Психичен или здравословен проблем

  • 1 925
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Привет на всички четящи, извинете ме ако пиша в неправилен раздел, първи път ми е Simple Smile След изкаран ковид преди месеци бях диагностициран, че получавам паник атаки. Задух, изтръпване в крайници, а понякога и в гърдите и врата. След обстойни прегледи при кардиолог,невролог и ПКК и биохимия не бяха намерени никакви отклонения. Явно се успокоих и изтръпвания почти няма вече, но здухът остана. Ежедневно го усещам като недостиг на въздух и трудно поемане на въздух. Само сутрин след като се събудя около час съм добре и след това се почва(или поне така го усещам аз) По преценка на лекаря не ми направиха снимка на белите дробове, защото нямало смисъл да ме облъчват излишно и ако има проблем щяло да има отклонения в ПКК. Въпросът ми е според вас възможно ли е от нерви всеки ден да усещам задух или да продължавам с прегледите и да търся другаде причината? Пих деанскит за 1 месец, сега мента глог и валериан. И при двете за духът си беше същия. Пушач съм(правя опити да ги спра) Притеснявам ли се излишно според вас?

# 1
  • Мнения: 25 597
Пушач съм(правя опити да ги спра) Притеснявам ли се излишно според вас?

Как мислиш, дали се притесняваш изобщо? Ако беше притеснен, първата ти работа щеше да е да спреш цигарите.
Освен това си прекарал и ковид, а всички знаем, че последиците са дългосрочни и сериозни.

Какво става с организма след Ковид-19

Цитат
При пациентите, прекарали Ковид-19 в особено тежка форма, дори и месеци по-късно били установени нарушени функции на белите дробове и недостатъчно снабдяване на тялото с кислород.

Който е излекуван от Ковид-19, не е непременно здрав

https://dariknews.bg/novini/komentar/kakvo-mozhe-da-se-sluchi-s- … -covid-19-2267753

# 2
  • Мнения: 46 508
...По преценка на лекаря не ми направиха снимка на белите дробове, защото нямало смисъл да ме облъчват излишно и ако има проблем щяло да има отклонения в ПКК...
Потърси второ мнение. Ако ПКК-то заместваше снимката, нямаше да правят снимки...

Не влизай в омагьосания кръг на антидепресантите. Както Как' Сийка посочи, симптомите ти напълно отговарят на тези след ковид.
Спри цигарите, за да подпомогнеш възстановяването. Аз като пушех и без ковид получавах задух.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 990
След ковид имах затруднения да си завържа обувките и се задъхвах, сякаш съм изкачила Еверест. Месец след боледуването реших да се кача до 12-тия етаж пеша и около 5-6 етаж щях да колабирам.
Физически и до днес не се чувствам в предишната си форма, а го карах преди 2,5 месеца и то относително леко. Правих снимка, дробове чисти. Така че е напълно възможно да усещате още пост-ковид ефекти, отделно проверете хормоните на ЩЖ и желязото/хемоглобина, защото те също се объркват след боледуване.

# 4
  • Мнения: 4
Благодаря ви за отговорите. Ковид го изкарах буквално един ден с температура и нищо друго като симптоми, но не отричам възможността да с а някакви дълго пост ковид симптоми и да ми бъркат целия организъм. Цигарите наистина след тези неща съм ги намалил до 2-3 на ден(просто волята явно ми е слаба, за да ги спра напълно поне до момента) Въпросът е, че не спирам да мисля за някакви лошо заболявания, които не са успели да ми открият(определено хипохондрията ми се засили доста) И това утежнява задухът още повече. Истина е,че реално е на моменти. 2-3 дни може да нямам никакви проблеми, на 4тия ден да имам чувството,че цял ден не мога да си взема въздух. Ще опитам да спра тотално цигарите, ще направя една снимка на белия дроб ако не за друго, то за мое успокоение ако всичко е наред. Ще се опитам и да пропусна антидепресантите като вариант и ще мисля позитивно. Благодаря ви отново за отговорите Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 13 082
Всичко е възможно. След изкаран ковид приятелка на една от дъщерите ми отключи първо ПА, а после нервни припадъци, подобни на епилепсия. Наложи се да я лекуват в психиатрично отделение. Здраво, право, младо момиче. Вече е добре. Потърси за всеки случай психиатър и вземи мерки, за да избегнеш антидепресантите.

# 6
  • Мнения: 4
Всичко е възможно. След изкаран ковид приятелка на една от дъщерите ми отключи първо ПА, а после нервни припадъци, подобни на епилепсия. Наложи се да я лекуват в психиатрично отделение. Здраво, право, младо момиче. Вече е добре. Потърси за всеки случай психиатър и вземи мерки, за да избегнеш антидепресантите.
Бях и на преглед при психиатър, който веднага ми даде антидепресанти, които да пия минимум 6 месеца. Не съм ги почвал,все още се опитвам да се справя без тях

# 7
  • Мнения: 5 139
Ще спомена още една опция - алергия. Имам 2 пресни случая около мен на хора с пристъпи на задух, единя целодневно, другия нощно време, единя пушач, другия не. На единя откриха хистаминова непоносимост,  а другия мнооооого силна алергия към домашна прах - преди не е имал, развил си я е. И двамата бяха погрешно диагностицирани с паник атаки.

Много е вероятно да е следствие от ковид (9 месеца след като го карах имам остатъчен ефект,  но в друго направление) и цигарите пречат със сигурност. Чистенето от цигарите понякога пречи още повече. Да, абсолютно може да са паник атаки, но все пак бих препоръчала да се консултирате с лекар дали може вашите симптоми да са заради алергична реакция.

# 8
  • Мнения: 141
Пулмолог

# 9
  • Мнения: 4 347
Всичко е възможно. След изкаран ковид приятелка на една от дъщерите ми отключи първо ПА, а после нервни припадъци, подобни на епилепсия. Наложи се да я лекуват в психиатрично отделение. Здраво, право, младо момиче. Вече е добре. Потърси за всеки случай психиатър и вземи мерки, за да избегнеш антидепресантите.
Бях и на преглед при психиатър, който веднага ми даде антидепресанти, които да пия минимум 6 месеца. Не съм ги почвал,все още се опитвам да се справя без тях
категорично можеш да минеш и без тях.
Отиди на психотерапевт - има теми във форума "разговор със специалисти", потърси и ще видиш темата, Любомир Стефанов е авторът. Позволи си да отидеш при него на сеанс, ще открие истинският проблем, защото със сигурност знам, че не винаги си имал хипохондрия  ( просто човек не се ражда с нея).
Антидепресантите само ще маскират проблем, който ще си стои в подсъзнанието. Разговор с психотерапевт ще изведе проблемът от подсъзнанието на ниво съзнание. Пробвай. Успех.

# 10
  • Мнения: 179
Щом са пристъпи, аз бих посъветвал автора нещо, което едва ли ще направи, но все пак:
Спираш цигарите и почваш да тичаш постепенно, на планина/чист въздух. Ходене - тичане - ходене - тичане докато не изминеш поставената цел. Постепенно, докато стане само тичане по баир. Успоредно с това сменяш диетата с по-здравословна.

Това, което ще направиш със себе си, няма да е по силите на никой доктор...

# 11
  • Мнения: X
За мен това си е чисто отключване на ПА след някакво боледуване, в случая ковид. Моят съвет е да изследваш ЩЗ, Б12, вит Д и да започнеш някакъв естествен антидепресант (жълт кантарион напр.) + успокоително (валериан). Ако видиш, че задълбаваш, аз бих направила отново консулт с психиатър. ПА започват рязко и много трудно отшумяват, даже понякога ситуацията се усложнява. Успех!

# 12
  • Мнения: 1 431
И аз така мисля, това си е чиста тревожност. Ако трябва да разсъждавам трезво, си мисля, че след прекаран вирус за един ден едва ли ще има чак такива последствия. Е да, ако си го карал тежко с пневмония би било нормално да имаш още задух. Но ти повече май си се стреснал. Не разбирам защо ги правите тия тестове за само 1 ден температура и неразположение. Психическото бъгване е много по-опасно и няма връзка според мен с Ковид, а с постоянното промиване на мозъците ни по тв. Наплашиха за тази една година много хората. Всичко ще отмине, иска време, според мен сте здрав и е на психична основа. Психиката е много важно нещо, не позволявайте да рухне. Бъдете здрави и разумни!

# 13
  • Мнения: X
Скрит текст:
И аз така мисля, това си е чиста тревожност. Ако трябва да разсъждавам трезво, си мисля, че след прекаран вирус за един ден едва ли ще има чак такива последствия. Е да, ако си го карал тежко с пневмония би било нормално да имаш още задух. Но ти повече май си се стреснал. Не разбирам защо ги правите тия тестове за само 1 ден температура и неразположение. Психическото бъгване е много по-опасно и няма връзка според мен с Ковид, а с постоянното промиване на мозъците ни по тв. Наплашиха за тази една година много хората. Всичко ще отмине, иска време, според мен сте здрав и е на психична основа.
Психиката е много важно нещо, не позволявайте да рухне. Бъдете здрави и разумни!
+1
Такова масово бъгване с това тестване. ПСР тестове, антигенни, за антитела и не знам какви още. Никой не казва да не се тестват хората, ама и прекаленото тестване не е добро. И след ковид се пускат безброй изследвания, снимки до откат. Пазете си здравето, но си пазете и психиката.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 990
Попаднах на тази статия и се сетих за темата:
https://m.dir.bg/dnes/obshtestvo/post-covid-sindrom-veche-ne-vod … m-istinski-zhivot

Общи условия

Активация на акаунт