Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 46)

• 11 182
  • 251
  •   1
Отговори
Агрочетиво

съвети на Амика и ЗаСлон
Скрит текст:
Как да си отгледаме био домати
3а черните мухички по доматите
 за миризливките
пост 6: https://www.bg-mamma.com/?topic=1234217
пост 243: https://www.bg-mamma.com/?topic=1124386.240
пост 301: https://www.bg-mamma.com/?topic=1124386.300

за алтернария:
1 с.л. сода бикарбонат, 1 с.л. зехтин (не просто растително масло), 1 с.л. течен сапун "Фрош"  (това е по-екологично от обикновено веро за миене на чинии), 4 литра вода.Първо се разбиват на емулсия (с пръсти) содата, зехтина и течния сапун, след това постепенно се добавя водата.
РАСТИТЕЛНО-ЗАЩИТНИ ОПЕРАЦИИ ПО ЯБЪЛКИТЕ – МАКСИМАЛНО ЕКО-БИО НА  … ЕНИЯ ЗА ДОГОДИНА.

Големият ни успех беше борбата с щитоносните въшки
Опита на vige.... или пък не  /ако автора се познае нека се обади/
Скрит текст:
Току що го намерих във файловете на телефона...някога съм го копирала от някъде:
Февруари

10-20: моркови, магданоз, репички и грах; засаждане на лук, летен чесън и зимен лук (батун).
20-28: моркови, магданоз, репички, грах и спанак; засаж­дане на летен чесън, зимен лук (батун) и хрян.

Март

1-10: моркови, магданоз, репички, грах, салата, спанак и копър; засаждане на арпаджик, летен чесън и лук рязанец.
10-20: моркови, магданоз, репички, салата, спанак, кисе­лец, копър и грах; засаждане на лук и ранни картофи.
20-31: летни репички, спанак, киселец, копър; засаждане на ранни картофи.

Април

1-10: летни репички, тиквички, спанак, киселец и копър; засаждане на ранни картофи.
10-20: летни репички, тиквички, тикви, пъпеши, дини, до­мати, спанак, захарна царевица, киселец и копър.
20-30: главесто зеле, къдраво зеле, алабаш, брюкселско зе­ле, салатно цвекло, краставици, тикви, дини, пъпеши, фасул, захарна царевица и копър,

Май

1-10: краставици, фасул, захарна царевица и копър.
10-20: краставици, пипер, фасул, захарна царевица и копър.
20-31: главесто зеле, къдраво зеле, алабаш, краставици, цикория, захарна царевица, копър и зелен фасул.

Юни

1 -10: главесто зеле, къдраво зеле, алабаш, краставици, ци­кория, захарна царевица, копър и зелен фасул.
10-20: краставици, захарна царевица, копър и зелен фасул.
20-30: алабаш, салатно цвекло, краставици, зелен фасул, салата и копър; засаждане на късни картофи.

Юли

1-10: алабаш, салатно цвекло, краставици, салата, зелен фасул и копър; засаждане на късни картофи.
10-20: салатно цвекло, краставици, зелен фасул, спанак и копър.
20-31: ряпа, спанак и копър; засаждане на картофи.

Август

1-10: ряпа, спанак и копър; засаждане на картофи.
10-20: спанак и киселец.
20-31: зимна салата, спанак и киселец; засаждане на зимен лук (батун).

Септември

1-10: зимна салата, спанак и киселец; засаждане на зимен лук (батун).
10-20: спанак и киселец.
​20-30: спанак.

Октомври

1 -10: спанак.

Ноември

1-10: моркови, магданоз и грах; засаждане на лук арпаджик (попска фракция), зимен чесън и хрян (коренища).

25 април
Краставици – 20-30 март / 15-30 април  
Зеле (без пикиране) – 1-10 февруари / 20-30 март  
Зеле (с пикиране) – 20-30 януари / 20-30 март    
Салати –  1февруари / 15 март
За северните райони на страната основните зеленчуци се засяват с 10-на дни по-късно, а за зелето около 5 дни.        
Засаждането на зеленчуците се препоръчва да се извършва след посочените срокове, предвид атмосферните условия.
Салатите е добре да се сеят поетапно, за да се постигне етапност в прибирането и оползотворяването на реколтата.

Оптимални температурни режими при отглеждане на ран разсад
Температурата е важен фактор за отглеждане на качествен разсад за ранни зеленчуци. Оптималните температури за отделните култури са различни и зависят  от степента на осветеност и слънцегреене. Важни са температурите етапите: до поникване, след поникване и до пикиране, като за последният етап трябва да се следи дали дните са слънчеви или облачни , както и нощните. Температурите след поникване се следят обикновено 7-12 дни.
Температурите, измерени в градуси Целзий, са различни за зеленчуковите култури и са съобразени със специфичните им особености.
Домати: до поникване – 18-20; след поникване – 13-14; след пикиране – (слънце – 18-20; облачно – 12-18;нощ – 10-12).
Пиперът, патладжанът и краставиците се нуждаят от по-високи температури: до поникване – 22-24; след поникване – 17-18; след пикиране (слънце – 23-25; облачно – 18-22; нощ – 16-18).
Зелето и салатите са по-малко претенциозни и се развиват добре при  температури с 3-4 градуса по-ниски от тези на доматите.
След пикирането режимът в слънчеви, облачни дни и през нощта следва същия ход, но с 1-2 градуса по-висока температура.
В период на закаляване, когато няма опасност от слани, разсадът остава открит.
При оскъдно осветление и висока температура разсадите  прерастват и се изнежват, трудно понасят преместването на постоянно място и много често загиват. Закаляването позволява на растенията да развият здрави, силни стъбла и коренова система и бърза адаптация.
Сеитба на разсад  за отглеждане на зеленчуци в оранжерии с пластмасово (полиетилен или поликарбонат) покритие
Най-южни райони (тройно, двойно и единично покритие)            
Домати – 1-10 януари; 11-20 януари; 21-31януари
Пипер – 20-31 декември; 1-10 януари; 10-20 януари
Патладжан – 20-31 декември; 1-10 янари; 10-20 януари
Краставици – 20-29 февруари; 1-15 март; 20-25 февруари
За Южна България ( тройно, двойно и единично покритие)
Домати – 11-20 януари; 21-31 януари; 1-10 февруари
Пипер – 1-10 януари; 10-20 януари; 21-31 януари
Патладжан – 1-10 януари; 10-20 февруари; 21-31 януари
Краставици –20-25 февруари; 1-15 март; 10-25 март
Сроковете за Северна България са с около 10-на дни по късни от тези за Южна. В зависимост от температурните условия те могат да се изтеглят или да се забавят, но това ще се отрази върху началните срокове на плододаване.
Пиперът и патладжанът имат по-дълги срокове на вегетация и се засяват по-рано

Линк към всички хом. препарати, които са препоръчани от хомеопат в специална книга за растенията - на немски
Скрит текст:
Цитат на: asyalein в чт, 11 юни 2020, 22:19
https://www.narayana-verlag.de/homeoplant-produkte.php#letter_S
като се кликне на препарата под някои стои бутон : Erfahrungen von Kunden mit diesem Mittel
и като се кликне на него са писали и снимки са слагали. всичко е на немски.

Хомеопатични лекарства за растения
Aconitum C30 при поражения от студ, ръждиви петна по розите
Arnica C30 / C200 при поражения от градушка, при смяна на местоположение (дървета, храсти)
Belladonna C30 за подсилване на растежа при студена, глинеста почва, при ръждиви петна
Bombyx D6 при гъсеници
Calendula е при стартиране на растежа, затова при пикиране или пресаждане е добре да се потапят корените във вода с Calendula, за по-добро развитие на корените при пресаждане, също и при дървета
Сamphora C 30: мравки, земни бълхи (пръскане и поливане с camphora C30)
Carbo vegetabilis C 30  при кафяво гниене по доматите
Cimicifuga C30  срещу черни листни въшки
Helix tosta при охлюви (алтернативно да се стрие на прах черупката на охлюв и да се поръси с праха)
Lycopodium C30 при зле растящи растения с нещастен вид и пожълтели листа
Natrium sulphuricum C 30 кафяво гниене по доматите
Petroleum C 30 при акари
Schellack D6 при щитоносни въшки
Silicea общо укрепване на растенията при всяка фаза на растеж, при липса на растеж
Staphisagria C 30 при черни въшки
Sulphur C 30 при нападение от мушички и комари, бяла пеперуда, при симптоми от засушаване/суша (дървета), при брашнеста мана
Natrium sulph. C30/200 завити листа по праскова + Thuja C30, при щитоносни въшки

най-често се ползва C30 или С200 с поливане, 4 гранулки на 10л., полива се по 500мл. на растение.
понякога пръскат, основно за мушици, гъсеници, въшки и подобни.
Старите теми

Последна редакция: чт, 09 сеп 2021, 16:31 от morskibriz

# 1
  • Стара Загора
Здравейте! Не съм писала от доста време. По въпроса с миризливките, единствения начин (според мен) е ръчното им събиране. Но с ходене само в съботните дни, признавам си, не се справям. И да ви споделя една весела случка от миналата година.
През 2019 г. насях пащърнак, но не се получи. Миналата година се появи едно растение и аз реших да го оставя. Цялото растение през август беше отрупано с миризливки (пак ги събирах ръчно в кофичка със сапунена вода), но поне си спасих доматите. Разхвърлях семена на пащърнак, но тази година не се появи нито едно растение за жалост.

# 2
  • Варна
Някои растения са магнит за миризливките. Едно от тях е лободата, която така и така оставям да направи семена. Една година устроих Содом и Гомор с цяла кофа сапунена вода от прането.

# 3
Ако някой има информация, която заслужава да бъде на 1стр, мола да ми я прати на ЛС. Мога да редактирам първия пост до утре на обяд.
Да кажа за тефтера. Снимах го, но снимките са големи и не мога да ги кача. Не ми се преписва, но мога в резюме да постна нещо.
За съботно-неделни градинари обирането на миризливка и колорадски бръмбар не е много подходящо, но ако се прескача и през седмицата става. С колорадският се справихме с обиране и едно две пръскания с нийм. За миризливката съм забравила за обирането. Пръсках с настойка от люти чушки но без успех.  Миналата година я събирах до едно време............... следва период, които е много труден и не искам да си спомням за него по никакъв повод

Последна редакция: чт, 09 сеп 2021, 16:47 от morskibriz

# 4
  • София
Тази година най-плодоносна ще се окаже една диня. От една семка изкара 15-на малки дини. В момента най-голямата от тях е 25 см. Дали има шанс да узрее до 1 месец? Никога не сме сели дини. Иначе видях в интернет рецепта за туршия от зелени дини и мога да я пробвам.

Последна редакция: чт, 09 сеп 2021, 21:50 от Stryper

# 5
  • Abu Dhabi
Благодаря за темата! За догодина ще знам да дебна миризливките отрано. Тази година хвърлих усилия срещу голите охлюви само и така някои сортове домати не ми се получиха добре.
Иначе съм доволна като цяло от първата си година без никакво пръскане, подхранване и тн. Градината не е голяма и ръчен труд беше достатъчен. Имахме домати, лук и краставички за домашната трапеза, цели 2 тиквички 🙄 и чакаме 2-3 тикви. Лукът не стигна до цъфтене, догодина ще се заема сериозно. Черитата, които сложих късно, още не цъфтят дори. Чушките цъфтят, но не връзват. Подправките се получиха добре, ягоди още берем по шепа на 2 дни, лютите чушки още не са готови, но много закъснях.  Най вече събрах ценен опит за идната година.

# 6
Благодаря за новата тема.
Два дни не ми остава време за работа в градината, но довечера и утре ще наваксам.
Лукът не стигна до цъфтене, догодина ще се заема сериозно.
Защо ти  е нужно да цъфти? Отглеждането от семена е бавно и трудоемко.

# 7
  • Abu Dhabi
Но пък  ми е интересно 😊

# 8
Да разваля бостан и сложа туршия от динчета ми е мечта, в бяло бидонче Simple Smile! Остава за догодина Simple Smile. Очакването е част от очарованието в градинарството Simple Smile.
Някой има ли спомени от детството как уцелвахме с изненада жълта диня или баребютюн Simple Smile.

# 9
Аз съм планинско чедо и тази година за пръв път видях как расте диня. Има 3 големи от един корен, много им се радваме.

# 10
  • София
Ако има любители на дините, един трик от мен - когато започнат да връзват, първият плод на първите два ластуна се премахват. Така връзват повече и плодовете стават средни Simple Smile

# 11
  • онче бонче бонбонче
Срещу голи охюви за догодина мисля да се търси медна мрежа-оградка. Тази година в началото опазихме много добре с гранули, обаче последния месец гадините се активираха нещо изведнъж, изпуснахме ги и стана олеле. Гледах,че цените на гранулите са станали двойни, мрежата поне се ползва многократно, или поне така се надявам. Сетих се че медта се окислява и сега се чудя доколко са дълговечни. ММ иска да покрива зеленяша с нещо от плат-тензух-ситна пластмасова мрежа, не сме го измислили още.

Лютите чушлета и у нас тази година не вързаха добре, бяха повечето време навън защото въшлясаха (в саксии са). Ама тазгодишния субстрат не беше много добър, уж същата марка, обаче нали сега намаляват торфеното съдържание и определено дава разлика Hands Minus1 Hands Minus1 Hands Minus1 Hands Minus1 И много плевел изникна от него, все един и същ вид, като си насадих салатените листа и стана малко объркващо кое какво е в началото.

Семе за черни чушки пазих от миналата година от чушчиците, но тазгодишните вече загубиха цвета, не се получи аванта, въпреки че не беше хибрид ф1 Smile

Пробвахме ябълките, но им е малко рано. 

Сливите ги оставих уж още малко, гледам катерицата ги беше наченала и мислех че се е отказала, а тя се върнала и свалила всички, после свраките ги довършиха и не опитахме ни една Rolling Eyes

# 12
Аз вичко овощно обрах. Ябълките и крушите малко на зелено, ама почнаха да капят много и ги заръфаха от горската бригада.. Айде в щайгите - каквото такова..
Доматите и чушките трябва да оскубя, ама още зреят чат-пат и стоят засега

# 13
  • София
Обрах две касетки чушки вчера. Правих си салата Ропотамо вчера, остава и едни камби да направя. Остана касетка с не съвсем прави чушки и полузелени-получервени. Чудя се какво да ги правя. Може би просто ще ги нарежа и замразя, да си ги ползваме зимата.
Шепичка расте, вече е на 9 дни, още не си е отворило очите.
От 76 грама вече е 140 грама. Намерила съм го на един ден, в понеделник следобед, а е родено в неделя вечерта. Явно котката е нова майка и не е знаела какво да прави, защото е зарязала едно при едната съседка, а е родила при другата. И на двете места има по едно починало коте. Не знам дали освен моето, третото, има и други, за които се грижи.
Все още не е прогледнал, но яде по-повече, пълзи, катери се и надава вой, когато е гладен. Като прогледне и ще заприлича съвсем на малко коте. Вече съм му намерила собственици Simple Smile

# 14
  • София
Айла, чудесно развитие! Стискаме палци!
Беше права за пъпешите - ядят ги много на брой гладни охлюви! И грамадни!

# 15
Айла, същия мишок ни радва 19 години (не преувеличавам).
Дано да има повече хора като теб.

# 16
Знам, че мястото не е тук, но да попитам. Като правите оцет, отстраните плодовете и го оставите побелява ли отгоре?
Има аромат на плодовете и вкус на оцет, но е побелял.

# 17
  • онче бонче бонбонче
Знам, че мястото не е тук, но да попитам. Като правите оцет, отстраните плодовете и го оставите побелява ли отгоре?
Не съм специалист, но мисля че това може да е оцетената гъба, т.е. бактериите които се събират и правят оцета ¯\_(ツ)_/¯

# 18
  • Варна
Ако не бяхте взели котето, майката нямаше да може така и така да го отгледа. Есенните котила по правило не оцеляват.

Морски бриз, ако оцетът ти стои на тъмно, вероятно всичко е наред и в момента прави оцетна гъба по повърхността.

# 19
  • София
Ако не бяхте взели котето, майката нямаше да може така и така да го отгледа. Есенните котила по правило не оцеляват.
Шепичка е много добре, даже е почти две шепички вече. От 76 грама днес ще стане почти 200 грама на 11 дни. На ден средно качва по над 15 гр. Все още не е прогледнало, но се надявам да е скоро и заприличва все повече на коте Simple Smile

Косовете са хвърлили око на асмата и гроздето, надявам се мъжът ми да ги изпревари, решил е да прави опити за вино, като ако не стане, аз ще правя опити за оцет Simple Smile

# 20
Не съм специалист, но мисля че това може да е оцетената гъба, т.е. бактериите които се събират и правят оцета ¯\_(ツ)_/¯
В тъмен, не прозрачен съд е. Не е на тъмно . Гърлото е завито с тензух

# 21
  • Бургас
Спокойно! Ще направиш хубав оцет. Няма значение какъв е съдът. Важното е да е отворен и , когато минеш покрай него, го разбърквай. Аз имам един бидон с материал от круши, намислен за ракия, но се вкисна. И оцет от круши не бях правила, но и такъв ще направя сега. Крушите са още вътре, защото мъжът ми се ядосва като види бидона, а аз се ядосвам на него, че отписа материала твърде рано. Но гъбата се е образувала и когато го разбърквам, тя се накъсва, но ...да прави каквото иска. Вече е твърде кисел и като се поосвободя ще го прецедя и ще го  налея в 10-литрови туби. Те ще зимуват на двора, около един храст и той ще ги скрива от хорските очи., заедно с оцета от преди 3 години от ябълки. Все пак, трябва да го прецедя, защото иначе оцетната гъба ще яде от него. Има да раздаваш на приятелки за далак, за мерак.....

# 22
Момичета, доматите ми са много зле, образуват им се черни петна и гният, ето така:

Почти всички корени са засегнати, само ръгбито се държи и не се дава на тая пущина.
Някаква идея от какво може да се получава това?

# 23
  • LA, California
Момичета,
 Имам един корен (самозасадил се ) тиквички, който ражда много и не знам какво да ги правя, Могат ли да се замръзяват?
Исках да питам st. Dobri, не е писала отдавна, но тя има опит с бамя и ми даде добър съвет преди.  Искам да си запазя семена трябва ли да узреят на корена или мога да ги откъсна и да ги суша.

# 24
Здравейте градинарки. Изпуснах много от премеждията ни общи, но изпаднах в период на спокойно ежедневие без да имам нужда да сядам на компа Wink, даже четене на телефона не ме изкушаваше. Имам да докладвам за някои мои опити от това лято, но засега ще кажа само, че ако някой иска успешна реколта от нещо без особени грижи, то това нещо е тиквата. Ще докладвам за тиквения експеримент по-късно.
Мисля, че няма да успея да прочета много назад да видя какви сте ги накъдрили, но ще приключим заедно сезона Simple Smile
lindor, понеже се наядохме на тиквички, последните ги стържа и замразявам за зимата за крем супи - това по идея на St.Dobri. Две-три сложих на кубчета. Преди години съм замразявала, помня, че ставаха гадни и гумени и после се отказах, но сега ще ги варя и пасирам, така че би трябвало да стане.

# 25
  • София
Ноти, тъкмо исках и аз да дам отчет за крокодилките. В парник имаше само 2-3 бр горчиви, веднага след началото на плододаването. Берем все още от старите растения - малко, но стигат. Никаква горчивина. Доволна съм от сорта.

Куртовска капия - при мен ниско родовит, но пък качеството е вълшебно!

# 26
Това лято чух за пръв път една теория за горчивите краставици, а именно, че горчат само сортовете с мъжки и женски цветове, т.е. нормалните Wink. Досега знаех, че горчивината е свързана с по-малки поливки, защото както знаем, краставицата иска много вода. След първата реколта тиморки, сега имам малко втора реколта докато издържи на студовете - и при двата партенокарпни, т.е. самоопрашващи се сортове бера само вкусни плодове, нито една горчива краставица! Купувам маркови професионални семена.
Така че виждам някаква логика в тази теория. Освен крокодилките и гергани горчиви съм яла, и те са с мъжки и женски цветове.

# 27
  • София
Тиквички и аз си запазих настъргани и замразени. Направих и няколко буркана пържени или пък бяха замразени, но не съм пробвала дали стават за ядене.
Не съм сигурна какво е обяснението, но след 2-3 горчиви крокодилки и мрънкащи деца изобщо няма да рискувам догодина. От южната наслада и тести кинг не е имало горчиви, така че догодина ще заложа на тях.
Утре ще отскочим да видим двора, след дъждовете, какво е оцеляло. Доматите сериозно понамаляха, но така или иначе имам достатъчно затворени буркани и не ми трябват повече. Миналият четвъртък набрах една касетка, но я раздадох на две приятелки. За едната имаше и манголд и киселец.
Днес си купих спанак и други семена, включително ръгби за догодина. Определено то се представя най-добре. Спанака половината ще го насея още сега навън и в оранжерията, а пролетта ще сея отново.
Скрит текст:

Направих си и бурканчета за супа с гигантските моркови, които вадя. Добавих и чушки, магданоз, включително коренов, само малко целина купих и праз.
Скрит текст:

И отново да похваля камбите зален ратунд, огромни. За съжаление така и не направих туршия, не ми остана време, а ги изпекох. Белят се по-трудно и догодина изобщо май няма да сея камби.
Скрит текст:

Взех си и букет за вкъщи от далиите, че иначе ги виждам само за пет минутки, поне малко повече да им се порадвам.

И най-важното, Шепичка е вече голяма, гледа и е 250 гр

# 28
  • онче бонче бонбонче
Морковът е направооо Dizzy Face Trophy Hands Plus1 Hands Plus1 Smiley

Не ми се мисли за  следващия градинарски сезон, имам един наръч семенца за цветя и още от сега се чудя къде ще се дява всичкия разсад. Заделих и малко семенца от тазгодишни чушлета и краставици. Домати хем ми се ще да вземем готов пораснал разсад за по-лесно, хем се опасявам да не си донесем гъбички пак Rolling Eyes  Като стана дума за краставици, да спомена как онзи ден ядохме една  беше половината суперсладка половината супергорчива, ама сладката част се беше надула повече и вътре имаше семенца, а другата не беше дорасла, мутант такъв станал.  Има още няколко останали, вече мисля да ги пробвам от двата края преди да ги нарежа в салатата Sweat Smile От тази година съм много доволна че два месеца изкарахме на домашна шопска салата, не съм очаквала че ситните доматени бонбонки ще са достатъчни за целта, ама на. Едрите обаче ми липсват защото сега няма да има достатъчно зелени домати за готвене!

# 29
При мен горчивото почва в периода на най-масово бране, затова дълго време си мислех, че точно тогава водата им идва малко, въпреки ежедневното обилно поливане. Като засека първата горчива, при рязането за салата тествам едно кръгче на 1/3 преди дръжката и така знам кога да спра да режа:laughing:.Добре, че все пак не всички горчат.

# 30
  • София
Nothinger при мен и без никакво почти поливане, определени сортове не горчат. Поливат се най-много два пъти седмично, често веднъж седмично или дори на по-дълъг период и не горчат.
Eфибуш какво правиш със зелени домати? Не знам докога ще се задържат прилични температури, но със сигурност ще имам и аз доста зелени домати. Да се опитам да направя нещо и от тях евентуално Simple Smile

# 31
  • онче бонче бонбонче
Ами поне ние по принцип отглеждаме малки сортове домати с размер около пинг-понг и при тях зелените на вкус не се отличават много от зрелите за готварски цели, в смисъл че не киселеят, не горчат, не са твърди. Е, не са "сладки", но са с мек неутрален вкус, аз ги харесвам и като добавка в салата с друг зеленчук. Обикновено вкъщи остава една голяма купа зелени домати, които държа на плота в кухнята и си червенеят докато успея да ги употребя, но баш зелените са най-добри за готвене
Скрит текст:
Най-често правя яхния (кромид, домати и пилешки гърди, общо взето равни количества и всичко на ивици, се задушава на котлона в повечко олио, със сол, дафинов лист, бахар, малко захар да се оправи ако клони към кисело, евентуално лъжица-две вода ако трябва за да има сосче, и за 15-20мин е готово, може да се отсервира върху бял ориз) или картофена супа (домати и картоф на зарчета, може и пилешки гърди да се добавят, фиде или нещо макаронено, индийско орехче, черен пипер, магданоз, вегета /сол, варят се без олио, само масло слагам най-накрая като сваля от огъня, и това става за двайсетина минути) Добавям ги и на стандартната пилешка супа, и на зелен боб, и на пиле с грах, и към свинско в бавноготвещата тенджера.

От по-едрите сортове може би вкусът е по-друг и остават по-твърди, от тях харесвам на туршия, ако има кой да направи Sweat Smile Едно време пържих и панирах на кръгчета от тях, това беше като излезе едноименния филм и от там ги започнах, обаче сега не ядем много панирано.

Имам една рецепта за хляб със зелени домати, но още не съм се престрашила да го направя, но ако останат тази година съм я нарочила да пробвам.

# 32
  • София
Това успях да набера днес, а половинката събра две тави лешници
Насях и един пакет спанак навън. Уикенда ще нахвърлям и в оранжерията.
Шепичка расте. Другата седмица ще довършим и закриването на покрива. Днес решихме и къде да има прозорци.

# 33
Айла, страхотна реколта, браво на вас… Ние моркови не можем да изкараме, сподели моля те тайната, на слънце ли ги засяхте, често поливане, торене, знам ли? До колкото съм разбрала не сте на градината постоянно…

# 34
Време е да тегля чертата на този градинарски сезон с късна пролет и студено влажно лято.
-трагедията с доматите я показвах, помните. Все пак спасих плодовете, узряха и се изядоха.
-зелен боб - доволно. И ниския и този на колове роди добре.
-зрял смилянски - реколтата е завидна, 2-3 пъти повече от миналогодишната, все още бера.
-лук - много и всякакъв, сях няколко пъти за зелен ,  станаха и глави.
- грах - имаше достатъчно
- патладжан - средна работа, другата година няма да сея, не ядем много
- чушки - много слабо, разсадът ми беше лош, годината студена
- ягоди, къпини, касис, малини, цариградско грозде - достатъчно. Тия дни направих още една леха ягоди, че имаше за разсаждане, щерката е много щастлива.
-тикви има, още зреят.
- царевица - сях сорт за пуканки, оказа се страхотна за сварена. Хапнахме си доволно
Царевица+боб+тикви е чудна комбинация, растенията се обичат, помагат си, виреят екстра заедно. Все така ще ги сея.
-тиквички имаше много -фризерът ми е пълен.
-лешници има много.

Издирвам сорт круша - късна, сладка, сочна и твърда. Препоръки?

# 35
  • София

Царевица+боб+тикви е чудна комбинация, растенията се обичат, помагат си, виреят екстра заедно. Все така ще ги сея.
Издирвам сорт круша - късна, сладка, сочна и твърда. Препоръки?
Може ли малко повече информация, как ги садиш в комбинация?
За крушата, аз насадих миналата есен -Вилямова масловка. Нещо не върви особено обаче, живо е дръвчето, но почти не порасна, за разлика от ябълките. Виж дали тази ти допада има и доста други сортове изброени. Не съм поръчвала от тук.
https://razsadnik-uzunov.com/krushi.html

# 36
Бобът -  на гнезда на редове, царевицата по зрънце между гнездата, тиквата тук-там между редовете. Фантазе ми е системата.
Другата година ще ориентирам редовете по друг начин заради засенчване на други култури, но пак ще сея смесено.

В Германия съм, ще търся крушата от местен разсадник. Сорт ми трябва - сочен и твърд. Сипкави и меки не обичат. Уилямс сякаш.

# 37
  • Варна-София
... Царевица+боб+тикви е чудна комбинация, растенията се обичат, помагат си, виреят екстра заедно. Все така ще ги сея...
Разкажи повече, в смисъл, че на много места срещам, че комбинацията е замислена за получаване на сух бял боб, царевица за зърно и тиква наесен. Ако сме искали бобът да е зелен, а царевицата да се бере в млечна зрялост се налагало да се тъпче из насаждението, което било голяма галимация и е отказало много хора. Как беше при теб схемата?

# 38
Фантазе ми е схемата, тоест градината ни е за удоволствие и кеф, не за добиви. Царевицата я обичаме млечна на скарата или варена. Съответно обрахме я в началото на септември, когато се върнахме от ваканция, беше идеална. Но ако лятото беше нормално топло, щеше да е напълно узряла, не млечна. Тоест си отбелязвам в главата другата пролет да сея царевицата месец след боба, за да я оберем млечна през септември. Целия август ни няма, съобразявам се с това.
Боба е смилянски, тоест се гледа за сух. За зелен не става, има конци. Шарен е, по-друг вкус има от белия боб. Бера го поетапно от 2 седмици насам, има още за бране, чакам да узрее. Зелен боб (сорт без конци) гледах отделно по-встрани, не смесен - той се обира до края на юни-юли, оставям после малко за семе, узрява с другия към края на септември.  Тиквите са си още там, нищо още не сме брали, ще узреят до месец.
Ей го боба смилянски:

Последна редакция: чт, 23 сеп 2021, 15:15 от Mößbauer-Effekt

# 39
  • София
Ето моя опит за "трите сестри" - царевица, боб, тикви.
Негативен е Simple Smile
Направих квадрат по схемата от интернет, спазих всички ориентации, отстояния, последователности...
Резултати: царевицата е ниска, бобът е пръв и  търси да се увива - няма върху какво.
Царевицата е висока, бобът до нея, на колове.
Тиквите са малки - копаене, плевене..., но затруднено от боб и царевица
Тиквите покриват почвата - не може да се ходи, за да се полива.

Брахме боб и царевица, тикви нито една, с изключение на избягали от сянката, извън квадрата.

Моите изводи: за поливни условия не става
За равен терен не става или да се увеличят отстоянията, за да има слънц и за тиквите.
Добив нисък.
Разход грижи голям.
За България - няма смисъл.

# 40
А, значи доуточнявам. Колове за боба си забих, царевицата не беше толкова много, че да издържи всичкия боб. Тиквите плъзнаха настрани, много ясно, те искат слънце и пространство. Нито ги копая, нито ги плевя. Годината беше влажна, не сме поливали. В нормална година поливаме - оставям вада/улей покрай всеки ред боб и по нея пускам вода -стига си сама до края, не тъпча нищо.
Схеми не съм гледала и следвала.

# 41
Момичета, нещо последователността на сеенето ме съмнява. Аз не съм правила тази комбинация, защото нямам терен в двора за това. Но в архивите съм си запазила ето този съвет на един напоследък супер мега известен градинар, ако реша все пак да пробвам:
https://vegebg.org/2015/bob-tikva-carevica-zaedno/
Поотделно съм гледала малко смилянски боб за експеримент и тикви матилди и цигулки. Отделно един нисък шарен боб за сух.

# 42
Точно си е описана последователността, мисля. Аз слагам царевицата след боба, защото я искам млечна, а той - зряла, затова при него тя е първа.

# 43
В моята градина (полупланинска),  посяти едновременно, бобът порасна по-бързо от царевицата. Съответно нямаше за какво да се хване, и му набодох подпори, докато поотрасне царевицата. Но става въпрос за насаждения, с размери метър на два Simple Smile
На полето и при по-топъл климат, може и да се получи по-добре.

# 44
Аз когато купувах овошки миналата есен, молих за по един ранен и късен сорт. После се оказа, че имало цяла религия за крушата Simple Smile. Можете да потърсите групата Крушата, бежествения плод във фейсбук.

# 45
  • София
То има цяла "религия" за ябълка Флорина Simple Smile))

Кога ще търсим батати? Моите цъфтят тук-там. Нямам търпение Simple Smile

# 46
Да споделя и аз за привършващият зеленчуков сезон.
Тази година засадихме нисък сорт домати на метър разстояние един от друг. Между всеки  два корена домати посях  по две гнезда нисък фасул за зелен.  Развиваха се блестящо заедно. Не сме торили. Имахме добра реколта от домати и много добра от зелен фасул.
Смилянския изобщо не стана. Не само той, ниският за зрял също не стана. А от Чудото на Венеция още има за бране. Добре, че сложих само 4-5гнезда.
Пипера също се отчете подобанащо. Кромид,чесън, грах, ранни картофи, тиквички и тикви имаше в изобилие. Зелето е слабо, но пък има още време за него. Дини и пъпеши имаше достатъчно за нас. Патладжана и краставиците бяха слаби.
Праскови, смокини, грозде, касис и ябълки в изобилие.

# 47
Цитат на: morskibriz link=topic=1366720.msg43519649#msg43519649 date=1632425410
Праскови, смокини, грозде, касис и ябълки в изобилие.
[/quote
Ох,прочетох-смокини,грозде,ябълки и канабис в изобилие,та се върнах да прочета пак.🙄🙃😁🤪

Последна редакция: пт, 24 сеп 2021, 13:16 от valqq

# 48
  • София
Айла, страхотна реколта, браво на вас… Ние моркови не можем да изкараме, сподели моля те тайната, на слънце ли ги засяхте, често поливане, торене, знам ли? До колкото съм разбрала не сте на градината постоянно…
Морковите не са никак много и на мен също не ми се получи. Миналата година изобщо нямах. Тази още есента пробвах с един пакет есенно засяване, от там поникнаха 3-4 броя, но те са тези, които цъфтят и хванаха семена, сега ги чакам да събера и от тях да сея догодина. После през тази година сях на няколко пъти, буквално 3-4 пъти и почти нищо не оцеляваше. Първите оцелели са тези огромните, между другото нямат твърда сърцевина и са си много вкусни целите. Най-накрая едното пакетче го улучиш и го насях, когато валеше и от него се хванаха повече. След това съм ги поливала рядко и ако вали. Но реколтата не е нещо много и е сято няколко пъти. Като цяло са на слънце иначе. Приятелка споделя, че има много добър резултат между доматите като ги сее и се поливат. Така че опита ми дотук, след насяването, трябва да се полива или да се завият, докато поникнат. И после няма да откажат отново и поливане и слънце Simple Smile

# 49
Имам много чушки, но не стават за печене, защото не са много дебелостенни. Дали ще са вкусни, ако ги нарежа и ги замразя сурови?

# 50
  • София/Варна
Аз си режа така чушки за манджи. На мен замразени и сготвени ми харесват. Режа и консервни домати на 2 или на 4 парчета, пак за манджи,където ти трябва едно доматче примерно. Началото на лятото, ако съм се уляла с количествата запържвам чушки, смилам замразения домат и той към чушките и става чуден миш маш, все едно от пресни зеленчуци е правен.

# 51
Значи смело че ги замразя. Много благодаря, Герундия!

# 52
За домати не съм се сетила, но чушки още ползвам миналогодишните, понеже тези не знам дали ще успеят да станат, все още са когато люти чушлета...
Щях  да питам тиквите сложих на сянка с идея да избягат, на слънце, но си имаха капково. Докато извадихме картофите и те се спуснаха на празното място, първите цигулки са готови, но те продължават да връзват ли връзват. Мога ли да ползвам неузрели тикви или да бера на кокошките?

# 53
  • София
Аз също си замразявам нарязани чушки във фризера. Отделно си правя бурканчета нарязани чушки и домати, сгъстено, като заготовка за миш-маш. После добавям само яйца и сирене и за 10 мин мандата е готова.
Днес беше ден за гроздобер. Очаквах бързо да свършим с асмите, а то не успяхме и утре ще ходим пак. Остава малко под половината, но ще отидем по-рано. Набрахме едно бидонче, към 80 литра, ще има още едно малко. Ще пробваме да правим вино, ако не стане ще опитаме оцет Simple Smile
Набрах за позната манголд, киселец и кейл. За позната извадих и ягоди. Има още, ако някой иска ягоди, мога да дам.
Вчера раздадох касетки те с домати и пипер от предишното бране, за нас оставих за салата и замразих 3 пакета по 13 чушки, бланширани за пълнени. С тях станаха 10тина и мисля повече да не замразявам.
За бататите, те не узряват, просто си растат. Може да пробвате един корен, ако размера ви устройва да вади те. Иначе ледите прогнозата и може да изчакайте до първи слани. Аз ще изчакам максимално, тъй като късно ги садих. Препоръчва се мисля беше няколко дни преди да се вадят, да се ореже листната маса и да не се полива, за да загрубее леко кожичката, но аз не съм го правила. Много е важно после да се съхраняват в подходящите за тях условия. Моите както знаете измръзнаха миналата година.
Днес като отидохме по обяд, вътре в оранжерията беше 50 градуса. Но ние в сряда затворих е изцяло и двете врати. Сега в оставих едната отворена, но гледам че от вторник го дават да вали и застудее и пак ще ги затвори.

Последна редакция: сб, 25 сеп 2021, 18:45 от Aila

# 54
И аз днес разсаждах ягоди.
Още толкоз, колкото бяха посадих. Да видим какво ще се хване. Иска ми се и малини да разсад ама не съм сигурна как. На пролет бях взела 30 корена, нито един не се прихвана 🙄
Днес скубах и всичко, което беше останало в градината, ама много сухо и твърдо за фрезоване и ще чакаме да повали малко.
Тиквите ми вързаха една единствена малка колкото портокал тиквичка. 20 корена... Спукаха се да цъфтят. На слънце, един и дъъъълги станаха цвят до цвета. И нищо не върза. Нямам идея защо така 🙄
Днес засади покрай част от оградата и 20 корена лавровишна, да оформя малко фасон 😁

# 55
Айла, ако имаш повече коренчета ягоди, аз бих взела малко.
Тази година не вързахме капковото и доста  от моите заминаха.

Моите батати не са цъфнали още.
Явно им идва студено вече Sad

# 56
  • София
Бататите само на някои гнезда и само по 1 цвят на ластун, все искам да снимам, но се отваря само в определени часове на деня (мисля, че привечер)

# 57
  • София
Ок за ягодите. Може би другата седмица. Как ще ги вземеш и колко корена? Не съм отбелязал какви са обаче, така че каквото ти се падне. Имам и едни целогодишни, но са доста дребни. Но пък и сега цъфтят и имат тук там ягодку, а другите бяха една вълна и приключиха. От тях искаш ли?
Днес дообрахме гроздето и сега го мачка е за вино Simple Smile Да видим дали ще стане.
Бататите ми и миналата и тази не цъфтяха, а имаше батати.
Духи, напролет вадим и изхвърляне доста новопоникнали корени малини, ако искаш мога да ти пратя.

# 58
Духи, напролет вадим и изхвърляне доста новопоникнали корени малини, ако искаш мога да ти пратя.
Дааааааааааааааа HeartHeartHeartHeart
Особено като знам ягодите, които ми прати, как полудяха Simple Smile Simple Smile Дано и бебетата им сега се хванат пак така Simple Smile

Днеска разчиствах треволяци покрай малините (то големите малини де Simple Smile Simple Smile ) и намерих някакви може би капини, най-вероятно диви - две коренчета. И ги оставаих да си живеят. Току виж им се получило Simple Smile

# 59
  • София
Диви къпини...хм... няма отърване!

Айла, как е Шепичка? Ако може пак снимки!

Дъждец, късните чушки стават чудесни пърлени и затворени горещи с марината и чесън.

# 60
  • София
Шепичка е вече на навършени три седмици. Ходи почти стабилно, будува и мяука повече. Две нощи спи от 12 до 7 в кашонче до мен и не се буди. Сутринта е гладна като ламя и изяжда много. След няколко дни почваме с пастетчета, както и да се учи на тоалетна.

Таткото на котето Simple Smile И той се включва с приспиването на дребосъка.

Вчера беше ден на лютите чушки. Набрах и надписах всички и сега ги пробутвам една по една, за да определим, коя колко е люта и кои ще гледаме догодина. Не съм брала все още от супер лютите от хот фарм.
1. Унгарски вакс хот - Зелените са унгарски вакс хот, 10-15 см, можели и червени да станат, досега не се е случвало. Стърчат нагоре на растението. Според мъжът ми са 8-ца по десетобалната му схема, като сравнява с доста лютите от хот фарм. Пакетчето струва 90 ст. Не са никак малки и явно са доста люти.
2. Анахайм чили - 12-17 см. Червените на снимката по-долу. Не съм сигурна кои са, явно съм ги объркала корените и с обикновен пипер. Не сме ги дегустирали още, като ги пробваме и констатирам, кое точно е този сорт чушка ще допълня.

3. Люта камба Каламбрезе - доста лютичка. Мъничка 1-2 см, раждат много. Вчера набрах 1 кг, брала съм по толкова още няколко пъти и има доста зелени. Имат много семки. Ще се опитам да ги изсуша за лют червен пипер. Досега не съм ги сушила, а сме ги правили мариновани, заедно с други. На мен не ми харесва, че е основно семки, половинката му харесва, че са на една хапка.

4. Бяла шипка - ще допълвам за лютоста, макар че вътре в оранжерията са съвсем малко, повчето са оранжево ухо, а навън където трябва да е оранжево ухо, има бяла шипка. Защо е бяла, като когато узрее  е червена не знам Simple Smile

5. Чорбаджийски - изобщо не са люти, на мен не ми допадат особено, мисля да не ге садя догодина. Иначе добре раждат.

6.  Рокита - и при тях като на Анахайм чили, не съм сигурна за лютоста и дали нещо не съм объркала. Ще допълня след дегустация.

7. Рибки - не са люти, иначе ми харесват.

И реколтата ми от единственият оцелял корен зелен боб в оранжерията, втора реколта, тоест след ваденето на спанака. Представям си ако се бяха хванали двата пакета, които сях, а не само един корен Simple Smile

Нинджа - богомолка Simple Smile

Ето и нарязаните камби, които заминаха във фурната за сушене. Както и разрез на една чушчица.
Скрит текст:

Последна редакция: пн, 27 сеп 2021, 16:09 от Aila

# 61
Аз когато купувах овошки миналата есен, молих за по един ранен и късен сорт. После се оказа, че имало цяла религия за крушата Simple Smile. Можете да потърсите групата Крушата, бежествения плод във фейсбук.
Има си по една религия за всяко едно природно творение...това разбрах през последните години. От овошки не разбирам, само някакви бегли представи имам, но знам, че дори засаждането на две-три череши в двор си е изкуство, защото е важно как се опрашват. Казвали са ми го хора, спецове в областта на черешите Simple Smile

За коренища, от които няма отърване това лято научих - годжи бери, къпини, малини.

Тиквите се прищипват, за да спрат да вързват, а трябвало да са пресадени в земята до началото на май, за да има време да се опрашат правилно и съответно да вържат. Така знам от бабите около мен Simple Smile

Последна редакция: пн, 27 сеп 2021, 15:25 от Nothinger

# 62
  • Бургас
Точно си е описана последователността, мисля. Аз слагам царевицата след боба, защото я искам млечна, а той - зряла, затова при него тя е първа.
Дами, моя близка ми каза, че практикува така: Сее царевицата и когато стане за окопаване, около 50- 60 см, както я прекопава, пуска семената на боба и на тиквите. Целта е ясна- да има боба готово "колче".

# 63
Хубаво прави вашата близка.
Аз правя иначе, защото боба ми си има колове, а царевицата искам есента още да не е зряла.

# 64
Заслон, ще пробвам и тази рецепта.
Правих пълнени камби по рецепта от тук. Много вкусни. Следващия път ще намаля само захарта.

Айла, мога да ги взема от вас, когато е удобно. Аз съм в източните квартали.
Каквито имаш за отделяне, тях ще взема.

Обирате ли вече всички домати?
При нас има доста зелени.

# 65
  • Варна
И червени, и зелени и още цъфтят. Аз доматите ги оставям до доста късно. После на остъклен балкон си зреят. Когато зреят на студ вече не са така вкусни и ги мешам със зеле в салата или ги готвя. Миналата година последните ги наготвих през януари.
Отивам на вилата, мисля, че вече ще имам салатки и марулки за салатка.
Поливам копривата, реших да я гледам целогодишно, нали е много полезна. Наскоро на два пъти правих супа. Никой не се дърпа. Оказаха се много любителите на коприва.
Пак чоят си расте кротичко. Да видим.
Спанакът поникна.
Дайконът на 50% цъфна. Как така стана? Садих го на 11/08 - един ден след последния срок и въобще не трябваше да цъфти. Сигурно усеща глобалното затопляне. Но няма страшно. Зелените му шушулки са много вкусни в салатки, пък и ей-така. Все едно репички.
А, и репичките растат.
Лук и чесън за зелено се зеленее тук-таме.

Изобщо да ти е драго да гледаш есенната градинка.

Последна редакция: ср, 29 сеп 2021, 16:20 от amica2

# 66
  • онче бонче бонбонче
Кофтито на черитата се оказа, че не остават зелени...
Тези дни си купих медна лента срещу плужеци, сега почва чуденката как да се закрепи. Аз си го представях просто да се закачи с онези метални куки дето се стабилизират палатки с тях, иначе трябва да се купуват някакви дървени летви и да се лепи по тях, обаче като се натрупат толкова много разходи то съвсем се губи смисъла от домашното производство Rolling Eyes Другия вариянт е да се откажем от всякакъв зеленчук дето го ядат вредители и да си отглеждаме само шопската салата, обаче става леко скучно Thinking Раздвоявам се в момента.

Който искаше къпини... у нас ги разкарахме преди години и непрекъснато се появяват нови израсляци, навсякъде. Ходиш си из тревицата - боц! Береш си магданоза - боц! И не могат да се изкоренят като дръпнеш, къса се и пак излиза. Не знам откъде се появяват, на доста разстояние са от там където бяха големите растения, не е от корен.

Някой има ли идея как да си завъдя съедобни гъби в двора? Миналата година си купих такива за гледане в кутия, мицел някакъв, за проба зарових тук-там из градината, но май не става така. Не искам в кутия, искам да си растат навън по земята като в дивото, от ония обикновените, бели.

# 67
  • София
Подсещам да си наберете тагетис за чай Simple Smile
Аз го бера заради аромата и красотата, но бил и за женски болести и др.

Някой може ли да ми събере пъпешово семе за чай (не за сеене). За приятел ми трябва. Аз събирам всяка семчица, но пъпешчетата са много мънички и количеството ще стигне за 10 дни Simple Smile

# 68
  • Abu Dhabi
Тагетис=турта. Кое береш? А семената от пъпеш как се правят на чай?
Аз за учудване околните суша смокинови листа за чай. Природата ни дава варианти всякакви 😊

# 69
  • онче бонче бонбонче
О, интересни идеи за чайчета, давайте още който знае. Аз суша само смесени риган, мащерка, мента, градински чай, шипки не суша, но бера докато има свежи, иван чай правих не ми хареса,  мнооооого тревисто на вкус или аз нещо не правя като хората. Тагетес нямам в момента, но то не мирише ли съвсем на трева? Thinking  Листа от къпини правих на чай, нищо особено, мисля малинови листа да пробвам тези дни. Застудя и настана чаеното време Smiley Пъпешовите семки за какво са, нещо на вкус излиза ли или само лечебна цел, много интересно звучи? Чай от равнец мисля че не обичах в детска възраст и така ми е останало в главата че не е вкусен. Ей сега се сетих, че искам да си завъдя лайка, хем красивичко, все извън сезона се сещам Satisfied ММ иска бъз, но аз не обичам, но пък е симпатичен храст, чудя се дали от семка ще тръгне, сега му е момента. Вратига отглеждам за цвят, четох че ставало и за чай, но му е много натрапчив ароматът и не съм пробвала, засега, някой ден сигурно ще пробвам и това.

Черпя диви ягоди. Много плодчета имаше, не ги берем целенасочено, може би след време ако се размножат много ще врътна едно домашно сладко за палачинки от тях, засега са за украса.

Патладжанът се сети да цъфти, и този навън и този в оранжерията Rolling Eyes Този в саксия сега се чудя дали да не го внеса още по на топло, ще го опипам да се опраши евентуално. Голяма мъка с патладжаните, преди време  пробвах и нищо, сега пак едно нищо Triumph Май много късно ги сложихме и от там тръгна, уж следвахме градинарски календар ама пак му се изпусна края. За тая година си пиша оценка Среден 3+ Grin Може би Добър 4 минус.

Брюкселките не знам дали ще направят зелчета, ама брюкселската дантела е постигната 🤣

ММ каза, че нямало да има зелки, защото не е имало цвят Open Mouth Ама зелето не цъфти, нали? Нали??

Доматчетата продължават маратона, май трябваше да им сваля от листата, малко подивяха.

# 70
  • София
Отвара/запарка пъпешово семе е за бъбреци.  За вкуса нямам представа.

Листа смокиня е мммм... аромат! Слага се в смес от други билки, самостоятелно е гадно! И в кисели краставички, за резливост.

Тагетиса - аз бера само цветчетата и от щастие се препълвам Simple Smile Слънце и красота в една кошничка!
Но може цели стръкове, цялото е полезно.

Тая работа с лайката...който е завъдил да се обади!

# 71
Аз завъдих лайка Blush
Преди години засях едно-две пакетчета някъде през май, беше някакъв по-висок сорт и стана гора. Оттогава си се самозасява навсякъде, редовно имам цъфнали туфички лайка във фугите на плочките Grinning
Чела съм, че може да се сее и в края на лятото, то реално самозасяването точно така става.

Последна редакция: нд, 03 окт 2021, 13:25 от Phloxx

# 72
  • София
ЗаСлон, след като набереш цветята на тагетиса сушиш ли го?
Ние вчера ходихме до къщата да разбъркаме виното. Затварянето на покрива отстрани напредва, много съм доволна.
Набрахме касетка чушки, мъжът ми прави царска туршия, част опекохме за салата и хапване и оставихме една тава за пълнени чушки. Малко нарязах и да замразя. Ако се задържи топло времето, ще има още да се наберат. Доматите навън вече не изглеждат много добре, но има какво да се бере, тези в оранжерията са по-добре.
Много късно насях в оранжерията едни домати, лонг кийпър, които тепърва цъфтят, но за догодина ще знам. Имам и късно насят физалис, който дори не е цъфнал, отново догодина по-рано Simple Smile
Манголда продължава да расте като луд в оранжерията, както и киселеца. Навън от предишните корени манголд, които хванаха семена, са се самонасяли и част преместих в оранжерията. Да се чуди човек защо, като не го ям, но поне има доста почитатели на които раздавам Simple Smile
Навън спанака е поникнал, щях да насея и малко в оранжерията но не ми стигна времето.
Краставиците и в оранжерията почти не раждат вече, а последно насятите тепърва почват да цъфтят, трябваше една идея и тях по-рано да насея.
Домати има колкото за салата и за готвене узрели, което ме устройва.
Морковите попривършват, трябва да събера и семената. Да ги суша ли допълнително, те са доста изсъхнали част от цветовете? Как трябва да се съхраняват?
Имам много магнаноз, най-накрая и той се накани да расте. Ще пробвам да направя магданозени кюфтенца.

# 73
  • под тепетата
Чета ви с интерес, момичета!
 За смокиновите листа- замразявам по 3 увити като сарма за чай, че много го харесваме. Друго, за което още има време е сироп от тях.
 Писахте за чай - който има наоколо си ( за вилите главно) трънка и тя се събира и суши за чай, както и глог.
Тази година мъжа ми нася по-нарядко цвеклото и стана чудесно.Черитата се отчитат подобаващо. Магданозът е ракошен и много ме е яд, че не съм на вилата, за да си направя заготовка за песто за фризера с добавка босилек. Песто правих и от джоджен. Не правя само от босилек, че ми идва много силно.
 Купих нещо, но ще почака за вилата (дано оцелее дотогава)   - декоративни ягоди и балканска многогодишна чубрица, че отдавна им бях хвърлила око.

Много сладка шепичка видях Smiley

# 74
  • онче бонче бонбонче
Хммм, чай от трънки е интересна идея, ще пробвам, но имам само замразени в момента, все някакво подобие ще излезе за опит. Ние ги правим на алкохолен чай Grin , ликьорче с джин, много добре затопля в студения сезон.

Глогът не е ли безвкусен? Слагала съм в билков чай, не съм пробвала отделно, ако е хубаво времето тези дни ще направя една дълга  разходка да си набера. В градината се е самонасадил един глог, вече е по-висок от мен, но още не цъфти и не връзва, с нетърпение го чакам да тръгне да става полезен, засега пускам по него орлов нокът да се вие. С удоволствие бих си отгледала трънка, но вече няма къде да я сложа.

# 75
  • под тепетата
И двете са много полезни за сърцето, а трънката и за червата, че на мен там ми е слабото място. Правим комбинация, като слагаме по малко с още нещо по-ароматно. Eфибуш, може ли по-подробно за ликьора!

# 76
  • София
Айла , набрани цветчетата тагетис доста трудно се сушат, но е огромно удоволствиее! По-лесно е на стръкове, както чубрицата. Но не се мие , като нея , а и супер лекно се кършат клонки. Провесваш на ПРОВЕТРИВО, аз съм опънала нещо като простор, задължително на сянка!

# 77
  • София
Айла , набрани цветчетата тагетис доста трудно се сушат, но е огромно удоволствиее! По-лесно е на стръкове, както чубрицата. Но не се мие , като нея , а и супер лекно се кършат клонки. Провесваш на ПРОВЕТРИВО, аз съм опънала нещо като простор, задължително на сянка!
Ще опитам, може да ползвам покрива за целта Simple Smile

# 78
Да попитам някой правил ли е туршия /мариновани/ зелени камби? Не можаха да очервеят моите .

# 79
  • онче бонче бонбонче
Ликьорчето е много лесно.
Скрит текст:
Набираш една торба трънки, за една бутилка трябват около една чаша трънки. Слагаш ги във фризера за няколко дни, да замръзнат добре, така по-лесно си пускат сока после. Приготвяш една празна бутилка с капачка на винт (не с тапа) и една бутилка джин. За по-сладко ликьорче може вместо джин да се ползва сладко високоалкохолно вино някакво (порт, шери, марсала, мадейра). Джинът е обикновен не от ония овкусените, може най-евтиния, и другия алкохол също не е нужно да е някакво фантазе.
Пълниш празната бутилка около 1/3 с трънки, доливаш догоре джин или сладко вино. Джинът е по-тръпчив, но може да му се добави захар една лъжица или повече (до половин чаша захар може на бутилка). Ако правиш с вино то си става достатъчно сладко и не му трябва друго. Ако трънките са големи и сладки (доколкото е възможно за трънка да е сладка) ликьорчето си е доста пивко, но все пак е джин, и изправя бръчки Satisfied Като отседи няколко години вкусът му също омеква доста, става и по-прозрачно и по-красиво.  Във всички случаи може при самото сервиране да му направиш малко обикновен захарен сироп и да добавиш на вкус, ако се е получил тръпчив, не е проблем.
Бутилките седят в гаража или вкъщи в шкаф, трябва да са на тъмно, да отседят няколко месеца ( 3м е добре) или колкото по-дълго толкова по-добре, то се избистря и цветът му става все по-хубав, рубинен. Сега например пием реколта 2019г, това дето показах, ние правим ежегодно по няколко бутилки. Като решиш да пиеш се прецежда през цедка. Не хвърляй плодчетата, остави ги в бутилката и като свърши ликьора с джина допълваш същата бутилка със сладко вино и пак се оставя за месец, и имаш втора реколта по-леко и сладко ликьорче. Hug
Wine Glass
Ние днес обрахме всичко вътре, ще се пръска оранжерията за гъбички, че един див чесън сложихме преди дни и вече е хванал някакъв бял прах, мана ли е, гъби ли са някакви, но почна пръскането и ще се чисти основно.  Преди месец някъде едни здравеци сложих вътре и те така, побеляха.  Е, оправиха се вече, но нещо явно ходи из въздуха. Опасявам се само че има спори някакви вече и в почвата, ще видим. Ако е мана някаква имало шанс да като изсъхне всичко да се оправи. Почвам да се чудя да не е било пък в субстрата, ние купуваме едни големи торби по 50-60л и ги доставят накуп, седят в гаража, пък да не е от там мухлясало защото седят с месеци. Уф, много неприятна година. Домашните цветя хванаха буби, от един босилек тръгна. Биото леко почна да се химизира, нямам търпението да се занимавам с домашни илачи Triumph

Да попитам някой правил ли е туршия /мариновани/ зелени камби? Не можаха да очервеят моите .
Не мога да правя туршии, но мога да ги ям, голям съм спец Smile Та със зелени камби имам "опит" с такива пълнени с настъргано зеле и моркови, не са сладки като червените, но в комбинация с другия зеленчук става. Друг вариянт е нарязани, леко запържени и после в буркан консервиране и са ти готови за манджа когато им дойде времето.

# 80
  • под тепетата
Много благодаря, Eфибуш!
Тази година направих сироп от смокинови листа, от мента, от лавандула. Сега е ред на ликьор от трънките Satisfied

# 81
  • София
С какво смятате да пръскате срещу манна? При нас доматите изсъхнаха, а листата на тиквичките са побелели.

# 82
  • София
Уикенда и аз мисля да обера всичко, което е навън.
Ето и Шепичка вече на месец Simple Smile

https://photos.app.goo.gl/arLJLgyxTNnFCkej9

На заден план се вижда и големият котарак Simple Smile

# 83
  • София
Айла, аз не знаех, че имате и котарак Simple Smile Ревнува ли? Шепичка има голям късмет да се роди в твоята градина Simple Smile

# 84
Ефибуш, и аз благодаря за рецептата за ликьора от трънки, ще се пробвам!
Момичета, какво да я правя тая китайка?
Вкъщи ще я прибирам, че навън стана студено, да я орежа ли? Много е голяма, пък нямам много място, искам да я набутам в някой ъгъл в кухнята да презимува Simple Smile

# 85
Чудесна реколта сте си отгледали момичета!Браво ,браво!
Аз искам съвет ,може ли да ми препоръчате сортове хубави малини, боровинки?
Също и имате ли опит и някой отглежда ли киви?Виждам,че има самоопрашващо се киви ,дават ли плод изобщо тези видове, знаете ли дали са и вкусни?

# 86
  • София
Успях днес да обера преди да завали пипера, както и узрелите домати. За съжаление не ми стигна времето да обера и зелените домати, но се надявам да успея евентуално през седмицата.
Нещо продължава да ми яде киселеца и манголда в оранжерията. Явно последно сятите краставички няма да успеят да родят, догодина по-навреме ще насея нови.
Набрах една чанта магданоз, ще пробвам да направя песто, в другата кофа са моркови и отгоре малко босилек.
Набрах и една кофа джоджен, даден ми от потребител от темата, за което благодаря Simple Smile
Събрах и опадали дюли, едната аз я бутнах, но е огромна, тъй като тази година почти няма дюли. Тежи 860 гр.
Спанака навън добре расте, вече има истински листа.
Скрит текст:
Набрани на село.

В хола. Утре мисля да ги сортирам.

Доматите.

Натоварени Simple Smile

Дюлята.

Шепичка.
Моите малини ги поръчвах от нета, но не помня сортове. Доволна съм като цяло, едри и хубави, но явно нещо не правя както трябва с рязането им. Късно пуснаха нови стъбла, където почнаха да цъфтят и в момента половината още не са узрели, а някои дори се мъчат да цъфтят. Ще видя да прочета повече за догодина. Част от тях не стават, но са много на сянка и явно това е проблема.

Последна редакция: нд, 10 окт 2021, 22:59 от Aila

# 87
И моята малинка в момента има няколко зелени плодчета и цветчета. Мисля си, че ако след основната реколта я бях наторила, може би щеше по-рано да има втора реколта. Тя се водеше някакъв сорт, който многократно дава плод, но досега това не се е случвало.

# 88
  • София
И моята малинка в момента има няколко зелени плодчета и цветчета. Мисля си, че ако след основната реколта я бях наторила, може би щеше по-рано да има втора реколта. Тя се водеше някакъв сорт, който многократно дава плод, но досега това не се е случвало.
Само, че при мен нямаше основна реколка ,а тази е основната. Огромни гроздове с много малини, от които максимум половината узряха, другите са зелени. Имаше една първа реколта, но тя беше буквално броени малинки. Затова сериозно подозирам, че бъркаме рязането. Чела съм, че някои раждат само на стари, други пък обратното само на нови клони, но не ми е съвсем ясно. Зимата ще прочета повече.

# 89
  • онче бонче бонбонче
Айла, разкош! Flowers Tangerine

Аз днес сложих шепа зелени чери доматчета в манджа, ама имат лек горчив отенък, не са сладки като големите домати.

Отчетно: люти чушлета бедна реколта, мушици борихме, внасях, изнасях, обаче не ми липсват, имам още една кутия замразени от миналата година да се доизяждат Sweat Smile  Другото което не стана беше резенето, миналата година огромни, тази година джуджета, на същотото място бяха. Съмнява ме че подценихме поливането, уж валя по-често пък то само наръсило и създава лъжовно впечатление, че не трябва да се полива.  Или може би семената бяха стари вече Thinking

Салатки последната реколта от няколко седмици ги изгризаха охлюви, не им обърнах внимание няколко дни и само дръжки останали. Лятото не беше така, сега се появиха охлюви на талази. Бокчоя също, щяхме да го местим, а днес, а утре и той не остана 🤣 И цариградското грозде нещо го изяжда, видях няколко зрънца в началото и после ... яко дим. Обаче малини ядохме, нищо че не бяха много големи растенията. Сега трябва да чета кога и как се режат...? Не помня дали пишеше сорт на етикета, аз ги избирах червени и жълти,  не четох ситния текст. Всъщност жълти не ядохме, мистерия, или е бил грешен етикета или не са родили нищо, и дребни растения останаха.

Сега продължавам само със салатените листа, мизуна и подобни, и лук на пера още расте. ММ иска да сади още ябълки, от ония дето са без корона само клечка, въпреки че имаме едно такова, обаче то хем не е дало нито една ябълка хем се опитва да прави корона, май нещо е афиф Rolling Eyes

# 90
  • София
Айла, всичко е прекрасно! Наслада за очите и удовлетворение е само да ги гледам тези снимки!

Аз ти бях дала джоджена, обаче кога се бере като за подправка?  По принцип билките се берат при цъфтеж, но точно джодженът май има по-хубав аромат преди цъфтеж. По-лек и повече като за манджа. Аз брах и по двата начина, но не съм ги сравнявяла.
Камби червени имаше ли? Много са хубави, дано тези почервенеят.

Бататите ми имат плод по 3 броя в гнездо, размер ф3 см. Трагедия! ! Садени са правилно, от купен разсад, не ги форсирахме с поливане, после започнахме по-сериозно.
Очаквах размерът да е наполовина на купешките, но да има количество.
Много са вкусни!

# 91
  • София
Айла, всичко е прекрасно! Наслада за очите и удовлетворение е само да ги гледам тези снимки!

Аз ти бях дала джоджена, обаче кога се бере като за подправка?  По принцип билките се берат при цъфтеж, но точно джодженът май има по-хубав аромат преди цъфтеж. По-лек и повече като за манджа. Аз брах и по двата начина, но не съм ги сравнявяла.
Камби червени имаше ли? Много са хубави, дано тези почервенеят.

Бататите ми имат плод по 3 броя в гнездо, размер ф3 см. Трагедия! ! Садени са правилно, от купен разсад, не ги форсирахме с поливане, после започнахме по-сериозно.
Очаквах размерът да е наполовина на купешките, но да има количество.
Много са вкусни!

За джоджена има и цъфнал и нецъфнал. Сега стигнах до него, а и му трябваше време да се хване и порасне при мен Simple Smile Благодаря за него.
Бататите при приятелка, която има градинка на по-висока надморска височина също не станаха. Топлолюбиви растения са си и явно не стават навсякъде. Моите знаете, че тази година не са читави, но и още не сме ги вадили. Много беше кално, като спре да вали ще ги извадим, дано да има поне за семе. Гледам, че днес коригираха прогнозите и вече няма минусови, можеше още да оставя част от пипера и малко ме е яд, че го обрах всичкият, но това е положението. Съмнявам се камбите откъснати да доозреят, има няколко червени, но аз вече няколко пъти съм брала червени, правихме и туршия, раздавах, дори пекох камби, но трудно се белят.
Искам да се оплача, няколко пъти брах на майстора люти чушки и като цяло го оставях даси бере домати и пипер навън, но той е влязъл и си е обрал едното люто май хабанеро, което пазех за семе. От онова голямото растение, което ви бях показвала. Бясна съм, добре че един клон се беше скрил при доматите та там открих няколко червени чушлета. А смешният пипер пенис е съвсем зелен и не виждам кога ще узрее. Дали има някакъв шанс догодина да поникне нещо, ако събера семена от зелен пипер? Или ако го откъсна да го оставя още на самата чушка, преди да го махам? Десет семки от хот фарм бяха по 2-3 лв и м исе иска за догодина аз да си събера семена. Ето само тези намерих, които са най-отгоре червени, а имаше мноог най-отдолу. Има доста зелени, но макар и в оранжерията ме съмнява да успеят да узреят. От другите има и още, не много, но има. Чак се замислих да му звънна и да го помоля да ми запази поне семената..

# 92
  • Бургас
Радост за окото, за душата, за хладилника и за софрата! Това са вашите реколти! Браво, дами!
От малините, които раждат целогодишно имах няколко корена. Те просто си връзват непрекъснато и дори по това време имат узрели плодчета. Е, не са толкова сладки, както през сухото лято, но пък по това време са си лукс. Затова си мисля,че просто корените на Айла са си закъснели. Нищо, догодина ще тръгнат навреме. Те си знаят. Аз за първа година не успях да изрежа малините след като родиха и дано да успея да свърша тази работа до зимата. През пролетта работата ми се вижда повече и затова така процедирам. Сетих се за дюлите, че една година правих пестил от дюли. Получи се доста вкусно нещо. Сега чета "дебелите "книги и виждам, че трябва да обера мушмулата, докато не са паднали сланите, защото после ще "угният" наведнъж и няма да успеем да ги изядем. а и аз обичам да се ровя в кашона и да си търся меки и да се изненадвам щом открия някой мек плод . Спорна работа!.

# 93
Определено Айла ни скри шапката това лято, страхотна реколта!
Джоджена ( по нашенски гьозум) от 4-5 г. го гледаме в кофи, защото коренището се разпростира много бързо. Режем го по 2-3 пъти преди да почне да цъфти и сушим на вестник в стая. След последното рязане вече си остава да расте на воля. По някое време напролет изскубвам по-дебелите корени да има място за нови и цикълът се повтаря. Поливам го обилно, даже с тор.

# 94
Ее, Нотингер, и аз сега си засадих коренчета джоджен в саксии, точно защото е инвазивен. Дано да се хванат, зимата ще прекарат навън.

# 95
Американска боровинка гледа ли някой? Аз засадих две в малко буренце. Слагах почва за иглолистни, но не вървят.

# 96
Поредният въпрос за зелените домати (сигурно всяка година по това време някой пита, затова Simple Smile ) - какво да ги правя, много са, хич не ми се хвърлят Sad
Рецепти бол в Интернет, въпросът е - някой да препоръча нещо от личен опит?

# 97
Поредният въпрос за зелените домати (сигурно всяка година по това време някой пита, затова Simple Smile ) - какво да ги правя, много са, хич не ми се хвърлят Sad

аз правя проста сърова туршия- набоцквам ги, ако имам други зеленчуи - моркови зеле, чушки, краставички и тяхслагам, малко семена синап и 4% солен разтвор. Това ако ядете такива неща.

# 98

аз правя проста сърова туршия- набоцквам ги, ако имам други зеленчуи - моркови зеле, чушки, краставички и тяхслагам, малко семена синап и 4% солен разтвор. Това ако ядете такива неща.
Благодаря, ще пробвам да я направя. 4 % солен разтвор, това какво прави - на 1 литър вода - 40 гр. сол, така ли?
Разтварям солта, кипва водата, охлаждам и заливам?

# 99
Да, 40 г, на литър. Не я кипвам даже, както за киселото зеле - само я разтварям, ама напълно и заливам. После разбърквам през ден около 10 дена и я забравям.

# 100
  • Стара Загора
Американска боровинка гледа ли някой? Аз засадих две в малко буренце. Слагах почва за иглолистни, но не вървят.
Аз преди 2 години засадих 2 бр. За две години са пораснали 5 см. Не вървят и не вървят. Иначе напролет избиват нови листенца, но само това. Преди 2 седмици реших да ги изкопая (в двора са) и да видя корените им. Почвата в градината ни е много глинеста, едва ги извадих. Коренчетата не бяха мръднали и милиметър откакто съм ги засадила. Поизчистих ги и ги насадих само в иглолистна почва без никакви примеси. Догодина ще разбера дали има ефект.
И между другото прочетох, че ги поливат с кисела вода (1 чаша оцет на 10 литра вода). Когато ги пресаждах полях с оцетена вода.

# 101
  • София
аз имам една на терасата, в саксия.
подстригвам я напролет, за да не става голяма.
никакви особени грижи не полагам, не я присаждам, само я поливам редовно.
зимата си седи навън, замръзва,  напролет се разлиства.
вече трета година си цъфти и събирам по две шепи узрели боровинки.

# 102
От няколко години берем всички зелени с част от дръжката, слагаме ги в касетки и ги оставяме на тъмно в мазе. Веднъж на седмица ги проверяваме кои са узрели. До края на ноември си зреят и са по добри от купените , но не толкова хубави като тези зрели на корена. При нас поне вече декември, което не е узряло го хвърляме не ми харесват.

# 103
  • под тепетата
Моят мъж миналата година прави много вкусни мариновани зелени домати- черита му се намираха доста. Много вкусни бяха, но не знам по коя рецепта ги е правил. Помня, че неговата марината я кипваше, че ме питаше докъде да слагал.Сега като ровнах попаднах на тази, която ми изглежда супер, а и всичко от този сайт ми е ставало отлично.
https://www.mycookingbookblog.com/marinovani-zeleni-domati/

# 104
  • онче бонче бонбонче
По рецептата за царска туршия Wink

# 105
Благодаря на всички! Аз снощи ги направих както каза Ефибуш по рецептата за царска туршия (горе-долу) - сложих всички продукти в един бидон и ги залях с марината със сол, захар и оцет:

Миналата година правих царска туршия за първи път и нищо не стана 😄 дано тая година е по-добре…

# 106
Имам зелени доматчета и дюли Simple Smile Някои узряха дори Simple Smile
Смятам да сътворя малко сладко от дюли и мариновани доматчета по тоз линк.. Изглеждат добре Simple Smile

Сея китки напоследък и разни храсталаци, да не съм валат - а и място за тях ми се отвори.. особено за храсталаците.

Не можем да изорем още - едно заради дъжда, че не спира, друго, че ММ го тръшна короната (но се оправя пупу) - изкара си каранината горе на вилата и е много хепи за което. Но има време - ще изгрее слънце Nature Sunny Nature Sunny Nature Sunny

# 107
  • онче бонче бонбонче
ММ беше в друго село оня ден и ми пуска sms суперщастлив, видял едни хубави круши и ще бере. Окей. Прибира се, къде са крушите? Ами той опитал една, те били ужасни, гадни, твърди, мъхести такива. Питам жълти ли бяха на цвят? Да. Ами дюли... Sweat Smile Ако беше донесъл щях много да им се радвам, желе от дюли о-бо-жа-вам. Сега се сетих, че се правеше и сладко от зелени домати.

Аз си поръчах едно дръвче лилави ябълки, да видим какво ще излезе. Тази година не ми върви на лилаво, лилава роза поръчах не пристигна, времето било лошо, разсадът загинал, още чакам да порасне втора реколта.

# 108
  • под тепетата
Моята"градина" на терасата 😁

И аз много обичам д юли-печени, на желе, стъргани.

# 109
  • Abu Dhabi
Чътни от зелени домати е точно като за момента. Не съм правила от домати, а от зелени ябълки, тепърва ще търся лесна рецепта.

# 110
Аз днес направих нещо като миш-маш със зелени домати, стана уникално вкусно.
Зелени домати, червени домати (малко, около 1/5 от зелените), 3 чорбаджийски чушки, 2 люти чушлета, сирене и яйца. И магданоз разбира се. Който иска да пробва, на мен много ми хареса.

# 111
  • На морето!
В нашата градина също има изключително много джоджен, опитах да преместя в саксия и да изкоренявам всичко, което видя, но този в саксията не се хвана, а останалия пак си поникна. С ментата е обратното- купих си от Лидл, едната посадих в саксия, другата в градината. Тази в саксията си я превзе цялата, а в градината увяхна.

# 112
  • под тепетата
И нашият е така - пониква навсякъде и мъжът ми много му се ядосва.

# 113
  • София
Тази година ще има ли в София изложение Флора в Ндк - търся някои плодни храсти и дръвчета

Последна редакция: нд, 17 окт 2021, 13:47 от Starrydream

# 114
  • София
Този уикенд най-накрая обрахме всички зелени домати, а мъжът ми махна колчетата.
Всичко беше много кално, затова пробвах и извадих само един корен батати и два коренчета земна ябълка.
Другият уикенд трябва да извадим бататите, ще видя дали и далиите няма да трябва да се вадят и те. Трябва да приключа и оранжерията. Там също има зелени и полуузряващи домати, както и люти чушки.
След това ще почнем да поразчистваме двора. Искаше ми се да оставя да гният и топлят растенията, но част от доматите изглеждат болни от различни неща вече към края на годината и дори и в компоста не мисля да ги слагам.
Искаше ми се всички домати да са на един ред, но ръгбито и Сан Марцаното и още една касетка са пълни догоре. Надявам се като узреят част от тях и взимам, да мога да ги разпределя поединично.

Скрит текст:
Това са доматите, залени и една касетка узрели.

Това са бататите от един корен, не очаквам продукция тази година, но ще си оставя за семе поне, за да нямам същият проблем като миналата година. Много е кално, дано една идея е по-добре следващият уикенд.

А ето и земната ни ябълка, за която съм много доволна. Това е от две коренчета. Бях си купила малко от лидл пролетта. Нарязах корена и го насадих на няколко места. На сянка е между дърветата, където друго не вирее и ще съм супер доволна, ако хем е зелено и цъфти, хем има и нещо за ядене.
Знаете ли дали малките парченца мога да ги върна и насадя отново и да си презимуват, а догодина да имам повече?
Близо до него е и джоджена, който също нямам против ако завземе териотрия там, пак е близо до дърветата, дувара и сянката, където друго не вирее.

А това са последните ми патладжани, обрах ги и тях и ще оскубем и корените патладжан другата седмица.

Малко праз. Така и не намерих разсад, късно се сетих. Комшийката имаше забравена връзка изсухнал разсад навън, който спасих, след като седмица беше натопен във вода и част изгни. Догодина се надявам да се организирам по-рано. Много обичам зимата свинско с праз Simple Smile

А ето и спанака навън, надявам се тази седмица като има затопляне да дръпне. Ако ми остане време ще насея и вътре в оранжерията, а наролет и пролетен навън. Отново е цял пакет и две лехички, но доста неравномерно е пораснал. На снимката е много малка част от едната лехичка.

Вътре в оранжерията има малки чушки за бране, люти и нелюти.
Едните дребни шарени и люти ще се опитам да ги преместя в кофички от сирене и да презимуват. Дано да оцелее нещо.

Далии, този път успях да си набера за букет, само от един цвят Simple Smile

Трябва да си набера от тагетиса и аз.

Божурите са се хванали, поне нямат нужда от вадене, като далиите Simple Smile
Пристигнаха от сортови семена мисля, накуп ужасни корени, вярно бяха намалени и сега не знам, кой какъв цвят и размер ще е. Но пък всичко се хвана, догодина очаквам вече да видя и цвят.

Къртицата дава в момента всичко от себе си Simple Smile
И по полянката, добре че не ми пука как изгледжа и сред зеленчуците. Факт е че не ми е направила нищо на никой зеленчук вече втора година ,дори да е копала съвсем близо до него. Най-много да се наложи леко да го натъпча, за да не е във въздуха Simple Smile

За последно, ето и Шепичка Simple Smile

А това е клипче - може да цъкнете, първо на линка, после на снимката, за да видите играта с орех Simple Smile - https://photos.app.goo.gl/yKjM8BXsGmB6Jn7W8

Последна редакция: пн, 18 окт 2021, 17:28 от Aila

# 115
  • Abu Dhabi
Голяма красота и благодат, Айла.

Аз почвам да чистя доматите, да обирам зелените. Вчера набрах шепа ягоди, но не са супер, предвид дъждовете. Има още завръз - ако грейне слънце, ще узреят по-добре.
Намерих си и краставичка. Магданозът също избуя пак. Почвам да разчиствам градината и още не съм решила как ще плевя и обеззаразявам. В момента почвата е пълна с какви ли не семена, дори кориандърът поникна втори път.

# 116
  • онче бонче бонбонче
Айла, тори ли се с нещо у вас градината? Реколтата е прекрасна, много ме радват репортажчетата, а котето все едно на час расте Smiley

Какво се правят тези земни ябълки, в смисъл как се яде и какво е на вкус?

У нас кориандъра почти се загуби тази година, което определено показва че нямаше достатъчно поливане, иначе досега беше неубиваем. Местих го за декорация тук-там, защото много място почва да заема, а не го ползвам особено, но това лято всичкия стана един мижав. Сдобих се с още една лейка, малко по-малка и по-лесно преносима, за стимулиране на ентусиазма по поливането Sweat Smile ММ планира да слага още един бидон за събиране на дъждовна вода. О, май открих че чери доматчетата не искат толкова много поливане колкото обикновените домати, печелят допълнителни точки!

Джоджена как да развъдя, да изкопая коренче и да пренеса? Или да отрежа и да сложа в саксия? Или във вода?

# 117
Джоджена как да развъдя, да изкопая коренче и да пренеса? Или да отрежа и да сложа в саксия? Или във вода?
И по трите начина ще стане, аз изкопах коренче, за да се хване по-бързо преди зимата.
Земнаата ябълка се яде сурова, може да се слага в салати, чувала съм, че се пече на чипс. Вкусът е специфичен и не се харесва на всеки, купи си една грудка да я пробваш, преди да я садиш.
Аз садих преди две години, но каквото оцелее от мишките не успява да цъфне. Може би защото е на много лошо място, сухо и горещо, почвата е сбита и глинеста, не ги поливам.

# 118
Чипса от земна ябълка е много вкусен(върху хартия за печене със сол,черен пипер и зехтинче).Правила съм и обикновена туршия само със сол.

# 119
  • На морето!
При нас сега ще има малко строително-ремнонти работи по барбекюто в двора и едни площадки, но след това вече ще си обособя и оградя мястото на зеленчуковата градинка. В момента там растат плевели и тревички някакви, трябва ли да обърна почвата, да я подхранвам, обеззаразявам, пръскам, поливам с нещо? Иначе при нас е още топло, валя обилно и от вчера е слънчево и топло, така че очаквам да избуят още неподозирани тревички из двора.

# 120
ще си обособя и оградя мястото на зеленчуковата градинка. В момента там растат плевели и тревички някакви, трябва ли да обърна почвата, да я подхранвам, обеззаразявам, пръскам, поливам с нещо?

Тревичките ги скуби с корена докато са малко и малки, че като избуят нямат махане. Аз направо обелих горния слой трева заедно с корените, нямаше друг начин да ги махна без да поливам с химия.
Ако почвата не е плодородна, сега или в ранна пролет е момента да изсипеш компост и да я обърнеш. Може да се добави и пясък, каменно или костно брашно, органични отпадъци, калций, зависи какво липсва. Само внимавай, да не си напълниш лехите със семена на плевели!

# 121
  • София
Айла, тори ли се с нещо у вас градината? Реколтата е прекрасна, много ме радват репортажчетата, а котето все едно на час расте Smiley

Какво се правят тези земни ябълки, в смисъл как се яде и какво е на вкус?

Все още снищо не съм торила. За тази година мислим да разхвърляме от компоста, който събираме вече две години и  мъжът ми иска да фрезова. Напролет пак фрезова. Надявам се това да е достатъчно.
Земните ябълки на салата или в туршията.

# 122
Айде цапнахме един корен гулия

И един въпрос - направих сироп от арония - пасирани плодчета със захар отлежаха малко, сега ги прецедих и стана сироп. Въпросът е мога ли да направя нещо с твърдата маса, която остана след изцеждането? Нещо като ликьор дали ще стане? Като този с шипките примерно, ама с пасирана арония?

Последна редакция: ср, 20 окт 2021, 19:28 от Змей Горянски

# 123
  • Варна
Добри, чак сега видях че в една от предните теми търсиш един сорт ябълка. Предлагам ти да проучиш за сорт Елстар. Най-отглежданият в Германия. Днес не виждам да се предлага в България. Мисля, че съседите ти имат такъв. Аз също. Затова се ентусиазирах. Много добре се съхранява. Последните ябълки раздавах на колеги през юни, че нямаха изяждане.
Змей, ако решиш да сложиш доматите в щайги за дозряване, както те съветва Биг 67, добави към тях и здрави ябълки. Отделят етилен и узряването става по-бързо.
Ефибуш, чай от вратига за бременни - не. Помята се.

Последна редакция: чт, 21 окт 2021, 16:24 от amica2

# 124
  • онче бонче бонбонче
Ние вече разчистихме зеленчука и аз много не минавам в тоя край на градината, но днес мъкнахме разни неща до бараката и гледам в страничното ми полезрение нещо се жълтее. Викам, ха, какво пък цъфти там, и що да видя, жълтите малинки решили да вържат най-после и то доста щедро Smiley

# 125
Днес мъжете изораха двора... Аз си досадих лигуструма... Дано се хване, че някои наклюмаха... Полях обилно и капково после ще му опънем покрай оградата. Освен и малко тор да му метна, имам някаква мешана в мазето, за отскок 😁
А за градината майка ми дава някаква БИО тор, течна... Ще я видя дали става да наръся с нея евентуално

# 126
  • София
duhi, колко е красиво дворчето с тази есенна премяна!
Предстоящата земеделска година ние явно ще се лутаме между градинарската и строителната тема 😀
Днес изкопаха с багер старите основи. Използвах го, за да изкопае и десет дупки за дръвчета, а сега търся някой с малко тракторче да изоре една част. Детето се позабавлява с рязане на палета и сътвори една табела Wink

# 127
Да пращам тракторчето 😁

И при нас строежът е малко замразен, че мъжо много се задъхва следковидно 🙄 Дано се оправи до пролетта.
А през това време цветарствам и храсталосвам покрай оградата 😎

# 128
Аматьорки 😁 (шегувам се)
[img width[/img]
И ние замалко сме замразили строежа, но пък се отдаваме на макс в градинарството. За цветя още не смея да си помисля, щот аз поне хич нямам яснота как ще е верандата(ма аз съм си неориентирана по принцип) 😂. Сега пак ще се пробвам за есенната оран, да подкарам тракторчето, тез пусти японци - скоростите им са наобратно, та ми трябва малко време да по свикна.

Последна редакция: нд, 24 окт 2021, 15:26 от Тумбел Нехранимайски

# 129
  • София
Сладурчето с табелката ме грабна!
Всички снимки са като от приказките! Благодаря ви, момичета!
Тумбел, имаш ли категория:)
Браво!

# 130
Скривам темата от мъжа ми.
 Ще каже ето виж другите жени и трактор карат, а ти....Днес успях да засея чесън и добре че го направих, в момента вали. Успях само непокрития парник да изчистя, двора все още не е, набрах една кофа узрели и половин зелени домати.
Обрахме опадалите орехи, изрязахме два клона, които разместват керемидите на бараката.
От седмица тичаме да оправяме документи за акт 14 на къщата, уж техническия щеше да го прави, но ни връчи папките.
sofyia изобретателно дете

# 131
ЗаСлон, нямам категория за Ткт. ММ има и ме учи.

# 132
  • Варна
Пухи, чудна ограда ще стане! А най-много ще ѝ се радват птичките. Умират си за лигуструм (птиче грозде).
Аз още обмислям моя жив плет. Не искам да е отровен. И още претенции имам, така че засега си стоя без жив плет.

# 133
Вчера успях да обърна повдигнатите лехи и орнажерията. Хвърлих син камък и семена сидерати в повдигнатите лехи, покрих с найлон и ще видим ще  покълнат ли. Малко хаотично стана, защото всичко в последния момент. Исках да обеззаразявам почвата и затова наръсих син камък, но дали няма да изгори семената?
Трябваше и вар да сложа, но нямах.
В оранжерията насях салата и спанак. Там не знам кога ще успея да обеззаразя.