Имот - Съдебна делба + Кардарашки цигани

  • 2 323
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 179
Здравейте.

Следните парцели в Горна Баня:
https://www.yavlena.com/115156
https://www.yavlena.com/115163

По стечение на обстоятелствата съм запознат с миналото на тези имоти. Намират се до долната чешма с минерална вода в Горна Баня. Имат поне 20 наследника и то в чужбина. Всеки смяташе, че са непродаваеми и вечно ще седят неизползвани.
Преди 3-4 години обаче се яви един Кардарашки циганин, който вкара караваната си в двора и наду кючеците. Оказа се, че е разменил негова кола на старо за примерно 1/20 от имота. Тогава е казал на съседа "тоя имот е вече мой, аз ще ги оправя останалите (съсобственици...) и ше правя тука дом за стари хора". Щял да усвоява евросредства...
След месец се изнесе от парцела и това беше.

Сега хоп разпитват от Явлена за парцела, има ли ток, вода и канализация. Оказва се, че ВЕЧЕ собственика е ЕДИН ЕДИНСТВЕН, с нотариален акт, от ромски произход - жената на рома - и лицето е придобило имота със съдебна делба. Това не се казва естествено, но брокера потвърди, че е точно така и даже даде допълнителни подробности.
Оставете това, ами се оказва, че този ром имал и "други такива сделки" - думи на бокера от Явлена. т.е. На този ром изглежда му е бизнес модел това - слага ръка на имота, след гони всички.

Да кажа само на незапознатите - съдебна делба се прави когато собствениците не могат да се разберат как да си поделят имота. Имота излиза на публичен търг и на каквато цена се продаде, се разпределя в отношение на съсобствениците в зависимост от дяловете.

Казаха ми, че преди години е върлувала ромска имотна мафия. (преди 4 години по-точно). Мисля си.. дали това не са костинбродските кардарашки цигани, за които даваха по телевизията, например схемите за просия в западна европа... Този ром в момента също се намирал в чужбина, ти да видиш..

Въпроса ми е, вие бихте ли си купили такъв имот, знаейки всичко това?

Крайно се съмянвам съдебната делба да е минала почтено и ВСИЧКИ собственици да са били уведомени. Все пак това е "бизнес модел" и то на лице от ромски произход...
Дали има вероятност делбата да е само на хартия, да е в комбина с нотариус и т.н. Ако някой неуведомен наследник или негов потомък оспори собствеността какво става?

Просто имота се оправя, продава се (бързо) и от там нататък ако някой оспори то ще се съдят стария съсобственик с новия собственик. Рома вече си е взел парите и е довиждане в чужбината.
Интересно на каква цена го е придобил рома (дали може да е на данъчна оценка), след като търга трябва да е публичен и тогава той принципно не би имал интерес да го купи, защото ще е достатъчно скъп. Ако би го купил, то би било, за да строи нещо например. Но след като има и друго такива сделки значи...

Прилича ли ви всичко това на схема за измама, и ако да - как може да се разбере. Тези съдебни делби публикуват ли се публично някъде?

Последна редакция: сб, 17 юли 2021, 22:44 от MiroG

# 1
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 661
Очевидно не сте запознат с института на съдебната делба. Продажба на търг е само една от възможностите.
На въпроса - не бих купила подобен имот с такава история.
А вие, авторе, къде все се набутвате в някакви невероятни казуси?! Търсите действително да купите имот или с някаква друга цел се ровите в обявите?

# 2
  • Мнения: 37
Продобиването по давност е измислено точно за да няма пустеещи имоти.
Проверих единия имот. Пред 2010 заменят 5/36 за кола. После 2012 други мъж и жена придобиват останалите 31/36 по обстоятелствена проверка. Има и още прехвърляния, но в общи линии е това. Направено е сложно (очевидно с причина). Не е един собственик и няма съдебна делба.

# 3
  • Мнения: 1 036
Интересно е. Човекът предупреждава. Затова добрите адвокати, нотариуси проследяват историята на имота.

# 4
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 661
Продобиването по давност е измислено точно за да няма пустеещи имоти.
Проверих единия имот. Пред 2010 заменят 5/36 за кола. После 2012 други мъж и жена придобиват останалите 31/36 по обстоятелствена проверка. Има и още прехвърляния, но в общи линии е това. Направено е сложно (очевидно с причина). Не е един собственик и няма съдебна делба.

Ами не, не е измислено за това.

Как проверихте имота?

ПП Вие и авторът един и същ потребител ли сте?

# 5
  • София
  • Мнения: 7 980
Не, не бих купила такъв имот, не обичам да си усложнявам живота ненужно.

# 6
  • Мнения: 179
Браво на PP2106... Изглежда и брокера е подведен, защото твърди, че в нотариалния акт е вписан само 1 собственик.

Прегледах как седят нещата с тази "обстоятелствената проверка". Доколкото разбирам това е врата в закона при която се настаняваш в даден имот, декларирайки това, плащаш данъци и примерно след 10 години поради липса на документи и собственици задействаш тази обстоятелствена проверка, чрез която СВИДЕТЕЛИ, ПОСОЧЕНИ ОТ ТЕБ декларират как си бил през цялото време в имота, стопанисвал си го и т.н - това е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изискване за да се докаже, че си собственик споед условията за обстоятелствената проверка.

На базата на тези (в случая) ЛЪЖЕСВИДЕТЕЛИ се доказва, че си собственик и айде честито получаваш нотариален акт - така си го обяснявам аз...

Нали - ясно е, че никой съсед не знае за подобно нещо, нито на практика се е случило. Единствения човек, който се грижеше за тези имоти (косеше ги) беше един дядо, който почина съвсем скоро - преди месеци, И НЯМАШЕ СЪСОБСТВЕНСТ.


AIDA_N - просто тези парцели са в близост където живея. Не съм се ровил, казах как се случи всичко - брокер се развика от улицата да пита за ток, вода, канал..

Според вас... Къде и как би следвало да се подаде сигнал?
А ние почваме да издирваме собствениците, за да ги питаме дали знаят. Не знам доколко ще имаме успех пред вид, че са почти неиздирваеми Wink

# 7
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Какъв е проблемът тогава с озаконяване на имотите на циганите по принцип. Защо се твърди, че са им незаконни жилищата, ако живеят в тях десетки години?

# 8
  • Мнения: 794
Какъв е проблемът тогава с озаконяване на имотите на циганите по принцип. Защо се твърди, че са им незаконни жилищата, ако живеят в тях десетки години?
Защото има разлика между законно построен имот и законен собственик. Тези имоти са незаконно построени, а тук казусът е за това кой е собственикът. В селото на майка ми има един мошеник, който  така придоби много имоти с обстоятелствена проверка. В селото живееха 3 души и той го придоби почти цялото, само дето за нашите имоти не му се отвори парашута и на всичкото отгоре беше представил пълномощно от майка ми от 2010г, а тя почина 2005. Много се разлютихме и вдигнахме пушилката, дори едните братовчеди бяха извикали телевизия. Със сигурност имаше хора от кметството и нотариус замесени. Взехме си имота и не знам после какво стана. Когато отидохме в кметството ни гледаха злобно и подмятаха глупости. Предупредихме де когото познаваме, но наследниците са се пръснали. Това са схеми, които върлуват в отдалечени и пустеещи села масово. И в кметството и на нотариусите ще им направи впечатление, че някакъв сопол е живял едновременно в 20 имота и все едни и същи свидетели потвърждават, че е владял имота 10 години. Сега имотите са на наши имена, преди това бяха на родителите ни, плащаме им данъците, но като си в другия край на България, няма как да знаеш какво се случва с имота, няма и кой да каже, защото почти никой не живее там, само въпросният мошеник. Наследниците също имаме вина, защото не изчистваме нещата документалтно. В малките населени места хората се познават и много лесно може да се подшушне на някой схемаджия къде точно да отиде. Това е гадна схема, но много широко разпространена, защото селата пустеят и за кметствата това е проблем, а  и наследниците не се интересуват. В големия град апетитите са вълчи и случаен мошеник няма да може да го направи, ще се получи само ако всички са във веригата - общински служители, адвокати и нотариуси. Аз не бих купила такъв имот, ще го купи някой, който ще построи за нула време две-три кооперации, ще продаде апартаментите и да се спасяват новите собственици.

# 9
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
въпрос на думи, не на реалност

# 10
  • Мнения: 794
въпрос на думи, не на реалност

"Право" му викат

# 11
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
въпрос на думи, не на реалност

"Право" му викат

В повечето пъти се припокрива с реалности, в случая- не,
няма ни човешка, ни правна логика

# 12
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 661
Авторе, нали питаш дали да купиш такъв имот?! Сега пък сигнал да подаваш? Какъв сигнал? Има си законово установен ред за отмяна на констативен нотариален акт, по съдебен ред от собственика на имота. Ти не си в този смисъл заинтересовано лице, та да подаваш сигнали, при положение че нямаш нищо общо с имота.

Нали става въпрос за законен имот, от къде тук се намеси незаконно строителство?

# 13
  • Мнения: 37
Продобиването по давност е измислено точно за да няма пустеещи имоти.
Проверих единия имот. Пред 2010 заменят 5/36 за кола. После 2012 други мъж и жена придобиват останалите 31/36 по обстоятелствена проверка. Има и още прехвърляния, но в общи линии е това. Направено е сложно (очевидно с причина). Не е един собственик и няма съдебна делба.

Ами не, не е измислено за това.

Как проверихте имота?

ПП Вие и авторът един и същ потребител ли сте?

За какво е тогава? Обяснете.
В обявата е показано точно местоположение. Всеки може да го провери. Справката струва 1 лев. Стига да знаеш какво правиш. На мен това ми е работата.
Нямам представа кой е авторът, не сме един и същ човек.

# 14
  • Мнения: 179
Вижте сега... Доколко съм заинтересован от парцела ли - имах известен интерес, но след всичко това, едва ли. И съм възмутен от начина за присвояване.
Мисля, че е редно да се борим с такива схеми по принцип. Всеки от нас може да бъде излъган, нали?

Свързахме се със един от наследниците. Каза - нищо не знам за това, имота НЕ СЕ продава (да, ама друг път..). След няколко дни ще дойде на място да говорим.

При условие, че категорично ромът не е бил в имота, нито се е грижил за него - това означава ли, че категоично обстоятелствената проверка е фалшифицирана - като документи и/или свидетелски показания.

Възниква и друг въпрос. Ромът през 2012 присвоява 31/36 и целия имот на практика става негов, нали ясно че без да го е стопанисвал 10 години. Но защо чак сега го продава. Сега, точно когато почина дядото на 96 години.

Защото мога веднага да събера 6 свидетеля, които ще потвърдят, че никой друг не е стопанисвал имотите, освен починалия дядо, който нямаше никакви претенции към тях. И все пак, според вас къде и какъв е реда за подаване на сигнал?

Последна редакция: нд, 18 юли 2021, 10:36 от MiroG

Общи условия

Активация на акаунт