Захранване - въпроси и отговори - тема 11

  • 29 283
  • 847
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 3 389
Бих сложила 1 яйце, не две. То моята порция си я правя с 2 яйца, тежко си става като е така на тиган. Малкият се е случвало да повърне като съм предлагала така направени яйцата (засега избягвам пак да давам в този вид, 1г2м е).

# 346
  • Мнения: 242
Здравейте, преди 2 дни захраних моето бебе, което е почти на 5м. с пюре от пащърнак. Знам, че се започва с 2-3 лъжици около обяд, но така се случи, че и дадох пюре за пръв път към 17ч. и тъй като на нея много и хареса се поувлякох и изяде може би към 6-7 лъжички. Тя е много злояда и дребничка за месеците си и затова се зарадвах, че толкова хареса пюрето и търсеше още след втората лъжичка. На следващия ден пак и предложих отново 6-7 лъжички. Същата вечер вдигна температура, която поддържа и на следващия ден, около 37.4. Притеснявам се дали това има общо със захранването и с това, че и дадох малко повече от необходимото количество.

# 347
  • Мнения: 460
Може ли да се прави кисел на бебе на 6 месеца?

# 348
  • Седмото небе
  • Мнения: 2 786
С въведен плод и съоветно нишесте защо не? Вариант мисля са оризово, царевично, може и други да стават. Ако сте ги въвели вече обаче, с каши евентуално. Иначе не мисля, че би било Ок.
Аз правих колкото да опита и тя, и аз, че имах ужасни спомени за този тип десерт. Учудващо се хареса и на двете ни. Но не го намирам като нещо стойностно и интересно за хранене. Като летен десерт в по-късна възраст или лека междинна/следобедна закуска за по-голямо детенце може би е по-удачно. Лично за мен обаче... Но едва ли скоро ще предложа отново.

# 349
  • Мнения: 546
Извинете, нищо лично, но направо се учудвам, че все още има родители, които смятат че бебето трябва да яде кисел…
А другото любимо ми е попарата…
Нищо полезно няма, но все още има педиатри от старата школа, които твърдят че е задължително да присъстват в менюто на бебето… а и бабите: “ама как няма да му даваш попарка, ние едно време даже с вино сме ви правили”.

# 350
  • Седмото небе
  • Мнения: 2 786
Вивка, ако това е към мен си казах. Да пробваме-като предизвикателство и към двете ни. Не беше зле, но иначе абсолютно безсмислена занимавка и нищо хранително в този “десерт”.
И изобщо не мисля че трябва, но на който му се занимава, и иска да опита защо пък не? Ако да не е топ продукт, поне не е вреден.
А за попара не ще и да помисля, лично аз хляб ям само домашен и само на сандвичи. Надробен хляб в течност ми е Rage Съответно и никога не бих предложила по този начин.
За мен е далеч по-странно пък храната за бебета на 8-10 м да се соли и подслажда с обикновена захар?! Кому е нужно? Ама то да му било по-вкусно, щото да си хапва повече... Аз например покрай готвенето за бебка започнах да откривам магията на по-чистите вкусове. Без сол, без захар, без силни подправки, които традиционно употребявахме доста храната била неподозирано или по-скоро забравено интересна.
Скрит текст:
Ама аз по зодия и душа съм си Чревоугодник, и за мен храната е важна част от моя живот. Мога да ям почти всичко, но имам мои си лудости към това кое, кога и как ям. Храненето е култура и ще се опитам да предам доколкото мога и на детето си това внимание към този аспект от живота.

Последна редакция: нд, 28 ное 2021, 01:34 от * SUPERMAMА *

# 351
  • Мнения: 744
Здравейте, нуждая се от съвет. При захранване на бебе кога, какъв вид и какво количество мазнина се добавя към пюретата? След няколко дни навършваме 6 месеца, като захранвам от 20тина. За момент не добавям никаква мазнина в пюретата, които предимно са домашни.

# 352
  • Мнения: 460
Извинете, нищо лично, но направо се учудвам, че все още има родители, които смятат че бебето трябва да яде кисел…
А другото любимо ми е попарата…
Нищо полезно няма, но все още има педиатри от старата школа, които твърдят че е задължително да присъстват в менюто на бебето… а и бабите: “ама как няма да му даваш попарка, ние едно време даже с вино сме ви правили”.
Съвсем не смятам, че е много полезен кисела, бих го дала за разнообразие, а що се отнася до попарата, вероятно заради сиренето и маслото, а и това, че е засищаща закуска се предпочита. Мое мнение

# 353
  • Мнения: 541
До ден днешен всяко едно ястие което съдържа под някаква форма течност, независимо от количеството си го ям като попара. Така че въпрос на вкус. Не съм чела още за бебешките попари, че ни е рано, но определено бих дала. Аз все още закусвам попара с чай, сирене и масло понякога през зимата.

# 354
  • Мнения: 848
Здравейте, нуждая се от съвет. При захранване на бебе кога, какъв вид и какво количество мазнина се добавя към пюретата? След няколко дни навършваме 6 месеца, като захранвам от 20тина. За момент не добавям никаква мазнина в пюретата, които предимно са домашни.
Чела съм, че може от самото начало да се слага мазнина в пюретата. Аз лично започнах по-късничко в края на 7м с масло, понеже това ядем и ние най-често. Може да се дава студено пресован зехтин, някои дават рапично олио за бебе. Според мен е добре да се дава такава мазнина, каквато се консумира в семейството по принцип.

# 355
  • Мнения: X
До ден днешен всяко едно ястие което съдържа под някаква форма течност, независимо от количеството си го ям като попара. Така че въпрос на вкус. Не съм чела още за бебешките попари, че ни е рано, но определено бих дала. Аз все още закусвам попара с чай, сирене и масло понякога през зимата.

Аз също. Някой път си я дрконстроирам, а друг път си я правя както си му е реда. Чувствам се отново малка. 😊 Кисел не ми се занимава да правя, защото попринцип харесвам да му правя повече неща от типа на мъфини, бисквитки, пайчета. Попара племеницата ми още яде, а е на 3г. Сама си казва, че я иска и, че и харесва.

Вивка нищо лично, но не разбрах какво имаш предвид, че в попарата няма нищо полезно. Има въглехидрат, който е перфектен за закуска, има мазнина която е полезна за бебетата и е перфектна закуска ако се добави към нея резан круша или друг плот. Не във всяко хранене при нас е ,,полезно” ако става дума, че трябва да съдържа плодове и зеленчуци. За дневното меню е хубаво да има 13 грама протеин, 25 грама мазнини и 52 грама ваглехидрати за целия ден, съответно не е проблем протеина да липсва в едно от храненията😊

Хубав ден!

# 356
  • Мнения: 1 443
Не съм чула никой да казва,че ТРЯБВА детето да яде това или онова.
С какво вреди попарата или кисела?И кое е полезното?

# 357
  • Мнения: 2 352
Това, че ние не ядем нещо не означава, че детето няма да го хареса и не трябва да го даваме. Аз например не обичам спанак, направо ми се повдига от него. Обаче това е едно от любимите неща на дъщеря ми и поне 2 пъти в седмицата готвя за нея. Попара също и давам и обича. Дали ще е попара или мъфини със сирене, не виждам разлика. Като гледам менюто в яслата имат веднъж в седмицата попара.

# 358
  • София
  • Мнения: 3 389
Малкият не е любител на попарата. Ял е 5-6 пъти общо досега, обаче дай му хляб и сирене и чаша вода и гледай какво става. Аз лично обичам попара. В градините също се предлага като закуска. Кисел нямам идея какво е и как се готви. Не съм предлагала на детето такова.

Мазнина слагам от началото. Ползвала съм кокосово масло, рапично олио, зехтин, краве масло. Полезно е и помага да не се запича детето. Ако пропусках в някое хранене веднага получаваше запек.

# 359
  • Мнения: 5 538
От самото начало ли сте давали мазнина в пюретата? Гледах онлайн лекции на различни специалисти и всички бяха единодушни, че в пюретата на бебетата при захранването не се слага нищо - сол, захар, масло, абсолютно нищо... Начинаеща съм в захранването и бих се радвала на Вашия споделен опит. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт