Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Неапол (Кампания) и Бари (Пуля) – Красивата Южна Италия - 4

• 7 666
  • 184
  •   2
Отговори
Заповядайте в 4-тата тема посветена на една от най-красивите и приветливи части на Италия.

С Уиз ер и Раян ер може да се лети от София до Неапол и Бари.

Бари

Неапол

Остров Прочида (Кампания)

Матера (регион Базиликата), градът е Европейска столица на културата за 2019

Алберобело

регион Кампания

регион Пуля

Уебкамери, излъчващи на живо от -
Кампания - https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/italia/campania.html
Пуля - https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/italia/puglia.html
Базиликата https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/italia/basilicata.html

Влаковете в Италия http://www.trenitalia.com/

Влакове от Бари до Алберобело https://www.fseonline.it/ricerca.aspx
Влакове от Бари до Матера https://ferrovieappulolucane.it/

Автобус от летището на Неапол до града http://www.anm.it/index.php?option=com_content&task=view&id=1314
Влакове от Неапол до Еркулан, Помпей и Соренто https://www.eavsrl.it/web/content/orario-ferrovia
Фериботи от Неапол до островите Капри, Прочида, Исхия https://www.capri.net/en/ferry-schedule

Комбинирана карта за транспорт и забележителности в регион Кампания
http://www.campaniartecard.it/artecard/en

предишната тема  Sunglasses

Последна редакция: ср, 11 авг 2021, 11:48 от Bradley Cooper

# 1
Веднага се прехвърлям в новата тема:)
Момичета, плаша се от прогнозата за времето в Бари. Някоя от вас да сподели как е на практика, че този Луцифер...)))

# 2
Ето прогноза за Бари до 25 август, високи температури, но не са необичайни.

# 3
  • София
Браво, Брадли !

# 4
Веднага се прехвърлям в новата тема:)
Момичета, плаша се от прогнозата за времето в Бари. Някоя от вас да сподели как е на практика, че този Луцифер...)))

Тази нощ се върнахме, усещанията за температура са индивидуални, но все пак...
В неделя беше +40 и бяхме в Полиняно и Монополи, но колкото и да е странно в този ден ни беше най-поносимо - уличките са тесни, сенчести и ветровити. Някак влагата не беше лепкава.
Онзи ден и вчера бяхме по-далеч от морето – в Матера и Лече – суха жега +38 /+34 – лично на мен ми беше по-неприятно, силно слънце. В Пулия уличките са така направени, че да са сенчести. В Матера не е така... Sad
Вчера в Бари беше +30, но с лепкава влага и без вятър. Ако пътувате с влакове, са ледени. Летището също.
Има повече туристи в сравнение с началото на юли, но като изключим тъпканицата на плажа в неделя, е поносимо. Италианци и много французи.
Видях (отдалеко Simple Smile ) известния плаж на Полиняно, претъпкан с народ, и тълпата продължаваше да си върви натам.
Вчера бяхме в Лече и не успяхме да влезем в нито една църква заради green pass (с антигенен тест сме, който беше изтекъл), но и доста французи така бяха. Някой по-упорити се опитваха да си направят тест в аптека (но с чакане). Ние пък решихме, че явно ще видим всичко само отвън и се отдадохме на над двучасов обяд с основно зеленчукови местни храни, как може да се готви толкова вкусно с такива прости съставки, още не проумявам. А, да, плюс бурата – обожавам я.
Скрит текст:

Благодаря за темата и пожелавам на всички безпроблемни пътувания из красивите южни области.

# 5
Ей, Розова маслинка, направо ми вдигна настроението. Пътувам в събота и вече се виждах паркирана под някой климатик по цял ден. Има надежда значи:)

# 6
Привет!Много хубава тема!За доста неща се ориентирах от нея обаче искам да попитам този plf формуляр,който се попълва за Италия има ли изискване колко дни по-рано трябва да се изпрати,до 48 ч.преди полета ли трябва да е или може и по-рано и трябва ли да си се чекирал в wizz т.е. интересуват ли ги местата в самолета или няма връзка?Веднага ли ти връщат код след като го изпратиш попълнен?Притеснявам се да не закъсния с изпращането ако чакам чекирането от wizz
Имам и по-нормални въпроси като за пътуване Simple Smile ,понеже пристигаме в 10ч.вечерта в Неапол,имаме 1 нощувка и искаме максимално да се възползваме,проблем ли е с късна вечеря,предполагам след 11ч.и по-късно и поне малка разходка(не е май най безопасния град Simple Smile )?В района,в който резервирах Santa Lucia ,от площад Plebiscito към морето,на картата излизат доста заведения наблизо,ако някой знае ресторант в района,който може да препоръча?!
Може ли да препоръчате и някои приятни места за вечеря в Амалфи?
Имам още доста въпроси,но да не ви заливам Simple Smile ,освен Капри,и Соренто-на връщане към Неапол,един ден имаме да отидам от Амалфи до Позитано,ако трябва да добавите още едно градче в този район,знам че всички са приятни и трябва да се посетят...,кое бихте избрали, аз от това,което видях май Минори или не?(За Равело останах с впечатление,че гледките са много добри от него,но градчето изглежда доста разхвърляно за кратко посещение) И също много малко фериботчета излизат в интернет за такъв туристически район,възможно ли е да има на място на портовете повече или не е така?

# 7
Здравейте, включвам се с един бърз въпрос. В момента сме в Бари и програмата ни претърпя малки промени. Решихме, че утре може да отидем на плаж. Бихте ли препоръчали някакъв, за предпочитане пясъчен, наоколо, до който да се ходи с обществен транспорт? А по плажовете има ли някакви гардероби или места за съхранение? Ако сме двама човека, а в нас имаме документи, пари, телефони, не ми се иска да ги оставяме без надзор при влизане в морето.

# 8
  • Манчестър
Планувам поредното си пътуване до Амалфи……

# 9
Здравейте, включвам се с един бърз въпрос. В момента сме в Бари и програмата ни претърпя малки промени. Решихме, че утре може да отидем на плаж. Бихте ли препоръчали някакъв, за предпочитане пясъчен, наоколо, до който да се ходи с обществен транспорт? А по плажовете има ли някакви гардероби или места за съхранение? Ако сме двама човека, а в нас имаме документи, пари, телефони, не ми се иска да ги оставяме без надзор при влизане в морето.
Ние посетихме Panne e Pomodoro - градски плаж в Бари. Не е нещо впечатляващо, но за градски плаж е добре и е пясъчен. Може да стигнете пеша по алеята, която минава от Стария град покрай морето в посока часовника и след него (около половин час ходене), или по някоя от успоредните на тази алея по-малки и по-сенчести улички, както и с автобус (не се сещам номер или име, но пише, че ходи до този плаж), който минава през площада с палмите и конника до Стария град (не си правя труда да проверявам и запомням имена 😁), а също спира на различни места по крайбрежната алея.
Имайте предвид, че плажът е изцяло неорганизиран (поне в началото на юли беше така) - няма никаква платена зона, нито заведения. В края на плажа (откъм улицата) има дървета, под които се позиционирахме ние, и изкарахме там цял ден с малко дете, но е шумно заради колите. Ако решите да направите същото, не носете много пари, вземете ключовете и телефоните, като се подготвите предварително с онези непромокаеми калъфи за телефон, за да може да се къпете заедно. Храна и напитки може да си вземете от един голям магазин от другата страна (през светофара), а имаше и някакъв амбулантен търговец от другата страна на улицата.
Иначе водата беше чиста, пясъкът също - минаваха хора, които го почистваха. Имаше хора, но не беше лудница, когато ние ходихме, а под дърветата беше още по-спокойно, като изключим шума от колите.

С влака за/от Лече или Фазано пътуваха и плажуващи, които слизаха на/качваха се от съвсем близки до Бари гари, но не знам подробности.

# 10
  • IT
Да ви кажа, че аз за 15 години ходеща на плаж в Пулия никога не ме е била страх да си оставям телефон и пари, но аз не съм туристка. Добре е да се внимава, но не е опасно( много 🤣)

# 11
  • София
И двата пъти ходих на този плаж сама, с раницата с която пътувам. Когато влизам във водата моля някой до мен да наглежда нещата ми. Не казвам, че съм съвсем спокойна, но ...Divi_86, можеш ли да ми кажеш къде точно е този магазин, че не можах да го намеря в Гугъл, а предстои един ден плаж да направя с детето, да знам къде да го пращам за бира Wink

# 12
Елказелка, и аз не го намирам на картата, но ще се опитам да обясня.
Ако идваш от Стария град, минаваш почти покрай целия плаж и когато от страната на плажа стигнеш едно помещение, което прилича на някогашно заведение, както и ще видиш тоалетна или съблекалня (малко ми се губи кое от двете беше), долу-горе там се намира пешеходен светофар. Точно срещу светофара има голям магазин. Той е и salumeria, и gelateria, има изкарана и дъска с написани 2-3 готвени неща, има и сирена, фрешове, напитки. Има много хубава бира, която е в бутилка, приличаща малко повече на винена, но не се сещам името (обемът беше малко нестандартен). Ние взехме оттам много вкусна и интересна паста за детето и някакви тестени и вкусни храни за нас, но пак казвам, че не си правя много труда да запомня кое как се казва, а и понякога дори на място не разбирам, защото няма тебелки.
Когато гледах сега картата, видях, че на успоредните на главния път улици са отбелязани и някакви заведения.

# 13
  • София
Планувам поредното си пътуване до Амалфи……
Ave, страхотно! Точно ти си необходима на хора като нас, които в момента плануват първото си пътуване до Амалфийското крайбрежие!
Моля те, разкажи това, което мислиш, че е  важно за хора отиващи за първи път там и които след това да не съжаляват, че не са планирали и видяли... това...  и това...  и това...

# 14
Момичета, някой ходил ли е на зоосафари във Фазаноландия и ако не сме с автомобил, предлагат ли обиколка с шофьор и техен автомобил??

# 15
Момичета, някой ходил ли е на зоосафари във Фазаноландия и ако не сме с автомобил, предлагат ли обиколка с шофьор и техен автомобил??
Ние не сме, но го обмисляхме. Отказа ни липсата на удобен транспорт от гарата до самото място. Поне аз не намерих... Предполагам, че с такси можете да стигнете, но не знам какви са цените.

# 16
Имам впредвид обиколката сред дивите животни, а не как да стигна дотам:)

# 17
  • IT
Ние сме ходили и не съм впечетлена. В Англия съм виждала по-добро. Повече се забавляваха децата в атракционния парк след товя.и на едно влакче пак там с маймуни. Имаше много коли когато бяхме ние и по някое време става досадно.

# 18
doomy, аз също му се чудех на това сафари и им бях разглеждала сайта. Пишеше, че предлагат собствен транспорт за хора без автомобили, но тъй като и мен ме отказа неудобното стигане до самия парк, не се задълбочих повече.

# 19
Здравейте! Следя темата с интерес, тъй като ми предстои пътуване до Бари. Прочетох в някои от предните теми, че във всяка аптека правели антигенни тестове. Някой наясно ли е какви са цените? Знам, че в Бари има безплатно тестване с ПСР тест, но първите дни няма да сме там..

# 20
Не знам дали във всяка аптека се правят тестове, но в темата за Милано прочетох, че се признават само тези, посочени в нарочен списък.

# 21
  • София
Здравейте! И на нас ни предстои пътуване до Бари, но не мога да намеря сайт, в който да видя изискуемите документи, с изключение на сайта на esky. В eSky има информация за ПСР тестове и други документи, но има и въпрос дали сме ваксинирани, като при отговор ДА, не се променя изискването за ПСР тестове. Та се чудя къде да проверя Simple Smile Някакъв съвет? Simple Smile

# 22
Здравейте! И на нас ни предстои пътуване до Бари, но не мога да намеря сайт, в който да видя изискуемите документи, с изключение на сайта на esky. В eSky има информация за ПСР тестове и други документи, но има и въпрос дали сме ваксинирани, като при отговор ДА, не се променя изискването за ПСР тестове. Та се чудя къде да проверя Simple Smile Някакъв съвет? Simple Smile

Oсвен в esky, в сайта на МнВР има информация какви са условията. В случай, че имате ваксина, направена преди повече от 14 дни, няма проблем и няма нужда от ПСР - само си носите сертификата за ваксина. Но все пак прочетете там за всеки случай, описано е подробно "Пътуване в чужбина" и конкретно за Италия. До колкото разбрах другият документ е plf - попълва се електронно и после ти дава pdf бланка, която трябва да принтираш и да носиш на летището. Мисля, че plf документа трябва да се попълни 48 часа преди полет.
Благодаря за другия отговор! Аз съм без ваксина и май ще трябва на всеки 2 дни да си правя антигенни тестове, а всеки ден сме в различен град.

# 23
  • София
Благодаря, mariya.ddk! Flowers Hibiscus

# 24

https://www.esteri.it/mae/resource/doc/2021/03/modulo_rientro_si … g_compilabile.pdf
Попълнихме и този документ, не знам дали е задължителен, но ,за всеки случай.

# 25
  • София

https://www.esteri.it/mae/resource/doc/2021/03/modulo_rientro_si … g_compilabile.pdf
Май месец като пътувах ми го искаха. Последния път никой не го поиска, но за всеки случай си го носете на хартия.
https://app.euplf.eu/#/ Това е документа, който искат. Също препоръчвам на хартия да го разпечатате. Аз в неделя пътувам Simple Smile

# 26
Simple Smile

Тази декларация вече излиза автоматично при чекирането както при Раян, така и при Уиз. На практика няма как да се пропусне и се попълва електронно Simple Smile
Но разбира се, че е по-добре човек да носи нещо в повече и то да бъде излишно, а не да се  окаже в неприятна сиуация.
PLF  формата се попълва само от adult, нали така? На няколко пъто проверявах това и ми се  струва, че децата се вписват във формата на родителите.

# 27
Привет!Много хубава тема!За доста неща се ориентирах от нея обаче искам да попитам този plf формуляр,който се попълва за Италия има ли изискване колко дни по-рано трябва да се изпрати,до 48 ч.преди полета ли трябва да е или може и по-рано и трябва ли да си се чекирал в wizz т.е. интересуват ли ги местата в самолета или няма връзка?Веднага ли ти връщат код след като го изпратиш попълнен?Притеснявам се да не закъсния с изпращането ако чакам чекирането от wizz
Имам и по-нормални въпроси като за пътуване Simple Smile ,понеже пристигаме в 10ч.вечерта в Неапол,имаме 1 нощувка и искаме максимално да се възползваме,проблем ли е с късна вечеря,предполагам след 11ч.и по-късно и поне малка разходка(не е май най безопасния град Simple Smile )?В района,в който резервирах Santa Lucia ,от площад Plebiscito към морето,на картата излизат доста заведения наблизо,ако някой знае ресторант в района,който може да препоръча?!
Имам още доста въпроси,но да не ви заливам Simple Smile ,освен Капри,и Соренто-на връщане към Неапол,един ден имаме да отидам от Амалфи до Позитано,ако трябва да добавите още едно градче в този район,знам че всички са приятни и трябва да се посетят...,кое бихте избрали, аз от това,което видях май Минори или не?(За Равело останах с впечатление,че гледките са много добри от него,но градчето изглежда доста разхвърляно за кратко посещение) И също много малко фериботчета излизат в интернет за такъв туристически район,възможно ли е да има на място на портовете повече или не е така?

За попълване на dPLF трябва да сте чекирани - необходимо е да знаете мястото си в самолета. Веднага се получава QR кода.
Равело е идеално за кратко посещение - не знам какво имате предвид под разхвърляно. За мен просто е задължително за посещение. И градчето и двете вили са прекрасни.
Корабчетата между Соренто, Позитано и Амалфи наистина не са много, само до Капри има повечко. Има и автобуси разбира се, като придвижването по суша и вода , между Соренто и Позитано да речем, отнема едно и също време.

# 28

Тази декларация вече излиза автоматично при чекирането както при Раян, така и при Уиз. На практика няма как да се пропусне и се попълва електронно Simple Smile

Нали за сега от ваксинираните не се изискват тестове за Италия? Т.е. няма да отчекват нищо в тази форма.

# 29

За попълване на dPLF трябва да сте чекирани - необходимо е да знаете мястото си в самолета. Веднага се получава QR кода.
Равело е идеално за кратко посещение - не знам какво имате предвид под разхвърляно. За мен просто е задължително за посещение. И градчето и двете вили са прекрасни.
Корабчетата между Соренто, Позитано и Амалфи наистина не са много, само до Капри има повечко. Има и автобуси разбира се, като придвижването по суша и вода , между Соренто и Позитано да речем, отнема едно и също време.
Две уточнения - може да попълните формата и преди чекирането, тогава пишете произволно място, а впоследствие може да го промените, но никой не проверява съдържанието, а само съществуването на декларацията.
И второ, между Позитано и Соренто /например/, но важи и между другите селища, по вода разстоянието се взема доста по-бързо отколкото по суша, но и цената на феритата е доста по-висока.

# 30

Две уточнения - може да попълните формата и преди чекирането, тогава пишете произволно място, а впоследствие може да го промените, но никой не проверява съдържанието, а само съществуването на декларацията.
И второ, между Позитано и Соренто /например/, но важи и между другите селища, по вода разстоянието се взема доста по-бързо отколкото по суша, но и цената на феритата е доста по-висока.

Това категорично не е вярно. Корабчето между Соренто и Позитано пътува един час - толкова е и с автобус.

# 31
Със сигурност е вярно за маршрута Соренто - Амалфи. От личен опит и от данните в сайта. Но не смятам, че е толкова важно. За всеки, който иска да изпита удоволствието в пълен вид, препоръчвам да направи пътуването с автобус в едната посока и в корабче в другата.

# 32
  • Плевен
Онзи ден пътувахме с кола от Салерно до Позитано, а вчера с Фери до Капри, пътя определено е по- продължителен с кола, заради трафика. Но преживяването по суша е несравнимо с нищо друго. Тесният криволичещ път, гледките, които се разкриват зареждат сърцето и душата❤

# 33
  • Манчестър
Онзи ден пътувахме с кола от Салерно до Позитано, а вчера с Фери до Капри, пътя определено е по- продължителен с кола, заради трафика. Но преживяването по суша е несравнимо с нищо друго. Тесният криволичещ път, гледките, които се разкриват зареждат сърцето и душата❤

Именно…за да се усети цялата красота на Амалфийското крайбрежие трябва да се ползва всичкия наличен транспорт. Аз лично съм правила Амалфи - Позитано и обратно с фери. Също Амалфи - Соренто и обратно  с автобус. Амалфи - Салерно с фери отиване и автобус връщане. До Капри естествено само с фери от Соренто/Позитано.
Уточнявам , че пътуването с автобус покрай Амалфи не е за хора, които не понасят завои и лесно им става лошо. За тях по-добре ферито.

Фери транспорта определено е по-скъп от автобус/влак.

# 34
  • София
Привет от Бари! Само да кажа, че на тръгване от България ни провериха само лични и бордни карти. Синът ми е на 14, с различни фамилии сме, никой не поиска акт за раждане, декларация от другия родител, dPLF...При кацането тук бях подготвила всички документи отново, погледнаха само личните карти и ни пуснаха. За пръв път минавам такава проверка..

# 35
  • Троян
С Уиз вчера следобед ли летяхте? Ако сме само с ръчен багаж и разпечатана бордна карта може ли направо към гейтовете да отидем или трябва да се редим на чекин?

# 36
  • София
Минава се през гишетата за багаж задължително - там ви проверяват документите - сертификати и plf.

# 37
Минава се през гишетата за багаж задължително - там ви проверяват документите - сертификати и plf.

Привет!При нас служителката от Wizz на гишетата за чекиране на багаж ни каза,че зависи за къде се лети,за Неапол нямало такова изискване,не ни провери нито plf нито сертификата за ваксинация;реално и двата документа не ни ги провери никой на отиване,нито в Бг,нито в Италия,само на връщане на излизане от Т2 ни провериха европейския сертификат,но без четец на QR код и без сравнение с лични карти ...дано да е било инцидент,а не практика Simple Smile

Пътувахме и с фериботчета,и по пътя - и двата начина са запомнящи се,много е красиво по пътя наистина,но за средата на август задръстванията са огромни,Амалфи-Позитано - час и половина,пред нас имаше друг автобус на SITA,затова ние бяхме само 4 човека в нашия,а шофьорът помагаше на препълнения пред нас,слизаше,обясняваше кои къде да минат за да се разминават,махаше,викаше,голям цирк Simple Smile но запомнящ се и не съжалявам за времето и красотите отдолу! Но не посмяхме да използваме този вариант до Неапол за да не изпуснем полета в 17.30ч.
Посетихме само Капри и Позитано,а Амалфи разглеждахме преди и след вечеря!Много красива е тази част на Италия!Много туристи също Simple Smile в Амалфи,в заведението,което ни препоръча host-а в 11ч.вечерта нямаше сядане,а за следващата вечер ни резервираха първа свободна маса чак в 23 и седнахме към 23.30ч.,подобно беше и с друго заведение!
За Неапол по крайбрежната улица поне живота кипеше с пълна сила - в понеделник,в 1ч.през нощта,така че успяхме да се разходим и да седнем да вечеряме(Wizz кацнаха вместо в 22ч.в 22.45,в обратната посока пак там някъде беше закъснението им),тази част на Неапол ми хареса и не ми се стори опасна за разхождане и по нощите,на връщане преди полета към обяд стигнахме до началото на Стария град,погледнахме и решихме да си спестим сергиите,мръсотията и т.н. добре че не резервирах нощувка там.
За Капри, за 1 ден спокойно разглеждане с поне едно заведение за почивка -кафе или друго за мен е безсмислено губене на време ходенето до Анакапри,особено както ние чакахме 20-30 мин за фуниколяр и още толко за автобус от Капри до Анакапри,аз не бях много предварително наясно с Капри и Анакапри,така поразгледахме Капри,отидохме за да имаме време да разгледаме Анакапри,обиколихме го за 20 мин. и се върнахме да доразгледаме Капри,само загуба на време,Анакапри - ако почиваш там да,но не стига времето и за двете за обикаляне за 1 ден и ако знаех не бих ходила и до Анакапри.И последно колкото и дълго да стана,конкретно при нас последният фери до Амалфи в 17.30ч. беше ужасен,защото е Неапол-Салерно,препълнен,голямо блъскане,вътре основно и 2 пъти по бавно поне до Амалфи е 2 часа,а на отиване 1ч.,струва ми се че този от 17.15 не идваше от Неапол и беше различно положението,но не съм проверявала

Последна редакция: нд, 22 авг 2021, 20:32 от lili_lili

# 38
Когато ние пътувахме за Неапол преди около 3 седмици, задължително трябваше да се мине първо през гишетата за чекиране и проверяваха на всички здравните сертификати и електронните форми за Италия. Доколкото ми е известно, изискванията не са променени. Това, че на вас не са ги видели, не означава, че не трябва да ги имате. Казвам го за всички, които ще пътуват занапред.
На мен лично Анакапри много ми хареса и не бих го пропуснала, както и Монте Соларо, но това е въпрос на вкус.

# 39
Здравейте, летим към Бари утре с Wizz. В имейл от вчера има следното съобщение: "Ако сте се чекирали онлайн и пътувате без чекиран багаж, съветваме ви да се насочите директно към изхода, без да спирате на гишетата за чекиране." Ще пиша дали е така реално.

# 40
Здравейте, летим към Бари утре с Wizz. В имейл от вчера има следното съобщение: "Ако сте се чекирали онлайн и пътувате без чекиран багаж, съветваме ви да се насочите директно към изхода, без да спирате на гишетата за чекиране." Ще пиша дали е така реално.
И на нас такова ни писаха преди две седмици, но не би. Че и в събота следобед летяхме, когато струпването на полети в часовия пояс 13-16 часа създаде нечовешки опашки и нерви на Т1. Просто не ни пусна служителят да отидем на проверката за безопасност с раничките без печат върху листа хартия (моята бордна карта), при това с грубиянското „вие къде сте тръгнали без печат, а“ и смях...
За справка - летяхме с райън до Италия от Т2 два пъти през юли - отива се директно на гейта без никакви проверки. Т1 и Т2 са две различни държави явно.
Всички пъти бяхме с ръчен багаж.

# 41
И на нас такова ни писаха преди две седмици, но не би. Че и в събота следобед летяхме, когато струпването на полети в часовия пояс 13-16 часа създаде нечовешки опашки и нерви на Т1. Просто не ни пусна служителят да отидем на проверката за безопасност с раничките без печат върху листа хартия (моята бордна карта), при това с грубиянското „вие къде сте тръгнали без печат, а“ и смях...
За справка - летяхме с райън до Италия от Т2 два пъти през юли - отива се директно на гейта без никакви проверки. Т1 и Т2 са две различни държави явно.
За полет до Бари конкретно ли става въпрос? Искаха ли ви и друг сертификат освен PLF и такъв за поставена ваксина или тест? Някъде ми се мерна такъв за регион Пулия, но може и да греша...

# 42
  • София
Вчера се върнах от Бари. Този път дори не ми погледнаха dPLF, камо ли нещо друго. Само лична и бордна карта. Нито ваксини, нито декларации, нищо.

# 43
  • Троян
На плажовете в Полиняно, Монополи, Бари има ли душове и съблекални?

# 44
Вчера се върнах от Бари. Този път дори не ми погледнаха dPLF, камо ли нещо друго. Само лична и бордна карта. Нито ваксини, нито декларации, нищо.
Бързо ли минахте проверката на летището при пристигане в Бари?

# 45
На плажовете в Полиняно, Монополи, Бари има ли душове и съблекални?
На Полиняно и Монополи не видях, но и не съм търсила специално. На Panne e Pomodoro в Бари в единия край ми се мерна нещо, но не се загледах дали е тоалетна или съблекалня. Като цяло не разчитайте на такива удобства Stuck Out Tongue Winking Eye

# 46
За полет до Бари конкретно ли става въпрос? Искаха ли ви и друг сертификат освен PLF и такъв за поставена ваксина или тест? Някъде ми се мерна такъв за регион Пулия, но може и да греша...
Полет до Бари с райън в началото на юли – минаване с ръчен багаж без проверки на Т2, проверка само на документ за самоличност в Бари.
Полет до Бари с уиз на 7 авг. – на Т1 наредихме се на опашките за чекиран багаж, никого не пускат вътре, без да се лепне печат „проверено“. Много хора с ръчен багаж бяха дошли час преди полета и настана повсеместна нервна криза, че опашките дълги...
Имахме бордни карти, PLF и сертификат за тест - всичко на хартия. Тук искаха да видят бордна карта и PLF. После и на гише ми искаха пак въпросната бордна карта на лист. На човека в моята резервация му дадоха бордна карта на хартия...
 За първи път в Италия (от 4 ходения от юни насам) служителят на гранична полиция в Бари ми поиска „ковид тест“.
Този сертификат за Пулия го искат само райън, уиз не го искат. В Италия също не го искаха досега.
В Монополи не видях душове, тоалетна може да се ползва в околните барчета...

# 47
  • София
Бързо ли минахте проверката на летището при пристигане в Бари?
Десет минути. Мерят температура, след това само лична карта и ни пуснаха. Нищо друго.

# 48
  • Троян
Относно билетите за влаковете, ако ги купувам онлайн мога ли да не ги разпечатвам, а да ги покажа на телефона? Четох в сайта им, но нещо не можах да разбера за тези е-тикетс, има ли нещо специфично?

# 49
Относно билетите за влаковете, ако ги купувам онлайн мога ли да не ги разпечатвам, а да ги покажа на телефона? Четох в сайта им, но нещо не можах да разбера за тези е-тикетс, има ли нещо специфично?
Може, то и без това проверяващите са с таблети с цел намаляване на контактите и проверката става чрез сканиране на qr кода на билета. Основно през нета купувах аз за на отиване (за trenitalia, като трябва регистрация), да си спестим висенето пред машините на Бари Чентрале. Веселото е, че при две ходения в Бари попадам на сравнително млади италианци (не емигранти), които не могат да си купят билет от машина, мъчат се и се молят да им помогна. Не са измамници.
Викам си кога ли ще дочакам деня, в който италианци ще ми помогнат да си купя билет тук от БДЖ... Grinning

Последна редакция: вт, 24 авг 2021, 23:51 от Розова маслинка

# 50
  • Троян
Значи купувам билетите с карта и чакам на мейла да ми изпратят кода. Няма нещо сложно? И вероятно купувам за точно определен час нали? И след това предполагам не се валидира по никакъв начин. А за автобусите /например в ден неделя ще ползвам до Алберобело, Локоротондо/ пак ли по същия начин? Показвам на шофьора на автобуса qr кода?

# 51
Значи купувам билетите с карта и чакам на мейла да ми изпратят кода. Няма нещо сложно? И вероятно купувам за точно определен час нали? И след това предполагам не се валидира по никакъв начин. А за автобусите /например в ден неделя ще ползвам до Алберобело, Локоротондо/ пак ли по същия начин? Показвам на шофьора на автобуса qr кода?
Билет за trenitalia се купува през профил във въпросния сайт, няма сложно и се получава на мейла пдф на билета с QR код, има го билета и в профила. Купува се за точен час, важи в рамките на четири часа (примерно купувате за 18 часа, но може и в 21 часа да се качите) и не се валидира за разлика от хартиените. И в Пулия, и в Ломбардия така процедирахме – не се губи време по опашки по гари.
Между другото, на много от малките гари няма каса с човек, така че всеки да се подготви за покупка от автомат – не е сложно, има интерфейс на западноевропейските езици.
За автобусите не знам, там са ми под съмнение...

# 52
Покупката от автомат е по-лесна от покупката на гише. Първо, избираш езика, на който да те обслужат. Второ, имаш достатъчно време да огледаш /и да снимаш/ разписанието и да си избереш влак в зависимост от часа на тръгване, продължителността на пътуването, цената, смените и т.н. Можете да платите с карта или в брой. Само после да не забравите да си валидирате билета на зелените машинки.
При пътуванията ми в Италия досега един единствен път не е имало автомат на гара. Това беше в Ното, Сицилия, гарата беше затворена, нямаше хора и никакъв начин да си купим билет. Когато пристигна влакът, попитахме кондуктора и купихме билетите от него на нормална цена.
Иначе предпочитам да ги купувам от автомат по изложените причини.

# 53
  • Троян
Благодаря! А знаете ли къде в Локоротондо спира автобуса? Виждам няколко спирки, но не съм сигурна. И къде в Локоротондо мога да си купя билети за автобуса за връщането ни до Бари и съответно да попитам на коя точно спирка трябва да чакам?

# 54
А за връщането в България изисква ли се PLF. Не съм чула да искат такава, но вече се опасявам от всичко, а и в модула пише, че трябвало и за двете посоки?

# 55
  • София
А за връщането в България изисква ли се PLF. Не съм чула да искат такава, но вече се опасявам от всичко, а и в модула пише, че трябвало и за двете посоки?
Не.

# 56
  • Троян
Студено ли е нощем в пещерните хотели в Матера? Че съм зиморничава и се замислих.

# 57
  • София
Пристигаме в Бари в 22.55. Как е най-добре да се придвижим до центъра в тоя късен час?

# 58
Здравейте, можете ли да ми кажете район на Бари, освен център, където е удобно да отседнем, ще използваме града като отправна точка, като ще се движим с влакове и автобуси?

# 59
Щом ще пътувате, гледайте да сте по-близо до ЖП гарата.

# 60
  • София
Здравейте, можете ли да ми кажете район на Бари, освен център, където е удобно да отседнем, ще използваме града като отправна точка, като ще се движим с влакове и автобуси?

Преди няколко дни бяхме тук Central Station Suite Apartment- срещу гарата се намира, много удобно, чисто и комфортно място с любезен домакин, знаещ английски език. Препоръчвам!

# 61

Привет!Сега погледнах в старите резервации в booking,ние сме били на Via Trevisani , близо до един парк,беше удобно,защото беше сравнително близо до центъра и до гарата,т.е.на пешеходно разстояние ,15-тина минути и до двете горе-долу!Аз не бих ти препоръчала района около гарата,беше доста неприятен ( както е често около гарите )!

# 62
Здравейте отново, благодаря за отговорите! Понеже запазваме за последния момент/имаше промяна в плана/ и местата около центъра са много дифицитни и малкото, които има не ни устройват, та започнах да мисля вариант с няколко от нощувките да са в Лече и евентуално от там разходки до Отранто, Остуни, Монополи и Таранто, както и някои плажове, които са по-близо от Лече? А последните 2 да направим в Бари за да посетим Алберобело и Матера. Придвижването ни ще е основно с влак, евентуално и автобус, но не съм съвсем запозната с линии и тн.

# 63
  • София
Здравейте, В коя зона е Турция? Планираме да отидем за 1 ден до Одрин и се чудя после дали ще може да пътуваме до Италия или ще ни сложат под карантина?
Попълних формуляра за влизане в Италия и не ми изписа нищо, когато включих Турция, а си мисля, че трябва да сме в карантина.

# 64
cielo7, ако решите да се настаните в Лече търсете да сте близо до жп гарата. Изброените градове са възможни дестинации от там, з Монополи препоръчвам изходна точка Бари. Най- близкият плаж до Лече е Сан Каталдо, до там ходи градски транспорт бус 32, цена на билет 1 евро и естествено, че не се продават от водача 🙂 Сан Каталдо беше супер 👍

# 65
  • София
Попълних формуляра за влизане в Италия и не ми изписа нищо, когато включих Турция, а си мисля, че трябва да сме в карантина.

А от Одрин ли ще пътуваш за Италия?
Ако не - не те съветвам да го включваш във формуляра.

# 66
  • София
Не, от София. Отказахме се да ходим в Одрин. Да не стане някой фал на влизане в Италия и да ни провали почивката.

# 67
  • София
Я си живей живота спокойно. Като има нещо да става - и в кварталния магазин ще те лепне. А и италианците няма как да знаят къде си била преди 3 -4 дни.

# 68
  • София
Предпочитам да не рискувам. Преди няколко години в Словакия ме питаха дали е вярно, че името на майка ми е еди как си. А него не го пише в паспорта ми. Затова си мисля, че има единна база данни в EU и е възможно да проверят, че съм напускала България.

# 69
Здравейте, някой ходил скоро в Пулия може ли да ми каже дали е попълвал Regional self-report form? Утре пътуваме, а за пръв път сега прочитам за такова нещо: https://www.sanita.puglia.it/web/pugliasalute/ingresso-in-puglia-da-estero
Ще съм много благодарна ако някой може да се отзове!

# 70
Здравейте, някой ходил скоро в Пулия може ли да ми каже дали е попълвал Regional self-report form? Утре пътуваме, а за пръв път сега прочитам за такова нещо: https://www.sanita.puglia.it/web/pugliasalute/ingresso-in-puglia-da-estero
Аз попълвах. Пътувахме в началото на юли.

# 71

Аз също попълних. Пътувах преди седмица. Изпратих го на мейла им. На летището обаче не са искали да се представя

# 72
  • София
А пътуващите за Кампания освен европейски дигитален формуляр за местоположение на пътниците трябва ли да попълват и друг регионален формуляр като Regional self-report form за влизащите в Пулия или само европейския?

# 73
Къде може да се провери кои райони имат изисквания за допълнителни Regional self-report form?
Ние утре пътуваме, но на север и никъде не съм видяла подобно нещо...

# 74
За Кампания не се изискваше регионален сертификат през август. Не съм чела за промяна към момента.

# 75
  • София
Ребус 99, както винаги си информативна и точна, благодаря много Simple Smile

# 76
  • София
Роже, вие кога летите?
Ние във вторник.

# 77
  • София
Предпочитам да не рискувам. Преди няколко години в Словакия ме питаха дали е вярно, че името на майка ми е еди как си.

Това съм го виждала два пъти, тези дни на Крит и веднъж в Италия, пред мен питаха българи за майчиното име!

# 78
  • София
Роже, вие кога летите?
Ние във вторник.
zigizagi, лек път и весело изкарване. Ние летим в края на другата седмица.
Така че всичко, което имаш желание да разкажеш относно пътуването Ви и местата, които сте посетили ще ми бъде изключително интересно и полезно да прочета Simple Smile

# 79
Здравейте,

Предстои ни пътуване до Бари с кацане събота късния следобед. Заедно със съботата имаме още 3 пълни дни и сме планирали Полянино а Маре с плаж в първата част на деня, а после разглеждане и разходки там, на следващия ден малко на градския плаж в Бари и разходка в Алберобело (с влак), а последния ден да си наемем кола тъй като полетът ни е късно вечерта и да идем до Матера след напускане на хотела. Въпросът е, че не знам как да ги планирам спрямо дните. Имате ли представа дали неделя или понеделник е почивния ден за повечето забележителности с вход като катедрали, замъци и т.н.? Опитвам се да планирам и самото Бари да е разхвърляно из вечерите и евентуално последния ден, доста неща са ми в списъка - искам да видя катедралата, базиликата, замъка, пристанището, Стария град и площада и понеже съм запален по кулинария малко из пазарите.

Имате ли представа за коли под наем на прилични цени, ресторанти с локална кухня и евентуално влакове, горе-долу се ориентирах за тях, само за Полянино а Маре не откривам коя е фирмата, разбирам, че са различни фирми до различните градчета.

Всички сме ваксинирани без един от групата, дали бързия тест от събота например ще важи 48 часа и в Италия?

# 80
От всички въпроси мога да отговоря на последните два.
Влакът за Полиняно а Маре е на Трениталия, посока Лече.
Антигенният тест важи 48 ч.
За разглеждане на основните неща в Бари ви стигат няколко часа.

# 81
Здравейте. Бихте ли ми помогнали, тъй като не мога да се ориентирам от сайта в началото на темата - има ли директен влак от Бари за Арбелобело и могат ли да се купят билети онлайн?

# 82
Здравейте,

Бих искала да попитам някой дали е ходил октомври месец в Бари и как е времето тогава?
Ветровито, хладно...дали става и е приятно за разходки?
Плаж не ме вълнува.

В момента гледам това за Алберобело

https://www.lefrecce.it/B2CWeb/search.do?parameter=searchOutputV … cFID=uucOKCxgHXXL

# 83
Здравейте. Бихте ли ми помогнали, тъй като не мога да се ориентирам от сайта в началото на темата - има ли директен влак от Бари за Арбелобело и могат ли да се купят билети онлайн?
Няма влак, има директен автобус, който тръгва на улицата, която е непосредствено зад гарата. Ако сте влезли от централния ввход на гарата, прминавате през подлеза до края и където излизате - това е улицата. Там са паркирали и самите автобуси, виждат се.  Има персонал/ стюарди,  говорят доста приличен англииски тези служители, на които попаднахме. Билети за автобуса се купуват от кафенето, там има и разписание на автобусите.
В предишната тема имаше снимка на гарата в Бари, бих помолила модератора да я изведе на първа страница, ако има възможност. Simple Smile

# 84
  • Русе, България
Включвам се в темата, защото в края на следващата седмица и аз пътувам с мъжа ми за кратка почивка из красивата Пулия.
Избрахме полети на уиз от Букурещ, защото са с доста по-добро разписание, а до румънската столилца стигаме много по-бързо, отколкото до нашата.
Проблемът ми е, че не мога да си наглася програмата за дните, които имаме. Разбирам, че забележителностите на Бари могат да бъдат бързо обходени, а най-големите красоти са извън градовете или в по-малките такива. Много ми се искаше да видим, колкото се може повече, и май единственият начин за това е с кола под наем.
Имате ли предложение за изпитани фирми, които не събличат две-три кожи от гърба ти? Не държим на скъпа и луксозна кола, дори напротив. Моето търсене из интернет удари на камък. Разгледах почти всички предложения за рент-а-кар фирми от страницата на летището в Бари. Не знам защо, но ми се видя доста скъпо, особено когато маркирах запазване с дебитна, а не с кредитна карта. Та, имате ли някакво предложение за мен? Би било добре, ако може да платим с дебитна карта или кеш, както и да вземем колата от паркинг във вътрешността на града, а не при летището.
И един допълнителен въпрос: има ли ограничения за влизане на коли в централните градски зони в градовете на Пулия? Да не се окаже, че ни трябва кола с еко стикер, а тя да няма?

# 85
  • София
Това е разписанието на автобусите от Бари до Алберобело и обратно.
Билети могат да се купят от касите в Централата жп гара на Бари. Слиза се в нея, минава се в подлеза, където са пероните и се излиза по стълби нагоре на улицата. Спирката е някъде на 200 м надолу по улицата. Идете поне 10 минути по-рано, за да сте по-напред на опашката, защото автобусите се пълнят бързо и в двете посоки, и може да се наложи да чакате следващ.
В  Матера вчера беше доста спокойно, но в Алберобело е пълно с туристи.

# 86
Благодаря, а с какво отидохте до Матера?

# 87
  • София
До Матера с влак, хванахме го 9.57 сутринта. Както многократно е писано, той тръгва от гарата, която е в дясно като застанете срещу централната гара.  Купихме билети в двете посоки и се върнахме в 17.17 ч, защото заваля в Матера. На отиване влакът беше директен, на връщане с прекачване в Алматура.

# 88
А колко време е пътуването с влака в посока?

# 89
  • София
Около два часа.

# 90
Здравейте, дали може да препоръчате места за хапване в Бари. Нещо което е уау примерно като вкус и т.н.

Алберобело също ще го посетим, там нещо като препоръка?

# 91
Здравейте! Моля за насоки за обществен транспорти и всички подробности за и от летище за Бари централи и обратно. Не сме много ОК с езиците, а много импулсивно купих билети за буквално ден и малко в Бари😊. Всякакви насоки ще са ми полезни. Просто ден в Италия за разнообразие

# 92
  • София
Здравейте, дали може да препоръчате места за хапване в Бари. Нещо което е уау примерно като вкус и т.н.

Алберобело също ще го посетим, там нещо като препоръка?
Не знам какво имате предвид под уау, но ако искате да опитате популярните сандвичи с октопод, препоръчвам Mastro Ciccio в Бари - номер едно е в Трипадвайзър.
В Алберобело дъждът ни принуди да седнем в най-близкото място - pizza Terminal - бели покривки и платнени салфетки, храната беше добра, но не уау. Сладоледът пистачио в Arte Fredda обаче беше върховен.

# 93
Здравейте! Моля за насоки за обществен транспорти и всички подробности за и от летище за Бари централи и обратно. Не сме много ОК с езиците, а много импулсивно купих билети за буквално ден и малко в Бари😊. Всякакви насоки ще са ми полезни. Просто ден в Италия за разнообразие

Не знам какво разбирате под насоки. От летище Бари до Централна гара Бари пътува автобус 16. Билетът струва 1 евро. Не мога да помогна откъде се купува, защото ние пътувахме само в обратната посока. В темата се писа, намерете поста. Има и автобус-шатъл и влак, двата по 5 евро. Мисля, че всички пътуват горе-долу един път на час, по спомени.
Не е нужно да знаете много езици. Ако се притеснявате, просто преведете предварително с гугъл преводач изречението: Как да стигна до Бари? на италиански и/или английски. Няма начин да не ви разберат.
Оттам нататък се забавлявайте. И оставете сетивата да ви водят!
А в Интернет може да намерите всякаква информация, в т.ч. на български.

За храната мога да препоръчам сладоледите в Martinucci. Има ги в Бари и в Алберобело /може би и другаде/. Пистакиото и ягодата са уникални.

# 94
Спирката на авробус 16 на летището е вляво от изхода. Билет се купува от шофьора. Ако ползвате гугъл преводач, моят съвет е да го ползвате на италиански, защото ние срещнахме масово неразбиране дори на елементарни неща на английски.

# 95
  • София
Таксито от летището до гарата и обратно е на фиксирана цена - 23 евро.

# 96
Не съм сигурна дали съм го чела тук, но да попитам.

Как стои въпроса с маските в момента там? Носят ли се навсякъде навън?

# 97
  • София
Навън не, но вътре навсякъде и масово се прави забележка, ако се носи свалена.
В някои заведения изрично пише, че може да се седне на маса за консумация само с green pass.
Току що кацнахме и РЗИ не ни сложи под карантина, нито искат тест.

Последна редакция: сб, 11 сеп 2021, 20:04 от zigizagi

# 98
  • IT
Това, че не са искали не е всеки път. Кото си идвах преди 1 седм в България на летището ми поискаха да видят кога ми е правен теста

# 99
  • София
Аз съм с ваксина. Съгласно сайта на МВнР трябваше да сме в карантина и да представим отрицателен тест до 24 часа, за да я вдигнат.
На летището РЗИ ни казаха, че не сме в карантина и няма нужда от тест.

# 100
За ваксинираните как се получава грийн пас? Или само се показва QR кода?

# 101
Аз съм с ваксина. Съгласно сайта на МВнР трябваше да сме в карантина и да представим отрицателен тест до 24 часа, за да я вдигнат.
На летището РЗИ ни казаха, че не сме в карантина и няма нужда от тест.

Щом сте ваксинирана, защо трябва ПСР или карантина? Нали Италия още е в зелената зона?

# 102
  • София
Не ми се вижда зелена
https://www.mfa.bg/bg/covid19map

# 103

В Заповед на министъра на здравеопазването се определя коя държава каква е.

# 104
  • София
Извинявам се в такъв случай. Вече не знам къде какво четох, но бях останала с впечатлението, че ще ни трябва тест след пристигането.

# 105
  • IT
Държавите влизат в едни списъци и според   Които се действа и Италия и България са в списък С и не се изисква карантина.

# 106

Не знам какво разбирате под насоки. От летище Бари до Централна гара Бари пътува автобус 16. Билетът струва 1 евро. Не мога да помогна откъде се купува, защото ние пътувахме само в обратната посока. В темата се писа, намерете поста. Има и автобус-шатъл и влак, двата по 5 евро. Мисля, че всички пътуват горе-долу един път на час, по спомени.
Не е нужно да знаете много езици. Ако се притеснявате, просто преведете предварително с гугъл преводач изречението: Как да стигна до Бари? на италиански и/или английски. Няма начин да не ви разберат.
Оттам нататък се забавлявайте. И оставете сетивата да ви водят!
А в Интернет може да намерите всякаква информация, в т.ч. на български.

За храната мога да препоръчам сладоледите в Martinucci. Има ги в Бари и в Алберобело /може би и другаде/. Пистакиото и ягодата са уникални.
Здравейте , предложения за бюджетни хотели и добро местоположение в Неапол и Бари .Благодаря! Може и апартаменти .

# 107
  • Русе, България
tanita, най-лесно е да намерите място за отсядане през букинг. Имат рейтинги, имат снимки, има относително актуални ревюта от гости. Правите си сметката кое би било изгодно за вас като цена и резервирате. Цели апартаменти можете да намерите и през airbnb, но трябва да предвидите, че към цената, която първоначално изписва за нощувка, обикновено има една-две допълнителни такси, без които не може.

Ние избрахме хотелска стая през букинг. Бях харесала едно местенце, Travel B&B, но имахме някакъв технически проблем с плащането. В крайна сметка ще отседнем в B&Bari. Пътуваме тази събота, надявам се всичко да е шест!
Отказахме се от кола под наем, ще разчитаме на влакове и автобуси. Вероятно няма да можем да видим Castel del Monte, който беше сред набелязаните места, но всъщност нищо не се знае,  може пък да изкочи възможност.
Има ли сред вас опитвали организирани турове през airbnb или tripadvisor? Става въпрос за еднодневни пътувания с гид или някакво тематично преживяване. Колебая се дали да не запазя нещо подобно. Не знам защо, но при това пътуване имам голяма нагласа да комуникирам с местни хора.

# 108
Когато ние ходихме през лятото, също търсихме кола под наем, но се отказахме заради прекалено високите цени.
Според мен влаковете /особено/ и автобусите са достатъчно добре организиран транспорт и е напълно достатъчен за повечето посещения.
Аз не можах да вмъкна Castello del Monte в програмата ни. Не знам дали съм разочарована, защото четох и не съвсем положителни отзиви. Но пък ще имаме цел за следващи посещения.
Приятно прекарване!

# 109
Последно за Пулия няма по-рестриктивни разпоредби за влизане от общите за Италия, нали? Ваксина или PCR/антигенен до 48 часа? Включително и деца над 12 г.?

# 110
Може ли да ми помогнете със съвет.
Имаме три нощувки в Бари.

Първи ден ще се настаним и разгледаме самия град.
Втори ден.. Сутринта ще пътуваме за Алберобело.
Оттам може ли да видим още нещо и вечерта да се върнем в Бари?
Ден трети какво ще ми предложите? Къде да отидем?

# 111
  • София
Матера вижте.
А ако първият ви ден е пълен, отидете до Полиано а Маре - много е близо. Там всички се редят на опашка за сандвичи с октопод в Pescara, но аз ви препоръчвам да пропуснете яденето на крак и да отидете в
Olio su pane
https://maps.app.goo.gl/DrBWPNSsPY2gnVAT6
Сядате си на масичка, обслужват ви сервитьори и сандвичите с октопод са невероятни - има различни вариации на добавките. Хлебчето е тънко и хрупкаво, а не тази футболна топка като в Pescara.

# 112
Съгласна съм! Полиняно а маре е задължително. Матера също.

# 113
  • София
Последно за Пулия няма по-рестриктивни разпоредби за влизане от общите за Италия, нали? Ваксина или PCR/антигенен до 48 часа? Включително и деца над 12 г.?
Няма - само Ковид сертификата и травъл формата. На пристигане в Бари никой не ни ги и погледна дори.

# 114
Може ли да ми помогнете със съвет.
Имаме три нощувки в Бари.

Първи ден ще се настаним и разгледаме самия град.
Втори ден.. Сутринта ще пътуваме за Алберобело.
Оттам може ли да видим още нещо и вечерта да се върнем в Бари?
Ден трети какво ще ми предложите? Къде да отидем?
Алберобело можете да го съчетаете с Мартина Франка и/или Локоротондо. Зависи колко сте експедитивни. Аз чак след като си купихме билети за Алберобело разбрах, че същият автобус продължава и към другите две градчета.

# 115
  • Русе, България
Във връзка с последните коментари, знаете ли следното:
ако купим билети Бари - Алберобело, можем ли да слезем в Путиняно, да поразгледаме, и после да продължим със същите билети до Алберобело?

# 116
Във връзка с последните коментари, знаете ли следното:
ако купим билети Бари - Алберобело, можем ли да слезем в Путиняно, да поразгледаме, и после да продължим със същите билети до Алберобело?

Честно да Ви кажа, аз лично не бих слязла в Путиняно. Да не говорим, че както и автобусите хич не са начесто, само ще си загубите времето. Оставете си повече време на Алберобело, разходете се, седнете да пиете кафе, да обядвате, бавно, спокойно. То си заслужава цялото време. Това Путиняно... хич не ми харесва Simple Smile Лично мнение, разбира се Simple Smile  Вие питате нещо съвсем друго, но аз да си кажа Simple Smile

# 117
  • Русе, България
Всъщност интерес предизвика Grotta del Trullo и заради нея бихме слезли там. В гугъл има добри отзиви за пещерата, а на мен ми се видя удобно да можем да я разгледаме "пътьом", защото за Кастелана Гроте и тамошната пещера ще трябва да търсим допълнително транспорт.
Но дори и да не слезем точно там, ще е полезно да знаем дали има такава възможност с билетите за автобус.

# 118
  • IT
Момичета, разсмяхте ме със сълзи. Путиняно е в някаква паралелна вселена, Полиняно е в Пулия 🤣🤣🤣 Рева от смях

# 119
  • София
Putignano is an Italian town of 26 644 inhabitants located in the Murgia of the Metropolitan City of Bari, in Apulia, southern Italy. It is known for its ancient Carnival, for textile manufacturing companies and for karst caves.

# 120
Момичета, разсмяхте ме със сълзи. Путиняно е в някаква паралелна вселена, Полиняно е в Пулия 🤣🤣🤣 Рева от смях

Ами, точно Putignano /Путиняно/ е преди Алберобело. Автобусът от Бари за Алберобело минава през него.

https://www.google.com/maps/place/70017+Putignano,+%D0%91%D0%B0% … 1105957,15z/data=!3m1!4b1!4m13!1m7!3m6!1s0x1347b264abcdaa6f:0xdec45d1171885f51!2zNzAwMTEg0JDQu9Cx0LXRgNC-0LHQtdC70L4sINCR0LDRgNC4LCDQmNGC0LDQu9C40Y8!3b1!8m2!3d40.7864131!4d17.240936!3m4!1s0x1347b0be5535ab63:0xfb1845d8aad7249f!8m2!3d40.8543318!4d17.1204758

# 121
Да, Путиняно е по път между Бари и Алберобело, но не мога да отговоря на въпроса дали може да използвате същите билети.

# 122
Здравейте. Бърз въпрос. В момента сме в Пулия. Понеже е облачно и не става за плаж, решихме да се разходим до Остуни. Купих билети, но се оказаха с прекачване в Монополи. До Монополи с влак и после с автобус. Въпросът е: къде е тази спирка? До гарата, на друго място? Не можах да намеря информация, а италианският не ми се издава.

# 123
Здравейте. Бърз въпрос. В момента сме в Пулия. Понеже е облачно и не става за плаж, решихме да се разходим до Остуни. Купих билети, но се оказаха с прекачване в Монополи. До Монополи с влак и после с автобус. Въпросът е: къде е тази спирка? До гарата, на друго място? Не можах да намеря информация, а италианският не ми се издава.
За съжаление не мога да помогна. Ние преди 2 месеца ходихме с влак ди Остуни без никакво прекачване. Освен да попитате някой на гарата в Монополи или дори някой във влака, който може да се окаже, че също пътува за Остуни, друго не мога да ви посъветвам. Все си мисля, че при това положение е много вероятно автобусът да спира пред гарата в Монополи, защото явно е някакво временно положение, но знам ли... италианска работа все пак Rolling Eyes

# 124
При това положение освен да питате на гарата, не виждам какво може да се направи.
Ние чакахме на гара Полиняно автобус (в неделя), който не дойде.... Или е отишъл другаде...
Има директни влакове за Остуни, но самото градче е на около 3 км от спирката.
Тук има разписание на автобусите между гарата Остуни и града.
Не съм ги пробвала.
Много хубаво изглежда това Остуни от влака, ние ходихме в Лече.
Ето и три албума от августовското ни ходене до Бари.
Полиняно, Монополи, Бари.
Матера.
Лече и Бриндизи.

И по-старите от юли:
Бари.
Полиняно и Монополи.
Алберобелло.

# 125
Кой ме би да взема точно тези билети. Но времето за пътуване беше най-кратко Confused 1.30 ч
Ще се оглеждаме за други като нас. Абе ще има стрес, както винаги.

# 126
Кой ме би да взема точно тези билети. Но времето за пътуване беше най-кратко Confused 1.30 ч
Ще се оглеждаме за други като нас. Абе ще има стрес, както винаги.
Стресът в Италия е забранен термин! Simple Smile Наслаждавайте се, не се знае какво ще пропуснете за сметка на друго, по-хубаво. Simple Smile Успех!

# 127
Надявам се да е малко стресът GrinningА някой да се е озовал на гарата в Остуни и да се е придвижил до Стария град?

# 128
Ще чакате автобуса, че е далечко

# 129
Остуни на нас много ни хареса.
Ние пътувахме с влака. Не знаехме, че гарата е далече, но отпред чакаше автобусът за Стария град. Шофьорът изчака търпеливо да си купим билети от кафенето на гарата. Когато слязохме в Стария град, снимахме разписанието на автобуса за връщане, но не беше спазено. Автобусът (всъщност на връщане беше маршрутка) дойде с 20-ина минути закъснение, караше като луд и пристигнахме на гарата 4-5 минути преди пристигането на влака. Настана суматоха с купуването на билети, но успяхме Blush

# 130
Стигнахме Остуни, слава богу, без проблеми. Та ако и вие сте се запътили натам, ще ви упътя, колкото мога, още докато ми е прясно. Ако сте закупили опция Бари - Остуни( BUS), да знаете, че трябва да слезете на гарата в Монополи и да се придвижите до автобусна спирка за Остуни. Точно на гърба на гарата има малка информационна будка. Ще ви дадат карта и начертаят пътя. Може и по via Magenta и пак се излиза на via Roma, където е спирката ( срещу нея има аптека). Картата мъжът ми е изхвърлил, нали вече не е нужна 🙄
В Остуни спирката е почти до Стария град, ще го видите. Много кипро градче, говоря за Ла Терра. Много стълби и много заведения, готови да ви направят щастливи и доволни. Хващате от площада на Свободата по via Cattedrale и започва едно лудо обикаляне и губене по тесни бели улички нагоре, надолу, наляво и надясно. Като свършите, в началото на старата част има информация, вземете си карта и да ви начертайте пътя до спирката на автобуса за гарата. Близо е. Шофьорът е луд.

# 131
  • No Line On The Horizon
Здравейте, планирам посещение в Неапол с 4 нощувки. Един от дните съм решила да се отиде до Соренто, с влак или рейс. За рейс опцията е TIC tickets, т.е. обществен транспорт или Circumvesuviana train, за който влак доколкото разбирам се тръгва от определени места, различни от влаковете на Trenitalia.

От Соренто ще хванем автобус на SitaSud, които предлагат еднодневен билет за 15 евро, включващ градовете по Амолфийското крайбрежие, както и едно качване на фери с Travelmar. И сега въпросът е как да го кобинирам. Може би е по-добре да се отиде до Позитано с рейс и оттам да се хване фери до Амолфи, а връщането да е с автобус до Соренто. Някъде четох, но не мога да сетя точно, че в един от двата града е доста изкачването до автобусната спирка. Това са местата, където спира автобусът Agerola, Amalfi, Atrani, Cetara, Conca dei Marini, Furore, Maiori, Massa Lubrense, Meta di Sorrento, Minori, Positano, Piano di Sorrento,Praiano, Ravello, Salerno, Sant'Agnello, Scala, Sorrento, Tramonti, Vietri sul Mare.

Ако се тръгне сутринта рано, възможно ли да се осъществи тази програма - Соренто, Позитано и Амолфи в един ден?

Ще ходим и до Помпей. Кой транспорт е най-удачен да се използва?

# 132
Circumvesuviana е удобен за Помпей. Спира близо до входа.

До Амалфийското крайбрежие аз ползвах пак Circumvesuviana + дневна карта за автобус. Направих спирки в Позитано, Амалфи и Равело, че беше зимата и денят беше къс. В Позитано се върви до автобусните спирки повечко.

# 133
  • No Line On The Horizon
Ако купя карта Сampania 3 days, транспортът до Соренто със Circumvesuvian безплатен ли е? Аз го разбирам, че е защото пише The use of public transport is limited to reaching the places included in campania>artecard
Картата е доста изгодна, защото струва 31 евро, а само с входа за Помпей и Националния археологически музей са толкова.

# 134
  • Русе, България
Здравейте от Бари! Не можете да си представите колко съм щастлива да го напиша, след като преди малко се прибрахме от едно непредвидено и организирано в 9 вечерта оставане в Кастелана Гроте. Автобусът, с който снощи искахме да се върнем от Кастелана до Бари, дойде препълнен и отказа да ни качи. Шофьорът ни увери, че ще дойде друг автобус до няколко минути и да чакаме. Чакахме около два часа и накрая просто вече нямаше смисъл. За щастие имахме достатъчно пари в себе си и мобилен интернет, за да успеем да се настаним за през нощта.
Иначе пещерата е много красива, заслужава си посещението. Ако знаехме, че ще стане така с автобуса, щяхме да вземем дългата обиколка. Сега натрупахме качествени спомени 😉 и имаме повод да се върнем пак.
Програмата ни за днес ще търпи промяна, но важното е, че сме добре.
Срещнахме не малко сънародници, желая весело прекарване на всички из Пулия!

# 135
Ако купя карта Сampania 3 days, транспортът до Соренто със Circumvesuvian безплатен ли е? Аз го разбирам, че е защото пише The use of public transport is limited to reaching the places included in campania>artecard
Картата е доста изгодна, защото струва 31 евро, а само с входа за Помпей и Националния археологически музей са толкова.
Да, транспортът е безплатен.

Ако се тръгне сутринта рано, възможно ли да се осъществи тази програма - Соренто, Позитано и Амолфи в един ден?
Възможно е да се осъществи програмата, ако се тръгне рано от Соренто. Доколкото си спомням, първият автобус беше около 9 ч. сутринта. Ако тръгвате от Неапол, е добре по това време вече да сте в Соренто. Съветвам Ви да отидете по-рано на автобусната спирка, защото се събират много хора и не всички успяват да се качат в автобуса. Поне така беше през август.
Ако маршрутът продължава да се радва на такъв интерес, смятам, че е най-добре да хванете автобус до Амалфи, да се разходите там, после с ферито до Позитано, след това катерене до автобусната спирка и оттам до Соренто.
Ако не Ви се катери, може да го направите обратно - Соренто - Позитано /автобус/, надолу до пристанището, Позитано - Амалфи /фери/ и Амалфи - Соренто /автобус/.
Ако Ви остане време, можете да включите и Равело в програмата - с автобус от Позитано или Амалфи.

# 136
Здравейте,

Аз имам въпрос за прибирането - ние все още не сме напълно ваксинирани, така че ще трябва да правим тестове. По последна информация намирам, че Италия е все още е зелена зона за България (заповедта от 15.09.2021) и би трябвало да може да си направим тестовете в България.
Все пак някой от прибралите се може ли да посъветва къде в Италия са си направили тестове. Летим от Бари,  но сме отседнали в близост до Остуни и Челие Месапика.

Благодаря Ви предварително!🤗

# 137
Тестове можете да направите в София, след като се приберете, имате 24 часа за това.

# 138
  • София
Здравейте,

ше пътуваме до Бари в периода 05.10 - 09.10. Разделила съм програмата 2 нощувки в Полиняно и 2 в Лече. Не сме ваксинирани, преболедували сме, но за съжаление сертификатите ни изтекоха миналата седмица. Та във връзка с новите изисквания, за да се качим на самолета на връщане, ще ни е необходим отново тест. На отиване ще го направим в понеделник 04.10, за да е валиден и първия ден като кацнем във вторник, за да разгледаме Бари и да може да влезем в катедралата. След това два дни - в Полиняно, Алберобело, Локоротондо, Монополи и Остуни ще сме без ковид пас (там предполагам няма какво да се посещава на закрито). В петък сутринта на 08.10 искам да си направим тестове отново в Лече, за да влезем там в катедралата и да го ползваме и след това за Матера и за връщането към БГ, което ще е следобеда в събота.
Въпросът ми е как да си резервирам тест в аптека в Лече? Прегледах пдф файла  с аптеките, които правят тестове, намерих най-близката до хотела ни, но прочетох, че аптеките искали предварително записан час. Знаете ли това как се случва и задължително условие ли е?

Благодаря ви