Мелничка за отпадъци за мивка

  • 2 600
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 158
Привет група, исках да попитам, ако има някой който ползва мелничка за отпадъци за вграждане в мивката дали може да сподели мнение и да даде насоки за някой хубав модел.

# 1
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 717
Моята е 30 годишна американска. Обожавам я. Всички обелки минават през нея.
От България бих си взел тези
https://synox.org/2518-melnitsa-za-otpadutsi-mc-alpine-wdu-1-aseu

# 2
  • Мнения: 158
Супер, ама ми трябва нещо по-достъпно. Иначе благодаря за отзива
Моята е 30 годишна американска. Обожавам я. Всички обелки минават през нея.
От България бих си взел тези
https://synox.org/2518-melnitsa-za-otpadutsi-mc-alpine-wdu-1-aseu

# 3
# 4
  • Мнения: 12 725
Аз модел не мога да препоръчам, но дали можете да ми обясните идеята. В мивката си изхвърляте отпадъците, мелничката ги смила и изтичат през тръбата? Не се ли запушва мивката? Тези тръби не знам могат ли да понесат "кайма" от обелки, вместо течност.

# 5
  • Мнения: 4 039
Аз модел не мога да препоръчам, но дали можете да ми обясните идеята. В мивката си изхвърляте отпадъците, мелничката ги смила и изтичат през тръбата? Не се ли запушва мивката? Тези тръби не знам могат ли да понесат "кайма" от обелки, вместо течност.
Не, не се запушва, не се слага препарат за почистване. Ножовете се замозаточват. Почиства се с кубчета лед или студена вода. /има го в приложената инструкция/. Единственото, което не подлежи на смилане са големи кости/телешки или свински - бедрени/и царевични кочани. Ножовете затварят добре и няма миризми. Ползвам на GE от доста години.

# 6
  • Мнения: 12 725
Благодаря за пояснението. Интересно.

# 7
  • Мнения: 4 039
Благодаря за пояснението. Интересно.
Слагам ви  снимки на GE. Моделът е от 1995г закупен през същата,но не ми е създавал проблеми. Всичко обещано е изпълнено. Най-вероятно има нови-още по-добри като показатели.
Скрит текст:


 


Цената беше 200+ $

# 8
  • Мнения: 1 194
От 20 години имам GE. Един от най-полезните ми уреди. Всичко минава през нея - динени кори, обелки, остатъци по чиниите... За едрите кости вече niljaniljo каза.
Случва ми се като отида на място без мелница за боклук, да се чудя къде точно се изхвърлят всички тези неща...

# 9
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 717
И мен ми е терсене, това нещо ми е любимо. Обелвам си краставицата и обелките отиват на каша в канала.

# 10
  • София
  • Мнения: 10 302
Записвам се да ви следя, ще правим ремонт на кухнята и мисля да сложим такава мелничка.
Дано да пише някой с актуална информация.

# 11
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 717
Е по актуална от тази каква?.
Това нещо е най-простото по принцип на работа. Един мотор и ножове. Обаче е уникално. Преди редовно ми се запушваше канала, а сега няма такова нещо. Друго, че преди нея ако падпе да речем някакъв малък боклук в сифона, когато започте да гние аромата е ужасен. Сега всичко се смила и отива в канала.
Като я купих чак се кефих на звука. Абе уникално нещо.

# 12
  • Мнения: 4 039
Записвам се да ви следя, ще правим ремонт на кухнята и мисля да сложим такава мелничка.
Дано да пише някой с актуална информация.
Тази е с добри показатели:
https://synox.org/2518-melnitsa-za-otpadutsi-mc-alpine-wdu-1-aseu
Тук може да разгледате GE
https://www.geapplianceparts.com/store/parts/category/disposers

Последна редакция: пт, 03 сеп 2021, 12:28 от niljaniljo

# 13
  • София
  • Мнения: 1 423
Аз съм с мелница на Тека, този модел. В старото жилище пък беше Пирамис - по-стар вариант на модела от линка, пак си вършеше идеално работата и продължава да работи без проблем, нищо, че е 15-годишна. Един от най-полезните уреди вкъщи.

# 14
  • София
  • Мнения: 11 688
Хубава тема и е за удобство в кухнята. Без диспозер не мога, имам във всеки апартамен, а те са три и навсякъде съм сложила. Ползвам диспозери от поне 20 години. Водещата фирма е FRANKE те са най-добри , имам две от тях,  но в последните години излязоха и други фирми. В единия апартамент към на PYRAMIS също много съм доволна, тя е много мощна. Всичко смилам, без кости, разбира се. Тези на които сега им предстои да оформят кухните си е хубаво, ако е възможно мивката да е двойна, по удобно е, в едната малка част се белят продуктите , а другата голямата е за измиване, но това е по възможност. Единственото неудобство е, че в шкафа под мивката не може да се сложи кошче за боклук, няма място, защото машината е обемна, или поне при мен е така. Една такава машина може за изкара около 15 години , може и повече, но не се поправят при повреда, те са капсуловани и след като им се изтрият някакви четки отвътре, не мога точно да кажа, не съм толкова навътре в нещата, не разбирам, машината се подменя, както поне при мен стана последната, тя работеше около 20 години и я замених с PYRAMIS, която е и малко по евтина от FRANKE, но също толкова добра, нямам оплаквания, работи перфектно. Независимо , коя се закупи трябва да се знае, че машините са мощни, може да смила абсолютно всичко, даже ми се е случвало и лъжичка да попадне вътре, и при изваждането й беше силно изкривена, важното е ръка да не попадне, защото става страшно, това е разбираемо и нека да се приеме като шега. Ползвам тези модели -
Скрит текст:
Скрит текст:

# 15
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 717
Ами на някои им се сменят четките. Ние с niljaniljo сме в отбора на Ge. Както и да си суча устата, уникално нещо е. Сега Синукса, е по-слаба на мощност но е малко по-различна и мели всичко. Е лажичка не съм пробвал, само една от сироп за кашлича, ама си я смля.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 423
Аз и кошче имам на вратата на шкафа под мивката, мелничката не му пречи.

# 17
  • Мнения: 4 039
Специално при GE,, попадането на метален предмет се отличава със звук/спираш и отстраняваш предмета/ и при изваждане е деформиран и "назъбен".При пластика може и да бъде смлян, но зависи от големината. z. b лъжичка/чашка за дозиранене на лекарства/сироп.
Дебело парченце стъкло,може да блокира ножовете,но се демоннтира и отстранява.

Последна редакция: сб, 04 сеп 2021, 10:56 от niljaniljo

# 18
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Аз ползвам Тека от 5 години и препоръчвам с две ръце. Изключително удобно ми е.
 И да използвам темата - почиствате ли с препарат евентуално? Аз я мия с веро, с гъбичка бъркам вътре отгоре през отвора Simple Smile ръцете ми са малки та става.
Понякога меля лед, стари лимони ... и това е.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 423
Моята я чистя с гореща вода и сода (така пишеше в инструкцията ѝ), отделно и аз меля лед и лимони понякога

# 20
  • Мнения: 4 039
Моята я чистя с гореща вода и сода (така пишеше в инструкцията ѝ), отделно и аз меля лед и лимони понякога
Смилането на цитросови кори с цел дезодориране, са отразени при всички "мелачки", но  са с временен ефект и  компонент наличните етерични масла, съдържащи се в остатъците/кората на смоменатите.
Студената вода или лед, втвърдява мазнините и ги прави по-лесно изтласкаеми към ВИК мрежата.,но инструкциите в конкретния случай на уреда са за предпочитане.

Последна редакция: пт, 03 сеп 2021, 16:12 от niljaniljo

# 21
  • UK
  • Мнения: 2 831
Леле прочетох темата и яко се зарибих, преди години живях в щатите и там има във всяка кухня. Сега ме подсетихте, колко удобно беше. Знаете ли как се казва на английски? Скоро ще правя нова кухня и мисля да си сложа.

# 22
  • Мнения: 158
Може ли линк към модела quote author=Mrs. L link=topic=1365143.msg43408821#msg43408821 date=1630654423]
От 20 години имам GE. Един от най-полезните ми уреди. Всичко минава през нея - динени кори, обелки, остатъци по чиниите... За едрите кости вече niljaniljo каза.
Случва ми се като отида на място без мелница за боклук, да се чудя къде точно се изхвърлят всички тези неща...
[/quote]

# 23
  • София
  • Мнения: 11 688
Леле прочетох темата и яко се зарибих, преди години живях в щатите и там има във всяка кухня. Сега ме подсетихте, колко удобно беше. Знаете ли как се казва на английски? Скоро ще правя нова кухня и мисля да си сложа.
зная го като:  garbage  dispensers

# 24
  • Мнения: X
Garbage disposal. Незаменим уред.

# 25
  • Мнения: 1 194
Iva 1995 моделът е стар и не намирам линк. GFC 501F - това пише на мелницата ми.

# 26
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 717
GreenP. Чак си нямаш и на представа, какъв кеф доставя тази машинка и какво удобство. Нищо че е с един мотор и ножове.
https://youtube.com/watch?v=xAhVAAV23k0&feature=share ето нагледно

Последна редакция: сб, 04 сеп 2021, 09:54 от Vasil Vasilev 676271

# 27
  • Мнения: 4 039
Iva 1995 моделът е стар и не намирам линк. GFC 501F - това пише на мелницата ми.
Да, така са  обозначени моделите. При мен е GFC 2326.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 23 639
И аз съм ЗА. Ползвам от около 12 години. Една я изгорих, аз си бях виновна  - с доста голям камък. Веднага си сложих друга. Преди имах Тека, сега е Пирамис.

Мощността има значение - колкото по-мощна, толкова по-добре според мен.

# 29
  • Мнения: 107
Четох, четох и сега ме вкарахте в чуденка: Franke Turbo Elite TE-75 или TEKA TR 750 Neutral Face

# 30
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Моята е ТЕКА, по-мощния модел преди 6-7 години който беше. Ползвам я ежедневно и не бих се лишила доброволно от нея.Simple Smile

# 31
  • София
  • Мнения: 10 302
Аз съм с TEKA TR 750 от около година, много съм доволна, не се е налагало да правя нищо по нея от както сме я монтирали.

Бяха ли казали, че имало някакъв бутон за обратно въртене при задръстване, е дори не знам за какво става въпрос, мели като змей Simple Smile

# 32
  • София
  • Мнения: 11 688
Четох, четох и сега ме вкарахте в чуденка: Franke Turbo Elite TE-75 или TEKA TR 750 Neutral Face
На първо място е Franke,   всички други са след това, Pyramis добре работят и са много силни, ако не се лъжа са 1 и
1/2  конски сили, което е много.

# 33
  • София
  • Мнения: 10 302
Като правих кухня, миналата година Franke беше изчерпана навсякъде, затова се насочих към по-силната Тека, определено надскочи очакванията ми.

Последна редакция: чт, 01 дек 2022, 00:06 от nad_tab

# 34
  • София
  • Мнения: 1 423
И аз съм с ТЕКА, хем моята е с по-ниската мощност, но мели като змей.

# 35
  • Мнения: 341
Да споделя и моя опит с мелачките. Несъмнено е голямо удобство, ползвам ги от над 20 г.
Първата беше GE всичко мелеше ( без кости, костилки и черупки) случвало се е да пропусна маслинова костилка или костица от чиниите и мелачката блокираше, следваше сваляне на уреда, отблокиране и т.н. - издържа 7-8г и се проби от долу. Следващата Franke - вече не мелех   всичко, а само остатъци в мивката. След 7-8 г и тя протече ( корозия на дъното). Сега съм от 6 г с Тека. Меля само остатъци от корито в мивката, дано изкара повече. При мен си е консуматив.
Друго важно е, че мелачка монтирана на мивки от силгранит и подобни композитни материали има много голяма вероятност да се пропука от вибрациите на мелницата ( познавам такъв случай).

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 23 639
Ама как не мелиш кости и черупки???? Че аз меля всичко. Някъде до към ребро на прасе спирам. За костилка на маслина и на череша изобщо няма да се впечатля - те по правило си отиват в нея. Ако е имало голямо ядене на праскови и има много черупки от праскови, тогава внимавам. За единична праскова - меля.

# 37
  • София
  • Мнения: 10 302
Ама как не мелиш кости и черупки???? Че аз меля всичко. Някъде до към ребро на прасе спирам. За костилка на маслина и на череша изобщо няма да се впечатля - те по правило си отиват в нея. Ако е имало голямо ядене на праскови и има много черупки от праскови, тогава внимавам. За единична праскова - меля.
А от колко години сте с тази мелачка? Аз също не смея с костилки.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 23 639
Предната издържа 8 години и я счупих с камък, доста голям камък, като малък орех, или половинка на голям орех. Тази ми е на около 2 години.
Меля абсолютно всички кости на пиле, на заек, на патица. Свински и телешки общо взето се замислям, там е според зависи.

Пирамис и Тека.

# 39
  • София
  • Мнения: 633
Здравейте, тези, които имате мелачки, имате ли и малки деца? Чудя се колко е сигурно.

# 40
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 717
За да бракне така, че да го пореже трябва доста условия да са изпълнени, пък и на дали ръката ще се промуши толкова навътре

# 41
  • София
  • Мнения: 11 688
За да бракне така, че да го пореже трябва доста условия да са изпълнени, пък и на дали ръката ще се промуши толкова навътре
О, съвсем спокойно се промушва, то и аз мога да си я промуша, но нали отгоре има едно нещо ,като капаче с дупки, нарязано е, за да не влизат приборите, точно това капаче, то е подвижно го загубих, вероятно съм го изхвърлила и сега слагам дланта си, да не пръска. Детето,  което е 4 годишно никога не е пожелало да бърка вътре, освен това бутона за пускане и в шкаф  под мивката, няма как да го намери.

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 23 639
За да бракне така, че да го пореже трябва доста условия да са изпълнени, пък и на дали ръката ще се промуши толкова навътре
О, съвсем спокойно се промушва, то и аз мога да си я промуша, но нали отгоре има едно нещо ,като капаче с дупки, нарязано е, за да не влизат приборите, точно това капаче, то е подвижно го загубих, вероятно съм го изхвърлила и сега слагам дланта си, да не пръска. Детето,  което е 4 годишно никога не е пожелало да бърка вътре, освен това бутона за пускане и в шкаф  под мивката, няма как да го намери.
Купи си такова - https://badu.bg/%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D1%8F-%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D0%B … %B0-p-663138.html

или такова - https://www.home-max.bg/cedka-za-sifon-za-kuhnenska-mivka/ - това ако не е натиснато докрай пуска водата и не влизат разни прибори навътре

# 43
  • София
  • Мнения: 633
Винаги съм виждала бутона отгоре на мивката, но това е идейно. А удобно ли е да се пуска като е в шкафа?

За да бракне така, че да го пореже трябва доста условия да са изпълнени, пък и на дали ръката ще се промуши толкова навътре
О, съвсем спокойно се промушва, то и аз мога да си я промуша, но нали отгоре има едно нещо ,като капаче с дупки, нарязано е, за да не влизат приборите, точно това капаче, то е подвижно го загубих, вероятно съм го изхвърлила и сега слагам дланта си, да не пръска. Детето,  което е 4 годишно никога не е пожелало да бърка вътре, освен това бутона за пускане и в шкаф  под мивката, няма как да го намери.

# 44
  • София
  • Мнения: 11 688
...............

или такова - https://www.home-max.bg/cedka-za-sifon-za-kuhnenska-mivka/ - това ако не е натиснато докрай пуска водата и не влизат разни прибори навътре
[/quote]
Не съм се сещала, благодаря за идеята, ще взема размера в диаметър  и ще си купя, дано да се получи, че все ми пада по някоя и друга чаена лъжичка , без да видя и  много от тях съм им развалила фасона, м...да

Правилното е бутона да е отгоре,  но при мен е в шкаф под мивката, удобно ми е, какво толкова

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 23 639
То е стандартен размер. Искам да кажа, че аз монтирах друга мелница на мястото на старата без да сменям коритото на мивката.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 6 865
...............

или такова - https://www.home-max.bg/cedka-za-sifon-za-kuhnenska-mivka/ - това ако не е натиснато докрай пуска водата и не влизат разни прибори навътре
Не съм се сещала, благодаря за идеята, ще взема размера в диаметър  и ще си купя, дано да се получи, че все ми пада по някоя и друга чаена лъжичка , без да видя и  много от тях съм им развалила фасона, м...да

Правилното е бутона да е отгоре,  но при мен е в шкаф под мивката, удобно ми е, какво толкова
[/quote]
Иди в магазина откъдето си купила диспенсера и/или мивката и попитай за оригинална цедка. Или от друг в който предлагат такива неща, предлагат и 'резервни' части.
Във Варна купувах от Вето, около 20 лв беше. Скоро пак ще потърся защото с времето гуменото уплътнение се захабява много а и ме дразни, че не успявам да я изчистя както ми се иска.
Иначе аз си бъркам редовно с ръка вътре за да почистя и изтъркам доколкото мога .

Общи условия

Активация на акаунт