Нова връзка след развод - как да кажем на децата?

  • 3 154
  • 11
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 190
Вероятно има и друга подобна тема, но някак информацията не ми беше достатъчна.
  Ще започна с малко предистория - на 23г.  съм и имам дъщеричка на 2 години и 7 месеца. С баща ѝ се разделихме след доста токсична за мен и травмираща за детето връзка ( тук включвам бой пред детето, скандали, чупене на предмети и тн). Съумяхме да намерим баланс и тя да бъде при мен, а той да идва да я вижда, когато си е в България.
   След като доста време бяхме само двечките, в живота ми се появи човек, който също е разделен с майката на децата си ( на три и на пет години).
  Нещата към момента са до степен - излизаме заедно, децата си играят ; неговите  ме приемат, говорят си с мен, играем си ( старая се да изградя връзка с тях преди да им бъде казано всичко), а моята дъщеря обикаля около партньора ми и за моя радост го приема доста добре, търси вниманието му и го слуша когато ѝ каже нещо.
   По планове трябва да заживеем заедно, а ситуацията налага това да се случи в най-скоро време ( причината мисля да я спестя). И тук идва въпроса как да поднесем информацията на децата, така че прехода да бъде плавен и без излишен стрес за тях?
  Ще се радвам, ако някой има пример и е готов да го сподели!

# 1
  • Мнения: 12 720
Ако няма да се жените, казвате, че чичо еди кой си вече ще живее при вас (или вие при него). Защо? Защото сте приятели.
Ако ще се жените - казвате в прав текст, а защо - защото се обичате.
Когато няма скрито-покрито и нещата са ясни, е най-добре за всички.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 190
Ако няма да се жените, казвате, че чичо еди кой си вече ще живее при вас (или вие при него). Защо? Защото сте приятели.
Ако ще се жените - казвате в прав текст, а защо - защото се обичате.
Когато няма скрито-покрито и нещата са ясни, е най-добре за всички.
   
  Реално искаме да им кажем истината, но по достъпен и разбираем за тях начин.
 Намеренията ни са сериозни. Искаме здраво семейство, което най - накрая да даде спокойствието и сигурността за всички.
  Не искаме да бързаме с женитбата, защото не сме сигурни, че децата ще бъдат готови за толкова новости на един път. Все пак са още малки и не знам до колко ще разберат всичко, което се случва.
  За това искам мнение на хора, които са преминали през това. Нямаме хора в обкръжението си, които да са били в подобна ситуация.

# 3
  • Мнения: 1 992
Нали го харесват, първа стъпка е да заживеете заедно и да показвате колко се обичате- винаги в добро настроение, за да може и децата да поемат позитивното в цялата работа. Вече като сте сигурни, че са свикнали с този факт /това е голям ангажимент - да свикнат с новите навици и съжителство/и казвате, че ще има сватба и как те ще помагат, наример. Специално за децата на 2 и 5, не мисля, че кой знае колко ще им повлияе, ще им дойде в повече емоцията, но по-скоро трябва да обърнете внимание на 7г дете.

# 4
  • Мнения: 11 565
Те децата са лесни, ще се напаснат със ситуацията.
Бившите половинки да не започнат да ги настройват само.

# 5
  • Мнения: 10 993
Не съм във вашата ситуация, но според мен детето ви е много малко, така че няма какво да я подготвяте. На тази възраст децата са много лесни и отиват при този, който им обръща внимание.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 190
Те децата са лесни, ще се напаснат със ситуацията.
Бившите половинки да не започнат да ги настройват само.

И мен това ме притеснява. Бащата на дъщеря ми и от хората с мнение "Ти търсиш мъж, който да ме замени", което си е изцяло в неговата глава, но в същото време е и от хората, които като изключим 2-3 дни на 3 месеца в които я взима, нито се обажда, нито взима участие в отглеждането ѝ ( и не говорим само за финансовата част, а като цяло възпитание, внимание и тн).
  Бившата на партньора ми пък е от хората с мнение " Аз съм млада, живее ми се. Оправи си апартамента и си взимай децата"...
  И двамата не са особено ангажирани към децата, но пък са склонни да им наговорят доста неща, които не нямат нищо общо с реалността, само за да объркат нашите неща. 🤦‍♀️

# 7
  • Мнения: 1 992
Ами какво да направиш, да останеш завинаги сама, защото бившите ви ще ги настройват? Те са малки, но трябва много работа, направете така, че да прекарват повече време с вас,  да не чувстват един вид, че са сами, дискриминирани, едните са по-обичани от другите, тогава е по-вероятно детето да отиде при другия родител. Колкото по-стабилна връзка имате всички, толкова по-малко вероятно е да се настройват един срещу друг.

# 8
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 893
И мен това ме притеснява. Бащата на дъщеря ми и от хората с мнение "Ти търсиш мъж, който да ме замени
Давай по-позитивно, че да не тръгнеш да ги настройваш пък ти срещу бившия, дори от случайно подхвърлени реплики. Същественото е да не се създава видим конфликт, тогава вече децата ще са принудени да вземат страна и единия винаги излиза лош. Какво точно искаш да обясняваш на децата в момента? По-горе вече се спомена, простичко и кратко им казваш какво се случва. Ако по-нататък се наложи да дообясняваш пак им казваш на същия принцип. Таткото няма как да го замениш, той е един. Но можеш да живееш с друг човек, който е грижовен и обича децата ти и тебе, ще ти помага в домакинството и прочее, ако питат това им казваш и толкоз. Няма локуми за разтягане, няма увъртания, иначе ще се оплетеш още повече в чуденки, нито е необходимо нито е полезно. Не виждам никакво навиване или настройване в това, което споменаваш като думи на бившите ви половинки. На децата обясняваш твоята позиция с две думи, ако въобще попитат. Останалото е въпрос на това да изградиш доверие между теб и децата, така че те да са настроени да вярват като им кажеш нещо и да нямат поводи да мислят че ти си лоша по някакъв повод.

# 9
  • Мнения: 5 123
Ще си позволя да дам друга гледна точка, в случай, че не си фен на това изведнъж да натрапиш някого в нечие пространство, било то на тази възраст, искаш да стане плавно и да провериш реакцията на децата, защото на 2 г и 7 м е доста трудно да я предвидиш (така де, ти сигурно можеш, защото си ѝ майка, пиша хипотетично). Познавам дечица, които изпадат в истерия от вятъра, познавам дечица, които са супер спокойни и любопитни.

Бих посъветвала да си ходите на гости известно време. Навън е едно, вкъщи е съвсем друго. После спокойно можеш да попиташ дали ѝ харесва да сте заедно, ангажирай я повече в съвместните дейности, покажи колко е полезен вкъщи твоя човек (тази маса е тежка, на мама ѝ трябва помощ, примерно), съответно ти бъди полезна за неговите деца - домашна лимонада, свали любимото им детско за гледане, в някакъв момент можеш да пробваш да целунеш някое охче "да мине".

Друго ми хрумна - можете да им купите нови пижамки, когато решите да останете с преспиване (което също може да е повдигнато от тях като въпрос - играят си до 10, става късно, не искат да лягат, позволете им да останат да пренощуват и да довършат играта сутринта), така ще имат подарък и нещо, което ще им е общо по повода.

Давам, може би, дебилни примери, но ако апетитът идва с яденето, то защо нуждата от сплотено семейство да не дойде от демонстрацията на такова Simple Smile

# 10
  • Варна
  • Мнения: 190
Ще си позволя да дам друга гледна точка, в случай, че не си фен на това изведнъж да натрапиш някого в нечие пространство, било то на тази възраст, искаш да стане плавно и да провериш реакцията на децата, защото на 2 г и 7 м е доста трудно да я предвидиш (така де, ти сигурно можеш, защото си ѝ майка, пиша хипотетично). Познавам дечица, които изпадат в истерия от вятъра, познавам дечица, които са супер спокойни и любопитни.

Бих посъветвала да си ходите на гости известно време. Навън е едно, вкъщи е съвсем друго. После спокойно можеш да попиташ дали ѝ харесва да сте заедно, ангажирай я повече в съвместните дейности, покажи колко е полезен вкъщи твоя човек (тази маса е тежка, на мама ѝ трябва помощ, примерно), съответно ти бъди полезна за неговите деца - домашна лимонада, свали любимото им детско за гледане, в някакъв момент можеш да пробваш да целунеш някое охче "да мине".

Друго ми хрумна - можете да им купите нови пижамки, когато решите да останете с преспиване (което също може да е повдигнато от тях като въпрос - играят си до 10, става късно, не искат да лягат, позволете им да останат да пренощуват и да довършат играта сутринта), така ще имат подарък и нещо, което ще им е общо по повода.

Давам, може би, дебилни примери, но ако апетитът идва с яденето, то защо нуждата от сплотено семейство да не дойде от демонстрацията на такова Simple Smile

Благодаря ти сърдечно.  Идеята ти доста ми допадна и мисля, че ще я приложа.  В крайна сметка искаме децата да се разбират и да приемат всичко по лек начин, а това ми се струва доста добър вариант да свикнат с новите хора в живота си и като цяло със ситуацията. ❤️

# 11
  • Мнения: 117
Вероятно има и друга подобна тема, но някак информацията не ми беше достатъчна.
  Ще започна с малко предистория - на 23г.  съм и имам дъщеричка на 2 години и 7 месеца. С баща ѝ се разделихме след доста токсична за мен и травмираща за детето връзка ( тук включвам бой пред детето, скандали, чупене на предмети и тн). Съумяхме да намерим баланс и тя да бъде при мен, а той да идва да я вижда, когато си е в България.
   След като доста време бяхме само двечките, в живота ми се появи човек, който също е разделен с майката на децата си ( на три и на пет години).
  Нещата към момента са до степен - излизаме заедно, децата си играят ; неговите  ме приемат, говорят си с мен, играем си ( старая се да изградя връзка с тях преди да им бъде казано всичко), а моята дъщеря обикаля около партньора ми и за моя радост го приема доста добре, търси вниманието му и го слуша когато ѝ каже нещо.
   По планове трябва да заживеем заедно, а ситуацията налага това да се случи в най-скоро време ( причината мисля да я спестя). И тук идва въпроса как да поднесем информацията на децата, така че прехода да бъде плавен и без излишен стрес за тях?
  Ще се радвам, ако някой има пример и е готов да го сподели!

На 23 г. си млад и енергичен. Сега е времето за проби и грешки. Можете да се справите с всичко, стига да сте здрави и да се обичате истински. Казвате деца ще заживеем заедно и започвате новия живот!

Общи условия

Активация на акаунт