Преброяване 2021

  • 50 074
  • 1 383
  •   1
Отговори
# 1 200
  • Асеновград
  • Мнения: 3 057
Продължавам да не разбирам причината да криеш информация. Вероятно е от страх някой да не злоупотреби или придобие тази информация, и да ги санкционира, но то реши ли подобно нещо, ще я намери и без преброителна карта.
При много хора страха идва ,че информацията ще се предава по различни институции. Преди време писах за една баба която се обади да попълваме втора карта, искаше да и пиша ,че няма бойлер, печка и прочие неща които на първата отметнахме. Да сме писали телка за какво и е и такива разни. Предположих, че това се прави от страх, да не и спрат социалните добавки и помощ за отопление.
Мен лично ме впечатли колко религиозни и вярващи хора има на хартия. Понеже познавам доста хора от квартала и имам впечатление до колко посещават религиозни институции, ми стана интересно, че с такъв хъс се пишат религиозни. Сякаш е някаква мода.

# 1 201
  • Мнения: 164
Продължавам да не разбирам причината да криеш информация. Вероятно е от страх някой да не злоупотреби или придобие тази информация, и да ги санкционира, но то реши ли подобно нещо, ще я намери и без преброителна карта.

Ставате смешни в предположенията си. То не беше "срам ли те е от работата", то не са санкции, "какво ли работиш"?! Ами не.. Нормална работа. Просто някои не искат да дадат това инфо. Като искат да си го намерят по друг начин.

# 1 202
  • софия
  • Мнения: 25 436
Продължавам да не разбирам причината да криеш информация. Вероятно е от страх някой да не злоупотреби или придобие тази информация, и да ги санкционира, но то реши ли подобно нещо, ще я намери и без преброителна карта.
Ставате смешни в предположенията си. То не беше "срам ли те е от работата", то не са санкции, "какво ли работиш"?! Ами не.. Нормална работа. Просто някои не искат да дадат това инфо. Като искат да си го намерят по друг начин.
За мен Вие сте смешни при положение, че тази информация я има. Голямото важно сте, че "затруднявате" някого, няма що.

# 1 203
  • Мнения: 68 629
Страхът не е от официалното ползване и боравене с инфото. А от НЕофициалното изтичане на информация към знайни и незнайни тетки извън НСИ.
Всеизвестно е, че като имаш познат в някоя институция, достатъчно е да звъннеш телефон и да се сдобиеш с информация, която се съхранява там. По неофициален ред.
Странно е, че не го разбирате...

# 1 204
  • Мнения: 4 245
И какво ако се разбере къде работите? Не, нищо. Просто трябва да затрудним хората и да правим напук! Rolling Eyes Scream

# 1 205
  • Мнения: 164
За мен Вие сте смешни при положение, че тази информация я има. Голямото важно сте, че "затруднявате" някого, няма що.

Като я има, да си я попълнят предварително и да не питат. Какъв е проблема? Да питат за неща, които не знаят.😉

# 1 206
  • Мнения: 9 645
Тете, съгласна съм, и на мен не ми е много ОК да си дам данните да някакъв рандъм човек, който са го привикали само за въпросното преброяване, ама то в този случай единственият вариант  е да откажеш тотално преброяване. Че иначе аз като си дам в началото ЕГН, например, оттам на татък все тая, че някой ще разбере, че имам кола, ток и тнт.. надявам се, че поне при личното преброяване не са се искали данни от ЛК

# 1 207
  • Мнения: 68 629
Изтича, много изтича информация. И се ползва за правене на нехубави неща обикновено. Знаем как е в БГ...

Помним случая, как Х звъннал в НСИ и искал да знае вероизповедатието на У, и как му беше дадено, нали..в тази тема, или в другата се разказа. Ми така стават нещата..няма лични дати, защита...после се правят мизерии с тази нередно придобита информация, и така...хопата се пазят. Не е чудно. Не е напук...

# 1 208
  • Мнения: 2 848
Влизам само да допълня една гледна точка, без да вземам страна по темата и да казвам дали е ОК да даваш или не даваш информация за фирмата, в която работиш (което една оторизирана институция винаги може да удостовери със съответната проверка в НОИ). В една от предните фирми, където работеше мъжът ми, неофициално им бяха казали още при офертата, ако приемат, че не може да обявяват къде работят (за да не ги крадат конкуренти, да не правят фирмата уязвима и не помня още какво). Не е ставало въпрос за държавна институция или някаква секретна работа, но имаше много лични данни и достъп до тях в реално време. Разбира се, едно е да си го напишеш във Фейсбуук, друго е за целите на преброяване, но да знаете, че има фирми, в които това е "култура" и някои хора просто си го приемат насериозно, без да правят много цедка кой и защо ги пита. Пак казвам, давам допълнителна гледна точка, никого не съдя или оправдавам.

# 1 209
  • Мнения: 558
Според мен някои хора крият от близки и познати реалния си статус и си мислят, че сега като мине преброителят, целият квартал/съседите ще разберат какво работят/имат и т.н. Или друго възможно обяснение е, че доста хора са в сферата на сивата икономика и се страхуват да не ги погнат данъчните като се види, че заплатата е 1000 лв., пък са се обзавели с всичко, че имат и няколко имота.

Реално този тип въпроси се задават при всяко стандартно социологическо проучване. Демографските показатели са от значение за изводите, които ще се направят за състоянието на обществото.

Забрана към служител от страна на работодател да споменава къде работи не е масово явление, така че надали това е причината хората да отказват да дават информация. Подобно изискване няма етично или законово основание. Най - малкото работното място се споменава в СВ-то при кандидатстване за нова работа или дори в Linkedin профила. А ако човек бъде поканен на интервю за работа, се обсъждат работните задължения.

Това по-скоро навежда на мисълта, че дейността на фирмата не е много прозрачна или те не следват напълно законодателството. Всички фирми работят с лични данни и са уязвими от конкуренцията.
Скрит текст:
В една от предните фирми, където работеше мъжът ми, неофициално им бяха казали още при офертата, ако приемат, че не може да обявяват къде работят (за да не ги крадат конкуренти, да не правят фирмата уязвима и не помня още какво).

# 1 210
  • Мнения: 2 848
Оф, добре, то винаги идва някой професор да каже, че такова животно нЕма, а ако има, е далавера.

# 1 211
  • Мнения: 164
Тази тема ме убива.🤣👍

# 1 212
  • София
  • Мнения: 7 867
Хайде сега пък ми кажете, като им кажа в коя фирма работя, какви изводи ще си направи НСИ при анализ на преброяването. Освен името няма накиква дружга информация за тази фирма от сорта на отрасъл, микро малко или средно предприятие и т.н.

# 1 213
  • Мнения: 558
Оф, добре, то винаги идва някой професор да каже, че такова животно нЕма, а ако има, е далавера.
Аз не съм казала, че ситуацията не е реална, а че не е масова и че работодателят няма право да налага подобни неща. И съответно подобен аргумент не може да се отнесе към по-голямата част от хората, които отказват да дадат информация за работното си място.

# 1 214
  • Мнения: 9 853
Значи, хората се страхуват, че някоя тетка в НСИ ще изклюкари, че имат съдомиялна/кола/къща на село. Това ли е драмата?
Не е сериозно.
За мен обяснението за нежеланието да кажеш подробности от бита се корени в излишна подозрителност. В темата вече се демонстрира - бисквитки под черджето и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт