Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

ТУЕС - 9 тема

• 4 640
  • 52
  •   1
Отговори
  • София
ТУЕС
ТЕХНОЛОГИЧНО УЧИЛИЩЕ "ЕЛЕКТРОННИ СИСТЕМИ" към ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ

Сайт на училището
ФБ страница на ТУЕС

Стари теми:

Тема 1 - 2011/2012 г.
Тема 2 - 2012/2013 г.
Тема 3 - 2013 г.
Тема 4 -2013/2014 г.
Тема 5,6,7 - 2014/2015 г.
Тема 8 - 2015/2021 г.

Последна редакция: пн, 26 юли 2021, 22:12 от Home raider

# 1
Аз се интересувам от кандидатстване там, след две години. Има ли смисъл за се отиде на място в училището или всичко е в нета?

# 2
  • София
Участваме в трето класиране. Не се надявам много, но ... надеждата умира последна!

# 3
  • София
Благодаря за новата тема. Следя с интерес, макар още да ни е рано за ориентиране след 7 клас.

# 4
  • Sofia
И аз ще следя темата. Тази година големият син ще е седми клас и от миналата ходи на уроци по математика Simple Smile

# 5
  • София
Ален мак, какво би искала да научиш като отидеш? За кандидатстването според мен в нета е достатъчно.
Маги, успех и стискам палци.

Аз пък разглеждах сайта и забелязах, че имат поправителна сесия и то за почти всички класове - https://www.elsys-bg.org/novini-i-sybitija/novini/popravitelna-s … ja-uli-2021-g-500. Би ми било интересно ако някоя майка на  по-големите деца разкаже - какъв е формата на тази сесия? В какви случаи се стига до там - когато не се справят или за повишаване на оценка?

# 6
  • Beyond the Frontiers
Аз се интересувам от кандидатстване там, след две години. Има ли смисъл за се отиде на място в училището или всичко е в нета?
В момента няма смисъл да отидете. Училището не си е в сградата, а в университета.
Сайта им има доста информация.

# 7
За поправителните сесии какво да кажа... там или си за 2 или за 6, но получаваш 3. Среден вариант сякаш няма. Но никой не ги възприема като някакъв проблем, освен ако са много и налагат повтаряне или смяна на училището. Големите си знаят, че в 11 и 12 клас си има поправки и не правят драми от това, затова и родителите не се филмираме.

# 8
Всичко, което искате да разберете за училището определено може да се вземе от интернет.

За мое щастие, нямам представа как минават поправителните изпити. Ако детето се учи, не стига до поправителен. Истината обаче е, че за добри резултати си трябва стабилна работа и отговорно отбошение към обучението.

# 9
Благодаря за новата тема Хоум:)

# 10
  • sofia
Привет!
shimbite имаше въпрос за кандидатстването в университет. За Холандия мога да кажа, че няма проблем за прием в приложните университети, но не могат да учат в теоретичните, точно защото са от специализирано училище и не са изучавали достатъчно общи предмети. Но не смятам, че това е проблем.
В тази връзка, моя близка търси спешно квартира за момиче в Айндховен, ще бъде първи курс в ТУ. Моля, ако някой има информация, да ми пише Simple Smile

# 11
  • столицата
Нахлувам малко в темичката ви, защото съм останала с впечатлението, че ТУЕС е едно от малкото училища без електронен дневник. Това е доста сериозна пречка за обратна връзка с родителя при дистанционното обучение.
Точно в момента   на Портала за обществено обсъждане  е качен проект за изменение на  Наредба № 8 от 11.08.2016 г. за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование.

С други думи, това е  една идеална възможност да се възползваме от започналия процес и да поискаме задължителното въвеждане на електронните дневници от тази учебна година. Предвид ДО, не мисля, че няма да обмислят предложението ни.
Това е директният линк, към страницата, на която може да напишете своето предложение.
https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=6232

Срокът е до 25.08.2021г., та ако искаме да се опитаме да променим нещо, коментар/предложение на този линк би било едно добро начало.

# 12
Бих бил благодарен ако някой ми каже колко е стипендията за отличен успех.

# 13
Бих бил благодарен ако някой ми каже колко е стипендията за отличен успех.

Всеки срок е различна, като също зависи и от точно какъв е успеха през изминалия срок / година (дали е точно 6 или е 5,5Х). На стъпала е и зависи колко ученика са с отличен успех и какъв им е бюджета за стипендии.  Осмокласниците първия срок не получават стипендия. Мисля, че им даваха от втория, ако не греша.

# 14
  • Къде ли не
А, кога се обявяват разпределенията по парлелки? И има ли практика списъците с учебници и необходими материали да ги съобщават по - рано?

# 15
  • sofia
Няма такава практика. Всеки учител си казва изискванията след началото на уебната година Simple Smile

А, кога се обявяват разпределенията по парлелки? И има ли практика списъците с учебници и необходими материали да ги съобщават по - рано?

# 16
За 8 клас, правят обща родителска среща. В началото на септември (вероятно след 06.09 и преди началото на учебната година), в голямата зала на ТУ. Събират родителите от четирите класа и представят училището, учебния процес, всички учители се представят лично. Тогава ще кажат и учебниците и някакви изисквания. После има кратка среща с класната.
Като започнат училище и на децата казват за учебници и изисквания.
За останалите класове, има две родителски срещи - ноември и март (мисля, че качват съобщение в сайта, по пощата и чрез децата). Миналата година ги пропуснаха. Тази, дано има някаква среща, поне обратна връзка от учителите да има.

# 17
  • Къде ли не
Предполагам, че тогава казват и разпределението на класовете. Надявам се тази година да не пропуснат родителската среща.

# 18
Разпределението на класовете ще го пуснат малко преди учебната година на сайта. Там ще публикуват и програмата.

# 19
  • Beyond the Frontiers
Струва ми се, че ще се пропусне и родителската среща и лагера тази година за 8-ми клас...

# 20
Надявам се, че ще има и лагер и родителска! И двете са много важни. И за родителите, и за децата!
Надявам се и за останалите класове да има родителска среща!

# 21
  • Къде ли не
Ще бъде много жалко, ако тази прекрасна инициатива за  организиране на лагер не се реализира! А родителската среща си е наистина много важна.

# 22
  • Beyond the Frontiers
Абсолютно съм съгласна. Ама като слушам и гледам истерията, започвам да се притеснявам, че ще си почнат дистанционно. Много жалко.

# 23
  • В една далечна галактика...
Здравейте! Има ли яснота как ще стартира новата учебна година за осмокласниците? Ще има ли официално откриване и къде? Трябват ли картони от личните лекари? Ще има ли лагер?

# 24
  • София
Миналата година на 03.09 бяха качили паралелките. Сега още нищо няма.

# 25
  • Къде ли не
Родителска среща за осмокласниците ще има на 14.09. До края на деня ще качат повече информация в сайта.

# 26
Здравейте,

Вече има яснота:

Родителската среща за родители на осмокласници е на 14.09 от 18.30 в  зала 1152, блок 1 на Техническия университет - София. Зеленото училище няма да се състои:
https://www.elsys-bg.org/novini-i-sybitija/novini/roditelska-sre … hta-za-8-klas-504

Откриването на учебната година е на 15.09 по график:
https://www.elsys-bg.org/novini-i-sybitija/novini/otkrivane-na-u … 1-2022-godina-505

Остава да им пожелаем успех на малки и големи туесари Simple Smile На добър час! Flowers Four Leaf Clover

# 27
  • Къде ли не
Много жалко за лагера! Дано поне походят по - дълго присъствено на училище!

# 28
Отново не разбирам защо децата са единствените потърпевши от тази санитарна криза. Защо няма лагер?!
Очевидно трябва да спра да се ядосвам, но няма как:(

# 29
  • София
Има вече разпределение по паралелки качено на сайта.

# 30
  • Beyond the Frontiers
Отново не разбирам защо децата са единствените потърпевши от тази санитарна криза. Защо няма лагер?!
Очевидно трябва да спра да се ядосвам, но няма как:(
Мерките са към всякакви събития, тийм билдинг и и т.н. Въобще не е конкретно към децата.

# 31
Не виждам разлика дали ще ходят на училище или ще са на лагер. Даже обратното - на лагер биха били на въздух, а сега ще са затворени по стаите.

# 32
  • Beyond the Frontiers
Не виждам разлика дали ще ходят на училище или ще са на лагер. Даже обратното - на лагер биха били на въздух, а сега ще са затворени по стаите.

Това въобще не го коментираме...Но мерките са общи, а не конкретно за учениците от ТУЕС.

Звънях до училището, утре на родителската среща ще раздават и служебните бележки за прословутата помощ за 8-класниците. Няма изискване за доход, полага се за всички ученици в 8-ми клас.
Еднократната помощ се отпуска от дирекция „Социално подпомагане“ по настоящ адрес, https://asp.government.bg/bg/deynosti/sotsialno-podpomagane/seme … m0zryj2fvifcrlj8u
До колкото знам, може да се изпратят документите и на имейл.

# 33
  • София
Мерките са общи, но в събота ми се наложи пътуване с влак. На централна гара в София имаше поне 5 автобуса с пенсионери тръгнали към Дяволското гърло, Белоградчик и Мелник... Няма лошо - нека ходят... но наистина в някои мерки няма много разум...

# 34
Не съм съгласна - мерките отново важат на кой както му изнася. Мога да отида на организирана екскурзия с 40 непознати души и да прекарам с тях часове в един автобус, но децата ми не могат да отидат на лагер. Няма как да не ме боли...

# 35
  • Beyond the Frontiers
Не съм съгласна - мерките отново важат на кой както му изнася. Мога да отида на организирана екскурзия с 40 непознати души и да прекарам с тях часове в един автобус, но децата ми не могат да отидат на лагер. Няма как да не ме боли...
Дали са на екскурзия в автобус или в градски транспорт....все тая...
Преценени са някакви мерки. Училищата трябва да ги спазват.

# 36
Здравейте! Вече имаме яснота за учебниците. Предложения откъде може да се купят? Желателно е да са втора употреба Simple Smile

# 37
  • София
Успешна, здрава и присъствена година на всички ученици! На 8-класниците - да им върви по вода и да са доволни от избора си!

# 38
Момичета, обяви за продажби на учебници не са разрешени в този подфорум.

# 39
Здравейте,
някой да има представа какво се случва в 8-ми клас? Няма бележници, няма родителски срещи... Вечно нямал нищо за учене (освен реферата по история).
След спринта в 7-ми клас сега имам усещането, че сме изпаднали в безвремие... В предишното училище имахме група на родителите (вярно, че там повечето се познавахме), но все някой нещо ще сподели и човек ще добие представа какво се случва. Сега обаче не цари подозрителна тишина Simple Smile
За сведение - синът ми е в 8 "в" клас.

# 40
  • София
Доколкото разбрах Ел. Дневник е готов и трябва да получим имейл. Но все още не съм получила.Дават им различни домашни - не е като да не учат. Виж дали не си написва бързо домашните и все да е научил.

# 41
  • Къде ли не
Здравейте! Мисля, че на родителската среща казаха, че следващата ще е ноември. За бележниците разбрах, че няма да има, защото ще преминават към електронен дневник. Домашни не бих казала, че няма. Определено за сега е много по - не натоварено от миналата година, но според мен това идва най - вече от дванадесетте часа английски, за които се готви със скоростта на светлината. Учат А2, детето е С1.

Последна редакция: пн, 11 окт 2021, 18:18 от enimna

# 42
  • Beyond the Frontiers
Хм, нали имаше родителска среща...Присъствена...Още колко са нужни...
Домашни имат, напасват се в момента.
Електронен дневник и аз разбрах, че ще имат скоро.
До колкото разбирам ги подпукаха с входните нива...

Определено има разлика. Едно е дондуркането в основното, друга да скочиш в академична среда...

Определено за сега е много по - не натоварено от миналата година, но според мен това идва най - вече от дванадесетте часа английски, за които се готви със скоростта на светлината. Учат А2, детето е С1.

Нормално. Не всички учат английски в основното. Между другото често проблем имат точно деца, които са изучавали езика преди това. Отпускат се, вярват, че са много добри, и пропускат момента, когато другите ги настига и задминават.

# 43
  • Къде ли не
Нормално, но не съвсем. От входящия тест се оказа, че няма нито едно дете, което да е за А2, но според изискванията на МОН трябва да почват даже с А1, така че можем само да се радваме на А2. С тези недостатъци на образованието сме запознати преди кандидатстването, така че сме го приели.
Опасност някой много да си повярва и да се изгуби винаги има и го доказват многото дати за поправителни изпити. И с това сме запознати и туесарчето ще трябва да внимава.

# 44
  • Beyond the Frontiers
Нищо изненадващо. Който смята, че в основно училище се учи чужд език....
Но пък не е и причина за шаш и паника. Ще наваксат.
Те и в гимназията няма да го научат, ако не искат.

П.П. аз съм скептична за всички драми с езиковото обучение. Ако има афинитет детето учи, ако няма...ама е нужно, пак учи. В единият случай може да намрази езика от невръстна възраст...

Как приравнихте нивата?

ТУЕС не е езикова гимназия нали?!?

# 45
  • Къде ли не
Galactic Voyager,  абсолютно съгласна съм с всичко! Никога не съм разчитала в училище да научи език. И наистина на някои деца им се отдава без никакви напъни и драми. На други има трябва много време и усилия. Хора всякакви. Не вярвам обаче някой да учи в Туес заради английския език.
Последния въпрос не го разбрах.

# 46
Здравейте!Синът  ми е 7 клас и  се беше насочил към ТУЕС. Класната му от основното училище обаче му е казала ,че в ТУЕС много натоварвали децата с учене и нещо взе да му минава мерака.Пълен отличник е и винаги сам се е справял , не се е налагало да ми стои някой на галавата да му настоява.Тази година и на школа го записах за да е по-уверен.Ще съм много благодарна ако споделите дали наистина е така както казва госпожата?

# 47
Здравейте,
някой да има представа какво се случва в 8-ми клас? Няма бележници, няма родителски срещи... Вечно нямал нищо за учене (освен реферата по история).
След спринта в 7-ми клас сега имам усещането, че сме изпаднали в безвремие... В предишното училище имахме група на родителите (вярно, че там повечето се познавахме), но все някой нещо ще сподели и човек ще добие представа какво се случва. Сега обаче не цари подозрителна тишина Simple Smile
За сведение - синът ми е в 8 "в" клас.
Чувствам се по абсолютно същия начин:)

# 48
  • София
Според моя младеж електронния дневник бил готов. Емейл с подробности трябвало да получим. Някои деца от класа са казали, че родителите са получили. Който не е получил трябва да се свърже с класната за сверка на емейл адреса. Сутринта писах на нашата класна - каза, че ще предаде на администратора.

Чак пък да нямат домашни - пише по математика, по история, блок схеми прави,  по литература писа нещо. По английски пише в часовете напред в тетрадката, за да не се занимава с това вкъщи. Някой споделил това с госпожата и тя решила с друго да го занимава, за да не препуска напред в тетрадката. Ще видя какво занимание му е измислила.

# 49
Здравейте!Синът  ми е 7 клас и  се беше насочил към ТУЕС. Класната му от основното училище обаче му е казала ,че в ТУЕС много натоварвали децата с учене и нещо взе да му минава мерака.Пълен отличник е и винаги сам се е справял , не се е налагало да ми стои някой на галавата да му настоява.Тази година и на школа го записах за да е по-уверен.Ще съм много благодарна ако споделите дали наистина е така както казва госпожата?
~

Да, ако иска да има отличен успех натоварването си е много. Ето как премина при нас до тук: В 8 клас синът ми много се натоварваше, докато се напасне кога да учи, на какво да наблегне, пък и на допълнителни курсове ходеше, организирани от училището. 9 и 10 клас вече знаеше че това си е неговото училище (не че преди това не е знаел, просто се почувства тогава в собствени води) и някак се поотпусна. В 11 клас му беше по-натоварено, но той беше част от организаторския екип за двете важни събития, които проведоха онлайн, иначе се води най-спокойната година за повечето ученици. Сега е 12 клас и още не са се засилили. Знам обаче, че тази година трябва да им е по-натоварена спрямо предната - все пак дипломни работи, подготовка за кандидатстване за университет, ...

Иначе и аз бях притеснена, когато синът ми кандидатстваше. Какво ли не бях чела и не исках да се натоварва още от средното училище. Обаче той беше твърд като скала. В ТУЕС ще кандидатства и никъде другаде. Беше готов да мине през всички класирания, но да се запише точно тук. Сега дъщеря ми го повтаря. Да видим как ще се справи на НВО и какви точки ще събере. Аз пак лекичко я пробвам, но и тя стои като скала.

Разбирам майките, които се притесняват че няма ел. дневник... И аз разбрах че е готов, но не знам защо не го пускат. Почти съм сигурна, че ако се получи проблем с оценки, класната ще се свърже да каже. При нас миналата година, на няколко пъти класната изпрати оценки (нали бяха ДО). Надявам се скоро наистина да го пуснат, защото е добре родителите да имат тази информация. Аз мисля, че е възможно още и да нямат оценки по предметите - поне така е в класа на моя. Правиха входни, но не е казвал оценки, а той споделя и за двойки, така че му вярвам.

# 50
  • Beyond the Frontiers
8г - има оценки по математика, български от входните нива. Текущи оценки и контролни по английски, текущи оценки по програмиране...
Има домашни, не че съм го видяла да пише и учи...Но пък  винаги е бил така. Явно се съсредоточава и помни от часовете.
Нямам имейл за електронния дневник.

# 51
  • Къде ли не
На децата им раздадоха акаунтите в G suite. В понеделник, мисля че ги предупредиха да си проверяват пощата. Някои са ги получили на пощата на родителите им, други на личната им поща. За ел. дневник не съм предупредена да чакам имейл и се съмнявам, че още не са готови да го пуснат.

Последна редакция: чт, 14 окт 2021, 15:17 от enimna

# 52
Здравейте! В 8 клас, поне засега ми се струва доста лежерно:) сравнявам с натоварването от миналата година.

Общи условия

Активация на акаунт