Тухлена или сглобяема къща?

  • 8 896
  • 98
  •   1
Отговори
  • Мнения: 594
Здравейте. Обръщам се с молба към Вас понеже все още не мога да взема крайното решение. Ще строя къща ,но има три варианта. Първият е да е тухлена, вторият да е сглобяема(от дърво) или сглобяема (от плоскости).
Много ще Ви бъда благодарна ако някой от Вас се е сблъскал с подобен тип строежи и ми бъде от помощ. Още повече ако сте доволни от дадена фирма би ми било от полза. Става въпрос за град Пловдив.
Благодаря Ви предварително!

Последна редакция: пн, 12 юли 2021, 23:49 от Не се сърди, човече

# 1
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 732
Тухлена, аз не бих си позволил да живея в такава пластмасова къща. Причините са много. Една от тях е че този битум, след 70 год може да започте да се рони. Ако не и след 30.
Друга причина че са леснозапалими

# 2
  • София
  • Мнения: 2 664
Естествено, че тухла, ако можете да си го позволите. Това е все едно да сравниш Мерцедес, Киа и Хюндай. Всички изглеждат добре, но качеството е коренно различно. Ако все пак решиш да строиш сглобяема, имам познат, който се занимава с това в цяла България.

# 3
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Ако тази къще ще бъде вашето основно жилище за дълги години напред, по-доброто решение е тухла. Парите са почти едни и същи за масивно строителство и за сглобяемо. Дървена къща не знам дали има някой, който може да я изпълни качествено в България. А цената ѝ ще е космическа.
Ако имате по-висок бюджет, ползвайте качествени материали и каменна вата за изолация. Обмислете си много добре проекта. Всичко да е функционално и удобно за ползване. С мокри и сервизни помещения. Многото квадрати не са задължителни. Трябва да е добре измислено и проектирано. Избягвайте архитекти и проектанти, които ще гледат да ви набутат някой типов проект.

# 4
  • Мнения: 12 746
Едни съседи си направиха дървена сглобяема къща, но я ползват като ваканционна къща, само за лятото. В средните векове всички къщи са били дървени, но след пожари са заменени с тухлени или каменни. А такива изкуствени къщи като в Америка - наистина не знам дали имат предимства, изглеждат ми като на две от трите прасенца, дето вълкът ги издухал.
Аз бих живяла само в тухлена, освен наистиина ако не е ваканционна за лятото.

# 5
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 013
Бюджета е много важен за такова решение, както и визията. Имате ли нещо конкретно предвид под "дървена" и "плоскости" защото там вариянтите са от барака до космически кораб? Тук във форума нямаше ли вече тема за сглобяемите къщи? Иначе фирми идват и от чужбина, носят си всичко до последния винт. Тухлата е ясна, но все пак, поне мечтаете ли за нещо конкретно като форма, вид и размер? Съпругът в семейството има ли мнение и съвсем ли му е все тая в каква къща ще живее? Smile

# 6
  • Мнения: 7 258
Аз бих живяла само в тухлена къща. Ако нямам финансова възможно няма да строя къща.

# 7
  • София
  • Мнения: 8 561
Много интересно... всички, които споделят определения за дървените къщи, дали са поживяли поне седмица в такава? Ама тук, в България, не в САЩ (че там повечето са модулни, а има разлика от земята до небето между модулна и на място изградена дървена къща). Повечето хора, които са идвали вкъщи, са били много изненадани като им кажем, че къщата не е масивна (ако не са знаели прди това, де).
Без да отричам по никой начин предимствата на масивната къща, като човек живеещ в дървена от година и малко, бих искала да кажа, че същите сплашвания ги слушахме и ние преди 4 години. И не сме съжалили изобщо, че посторихме дървена къща. Не искам да коментирам изказаното дотук ред по ред, мисля, че е по-важно да потвърдя, че наистина дървените са лесни за отопление и за охлаждане. И се строят бързо. И нито вятърът я е издухал, нито дъждът я е отнесъл.

Последна редакция: вт, 13 юли 2021, 14:31 от ToniShu

# 8
  • Мнения: 594
Първо съм решила да пусна темата, тъй като заедно с мъжа ми се чудим(така ,че за неразбралите Ви питаме двамата).
Къщата ще се ползва за основно жилище, имаме апартамент, но просто не е нашето и сме решили да строим. Проект също си имаме. Попитах Ви за вашето мнение ако някой има такава да се изкаже. Като цена излизат почти еднакво( с това съм наясно).
Както казах събираме различни мнения преди започването на какъвто и да е строеж.
Благодаря на всички включили се!

# 9
  • СИ
  • Мнения: 4 406

... Много интересно... всички, които споделят определения за дървените къщи, дали са поживяли поне седмица в такава? Ама тук, в България, не в САЩ (че там повечето са модулни, а има разлика от земята до небето между модулна и на място изградена дървена къща). Повечето хора, които са идвали вкъщи, са били много изненадани като им кажем, че къщата не е масивна (ако не са знаели прди това, де)...


По мое мнение истинска дървена къща в наши условия, като стойност ще мине поне два пъти стандартното строителство.

# 10
  • София
  • Мнения: 8 561
Тоест, предлаганите към момента не са истински ли? Simple Smile Плюс, вероятно някой сибирец или финландец би ви отговорил, че освен ако не е от трупи, никоя къща не е истинска - масивна или от дърво. И тогава не два, ами към 4 пъти по-скъпа би излязла "истинската". Но това дали е полезно за чудещите се какво да построят... отделен въпрос.

# 11
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 013
Тухлата е нещо, което ще остане за децата ви с минимална поддръжка, докато при другите вариянти за следващото поколение ще се налага ремонт, събаряне или поправяне. Откъм дизайн нямате кой знае какъв избор с обикновен бюджет при тухлен градеж. От другите две, сглобяемите плоскости дават най-голяма възможност да си направите нещо с по-интересен модернистичен дизайн отвън и отвътре, освен това нямате проблем с вредители. Ако ви харесва къща тип швейцарски Алпи с отрупано с мушкато балконче, стройте от дърво. Ако ви е все тая дизайна и ще строите обикновена къща дето ще е неразличима от всички останали в селото стройте от тухли, защото повечето майстори знаят как и с какво да го направят, докато при другите вариянти не всеки е спец и шансовете за фал са по-големи. ¯\_(ツ)_/¯

# 12
  • София
  • Мнения: 8 561
Това мнение даже ще се въздържа да го коментирам.
Предлагам всеки да уточнява какво и кога е строил, за да се знае пишещите точно колко сме запознати с това, което обясняваме. Ние с ММ строихме (със строителна фирма) еднофамилна дървена къща, под 100 м2, през 2019-та. Живеем в нея от март 2020-та.

# 13
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Тоест, предлаганите към момента не са истински ли? Simple Smile Плюс, вероятно някой сибирец или финландец би ви отговорил, че освен ако не е от трупи, никоя къща не е истинска - масивна или от дърво. И тогава не два, ами към 4 пъти по-скъпа би излязла "истинската". Но това дали е полезно за чудещите се какво да построят... отделен въпрос.

Не знам доколко са истински. Имам само най-общи познания на тема дървен материал. Но и от това което знам, качествен дървен материал струва много. Обработката, проекта и изпълнението по всички правила струва още повече. Не е задължително да е от трупи, може и от слепени и обработени греди. За цели трупи, даже и не помислям. Там цените са още по-високи.

# 14
  • София
  • Мнения: 8 561
И аз не съм спец по дървесината, най-общо поназнайвам (ММ повече от мен). Но сертифициран и внесен от Австрия колко пък да е некачествен материалът? На дървените къщи им дават към 100 години живот, а гаранцията и за двата вида къщи е 10 години (по закон), освен ако сторителят не реши да даде по-дълга.
Полусрутени дървени къщи/плевни има из Родопите и не само, по пътя Доспат-Ягодина със сигурност съм виждала. Само че не са импрегнирани със същите химии като сегашните, нито са поддържани, пък и са на по 100-на години. По предаванията (макар че не ги приемам за показател, често хората ги дават за пример) сме виждали и над 100-годишни, че са още годни за ремонт - в САЩ, на калпавото сторителство.
Проектът струва същите пари - архитектите ценообразуват на квадрат, не според вид конструкция.
За цели трупи проверихме цените веднъж преди 4 години и повече не посмяхме да мислим за такива. Не е за нас тази цена, уви. Иначе красиво, та красиво и уютно, та уютно (била съм в такава в чужбина) Simple Smile

# 15
  • Мнения: 594
Добре, тогава друго да попитам-уточнявам не е с цел заяждане.
Каква е разликата от старите къщи с гредоред, които са издържали и до сега с новите от дърво?

# 16
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Добре, тогава друго да попитам-уточнявам не е с цел заяждане.
Каква е разликата от старите къщи с гредоред, които са издържали и до сега с новите от дърво?

Едно е къща с гредоред, друго нещо е къща от дърво. Къщата с гредоред пак си е от тухли, само подовете са с греди и от дъски. Като ходиш по пода, понякога се усеща леко люлеене, което мене ме дразни и не ми харесва.
Не е проблем за дървото да издържи 100 или повече години. Особено ако е обработено и импрегнирано както трябва.
Основният проблем на дървото е, че изсъхва и се свива с годините.

# 17
  • София
  • Мнения: 8 561
Не знам каква точно е разликата между старите и новите дървени къщи (за гредореда вече ти обясниха), та няма да се правя, че знам. Но ако се огледаш примерно в Копривщица, ще видиш масово втори етажи изцяло от дърво, върху масивна основа. Точно както се строи и дървена къща - върху бетонов фундамент. И не са паднали още, не ги е срам - стоят си на място Simple Smile
Съхненето, усукването и всякакви други специфики на дървесината би следвало грамотен архитект на дървени къщи да може да ги съобрази.

# 18
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 013
Каква е разликата от старите къщи с гредоред, които са издържали и до сега с новите от дърво?
Едно време не е имало толкова много баш-майстори, не се е пробутвал толкова некачествен материал и всичко се е правело да е издръжливо 😉 Сега нещата са на късмет.

# 19
  • Мнения: 594
Ясно! Благодаря отново!

# 20
  • София
  • Мнения: 8 561
Каква е разликата от старите къщи с гредоред, които са издържали и до сега с новите от дърво?
Едно време не е имало толкова много баш-майстори, не се е пробутвал толкова некачествен материал и всичко се е правело да е издръжливо 😉 Сега нещата са на късмет.
Пак се изказваш абсолютно неадекватно. Що не уточниш кога и какво си строила, та да се знае дали да те слушат хората?
Как ще е на късмет работата, като вида материал го имаш в проекта (освен че го имаш в офертата) и идва запечатан от Австрия (примерно)? А къщата се строи по проект, точно както масивните къщи. И всичко се следи от строителен надзор, точно както при масивните къщи. Как тогава ще кажеш, че се строи на късмет?! Наистина не разбирам защо изпитваш потребност да се излагаш толкова смешно.

# 21
  • Down south
  • Мнения: 7 678
А такива изкуствени къщи като в Америка - наистина не знам дали имат предимства, изглеждат ми като на две от трите прасенца, дето вълкът ги издухал.
Това ме разсмя :joy
Мащехата ми изрази подобно мнение, когато ги видяла за първи път. Изолацията обаче е впечатляваща.
За всичко си има причини, дори и за дървените стълбове. Както всъщност и за много други "странни" неща.

# 22
  • Мнения: 6 296
Не знам защо хора, които нямат никаква представа от сглобяеми къщи се изказват и дават акъл. Само като прочете човек, че дори не са наясно каква е разликата между дървена къща/бунгало и сглобяема къща с дървена или метална  конструкция, следва да подминава тези мнения. Нито са битумни, нито са пластмасови, нито са дървени!
За авторката само ще кажа, че ако проектът Ви е за монолитна къща, няма как по него да строите сглобяема. СК имат специфика! И да, като цени са изравнени, но СК си имат много предимства, като например бързото изграждане до ключ, енергийната им ефективност и т.н.. Има тема за СК най-добре четете там. Има много споделен опит в детайли. Имам две такива къщи и ги ползвам с огромно удоволствие целогодишно. Както сподели и ToniShu, ако човек не знае, че са сглобяеми никога няма и да предположи, че са такива.

# 23
  • Мнения: 3 608
Да питам в Аляска какви къщи строят?

# 24
  • Варна
  • Мнения: 1 412
Да питам в Аляска какви къщи строят?
Ами питайте Гугъл. Авторката пита за България и едва ли я интересува какво е в Аляска....
Следя темата, защото и ние с мъжа ми сме пред същата дилема - масивна или сглобяема с метална контрукция (като възможностите за стените са няколко и там трябва да се избира). Тъй като мястото е с денивелация, контруктора ще направи и двата варианта, за да преценим кое ще е финансово изгодно.

# 25
  • Мнения: 6 296
Да питам в Аляска какви къщи строят?
В Аляска не знам какво строят, но в България строят ето такива!
https://www.ted-house.com/project/varna-vinica-200-kv-m/

# 26
  • София
  • Мнения: 8 561
На нас преди 4 години и строителят, и архитектът ни казаха независимо един от друг (преди да се познават) "само не дърво с метал". Проучете добре, ако ви предлагат нещо такова.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 413
И ние сме в дървена къща вече 4г., строена е от Тед Хаус. Ползва се целогодишно и като човек живял в нея, вече мога да кажа ако сега ще строя те първа какво бих променила.
Но не съжаляваме и за секунда, че избрахме дървена къща. За същия проект тухла с бетон ни искаха само за груб строеж парите, които тази ни излезе до ключ. Отоплението е в пъти по-евтино от това на съседите (тухлена къща). И наистина ако човек не знае, че е дърво никога няма да предположи дори.

# 28
  • Мнения: 3 671
И ние ще строим малка къща в едно балканско село, която няма да ни е постоянно жилище. Ще е бунгало на два етажа по 35 квадрата, тип Алпийски стил и естествено само от дърво. В момента сме на етап избиране на фирма, която да я построи.

# 29
  • Мнения: X
Съседът ни живее в къща с дървена конструкция, за 13 г. е боядисвал вътре веднъж. По-топла и комфортна от нашата зимата и по-прохладна лятото.
Цената на изцяло дървената и масивната къщи е почти изравнена, особено сега със скока на стоманата. НО! Дървената къща се строи бързо, няма мокри процеси, полва се предварително импрегниран за устойчивост на пожар, гниене и вредители материал, имате опция навсякъде изолацията да е минерална вата.
Дървената конструкция е еластична, лека, устойчива на земетръс (в Пловдив сте 2 степени нагоре над Бургас). При добър материал и изпълнение ще я ползвате с минимална поддръжка.
Моята старица в Самоков е на 167 г. и не е мръднала, жалко, че няма как да се преместим там целогодишно.
Като знам как строят повечето сега, с какви "кадри" - и особено на един от последните ми обекти какви поразии са сътврили с тухлената зидария, с липса на уплътняване на бетона и т.н., лошо ми става.
Нашата къща в село до Бургас я купувахме 2008 г., нямахме време да строим. Едва на 20 г. и е за основен ремонт (обущарят ходи бос). Иде ми да я съборя и на нейно място да построим дървена на 2 етажа.

# 30
  • Мнения: 5 379
Ние с мъжът ми в момента също сме пред подобна дилема.
Засега сме се спрели на сглобяеми къщи с метална конструкция.
Успяхме да разгледаме 3 такива построени, близо до Казанлък, и наистина ако не ти кажат, че са сглобяеми, няма да ти направи впечатление.
Тук е уловката, че тези къщи, които гледахме, са високо качесто и цената на квадрат е по-висока (доста) в сравнение с тази, която гледаме и можем да си позволим ние.
Имаме още време да мислим и да решим.
Относно издържливостта, ако не се лъжа, на тези с метална конструкция им даваха 80-100 години.
А това да оставиш къщата на децата ми е остаряло.
Ти по-добре известирай в това да ги образоваш, за да могат да се реализират добре и един ден да си направят техни си къщи, където и както искат. Simple Smile

# 31
  • Down south
  • Мнения: 7 678
А това да оставиш къщата на децата ми е остаряло.
Ти по-добре известирай в това да ги образоваш, за да могат да се реализират добре и един ден да си направят техни си къщи, където и както искат. Simple Smile
Very well said! I completely agree.

Niama mi kirillicata

# 32
  • Мнения: X
https://house-russia.ecwid.com

Тези къщички съм харесала, цените са само за дървените конструкции, тоест ще е двойна цена с ремонта вътре. Най-евтината, двуетажна къща е 10-15 хил.лева само за дървената конструкция, тоест 30 хил.лв.за готова къща с ЕЛ. и ВИК инсталации, с обзавеждане... Много по-добре е от изплащането на апартамент в София, за 1100-1500 лв. на кв.м.
Има и сглобяеми къщи от стоманени профили или както там се наричат, те са защитени от пожари, докато дървените...
Относно тухлените - ами и те се рушат...

# 33
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 013
Дървената конструкция ......... ще я ползвате с минимална поддръжка.
За каква точно "поддръжка" става дума? Thinking

# 34
  • Мнения: 5 379
Галактическа Сова, смятате ли си фундамента и искат ли ви такъв?
На нас ни обясниха, че само той ще е още едни 10-15000лв.

Като цяло, ние все още не сме отписали нито една опция, но клоним към сглобеяма с метална конструкция.

# 35
  • Мнения: X
Дървената конструкция ......... ще я ползвате с минимална поддръжка.
За каква точно "поддръжка" става дума? Thinking
За елементарна.
Освежаване с интериорна боя или лак, смяна на цвят.
Вие какво разбирате под поддръжка?
Стените рано или късно се зацапват, зависи от обитателите. Зависи и от това как са обработени или завършени първоначално.
Другото е ясно - отоплителната / соларна система си иска ежегодна профилактика, комините се чистят - ако се ползват за отоплителни уреди.
Появата на плесени, влага и др. е индикация първо за лошо изпълнение, скрит дефект, неподходящ материал.
Другата митология е пожароустойчивостта. След пожар и дървото, и металът не стават за нищо. По-тънките метални профили се деформират необратимо и особено незащитена конструкция заприличва на кадаиф. Дървото се овъглява, но до определено време запазва целостта си. Ако някой ви омайва колко по-сигурен е металът, кажете му да си гледа работата. Разликата в материалите е в тяхната носимоспособност преди всичко.

# 36
  • Мнения: 5 379
Не мисля, че дървото и металът горят еднакво.
Разбира се, че след пожар и двете няма да стават за нищо, но тук въпросът е кое пламва по-лесно и при кое огънят се разпространява по-бързо.
Каква в разликата и има ли такава за мен може да обясни най-добре инженер или проектант/архитект.
Ако някой тук е такъв, нека да обясни по-подробно или да даде източник за информация?

# 37
  • Мнения: X
Архитект с 27 г. стаж съм.
Източник - Наредба № Iз-1971 за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопаснот при пожар. (https://www.mrrb.bg/bg/naredba-z-1971-ot-29-oktomvri-2009-g-za-s … asnost-pri-pojar/).
Не съм писала, че горят еднакво - естествено, че не! Опитах се да разсея заблудата, че стоманата е по-устойчива на пожар от дървото. Сами разбирате, че всичко е много индивидуално - кнкретно строително-конструктивно и архитектурно-техническо решение, детайл, качество на материала и т.н.
Да се върнем на темата. Традиционната БГ къща е дървената (на който му е интересно, да потърси чудесната книга на арх. Стефан Стамов "Дървената народна къща"). Тухлите и бетонът идват в поствъзрожденския период и изместват дървото по ред причини. Налага се тази традиция и майсторлъка на дървените конструкции се губи. Да, но дървените къщи са с доказани предимства - лошото е, че съвременните технологии ги омесват с пластмаса, гипскартон и още такива измислени материали, които просто НЕ СА за жилища. Металните конструкции, от друга страна, са  интересна алтернатива, но също са скъпи. Оправдани са при много големи помещения, където дървото и стоманобетонът няма как да премостят разстоянията.
Моят съвет към авторката на темата - наемете си добри архитект и конструктор за консултация, ако не сте започнали проект. Ако го имате готов, преценете дали е приложим и за дървена, и за масивна конструкция. Искайте подробна количествена сметка, информация за доставчиците на материали, складове, цени и т.н. Търсете хора, които си разбират от работата и си набийте в ума, че 200-300-500 лв за предварителни проучвания и консултаци ще ви спестят хиляди в бъдеще.
В България все още се гледа на проектантите като на необходимо зло, обаче за това, което начертаем, носим отговорност. И не искаме да ни калпазанят сградите с некадърни изпълнения.
Успех!

# 38
  • Мнения: X
Rocket

Не е нужен за такава малка къща от дърво. Основите са в земята и се бетонират.
При сложен терен и тежка конструкция ще е нужен.

# 39
  • Мнения: 6 296

Моят съвет към авторката на темата - наемете си добри архитект и конструктор за консултация, ако не сте започнали проект. Ако го имате готов, преценете дали е приложим и за дървена, и за масивна конструкция. Искайте подробна количествена сметка, информация за доставчиците на материали, складове, цени и т.н. Търсете хора, които си разбират от работата и си набийте в ума, че 200-300-500 лв за предварителни проучвания и консултаци ще ви спестят хиляди в бъдеще.
В България все още се гледа на проектантите като на необходимо зло, обаче за това, което начертаем, носим отговорност. И не искаме да ни калпазанят сградите с некадърни изпълнения.
Успех!
Абсолютно подкрепям! Значи ако накой си мисли, че ей така ще си постави дървена къщичка накъде е романтик! За тези къщи важи ЗУТ и се изискват същите документи и разрешителни като при монолитно строителство. Относно цената - пригответе минимум 1500 лв. на кв.м. до ключ за СК. За дървено бунтало не мога да съм полезна, но освен самата къща като дърво, имате фундамент, вкарване на ток, вода, канал или изгребна яма в имота и в самата къща, мълниезащита, сервизно помещение, бани и WC, осветление, отопление/охлаждане, кухня.  За готовите къщи, които не се изграждат на място има и разходи.транспорт, доставка и т.н..  Така че и цената за дървено бунгало или готов контейнер няма да  е много по-малка от тази за СК. Не се заблуждавайте с тези измислени цени по  сайтовете. Дори цената до ключ, в доказали се фирми, всъщност не включва много още неща. Фирмите за СК си имат архитекти и проектанти и си изготвят необходимите проекти, които пак казвам са специфични и не става с проект за монолитно строителство!!! Отивате в такава фирма и си говорите с архитекта и проектантите.

Последна редакция: пт, 16 юли 2021, 13:04 от fatalina

# 40
  • Мнения: 5 379
Develfan, Fatalna, благодаря за разясненията!
Наистина е полезно когато чуеш и мнение на човек, който се занимава с това. Simple Smile

Сова, ние в момента следим тази фирма - https://evtindom.eu/
Имат много идейни проекти и ни е по-лесно да се ориентираме в нещата.
Цените обаче са значително по-високи, от тези, които ти показваш.
Тук САМО за къщата "до ключ" цената е 440Евро на кв.м. като допълнително, както са казали и преди мен, има още много разходи - фундамент, сонда за вода, включване към EVN, септична яма и тнт. Това са само на първо четене нещата, които ми идват на ум и които сме обсъждали с моя мъж.
Като поискаме и малко по-качестени материали за интериора като ламинат, плочки, врати и др. предполагам може и до 500Евро да скочи цената.
При нас се налага и вкарване на земята в регулация преди да се почне с издаване на разрешителни и виза за строеж, което освен, че ще оскъпява, отнеме и много време.

# 41
  • София
  • Мнения: 8 561
Аз само като видя снимките на клиентите на тази фирма, която Сова показва... явно са си правили фотосесии, за да могат да дат фийдбек за фирмата Grinning Нали всички знаем, че има актьори, чиито снимки се продават като универсални изображения (например за сайтове, картинки към презентации и т.н.)? Ето тази е една такава, представена за реален клиент на въпросната фирма - на вас на Стефка ли ви прилича? Ето го и "мениджърът" Александър
И ако снимките и фийдбека са им фалшиви, правете си изводите за цените и дейността им. Целият сайт е толкова подвеждащ, че дано никой не се забърка с тези.
Отделно от това, не случайно цените на сглобяемите къщи са по-ниски от цените на дървени къщи с конструкция от масивна дървесина. Бяхме влизали с ММ в една сглобяема - 'ми тя стената беше сигурно 10-на сантиметра, усеща се паянтово и ненадеждно.

# 42
  • София
  • Мнения: 350
Преди две години разположихме в един имот 3 еднакви къщи, всяка  със ЗП около 120 кв.м. Тъй като се използваха като къщи за гости успяхме да ги одобрим с разрешение за поставяне.
Цена на една къща - $52600 (кленова конструкция; стени с 16 и 24 см топлоизолация; покрив с 30 см топлоизолация; 17 л.м. дограма с троен стъклопакет; стенни и покривни панели с финиш обработена дъсчена обшивка и изводи за прекарване на инсталациите).
www.whb.by

# 43
  • Мнения: X
Търсих мнения из нета за тази фирма с къщичките, които показах, но не намирам. След кореспонденция с тях ще искам да ми покажат свои, готови къщи (на живо), не на снимка, за да пипна за какво става дума.
Кое дърво е най-издържливо? Важна е и обработката и дали е на дъски, (те всички са на дъски) и дали има примеси.

# 44
  • София
  • Мнения: 8 561
Аз най-добросърдечно Ви предлагам, докато не научите разликата между греди и дъски, да не се наемате да строите с която и да е фирма. Пък Вие си решете.

# 45
  • Мнения: X
Има разлика. Грешка в изказа. Не бъдете толкова пуктуални и заядливи. Безполезно е.

# 46
  • София
  • Мнения: 8 561
Не се заяждам, най-чистосърдечно го написах. На никого не бих пожелала да се вкара във филм неподготвен. А пунктуалност ще Ви трябва, гарантирам Ви.
Относно фирмата, която пспоедлихте, за мен са абсолютно измамни и не бих строила с тях.

# 47
  • Мнения: 7 258
Толкова напористо и заядливо, че се питам да не сте производител на дървени къщи.

# 48
  • Мнения: X
Спрете си емоциите и вместо това се информирайте.
Къщата като всяко сериозно начинание си иска проучване. В мрежата има всичко - характеристика и цени на материали, форуми - например bgremonti, там поне пишат сравнително грамотни хора.
Правила съм десетки масивни къщи и само няколко дървени.
Причината да не се предпочитат вторите първо е, както вече сте разбрали, същата или дори по-висока средна цена на изпълнение, второ, експлоатационният срок, пожарната безопасност и най-вече убеждението, че масивното е здраво и дълговечно за разлика от дървеното.
Личното ми мнение, което винаги казвам и на клиентите си е: тухли+бетон или дърво, залагайте на естествените материали. Нищо по-хубаво от къща, която не отделя вредни вещества и "диша". Открито си признавам, че не обичам пенополистиролите като изолационен материал, гипскартона в жилище, PVC дограмата, ламинирания паркет и всякакви други синтетики. Ужасно несъвместими са ми както с тухлите, така и с дървото. За съжаление естествените материали станаха ужасно скъпи или пък няма кой да изпълни елементарна вароциментова мазилка.
След много четене, изгледани видеа, мнения във форуми - бг и чужди, аз бих постъпила така :
1. Намирам си склад с качествен, сух, правилно обработен материал. Такива складове предлагат разкрой.
2. Правя проект на дървената носеща конструкция - греди, колони, съставни дървени профили на стените, покривни елементи (ребра, столици, паянти и др.).  Проект на основи - бетон / стоманобетон.
3. Изпълняват се основите + ВиК инсталация под кота 0.
4. Намирам сравнително кадърни хора за монтаж на дървената конструкция. Дори и 2-ма сръчни и грамотни майстори могат да се справят (къде ги обаче...)
5. Полагане на инсталациите и изолациите (топло-, хидро-, паро-), покрив - изолации, покритие.
6. Външна и вътрешна обработка на стените. Тук бих се спряла на качествени и красиви обшивки и вътре, и вън.
7. Дограма - дървена или комбинация дърво отвътре - алуминий отвън.
8. Водоотвеждаща система, настилки отвън, интериорни настилки, облицовки (бани, тоалетни, сервизни и др. помещения). Материали за помещения с по-силно замърсяване има достатъчно, важно е да се подберат правилно.
Основен принцип - добре обработени дървени елементи срещу огън, плесени / гниене и вредители, лесно почистване.
Да, ще ме контрирате, че това дотук би струвало двойно. Но с разумно планиране и проучване - едва ли. Затова писах - кадърни проектанти, които, дори и да нямат огромен опит, четат, мислят и предлагат решения, знаят кой доставчик и производител какъв е на пазара и имат желание и време да контролират строителството.
Същото впрочем важи и за традиционния начин с тухли и стоманобетон. Всичко е на везната - или - или, винаги има някакъв компромис, не е нужно всичко да е по-по-най, че цената става ужасна - и запомнете, че всичко, ама всичко зависи от строителите.
Доколкото разбрах, има процедура по смяна предназначение на земята. Което дава достатъчно време за проучвания, избор на изпълнители, справки за цени и най-вече възможност за оглед на място на вече изпълнени къщи. 

# 49
  • Мнения: 5 379
Аз нямам против забележките и корекциите и не ги намирам за заядливи. Използвам ги за попълване на знанията. Simple Smile

Сова, ние наскоро взехме контакт на проектант, но още не сме се свързали, защото чакаме освен вкарването в регулация на имота и самите ние да се оринтираме по-добре за финансирането.
Една от основните причини да се насочим към сголяеми къщи е, че намерихме няколко фирми, които предлагат изплащане за 15-20-30 години. Конкретно тази фирма, която бях посочила по-горе, дава заем срещу ипотека на земята.
Повечето банки не дават кредити и не финансират строеж на къща.
Досега намерихме такава опция само в банка ДСК, но и за там трябва да изпълниш доста условия + не ти отпускат целия кредит, а го правят на части и на етапи. Първо ти си плащаш нещата, а след като мине техен оценител и се увери, че всичко е наред и проектът върви по план ти възстановяват парите - като цяло на този принцип работят.

Ако успеем да намерим добър вариант за финансиране или успеем да влезнем с по-голямо самоучастие и по-малък кредит, вече може да се замислим и за стабилно строителство. Simple Smile

# 50
  • Мнения: 3 671
Една от основните причини да се насочим към сголяеми къщи е, че намерихме няколко фирми, които предлагат изплащане за 15-20-30 години. Конкретно тази фирма, която бях посочила по-горе, дава заем срещу ипотека на земята.
Повечето банки не дават кредити и не финансират строеж на къща.
Досега намерихме такава опция само в банка ДСК, но и за там трябва да изпълниш доста условия + не ти отпускат целия кредит, а го правят на части и на етапи. Първо ти си плащаш нещата, а след като мине техен оценител и се увери, че всичко е наред и проектът върви по план ти възстановяват парите - като цяло на този принцип работят.

 Кои са тези фирми, който работят на изплащане срещу ипотека на земята?

# 51
  • Мнения: 5 379
The Stranger, тази която обсъждахме с мъжът ми (основно той се занимава по темата) е Евтин Дом.
Те дават възможност за ипотечен кредит до 30 години. Как и на кой се отпуска тази възможност не знам с подробности.
Знам, че той ми каза и за още една, но не помня как беше.
Ако се поразровиш в интернет със сигурност ще излезнат и други.

# 52
  • София
  • Мнения: 8 561
Толкова напористо и заядливо, че се питам да не сте производител на дървени къщи.
Толкова полезен коментар, темата щеше да е празна без него Simple Smile Ако бях "производител" на дървени къщи едва ли щях да имам врем да си пиша с вас тук. И ако някога бяхте строила поне нещичко, навесче поне, щяхте да знаете, че по-голямата част от хората в строителния бранш изобщо не се занимават с интернетски истории. Имат страници защото няма как да нямат, не защото от там им идва бизнеса. )  Та в БгМама пък съвсем няма да ги срещнете - твърде заети са читавите, а не читавите не Ви трябват за работа.

# 53
  • Мнения: 7 258
Не съм си строила навесче, признавам си. Не че е по темата, но в бг мама има доста яко работещи и доказани професионалистки от най- различни браншове. Айде със здраве!

# 54
  • София
  • Мнения: 8 561
Като не можете да допринесете по същество в темата, наистина ли е толкова наложително все пак да се обадите? И не, майсторки мазачки или кофражистки не съм мяркала и вероятно няма и да мерна в БгМама. Ако се появи една, няма да е меродавна за цялата гилдия, така или иначе.
А Вие, като построите поне навес, елате пак да си говорим. Вярно че не е затворена темата, но наистина не разбирам нужно ли е да сме на всяка манджа мерудия, че и обвинения да ръсим към хората с опит, които се опитват да помогнат... Обезсмисля се цялата идея за взаимопомощ!

# 55
  • Мнения: 1 621
The Stranger, тази която обсъждахме с мъжът ми (основно той се занимава по темата) е Евтин Дом.
Те дават възможност за ипотечен кредит до 30 години. Как и на кой се отпуска тази възможност не знам с подробности.
Знам, че той ми каза и за още една, но не помня как беше.
Ако се поразровиш в интернет със сигурност ще излезнат и други.

Щом ще строите със заем, според мен трябва добре да обмислите нещата.
Ако в един момент решите, че този заем не ви устройва, а искате да рефинансирате от някъде другаде дали ще успеете? Поне преди време банките не даваха заем за сглобяеми къщи. Сега не знам как е. Дано са се променили нещата.

Варианта, който ДСК предлагат не е лош. Искат 20% от строежа да го осигурите вие. Това може да се направи с потребителски кредит, който в последствие да погасите, когато Ви отпуснат първия транш от ипотечния заем.

# 56
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 013
Поне преди време банките не даваха заем за сглобяеми къщи. Сега не знам как е. Дано са се променили нещата
Ами не са се променили, все пак банката ако евентуално вземе имота трябва да може да го продаде да си избие парите след време. Явно банкерите не четат темата Smile Май има само една банка в която са склонни да се замислят, но изискванията са много високи. Цените на качествена сглобяема къща също са много, много високи, двойно колкото са на апартаментите в момент на кв.м..

# 57
  • Мнения: 5 379
Nellytan, доколкото разбирам банката не ти давя заема наведнъж.
Първо ти трябва да инвестирал 20% в строежа. Да си направил вече нещо.
След което идва техен оценител, вижда какво си направил и ако всичко е ОК ти възстановяват тази сума. Нея тряжва да я използваш за втория етап на строежа. Като завършиш него пак минаваш оценка и ти отпускат за 3ти етап и тнт.
Тоест те ти отпускат пари, които вече доказано са вложени и изхарчени за строежа.
Надявам се го обяснявам що-годе разбираемо. Simple Smile

# 58
  • Мнения: 1 621
Rocket, кредитния консултант най-добре може да ти обясни схемите на разплащане.
Те имат 3 етапа.
За първия етап дават горе долу 50% от заема. Той трябва да ти стигне до акт 14. Имаш възможност да вземеш предварително 50% от парите за втория етап дори да не си приключил с първия.
За втория етап мисля, дават около 30% от сумата и тя трябва да ти стигнат до въвеждане в експлоатация. Като тук също можеш да искаш предварително 50% от посления етап3, който се отпуска след въвеждане в експлоатация.

Като цяло мисля, че точно сега не е момента за строеж. Цените на строителните материали доста се вдигнаха, а някои до колкото разбрах трудно се намират на пазара.

Последна редакция: вт, 20 юли 2021, 09:14 от nellytan1

# 59
  • София
  • Мнения: 8 561
Приятели си търсеха парцел миналото лято и бяха харесали един, та викнаха техен приятел оценител, да го види и да ги посъветва за кредита, който могат да получат, ако решат да го купят. Стана дума и за това какво искат да строят, естествено. Момчето най-искрено ги посъветва, ако ще теглят ипотечен кредит, да строят масивна къща. Просто с банките е по-лесно с такава, а и отпускали по-голяма сума. Правилно или грешно, обосновано или не - няма значение, това е положението. Наистина съветът за кредитен консултант е добър.

# 60
  • Мнения: 5 379
Nellytan, благодаря за информацията!
Като цяло и ние чухме, не само от едно място, че в момента всичко е поскъпнало, но и се притесняваме какво ще стане ако изчакаме още няколко години и започнем да строим когато влезнем в Еврозоната. Предвидили сме и това да консултираме със специалист.
Искаме да имаме къща максимално бързо (то кой не иска), защото сега детенцето ни е на 1 годинка и желанието ни е да израстне там, а не в апартамента. Лошото е, че досега никога не сме се сблъсквали с много от информацията и казусите по строежа и тепърва четем, разпитваме и тнт, а всичко това отнема немалко време.
Преди няколко дена обсъждахме с мъжът ми дали наистина не е добре да се пренасочим от сглобяема към стабилна къща и да правим всичко поетапно. Ще отнеме малко повече време, но според него финансово ще е по-добре за нас. Абе, имаме още доста да обмисляме и да решаваме. Simple Smile

# 61
  • София
  • Мнения: 542
Колкото и да четете мнения, надали ще ви помогнат да вземете решение. Най-добре, събирайте информация!
В България може да има над 500 строителни фирми, които строят качествено монолитно, но за качествено строителство с дървена конструкция са само около 5. За вторите, търсете тези, които в реално време качват етапите от изграждането на даден обект и, които не пестят средства, за да купуват професионални и качествени машини за работа. Тези, които работят само със сертифицирана конструктивна дървесина, качествени крепежни елементи, минерална/каменна вата, паропропусклива и паронепропусклива мембрана и технологията на изграждане на стените им е достатъчно позната и пр. Не се подлъгвайте по хубаво оформени сайтове с откраднати снимки на готови къщи и взети лица от медийното пространство /както бе даден пример по-горе/. Дайте си време да научите етапите на сглобяемото строителство и да разберете технологията. Когато имате познанията, лесно ще разберете кой е на пазара за бързо забогатяване и кой наистина разбира и си обича работата.
Лично аз вече две години проучвам. Най-вече изграждането на място на къща с дървена конструкция. Зная вече и от кого мога да получа това, което искам.
Но....
Пандемията се отрази много на пазара на строителни материали. Кубик качествена дървесина БЕШЕ между 1000 и 1500 лв. Платно качествено ОСБ БЕШЕ около 60 лв. Пиша в минало време, защото в последните месеци цените са много динамични и вървят стремглаво нагоре и са се вдигнали не с проценти, а в пъти. Искрено се надявам до една година да се стабилизира цената на материалите, като съм убедена, че няма да се върне предишната.
Това, което ще ви е важно е:
1. С един проект не можете да строите по двете технологии - монолитно или сглобяемо. За всеки вид технология трябва отделен проект, дори разположението на помещенията да е едно и също. Това е така, защото проектантите и конструкторите пресмятат конструкцията и натоварванията според материалите за изграждане и характеристиките на терена.  Приемете, че цената на проектната документация за даден вид технология стартира от 6000 лв. Още толкова за втори проект по другата технология. При вече готови проекти ще имате количествена сметка за нужните материали, с които можете да отидете при строител за оферта. И едва тогава ще знаете със сигурност, кой вид технология ще ви излезе по-евтино. Вие преценявате дали да загубите 6000 лв /един от двата проекта/, за да придобиете наистина реална представа колко би ви излезнал строежа.
2. Банките не финансират сглобяемо строителство. Надали ще финансират и монолитно, строено по стопански начин/такава е възможността само при квадратура до 100 кв.м./. Най-добре е да имате друго недвижимо имущество, което да ипотекирате, за да започнете строеж. По нататък вече е въпрос на договорка с банките, на какъв етап и на каква цена бихте могли да ипотекирате строежа, за да имате допълнително средства.
3. Предимства и недостатъци на двата вида технологии. /Строеж с готови панели не коментирам, защото технологията с дървените конструкции е сходна. Разликата е, че стените се изграждат в халета и готови се докарват на строителната площадка за монтаж./
Монолитното ни е познато и затова ни се струва по-сигурно, докато за сглобяемото все още няма статистика за представяне на сградите в годините.
      Но можете да си направите таблица по отделни пера:
  - тежестта на сградата върху терена, респ. разходи по изграждането на фундамента
  - време за изграждане
  - разходи за отопление/охлаждане
  - защита при пожар
  - защита от гризачи
  - шумоизолация
  - възможност за реконструкции
  - възможност за използване на стените за прикрепване на шкафове, гардероби, стелажи, бойлер
Може и да изпускам нещо.

И последно нещо, тъй като поста ми стана прекалено дълъг:
По ЗУТ строителните фирми са длъжни да дадат 10 години гаранция за изпълнение, но когато гаранцията на материалите е примерно 5 години, евентуален спор в съда няма да бъде решен във ваша полза.
Построяването на дом често се прави веднъж в живота и вече построен трудно може да се поправи. Затова най-доброто решение е дългото и разумно премисляне.
Желая успех!
  -

# 62
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 013
По ЗУТ строителните фирми са длъжни да дадат 10 години гаранция за изпълнение
А ако строителната фирма не съществува след 10г кой покрива гаранцията при нужда от ремонт?

# 63
  • Мнения: 5 379
Vodica, мерси за подробната информация! Simple Smile
Само това за цената на проекта нещо не ми се връзва, което си написала, защото ние говорохме с проектантка (близка на наш роднина) и тя обясни, че в момента цените се движат м/у 22-27лв за кв.м за стабилно строителство.
При нашите 120-130кв.м., които сме запланували, излиза около 3500лв.
Отделно, в някои сайтове за сглобяеми къщи също има обявени цени само за проектите и пак са дадени м/у 3500-3700лв.
Като цяло няма да правим 10 варианта, а ще се спрем само на един. Засега сем за сглобяема с метална конструкция, но почнахме да се колебаем дали да не строим стабилно. Simple Smile

Отделно ни обясниха, че ще ни излезне по-изгодно ако ние си осигурим строителния материал, защото можем да правим индивидуални зачитвания до различни складове за цени и отстъпки. Това ако рвшим за стабилно строителство. Даже са дали на мъжът ми контакт на склад за строителни материали в Бургас, но ние още сме далече от тази стъпка. Simple Smile

# 64
  • Мнения: 6 296
Vodica, мерси за подробната информация! Simple Smile


Отделно ни обясниха, че ще ни излезне по-изгодно ако ние си осигурим строителния материал, защото можем да правим индивидуални зачитвания до различни складове за цени и отстъпки. Това ако рвшим за стабилно строителство. Даже са дали на мъжът ми контакт на склад за строителни материали в Бургас, но ние още сме далече от тази стъпка. Simple Smile
Това на теория е много хубаво, но как си го представяте да става на практика? Имате безкрайно свободно време и тичате по складове и магазини, за да търсите къде най-евтино ще купите даден материал, а на строежа строителят вече Ви чака и след ден два Ви казва, че ако не му осигурите материалите си тръгва?! Това сам да строиш и да търсиш материали е много трудоемко, времеемко и е за хора със много свободно време или за хора на свободна практика. Строежът ще отиде много натам във времето, а нали искате да стане по-бързо? Ако работите ежедневно няма как да се справяте с тези неща.  Вече са Ви писали, че къща над 100 кв.м. се строи само от фирма, регистрирана в Камарата на строителите. Обичайно фирмите ползват големи отстъпки за материали, които на Вас никой склад или магазин няма да Ви даде. Трябва да осигурявата бетоновози, багери, фадроми, камиони за превоз на тухли, керемиди и много друга строителна механизация. Обмислете добре всички аспекти. Виж темата за строителство и ще научиш много от "строителките" там. Simple Smile

# 65
  • Мнения: X
Гаранцията я покрива Бай Ганьо, слизайки от влака.
Сега сериозно. Съгласна съм с писаното от vodica, с една корекция - 6000 лв за къща 200 кв.м РЗП е почти пълен проект. За да се реши масивна или дървена сглобяма къща ще се прави, са достатъчни архитектурата и конструкциите като проекти и изчисления за енергийната ефективност.
При мен вчера дойде едно семейство със задание за сглобяема къща - точно по метода, който бях описала, монтаж на място върху изпълнен фундамент. Твърдо решени са да си направят сами къщата, като имат приятел със строителна фирма с лиценз в КС и няма да са им проблем строителни книжа за площ над 100 кв.м. Дойдоха с готова идея, проучени и отчасти договорени цени на материали и огромно желание да почват много скоро.
Случаи от практиката ми и от близки:
Майстор-дърводелец, с който преди 20 и повече години бяхме разработили идея за сглобяеми къщи, впоследствие си поръча къща от фирма "Бял бор". Доволен е, тогава му беше излязла доста по-евтино от масивна. Къщата е комфортна и за 18 г. деформации по нея няма.
На мой близък клиент проектирах малък магазин, който е с носещи LVL профили - многослойно сечение. Изпълнителят на конструкцията е работил над 10 г. в Щатите и внася профилите оттам, другото е с бг материали. Работи се с носещи профили за 8-12 м. подпорно разстояние, разбира се с високо сечение. Ходила съм на други обекти на това момче, къщите като финални довършителни работи не се различават от масивните. Няма вибрации по подовите конструкции. Въпреки липсата на маса (конструкцията не е тежка) въздушен шум не се усеща, примерно силен говор и музика в дневна на първи етаж почти не се чува в спални на втори. Цената на строителство е същата като на масивна сграда.
Преди седмица отидох да видя строежа на други клиенти - хубава масивна двуфамилна къща. Изпълнението на зидарията ме хвърли в потрес - изпочупени тухли, надупчени заради вързване на кофраж, липса на разтвор, лошо изпълнени бетонови работи - неуплътнен бетон, неспазено покритие на армировката...
Не го пиша, за да "лобирам" за дървена къща. Пиша го като предупреждение да внимавате с изпълнителите и непременно да си осигурите присъствие на сигурен и компетентен инвеститорски контрол, защото нито надзорът, нито проектантите висят на главите на строителите. И никога грешката "всичките пари напред", каквато бяха направили тези хора.

# 66
  • София
  • Мнения: 8 561
Да, и аз щях да пиша, че това с гаранцията колкото е рисково за единия вид сторителство, толкова и за другия. И никакво доверие, че Камара на сторителите нещо ще гарантират или ще ни опазят от поразии Simple Smile Голяма или малка фирма - по закон гаранцията покрива едно и също и това с материалите е валидно не само за основните, така че с масивна къща също не избягвате този риск на 100%.
Дървените поне със сигурност имат оправия, ако недай Боже нещо се прецака по основната конструкция. За няколко месеца може да имате изцяло нова къща. Докато с масивната би било малко по-сложно, ако трябва да се коригират поддали колони или нещо друго толкова сериозно. То да не се стига до такива моменти, де!

# 67
  • Мнения: 1 621
Rocket, не е невъзможно и сами да си доставяте материалите. Ние също доставихме част от материалите сами.
Трудоемко е, но не е невъзможно. Трябва да имате добра организация и добра комуникация с доставчиците и майсторите.

Всички оферти, които съм получавала са били по e-mail. Почти не съм стъпвала в магазин. Поръчвам по мейл, плащам по банков път и доставят на място.
Всички фирми като Баумит, Рьофикс, Кнауф си имат търговски представители, които могат да ти направят оферта и да ти кажат от кой склад да си вземеш материалите.

Принципно най-лесно е строителя да организира тези неща.

# 68
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 013
....силен говор и музика в дневна на първи етаж почти не се чува в спални на втори.
 Цената на строителство е същата като на масивна сграда.
1.цената на строителство на хубава сглобяема къща е по-висока от тази на масивна сграда, за да са станали равни ми звучи като че някъде е направен компромис
2.всичките похвали за сглобяемите къщи в темата звучат като компромис, дори това че "почти" не се чува шум от долния етаж, защото при добре направена масивна сграда въобще може да не се чува. И това че "за няколко месеца може да имате изцяло нова къща" ако нещо се прецака хич не блазни, защото самата идея че е възможно да се стигне до там доста намаля мерака човек да се сдобие с такъв хазарт. Просто се забелязва че дори в рекламата липсва самоувереност и конкретни обещания, и се залага основно на оплюване на конкуренцията май ¯\_(ツ)_/¯ Това са ми впечатленията от сравненията в темата досега.

# 69
  • София
  • Мнения: 542
Благодаря за корекциите относно стойността на проектната документация! Признавам, още не съм стигнала до архитект и конструктор, информацията ми е само от наблюденията върху сайта на голямо архитектурно студио. Нямам и приятел/познат такъв.
Благодаря на специалистите, които пишат в този раздел, както и на тези, които вече са построили свой дом - вашите мнения са много ценни!

# 70
  • Мнения: X
Пиша изцяло на добра воля в моменти на разтоварване между задачите. Работа имам за година напред, но ценя взаимопомощта и се старая да съм полезна с обща информация, консултациите за конкретен случай се плащат.
Намирам по няколко минутки за темата, много заблуди има в мрежата, много погрешни мнения.
По повод предишен коментар - читавите специалисти дори и сайтове нямат. Човекът, който работи с американските профили, няма страница и не може дъх да си поеме от клиенти. Аз нямам страница, дори и в ФБ, а клиентите ми с много малки изключения не са случайно открили ме, всеки се е обадил по нечие насочване и препоръка. 

# 71
  • София
  • Мнения: 8 561
Може би първото най-важно нещо е да не слушате теоретици, без значенеи за коя конструкция. Тези дето понятие си нямат що е то лично да се захванеш да строиш дом, просто ги игнорирайте. Ако бяхме слушали някои теоретици, и досега може би нямаше нищо да сме построили. Точно като Ефибуш.

В допълнение на nellytan ,само да кажа, че и за транспорт на материали от склад до обекта има варианти. Ние май само за довършителните работи сме купували сами материали.

Последна редакция: ср, 21 юли 2021, 11:16 от ToniShu

# 72
  • Мнения: X
Точно така. Аман от теоретици. Или от "типови" проекти, каквито се предлагат масово в мрежата. Или от хора, които "разбират" от изолации, технологии, акустика и всичко останало. За тях имам отделна професия - "инженер-гинеколог" Expressionless
Къща се прави за КОНКРЕТНИ хора с КОНКРЕТНИ нужди и начин на живот на КОНКРЕТНО място и струва КОНКРЕТНИ ПАРИ. Тия цени на едро и набити в главите приказки "това е по-скъпо от онова" при мен не минават.
Ако една къща струва по-евтино от друга, без компромис в материали и в изпълнение, значи:
1. Възложителите са намерили добри проектанти и консултанти;
2. Намерили са добри изпълнители и са се съгласили на по-дълъг срок;
3. Осгурили са контрол от техен човек на обекта;
4. Направили са си добре сметката с материалите и доставчиците;
5. И преди да започнат каквото и да било, са се информирали предостатъчно от компетентни и достоверни източници.
6. За всичко от-до са си направили добре сметката и са държали всички участници в строителството ДА Я ЗНАЯТ.
В строителството всичко е математика. Който не знае да смята, или не се хваща, или го лъжат.
Успех в начинанията.

# 73
  • Мнения: 919
Малко нахлува в темата но искам да попитам, в чужбина са мн модерни еко къщи, сглобяеми, но с някакви супер изолации и материали, с които едва ли не не плащаш за ток отопление охлаждане. Има ли такива тук и по-скъпи ли са от стандартен строеж, с какво материали се изпълняват? Някой дали е наясно? Много се изненадах от отрицателните мнения за сглобяемите къщи.

# 74
  • Down south
  • Мнения: 7 678
Малко нахлува в темата но искам да попитам, в чужбина са мн модерни еко къщи, сглобяеми, но с някакви супер изолации и материали, с които едва ли не не плащаш за ток отопление охлаждане.
Коя е "чужбината" и аз искам такава къща, в която да не плащам ток, отопление и най-вече охлаждане  Stuck Out Tongue Winking Eye

# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Наричат се Пасивни къщи и могат да бъдат монолитни,сглобяеми,дървени ,т.е. всякакви.
Мит е,че не се плаща ток.Освен ако целия покрив не е във фотоволтаици.
Да кажем,че отоплението е доста по-евтино и ще го сравня ценово с апартамент,в който те топлят отвсякъде,но пак плащаш.
 Има много инфо в нета за Нискоенергийни и Пасивни къщи.

# 76
  • Мнения: 6 296
Такаа, явно се налага да разясним какво представляват различните видове къщи, за да стане ясно какво се има предвид.
1. Изцяло дървена къща от дървени трупи, тип финланска/сибирска. Разбира се много скъпи, и да по-скъпи от монолитно строителство. Такива обаче в България, точно предвид високата цена се изграждат много рядко.
Скрит текст:

2. Изцяло дървени къщи, но от дъски без изолация. Дебелина на стената - 4,5 см. Евтини.
Скрит текст:

3. Сглобяеми къщи от готови панели, някой от тях пак са с дървена или метална конструкция и върху нея монтирани готови сандвич-панели, други без такава конструкция, изградени само от готови сандвич панели.
Скрит текст:

4. Сглояеми къщи тип бунгало с тънки метални конструкции и тънки стени с дебелина 10 см. Турски с ниски цени.
Скрит текст:

5. Сглобяеми къщи ИЗГРАДЕНИ НА МЯСТО с дървена конструкция с два вида изолация и дебелина на стената 22 -25 см с поставена два вида изолация, вътрешна с каменна вата и външна с EPS (експандиран полистирен) - стиропор.
Скрит текст:

6. Сглобяеми къщи ИЗГРАДЕНИ НА МЯСТО с метална конструкция, също с дебелина на стената 22 -25 см.
Скрит текст:
Цените на позиции 5 и 6 са почти изравнени с цените на монолитно строителство.

7. Готови контейнери - тип бунгало. Много евтини.
Скрит текст:

Който каквото си иска да си строи, но да си проучи добре нещата. Наистина е добре, мнения да изказват хора с личен опит или специалисти в областа на строителството, за да не се подвеждат тези, които сега навлизат в материята и имат въпроси. На мен лично ми отне повече от 1 година да проучвам пазара, да сравнявам цени, технологии, начин на изграждане, плюсове и минуси при различните видове къщи, вкл. монолитните и в крайна сметка везните наклониха в полза на сглобяема къща с дървена кострукция, изградена на място. Като цена излезе колкото монолитна такава.

# 77
  • Мнения: 5 379
Fatalina, а колко горе долу ви излезна на кв.м.?
Питам чисто информативно.
Фирмата, която ние гледаме за сглобяема метална конструкция, изградена на място, са обявили 440Е на кв.м. до ключ с включен проект (ако си избереш от каталога им с вече готови такива).

За стабилно строителство ни казаха да очакваме 450-550Е кв.м до ключ, но тук мисля, че не влиза проекта.
Аз даже наскоро бях пуснала отделан тема за цените, за да мога да се ориентирам. Simple Smile

# 78
  • Мнения: 1 621
Rocket, това актуални цели ли би трябвало да са? До колкото знам цената на дървения материал е скочил доста. Ние купувахме дървен материал за покрива директно от производител. Те в момента нямат  нищо на склад независимо каква цена им предлагат.
За "дървените" къщи, знам че трябва изришно да се пита дали цената е с фундамент или не.  Тази цена включва ли фундамента?

# 79
  • Мнения: 5 379
Rocket, това актуални цели ли би трябвало да са? До колкото знам цената на дървения материал е скочил доста. Ние купувахме дървен материал за покрива директно от производител. Те в момента нямат  нищо на склад независимо каква цена им предлагат.
За "дървените" къщи, знам че трябва изришно да се пита дали цената е с фундамент или не.  Тази цена включва ли фундамента?


Да, актуални цени са.
Фундаментът не е включен. Включена е само цената на проекта, в случай че ти допадне нещо от вече готовите им предложение.

https://evtindom.eu/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8

Ето от тук гледаме и се ориентираме.

ПС: Тук става дума за метална конструкция.
Виждам, че в сайта има обяснена и технологията и доколкото разбирам се използва гипсокартон+ изолация +
магнезиеви плоскоти+ каменна вата.
Не знам дали някъде се влагат дървени плоскости.
https://evtindom.eu/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D … %B3%D0%B8%D1%8F-2

# 80
  • София
  • Мнения: 8 561
Я, едната къща тук до нас (наскоро я продадоха) е строена от тях Simple Smile Видимо нищо й няма на къщата, но се чудехме с ММ защо така я построиха заедно с нас и за под година употреба, я продават. Но наистина не личи нещо да й има (пък и се продаде, значи и вътре е добре). Ето тази
https://www.facebook.com/yavlena/posts/3905124546200528/

# 81
  • Мнения: 5 379
ToniShu, Светът е малък! Особено в България! Grinning
Като ги гледам на снимките от проектите ми изглеждат много хубаво къщите, но ей така като ги видя на живо и някак си се разочаровам.
И ние сме се насочили към 120-140кв.м като квадратура, но ето примерно тук холът ми изглежда нищожно малък и захлупен, тъмен.
То вярно, че може просто на снимките да е така или те да са го направили по-малък с някаква цел, но ми е много обезкуражаващо.
Очакваш едно, а на живо е друго. Но това може да се получи и при сглобяемото и при стабилното строителство майче. Особено ако си като мен и имаш проблем с това да си представяш нещата обемно.
Добре е, че отвън не личи да и има нещо на къщата.
При всеки случай, като търсим цени и оферти ще питаме дали може да се види и готов техен проект някъде.

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Roket,мои много добри приятели в момента си строят дървена къща,като стените са дърво и ОСБ.Отвътре картон и вата,отвън санирване.Строят я сами,но напредват бързо.Пиша,защото тяхната е 140м2 по спомен ,с дневна 40м2 .Мисля,че беше 10×4  
или 9 ×4,50м  .Предполагам до 2 месеца ще я попривършат и ще мога да ти кажа как изглежда хол с такива размери.
За да не изглежда малко и схлупено си има трикове.Дългите помещения,винаги имитират,че са по-големи от квадратните.Високите  френски прозорци също уголемяват помещението,както и скосен висок таван,което е чудесно решение при едноетажни къщи.
А,колкото до квадратурата...ами като включат  верандата вътре и  дебелината на стените120м2 става като апартамент от 90м2.Няма как да усетиш простора,за който пишеш.

# 83
  • София
  • Мнения: 542
...
https://evtindom.eu/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8

Ето от тук гледаме и се ориентираме.

ПС: Тук става дума за метална конструкция.
Виждам, че в сайта има обяснена и технологията и доколкото разбирам се използва гипсокартон+ изолация +
магнезиеви плоскоти+ каменна вата.
Не знам дали някъде се влагат дървени плоскости.
https://evtindom.eu/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D … %B3%D0%B8%D1%8F-2
Rocket, на мен лично не ми харесва Спецификация 1 - важната част/конструкцията на къщата.
1. Не е описана дебелината на металната конструкция и дали ще е на сглобки или заварки.
2. 5 см. минерална/каменна вата и 10 см. стиропор за външни стени е много, много малко.
3. За вътрешните стени 10 см. минерална вата с такава малка плътност няма да спира шума - ще чувате всеки шум от съседното помещение. А след 5-10 години най-горния слой вата ще се е свлякъл и реално ще имате стена само визуално.
4. Не виждам никъде как е решен проблема с евентуален конденз вътре в стените - мембрани!?
5. За таван 10 см. вата е малко. Най-много топлина се губи през тавана. Най-добре е този слой да е 30 см.
6. Само 5 см. замаска за под без армировка на бетона е несериозно.
7. Не е упоменато как ще минават трасетата за ел.инсталацията и ВиК - за тях принципно се предвижда инсталационен слой, а тук такъв няма.
8. Само за банята е споменат влагоустойчив гипсокартон, за другите стени по правило се залага пожароустойчив, но тук това не е споменато и вероятно ще заложат обикновен.
Залагането на два слоя гипсокартон на всички стени от вътрешната страна, а на вътрешните двустранно, подобрява шумоизолацията и най-вече стената не бие толкова на кухо, както при един слой.
Има и още, но пак ми стана дълъг поста, а и мнението ми е само на база много четене. Ако някой специалист има време да погледне описаното от тази фирма и да си каже мнението, ще бъдем благодарни. Simple Smile


Преди време посетих строяща се къща с метална конструкция и добих представа за големината на холо-кухня от 30 кв.м. Мисля, че размерите бяха около 4.5/6.5 или 7 - не е толкова лошо и малко, стига да нямате желание за обособен кът пред камината. Ако искате и такъв, то помещението ще е малко. Собственикът се е решил на метална конструкция заради достъпност и опитност с материала. Сподели ми, че ако е трябвало да започва от начало, би я направил с дървена конструкция - през лятото нощно време много пукала конструкцията, заради линейните разширения през деня. Навярно след обзавеждане и полагане на настилки тези шумове ще намалеят, но човека сподели че ги има и нощем, в тишината, дори са плашещи.
Спицификация 2 няма да коментирам, защото не засяга конструкцията.

Я, едната къща тук до нас (наскоро я продадоха) е строена от тях Simple Smile Видимо нищо й няма на къщата, но се чудехме с ММ защо така я построиха заедно с нас и за под година употреба, я продават.
ToniShu , навярно са започнали проблеми /следствия от недостатъците, които на мен ми се набиха на очи и описах по-горе/ и затова набързо са я продали. Съчувствам искрено на новите собственици!

Отново се извинявам за дългия пост и дано съм била полезна! Simple Smile

# 84
  • Мнения: 5 379
Vodica, мерси за "забележките" към спецификацията. На този етап съм благодарна за всяко мнение, за да може да съберем информация и да изчистим нещата. Simple Smile
Ето тук има повече за самата конструкция, но не са поркили всички точки, които ти си описала, така че ще потърся информация за тях.
За корозията са писали грундиране на металната конструкция, а за пожароустойчивостта са предвидили влагане на магнезиеви плоскости в стените.

https://evtindom.eu/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D … %B3%D0%B8%D1%8F-2

Иначе е факт, че при сгобяемите къщи едно от нещата, които най-много ме притеснява е именно звукоизолирането.

При всяко положение, ще консултираме и с проектант този вариант. Оказа се, че имаме няколко познати, кото могат да ни препоръчат добри специалисти. Просто в момента чакаме да излезне смяната на предназначението на земята, да оправим ВиК и тока и като цяло да вземем разрешение за строеж преди да започнем консултациите и офертите. Изчакваме документите, за да не се окаже, че има проблем с тях и си правим сметката без кръчмаря. Simple Smile

ПС: За въпросната къща, съседна на ToniShu, мъжът ми погледна снимките и каза, че е видял само няколко проекта на сайта, които са с такова мокро преди банята.
Изказа предположение, че за него къщата може да е ето тази Simple Smile:
https://evtindom.eu/%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5-% … D1%89%D0%B0-77-m2

# 85
  • Мнения: 6 296
Fatalina, а колко горе долу ви излезна на кв.м.?
Питам чисто информативно.
Фирмата, която ние гледаме за сглобяема метална конструкция, изградена на място, са обявили 440Е на кв.м. до ключ с включен проект (ако си избереш от каталога им с вече готови такива).

За стабилно строителство ни казаха да очакваме 450-550Е кв.м до ключ, но тук мисля, че не влиза проекта.
Аз даже наскоро бях пуснала отделан тема за цените, за да мога да се ориентирам. Simple Smile
Тези цени са абсолютно измамни и това до ключ е много разтегливо понятие.
На нас за две къщи, едната с мазе и с обща площ от 161 кв.м. общата цена до наистина пълен ключ с фундамент ни излезе 780 евро/кв.м.

Последна редакция: чт, 22 юли 2021, 13:57 от fatalina

# 86
  • Мнения: 5 379
Мерси, Fatalina Simple Smile
Аз просто се опитвам да видя дали цената САМО за къщата отговаря. Не включвам фундамент или дейности, които се извършват допълнително, защото те ми изглеждат изключително индивидуални.
При нас земята е на склон, с голяма денивелация, извън регулация и не се знае има ли изкарана вода някъде, защото всичко е в треви, дървета и бурени. Приказна картинка. Simple Smile
Това всичко, разбира се осъзнаваме, че оскъпява, но са разходи, които са разсрочени във времето и донякъде могат да бъдат планирани.
Докато самата къща, дори да е  на няколко вноски, си е един голяяяям разход за кратък период.

# 87
  • Мнения: X
Rocket, защо не сте проучили всичко за имота, преди да го купите с цел да строите? Имот с неизвестни се приема само по наследство, когато се купува, се изследва предварително за бъдещ строеж - електричество, вода, път / улица. Стръмният терен е окей само за едно - гледка, за всичко друго е минус.
Масово се почва отзад напред, без ясна цел и алгоритъм. Дай да вземем имота, после ще го мислим, нали не ги даваме накуп.

# 88
  • Мнения: 5 379
Rocket, защо не сте проучили всичко за имота, преди да го купите с цел да строите? Имот с неизвестни се приема само по наследство, когато се купува, се изследва предварително за бъдещ строеж - електричество, вода, път / улица. Стръмният терен е окей само за едно - гледка, за всичко друго е минус.
Масово се почва отзад напред, без ясна цел и алгоритъм. Дай да вземем имота, после ще го мислим, нали не ги даваме накуп.

Защото имотът ни е подарен, ако мога така да се изразя. Simple Smile
Моите родители са го купили преди много години - 3 декара земя, на символична цена.
Когато миналата година се роди синът ни, просто ни го прехвърлиха, а ние решихме да видим какви са ни опциите за къща. Simple Smile
Освен това теренът е терасиран, защото преди години там са се помещавали някакви селскостопански постройки и се изпиолзвал за гледане на животни. Това ни води на мисълта, че може и да има изкарана вода, защото тези животни все са ги поили някак.
Та това е в общи линии и затова имаме доста въпросителни. Simple Smile

# 89
  • София
  • Мнения: 8 561
Ооо, има и други хубави неща на стръмния имот - например при силните дъждове, тук при нас не се наводняват нито улица, нито дворове. Няма и довлечени от водата боклуци, пясъци, чакъли. В някои случаи височината дава и повече уединение. Според мен дори само гледката си струва отвсякъде минусите на денивелацията. Единствено ми е малко чудно как ще превземаме баира на стари години, ама гледам възрастните съседи се оправят, може и ние да сме като тях. Пък до дълбока старост я доживеем, я не Simple Smile  

Rocket, и на мен тази къща ми изглеждаше максимум колкото нашата, а не 120 квадрата. Явно смятат и терасата, да. Иначе не е задължително нещо да й е имало, аз просто нямам представа защо я продадоха. Но със сигурност е с метална конструкция. И много прилича на типична американска къща, най-вече заради прозорците. Със собствениците така и никога не се зпаознахме.
Цитат на: Rocket  Просто в момента чакаме да излезне смяната на предназначението на земята, да оправим ВиК и тока и като цяло да вземем [b
разрешение за строеж преди да започнем консултациите и офертите[/b]. Изчакваме документите, за да не се окаже, че има проблем с тях и си правим сметката без кръчмаря. Simple Smile
За Разрешение за строеж имай предвид, че вече трябва да сте избрали какво ще строите. РС се издава на база внесен за одобрение проект. За да имате проект, значи трябва да сте се спрели на една от двете опции, което пък предполага вече да сте се консултирали с архитекти и проектанти. За документите до виза за проектиране ми е ясно защо трябва да изчакате и според мен съвсем правилно постъпвате.  
Иначе, ето 35 м2 хол, който не е схлупен.
Скрит текст:

# 90
  • Мнения: 5 379
ToniShu, ох да, трябва да започна да използвам правилна терминология.
В моята глава, разрешението за строеж е този етап, на който ще знаем, че документите са ОК, парцелът ще е разчистен и ще може да почнем да искаме реални оферти. Grinning
Иначе, наситина гледката към града е страхотна и има едно усещане, че си на високо. Simple Smile

Последна редакция: чт, 22 юли 2021, 13:56 от Rocket

# 91
  • Мнения: 6 296
Мерси, Fatalina Simple Smile
Аз просто се опитвам да видя дали цената САМО за къщата отговаря. Не включвам фундамент или дейности, които се извършват допълнително, защото те ми изглеждат изключително индивидуални.
При нас земята е на склон, с голяма денивелация, извън регулация и не се знае има ли изкарана вода някъде, защото всичко е в треви, дървета и бурени. Приказна картинка. Simple Smile
Това всичко, разбира се осъзнаваме, че оскъпява, но са разходи, които са разсрочени във времето и донякъде могат да бъдат планирани.
Докато самата къща, дори да е  на няколко вноски, си е един голяяяям разход за кратък период.
Само цената за къщата горе-долу е същата по офрета на фирмата, но като реален разход и крайна цена платена от нас е мноооого повече. Не им се връзвай на тези цени. Смятай ги поне по 2, защото в "до ключ", например не е включен един голям разход за отопление/охлаждане, обичайно в цената са включили изграждане само на един санитарен възел, а в къщите често има поне 2 и ред други неща, които изникват в последствие.
Това с фундамента и разходите за вода и ток, че са ти разсрочени във времето изобщо не е така. С тях се започва иначе няма построяване на къща. Фирмите за СК, искат всичко да е изградено, вкарана вода и ток и едва тогава идват да ти построят къщата на място или пък ако е от готовите, само да я тупнат отгоре върху готвият фунадамент. Както разбирам парцелът ти е доста компромисен, така че първо си проучете добре какво има в него има ли вода, канал и ток, но щом е земеделска земя може и да няма. Родителите сигурно знаят какво са правили по парцела. Дано успееш да го вкараш в регулация, иначе цените за вкарване на вода и ток ще са жестоки и дори може да ти откажат предоставянето на такава услуга за този парцел.
Искам да предупредя, че преди изобщо да започнеш къщата ще имаш много разходи, по проектиране, плащане на такси за присъединяване на имота към ел. мрежа и водопреносната мрежа, ако такава изобщо има в района, или пък до изграждането на сондаж за вода, за изгребна яма за отпадните води, за издаване на РС и т.н.

Още като ти направят проектите по част конструктивна и архитектурна, много преди целият прект да се внесе за одобряване в общината, може да си вземеш количествените сметки и по тях да започнеш да събираш оферти,  т. е. доста преди РС.

Последна редакция: чт, 22 юли 2021, 14:01 от fatalina

# 92
  • София
  • Мнения: 621
И монолитните,и сглобяемите къщи имат своите предимства и недостатъци.Като бюджет-сглобяемите излизат малко по-евтино и се строят сравнително бързо.Но ако в някакъв момент не ви стигнат средствата,да знаете,че не ги ипотекират.
Монолитните пък се строят по-бавно,поради някои технологични процеси.Като визия съм виждала красиви и сглобяеми,и монолитни къщи.
Всъщност брат ми си построи сглобяема къща-много ми харесва,вече 6-та година живеят в нея.И не са ги изяли мишки и др.гризачи,не се плашете!

# 93
  • В.Търново
  • Мнения: 6 684
Първо съм решила да пусна темата, тъй като заедно с мъжа ми се чудим(така ,че за неразбралите Ви питаме двамата).
Къщата ще се ползва за основно жилище, имаме апартамент, но просто не е нашето и сме решили да строим. Проект също си имаме. Попитах Ви за вашето мнение ако някой има такава да се изкаже. Като цена излизат почти еднакво( с това съм наясно).
Както казах събираме различни мнения преди започването на какъвто и да е строеж.
Благодаря на всички включили се!
Мисля, че имаше разлика между проект за сглобяема и проект за монолитна къща.

# 94
  • Мнения: 1
Не знам защо хора, които нямат никаква представа от сглобяеми къщи се изказват и дават акъл. Само като прочете човек, че дори не са наясно каква е разликата между дървена къща/бунгало и сглобяема къща с дървена или метална  конструкция, следва да подминава тези мнения. Нито са битумни, нито са пластмасови, нито са дървени!
За авторката само ще кажа, че ако проектът Ви е за монолитна къща, няма как по него да строите сглобяема. СК имат специфика! И да, като цени са изравнени, но СК си имат много предимства, като например бързото изграждане до ключ, енергийната им ефективност и т.н.. Има тема за СК най-добре четете там. Има много споделен опит в детайли. Имам две такива къщи и ги ползвам с огромно удоволствие целогодишно. Както сподели и ToniShu, ако човек не знае, че са сглобяеми никога няма и да предпол



Моля ви за мнение, ако някой е ползвал услугите на фирма от Пазарджик - Сглобяеми къщи.бг!

# 95
  • Мнения: 181
Бих искал да попитам някой, който живее в сглобяема къща, до колко се чуват звуците между отделните помещения и възможно ли е да се постигне шумоизолация, еквивалентна на тухлена стена с мазилка на поносима цена?

# 96
  • Мнения: 6 296
Бих искал да попитам някой, който живее в сглобяема къща, до колко се чуват звуците между отделните помещения и възможно ли е да се постигне шумоизолация, еквивалентна на тухлена стена с мазилка на поносима цена?
Чува се но не много. При нас вътрешните стени са с каменна вата и това е достатъчно като изолация. Най-добре е да отидете в такава къща и да проверите сам как ще се чувствате.

# 97
  • Мнения: 3 481
Много интересно... всички, които споделят определения за дървените къщи, дали са поживяли поне седмица в такава? Ама тук, в България, не в САЩ (че там повечето са модулни, а има разлика от земята до небето между модулна и на място изградена дървена къща).

Аз живея в дървена къща Simple Smile.
Т.нар. от Вас “модулни къщи” изискват минимална подръжка и повечето от тях изглеждат като нови и след 100 години.
Твърдя това, защото живея в стар район на Западен Ню йорк и тук са се ситуирали едни от първите заселници и много къщи освен красиви, поддържани, са и много, много стари.
Американското строителство е много по-различно от онова, което си мислим или сме виждали по филми и предавания.
Моето мнение е, че е здраво, красиво, функционално и евтино да го поддържаш.
Някой ден, когато остарея и реша, че искам да живея отново в България, то със сигурност ще поискам дървена американска къща Simple Smile.

За шумът - слага се специална вата в стените и не се чува нищо.

# 98
  • Мнения: 5
Направих  грешка като се захванах със строителна фирма Евтин дом, която е на Ботевградско шосе . Моля не допускайте тази грешка . Къща излезе два пъти по-скъпа от обявената в договора,  а строителството продължи три години и половина. За всеки положен материал искат допълнително пари, заради инфлацията. Фирмата приема поръчки и няма капацитета да ги изпълни. Сглобяема къща се строи за 1 година , те за 3 години и половина едвам я направиха по БДС стандарт.
Евтин дом на Ботевградско шосе ще ви съсипе добрите намерения...най-добре е да не попадате на подобни фирми.

Общи условия

Активация на акаунт