор при какви условия да ви върнат капарото. По-добре не давайте пари, преди да сте изяснили нещата писмено с брокера.

# 28
  • Мнения: 2 039
Това е някакво безумие.Говорете със собственита на агенцията,не давайте никакви пари и ги заплашете,че ще ги разнесете по вестници и телевизия.

# 29
  • Мнения: 179
Ами... брокера всъшност е Имотека (един вид Адрес). Вдигаме ръце (и крака) от тях вече.. изглежда малките подобно нещо не биха могли да си позволят, освен ако не желаят да изчезнат на мига. какво да ви кажа.

Имам още един въпрос. Показването на нотариален акт - например собственика да ни покаже нотариалния си акт (без преснимане и т.н.) - принципно това може ли да доведе до някакви последствия за собственика според вас?
Този нотариален акт се пази и охранява като оригинала на Мона Лиза. Каза ни се, че собственика не може да ни го покаже, тъй като съдържа лични данни - името един вид заради GDPR. Това нормално ли е, при условие, че в останалите удостоверения и актове на къщата най-вероятно  също се съдържа име/ЕГН.

Последна редакция: сб, 03 юли 2021, 00:28 от MiroG

# 30
  • Мнения: 14 803
Имотека не са малко име, че да си позволяват подобни цигании. Конкретното лице брокер ви бъзика нещо. Сигурен ли си, че работи за Имотека?
По-добре се свържи с агенцията и ги питай така и така, този ваш брокер иска от мен това и това, нормална практика ли е при вас, тъй като от други агенции не ни правят подобни проблеми.
И друго, сигурен ли си, че този брокер ви е разбрал правилно, че искате да огледате само? Щото на мен ти ми звучиш като че му подаваш грешни сигнали - аха-аха ще купиш къщата и брокерът си действа като за в кърпа вързана сделка, натиска ви, да не вземете да се разколебаете.

# 31
  • Мнения: 1 349
Не може да доведе до последствия за собственика. Всъщност, в имотния регистър може да се направи справка за собствеността на даден недвижим имот. Преди да извършите сделка вие трябва да сте уверени, че лицето, което продава имота има това право. Някаква друга причина трябва да има да не желаят да показват документи. Ако имота ви интересува, наемете адвокат, който да защити правата ви.

# 32
  • Мнения: 1 276
Документи като нотариален акт мисля, че е нормално да не се показват на всеки, а само на купувачи със сериозен интерес, т.е. ако са платили стоп-капаро. Вече ако и тогава не иска да го покаже бягайте с 200, значи нещо не е наред с документите.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 14 533
Причината е да не преговаряте пряко с продавача. Аз го направих. Анулирах обявата и сами си осъществихме сделката. Но аз бях в ролята на продавач.
Не подписвайте никакви предварителни договори с агенции. Понякога има обвързващи или ограничаващи клаузи.
Копие на нот.акт и др.документи показах на купувача, при подписването на предварителен договор за покупко-продажба. Изготвя се от нотариус. Купувачът плаща 10% от договорената сума.
Агенциите са ви излишни.

Последна редакция: сб, 03 юли 2021, 01:19 от Viviana91

# 34
  • Мнения: 46 492
Причината е да не преговаряте пряко с продавача...
Щом знаят адреса, няма никакъв проблем да намерят собственика, ако искат. Конкретно тази фирма няма притеснения за среща м/у двете страни, защото със сигурност продавачът е подписал договор с изключителни права.
Документите могат да им покажат и без да правят среща м/у тях, включително като закрият личните данни.

П.П. Агенцията им е била нужна, за да открият търсения имот. Явно не са успели да намерят сами каквото искат.

# 35
  • Мнения: 1 878
В случая на този етап, н а който е Миро, дори не му е нужен нотариален акт. Неразбираем е отказът да се дадат строителните документи на къщата: скици, чертежи. В тях няма лични данни в този смисъл, но са напълно нужни на един инженер-контруктор да се запознае със сградата и даде експертно мнение. За това. Това упражнение, което брокерът изисква от вас е абсолютно излишно.
     В момента сме в сделка за къща, но разликата е, че сме без брокер. На първи оглед къщата ни допадна, но твърдо настоявахме  инженер-конструктор (ИК) да я огледа. Собственикът ни даде копие на всички чертежи и скици, с които ИК се запозна и на място с него си даде експертната оценка за състоянието на сградата и дали са възможни евентуални преустройства.
Ако нещо беше изскочило при огледа с ИК, което да е препъни-камък, нямаше изобщо да стигнем до сделка. При нас чак след това преминахме към сключване на предварителен договор. През цялото време ни съпровожда наш адвокат по недвижими имоти.
И да допълня:ИК струва не повече от 100,150лв. В сравнение с комисиона на агенцията това са дребни стотинки, а експертизата му е неимоверно по-ценна, отколкото на някой брокер, който просто е отворил вратата. Ако се окаже, че имотът е неизправен с тези пукнатини, агенцията дали би ви обезщетила с нещо, че предлага такъв имот и че мами купувачите в този смисъл. Ако живеехме в един урегулиран свят още продавачът плюс агенцията биха изготвили техническа експертиза, която да предоставят на купувачите като част от документацията съпровождаща имота.

Последна редакция: сб, 03 юли 2021, 08:15 от Kölsches Mädel

# 36
  • Варна
  • Мнения: 36 586
На мен цялата работа ми смърди до небесата. Не знам защо.

# 37
  • Мнения: 179
Здравейте - да обобщя - Това е къща, която се търкаля от поне 3 години в обявите в апетитен район в София на много примамлива цена. Не знаех къде точно се намира къщата, тя е необитаема, на шпакловка и замазка.

Свързахме се с брокера през обява в imot.bg, реално брокер от Имотека ни се обади, за да ни поеме. Попитах тази къща има ли акт 16, и че вероятно няма щом седи толкова време необитаема.
Брокера много се зачуди "откъде иаме тази информация", след като самия брокер не знае такова нещо. Ами казах - логично е, вие как смятате - ъъъ, еми дада прав сте. След малко се обади, каза - да - точно така е, НО ВИЕ ОТКЪДЕ имате тази информация, даже ние като брокер я нямахме, собственика потвърди.

В деня на огледа брокера ни даде име на улицата, където е къщата. Тогава я намерих в google maps. Явихме се на огледа. Още с влизането в уличката брокерката ни спря и каза - трябва да подпишем договор за оглед.

Бяхме предварително известени, че собственика НЯМА да присъства на огледа, но ще присъства ДРУГИЯ БРОКЕР (от страна на Адрес, който представлява собственика). Адрес и Имотека са 1 всъщност. След кратко каране подписахме, иначе изобщо нямаше да видим къщата щом собственика НЕ Е там. Брокера каза - след подписване на договора за оглед ще можем да правим колкото искаме огледи и т.н. - едва ли не - пълна свобода за всичко, което ни трябва.

При подписването брокерката каза - ИМАМ ИЗНЕНАДА за Вас - ще присъства и собственика. Долни номерца...

Отиваме, оглеждаме, говорим със собственика. Нещата изглеждат ОК. Твърди, че ИМА ВСИЧКИ разрешения, актове и документи до акт 15 включително, но ще ги донесе при по-сериозен интерес в смисъл не ги разнася на пръв оглед.

След тези събития намирам строителен контрол. Ще провери документите + самата сграда като строеж за съответствие и да се произнесе дали вижда проблеми. Въпреки твърденията, че строежа и докуемнтацията са изрядни очаквам проблеми, след като такава сграда седи толкова години, и никой не я е купил.

Просто всяко нещо има обяснението си и следва пътя на логиката. Вероятността да е всичко ОК, и някак си никой да не я е купил едва ли надвишава 0.5%. Въпроса е да видим в колко тежко състояние са нещата докуементално...

За това ми трябват документи - да ама не - отговора на брокера е - никакви документи докато не подпишете договор за гаранция и не платите 2000 EUR. Казвам добре тогава - не искам документи, искам още една среща със собственика на място при къщата, за да съгласуваме схема и да му разкажа какво възнамерявам да направим. НЕ и това не може. Разпределение може ли - не не може. Добре - по телефона да говорим със собственика през другия брокер - не и това не може. Добре - попитайте го дали сградата има удостоверенеи по чл. 181 от ЗУТ - не и това не може, задайте всичко, на което искате отговор в писмен вид, той ще отговори и ще върнем отговор.

Значи какво излиза - аз намирам решения, те създават пречки и ограждат всеки мой ход с ограда (от банкноти)... Всячески. На какво прилича това и в чий интерес е! Имаме подписан договор за % към тях, какво повече искат на този етап... Почвам да си мисля, че не е нормално да възпрепятстваш всякчески клиента, който ИСКА да ти даде пари, иска да направи сделка. Искат колкото се може повече пари възможно най-рано и променят условията в движение непрекъснато. Не знам - това не е ли сигнал, че нещо с обявата не е в ред, поради което да става този цирк.

Предлага ми се да подпиша Договора за гаранция (това е договора за стоп-капаро всъщност, за който ми приказваше брокерката и според който те щели да свалят обявата от Интернет, което аз изобщо не искам), вътре съм определен като купувач, както и декларирам, че ЩЕ ЗАКУПЯ ИМОТА. Поради това трябва да заплатя 2000лв (сумата вече значително намаля спрямо първоначалната).

Адвокат по търговско право ни каза, че вероятно ще се позоват на пропуснати ползи (свалена обява) и няма да върнат капарото.

Попитах брокера защо е целия този цирк.. Рисковете за мен са големи, а за брокра какви са всъщност?
- нямам армия адвокати, а брокера има
- дейността на брокера не нерегулирана. Той може да прави каквото пожелае, всеки спор трябва да ходи на съд.
- обявата ВЕРОЯТНО е куца, щом преседява години.

Питам - какъв ви е риска на Вас, за да се държите така с мен. Достатъчно сериозен съм на този етап - организирал съм каквото трябва. Нужен ми е 1 час на обекта + собственика + документите, за да се изкаже Строителния надзор - тази къща е НЕ или тази къща е ДА, но трябва да се вложат още X пари за доизчистване на документацията (изтекли разрешителни и т.н.).

Развръзката предстои, но.. на този етап (ако брокера се съгласи) ми се казва така - ЕВЕНТУАЛНО ЩЕ СЕ СЪГЛАСИМ, НО БЕЗ ПОКАЗВАНЕ на нотариалния акт.

Kölsches Mädel казва, че няма да ние нужен нотариалния акт.. дано, въпреки че ще ми е крайно неудобно ако дойде строителния надзор на място и се почнат циркове това може онова не може под глупав предтекст само и само да подпипша това, което категорично отказах... Притеснявам се да не стане да разкарам сериозен човек, само за да им гледа на тези циркаджийските номера.

Комуникацията между мен и брокерката е кристално ясна и сме изговорили нещата до припадък. Не е брокер, който да му вадиш думите с ченгел.

Нядявам се на съдействие, а получавам пълната противоположност - пречене всячески. После ми се говори за доверие. Уникална наглост до тук.

Втори път в рамките на 2 месеца се срещаме с Адрес и мога да ви кажа, че според нас държат върховенство по отношение на наглост. И двата пъти..

Струва ми се, че брокерите окончателно са се самозабравили. Това са сделки за много пари. Обикновено при такива сделки доверието е задължително, впечатлението, добрия тон и т.н. Немалко брокери са пълна противоположност - се държат като пълни простаци, придошли от гората без никаква култура и отношение, демонстрирайки надменност и егоизъм и на които сме длъжни сякаш по закон да снасяме.

Очакваме развръзката...

# 38
  • Варна
  • Мнения: 36 586
Учудвам се, че не виждате очевидното. Къщата очевидно е НЕ. По каква причина, едва ли има значение. Нещо сериозно е щом крият, искат подписи+пари и шикалкавят. Вие наистина ли си мислите, че неразработената златна мина е чакала точно вас няколко години на ниска цена в апетитен район?!

# 39
  • Варна
  • Мнения: 14 533
Имотът определено е проблемен. Предполагам, че има и тежести,  затова се прикрива документация. Споменахте, че има пукнатини. Това показва сериозни промени в конструкцията.
В моя, частен случай брокери са ползвали обявата ми, без мое съгласие. Нито устно, нито писмено. Започна едно нагло изнудване и опит за манипулиране. Уж били сериозни клиентите, едва ли не се молят да ми платят. Не се съобразиха нито с отказа ми, нито с времето , в което ме безпокояха. Отвратена си анулирах обявата.
Имотът ми се продаде бързо, чрез препоръка от съсед. Никога не бих работила с агенция,  по какъвто и да е повод. Те не поемат никаква отговорност. Мащабите на измамите могат да бъдат големи. Да се предлагат ипотекирани имоти. Спекулират с цените и %-те от купувач и продавач.
MiroG, очертайте си предпочитани райони за имот. Посетете ги лично. Евтиното винаги излиза скъпо и е капан за наивници.

Последна редакция: сб, 03 юли 2021, 20:31 от Viviana91

# 40
  • Мнения: 14 803
Миро, нищо лично, но хабиш много нерви, за да минеш тънкаш в проблемна ситуация. Не знам какво й е ценното на тази къща, че си се вкопчил в нея, но по-добре зарежи.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 36 586
Той си каза кое е ценното. Евтина, в апетитен район. Това е достатъчно за да подмами много хора, които до последно крепят надеждата, че добрата съдба им се е усмихнала тоя път. Жалко е, че повечето пъти са прецакани.

Така като го чета всичко това, агенцията не знам дали има интерес да продаде имота на ниската цена на някой наивник, но определено има интерес да прибира пари за огледи на всяко канарче, което се върже на примамливата обява. Кой знае какви такси и комисионни са прибрани за три години досега...

# 42
  • Мнения: 14 803
А представяш ли си да играят и комбина със собственика?

# 43
  • Мнения: 179
Точно - не храня особени надежди и заради това не съм склонен на каквито и да било компромиси и предварително плащане при такива неизвестни. До тук опасенията/предположенията може да се каже, че се потвърждават.

Но искам да Ви кажа, че в Банкя за редовна къща друг брокер съвсем поиска стоп капаро, за да покаже разпределението. Изглежда сякаш наглостта върви в посока нагоре. Големите и наглите създават "новото нормално". В годините назад например май се забелязва въст в комисиона, и пак големите първо си го позволяват.

# 44
  • Мнения: 14 803
Не вярвам някой да се връзва да даде няколко хилки за това.

# 45
  • Мнения: 1 026
Вероятности 100 . Миро, вземи дай информация за това ценно къще, та да го видим къде, що е. Естествено след като се откажеш съвсем от мераците си по него.

# 46
  • Мнения: 179
Според собственика и брокера няма противоречиви факти -  ПРОСТО не се е намерил подходящия купувач, ПОНЕЖЕ са водени на оглед хора, които търсят СЪВСЕМ ДРУГО, при условие, че обявата е абсолютно ясна и точна. Той самия не е извадил разрешение за ползване САМО ЗАЩОТО не иска да плаща данъци (1000лв/година). Иначе твърди, ЧЕ МОЖЕ, но не иска.

Данъците така или иначе трябва да плати при прехвърлянето.
А ако издаде АКТ16 веднага може да й вдигне цената със +100 000EUR и щеше ДА СЕ ПРОДАДЕ веднага.

т.е. ОК си да изгубиш 100 000 EUR, че и може да чакаш още 5 години.. Опитах се по всякакъв начин да задавам въпроси, за да разбера логиката, но нищо смислено, обясняващо обстоятелствата не чух, освен че човека не живее в София, но пък за сметка на това идва редовно за огледи...


Даже пукнатините не изглеждат сериозно и са наистина малки, граничещи с козметични, спрямо което редовно виждаме в други къщи. Къде къде по-спукани къщи се продават бързо - и това не може да е причината.

Повечето хора не са чувствителни към пукнатините. Къщите го доказват, фактите са такива.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 14 533
Ниската цена с какво я асоциирате? Проблеми, кредит, спешна нужда от пари или капан за наивници? Възможно е и да има съсобстветици. Но поведението на брокерите и номерата на агенцията не са стандартни и нормални.
Напротив биха ви посредничили, за да съкратят процедурата и колебанието Ви.

Последна редакция: сб, 03 юли 2021, 15:20 от Viviana91

# 48
  • Мнения: 14 803
Аз не разбирам нищо, признавам, ама може ли другите да кажат дали тия суми са реални, че нещо...ме съмнява.

# 49
  • София
  • Мнения: 7 987
На мястото на автора ще дам ултиматум - или показват строителната документация на специалиста, или да си я продават още 3 години.
Явно има немалки дефекти в строителните книжа, за да ги бранят толкова упорито и за да виси толкова време на пазара. Това е все едно да искаш да си купиш автомобил, но да ти отказват техническите параметри, докато не го капарираш. Само дето става въпрос за много повече пари.

# 50
  • Мнения: 140
Здравейте. В къщата ни пуснаха, влязохме след подписване на договор за комисион, който ни задължава да платим в случай на покупка. Но въпреки този договор за документи искат стоп капаро и сваляне на обявата, което не ни се беше случвало.

Познавате ли някой, който е дал стоп капаро, какво се е случило после?

Да, но вече трябва да знаете дали ще я вземете, стоп капарото се дава ако ви харесва къщата ,за да не  продадат междувременно и вие да си проверите документите. Казва се депозтна разписка, вътре е описано случаите на връщане: ако документите не са изрядни, ако продавачът го продаде на друг.
Ако вие се откажете или банаката ви откаже финансиране го губите.
Трябва да си прецените дали си струва. Това е за сериозен интерес.
Аз съм губила стоп капаро, защото  впоследствие се отказах.

# 51
  • Мнения: 72
Нотариалниат акт ще ви даде информация за парцела (земята). Сградата, щом е без документи, може да не е посочена в него, но може да е посочена друга сграда, по-стара, по-малка... Защо не направите справка в ИР по партида на имот (вече знаете кой е имотът)? Ако е вписан след 1998 г.  може лесно да го проверите в ИР, вкл. електронно на https://portal.registryagency.bg/property-register. И по-стар да е, пак може да го намерите, но доста по-трудно. И може да проверите има ли някакви други вписвания (тежести).  Проверете в портала на КАИС дали случайно сградата е нанесена на кадастралната карта. Ако е нанесена, има различни варианти, от това да е напълно незаконна и нанесена, защото съществува отдавна, до това да има валидни строителни книжа и Удостоверение по чл. 181, което ще е много добре, но това трудно може да го проверите сам... Ако не е някоя стара къща, може да проверите за издадените назад в годините РС за този квартал/ УПИ на https://www.sofia-agk.com/RegisterBuildingPermitsPortal/Index  (вече знаетете къде е имотът, в Кадастъра може да си проверите данните, които да въведете).

# 52
  • Мнения: 8 775
Mirо
търси си друга къща, не ти ли става ясно, че тази има проблеми. Ще се отървеш и от брокера, следващият  може да е по-услужлив.
Няма такива правила за стоп капаро, всико е въпрос на договорка между клиент и брокер. Заяви ясно, че не плащаш никакво стоп капаро, а отиваш направо на предварителен договор и там плащаш % от цената.

# 53
  • Мнения: 18 477
И на мен ми звучи като проблеми с документите.
Пет години не са я продали, въпреки ниската цена, и сега продължават да усукват - това трябва да ти бъде не червена лампа, ами светофар.

# 54
  • Мнения: 8 775
Miro,
ще те разочаровам, докато намериш Твоята къща, ще минеш през много, които искаш, но няма да можеш да купиш по ред причини.

# 55
  • Мнения: 2 780
Приятел, не се възмущавай на тях, а се възмущавай на себе си. Купувачите са си виновни. В отчаянието си са готови на всичко и брокерите просто се възползват от това. Къщата явно има проблем но те искат да те инвестират на макс преди да го разбереш, за да може трудно да се откажеш, а ако се откажеш, ще са си изкарали пари за времето, което са вложили. Те много добре знаят, че моментният пазар е временен и след него следва дълги години суша и сега гледат да изцедят на макс всички и всичко. Когато пазара се обърне, те ще реват, а купувачите ще извиват ръце. Винаги има кръговрат, такъв е живота.
Спри да мрънкаш, тегли им една майна и не се занимавай с тях. Винаги ще те тъпчат като си с такава нагласа и не са ти виновни те а ти.

Иначе аз като казвам, че нещата отиват на много зле, защото вече на имотите се гледа като на покупка на домати - държат се все едно трябва да купиш на късмет, без да ги огледаш, пък ако е зле следващия път може да е по-добре. Но така става като всеки иска да хапва домати и да препродава домати.

Последна редакция: вт, 06 юли 2021, 12:34 от Gogo1979

# 56
  • Варна
  • Мнения: 14 533
Наясно са и как да издоят наивници, привлечени от ниската цена.

# 57
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 707
Само за протокола да кажа, че продавачът иска да си вземе цялата продажна цена, а не да събира депозити и после да пропадат сделки. Кой иска да влиза в драми и разправии, освен ако не е мазохист. Никой не продава, за да събира депозити. Брокерът също, целта му е сделка, а не да събира депозити. Много ясно, че колкото по-бързо удовлетвори всички въпроси на купувача, толкова по-бързо ще финализира сделка. 
Правила съм много сделки и с Адрес и Имотека, знам им всички договори, винаги съм имала пълно съдействие. Не знам, какво се случва в конкретната ситуация, но има нещо счупено в комуникацията или новобранец брокер, който прилага правилата във фирмата твърде буквално, за това пък си има мениджър на офиса.
П.С. И не, не съм им адвокат.

# 58
  • Мнения: 179
Здравейте. Както ме помолихте - ето обявата. Ниe приключихме с нея и ще разкажа оставащите подробности:

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j162445996355022

Къщата е намира на ул. Невен в Горна баня, на края на уличката:
https://www.google.com/maps/@42.6752737,23.2265969,3a,75y,61.27h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1sKxYgifz3x7tO3R9w9MUAGA!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DKxYgifz3x7tO3R9w9MUAGA%26cb_client%3Dsearch.revgeo_and_fetch.gps%26w%3D96%26h%3D64%26yaw%3D61.271587%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656

Продължавам със събитията СЛЕД последния разговора с брокерката, където обсъдихме рисковете за всяка една от страните. Стигнахме до извода, че Имотека/Адрес не поемат НИКАКЪВ риск и поведението е абсурдно. Аз поемам всички рискове на практика пред вид преседяващата поне 3 години обява:

Брокерката каза:
Между нас да си остане, но имаме проблем в офиса. Другия брокер от страна на продавача (говорим за един и същ брокер, имаме 2ма пречещи кръвопийци по веригата) иска стоп капаро и не е съгласен на нищо друго. Каза, че ще говори с мениждърката си по този въпрос и ще се чуем след няколко дни.

Е, говорила е, отговора е - НЯМА КАК да ни се покажат документите, без да декларираме, че сме сериозни. Оглед със собственика, за да разговарям с него и да уредим помежду си въпроса също вече е невъзможен.

Казах моля, вие се подигравате...???

Предтекста - по документите имало лични данни. В чертежите например имало имена на архитекти и т.н... ох мяу, ти а видиш... Напомням Ви, че в началото постановката беше, ЗА ДА Е ЗАЩИТЕН собственика - неговите лични данни. Сега се разпростряхме към архитектите, имената на издаващите удостоверенията (това са публични личности, щом техните имена се развяват по подобни документи според GDPR - да знаете...)

Чудесно. Значи Имотека когато прибра моите лични данни, НЕЗАВИСИМО, ЧЕ СЪМ НЕСЪГЛАСЕН проблем нямаше, а сега изведнъж - ПРОБЛЕМ ГОЛЯМ - ми да преснимат документите и да заличат личните данни. Аз и да платя, това не прооменя по никакъв начин обстоятелствата по GDPR, за които са се запънали.
Този въпрос между другото принципно е добре да стигне до Комисията за защита на личните данни - КЗЛД.

Другия довод за капарото е - ами ние откъде да знаеме дали няма да ни заобиколите - не знаете вие - нали за това подписахме Договор за оглед НАСИЛА, вероятно и нещастния продавач - също. Не виждам къде е проблема точно пък тук.

По отношение на личните данни трябва да ви кажа, че 0rang беше пуснала линк - https://www.sofia-agk.com/RegisterBuildingPermitsPortal/Index - през него излиза разрешението за строителство, имената и адреса в София на собствениците.

Аз съм подписал кофти документи вече и се отказвам от тази обява, който иска и може - да се пробва, САМО НЕДЕЙТЕ да правите грешката се обаждате в Имотека.

УПИ-то до тази къща е било на брат на собственика, нещо такова - така че днешните добственици, които живеят там вероятно ще имат контакта. Въпроса е да се приказва ДИРЕКТНО със собственика не за друго, ами защото иначе брокера просто няма да го позволи по никакъв начин, или ще стане както при нас - ИМАТЕ ПРАВО НА 1 СРЕЩА - ако се подготвите добре - е ОК. Добре е да водите втори човек с вас, който да забаламосва нещо брокера, за да можете да говорите нормално без тя да го прекъсва.

Ще е интересно ако някой може да разкаже що за схема е това, още повече, че това е ГОЛЯМ БРОКЕР. Не вярвам, че зад всичко това няма задна мисъл пред вид апетитната сграда, локация, цена. Целия този цирк има своята цел, аз не я открих.

За мен Адрес/Имотека са неописуеми нещастници, от които няма къде да се оплача за съжаление, тъй като бизнеса им е на тъмно все още. Повече това име видя ли го под обява, тя престава да съществува за мен. Втори път ми се случва подобен цирк с тях.

Последна редакция: вт, 06 юли 2021, 15:11 от MiroG

# 59
  • Мнения: 2 780
Тази къща я знам и изобщо не е толкова апетитна както я изкарваш. Даже преди 6м цената й беше по-ниска ако не се лъжа. Зада я докараш за живеене ще ти глътне още поне 150к евро. А за 410к евро има вьпъти по-добри оферти. Ако беше писал по-рано щяхме даже да изнамерим собственика и щеше да минеш без тея паразити от имотека/адрес.

Имаш 15к дувар, врата за вход и гараж.
Имаш 10к озеленяване и довършване на двора.
Имаш поне 100-120к довършване и обзавеждане на 400кв, ако не и повече.
За 410к, а дори асфалтиран път няма до нея, гледката е нулева, от всякъде има съседи, пред нея не се знае какво ще изникне. Двора е малък и е отпред. Ако това е гараж, то той е единичен и изисква двора от портата до него да бъде павиран, което отнема значителна част от и без това малкия двор.

Изобщо не съжалявай, не си заскужава тази къща.

Последна редакция: вт, 06 юли 2021, 15:21 от Gogo1979

# 60
  • Мнения: 179
Просто на нас ни беше удобна къщата, тъй като ни е близко.
Добре де как се намира принципно собственик? По телефон ли се контактва в крайна сметка, как, когато не живее в къщата?

Последна редакция: вт, 06 юли 2021, 15:22 от MiroG

# 61
  • Варна
  • Мнения: 36 586
Моето абсолютно лаишко мнение е, че вие сте показали сериозен интерес. Щом въпреки това продължават да ви правят спънки и въртели без да заплатите сериозна сума, значи има нещо МНОГО не наред в цялата работа. Не е възможно чак толкова да не искат да си продадат имота.

# 62
  • Мнения: 2 780
Е как се намира? Ровиш в кадастъра и регистъра, намираш имената на човека и се почва ровене в интернет, фейсбук и т.н. Може да питаш хора от фб група на ГБ. Не е 100% сигурно, но начини има.

# 63
  • sof
  • Мнения: 437
Извинявам се, че се натрисам в темата така, но от жалък опит с точно тези, имам и невероятния коментар, че си я "пазят" за покупка на дори по-изгодна цена (извиват ръце на продавача, че толкова оглеждачи и нула интерес) на свой вътрешен човек, ако някой техен си я е "харесал". За съжаление точно е, че бизнеса им е на тъмно и наивно подписалите договорите им стават зависими от "компетентната им оценка". Препоръчвам интелигентните усилия за собствено предварително разузнаване, посочени по-горе, аз съм жив пример, че се справих без брокери, ами регистрите са публични - така и липсата на разрешение за ползване ще установите (Акт 16) ако напр. няма, в случай, че има изобщо разр-е за строеж, делба на имота (щом брата е съсед) и пр. успех!

# 64
  • Мнения: 179
Благодаря за идеите за издирване на собственика. Не се бях замислял така серозно над този въпрос до сега

Мислех си и аз, че обявата се пази за вътрешен човек, но 3 години седи. Не може да е това.
При положение, че съм подписал договор за оглед, който при това май е безсрочен, не знам струва ли си упражнението, според вас?
Толкова са ме ядосали и след този цирк ако трябва да им се плати таква сума, не знам психически няма да издържа при мисълта просто.. Самата брокерка лъже непрекъснато, а във всеки разговор ми напомня как брани ЕДИНСТВЕНО нашия интерес. Все едно с циганин приказваш - БУКВАЛНО всяка дума е лъжа и всяка следваща - чесно ти казвам бе брато..

Иначе ремонта на къщата едва ли да излезе 150к евро. Коридорите и стълбищата са с плочки и парапети все пак. Настилки в стаите само трябват + бани, стените са идеални, готови са за латекс.

Последно да вметна. Позната брокера ми каза, че е работила няколко години в Адрес. Каза, че й е било много тежко и едвам е издържала това време. Каза, че Адрес и Имотека са едно и също. Каза, че Имотека е създадена, за да не си отидат клиентите. Правя извод, че абсурдното отношение е принцип този брокер, толерира се и може би се насърчава.

И още нещо - ако се поставим на мястото на този собственик.. Оплака се човека, че му водят клиенти, дето изобщо не са за него - например клиента казва "ма това не е редова къща" или ама каква е тази къща, дето таваните й са по-ниски от 4 метра...Той самия пред всички и брокерката каза - ще ме извините ама брокерите не сте читави хора.

Последна редакция: вт, 06 юли 2021, 22:50 от MiroG

# 65
  • Варна
  • Мнения: 14 533
Вероятно продавача има подписан договор с агенцията. Едва ли ще рискува да преговаря скрито. Някои ф-ми имат по-строги клаузи, съдържащи неустойки.

# 66
  • Мнения: X
Не се дава капаро, за да се докаже състоянието на имота. При нормален брокер ще ви дадат скици, тежести и НА, право на строеж, документи за завършеност, щото се предполага, че са готови за продажба.
Ако крият нещо по структурата, 150к може да добавите, защото ще бутате и правите къща Grinning Или е вилна зона, гора, нива до 30кв.м постройка и нещото е за събаряне

# 67
  • Мнения: 68 583
Здравейте. В къщата ни пуснаха, влязохме след подписване на договор за комисион, който ни задължава да платим в случай на покупка. Но въпреки този договор за документи искат стоп капаро и сваляне на обявата, което не ни се беше случвало.

Познавате ли някой, който е дал стоп капаро, какво се е случило после?

Стоп капаро дадохме, СЛЕД като огледахме имота и СЛЕД като бяхме сигурни, че ще купуваме имота.
Просто докато събират документи за нотариуса, да свалят обявята и да не я предлагат на други клиенти.

Стоп капаро се дава след като си сигурен че имота е за теб и ще го купуваш.
Не се дава преди да си сигурен ще го харесаш ли.

# 68
  • Мнения: 179
Аз харесвам имота условно. Без да съм се запознал на практика с него достатъчно интереса ми е достатъчно сериозен, но не съм тръгнал да го купувам. Само от един единствен оглед и без почти никаква информация не мога да го харесам сериозно.

# 69
  • Мнения: 15
Всъщност защо Ви искат стоп-капаро след като сте видели имота и не сте сигурен, че искате да го купувате? Какви документи по-точно сте им изискали? Да не би да е нещо, което ще разкрие кой е продавачът?

# 70
  • Мнения: 179
Искахме строителни документи, тъй като къщата няма акт 16, за да преценим може ли да се вземе.

# 71
  • Мнения: 68 583
Може в общината да проверите дали е въведена сградата и има удостоверение за въвеждане.

# 72
  • Мнения: 412
Може в общината да проверите дали е въведена сградата и има удостоверение за въвеждане.
Тогава брокера за какво е?

# 73
  • Мнения: 68 583
Да се гуши с пари.

# 74
  • Мнения: 179
Да, просто имайте пред вид този цирк. Ние не бяхме попадали на брокер толкова тежък случай. Оказа се, че поти никой във форума не е бил свидетел на чак такова представление.

# 75
  • Мнения: X
Случвало се е, но съм попадала и на такива, които работят. Не е до фирма, а до човек.

# 76
  • Мнения: 1 088
Сега попадам на тая тема. Много интересен казус, почти става да се направи филм по него...
На мястото на автора вероятно щях да си тръгна още когато ми се предложи да подписваме договор на мястото на огледа. Тва са цигански тактики, тия неща се заявяват предварително и договора се подписва в офис или най-малкото да ти го пратят предварително да си го прочетеш и да го занесеш подписан на огледа. А не така ИЗНЕНАДА - подписвай договор, ама по-бързо, че другите чакат вече, после ИЗНЕНАДА - собственика е тука, нищо че преди малко ти казахме обратното. По-нататък може да има ИЗНЕНАДА - имотът има още 5 проблема, за които "даже ние като брокери не знаехме"... Щото сефте сключваме сделка, а пък точно тая обява я има от вчера на пазара и нямахме време да се запознаем...

Цялото нещо ми напомня на една наша "акаунт мениджърка" в МТел, дето така днеска говореше едно, утре точно обратното, вдругиден пак първото, обаче винаги ти си виновен, че си тъп и не си разбрал. Върха на наглостта беше, когато ни изпляска 2-годишен договор, който не сме подписвали никога (и не сме казвали, че го искаме изобщо), като същевременно по друг договор, който сме подписали и го искаме, почти 1 месец се бавиха да предоставят услуга (за интернет става дума), след като преди подписването казаха, че ще стане за 3 дни. И беше възможно да стане за 3 дни, защото цялата сграда беше на МТел, имаше си структурно окабеляване в сградата, трябваше просто да вържат 2 кабела в сервизното помещение - и точно това направиха, отне 15 минути, само че го чакахме 25 дена.
А втория договор "не можела да го махне от системата", въпреки че реално договор на хартия няма. Как обаче успя да го въведе в системата без да има договор - това не става ясно.
Та и тая коза ми говореше доверие и как "ние изграждаме с нашите клиенти отношения базирани на доверие" - е**м ти доверието брат, ти часа да ми кажеш, аз трябва да погледна слънцето накъде е...
Сега се съдим с другарите от А1, да видим къде ще му излезе края.

# 77
  • Мнения: 179
Здравейте на всички. В крайна сметка нашата брокерка издири собственика на къщата. Разказа му за Адрес - как буквално са ни изгонили. Той се хвана за главата. Каза - на мен ми казаха само, че сте се отказали. Договора му с тях вече е изтекъл.

Доведохме нашия човек Строителен надзор, за да прегледа нещата и документите.
Проблема с къщата се оказа, че липсва инфраструктира до къщата, за да се вземе разрешение за ползване. Понастоящем има строителен ток 8кW и незаконна вода (наричани времянки). Улицата е дълъг тупик (сигурно 50-70 метра), частна улица понастоящем и май е без приложена регулация.

За наша сметка (те са няколко къщи в същия казус, неузаконени) трябва да се изгради водопровод и да се пусне ток, като се изградят стълбове и трафопост, заедно с всичката прилежаща документация и чакане + накрая да се асфалтира.
При наличност на средства и ако всичко върви гладко срока за всичко това е 2 години. Реалистичния е 5. През това време могат да ви изгонят от къщата и да кажат нямате право да живеете тук.

Всичко това разбира се трябва да се случи за наша сметка, защото сме в БГ. Знаете как става - общината или ЧЕЗ за длъжни да изградят инфраструктурата, но няма да го направят и принуждават собствениците да го правят и да дарят. СЛЕД КОЕТО обявяват дареното (заграбеното сиреч) като ИНВЕСТИЦИЯ и прибират още пари. После имаме загуби във водопреносната мрежа 60%, и пак плащаме... Не знам как ще се оправи тая държава.

Съседите там живеят незаконно и видимо не са се засили да узаконяват. Един вид ако не оправим всичко със собствени средсттва по-скоро няма как да стане.
Нашия човек каза - зарежете ги тия къщи и си търсете парцел, аз ще движа нещата. Но как може да се бюджетира една къща в момента, когато цените са толкова нестабилни и разтящи според вас?

Говорих с едни архитекти - казаха - стройте само ако не сте притиснати финансово. Представям си го като да имаш колкото за 3 къщи от това, което предполагаш, че ще глътне - това сякаш означава да не си притиснат.. Казаха - не знаеме цените дали ще се вдигнат още 20% или с още 200%.

# 78
  • Мнения: 2 780
Направи си проверка кое колко струва и с колко се е вдигнало. Много материали вече започнаха да падат. С отварянето на световната икономика се появява конкуренция, която иска пзарен дял и започват ценови войни. Освен ако не затварят отново едвя ли ще има увеличения още. Каквото било било. Даже в момента забелязвам дота имоти се намалят, дали е заради сезона или купувачите биха отбой, не знам.

# 79
  • София
  • Мнения: 8 553
Миро, при нов строеж и при як ремонт на стара къща, ще ползвш в голямата им част едни и същи материали - бетон, арматура, дърво за покрива и керемиди (или някои модерни панели), изолации, мазилки, тръби, дограми, врати, отоплителни решения... Ако не ти изпадне готова къща на топ, ама топ оферта,  не се знае дали е особено по-евтино. Топ оферта, според мен, значи да си е обитаема и да има ток, вода, канал, отопление/охлаждане готови - това са неща, които при нов строеж оскъпяват занимавката.
Цените би трябвало да се нормализират, защото светът посвикна да оперира в условия на затруднена спедиция (а и логистичните фирми понаваксват). В България конкретно колко ще паднат - никой не знае (тука каквото поскъпне може да поспадне после, ама никога да върне старата си цена). И ако се консултираш с архитекти... както за всичко друго - поне двама и поне единият с препоръки. Според мен, разбира се.
Не видях обявата за Горна баня (обявата от линка ти е изтрита), та не знам бюджета, но ако търсиш къща край София, огледай ако искаш и Косанин дол.

# 80
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 707
Ммдааа...,  то щото парцелите са много оправени...
И .... колко му е да построиш, къща... нищо работа.

# 81
  • София
  • Мнения: 8 553
Е, че аз не съм казала, че е разходка в парка. Не разбрах защо е нужно уточнение, но нека има.

# 82
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 707
Е, че аз не съм казала, че е разходка в парка. Не разбрах защо е нужно уточнение, но нека има.

Имах предвид, по предната публикация на Миро....
Цитат
Нашия човек каза - зарежете ги тия къщи и си търсете парцел

# 83
  • Мнения: 1 878
Няма лошо да търси парцел. Не е нужно да "зарязва" къщите, може и паралелно да се търси. Пожелавам му на Миро най-чистосърдечно успех, защото както и Томева намекна да се намери читав парцел с оправени документи е като 6-ица от тотото.

# 84
  • София
  • Мнения: 8 553
Абсолютно "За" паралелното търсене! Такъв ужас е и с къщи, и с парцели, че ако се ограничи човек само до едното, шансът става драстично по-малък.
Този хаос аз го отдавам на няколкото десетилетия комунизъм като причина за последствията, ама не държа да съм права.

# 85
# 86
  • София
  • Мнения: 8 553
Като работих в агенция за имоти, шефка ми буквално беше освидетелствана и на лекарства. Както искате, така ме разбирайте. Агенцията не съществува отдавна, но май били направили друга - не знам името.
За мен tomeva е едва вторият брокер на имоти, който срещам и считам за професионалист (поне по постовете й тук).
Парцелът си го купихме без брокер, продавачите бяха подготвени с документи, вкл. Виза за проектиране. На тях им пропаднала сделка с купувач, на нас ни беше пропаднала сделка с друг продавач. Направо бялата лястовица ни беше събрала.... Разбира се, в търсенето се срещнахме с доста други брокери, но до един бяха напълно безполезни (как продаваш имоти извън града и нямаш кола, за мен си остава мистерия).

# 87
  • Мнения: 10 489
Те затова са били готови с документите. Точно щях да  напиша, че вероятно са минали през брокер преди това.

# 88
  • София
  • Мнения: 8 553
Аз не виждам нищо сложно в едни документи, за да си ги подготви и сам човек. Но да кажем, че са минали през брокер (ние също бяхме) - явно с брокер сделката не се беше получила и при двете страни. А се получи без.

# 89
  • Мнения: 10 489
Аз не виждам нищо сложно в едни документи, за да си ги подготви и сам човек. Но да кажем, че са минали през брокер (ние също бяхме) - явно с брокер сделката не се беше получила и при двете страни. А се получи без.
Мисълта ми беше, че явно са се подготвили за продажба и затова са били готови и е пропаднало всичко, не че брокера им е съдействал в подготовката.

# 90
  • София
  • Мнения: 8 553
О, да, завалиите му играли по свирката на купувача, та даже Виза изкарали. И отишли да изповядват и той ги питал колко капаро искат да им остави в този ден Simple Smile Нас пък една брокерка ни излъга за набелязания парцел, че цената стана двойна за 2 дни, защото имали друг купувач и давал двойно. Четири години по-късно минавам край това място всеки ден и нищо не се случва с него.
Беше забавно с продавачите отначало как бяхме леко резервирани и от двете страни, точно като напатили се Simple Smile

# 91
  • Мнения: 35
Капаро на брокер ,никога.Ако не стане сделката ,ще видиш парите през крив макарон.

# 92
  • Мнения: 14
Явно не е продавал нищо скоро или е на зор та се чуди от къде да вземе нещо. При нас пък стана друго. Свързахме се с брокер за продажба, той дойде да огледа имота. Предварително ни каза, че много се търсят сега апартаменти, много хора търсят и го питат. Само, че от огледа не се е вясвал илк звънял цял месец. Това на какво ви прилича? Или е излъгал, че има търсене или ... не знам и аз...

# 93
  • Мнения: 35
Явно не е продавал нищо скоро или е на зор та се чуди от къде да вземе нещо. При нас пък стана друго. Свързахме се с брокер за продажба, той дойде да огледа имота. Предварително ни каза, че много се търсят сега апартаменти, много хора търсят и го питат. Само, че от огледа не се е вясвал илк звънял цял месец. Това на какво ви прилича? Или е излъгал, че има търсене или ... не знам и аз...
Защо вие брокер.Пуснете обява в сайтовете за имоти ще ви счупят телефона.И без никакви договори за екслюзивни права ,защото ,ако продадете сами имота ще плащате комисионна на брокера.

# 94
  • Мнения: 14
Явно не е продавал нищо скоро или е на зор та се чуди от къде да вземе нещо. При нас пък стана друго. Свързахме се с брокер за продажба, той дойде да огледа имота. Предварително ни каза, че много се търсят сега апартаменти, много хора търсят и го питат. Само, че от огледа не се е вясвал илк звънял цял месец. Това на какво ви прилича? Или е излъгал, че има търсене или ... не знам и аз...
Защо вие брокер.Пуснете обява в сайтовете за имоти ще ви счупят телефона.И без никакви договори за екслюзивни права ,защото ,ако продадете сами имота ще плащате комисионна на брокера.

Има обява. Звъняха, гледаха и до там. Или звънят, казват, че ще идват а не идват. Много сигурни, не знам какво а накрая тенекия. Брокера познава съпруга ми и сам се обади да предлага услуги. Както казах, каза, че имал много хора, които търсели. И понеже ние не сме стигнали до никъде... то не, че с него се стигна до някъде.

# 95
  • Мнения: 2 780
Ако никой не идва при такъв пазар, дори и брокера, значи ценатави може да е неадекватна.

# 96
  • Мнения: 14
Ако никой не идва при такъв пазар, дори и брокера, значи ценатави може да е неадекватна.
Ние сме готови да свалим и тя го знае. При положение, че цените скачат и никой не иска да свали. Сумата не е космическа за мястото, има и по-скъпи неща. Но... всеки си преценява. Странно ми е обаче, че звънят хора, уж много сигурни а накрая нищо.

# 97
  • SO 15
  • Мнения: 111
Ако е удобно дайте обявата,да я видим?

# 98
  • Мнения: 2
В случая на този етап, н а който е Миро, дори не му е нужен нотариален акт. Неразбираем е отказът да се дадат строителните документи на къщата: скици, чертежи. В тях няма лични данни в този смисъл, но са напълно нужни на един инженер-контруктор да се запознае със сградата и даде експертно мнение. За това. Това упражнение, което брокерът изисква от вас е абсолютно излишно.
     В момента сме в сделка за къща, но разликата е, че сме без брокер. На първи оглед къщата ни допадна, но твърдо настоявахме  инженер-конструктор (ИК) да я огледа. Собственикът ни даде копие на всички чертежи и скици, с които ИК се запозна и на място с него си даде експертната оценка за състоянието на сградата и дали са възможни евентуални преустройства.
Ако нещо беше изскочило при огледа с ИК, което да е препъни-камък, нямаше изобщо да стигнем до сделка. При нас чак след това преминахме към сключване на предварителен договор. През цялото време ни съпровожда наш адвокат по недвижими имоти.
И да допълня:ИК струва не повече от 100,150лв. В сравнение с комисиона на агенцията това са дребни стотинки, а експертизата му е неимоверно по-ценна, отколкото на някой брокер, който просто е отворил вратата. Ако се окаже, че имотът е неизправен с тези пукнатини, агенцията дали би ви обезщетила с нещо, че предлага такъв имот и че мами купувачите в този смисъл. Ако живеехме в един урегулиран свят още продавачът плюс агенцията биха изготвили техническа експертиза, която да предоставят на купувачите като част от документацията съпровождаща имота.

Това е много, много полезен съвет и съветвам всички търсещи ново жилище да го следват безотказно!

Аз не съм продавач и не търся жилище, но се смятам за потърпевш. Живея в наследсвен имот (къща) със семейството ми, а под нас са други, които продават в момента (след продължителни и мъчителни 3 години в непрекъснат ремонт и мръсотия, сега от 2 години се продават). Направени са преустойства, които не са съгласувани с архитект, с конструктор, бутнати са стени и всичко е лъснато с гипсо-картон и замазки. С две думи - напудрено за продажба. А сградата е стара... и компрометирана, особено след земетресението в Перник от май 2012.
От Имотека влачат на огледи огромни тумби оглеждачи (това определено е тормоз за нас). Размахват се ръце, дават се обещания, подклаждат се неистини с една, единствена цел - получаване на комисионна. Не ми се мисли, ако някой се излъже, как ще се оправя. (Всъщност един се заинтересува и потърси с нас контакт за съвет и подробности около имота. Свестен тип. Отговорихме на всичките му въпроси коректно като собственици. И човекът прецени, че не си струва цената и се отказа. А нас ни обвиниха в ... саботаж на сделката по продажба. Откога споделянето на истината се нарича саботаж, не разбрах.)

Избягвайте не само Имотека. Избягвайте брокери и посредници във всякакви сделки по принцип. Ако все пак решите да се доверите на такъв, задължително търсете контакт и със съседи и съсобственици в имота, който се продава. Не вярвайте сляпо на информацията, която ви подава продавача и се подправя до сладко от брокера. Използват различни подвеждащи практики за отклоняване на вниманието от проблемите в един имот, а такива има навсякъде. Така, че питайте не само продавача, а и съседите - такива, които не продават биха ви дали най-ясна представа колко и дали си струва инвестицията. На тях също не им е безразлично, с какви хора ще делят един покрив и ще поддържат общите части.
В много случаи това, което се представя на огледите не отговаря на документите и одобрения архитектурен план на имота, правени са преустройства, които могат да доведат до проблеми в бъдеще.
Затова освен с адвокат, който да прегледа данните в имотния регистър, да провери за тежести и други задължения върху имота, се консултирайте и с архитект, особено за сгради строени преди 1985. По-старите сгради не отговарят на съвременните стандарти, строени са без земетръсни шайби и осигуровки. Външните стени са сметнати за носещи, а всички вътрешни за укрепващи. Твърдението, че може да се събори вътрешна стена, защото е дебела само 12-15см, защото не е носеща, за такива сгради по-старо строителство, не може да се прилага без потвърждение на архитект.

Така че, ако търсите имот, търсите си дългосрочно дом, не се оставяйте да ви залъгват, а питайте, проверявайте, консултирайте се с втори, трети и пети лица. А ако вашите въпроси умишлено се избягват или се увъртат от продавача и брокера - откажете се - тези хора или нищо не знаят за имота, който продават, или крият нещо.

# 99
  • Мнения: 15
В случая на този етап, н а който е Миро, дори не му е нужен нотариален акт. Неразбираем е отказът да се дадат строителните документи на къщата: скици, чертежи. В тях няма лични данни в този смисъл, но са напълно нужни на един инженер-контруктор да се запознае със сградата и даде експертно мнение. За това. Това упражнение, което брокерът изисква от вас е абсолютно излишно.
     В момента сме в сделка за къща, но разликата е, че сме без брокер. На първи оглед къщата ни допадна, но твърдо настоявахме  инженер-конструктор (ИК) да я огледа. Собственикът ни даде копие на всички чертежи и скици, с които ИК се запозна и на място с него си даде експертната оценка за състоянието на сградата и дали са възможни евентуални преустройства.
Ако нещо беше изскочило при огледа с ИК, което да е препъни-камък, нямаше изобщо да стигнем до сделка. При нас чак след това преминахме към сключване на предварителен договор. През цялото време ни съпровожда наш адвокат по недвижими имоти.
И да допълня:ИК струва не повече от 100,150лв. В сравнение с комисиона на агенцията това са дребни стотинки, а експертизата му е неимоверно по-ценна, отколкото на някой брокер, който просто е отворил вратата. Ако се окаже, че имотът е неизправен с тези пукнатини, агенцията дали би ви обезщетила с нещо, че предлага такъв имот и че мами купувачите в този смисъл. Ако живеехме в един урегулиран свят още продавачът плюс агенцията биха изготвили техническа експертиза, която да предоставят на купувачите като част от документацията съпровождаща имота.

Това е много, много полезен съвет и съветвам всички търсещи ново жилище да го следват безотказно!

Аз не съм продавач и не търся жилище, но се смятам за потърпевш. Живея в наследсвен имот (къща) със семейството ми, а под нас са други, които продават в момента (след продължителни и мъчителни 3 години в непрекъснат ремонт и мръсотия, сега от 2 години се продават). Направени са преустойства, които не са съгласувани с архитект, с конструктор, бутнати са стени и всичко е лъснато с гипсо-картон и замазки. С две думи - напудрено за продажба. А сградата е стара... и компрометирана, особено след земетресението в Перник от май 2012.
От Имотека влачат на огледи огромни тумби оглеждачи (това определено е тормоз за нас). Размахват се ръце, дават се обещания, подклаждат се неистини с една, единствена цел - получаване на комисионна. Не ми се мисли, ако някой се излъже, как ще се оправя. (Всъщност един се заинтересува и потърси с нас контакт за съвет и подробности около имота. Свестен тип. Отговорихме на всичките му въпроси коректно като собственици. И човекът прецени, че не си струва цената и се отказа. А нас ни обвиниха в ... саботаж на сделката по продажба. Откога споделянето на истината се нарича саботаж, не разбрах.)

Избягвайте не само Имотека. Избягвайте брокери и посредници във всякакви сделки по принцип. Ако все пак решите да се доверите на такъв, задължително търсете контакт и със съседи и съсобственици в имота, който се продава. Не вярвайте сляпо на информацията, която ви подава продавача и се подправя до сладко от брокера. Използват различни подвеждащи практики за отклоняване на вниманието от проблемите в един имот, а такива има навсякъде. Така, че питайте не само продавача, а и съседите - такива, които не продават биха ви дали най-ясна представа колко и дали си струва инвестицията. На тях също не им е безразлично, с какви хора ще делят един покрив и ще поддържат общите части.
В много случаи това, което се представя на огледите не отговаря на документите и одобрения архитектурен план на имота, правени са преустройства, които могат да доведат до проблеми в бъдеще.
Затова освен с адвокат, който да прегледа данните в имотния регистър, да провери за тежести и други задължения върху имота, се консултирайте и с архитект, особено за сгради строени преди 1985. По-старите сгради не отговарят на съвременните стандарти, строени са без земетръсни шайби и осигуровки. Външните стени са сметнати за носещи, а всички вътрешни за укрепващи. Твърдението, че може да се събори вътрешна стена, защото е дебела само 12-15см, защото не е носеща, за такива сгради по-старо строителство, не може да се прилага без потвърждение на архитект.

Така че, ако търсите имот, търсите си дългосрочно дом, не се оставяйте да ви залъгват, а питайте, проверявайте, консултирайте се с втори, трети и пети лица. А ако вашите въпроси умишлено се избягват или се увъртат от продавача и брокера - откажете се - тези хора или нищо не знаят за имота, който продават, или крият нещо.

Включвам се само за питането на съседите - това ако го направите е много вероятно никога нищо да не купите. Толкова завистливи хора има, виждал съм какви ли не неща да правят, за да подливат вода на хората, които продават апартамента само защото имат съседски търкания или пък защото те искат да купят имота. Мога да разкажа немалко истории с такива, от които направо ще ви се замае главата...

# 100
  • Мнения: 4 518
Ние два пъти сме питали съседи и и двата пъти ни казаха каквото знаят. Втория път даже си купихме апартамент.

# 101
  • Мнения: 53
Ами... брокера всъшност е Имотека (един вид Адрес). Вдигаме ръце (и крака) от тях вече.. изглежда малките подобно нещо не биха могли да си позволят, освен ако не желаят да изчезнат на мига. какво да ви кажа.

Имам още един въпрос. Показването на нотариален акт - например собственика да ни покаже нотариалния си акт (без преснимане и т.н.) - принципно това може ли да доведе до някакви последствия за собственика според вас?
Този нотариален акт се пази и охранява като оригинала на Мона Лиза. Каза ни се, че собственика не може да ни го покаже, тъй като съдържа лични данни - името един вид заради GDPR. Това нормално ли е, при условие, че в останалите удостоверения и актове на къщата най-вероятно  също се съдържа име/ЕГН.
Как ще се сключва сделка, без да се уверите, че продавача е собственик. Но пък всеки може да поиска в Служба по вписвания по местонахождение, препис на нотариален акт. В тази връзка, ако знаете от коя година е акта, пише го на скица например, на чие име е, отивате в службата по вписвания и искате да ви се даде копие, или ако нямате конкретни данни, а ориентировъчна година или име, го търсите по книгите и го заявявате.
Всичко друго са глупости. Искайте също информация за собственото дворно място и неуредени регулационни сметки. И в края на краищата, след като се продава нещо, продавача следва да предостави пълната информация за обекта на пробажба. Аз бих се свързала с продавача, за допълнителна информация, той сигурно има ексклузивен  договор с брокера, но ще трябва да му се обясни, че проявявяте сериозен интерес и искането на допълнителни данни е в интерес на двете страни, за да се случат нещата. Успех.

Последна редакция: ср, 08 сеп 2021, 07:32 от apple juice

# 102
  • Мнения: 2
В случая на този етап, н а който е Миро, дори не му е нужен нотариален акт. Неразбираем е отказът да се дадат строителните документи на къщата: скици, чертежи. В тях няма лични данни в този смисъл, но са напълно нужни на един инженер-контруктор да се запознае със сградата и даде експертно мнение. За това. Това упражнение, което брокерът изисква от вас е абсолютно излишно.
     В момента сме в сделка за къща, но разликата е, че сме без брокер. На първи оглед къщата ни допадна, но твърдо настоявахме  инженер-конструктор (ИК) да я огледа. Собственикът ни даде копие на всички чертежи и скици, с които ИК се запозна и на място с него си даде експертната оценка за състоянието на сградата и дали са възможни евентуални преустройства.
Ако нещо беше изскочило при огледа с ИК, което да е препъни-камък, нямаше изобщо да стигнем до сделка. При нас чак след това преминахме към сключване на предварителен договор. През цялото време ни съпровожда наш адвокат по недвижими имоти.
И да допълня:ИК струва не повече от 100,150лв. В сравнение с комисиона на агенцията това са дребни стотинки, а експертизата му е неимоверно по-ценна, отколкото на някой брокер, който просто е отворил вратата. Ако се окаже, че имотът е неизправен с тези пукнатини, агенцията дали би ви обезщетила с нещо, че предлага такъв имот и че мами купувачите в този смисъл. Ако живеехме в един урегулиран свят още продавачът плюс агенцията биха изготвили техническа експертиза, която да предоставят на купувачите като част от документацията съпровождаща имота.

Това е много, много полезен съвет и съветвам всички търсещи ново жилище да го следват безотказно!

Аз не съм продавач и не търся жилище, но се смятам за потърпевш. Живея в наследсвен имот (къща) със семейството ми, а под нас са други, които продават в момента (след продължителни и мъчителни 3 години в непрекъснат ремонт и мръсотия, сега от 2 години се продават). Направени са преустойства, които не са съгласувани с архитект, с конструктор, бутнати са стени и всичко е лъснато с гипсо-картон и замазки. С две думи - напудрено за продажба. А сградата е стара... и компрометирана, особено след земетресението в Перник от май 2012.
От Имотека влачат на огледи огромни тумби оглеждачи (това определено е тормоз за нас). Размахват се ръце, дават се обещания, подклаждат се неистини с една, единствена цел - получаване на комисионна. Не ми се мисли, ако някой се излъже, как ще се оправя. (Всъщност един се заинтересува и потърси с нас контакт за съвет и подробности около имота. Свестен тип. Отговорихме на всичките му въпроси коректно като собственици. И човекът прецени, че не си струва цената и се отказа. А нас ни обвиниха в ... саботаж на сделката по продажба. Откога споделянето на истината се нарича саботаж, не разбрах.)

Избягвайте не само Имотека. Избягвайте брокери и посредници във всякакви сделки по принцип. Ако все пак решите да се доверите на такъв, задължително търсете контакт и със съседи и съсобственици в имота, който се продава. Не вярвайте сляпо на информацията, която ви подава продавача и се подправя до сладко от брокера. Използват различни подвеждащи практики за отклоняване на вниманието от проблемите в един имот, а такива има навсякъде. Така, че питайте не само продавача, а и съседите - такива, които не продават биха ви дали най-ясна представа колко и дали си струва инвестицията. На тях също не им е безразлично, с какви хора ще делят един покрив и ще поддържат общите части.
В много случаи това, което се представя на огледите не отговаря на документите и одобрения архитектурен план на имота, правени са преустройства, които могат да доведат до проблеми в бъдеще.
Затова освен с адвокат, който да прегледа данните в имотния регистър, да провери за тежести и други задължения върху имота, се консултирайте и с архитект, особено за сгради строени преди 1985. По-старите сгради не отговарят на съвременните стандарти, строени са без земетръсни шайби и осигуровки. Външните стени са сметнати за носещи, а всички вътрешни за укрепващи. Твърдението, че може да се събори вътрешна стена, защото е дебела само 12-15см, защото не е носеща, за такива сгради по-старо строителство, не може да се прилага без потвърждение на архитект.

Така че, ако търсите имот, търсите си дългосрочно дом, не се оставяйте да ви залъгват, а питайте, проверявайте, консултирайте се с втори, трети и пети лица. А ако вашите въпроси умишлено се избягват или се увъртат от продавача и брокера - откажете се - тези хора или нищо не знаят за имота, който продават, или крият нещо.

Включвам се само за питането на съседите - това ако го направите е много вероятно никога нищо да не купите. Толкова завистливи хора има, виждал съм какви ли не неща да правят, за да подливат вода на хората, които продават апартамента само защото имат съседски търкания или пък защото те искат да купят имота. Мога да разкажа немалко истории с такива, от които направо ще ви се замае главата...

Нищо лично към Вас г-н iangelov, но всеки брокер ще твърди това. Ако преуствойствата са незаконни, бутнати са стените и при едно земетресение цялата къща се компрометира, на брокера получил комисионната дали ще му пука? Сериозно? Нали, като ни се "съберат етажите" и се установи, че е в следствие на незаконни и неразрешени преустройства, съседите ни ще попитат "вие като сте знаели, защо не ни предупредихте, за да не се набутаме с тези хиляди евро?..." Мнението на съседите винаги има значение. За търкания между съседите - да възможно е да има такива, но един интелигентен човек би съдействал на непознати, които го питат: кога всъщност е построена къщата, в обявата пише 1960, продавачката казва 1980, брокера 1990-2000, а никой от тях не показва реален одобрен архитектурен план... вие имате ли? И аз като имам ще им го покажа. А тогава лъсват много неща. И не е необходимо да казвам и една дума против този който продава. Нека си продава. Мен ме интересува да поддържам имота, заедно с някой отговорен човек, който иска дом, а не с такива търсещи само "пачки". Нали?
Повярвайте ми, господин брокер, има страшно много хора, които си вярват, че могат да се издържат само от препродажба на имоти след напудряне и "подобрения". Проблемите се маскират. Ако аз съм свидетел на подобно поведение със сигурност няма да си замълча, ако ме попитат. Никой нормален, светен човек, няма да си замълчи, ако бъде попитан. Всеки има право да знае истината и с какво ще се сблъска. И ако попадне на честни продавачи е ок. Истината е, че в 95% от случаите проблемите се премълчават, лъже се за големината на помещенията и какво точно представлява имота. И  всичко това само за да се "попълни портфолиото", "да се вземе капаро/комисионна", и "да се отърве продавача" срещу още някой лев разбира се (който междудругото е купил преди време без да се поинтересува какво, защото не е смятал да живее, а просто да препродаде 3 пъти по-скъпо, след като пребоядиса). Ако един имот е сменил 4 собственика за 10 години, със сигурност не е читава работата.

# 103
  • Мнения: 140
Приятел, не се възмущавай на тях, а се възмущавай на себе си. Купувачите са си виновни. В отчаянието си са готови на всичко и брокерите просто се възползват от това. Къщата явно има проблем но те искат да те инвестират на макс преди да го разбереш, за да може трудно да се откажеш, а ако се откажеш, ще са си изкарали пари за времето, което са вложили. Те много добре знаят, че моментният пазар е временен и след него следва дълги години суша и сега гледат да изцедят на макс всички и всичко. Когато пазара се обърне, те ще реват, а купувачите ще извиват ръце. Винаги има кръговрат, такъв е живота.
Спри да мрънкаш, тегли им една майна и не се занимавай с тях. Винаги ще те тъпчат като си с такава нагласа и не са ти виновни те а ти.

Иначе аз като казвам, че нещата отиват на много зле, защото вече на имотите се гледа като на покупка на домати - държат се все едно трябва да купиш на късмет, без да ги огледаш, пък ако е зле следващия път може да е по-добре. Но така става като всеки иска да хапва домати и да препродава домати.

за съжаление това няма да стане. Каквото и да става няма да има криза с имотите, и го доказа 2020 и пандемията. Всички предричаха спад, на икономика, на сделки, на спад в цените на имотите , стана точно обратното-невиждан ръст . И това е нормално вече- в криза хората искат да защитят спестяванията си, единственият най стабилен актив е недвижимия имот, не толкова рисково като злато , алуминий. Ако е що годе добър имот, на добра локация, каквото и да става ще качва цената, само ще печелите в бъдеще.
В моменти на подем- какво става, тези които спечелят малко пари тръгват да инвестират в имоти, за да има от какво да печелят през кризата. Пак покупки.
Така че имотите не само че няма да има спад за София, но постоянно ще се качва,

Ние търсихме имот(къща) 6 години, не бързахме , търсихме си нашето място, през това време купихме и продадохме апартамент (без бокер) и сравнявам цените всяка година - само ръст , независимо дали са къщи или апаратенти.Ако бяхме купили преди 6 години , веднага, щяхме да сме купили за около 50% от стойността имот със същите параметри, но такава е ситуацията. Не се чувствам прецакана, защото когато купуваш трябва са си на ясно със себе си кое ти е по важно:
-да ти е по евтино сега, тоест да купиш нещо което се доближава до представата ти за идеалния имот, но има компромиси, с локация, големина, друго
-да е идеялния имот, но ще ти излезе по скъпо, защото ще го търсиш много време, ще губиш и стоп капаро евенутално , и ще дадеш повече пари,защото ще е в бъдещето.
Ясно е че и двете са инвестиция, въпросът е кой тие приоритета, някой хора (аз съм от тях) мечтаят за идеалната къща и другото няма значение.Чакаш.
А идеята да купиш идеалния имот за ниска цена е химера, така че не се надявайте че  при вас ще е различно и ще си намерите на 1вия месец за без пари.

# 104
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
И ние търсим вече 2 г,  още не сме открили нашето. Все някакви скрити неща излизат. Защо брокерите не ги обявяват открито, няма смисъл взаимно да си губим времето.  Последната къща, която гледахме, нямаше пък нито един документ, незаконна отвсякъде, разбрахме го чак след огледа.

Последна редакция: сб, 18 сеп 2021, 17:02 от The Iron Lady

Общи условия

Активация на акаунт