Мнения за гимназии в Пловдив - 2

  • 30 056
  • 736
  •   2
Отговори
# 450
  • Мнения: 16
Относно спора за ЕГ или НТГ, ще се включа и аз.
Бивш възпитаник съм на НТГ. Е, нищо не помня, профилирах право. Единственото, което ми донесе, беше средата и нивото на английски език.
Ерго, на 13г човек не знае какво иска да учи. А един език винаги е нужен.
Миналата година синът ми беше приет в ЕГИВ. Пред него се откриват възможности:
- да учи в чужбина - 2 държави по избор, една в Европа и РФ. Може и да ви е странно, но Русия е космически години напред пред нас. Била съм, работила съм с руснаци и знам.
- да учи в България каквото сам прецени - в този случай езиците ще са му само от полза.
Аз съм на мнение, че на тази неориентирана тийнейджърска възраст децата е най-добре да учат език. Ако може езици, още по-добре.
А и синът ми се замисля за стоматология, където един Строителен техникум или ТЕТ няма да са му много полезни. По-полезен ще му е език за специализация в чужбина.
Нека да кажем - така, както в ЕГ се учи език, никой курс не може да е полезен.

# 451
  • Мнения: 197
galina_malina,
ДАНО ДА СИ ПРАВА!
(записа ли го на немски извън училище? защото аз не издържах и, май съм писала тук, че му включих и курс от април месец)
Биологията на немски ли му беше?
JiD, той кара интензивен курс миналото лято в немски езиков център "Мартин Лутер". През учебната година не е ходил.
Да биология, химия и история се учат на немски, или поне така е заложено. Истината е, че отначало започнаха и трите предмета на немски, но по някое време през годината преминаха изцяло на български. Учебниците по история на немски не са докоснати. По биология, мисля, че изобщо нямаха учебници на немски, а по химия една учебна тетрадка на немски се попълни до края, защото госпожата много си държеше на нея. Отделно учителите в Тиймс им качваха материали по съответния предмет на немски. Но някъде към средата на учебната година всичко си тръгна на български.

# 452
  • Мнения: 2
Здравейте, мнение на СОУ Св Паисий Хилендарски , интересуват ме паралелките графичен дизайн и изкуствен интелект. Доста интересни и нови, моля за мнение за училището?
Здравейте,
като майка на ученичка излизаща от там - НЕ!

# 453
  • Мнения: 149
Може ли да споделите какво не ви хареса, аз лично го бях позабравила това училище, но ми харесва графичния дизайн.

# 454
  • Мнения: 557
Вижте кой ще води специализираните предмети, по каква учебна програма и какви учебници. Иначе само гръмкото име може да ви подведе в очакванията ви. Извънучебно софтуни  имат много варианти, нива, ресурси, че и безплатни курсове в началото ако детето се интересува в тази област.

# 455
  • Мнения: 122
И аз да дам един глас за ЕГ. Много се учи и не само езика. По билология, нерде не, навлизат в такива детайли, особенно раздела генетика... то бяха задачи, то беше чудо. А моята, тя медицина не иска, ама няма решаваш.
От друга страна сега на матурите, доколкото разбрах средно по МАТ са със 77 точки, чакам да видя статистиката. Миналата година видях от на Дидева файла са с 56 точки.

# 456
  • Пловдив
  • Мнения: 4 120
galina_malina,
ДАНО ДА СИ ПРАВА!
(записа ли го на немски извън училище? защото аз не издържах и, май съм писала тук, че му включих и курс от април месец)
Биологията на немски ли му беше?

Къде ходи на курс по немски?

Включвам се с деветокласничка с немски в ЕГИВ. Трудничко й е доста по немски.
Миналото лято също беше на интензивния курс в Мартин Лутер.
Учителката й по немски от училище се опита в средата на годината да ме убеждава, че трябват частни уроци (даже беше предложено конкретно име, въпреки че й казах, че моя близка-учител се занимава ежеседмично с нея). За мен това е много порочна практика - да плащам, понеже тя не си върши работата... Не са доволни целия клас от нея.

# 457
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
О, и да има възхитени и доволни от преподаватели, които директно насочват към частни учители ,и то конкретни имена ?.Моля.ви се. Има нещо много сбъркано. Такива учители просто трябва от следващия ден да не са на работа. Това е корупция. Която родителите подхранват . И всеки си мълчи...

# 458
  • Пловдив
  • Мнения: 1 247
Змейковица,
След третата двойка по немски втория срок, случайно минавах покрай Българо-немския център зад Младежкия дом и видях, че тъкмо в този един момент, около средата на април започва курс.
Та, там.
Направиха му входящ тест и го определиха за В1.2. Сега тази седмица го завършва. Може да погледнете сайта им.
Не мога да кажа дали съм доволна. Нищо не разбирам от немски. В училище не мога да кажа, че рязко се подобри...
Но този център ни е близо...

# 459
  • Пловдив
  • Мнения: 4 120
Благодаря, ще погледна!

Аз бях в шок дълго време след тоя разговор и все още не зная какво и дали да предприема. Тази учителка си позволява наистина много и вчера даже откровено ги е обиждала и хокала. Класът са се оплакали на класната, тя се е ядосала, но... дотам. Нямам представа дали би било реално да сменят учител. Не ми се мисли, че имаме още поне една година с нея Disappointed Relieved

По повод уроците:
Моя близка колежка със син в 9 клас в ЕГ Пловдив също с немски получи идентичен съвет за частни уроци Rolling Eyes по същото време като мен (февруари). Той тръгна на тези уроци (50 лв. за час) и ходи до средата на май като не беше постигнат дори минимален напредък.

# 460
  • Пловдив
  • Мнения: 4 113
Аз вече съм писала в темата за остарялата методика на преподаване на език. Мога да направя разликата от това как дъщеря ми учи английски и как ще трябва да учи друг език. Но, за съжаление, Пловдив с това разполага. Та не избираме точно езика, а атмосферата, средата, децата, пък ако случим и на учител, чудесно. Ако ли пък не, ясен ни е изходът - другите учители. Това е порочната практика на българското образование. Аз, категорично, не бях доволна от учителите по български и математика в училището на дъщеря ми. Не всяко дете може да зубри с часове, защото, видиш ли, така трябва. Не, не трябва. Голяма част от материала трябва да се усвоява, и разбира, от обясненията в час. Вкъщи се донаучава, което категорично не означава самопотготовка. И тук не става въпрос само за ум, амбиция и старание. Това, което правиш трябва да те увлича, да ти е приятно, да те амбицира и мотивира. Много деца имат нужда точно от това, особено ако не са програмирани да четат и ксерокопират. Аз съм взискателен родител, но с трезвата преценка на абсурдите в образованието, та съм умерено амбициозна в очакванията си. Дъщеря ми разполагаше с времето си, стига да се справя с това, което е приоритет. Признавам си, физика, химия и т.н. в 7 клас, бяха в 9-та глуха. Аз, като учила химия, и свекър ми, който е физик само отворихме и затворихме учебниците и ги пратихме в дъното на шкафа. Като пишеш неграмотно винаги си личи, отколкото ако не знаеш някой принцип на Нютон. Та така. Не може капацитет по всичко. То, всъщност, може, ама това е повече родителска амбиция, отколкото на ученика. Дано да имат късмет децата. На 13, ако някой иска да става ядрен физик, ще учи физика. Но повечето не знаят какво искат. И е нормално. Децата трябва да изживеят възрастта си подходящо за тях, а не за възрастните. Честно, свят ми се зави, в една друга тема. Олекна ми. Мислех си, че аз съм прекалено взискателна, а всъщност, се оказах направо разхайтена. Детето излизаше с приятели, ходеше на кино и не е учила до посреднощ. Имаше време за всичко, което пожелае. Децата имат право на избор, така е, но ние сме по-опитни да преценим модата ли ги влече към нещо или наистина са амбицирани това да правят. И, да, винаги ние ще сме виновни, ако не им хареса. Удобно е. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 461
  • Мнения: 1 212
Здравейте! Може ли да дадете мнение за що-годе добра гимназия за ученик с бал 200?

И друго да питам, ако в дадено училище мин.бал е 350, но няма достатъчно желаещи, то ще приемат ли ученик с по-нисък бал или ще си държат на 350?

# 462
  • Майничка
  • Мнения: 12 461
Разбира се, че ще приемат, училищата са за ученици, не за балове!
Ок. 200 миналата година са били паралелки в Яворов, в Цар Симеон, в ПГ по битова техника, в Дървото, клим.техника в ПГ по ХВП, в Софроний Врачански...

# 463
  • Пловдив
  • Мнения: 77
Много благодаря на всички, които се включиха по темата за избор между търговска и езикова гимназия. Наистина на 13-14 години повечето деца не са ориентирани какво искат да учат занапред. Мненията, които споделихте са изключително полезни.

# 464
  • Мнения: 122
Огромни благодарности на Дидева Flowers Bouquet Flowers Bouquet Flowers Bouquet за статистиката от таз годишните ДЗИ-та на дванадесетокласниците, много полезно четиво за избиращите училище след седми клас.
Аз продължавам да го следя и заради бъдещия шестокласник.

Общи условия

Активация на акаунт