Работа, CV-та, HR-и, съвети - 75

  • 37 566
  • 874
  •   1
Отговори
# 510
  • Наблизо
  • Мнения: 6 056


П.П. България да привлича лекари ли? С кое по-точно - с прекрасната ни здравна система или със заплащането? Може да привлече хора от Африка и Азия, които да завършат тук и после да натрупат малко опит в България, преди да се изстрелят някъде другаде.
Това пак не е лошо...някакво начало би било.Разсъждавам си.

# 511
  • Мнения: 3 871
Когато една професия стане модерна, обикновено се залива от кандидати и заплатите падат, така са и маркетинга, и QA.
Заплатите на QA падали....
https://m3.jobs.bg/job/5946022
А обърнах те ли внимание колко технологии искат, това не е обява за някой начинаещ, че и за човек с 2-3 г като аутомейшън.
Може и да вземат някой с малко опит, но и ще му дадат 3к, а не 6

# 512
  • Мнения: 2 414
ако не им е по-висока заплатата, кое да мотивира един чужденец да дойде?

А защо трябва да ги мотивираме да идват????
Защо просто не се дават адекватни заплати на българите за да не ходят по чужбина и да няма липса на кадри?
И тук говоря за всеки бранш от хотелиерският до така модерният  ай ти бизнес

# 513
  • Мнения: 29 229
Точно!
Преди време ММ имаше колега американец. Първо, живее в Българя от 5-6 години, но не знае грам български и второ, поради тази причина не може да си върши работата добре. Обаче заплатата му била "американска", вземал е двойно на българите на същата позиция. Ама пък друго си е шефа да каже - Имам американец да ми работи...!!! Хаххахахах

# 514
  • Мнения: 2 928
ако не им е по-висока заплатата, кое да мотивира един чужденец да дойде?
Абе така си мислех и аз, но се оказва друга действителността. Животът в България не е толкова лош за хората, които работят в чужди компании в столицата, пък дори да не са на най-високите заплати. Много от по-младите идват заради достъпния нощен живот, виждала съм такива, които се връщат тук за фризьор и зъболекар, наемите им допадат, здравеопазването - все пак, ако решиш да отидеш на специалист у нас се чака доста по-кратко от повечето държави, та  фактори много.

# 515
  • Мнения: 3 010
За заплатата, аз бих посъветвала хората да си искат. Не чакайте да ви предложат. Миналата седмица имахме интервю с две дами, и двете поискаха доста под това, което имахме предвид. Бъдете смели.

# 516
  • Бургас
  • Мнения: 6 875

Явно наистина си нямате идея. Не всичко, което се титулова QA е еднакво. В случая този QA, като гледам изискванията, трябва да е доста опитен програмист. И да, има QA позиции, които си пишат доста код, понякога трябва да знаеш колкото програмиста, за да разбереш какво е написал, за да му го тестваш, особено и ако са включени няколко различни технологии.
Ето така тръгват едни легенди. Някой видял да пише QA и айде всички под общ знаменател.

# 517
  • Мнения: 3 732
Искам тотално да си сменя професията. Пуснах на поне 50 фирми че искам да работя за тях. Обясних, че нямам опит и всичките пречки защо не ставам за тази работа. Обадиха се от две. На едната сама отказах. На другата изкарах пробен ден - най - хубавия подарък точно на рождения ми ден.

Бях предупредена че ако рискуват да ме вземат ще ми предложат друга длъжност, скапана, и понякога ще върша мечтана работа. Обадиха ми се, съгласих се на кофти работата.
Фирмата е нова, разрастваща се. Двамата бъдещи шефове ми вдъхват доверие, а оня от пробния ден е страшен човек. Обещаха да ме чакат месец предизвестие. Смятам да рискувам. Взимат ме заради силното желание но искат да ме пробват.

Оплаквам се, че не знам какви номера да очаквам от сегашния си работодател.

Колебая се заслужава ли си риска? Какви номера да очаквам? Дали новите няма да ме излъжат?

Последна редакция: чт, 14 окт 2021, 17:06 от Зуки Су

# 518
  • София
  • Мнения: 3 026
Щом получаваш нервно напрежение от тая работа, по-добре я смени.
Аз бях в подобно положение преди 6 месеца, взимах голяма заплата в ИТ сектора, но ужасно напрегната работа и се побърквах. Намерих в друг сектор, по-ниско платена, но се чувствам много по-добре. Все едно камък ми падна от плещите.
Иначе и аз имам заем, че и две деца, но тези нерви никой не ти ги комперсира.
Не казваш и кой е работодателят. Ако е голяма компания, ще спазват законите, вече ще е до екип и мениджъри.
Желая ти успех!

# 519
  • Мнения: 2 053
Здравейте,

Не знам тук ли да питам или къде. Но тук ще пиша. От скоро съм на нова работа. Принципно има работа и на място и хоум офис. Сам избираш общо взето кога да е едното, кога второто. До тук добре. Обаче, работа има за целия китайски народ, организацията е ужасно лоша и постоянно ни притискат кратки срокове от изостанали от преди неща. Това налага понякога извънредна работа от къщи по 6-7 часа на ден. Това значи, че имам дни в които работя по 15 часа и повече. Това обаче не се отчита, защото според шефовете те като си кажат срок 3 дни това е ок за нещо, да ама не е. Аз завися и от други фирми и те ми отказват тези срокове, налага се да говоря по телефони, да предоговарям, да се моля, за да стане, когато го искат. Аз самата не успявам в тези срокове ако работя само по 8 часа на ден. Други колеги са по-бавни и до последно ми бавят файлове за работа, които аз трябва после да преработвам. Това още повече ме забавя. Но никой не го интересува. Крещи се, че нещото трябва да е предоставено на еди кой си ден и точка. Тоест контрата си остава в мен накрая. И аз просто не знам как да постъпя.

# 520
  • Варна
  • Мнения: 384
Здравейте,

Не знам тук ли да питам или къде. Но тук ще пиша. От скоро съм на нова работа. Принципно има работа и на място и хоум офис. Сам избираш общо взето кога да е едното, кога второто. До тук добре. Обаче, работа има за целия китайски народ, организацията е ужасно лоша и постоянно ни притискат кратки срокове от изостанали от преди неща. Това налага понякога извънредна работа от къщи по 6-7 часа на ден. Това значи, че имам дни в които работя по 15 часа и повече. Това обаче не се отчита, защото според шефовете те като си кажат срок 3 дни това е ок за нещо, да ама не е. Аз завися и от други фирми и те ми отказват тези срокове, налага се да говоря по телефони, да предоговарям, да се моля, за да стане, когато го искат. Аз самата не успявам в тези срокове ако работя само по 8 часа на ден. Други колеги са по-бавни и до последно ми бавят файлове за работа, които аз трябва после да преработвам. Това още повече ме забавя. Но никой не го интересува. Крещи се, че нещото трябва да е предоставено на еди кой си ден и точка. Тоест контрата си остава в мен накрая. И аз просто не знам как да постъпя.

Аз бих се огледала за нещо друго. Някой да ми крещи и за подобно отношение да давам по 15 часа на ден от времето си... Не е лесно, разбира се, да се говори отстрани и да се съветва 'сменяй работата', но за мен друго решение в случая няма. А и имайте друго предвид - докато правите всичко възможно да си спазвате сроковете и предавате задачите навреме - ще Ви изпращат все повече и повече, ще изискват все по-бързо и по-бързо.

# 521
  • Мнения: 2 053
Chocolate Potato, да, и аз мисля общо взето същото. Никой не ми отчита часовете отгоре. И излиза, че аз просто съм си бавна по техния критерий. Лошото е, че не за първи път съм в това положение. Занимавам се с дизайн и хората са убедени, че само щраквам с пръсти и проекта е готов. Да, ама не. Има много работа и съм зависима от други фирми и хора. Аз искам да си свърша добре работата, а все едно съм на поточна линия. Трябва да бълвам количество за време. И хем цъка нон стоп часовник, хем извънредните часове не се броят, защото те са според тях, защото аз съм бавна. Но когато си решил, че на 20 октомври ти трябва x, а фирмата която доставя y ми казва вие сте луди отказваме поръчката ви към нас с този срок. Тоест аз трабва да съм още по-бърза и повече време да отделя, за да не става това.

# 522
  • Мнения: 1 141
Не знам защо хората като чуят ИТ сектор и си мислят, че там се взимат милиони. Той един junior програмист не взима 2000лв (за нето говорим).
Не, не си мислим такива глупости. Не се опитвам да убедя никого, ако щете вярвайте, казах, че информацията ми е от първа ръка. Имам поглед на актуални заплати (не само на 1 човек) точно за Finance Analyst в една компания от бранша. Вие си казвайте каквито суми си искате, има достатъчно разумни кандидати, които изискват колкото съм написала и поддържат нивото Simple Smile

PS Payroll не е finance analyst, по-скоро бих го квалифицирала като някаква администрация ЧР. За такава позиция нямам наблюдения. Аз също бих поискала поне 2,5 нето. Ако е над бюджета им, ще ти го кажат. Няма да те отрежат заради това ако си готов да си намалиш изискванията, споко.

# 523
  • Мнения: 9 050
Payroll изобщо не е задължително да е в HR. В някои компании е в отдел Финанси.
Нека не си мерим данните. Всеки има източници. Аз лично, от години работя с официални пазарни проучвания. Така че, всеки има своите източници. Ти сподели, аз споделих, девойката ще си вземе решение.
Това да се изхвърлиш изобщо не значи, че "държиш ниво". От едно ниво позиции нататък, можеш да си позволиш да налагаш условия. Junior accountant не е това ниво.
За справка, Head of Payroll взима 4000, максимум 5000 бруто. Е, сега си представи на този Head, как ще му изглежда един Junior без опит, като му поиска 2500 чисто.

# 524
  • Мнения: 1 141
За справка, Head of Payroll взима 4000, максимум 5000 бруто. Е, сега си представи на този Head, как ще му изглежда един Junior без опит, като му поиска 2500 чисто.
И какво точно ще стане ако ги поиска?!
А) ще прекратят интервюто/процеса щото кандидатите да ги ринеш с лопата?
Б) ще изгонят кандидата като мръсно коте защото е нахален?
В) ще му кажат, че е над бюджета (ако е) и ще му кажат какво могат да дадат
Чакам твоите предложения!

Пазарните данни са като средната заплата. Един яде свинско, двама ядат зеле. Средно-аритметично всички ядат свинско със зеле.😁 Но на който му е по-важно да скромничи, прав му път! На пазара има и достатъчно свинско и достатъчно зеле Wink

Общи условия

Активация на акаунт