Командировка по време на ковид пандемия - мога ли да откажа?

  • 2 694
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Здравейте,

Има вероятност работодателят ми да ме командирова в чужбина за кратък период, а случаите на ковид тъкмо започнаха да растат драстично.

Имам ли основание да откажа, при положение, че не съм ваксинирана, а има възможност работата да бъде свършена онлайн (както и работим в момента)? Грози ли ме някакво наказание по кодекса на труда?

# 1
  • Мнения: 2 881
Не пишеш за коя страна става въпрос, но след Франция и други страни се готвят да въведат здравен сертификат. Не би могла да влезеш на закрито, а дори на открито проверяват в кафенета и ресторанти. Ако се позовеш на това?

# 2
  • Мнения: X
Не, нямаш никакво юридическо основание да откажеш и да, грози те дисциплинарно наказание - съгласно чл. 190 от КТ за неявяване на работа без документално удостоверена уважителна причина работодателят може да те уволни за самоотлъчка.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 726
Тук не могат все още да те накарат да се ваксинираш в България обаче ако ще работиш в друга държава не се знае какви ще са и изискванията. Следователно работодателя може да се фръцне и да каже, че ти е необходима ваксина.

# 4
  • Мнения: 2 881
Тук не могат все още да те накарат да се ваксинираш в България обаче ако ще работиш в друга държава не се знае какви ще са и изискванията. Следователно работодателя може да се фръцне и да каже, че ти е необходима ваксина.
Тогава ще му се наложи да изчака 14 дни след втората ваксина 🙂

# 5
  • София
  • Мнения: 6 726
Не, с Янсен примерно няма да му се наложи Simple Smile Еднодозова е и може да пътува на другия ден.

# 6
  • Мнения: 2 881
Не, с Янсен примерно няма да му се наложи Simple Smile Еднодозова е и може да пътува на другия ден.
Стига да е налична.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 726
Всичко е налично вече въпроса е, че може да се заяде за това. Другите страни искат да наложат хората по офисите да са ваксинирани.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 984
Цитат
Командироването на работника или служителя може да се извършва от работодателя, когато нуждите на предприятието налагат той да изпълнява трудовите си задължения извън мястото на постоянната му работа. Работодателят може да командирова работника или служителя неограничен брой пъти в рамките на една календарна години. Работодателят е длъжен да изиска писменото съгласие на работника или служителя, когато го командирова за повече от 30 календарни дни без прекъсване. Писмено съгласие на работника или служителя при командироване, независимо от неговата продължителност, е необходимо, когато се командирова бременна жена, работничка или служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, или майка на дете до 3-годишна възраст (чл. 310 КТ).
Източник: https://www.mlsp.government.bg/trudovo-pravootnoshenie-izmenenie
Липсата на поставена ваксина и нарастващия брой заразени с ковид не е достатъчно условие да откажете командировка, освен ако не попадате в групите от цитата. Отделен е въпросът дали в страната, в която отивате, ще може да изпълнявате задачите, заради които Ви командироват, без поставена ваксина.
Преценката как и откъде да се извърши работата е на командироващия работодател.

# 9
  • София
  • Мнения: 28 458
Не, с Янсен примерно няма да му се наложи Simple Smile Еднодозова е и може да пътува на другия ден.
Може да пътува, но с пср. И от еднодозовата трябва да мине определено време, за да важи.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 726
Е явно не си я изсмуквам от пръстите тая информация. Говорила съм с лекар за препоръка за ваксина и понеже на него му се налагаше да лети след ден си сложи Янсен. Не е правил ПСР.

# 11
  • София
  • Мнения: 814
puppybee,  а не може ли просто да обясниш на шефовете си, че се притесняваш да пътуваш?

При нас също се налагат отвреме навреме командировки, гледаме всячески да ги избегнем, но пращаме само хора, които са съгласни да пътуват.  Предполагам, че ако с думи човешки, обясниш на шефа си, че се притесняваш, че не си ваксинирана, че в този случай трябва да ти покрива PCR теста, да ти запише час с предимство (забравих как се казваше точно, но има такава услуга за фирми: при пътуване в чужбина и нужда от PCR тест, се записва час, в който отиваш и не чакаш).

Не казваш за коя държава иде реч, ако е за тия със зелените паспорти, може да се окаже и че не можеш да се регистрираш в хотела.

# 12
  • София
  • Мнения: 28 458
Е явно не си я изсмуквам от пръстите тая информация. Говорила съм с лекар за препоръка за ваксина и понеже на него му се налагаше да лети след ден си сложи Янсен. Не е правил ПСР.
От офиц. сайт на ЕС:
Напълно ваксинирани лица с цифров COVID сертификат на ЕС следва да бъдат освободени от свързани с пътуване тестове или карантина 14 дни след получаване на последната доза от ваксина срещу COVID-19, одобрена за целия ЕС. Същото важи за преболедувалите лица, които притежават сертификат.
https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-respon … id-certificate_bg

# 13
  • София
  • Мнения: 6 726
Не ми се спори ама нали се издава веднага тоя сертификат като сте с една доза ( тук говоря само за еднодозовите ваксини) ? Е какъв е проблема?

# 14
  • София
  • Мнения: 28 458
Да, веднага се издава, но не важи веднага.

Общи условия

Активация на акаунт