(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 46)

  • 36 860
  • 749
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 12 201
Зависи къде в Софийско. Приятелка при по-висока надморска височина, всичко и е много по-късно, някои неща изобщо не стават.
Аз съм до Елин Пелин, село Петково, на ниско и равно и е доста по-топло от при приятелката ми. Всичко става идеално и доколкото следя по темата няма някакво сериозно закъснение.
След като дойде да си набере домати е решила да си търси нова вила на подобна надморска височина и почва, тъй като вижда разликата с нейното село. И двете села се намират не еднакво растояние от София.
Според интернет се намира на 22 км от София в софийското поле, от Младост са 30 км. Надморската височина е 555 метра и е напълно равно. Показвала съм снимки тук на доматите, бяха по-високи от мен и зелени до късна есен.
Докладвам за ябълковият оцет, вече почва да бълбука. На две от кофите сложих и прясна мая за хляб, на едно място четох, че става по-кисел по този начин. Ще изпробвам различни варианти, дано нещо стане, ако не догодина пак ще пробвам Simple Smile

# 301
  • Мнения: 3
Имаме оранжерия, може би ще опитам една част да засадя в нея и една извън нея. Нашата градинка е във Вакарел, малко по-високо е. Ако не се лъжа малко над 700м н.в. по-бавничко зреят. Между другото миналата година някой беше казал на ММ да полива доматите с разтворена мая, за да ги подсилва, какво Ви е мнението за това?

# 302
  • Мнения: 626
При мен миналата година пондероса узря най-рано, за около сто и няколко дена (на открито, в северна България), семената посях на 21 март, първата десетдневка на юли почнаха да зреят.

# 303
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 491
Между другото миналата година някой беше казал на ММ да полива доматите с разтворена мая, за да ги подсилва, какво Ви е мнението за това?
Имаше пускана рецепта и начин май в тази тема миналата година, хубаво е да се мерят количества иначе на око може да съсипеш растенията.

# 304
  • Мнения: 3
Между другото миналата година някой беше казал на ММ да полива доматите с разтворена мая, за да ги подсилва, какво Ви е мнението за това?
Имаше пускана рецепта и начин май в тази тема миналата година, хубаво е да се мерят количества иначе на око може да съсипеш растенията.
Ще поразровя пак темата, благодаря:)

# 305
  • Мнения: 1 184
Писано е в старите теми, тях трябва да разровите или първи пост на тази, ако има информацията.
Иначе правилото е на 10гр свежа мая 1л вода.  Поливат се младите растения с до 0,5л , а старите с до 2л.
Внимание това не е тор, а по-скоро растежен хормон. В дрождите на маята липсват основни хранителни вещества за да се счита за тор.
Червения градински домат, които пуснах зреее към 20.08 при нас около 700м надморска височина и през юли на село където е 250м

ппДа кажа и за йода.  Една капка йод на литър вода и да се внимава с младите растения, да не ги изгори.

Последна редакция: пт, 14 яну 2022, 16:15 от morskibriz

# 306
  • Мнения: 3 331
Здравейте, прекрасна тема сте заформили, имам огромна тераса на запад, иска ми се да сея подправки. Препоръчайте сорт магданоз. В бившия ми апартамент имахме южна тераса, отглеждах подправки, но не случих на магданоз - не беше добре ухаещ, с едни големи листа...нищо общо  с този от село.

# 307
  • Мнения: 1 184
Вземи си семена от магданоза на село. Може и почва да си вземеш за засяването.
Сорт не мога да препоръчам, отдавна не съм купувала. Сее се сам.

# 308
  • Мнения: 3 331
Вече нямам село Stuck Out Tongue Winking Eye

# 309
  • Бургас
  • Мнения: 1 982
Влез в някой агро магазин и там наред с фиданки и препарати , продават и семена. Там хората са обикновено агрономи и ще ти предложат подходящ сорт.

# 310
  • София
  • Мнения: 12 201
Здравейте, прекрасна тема сте заформили, имам огромна тераса на запад, иска ми се да сея подправки. Препоръчайте сорт магданоз. В бившия ми апартамент имахме южна тераса, отглеждах подправки, но не случих на магданоз - не беше добре ухаещ, с едни големи листа...нищо общо  с този от село.
Аз си сея нормален магданоз и къдрав такъв.
Ако държиш на по-едри листа, просто избери такъв сорт. Например - Семена на едролистен магданоз
Аз си садих и коренов магданоз миналата година, може и листата да се ползват, но коренчетата са бонус, всъщност основното при него.

# 311
  • София
  • Мнения: 4 127
Тази година пробвах къдрав магданоз и ми хареса. Ако имаш място опитай да си засееш и от него.

# 312
  • Мнения: 1 600
Аз тази година мисля да не бързам с доматите. До сега вси слагам февруари, прерастват и не съм доволна. Стигат ги по-късно засадени и само труда ми отива напразно. Ще сея на 25 март, месец и малко и ще изнасям към Гергьовден.
Решила съм около 60 корена сърцето на Албенга, за до мога да ги обгриждам добре. Миналата година се изхвърлих с 200 корена, не успях да навърши, култуча, покрия с мрежа против градушка и за първа година нямахме домати.

# 313
  • София
  • Мнения: 4 127
Гледам в интернет гранули отрова за охлюви. Иска ми се да открия нещо, което да не вреди на другите животни и почвата. Дали може да ми препоръчате?

# 314
  • Мнения: 5 216
Засега не съм открила. Каквото и да ползваш, остава в почвата, заедно с останките на охлюва.
Аз имам малка градина и едрите охлюви ги трепя с лозарска ножица, по идея на една съфорумка. Сутрин рано докато са изпълзяли, минавам няколко сутрини, и после е спокойствие докато допълзят нови  Grinning Но не е 100% ефикасно, все остава по някой скрит.

Общи условия

Активация на акаунт