Домашно кисело мляко

  • 6 525
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 610
Здравейте,
Бях но гости при моя приятелка в едно селце и тъй като бях с малко дете, подквасиха мляко. Ат време на време хвърлях по 1 око и сега като се прибрахме реших да се поразровя , евентуално аз да направя.
Това , което открих като ивформация е че на литър прясно се слагат 2 супени кисело мляко, а тя сложи на 2 литра 2 супени лъжици кисело мляко.
Млякото си има консистенция на стандартно кисело мляко( не мога да кажа ,че е гъсто, но и купешките не са).
Какво мислите за тези съотношения и има ли причина да не давам на детето.
Също така при квасене за малко дете-маха ли се каймака?

# 1
  • Мнения: 468
Здравейте,по принцип няма проблем да давате кис. мляко,стига детето да не е много малко,ако е захранено няма проблем.Що се отнася до подквасването зависи с какъв подквас ще го заквасите,аз например като правех с купешки подквас слагах на 1л по 3-4 пълни лъжици,защото иначе не се хващаше,а вашата приятелка явно ползва домашна закваска и тя е по силна, съответно трябва по малко.Ако детето е малко трябва да махате сметаната на свареното мляко,за да го обезмаслите,дори съм чувала,че за бебенца се прави двойна преварка, вариш изстива, обираш сметаната,пак загряваш изстива и отново обирал,но това е за много малки деца. Това е което знам,надявам се съм била полезна.

# 2
  • Мнения: 610
Здравейте,по принцип няма проблем да давате кис. мляко,стига детето да не е много малко,ако е захранено няма проблем.Що се отнася до подквасването зависи с какъв подквас ще го заквасите,аз например като правех с купешки подквас слагах на 1л по 3-4 пълни лъжици,защото иначе не се хващаше,а вашата приятелка явно ползва домашна закваска и тя е по силна, съответно трябва по малко.Ако детето е малко трябва да махате сметаната на свареното мляко,за да го обезмаслите,дори съм чувала,че за бебенца се прави двойна преварка, вариш изстива, обираш сметаната,пак загряваш изстива и отново обирал,но това е за много малки деца. Това е което знам,надявам се съм била полезна.
Да, добавя домашно кисело мляко.
Детето е на почти годинка.

# 3
  • Мнения: 11 989
Ако край вас някой кваси,помолете да ви даде 1-2 лъжици от киселото мляко за подкваса.
От купешките млека внимавайте от какво мляко вземате за подкваса, т.е да няма в него сухо мляко.

# 4
  • Плевен
  • Мнения: 1 613
Аз съм слагала и повече лъжици КМ.На буркан по 2 супени.КМ ми беше купешко.Иначе съм взимала от здравословния магазин и сашета със жива закваска.Едно саше за литър и половина прясно мляко мисля,че беше.То по-добре заквасва от КМ.Поне това са моите набюдения.На детето можеш да даваш квасеното мляко,от 10 месеца мисля,че вече може.Не се маха каймака,за деца е препоръчително да се дава пълномаслено мляко,защото те растат активно.

# 5
  • там където има винаги вятър
  • Мнения: 2 395
Аз започнах да квася кисело мляко още преди да се роди внучката/когато дъщеря ми беше бремена/ и така вече 9 години.
Отначало млякото беше домашно/вземахме го от село/, но сега и там вече няма крави. В последните години го вземаме от млекомат... колко е "чисто" млякото не знам.

Варя го в тенджера с по-дебело дъно - само за това я ползвам, котлона на 4 от 9 степени. Бавно става, но не загаря на дъното. Първите години го подквасвах в същата тенджера, но сега вече предпочитам буркани. Така и не си купих термометър, та пробвам с пръст - трябва да е толкова топло, че той да може да издържи/е, всеки си има определен праг на поносимост/. За подкваса използваме вече толкова години една и съща марка купешко кисело мляко, но се е случвало понякога да използвам домашното.  Бяха ми казали на буркан - 1 с.л./ те и с.л. са вече различни/.
Та:
Варя  4л мляко,
През това време в купичка слагам 5-6 с.л. препълнени кисело мляко, разбивам/разбърквам го.
Бурканите са измити.
Тъй като не обичаме из млякото да има "конци", каймака го обирам преди квасенето.
Когато млякото е готово на топлина/винаги принудително го изстудявам, защото нямам време да го чакам/, вземам 2-3 лъжици от него и го слагам при киселото мляко, обърквам го и го изливам в тенджерата. Завъртам няколко пъти и започвам да пълня бурканите. Изливам го направо от тенджерата. Затварям с капачките и редя бурканите/пак само за тая цел!!!/ на одеяло, което завивам от всички страни. Оставям го така 4 часа. Вчера дори стоя цяла нощ, тъй като късно го варих, квасих и трябваше посред нощ да го отвивам. После го слагам в хладилника. Отгоре винаги има мъъъничко каймак, но ММ го яде, а в таратор дори не се усеща.

Май обяснението ми стана доста дълго, за което се извинявам.

# 6
  • Мнения: 1 429
Аз подквасвам от ок.2-3 години. Ползвам Елена 2%, знам, че и Боженци е чисто и става за тази цел, може и по- висок процент да се ползва, просто такъв намирам аз. На буркан 700 мл. слагам супена лъжица препълнена подкваса, която предварително съм объркала с няколко лъжици прясно мляко. А самото прясно мляко проверявам с кутре, трябва ок. 3 сек.да мога да си задържа пръстта вътре. Общо взето преди мен мама яси е описала доста подробно технологията. Каймака го махам, защото правя от него краве масло. Винаги ми става рядко киселото мляко и естествено- кисело😁. Децата ми от години ядат само домашно кисело и прясно мляко.

# 7
  • там където има винаги вятър
  • Мнения: 2 395
reni и аз с Елена подквасвам Wink
1 към 1 го правим Smile Само дето каймака го хвърлям, не съм правила масло... а и моите хора няма да го ядат.

Ето снимка от буркана.

# 8
  • Мнения: 1 429
Ами то маслото не е като купешкото, не мирише така хубаво и се чупи като го режа, троши се. Ама имам едни братовчеди, много го харесват и им го давам. Все се каня да понаправя и да го пречистя, да стане гхи, може тогава по- хубаво да замирише, защото ще се изпари абсолютно всичката течност от него. Иначе си го правя с пасатора, бързо и лесно и после го мия.
Иначе млякото ти изглежда гъстичко. Понякога вземам овче и правя к.м., става много гъсто. Пробвах и със заквасена сметана да подквасвам, нищо не се получи.

# 9
  • Мнения: 6 166
Аз го ползвам това масло за готвене. Пържени филийки с такова масло стават прекрасни.

# 10
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Аз живея на село и съседа има крави. От него вземам мляко. Варя го в млековарка , оставям да изстине и каймака обирам. Замразявам го и като стане повече го правя или на масло или бея сметана, която смесвам със сирене и зелени подправки и става разкошно за разядка или върху филия.
Кисело мляко си правя, първият път само с Елена 3%, после вече с която кисело мляко. На компотен буркан слагам по 2 лъжици кисело мляко. В момента го заквасена във фурната на 40° за около 3 часа е готово.

Това е масло от 1 малка кутийка каймак, много бързо и лесно става.

# 11
  • Мнения: 4 685
А как правиш маслото? Питам от чисто любопитство, че аз само с много биене знам как става.

# 12
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
А как правиш маслото? Питам от чисто любопитство, че аз само с много биене знам как става.
Слагам каймак в  буркан, добавям студена вода и го бия като шейкър. До 5, 10 минути по стените се виждат жълти зърна масло. След сгъстило, прецеждам, изплаквам със студена вода и оформям бързо топка. Водата в която съм го била - мътеница, използвам за палачинки, може и да се пие , лятото в жегите е приятна . В маслото може да си сложиш и сол. Не издържа дълго, за това правя малко и гледам да го използвам бързо.

# 13
  • Мнения: 4 685
А как правиш маслото? Питам от чисто любопитство, че аз само с много биене знам как става.
Слагам каймак в  буркан, добавям студена вода и го бия като шейкър. До 5, 10 минути по стените се виждат жълти зърна масло. След сгъстило, прецеждам, изплаквам със студена вода и оформям бързо топка. Водата в която съм го била - мътеница, използвам за палачинки, може и да се пие , лятото в жегите е приятна . В маслото може да си сложиш и сол. Не издържа дълго, за това правя малко и гледам да го използвам бързо.
И аз така правя, но имах надежда да е по- лесен твоят начин:wink:

# 14
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Е, аз това го правя докато си пия кафето. Не е голям зор 😂

# 15
  • Мнения: 1 429
И аз да кажа моя начин: с пасатор или с миксер, но с миксера много пръска. Имам една купа към пасатора, продълговата, слагам вътре малко каймак, доливам със мнооого студена вода и пасирам докато започне да се отделя маслото, около 3-4 мин. ми отнема. После отцеждам маслото, знам, че в хубаво да ползвам отделената течност, но....не го правя. Слагам го в купичка и го мия, докато водата започне да се избистря. Естествено, не съм открила всичко това сама, порових се тук и така открих моя начин. Съжалявам, че се отклоних от основният въпрос.

# 16
  • Los Angeles CA
  • Мнения: 538
Чудесни съвети сте дали момичета, а някакви пропорции за водата при правене на масло да споделите.
Аз си правя кисело мляко, но при мен става много бавно, след като го заквася трябва да стои завито около 12-15 часа, за да имам кисело мляко.

# 17
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Защо толкова бавно?
Аз зимата го завивам и слагам до камината на топло. Но сега пускам фурната на около 40 °, слагам решетката почти на дъното и за около 3 часа е готово. Разбира се, колкото повече стои , става по гъсто. Една вечер го бях забравила и го открих чак сутринта, прекрасно се беше получило 🙄😂

# 18
  • там където има винаги вятър
  • Мнения: 2 395
Защо толкова бавно?
Аз зимата го завивам и слагам до камината на топло. Но сега пускам фурната на около 40 °, слагам решетката почти на дъното и за около 3 часа е готово. Разбира се, колкото повече стои , става по гъсто. Една вечер го бях забравила и го открих чак сутринта, прекрасно се беше получило 🙄😂

Доколкото виждам lindor не е в България, но пък 12-15 часа Thinking
И при мен е готово завито за 3 часа, ама аз си отпускам още един, ако пък се случи да го подквася късно...отива цяла нощ.

# 19
  • Мнения: 5 065
Аз си подквасвам млякото с Родопско чудо, като слагам по 2 сл на буркан, задължително от неотваряно мляко. После си ползвам моята подкваса. Термометър не ползвам, но оставям млякото добре да се охлади . Завивам го обикновено вечер към 22ч и го оставям винаги до сутринта. Каймака го заливам със студена вода да го покрие и в чопъра го правя на масло. Така ми е най-бързо и лесно. И с миксера става, но с чопъра ми е по-удобно. След като го извадя , го притискам и мия със студена вода, като повтарям двете процедури по няколко пъти. И по месец ми е стояло в хладилника без проблем.

# 20
  • Мнения: 4 685
Израстнала съм с домашко кисело мляко и го правя както баба го правеше:blush:пробвам с пръст топлината да е малко над телесната и на компотен буркан слагам пълна 1 с.л. закваска от неотваряно кисело без добавка на сухо мляко, завивам на топло за около4-5 часа. Оставяла съм го и за цяла нощ- ок си е. Когато закваската не е била чиста при ново подквасване млякото става едно лигаво и не повтарям с тази марка.Между другото пробвала съм да добавя степче при посквасване уж за плодово да стане , но не ми се получи.Другият ми експеримент е с кефир( и това си отглеждам:grinning:) и се подквасва, но полученият продукт  е по различен като консистенция.

# 21
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Защо да се неотваряно мляко за закваска? Аз правя с моето кисело мляко за закваска и с отваряно става, капачките са винтови.
Казаха ми и че с каймак от кисело мляко става масло, но как ли е на вкус?

# 22
  • Плевен
  • Мнения: 1 613
Защо да се неотваряно мляко за закваска? Аз правя с моето кисело мляко за закваска и с отваряно става, капачките са винтови.
Казаха ми и че с каймак от кисело мляко става масло, но как ли е на вкус?
Аз съм правила масло от КМ,без са знам обаче Simple Smile.Бях сквасила и бях взела вече КМ с нас в бурканче на разходката из парка.Следобяда когато се прибрахме,в бурканчето КМ имаше бучка колкото ч.л краве масло Simple Smile.Цял ден носено и блъскано в раницата беше дало резултат Wink .Вкус имаше баш на масло.

# 23
  • Мнения: 78
Защо да се неотваряно мляко за закваска? Аз правя с моето кисело мляко за закваска и с отваряно става, капачките са винтови.
Казаха ми и че с каймак от кисело мляко става масло, но как ли е на вкус?
Невероятен вкус - на истинско масло:)
Когато правя кисело мляко, го подквасвам с домашно кисело мляко. Аз не махам каймака на прясното мляко, но не обичам да ям каймака на киселото затова преди да използвам буркан кисело мляко отделям каймака в кутийка. После от събраните каймаци си правя масло.

# 24
  • Мнения: 830
Ог каймака на киселото мляко по същия начин ли правите масло като от прясното?
За заквасване иначе аз ползвам микс кисеро мляко Ел би и заквасена сметана. 2 с.л. на буркан слагам.

# 25
  • София
  • Мнения: 19 249
В магазините на LB продават закваска, но доколкото знам, опаковката е за 5 л мляко.
Чувала съм, че заквасване става и с пробиотични таблетки.

# 26
  • Мнения: 383
Оставиха ми прясно мляко да подквася, но сякаш сложих киселото мляко, докато прясното беше горещо. Сега какво ще стане? Ще се получи ли? Става ли да изчам още малко да охладнее и да сложа още кисело?

# 27
  • Мнения: 4 685
Трябва да го усещаш топличко когато потопиш пръст , завий го за 4- 5 часа на топло и после провери. В случай , че не се подкваси го сложи в тенджера на котлона да заври и ще получиш страхотна извара.

# 28
  • Мнения: 383
Трябва да го усещаш топличко когато потопиш пръст
На мен пък ми казаха, че пръстчето трябва да търпи, когато го потопя. Това за мен обаче е различно от топличко. Тъй че не знам Sad

# 29
  • Мнения: 4 685
Е обяснила съм го по този начин защото от малка съм свикнала така. Принципно някой беше писал, че температурата трябва да е около 45 градуса т.е. ако човешката е 36-37 и потопиш пръст трябва да ти е по- топло да успяваш да си задържиш пръста в млякото, но не и горещо .

# 30
  • Мнения: 5 065
На мен пък ми казаха, че пръстчето трябва да търпи, когато го потопя. Това за мен обаче е различно от топличко. Тъй че не знам Sad
Аз подквасвам на около 42-45 гр млякото, като за мен това е леко топло. Ползвам кутрето. Различните хора ттърпят различно висока температура. Примерно майка ми няма проблем да си държи дълго време пръста и в горещо, затова отдавна кваси само с термометър. Колкото е по-хладно , има по-малко суроватка, което мен ме устройва идеално.

# 31
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Момичета, а само с домашно прясно мляко ли се получава? С някое от магазина дали ще стане?

# 32
  • Мнения: 2 164
Момичета, а соево кисело мляко някой подквасвал ли е и с какво?

# 33
  • Мнения: 4 685
Мисля , че има специални пробиотични, лактобактериални закваски в био магазините май ги продават. Пробвай с кисело мляко първият път , след това от полученото ще подквасваш следващото.

# 34
  • Мнения: 2 164
Да, разбрах, че има, но такива за растителни млека не мога да открия.
Мислех, че има други алтернативни, изпитани начини.

# 35
  • Мнения: 1 859
Интересна и доста любима тема. Аз правя следното:
1. В млековарка заварявам млякото/не за друго ами да не загаря/
2. Чакам го да истине до този в момент, в който млякото е толкова топло, че да мога да си потопя пръста и да си го задържа.
3. Подкваската я правя само и единствено с кисело мляко "Боженци" 4%/може би единственото мляко, което с годините не си промени структурата и вкуса/. Пробвал съм всякакви други кисели млека, но с Боженци ми се получава най-добре. Д/г на 4л мляко слагам 5-6 супени с връх кисело мляко.
4. Разбърквам и сипвам в компотени буркани/най-добре с винт/. Като тук да се има предвид, че млякото още трябва да е топло като в точка 2.
5. Завивам го с 2-3 одеала и лятото го чакам 2 часа, а през останалите по-хладни сезони д/г 3 часа.

Искам също да кажа, че съм пробвал закваска с домашно кисело мляко, т.е. от предната партида и 1-2 пъти може да се прави това, но от 3тата партида нататъка киселото мляко става прекалено кисело за моя вкус. Става въпрос за овче/много по-хубаво за мен/ и краве мляко.

# 36
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Здраеейте, тъкмо снощи подквасих мляко в уред за квасене, ползвах пастьоризирано пълномаслено прясно мляко и стана добре, но има и малко вода, което предполагам е нормално. Въпросът ми е колко време след подквасване е годно млякото, съхранявано в хладилник?

# 37
  • Мнения: 5 065
Въпросът ми е колко време след подквасване е годно млякото, съхранявано в хладилник?
Малко е относително това. Аз квася домашно прясно с магазинско кисело. Без проблем издържа и над месец в хладилника, като най-много каймакът да хване плесен. Единствено , ако ползвам за закваска кисело мляко от една малка мандра, заквасеното мляко за около седмица става кисело.

# 38
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Момичета, а само с домашно прясно мляко ли се получава? С някое от магазина дали ще стане?
Аз квасих с купешко пълномаслено мляко. Ето го резултата, доста добре стана:
Скрит текст:
Скрит текст:
Подквасих ето с това мляко, което е за износ и не зная дали го има в магазинната мрежа в България, но е доста добро:
Скрит текст:

# 39
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Аз само първият път ползвах мляко за закваска от магазина, от там нататък ползвам своето. Става много гъсто и хубаво, лъжица стои права в него. Има малко суроватка.
Пробвах завито - става ми много рядко. Правя го във фурната на 40° за 3-4ч.

# 40
  • Мнения: 611
По-мързелив начин - не завивам с одеяло за 3 часа /понякога го правя/, а го слагам в незатоплена фурна вечерта и сутринта е готово. Топлото мляко само си затопля фурната и примерно 7-8 часа престоява.

# 41
  • Мнения: 32
Аз само първият път ползвах мляко за закваска от магазина, от там нататък ползвам своето. Става много гъсто и хубаво, лъжица стои права в него. Има малко суроватка.
Пробвах завито - става ми много рядко. Правя го във фурната на 40° за 3-4ч.

Благодаря за идеята с фурната !
Много ми е интересно, значи закваската ти не "отслабва" ? Моята, пък и други пишат за това, дава добър резултат само няколко пъти. Много четох по темата и мислих че съм открила защо. На запад, където са доста стриктни с
декларацията на съставките в храната, открих, че на едно гръцко кислело мляко пишеше нещо, от което се разбираше, че в закваската освен известните ми бактерии, има и нещо от животински произход, не си спомням формулировката. Но : питах баба и тя ми каза че слагат при първа закваска малко агнешка воденичка.
Други слагат част от агнешки стомах и.т.н..
Мисля, че в днешните кисели млека няма такива неща.
Ти от кое мляко направи закваска?  Много е добро, вижда се.

# 42
  • Мнения: 4
Привет, въпрос към специалистите на домашно кисело мляко.
От скоро правя сама кисело мляко, но нещо бъркам явно. Квася в тенджера, когато прясното мляко е 40 градуса, меря с термометър. После преседява увито 6ч.  Всеки път обаче при развиване, е отделило 3 пръста цвик отгоре. И има един слой, нехомогенно мляко, все едно сметанка. Така ли трябва да е? Моля за съвети.
Ползвам домашно прясно мляко, но не познавам лично хората, не мога да гарантирам колко е истинско.

# 43
  • Мнения: 2 527
40 гр е виска температура, и второ 6 часа да го държиш е много.
Щом не сигурна в хората от където набавяш млякото, нищо чудно и да му капват и вода.
Има тема за домашно квасено мляко.
Ето една от темите
https://bg-mam.ma/p/268618/6576787
Има доста.

# 44
  • София
  • Мнения: 35 088
Висока ти е температурата, кваси направи в буркани. С какво подквасваш?

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Вероятно 6 часа са много. Направете проби с 4 и 5 часа.
Обърнете внимание на използваната закваска, като имате предвид, че тя "остарява" ако квасите отново и отново с вашето мляко. Добре е да купувате периодично нова закваска или ново добро купешко мляко. Закваската "остарява" = променя се вида и активността на бактериите в продукта с всяко следващо подквасване, изражда се бактериалната култура и не може да се постигне желания резултат. индустриално закваските се подновяват с култивирани микробиални култури ежедневно или съобразно микроскопски проверки според вида на партидите.
Охлаждате ли веднага след края на подквасването? Веднага трябва да се постави в хладилник.

# 46
  • Мнения: 4
Всеки път със закваска от предишното. Като първата е от уж домашно кисело мляко, но купено от магазин...
От къде купувате качествена закваска? От био магазини?
Това значи ли леко топла да прибирам тенджерата в хладилника?
Много благодаря за полезното инфо! Hug

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Аз наистина се опитвам да обясня индустриалния начин, тъй като макар и отдавна работих в мандра. Директно от термостатна топла камера при достигане на необходимата киселинност и стабилен коагулум се мести в хладилна камера на 4 гардуса. Това е по-добре за стабилен коагулум и точно да не изпуска цвик.
На една от снимките в темата 1 от дамите беше доволна от резултата, но за жалост от технологична гледна точка млякото не е добро.
Доброто мляко не трябва да стои на зрънца с отделен цвик. Трябва да има добър, лъскав равен срез при отгребване с лъжица. След отгребването може да се отдели малко количество цвик.
Киселото мляко е доста капризен продукт /по капризен от сирената/. Избира се много добра суровина, която не е оводнена и много важно не е от третирани с ветеринарни препарати животни. Мляко дори с минимални количества остатъчен антибиотик никога не може да се подкваси.
Качествената закваска е важна. От киселите млека на пазара често съм чела и чувала да се използва Елена.
Подходяща температура при подквасване и закваската се темперира, като се разрежда с малко от топлото мляко.
Заквасването трябва да е в чисти съдове,  аз например стъклените буркани съм ги изварявала с малко вода в микровълновата, за да съм сигурна, че са ок.
В чист буркан с добра закваска, добрия продукт може да издържи не отворен повече от месец в хладилник.

# 48
  • Мнения: 5 065
Едва ли часовете само са проблем. Аз си държа млякото по 8-10 часа , преди да го прибера в хладилник и вода до сега не ми се е отделяла. Не разбърквам предварително и киселото мляко , с което квася, а го слагам директно в бурканите с прясно мляко. Ползвам мляко от един и същ производител и кисело мляко, и сирене ми се получават без проблем.
 Закваска продават в био магазините, но е доста скъпа.

# 49
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Млекаря който ми продава мляко, казва че кисело мляко не става при всеки. Първо за варене се използва само един съд, предназначен само за това. В началото квасих до камината завити буркани, сега във фурната. Дори температурата е на око -около 40° . Заквасвам в буркани, понякога слагам каймака, понякога не. Обикновено за 4 часа е готово, но ако го сложа вечерта, го вадя чак сутринта и си е супер. Понякога и на мен ми се получава цвиг, понякога не. Но забелязах, че за около 7месеца моята закваска отслабва. Тогава купувам 1 кисело мляко Елена 3,3% и заквасвам веднъж с него и тогава ни цвиг, нито друг проблем

Общи условия

Активация на акаунт