Онлайн консултации с акушер-гинеколог – д-р Давидова

  • 59 101
  • 859
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 760
Здравейте д-р Давидова,

От март месец съм диагностицирана със СПКЯ. От тогава до миналият месец нямах “кисти”, диагнозата беше само на база несъотношението на ЛХ/ФСХ и ИР, всичко останало е в норма - андрогени, щит.жлеза, един месец проследихме и овулация, цикъл имам, но понякога закъснява с 1-2-3 дни, нямам окосмяване, акне и другите симптоми на СПКЯ.
Започнах режим заради ИР, свалих около 5-6 кг (тоест в момента съм 44 кг при ръст 165 см), приведох инсулина в норма, както и съотношението между ЛХ/ФСХ още след първият или вторият месец (без лекарства). Правила съм почти всеки месец изследвания на хормоните - бяха в норма.

Началото на юни след преглед при гинеколог се видяха няколко поликистозни кистички (за първи път), седмица по-късно, на 3-ти ден от цикъла пуснах отново хормоните.

*прикачвам резултатите:


Не съм ги коментирала с лекар, но от форума тук разбрах, че вероятно имам или киста, или задържан фоликул?

Правим опити за бебе, но днес цикълът дойде и мисля отново да изследвам ЛХ и ФСХ (имам кратък и оскъден цикъл, според мен + ужасно болезнен).

Според Вас как трябва да процедирам този месец ако резултатите отново не са в съотношение? Предполагам ще ме посъветвате да посетя лекар, за да се установи имам ли киста или ЗФ, но все пак тъй като това няма как да се случи в близките дни, а аз съм нетърпелива, исках да разбера вашето мнение, за да не съм в невидение още време…  

Ако се потвърди, че имам киста или задържан фоликул, какво се случва по-натам? Приемат ли се някакви лекарства или добавки за спукването им, за да има шанс за забременяване следващият месец?
Имам въпрос и как да изчистя поликистозните кисти?

Като цяло Вие как бихте ме посъветвали да процедирам занапред, за да се получи успешно забременяване?

Благодаря предварително!

Последна редакция: ср, 11 авг 2021, 01:42 от Darling*

# 46
  • Мнения: 10 514
Д-р Давидова, благодаря, че отговаряте! Още неща, които бих искала да попитам:

По време на менструация, може ли да се прави гинекологично изследване с вагинален ехограф?

Може ли менструацията да бъде оскъдна или да прекъсне по време на лечение с диуретици и обезболяващи/противовъзпалителни/кортикостероиди? В момента съм на системи, цикълът ми дойде по часовник, но почти като зацапване. Трябва ли да се притеснявам или е нормално да се получи така от системите?

# 47
  • Мнения: 65
Здравейте д-р Давидова! На 44 г. съм и от януари месец т. г. съм с проблеми в цикъла. Идва или на 21 ден или закъснява до 31 ден. Оскъден е. Цитонамазка 1 гр., ходих на онкогинеколог поради зацапвания между циклите през втората половина и според него няма нищо притеснително. Колпоскопия нормална. Заключението е силно редуциран фоликуларен апарат двустранно. От 15 г. правя опити инвитро вече 7 без успех със собствени яйцеклетки и с донорски. Миналия месец имах и малка кистичка на яйчника. Прилагам и изследвания правени на 2 и 22 ден от цикъла.
Изписаха ми примолут нор, който пих 4 месеца и докато го приемах нямах зацапвания, цикъла си беше на 28 дни и си стана с нормална продължителност и не е оскъден.

Последна редакция: ср, 11 авг 2021, 10:29 от petya dikova

# 48
  • Мнения: 12
Добър ден, д-р Давидова,
Имам симптоми на парене и гъделичкане на входа на влагалището към уретрата от месец ноември. От тогава съм посетила 5-6 гинеколози. В една лаборатория ми излизаше едно, в друга - друго. Накрая единия гинеколог се спря на диагноза 'Хламидия', от лаборатория, на която каза, че има доверие. Изпила съм 5-6 антибиотика, като по време на приема им, симптомите ми стихваха, до 4-5 ден след края на приема, когато се връщаха. Гинекологът каза, че вече нищо ми няма. Юни месец реших да посетя нефролог. Излезе Е. Коли в урина (началото на 2020 бях направила 5 цистита един след друг, вкл. и хеморагичен, но мислех, че за изчезнали). Още един антибиотик за цистита. Отново имаше отшумяване на симптомите (които вече сметнахме, че са от уретрата) за 4-5 дена. От 4-5 месеца започнах и да имам сериозен проблем с подуване и газове, за които се налага да пия лекарства.
След края на антибиотика започна една ежедневна болка долу вляво на корема при сядане, ставане, вървене, моменти пробождания. Особено силно изразена по време на полов контакт. Сметнах, че пак съм за гинеколог, като ходих при 2ма - единият каза, че имам леко уплътняване и ми постави диагноза салпингит (ако не ме лъже паметта). Другият не коментира дали имам възпаление или не. И двамата ми пускаха много излседвани и всичко беше чисто. Стигнах до хирург, заради сумнения за хроничен апендицит. Той каза, че проблемът е или яйчник или хроничен цистит, който е засегнал пикочопроводите от бъбрека. От няколко дни болката ми е не само вляво, но и вдясно. От няколко дни се върна и усещането за парене и гъделичкане в уретрата. Имам и болезненост в пикочния меху при натиск (в нормална урина имам левкоцити, опалесценция и бактерии, в стерилна урина не се изолира нищо). Последният ми преглед при гинеколог (и съответно излседвания , на които всичко беше чисто) беше преди 3 седмици. В последно време цикълът ми е странен - започва с моменти зацапвания за 2-3 дена и след това тръгва, като не е толкова обилен, колко беше преди. От месеци имам и постоянно бяло течение, което е много гъсто. Не знам възпаление ли имам, сраствания ли имам, цистит ли имам. Не знам какво се случва, а лекарите не ми помагат особено.
Въпросът ми е: Какво да правя? Какви изследвания да предприема, за да се разбере най-накрая какво ми е?

# 49
  • Мнения: 1
Здравейте, доктор Давидова! Бременна съм в 2 месец, пия Небилет, допреди 2 години бях с паник атаки и благодарение на бетаблокера спрях всичко ( АД, успокоителни) остана само той. Кръвно не съм имала и не лекувам , предписан ми е за сърцебиене по едно цяло сутрин, намалих на половин след положителният тест, АГ ми каза че трябва да се спре заради плода, да се консултирам с кардиолог, направих го с трима в рамките на два дни, и тримата казаха да го продължавам. Объркана съм, АГ няма време и не обяснява много по време на прегледите, първо разбирам че рязко не се спира, тя каза спирай без дори схема за това, второ притеснението ми е да не се върне отново нуждата от успокоителни и АД както бях преди години.. общо взето въпроса ми е вреди ли Небилет по половин на плода , кардиолозите категорично изключват тази възможност, да си го продължа ли

# 50
  • Мнения: 314
Здравейте д-р Давидова,

От март месец съм диагностицирана със СПКЯ. От тогава до миналият месец нямах “кисти”, диагнозата беше само на база несъотношението на ЛХ/ФСХ и ИР, всичко останало е в норма - андрогени, щит.жлеза, един месец проследихме и овулация, цикъл имам, но понякога закъснява с 1-2-3 дни, нямам окосмяване, акне и другите симптоми на СПКЯ.
Започнах режим заради ИР, свалих около 5-6 кг (тоест в момента съм 44 кг при ръст 165 см), приведох инсулина в норма, както и съотношението между ЛХ/ФСХ още след първият или вторият месец (без лекарства). Правила съм почти всеки месец изследвания на хормоните - бяха в норма.

Началото на юни след преглед при гинеколог се видяха няколко поликистозни кистички (за първи път), седмица по-късно, на 3-ти ден от цикъла пуснах отново хормоните.

*прикачвам резултатите:


Не съм ги коментирала с лекар, но от форума тук разбрах, че вероятно имам или киста, или задържан фоликул?

Правим опити за бебе, но днес цикълът дойде и мисля отново да изследвам ЛХ и ФСХ (имам кратък и оскъден цикъл, според мен + ужасно болезнен).

Според Вас как трябва да процедирам този месец ако резултатите отново не са в съотношение? Предполагам ще ме посъветвате да посетя лекар, за да се установи имам ли киста или ЗФ, но все пак тъй като това няма как да се случи в близките дни, а аз съм нетърпелива, исках да разбера вашето мнение, за да не съм в невидение още време…  

Ако се потвърди, че имам киста или задържан фоликул, какво се случва по-натам? Приемат ли се някакви лекарства или добавки за спукването им, за да има шанс за забременяване следващият месец?
Имам въпрос и как да изчистя поликистозните кисти?

Като цяло Вие как бихте ме посъветвали да процедирам занапред, за да се получи успешно забременяване?

Благодаря предварително!

Здравейте,

При планиране на бременност е редно да се изпише подходящата терапияя спрямо хормоналния статус и находката от ехографа. Проследяването на ехограф по време на мензис или веднага след това ще установи дали имате задържан фоликул. Според размера му ще се изпише хормонана терапия.
Във вашия случай е подходящо проследяване на овулация чрез тестове или фоликулометрия.

Поздрави,

# 51
  • Мнения: 314
Д-р Давидова, благодаря, че отговаряте! Още неща, които бих искала да попитам:

По време на менструация, може ли да се прави гинекологично изследване с вагинален ехограф?

Може ли менструацията да бъде оскъдна или да прекъсне по време на лечение с диуретици и обезболяващи/противовъзпалителни/кортикостероиди? В момента съм на системи, цикълът ми дойде по часовник, но почти като зацапване. Трябва ли да се притеснявам или е нормално да се получи така от системите?

Здравейте,

Преглед с вагинален ехограф може да се направи по всяко време.

По-скоро спирането или нарушенията в цикъла могат да се свържат с хормонален дисбаланс.

Поздрави,

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здравейте,на 29 годишна възраст ми направиха тотална хистеректомия по повод много тежка форма на ендометриоза.Още на 11 годишна възраст при първия цикъл имах кръвоизливи и кървенето не спря повече от месец,намериха отнякъде Оргаметрил,той пък попречи нещо на черния дроб...
На 12 годишна възраст ме оперираха и премахнаха почти целия десен яйчник,бил е с огромна киста.
На 28 премахнаха почти целия ляв яйчник,на 29 както казах всичко,дори шийката на матката.
Сега...имам остеопения,не мога да приемам витамин Д,не ми понася,но костта изтънява,следя се.На 39 ще ставам съвсем скоро,10 години минаха от операцията.Имам тежка влагалищна атрофия,свличане на предната стена на влагалището,ректоцеле(ужасно е),неприятна сухота,парене...
Изпускане на урина...
Имам и улцерозен колит,дори да събера сумата,пластика няма да ми направят.
Какво се прави в такъв случай?
Искам да правя и секс,нямам още 40...
За сухотата обаче и гелове не помагат, всъщност съм ползвала глайтгелен,но ми пари.Моля да препоръчате гел,който е под 10 лв,най-добре под 5 лв
Гинеколог ме посъветва да правя всеки месец курс с Лактажин и да слагам едни овлажняващи глобули през другото време,но са ми непосилни като цена.Аз съм безработна и освен това пия и други лекарства и пари за такъв лукс не ми остават.
ТЕЛКа от 56% го намалиха на 0%
Хормони не пия,преди получих тромбоза вена ретине от Жанин...И естрогени не иска никой да ми изпише,аз тогава загубих зрение за 4 дни,от които помня само два,бях в неврология.
Моля да изкажете мнение,съвет да се посъветвам с лекуващия лекар е напълно излишен,правя го.
Имам мастопатия,целите гърди са в кисти,вече и малък фиброаденом,който следя.
Дискомфорт по лигавицата на вагината имам постоянно,дори при нормална микробиология.Изтъняла и атрофирала е според вече трима гинеколози.Но трябва да има начин да се чувствам пълноценна като жена.
Вълни имам.Първите две години и половина след операцията бяха ад,слагах хавлии на възглавницата,преобличах се,рявях и сушах по няколко пъти на вечер.Сега пак имам вълни,доста по-търпими,но...как така след 10 години продължават?
През зимата хем ходя леко облечена,хем не пускам отопление,спя с леко одеало и пак косата на тила е мокра.През лятото от мен се стича пот на вади.Имах и Базедова болест,сега жлезата е премахната,това влошава състоянието.
Идеи за по-нормален живот?Косата ми изтъня,пооплешивях,поникна ми брада,качих 35 кг още първата година след хистеректомията и...въпреки колита и почти постоянния глад,не свалям.
Моля за помощ,мога да си позволя онлайн консултация,трудно ми е придвижването до други населени места,нямаме кола.

# 53
  • Мнения: 314
Здравейте д-р Давидова! На 44 г. съм и от януари месец т. г. съм с проблеми в цикъла. Идва или на 21 ден или закъснява до 31 ден. Оскъден е. Цитонамазка 1 гр., ходих на онкогинеколог поради зацапвания между циклите през втората половина и според него няма нищо притеснително. Колпоскопия нормална. Заключението е силно редуциран фоликуларен апарат двустранно. От 15 г. правя опити инвитро вече 7 без успех със собствени яйцеклетки и с донорски. Миналия месец имах и малка кистичка на яйчника. Прилагам и изследвания правени на 2 и 22 ден от цикъла.
Изписаха ми примолут нор, който пих 4 месеца и докато го приемах нямах зацапвания, цикъла си беше на 28 дни и си стана с нормална продължителност и не е оскъден.

Здравейте,

От приложените изследвания не се наблюдава проблем. По повод разказа Ви за поредица от поредица неуспешни ин витро опити, бих искала да знам дали имате направени други специфични изследвания - имунологични, генетични, микробиологични, изследвания за витамини.

Благодаря и хубав ден,

# 54
  • Мнения: 314
Добър ден, д-р Давидова,
Имам симптоми на парене и гъделичкане на входа на влагалището към уретрата от месец ноември. От тогава съм посетила 5-6 гинеколози. В една лаборатория ми излизаше едно, в друга - друго. Накрая единия гинеколог се спря на диагноза 'Хламидия', от лаборатория, на която каза, че има доверие. Изпила съм 5-6 антибиотика, като по време на приема им, симптомите ми стихваха, до 4-5 ден след края на приема, когато се връщаха. Гинекологът каза, че вече нищо ми няма. Юни месец реших да посетя нефролог. Излезе Е. Коли в урина (началото на 2020 бях направила 5 цистита един след друг, вкл. и хеморагичен, но мислех, че за изчезнали). Още един антибиотик за цистита. Отново имаше отшумяване на симптомите (които вече сметнахме, че са от уретрата) за 4-5 дена. От 4-5 месеца започнах и да имам сериозен проблем с подуване и газове, за които се налага да пия лекарства.
След края на антибиотика започна една ежедневна болка долу вляво на корема при сядане, ставане, вървене, моменти пробождания. Особено силно изразена по време на полов контакт. Сметнах, че пак съм за гинеколог, като ходих при 2ма - единият каза, че имам леко уплътняване и ми постави диагноза салпингит (ако не ме лъже паметта). Другият не коментира дали имам възпаление или не. И двамата ми пускаха много излседвани и всичко беше чисто. Стигнах до хирург, заради сумнения за хроничен апендицит. Той каза, че проблемът е или яйчник или хроничен цистит, който е засегнал пикочопроводите от бъбрека. От няколко дни болката ми е не само вляво, но и вдясно. От няколко дни се върна и усещането за парене и гъделичкане в уретрата. Имам и болезненост в пикочния меху при натиск (в нормална урина имам левкоцити, опалесценция и бактерии, в стерилна урина не се изолира нищо). Последният ми преглед при гинеколог (и съответно излседвания , на които всичко беше чисто) беше преди 3 седмици. В последно време цикълът ми е странен - започва с моменти зацапвания за 2-3 дена и след това тръгва, като не е толкова обилен, колко беше преди. От месеци имам и постоянно бяло течение, което е много гъсто. Не знам възпаление ли имам, сраствания ли имам, цистит ли имам. Не знам какво се случва, а лекарите не ми помагат особено.
Въпросът ми е: Какво да правя? Какви изследвания да предприема, за да се разбере най-накрая какво ми е?

Здравейте,

Препоръчвам да останете за 1 месец на пробиотици за уринарния и гениталния тракт. За уриналния тракт може да се вземете пробиотик с червена боровинка, напр. Уробиотик прахчета 2 по 1 прахче разтворено във вода за 1 месец. За гениталния тракт - пробиотик с лактобацили - напр. Фемифлора капсули - по 1 капсула за 20 дни(през устата). След съответния месец да се направи преглед при гинеколог за вземане на вагинален секрет за МБИ и цервикален секрет за полово предавани инфекции, да се пусне обикновенна и стерилна урина.

Поздрави,

# 55
  • Мнения: 14
Здравейте! Бременна съм в 9г.с. Днес получих кафяво, средно обилно зацапване. Притесних се много. Каква може да е причината? Какво да предприема.Гинекологът ми има свободен час, чак за другата седмица, и ми се струва късно.
Дали има опасност от спонтанен аборт?

# 56
  • Мнения: 305
здравейте др. Давидова, аз преди 6 години направих аборт по желание , отрицателен резус фактор съм , тогава ми биха ваксината, сега имах мисд аборт и се наложи кюртаж и пак ми я биха . Мислите ли , че е окей , когато ми е бита два пъти 🤷♀Много ми е притеснено Sad, а никой от докторите, не пита, даже добре, че аз се сетих да им кажа , да ми я бият 😞

# 57
  • Мнения: 2
@Д-р Давидов в много за плетена ситуация съм. Не се пазим но тук в Англия ми е нередовен цикъла. Последният беше на 3юли.А не го следя Овулация също. Още на 2.08.21повърнах и ми при лоша много до степен да легна на легло беше ми черно. Вечерта в 18.30правих тест които е положителен. На следващия ден сутринта с първа урина отрицателен. На 9.08 дигатален (Clearblue) казва че съм в 1-2 според упътване то 4-5седмица.на 11.08 бях на преглед за скан, понеже имах много леко ръждиви зацапване и болки в кръста и корема като за цикъл. Мислих че ще ми доиде и сложих превръзка понеже бях на работа, та даже нямаше да знам за това уж зацапване съвсем леко. На 11.08 тъкмо съблякана влиза сестрата и казва няма да се състои прегледа не си бременна, урината която съм  донесла показвала отрицателен резултат. Това не може да бъде започнаха едни дискусии. Според нея е или не доразвита бременност, кухо яйце, миссед аборт и много други но не и бременност.Изказа се че може би съвсем лекото зацапване съм го изхвърлил. Аз мисля че това е било и плантацията. Трябвало нивото да е 25 а моето било 2. Не знам с какъв тест е правила тая. След много въпроси разбра, че аз нямира няма да я оставя и направиха кръвен. След няколко часа се обадиха да кажат че кръвния е положителен(43) и съм бременна и най - вероятно е рано за това урината е дала отрицателен. На 13.08 след 48ч пак взеха кръв, повишил се е хормона с повече от 60% че даже и отгоре(ммне питал колко е) и за тях се развива бременноста, записаха час за 27.08 защото било рано да видят нещо трябвало да стугне до 120 хормона. На 14.08 вечерта отидохме на частен преглед. Гледа с коремен и вагинален нищо не видя даже каза че е рано да се види дори и извънматочна! Зацапване то стана тъмно кафяво и ме е страх! При изтриване е, било Стара кръв ама не разбрах от къде е тая Стара кръв. Каквото и да е искам да знам със сигурност. Днес сутринта в направих друг тест положителен с хубава чертаСъвсем съм объркана кажете моля мнение. Ще сложа снимки на тестовете в коментар. Днес ми е 12ден от закъснението ако ме прегледат с вагинален какво е нормално да се види? Дали не съм с късна овулация. Побърквам се. Това е 3та бременност. Първата се наложи да прекъсне заради проблем с плода в 16с.Втората успешна с дъщеря ми но кървях с алена кръв пиех дуфастон до края на 14сед. Чудя се дали и сега да не почна утрогестан 3*1 със но шпа 3*1

# 58
  • Мнения: 2
Здравейте! Преди 11 дена ми приключи цикъла ,днес ми е овулацията (или поне така пише) и вчера като отидох до тоалетна забелязах леко кървене придружено и днес като е една идея повече от вчерашното. Казаха ми че е овулационно кървене и няма от какво да се притеснявам ,ще приключи до 2-3 дена, но аз все пак реших да ви попитам. на 15г съм ,първият ми цикъл дойде 29.03.2019

# 59
  • Мнения: 13
Здравейте, на 11ти август постъпих във спешно отделние (във Франция) със силни болки ниско в корема и воднисто червено кафяво течение,но оскъдно! Вече знаеща за моята така мечтана и чакане бременност обясних всичко на медиците ,всъщност те основно само ме прегледана със ехограф и казаха,че бебето има пулс и трябва да си запиша час за гинеколог,за да даде отговор какво се е случило... На другият ден естествено отидох и откриха 0.8мм отлепване на плодният сак,беше ми изписан единствено спасфон,който е нещо като но шпа и спазмалгон 3×2 и основно почивка, но не насрочиха следваща ехография, налага се да пътувам за България,искам там да ми се води бременноста и въпроса ми е Според вас изобщо мога ли да пътувам и как е по удачно със автомобил или самолет?

Общи условия

Активация на акаунт