Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Етажната собственост може ли да изгони съсед?

• 3 471
  • 53
  •   1
Отговори
  • София
Въпросът ми е етажната собственост може ли да изгони лице от собственото му жилище и при какви обстоятелства? На някой случвало ли му се е?
Нашата драма със съседи вече е цяла сага и нищо и никой не може да я реши. Ни полиция, ни жалби, нищо! С психично болни хора няма нито как да се говори, нито как да се разбереш.
Накратко, въпросните съседи се намират под нас и години наред имат сериозна фиксация спрямо нас.
Нетърпимо и непоносимо е, вън от всякакъв здрав разум.
Един пирон не можеш да забиеш в стената, без да дойде полиция, пералня не мога да пусна, без да се задумка по вратата, сякаш има пожар. Жената е психично болна, не ходи никъде, стои си по цял ден вкъщи, а мъжът, уж нормален, крещи повече и от нея. Постоянно се крещи за всичко. Докато правихме ремонт, спазвайки всички разпоредби за шума, разбира се, 3 пъти беше викана полиция, ей така, за спорта. Входната ни врата редовно бива заливана с какво ли не. Всичко се документира с полицейски протоколи, но след като няма увреждане на собственост, голяма работа. Полицията "дружески" ни съветва да си продадем апартамента и ние да се махнем! Тоест, никой нищо не може и не иска да направи за едни агресивни, ненормални хора! Нито плащат нещо за входа, нито участват в каквото и да е свързано с ремонти на кооперацията. Едните крясъци, претенции и постоянен тормоз от тях! Не простирам, защото ми се нарязват дрехите, всичко е обезшумено, за да не се чува нищо долу, но независимо от това, всеки шум, откъдето и да дойде, непременно е наш и непременно се вика полиция.
Това вече наистина не се търпи. Затова си мислех някой има ли опит с извеждане от жилището чрез етажната собственост? Каква е процедурата?

# 1
  • София
Доколкото знам, трябват подписите на 80/ от входа. Питай домоуправителя, те знаят.

# 2
  • Велики Преслав
Ами, издействайте ограничителна заповет. Да не могат да се качват до вратата ви. Друго, да сложите камера, която да заснеме това което правят на вратата ти и да пуснете жалба за насилие и тормоз.
Аз бих ги дразнил нарочно. Например, пускаш прахосмукачка, и точно в 14:00 я спираш. Друг вариант е да повикате приятел, така, по-едричък, който като се погледне вдъхва малко страх, за да ги посплаши щом ти заблъскат. Те нямат право, да ви лишават от правото ви за ползване на пералнята както сте казали.

# 3
  • София
А как простираш, та ти нарязват дрехите?

# 4
  • София
Рязала ми е чаршафи, които са били близко до нея. Простирах преди от външната страна на балкона, но отдавна вече не го правя.

# 5
  • София
Простиране извън балкона е нарушение.

# 6
  • София
Процедурата с изгонване на съсед съществува повече на теория, отколкото на практика. На ваше място наистина бих се замислила за продажба на апартамента, отколкото с организиране на етажна собственост, още повече, че ще е ходене по мъките с години и нещата ще ескалират драстично.

# 7
плащат ли си разноските към етажната собственост? И ако не, каква дължима сума са натрупали?
Евентуално по тази линия може нещо да се направи, но трябва да ги осъдите, ако не си платят, евентуално жилището на търг... (ако съдът постанови)

# 8
  • Варна
Направи консултация с адвокат, който има опит с дела за етажна собственост. Може, но процедурата е дълга и сложна. Изискват се подписи на много от собствениците, май нещо от рода на 75 процента. И нещо ми се мярка из ума, че извеждането не е завинаги, а за няколко години само.

Съжалявам, но и аз ще кажа - продавайте.

Иначе знам, че сега много моралисти ще подскочат, но аз бих си направила удовлетворението да намеря няколко по-якички аверчета, които да им теглят един здрав пердах на изпроводяк. Ей тъй, като малка компенсация за годините тормоз. Не че ще се върнат.

# 9
  • София
плащат ли си разноските към етажната собственост? И ако не, каква дължима сума са натрупали?
Евентуално по тази линия може нещо да се направи, но трябва да ги осъдите, ако не си платят, евентуално жилището на търг... (ако съдът постанови)

Не, не си плащат нищо, вече повече от 2 години. Не участват в нито един ремонт, подобрение, в нищо. Единственото, което правят, е да създават само проблеми. Никога не искат нищо, никога не са съгласни с нищо. Разговор нормален не може да се проведе, само крясъци "НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВА!".  Но само ние сме пряко засегнати от този тормоз, което е най-лошото. Значи, аз трябва да си продам жилището заради двойка ненормалници и да насадя други хора на този тормоз, вместо те да напуснат. Това е някакъв абсурд просто!

# 10
  • Велики Преслав
Това е направо за съдебен спор. Ако се решите, ще гледам епизода с удовалствие. Сега по-сериозно.
Трябва да ги осъдите за нещо но с доказателство. За това ви предложих варианта с камера.

# 11
  • СИ
Преди години родителите ми имаха проблеми с една такава. И не само те. Докато не отнесе юмруците не си седна на задника...! Лошо е да се стига до крайности, но живеенето в съсобственост понякога не е лесно и приятно.

# 12
Танто за кукуригу . Щом крещят , викай полиция всеки път , когато ги чуеш . Казваш на оператора , че чуваш вик за помощ и да пращат патрулка . Идеята за камерата не е лоша , по възможност със звук , а след това се консултирай с адвокат при занети техни изцепки .

# 13
  • София
Викам, ама те не крещят пред полицията. Напротив, кротки и спокойни са.
Имаме камера пред вратата. Имам записи, ама какво от това?
Нямало увреда на собственост, това е дежурното, което чувам.

# 14
трябва да провериш  и психично болната дали има официално признато заболяването, има ли попечител?
Възможно е да се обърнете към прокурор или  съседите да подадат молба до управителя на Центъра за психично здраве, като опишат по какъв начин въпросният човек е опасен за околните и да бъде принудително настанен за лечение.

# 15
  • Варна
Могат да бъдат изгонени при 80 процента гласували на събранието, след като и не плащат. Ние така изгонихме едни съседи не плаща а и имаха го яко куче, което беше заплаха и ухапа един съсед.

# 16
А имате ли подкрепа от етажната собственост? Други хора имат ли проблем с тези, дразнят ли им се?

# 17
  • Варна
https://infolaw.bg/%D0%94%D0%A0%D0%A3%D0%93%D0%98-%D0%BF%D1%80%D … %B8-(37,1,law=26)
Тук е описана горе долу процедурата.
Според мен не отлагайте повече, а действайте. Щом не си плащат таксата за входа, едва ли ще има съсед, който да откаже да се подпише. Лесно ще съберете 75%.
Като опре ножът до кокала, може да се кротнат. Ако не, чао. И задължително наемете адвокат, който работи в тази сфера, за да ви изготви всички документи от - до. Сами няма да се справите и постоянно ще ви връщат за нещо.

# 18
Какво мислят съседите? Те също ли се чувстват тормозени?
Майка ми имаше една съседка под тях, която викаше след нея - откачена старица. И на улицата, ако я види, започваше да крещи по нея. Беше неприятно, но бабата умря.
Във вашия случай не бих се чувствала и аз комфортно. Няма и как да се разберете с тях. Пробвайте наистина с общо събрание. Жалбите до полицията май са безсмислени, защото тези хора явно не се стряскат, а и не увреждат ваша собственост, може би съвсем съзнателно, за да не бъдат наказани по закон. Може да не са толкова ненормални.

# 19
  • Варна
Свикайте събрание. На обявата за събранието, където се посочва дневния ред, напишете само тази точка (или ако има и други, тази да е на първо място, с големи букви). Те ще го видят със сигурност. Обсъдете с комшиите. Колкото и да са откачени тези, повярвайте повечето комшии не са лично засегнати и ще се измъкнат половинчато - ще ги съжалят, няма да разпишат за извеждане. Трябват ви твърде големи проценти. Ако имате адвокат по ЕС, повикайте го и той да присъства. От там се тръгва, от събранието. И е хубаво всичко да ви е изрядно там за да няма после провал.

# 20
Сигурна ли си , че проблемът е само в тях? Полиция обикновено идва, когато е подаден сигнал за шум в часовете за почивка. През тях не е време да се забиват пирони. Никой не е длъжен да ти гледа прането пред прозореца си. Пералнята на съседите ми се чува повече у нас, отколкото у тях, нощем бучи като хеликоптер из целия ми апартамент.

# 21
  • Варна
Как да не са лично засегнати останалите комшии, след като въпросните не си плащат таксите? Никой не обича да го правят на глупак!

# 22
  • София
Просто не можете да си представите дори за каква ненавист и фиксация става въпрос.

Снощи въпросният ненормалник си проби собствения таван с къртач и ни отряза тръбите за вода. Това нормален човек би ли го направил?! Всичко е документирано, има свидетели, заснето, съставен е протокол в полицията. Не отвори на полицията, докато къртеше. Съседи тичаха по етажите, крещяха му да престане. Той не отвори на никой. Прерязал е тръбата за чиста вода и сега водомерът вкъщи върти, без да е пусната никъде вода. Това вече е увреда на собственост. Наводнява си апартамента, за да може да каже, че ние го наводняваме. Спряхме си водата, за да не се наводни този ЧОВЕШКИ ОТПАДЪК, но това не е решение. Вече освен жалба за неимуществени вреди, пускаме жалба и за имуществени такива.
Дъщеря ми е в стрес, страхува се да мине покрай вратата им. Подскача при всеки звънец и всеки шум. Лично бих му извила врата на това говедо, но той това иска - да му посегне някой.

# 23
Е как има достъп до ваша тръба през тавана си?

# 24
А'й стига бе !

# 25
  • Варна
Този ви е взел на мушка. Вас. Не знам как си мислите, че можете да се оправите с луди хора, а междувременно това да е за сметка на вашето и на детето ви психично здраве и нерви.

# 26
  • София
Да, знам. Насрочихме събрание на етажната собственост. Да видим кой ще си ходи - той или ние.
Предполагам, че ние. Важното е лудите да се разхождат необезпокоявани и да им се спазват правата. Ние, останалите, права нямаме. Консултации с двама адвокати направихме - трябвало доказателства още да събираме, за да заведем дело за тормоз. Всяка заплаха да се документирала с обаждане на 112. Иначе имало голяма вероятност да изгубим делото, защото е дума срещу дума. А при евентуално дело за тормоз, може да претендираме не само за обезщетение, но и за въдворяване. Толкова за българското правосъдие. Докато не стане убийство (като в Красна поляна за паркомястото), все нямат достатъчно доказателства.

# 27
Сигурно, и да решите вие да си продадете жилището, точно на огледа ще захлопат и ще ви пъдят клиентите. 
Почти във всеки блок има по някой, който не плаща или притеснява хората. Но сигурно ще бъдете поне по-спокойни без тия всичките разправии. Не знам дали си струва това ваше жилище, да изтърпите всички тези разправии с неясен изход...

# 28
  • Варна
Аз не бих продала. Каква ми е гаранцията, че на новото място няма да има същите или други проблеми? Да не стане от трън на глог работата...

# 29
Малка е вероятността да успее да ги изгони, през това време ще къса нерви със съд и с невъзможното живеене, щом и детето и се страхува  вече от някой почукал на вратата.
Няма гаранция, винаги може да се нанесе някой такъв съсед във всеки блок, но пък не трябва да робуваме толкова на някакви стени. "Моят дом, моята крепост". Човек и в друг апартамент може да живее, дори и този да си го е направил както си иска, по-приятно ще им е да си ремонтират новия апартамент, отколкото да се разправят с тия отдолу.

Трети вариант е  да търпи, докато починат болните, а те може да не са стари, знае ли човек, кога ще има мир в този блок.

# 30
  • София
Те нито са физически болни, нито са стари.
Жената има някаква форма на шизофрения. Наследствена. Доколкото разбирам, майка й също е била с шизофрения. Мислех, че мъжът е нормален, но той се оказа по-луд и от нея.

# 31
Надали ще упеете да направите нещо по законов ред.Единствения изход е или да продадете апартамента,или да наемете някои по-едрички момчета да ги сплашат.

# 32
Май нямате полезен ход. Ужасно звучи всичко.
Сетих се, че в сутрешния блок на Нова даваха подобен случай. Съсед, тормозещ живущите- там с нож се разхождаше, имаше видеа от камери как ходи и слухти по вратите- хората ги беше страх.
Може би, ако им пишете и излъчат репортаж някои институции биха се самосезирали.
Това ми хрумна като идея.

# 33
  • Варна
Е да, но няма да е много морално и да насадят новите собственици на тоя скрит ад. Съмнява ме да обявят проблемните съседи и да продадат солидно под пазарната цена като компенсация. Да не стане така след една такава продажба, новата собственичка да пусне същата тема тук и на нея също да кажете да продава. И така до безкрай...

# 34
Трудно ми идват идеи във вашия случай. Това с къртача е скандално. Ако имате възможност, може би да отидете на друго място за 3-4 месеца да се охладят страстите и да видите като се върнете как ще е положението.

# 35
За тези оплаквания се водят дела. Полицията само идва, говори и приключва, тя не е съд и функциите ù са други.
Ако не искате да водите дела, вече не знам.

# 36
Дори да гласуват съседите, което не ми се вярва много, не е гаранция, че те ще напуснат дома. Знам за случай, в който си имат хората протокол за изгонване на съсед, той не си тръгва, съседите се обръщат към съдия да уважи протокола, но той отсъди, че щом това е единствения имот на низвергнатия съсед, нищо не може да се направи. А и щом живота ви е ад с тези хора, не знам как сами не сте решили да се махнете от там. Струва ли си наистина да понижавате качеството на живот, само за да им натриете носа вие да излезете победители на тъпа война?

# 37
  • София /Абсурдистан
Ние сме с подобна ситуация, само че в малко по - лайт вариант. От опит казвам, че оправия няма. Сега продаваме жилището и ще се преместим в къща. Спокойствието е най- ценното нещо. Няма смисъл от трепане на нерви години наред. Институциите няма да ви помогнат с нищо, на нас също не помогнаха.С луди хора не можете да излезете на глава.

# 38
  • Велико Търново
Няма оправя! Това с извеждането е огромна бумащина и накрая твърде възможно да е без резултат.
Вадете едно медицинско, че са ви направили нещо и да ги прибират да ги лекуват. Поне 2 3 месеца ще имате спокойствие.

Последна редакция: нд, 05 сеп 2021, 23:09 от skk007

# 39
И на какво основание го вадят това медицинско? Не прочетох съседите да са посегнали физически на авторката или на някой друг от семейството.

# 40
  • София
В нашия блок изгонихме един съсед беше 2 пъти запалил апартамента.

# 41
  • София /Абсурдистан
За физически действия не знам, но за психически тормоз, нищо не може да се докаже.

# 42
  • Miami, FL
Как къртач през тавана реже тръба за вода, и водомер върти...
Нещо се обърках.

Иначе аз съм за бой и саморазправа. Плащам да ги спукат от бой... и чакам пак.да ме ядосат.

# 43
  • Велики Преслав
Уха, то вярно няколко човека мислим като тебе, ама по-деликатно го намекнахме, докато ти си го каза директно😅. Аз това което разбрах е, че онзи простак е пробил дупка през тавана и е счупил тръбата. Сега е редно потребителката да му дърпа панцера пред вратата, да му нарисува нещо на входната врата, та да ги ядоса, а накрая една мутра, която си знае работата.

# 44
  • София /Абсурдистан
Само че винаги насилието провокира ответно насилие.

# 45
  • Варна
Обикновено. Не винаги. В такава ситуация май и аз съм на мнението на Лъки.

# 46
Има един начин. Трябва да достигнете до някаво примирие, да се разберете с мъжа. Жената не е добре, мъжът има сериозен проблем с нея, не се живее леко с човек с подобна диагноза. Това е ад. Ние имаме съсед, който е с много сериозно психическо заболяване, няма вода, ток, пуши. Вече мизерията и вонята не ни плашат, а да не ни подпали. Ходихме на съд, успяхме с хиляди мъки да го вкараме за няколко месеца в психиатрия. Няма оправия. Вие поне имате човек, който да контролира жената. Намерете начин да осъществите диалог. Помня за един младеж, който беше с такава диагноза и ходеше по улиците и плашеше с нож хората. Вкарваха го за няколко месеца в психиатрия, после пак го пускаха. Майка му работеше в Гърция и момчето си умря като куче и си представям какво е било на съседите. Няма къде да ги приберат, при това имат наследници, които чакат да свършат, за да им вземат апартамента. Ако ги дадат в психиатрия за постоянно, нищо не получават, а съседите страдат. Опитайте се с мъжа да стигнете до някакъв диалог.

# 47
  • Велико Търново
Диалог с психично болен човек е невъзможен! Често, тези които съжителстват с хора с такива заболявания, също губят адекватна преценка.

# 48
  • София
Проучете имат ли наследници и говорете с тях. Но не да ги молите, а предупредете че може да стане нещо неприятно...
Не звучи добре - но може и с техните камъни по техните глави. Примерно наистина блъскате няколко пъти по пода и после казвате, че са си измислили. Нека се разкарва полицията, в един момент може и да спре да отговаря
Не съм много наясно с правомощията на полицията, но ако имате записи и те се правят на ударени - пуснете жалба до началника на РУ или направо до СДВР

Последна редакция: чт, 16 сеп 2021, 17:38 от Cuckoo

# 49
  • София
Моя приятелка има роднина с психични проблеми. Тя твърди, че такъв човек може да влезе да се лекува доброволно или с решение на съда. В нейния случай, той не искаше доброволно и тя заведе дело.

# 50
Здравейте, използвам темата, за да помоля за координати на адвокат за София, специализирал в етажна собственост. Търся и не мога да намеря.

Последна редакция: чт, 23 сеп 2021, 10:27 от Petruna

# 51
  • Варна
Като напишеш в гугъл "адвокат етажна собственост Варна" излизат няколко. Ние правихме консултация с Росица Гочева, изглежда много читава жената, отдели ни много време, дойде на място да говорим, обяснява разбрано и ни взе около 30 лв за консултацията, издаде фактура на място.

# 52
Като напишеш в гугъл "адвокат етажна собственост Варна" излизат няколко. Ние правихме консултация с Росица Гочева, изглежда много читава жената, отдели ни много време, дойде на място да говорим, обяснява разбрано и ни взе около 30 лв за консултацията, издаде фактура на място.

Благодаря, но на мен ми трябва за София. В крайна сметка ще се доверя на чичко Гугъл, но бих предпочела все пак някое препоръчано име.

# 53
  • Варна
Ох, извинявай, обърках се с темата Simple Smile Дано намериш.

Общи условия

Активация на акаунт